Mickiewicz Adam Bernard, *24 XII 1798 Zaosie (lub Nowogródek), †26 IX 1855 Konstantynopol, najwybitniejszy polski poeta, współtwórca europejskiego romantyzmu. Z dziejami muzyki związany głównie poprzez niezliczoną ilość (blisko 2000) pieśni, chórów i kantat zainspirowanych jego poezją.
Muzyka w życiu Mickiewicza
Szczególną rolę odgrywały w życiu i twórczości Mickiewicza pieśni ludowe i powszechne. Zachował w pamięci obszerny ich repertuar wywieziony z kraju; przeglądając zbiory Wacława z Oleska, Ż. Paulego i K. Wójcickiego, mógł powiedzieć do A. Chodźki: „wszystkie, z bardzo małymi wyjątkami, te pieśni słyszałem i wyuczyłem się ich dzieckiem, w Nowogródku, w rodzicielskim domu. Służąca nasza [...] umiała je wszystkie i śpiewała z dziewczętami przychodzącymi prząść. Mogę dziś jeszcze każdą zanucić” (1846). Według relacji I. Domeyki i A.E. Odyńca w czasach filomackich razem z J. Czeczotem (autorem Piosnek wieśniaczych z nad Niemna i Dźwiny) „brał udział w obrzędach ludu i śpiewach gminnych”, a I. Chodźkę zachęcał do zbierania i wydawania pieśni ludowych. Przez „śpiewy gminne” rozumiał „śpiewy polskie, ballady i sielanki, powtarzane między drobną szlachtą i klasą służących mówiących po polsku” (Ballady i romanse, wstęp, 1822). Ich wątki i struktury inspirowały go do własnych wierszy, a ich rangę i znaczenie uwypuklił i upamiętnił w wypowiedziach, które weszły w skład romantycznego programu: „O pieśni gminna, ty stoisz na straży / Narodowego pamiątek kościoła”; „Skarby mieczowi spustoszą złodzieje / Pieśń ujdzie cało” (Konrad Wallenrod, 1828). Wiele źródeł poświadcza i dookreśla ten repertuar. Mickiewicz śpiewał sam nie tylko pieśni ludowe (m.in. Poleciała przepióreczka w proso, Nad wodą w wieczornej porze, Tańcowała Małgorzata), lecz również tzw. powszechne (Pojedziemy na łów, Idzie żołnierz borem lasem) i religijne (m.in. Gorzkie żale). Do szczególnie ulubionych i cenionych należały kolędy. Mickiewicz znał również śpiewy białoruskie, dainy litewskie i dumki ukraińskie. W Wenecji poszukiwał dawnych pieśni gondolierów (list do Lelewela z 6 II 1830). W związku z wykładami na temat literatur słowiańskich (College de France w Paryżu, 1840–42) przestudiował gruntownie m.in. pieśni serbskie (ze zbioru V. Karadžicia) i czeskie (F. Čelakovskiego).
Swoje przemyślenia na temat roli pieśni wyraził Mickiewicz stwierdzeniem: „We wszystkich pieśniach narodowych panuje ten sam spokój, ta sama czystość, zbożność, jaką podziwiamy w poezji hebrajskiej [psalmy] i chórach greckich [hymny]. Przeciwnie, poezja oderwana od śpiewu popadła w abstrakcyjne rozumowanie [...]. Bez muzyki nie masz poezji lirycznej” (kurs II, wykład 13). Rozróżniał wyraźnie wiersze do śpiewania od tych do czytania. Śpiewy Niemcewicza ganił jako mało liryczne, czyli mało śpiewne: „Opowiadania historyczne równie mało zdadzą się do muzyki, jak i morały. Muzyka jest tylko głosem uczucia. Co nie jest namiętnem, nie jest właściwie śpiewnym” (list do T. Zana). W. Polowi, autorowi Pieśni Janusza, radził: „Zejdź do chaty i małego dworku i mów tym językiem, jakim zacząłeś [...]. Jeżeli poezje twoje [...] będą przepisywać i śpiewać i podawać sobie, nie pytając o to, skąd się wzięły [...] wówczas możesz śmiało drukować...” (w rozmowie, Drezno 1833). Zainteresowany również teoretycznie związkami między słowem a dźwiękiem, poezją i muzyką, studiował teksty J.G. Herdera i rozprawy J. Królikowskiego (O śpiewach z muzyką, 1817; Prozodia polska, 1821), zabierał głos w sprawie relacji między śpiewnością a wyrazistością języka polskiego (ideał widząc u J. Kochanowskiego, S. Trembeckiego i F. Karpińskiego), postulował wymagania wobec pieśniowego gatunku wiersza (niedokończone Uwagi nad dumą), wreszcie także, jeszcze w latach filomackich, z leksykonu J.G. Sulzera (Allgemeine Theorie der Schönen Künste, 2 t., 1771–74) przetłumaczył hasło dotyczące opery.
Próbował sam komponować, dorabiając melodie do paru tekstów. Umuzycznił w ten sposób B. Zaleskiego Dumkę o hetmanie Kosińskim (1823, przy pomocy I.P. Kozłowskiego), własną Pieśń anioła z III części Dziadów („Niedobre, nieczułe dziecię”) i dedykowany B. Zaleskiemu późny liryk Słowiczku mój, a leć, a piej. Podobno również jakąś epodę z Horacego (Ibis Liburnis) i humoreskę Szedł szlachcic do piekła. Swoje głębsze zainteresowanie sferą muzyczną wyraził Mickiewicz w sposób żartobliwy: „jak będę miał pieniądze – i literaturę i książki porzucę, na wsi osiądę i będę muzyki komponował” (7 I 1840 do B. Zaleskiego).
Upodobania estetyczne w zakresie muzyki wyrażał Mickiewicz, wyróżniając Don Juana i Wesele Figara Mozarta, Wolnego Strzelca Webera, opery Rossiniego, psalmy B. Marcella oraz muzykę i grę fortepianową M. Szymanowskiej i F. Chopina. Dosyć często obracał się w kręgu muzyków; wyliczono, iż poznał ich ponad 80 (F. German, 1958). W najbardziej zażyłych stosunkach pozostawał z M. Szymanowską (Moskwa, 1827–29), w której domu często improwizował, której poświęcił sztambuchowy wiersz (Na jakimkolwiek świata zabłysnęłaś końcu, 1827), której córkę Celinę w 1834 pojął za żonę. Skomponowane przez nią Trzy śpiewy z Wallenroda (1828) uznał za ideał zgodności między wierszem a muzyką (list do T. Zana z 24 XII 1828). W jej salonie poznał M. Glinkę, przyszłego autora paru pieśni do słów Mickiewicza. Podczas pobytu w Genui (1830) nawiązał bliższy kontakt z F. Mireckim, godząc się na współdziałanie przy tworzeniu opery na temat legionów polskich we Włoszech; libretto nie wyszło jednak poza stadium szkiców. Znajomość z Chopinem, jakkolwiek dosyć bliska, przechodziła różne fazy i dokumentowana jest przez relacje niekiedy sprzeczne. Parokrotnie improwizowali na paryskich spotkaniach emigracyjnych jako dwie gwiazdy wieczoru (1832–34). Mickiewicz bywał gościem salonów Chopina (który dla niego grywał) i G. Sand, zaangażowanej w propagowanie twórczości poety w środowisku francuskim (Essai sur le drame fantastique. Goethe, Byron, Mickiewicz, 1839). Wraz z G. Sand bywał Chopin słuchaczem wykładów Mickiewicza. Poeta miał mu podobno za złe występy w salonach paryskiej elity („Mógłbyś porywać tłumy a trud sobie zadajesz łaskotaniem nerwów arystokratycznych”). Kompozytor negatywnie zareagował na towianizm Mickiewicza („Mickiewicz źle skończy, jeżeli z Was nie kpi” – do J. Fontany, 18 IX 1841). Poznański „Tygodnik Literacki” połączył oba nazwiska w symbolicznym geście: „Kiedy Mickiewicz strzaskał swą gęśl [...] Chopin odziedziczył jego władzę” (7 III 1842).
Muzyczne aspekty twórczości Mickiewicza. Dzieło poety objęło swoistą pełnię zakresów tematycznych: sferę filozoficzną i religijną, erotyczną i patriotyczną, tematy i wątki dotyczące natury i historii, własnego narodu i ludzkości. Zostało przy tym wyrażone poprzez wszystkie trzy rodzaje literackie: liryczny, epicki i dramatyczny, występujące najczęściej w charakterystycznym dla romantyzmu splocie, oraz poprzez bogaty, zróżnicowany, ewoluujący repertuar gatunków. W zakresie liryki: od klasycznej ody (Oda do młodości) i sonetu (Do Niemna), przez wczesnoromantyczne ballady (Świtezianka) i romanse (Kurhanek Maryli), do w pełni romantycznych liryków (Na Alpach w Splügen) i niemal modernistycznych wierszy wolnych (Polały się łzy); w zakresie epiki: od poetyckich opowieści interpolowanych liryką pieśniową (Konrad Wallenrod) do narodowych epopei (Pan Tadeusz); w zakresie dramatu: od balladyzującej semikantaty (Dziady „kowieńsko-wileńskie”) po „otwartą” serię tragicznych scen semioperowych (Dziady „drezdeńskie”). Na rodzaj i sposób wpisania się twórczości poetyckiej Mickiewicza w nurt twórczości muzycznej, wpływ znaczący – nierzadko dominujący – miały preferencje w zakresie wersyfikacji i ekspresji.
Systemem wersyfikacyjnym, który u Mickiewicza posiadał absolutną przewagę, był „tradycyjny” sylabizm. Dawał większe możliwości ekspresji słowa, tym bardziej że Mickiewicz traktował go swobodnie, odrzucając klasyczną zasadę zgodności między wierszem a składnią (z wyjątkiem uczynionym dla wierszy melicznych). Używał czterech formatów; dla wierszy w stylu wysokim: 13-zgłoskowca (sonety, Pan Tadeusz) i 11-zgłoskowca (powieści poetyckie i liryki). Najpiękniejsze pieśni liryczne (Precz z moich oczu, Rozmowa, Niepewność, Moja pieszczotka, Sen) zostały skomponowane w tym właśnie formacie (5+6). Dla wierszy w stylu niższym używał 10- (niekiedy 11-) i 8-zgłoskowca – najczęściej w przeplocie; przede wszystkim jako formatów ballad (Świtezianka) i romansów (Dudarz) oraz stylizacji charakterystycznych (Pani Twardowska). Systemu sylabotonicznego, wprowadzonego do Polski w 1818 przez J. Elsnera i K. Brodzińskiego, Mickiewicz starał się unikać; jeśli to czynił, to dla stylizacji ludowo-pieśniowych lub parodyjnych. W grę wchodził trochej (Pieśń żołnierza i Pieśń pielgrzyma), jamb (Bal u senatora z III części Dziadów, Słowiczku mój) oraz amfibrach (Pieśń strzelców). Sam Mickiewicz poszerzył repertuar metrów poezji polskiej o anapest, zastosowany w dwóch późnych balladach (Czaty, Trzech Budrysów) i w dwóch wierszach balladyzujących (Śmierć Pułkownika, Nocleg). Sporadyczną próbę stanowiło zastosowanie w wierszu polskiego heksametru (Skąd Litwini wracali).
Wyjątkowo bogaty jest zasób strof, poprzez które Mickiewicz wyraża zróżnicowanie stylu i charakteru tekstów. Najczęściej używa czterowiersza; w stylizacjach pieśniowych (ludowych lub popularnych) stosuje strofę izometryczną, 8-sylabiczną (Pieśń Filaretów, Pieśń pielgrzyma, Pieśń żołnierza), w liryce w stylu wysokim – strofę 11-sylabiczną (Precz z moich oczu, Gdy tu mój trup), a w wierszach balladowych – najczęściej strofę heterosylabiczną złożoną z przeplotu 10 (5 + 5) + 8, zwaną „stanisławowską” (Świtezianka, Alpuhara) lub 11 (5 + 6) + 8 (Świteź, Powrót taty). Idąc tym samym tropem, wprowadził Mickiewicz strofę nową o przeplocie 10 (7 + 7) + 8, nazwaną „mickiewiczowską” (Czaty, Trzech Budrysów). Wśród strof rzadziej używanych znaleźć można przede wszystkim sonet pisany z reguły wersem 13-sylabicznym (Do Niemna), poza tym 11-sylabiczne strofy: sześciowersowe (Moja pieszczotka, Rozmowa) lub wyjątkowo ośmiowersowe (Rozmowa wieczorna, Śmierć Pułkownika), stosowane do liryki miłosnej i refleksyjnej. Wiersz nieregularny (heterosylabiczny i heterostroficzny) służy poecie do wyrażania treści lirycznych o znaczeniu szczególnym (Oda do młodości, Polały się łzy). Polimetryczność sukcesywna charakteryzuje ponadto dzieła dramatyczne i epickie, szczególnie Dziady i Konrada Wallenroda (wstawki pieśniowe). Również repertuar rymów jest u Mickiewicza wysoce zróżnicowany co do układu i trybu – służy ekspresji. Dominują rymy „żeńskie” paroksytoniczne; „męskie” oksytoniczne pojawiają się dla celów charakterystyki (Pieśń Filaretów, Lilie, Słowiczku mój). Rymy styczne służą w zasadzie tekstom epickim, przeplatane i okalające – lirycznym. Jakkolwiek Mickiewicz nie stronił od stosowania chwytów eufonizacyjnych (Precz z moich oczu, Rozmowa) i dźwiękonaśladowczych (Burza z Sonetów krymskich, słynne sceny z Pana Tadeusza: gra Wojskiego, gra Jankiela), to jednak przede wszystkim stawiał na wyrazistość mowy poetyckiej, jej jędrność i ekspresyjne bogactwo.
Preferencje w zakresie ekspresji stworzyły swoisty repertuar „tonów” ekspresywnych cechujących i wyróżniających utwory Mickiewicza. Wyrazistość owych tonów stanowiła siłę inspirującą potencjalnych kompozytorów. Zgodnie z teorią tego czasu „ton podstawowy” (J.G. Sulzer: „gemeiner leidenschaftlicher Ton”) utworu poetyckiego, swego rodzaju „wspólny mianownik” jego ekspresji, będący zarazem jego „tonem śpiewnym” (J.G. Herder: „Gesangston”), jak gdyby „ogólnym tchnieniem duszy owiewającym utwór” (G.W.F. Hegel) – stawał się niemal obowiązującym punktem wyjścia przy umuzycznianiu tekstu słownego. Świadomość owego związku między słowem a muzyką za pośrednictwem wspólnego „tonu” istniała u Mickiewicza już w stadium własnej inspiracji twórczej. Mickiewicz należał do słynnych improwizatorów swej epoki. Przystępując do improwizacji – jak zanotowali świadkowie – potrzebował muzycznego „nastrojenia”, poddania tonu: „Tego wieczora słynny nasz poeta trzy improwizował rzeczy i jedną na nutę Laury i Filona, drugą na nutę Non più andrai [z Wesela Figara], trzecią na Murmure [nokturn M. Szymanowskiej]” (Helena Szymanowska, 1828). Wiadomo, iż dla niektórych tekstów i scen w Dziadach (część III) punkt wyjścia stanowiły kolędy (Anioł pasterzom mówił) i tańce (menuet z Don Juana). Szczególną wyrazistość posiadają w twórczości Mickiewicza następujące kategorie ekspresywne:
ton idylliczny przejęty z tradycji sielsko-sentymentalnej. W liryce odzywa się z rzadka (Wilija naszych strumieni rodzica). Apogeum osiąga w poemacie epickim pisanym w zachwycie nad pejzażem ojczystym (Pan Tadeusz);
ton nostalgiczny jako pogłębienie poprzedniego o wyraz poczucia nieodwracalnej straty (Do Niemna); pierwszy z tonów podjętych w pieśni;
ton tyrtejski, znaczący dla młodego Mickiewicza (Oda do młodości). Związanie z tradycją retoryczną inspirujące muzykę kantatową;
ton balladowy: „W zwykłą przestrzeń ojczystego pejzażu wpisana zostaje przestrzeń druga: cudów i dziwów – przestrzeń fantastyki romantycznej” (A. Witkowska, 1997). Obecny w paru odmianach jako ton ballady: rusałczanej (Świtezianka), diabelskiej (Pani Twardowska), upiornej (Lilie) lub realistycznej (Czaty);
ton romansowy, czyli wczesnoromantyczne pogłębienie uczuciowości sentymentalnej (reprezentowanej przez Laurę i Filona), dopełnienie tonu poprzedniego (Dudarz, Pieśń z wieży);
ton erotyczny, nacechowany autobiograficznie, nowy w poezji polskiej; przejawił się w paru odmianach jako ton anakreontyczny (Rozmowa), ekstatyczny (Moja pieszczotka), oniryczny (Sen) i intymny, „ton poufnych zwierzeń” (Niepewność); zainspirował powstanie polskiej pieśni czysto lirycznej;
ton heroiczny, obecny w liryce patriotycznej w stylu wysokim (Do matki Polki), dziedziczony po pieśni hymnicznej;
ton medytacyjny, powstały w wyniku przemiany wewnętrznej Mickiewicza, oscylujący między refleksją religijną (Rozmowa wieczorna) a mistyczną (Ze zdań i uwag);
ton solilokwialny wierszy ostatnich, tzw. liryków lozańskich przynoszących „spojrzenie na własną egzystencję jakby z drugiego brzegu życia” (A. Witkowska, 1997), zdominowany przez lamentację (Polały się łzy) lub głęboką i wzniosłą autorefleksję (Nad wodą wielką i czystą).
Strettę niemal wszystkich tonów ekspresywnych, esencję tego, co „mickiewiczowskie”, przyniosły Dziady, szczególnie ich części III i IV.
Rezonans muzyczny
Poezja Mickiewicza odcisnęła swój ślad na twórczości muzycznej kolejnych pokoleń zorientowanych romantycznie. Jest on najbardziej widoczny w muzyce polskiej, w nurcie pieśni solowej. Jej rezonans odezwał się również w innych krajach (szczególnie w Rosji, także w Niemczech), a nawet w innych gatunkach (pieśń chóralna, kantata, opera, muzyka instrumentalna), nie była to jednak obecność znacząca. Natomiast tak jak Goethe obudził pieśniarza w Schubercie a Heine w Schumannie, tak Mickiewicz powołał swoimi tekstami do życia romantyczną pieśń polską – przede wszystkim zainspirował Moniuszkę.
Nie wszystkie zakresy twórczości Mickiewicza wzbudziły zainteresowanie kompozytorów. Z utworów epickich (Konrad Wallenrod) i dramatycznych (Dziady) „upieśniowiono” jedynie ich fragmenty meliczne. Z lirycznych i epicko-lirycznych pomijano utwory nacechowane retoryką (Rozum i wiara) lub ekspresywnością ekstremalną (Lilie), te, w których podmiotem lirycznym była zbiorowość („my”, a nie „ja”), oraz te, których ekspresja wyczerpywała się doskonale w intonacji słownej (Romantyczność). Ze względów trudnych do zrozumienia poza pieśnią pozostało parę znakomitych tekstów czysto lirycznych (Na Alpach w Splügen, Gdy tu mój trup, Rozmowa wieczorna). Największym powodzeniem cieszyły się liryki miłosne: Moją pieszczotkę umuzyczniano 29 razy; już znacznie mniej, po 6–9 razy, parę innych erotyków (Sen, Rozmowa, Niepewność, Znasz li ten kraj, Precz z moich oczu). Wśród liryków refleksyjnych najczęściej sięgano po Polały się łzy (18 razy), z ballad – po Świteziankę (12).
Zainteresowanie tekstami Mickiewicza przejawiło się w trzech fazach, z których dwie pierwsze przypadły na lata życia poety. Faza pierwsza, wczesnoromantyczna (1826–30), przyniosła – wraz z pierwszymi pieśniami K. Kurpińskiego, K. Lipińskiego, M. Szymanowskiej i Chopina – próbę przezwyciężenia idiomu sentymentalnego. Z mickiewiczowskich „tonów” ekspresywnych podjęte zostały głównie: idylliczny, nostalgiczny i romansowy. Miejsce wyróżnione należy się M. Szymanowskiej jako autorce Świtezianki oraz Trzech pieśni z Konrada Wallenroda, uznanych przez poetę za przykład idealnego „upieśniowienia” („tak zgodnie, tak wspaniale, tak przyjemnie przypadają do charakteru samej poezji” – do T. Zana, 24 XII 1828). Fazę następną otwiera w połowie lat 30. seria pieśni w pełni już romantycznych, konkretyzujących brzmieniowo różne odmiany „tonów” erotycznych i balladowych. Szczególne znaczenie mają wśród nich erotyki Chopina (Moja pieszczotka) i Moniuszki (Trzy śpiewy, 1837) oraz ballady C. Loewego (sześć, ok. 1835) i późniejsze od nich Moniuszki, zebrane w VI Śpiewniku domowym (1859). Zainteresowanie tekstami Mickiewicza zaczyna się przejawiać w muzyce rosyjskiej (A. Alabjew, A. Dargomyżski, M. Glinka). Faza trzecia, późno- i postromantyczna przynosi próbę podjęcia wszystkich „tonów” ekspresywnych; po raz pierwszy „tonu” solilokwialnego (liczne umuzycznienia liryków lozańskich). W pieśni polskiej najcelniejsze „odczytania” przyniosły pieśni I.J. Paderewskiego (Sześć pieśni, ok. 1890), W. Żeleńskiego (11) i S. Niewiadomskiego (12), w rosyjskiej – C. Cui (16). Sporadycznie po teksty Mickiewicza sięgali N. Rimski-Korsakow i P. Czajkowski. W XX w. zainteresowanie poezją Mickiewicza wprawdzie istnieje, lecz jedynie albo u kompozytorów mniejszej rangi (A. Szeluto, W. Friemann i in.) albo sprowokowane impulsami rocznicowymi. Szczególnie licznie zareagowano na setną rocznicę śmierci poety (1955); powstała seria interesujących pieśni w stylu neoromantycznym lub postklasycznym (K. Wiłkomirski, T. Szeligowski, P. Perkowski, G. Bacewicz, S. Kisielewski, K. Mroszczyk i in.). Niekiedy ku tekstom Mickiewicza zwracają się kompozytorzy litewscy (B. Kutavičius i in.) i ukraińscy (B. Latoszynski i in.).
Rezonans tekstów Mickiewicza w innych poza pieśnią gatunkach nie przyniósł utworów rangi najwyższej. W zakresie muzyki chóralnej wyróżniają się dwie kantaty S. Moniuszki: Sonety krymskie i Widma (według Dziadów części II). Parokrotnie próbowano umuzycznić bez wielkiego powodzenia Odę do młodości (m.in. T. Paciorkiewicz, R. Twardowski). Skomponowano kilkanaście utworów scenicznych zainspirowanych wątkami Mickiewicza; stanowią dzisiaj pozycje historyczne. Jedyną operą wystawioną do dziś pozostał Konrad Wallenrod W. Żeleńskiego (1885).
Spośród kilkunastu utworów instrumentalnych o tematyce mickiewiczowskiej wyróżnia się siłą ekspresji ballada symfoniczna Wojewoda P. Czajkowskiego (1891). Zainspirowana twórczością Mickiewicza (Dziadów części II) została również II Symfonia G. Mahlera (część I Totenfeier). Pozycję szczególną zajmują w tym względzie fortepianowe Ballady Chopina, według informacji R. Schumanna skomponowane pod wpływem Ballad Mickiewicza. W sposób nieuprawniony próbuje się znaleźć dla nich konkretne odpowiedniki wśród utworów poety (głównie: wątek Konrada Wallenroda dla Ballady g-moll i Świtezianki dla Ballady F-dur). Nie ma natomiast wątpliwości jedynie co do tego, że Chopin podjął w swoich Balladach i przetransponował w sferę muzyki fortepianowej mickiewiczowski „ton” balladowy.
Literatura: W. Wszelaczyński Adam Mickiewicz w muzyce. Szkic muzyczno-bibliograficzny, Lwów 1890; K. Michałowski Poezje Adama Mickiewicza w kompozycjach muzycznych, w: Adam Mickiewicz. Dzieła wszystkie, t. 1 cz. 4, Wrocław 1986 oraz nadbitka; Z. Jachimecki Karol Loewe jako twórca muzyki do ballad Mickiewicza, „Pamiętnik Literacki” VI, 1907; B. Wójcik-Keuprulian O Mickiewiczowskich balladach Moniuszki, w: Szkice muzykologiczne, Warszawa 1923; Z. Noskowski Stanowisko Moniuszki wobec Mickiewicza, „Śpiewak” 1931 nr 5–6; M. Smolarski Mickiewicz a muzyka, „Muzyka” 1931 nr 2; F. Starczewski Melodia Adama Mickiewicza, „Muzyka” 1931 nr 10 oraz Adam Mickiewicz w muzyce, „Muzyka” 1934 nr 6/7; S. Zetowski Upodobania śpiewacze Adama Mickiewicza, „Śpiewak” 1934 nr 6 i 7/8 oraz Nieznana kompozycja Adama Mickiewicza, „Muzyka” 1935 nr 1; A.P i M.M. Coleman Mickiewicz in Music, Nowy Jork 1947; Z. Lissa Adam Mickiewicz i muzyka, „Życie Śpiewacze” 1949 nr 1/2; Z. Jachimecki Poezje Adama Mickiewicza w utworach polskich i obcych kompozytorów, „Wiedza i Życie” 1949 nr 4; F. German O muzycznych zainteresowaniach Adama Mickiewicza, „Odra” 1949 nr 26–31; J.W. Reiss Muzyczność Adama Mickiewicza, „Życie Śpiewacze” 1949 nr 1/2; I. Bełza Poezija M. w russkoj i polskoj wokalnoj lirikie, w: Romansy russkich i polskich kompozitorow na słowa A. M., Moskwa 1955 oraz Mickiewicz a muzyka rosyjska, „Muzyka” 1955 nr 11/12; K. Musioł Adam Mickiewicz w muzyce rosyjskiej oraz Mickiewicz w pieśni i muzyce niemieckiej, „Świat i Życie” 1955 nr 28 oraz 30; F. German Chopin i Mickiewicz, „Rocznik Chopinowski” I, 1956; I. Bełza Tematyka mickiewiczowska w twórczości Borysa Latoszyńskiego, „Muzyka” 1957 nr 2; F. German Pieśń ludowa w życiu i twórczości Adama Mickiewicza, Katowice 1958; D. Zamącińska Kompozycje wierszy lirycznych Mickiewicza, „Roczniki Humanistyczne” VIII, 1959; I. Bełza Adam Mickiewicz w muzyce polskiej, w: Między Oświeceniem a Romantyzmem, Kraków 1961 oraz Mickiewicz a muzyka rosyjska, w: Z dziejów polsko-rosyjskich kontaktów muzycznych, Kraków 1963; J. Prosnak Z mickiewiczowskiego teatru operowego, „Ruch Muzyczny” 1963 nr 15 i 16; F. German Mickiewicz i Mozart, Katowice 1971; I. Bełza Mickiewicz i muzyka, w: Portrety romantyków, Warszawa 1974; Cz. Zgorzelski O sztuce poetyckiej Mickiewicza, Warszawa 1976; K. Musioł Mickiewicz w muzyce europejskiej, „Poradnik Muzyczny” 1976 nr 7/8; A. Matracka-Kościelny Poezja a muzyka w twórczości pieśniarskiej Moniuszki do słów Mickiewicza, w: Szkice o kulturze muzycznej XIX w., red. Z. Chechlińska, t. 4, Warszawa 1980 oraz Mickiewicz, muzyczność poezji i pieśń polska, w: Poeci i ich muzyczny rezonans, «Muzyka i liryka» z. 4, red. M. Tomaszewski, Kraków 1994; M. Asikainen „Mickiewicz of the Piano”. The National Style of Chopin’s Ballades, w: Interdisciplinary Studies in Musicology, red. J. Stęszewski i M. Jabłoński, Poznań 1993 oraz „Czwarty wieszcz narodowy” – echa twórczości Mickiewicza w recepcji dzieł Fryderyka Chopina, „Studia Slavico-finlandensia”, Helsinki 1998; E. Nowicka Mickiewicz i sztuka opery, w: Księga Mickiewiczowska, red. Z. Trojanowicz i Z. Przychodniak, Poznań 1998; M. Tomaszewski Mickiewicz u źródeł liryki wokalnej Stanisława Moniuszki, w: Dzieło muzyczne między inspiracją a refleksją, księga pamiątkowa M. Podhajskiego, red. T. Błaszkiewicz, K. Droba, A. Kozłowska-Lewna, J. Krassowski, Gdańsk 1998; J. Sikorski „Widma” Stanisława Moniuszki, „Tygodnik Ilustrowany” 1866 nr 339, 1870 nr 146; O. Kolberg „Sonety Krymskie” Moniuszki, „Tygodnik Ilustrowany” 1868 nr 8; W. Wiślicki „Sonety Krymskie” Stanisława Moniuszki oraz „Widma” Moniuszki, „Kłosy” 1868 nr 140, 181; K. Stromenger „Świtezianka” Morawskiego, „Wiadomości Literackie” 1931 nr 21; M. Gliński Premiera „Świtezianki” Morawskiego, „Muzyka” 1931 nr 4/6; Z. Mycielski „Sonety krymskie”, „Odrodzenie” 1947 nr 51 /52; Z. Jachimecki „Czy znasz ten kraj”, „Ruch Muzyczny” 1948 nr 7; K. Tarnawska-Kaczorowska Ignacy Jan Paderewski. „Nad wodą wielką i czystą”, pieśń do słów Adama Mickiewicza, w: Forma i ekspresja w liryce wokalnej 1808–1909, «Muzyka i liryka» z. 2, red. M. Tomaszewski, Kraków 1989; A. Matracka-Kościelny „Świtezianka” Mickiewicza w pieśniach Marii Szymanowskiej, Moniuszki i Rimskiego-Korsakowa, w: Wiersz i jego pieśniowe interpretacje, «Muzyka i liryka» z. 3, red. M. Tomaszewski, Kraków 1991; M. Janicka-Słysz Trzy sonety Broniusa Kutavičiusa – muzyka z poezji Adama Mickiewicza, w: W kręgu muzyki litewskiej, red. K. Droba, Kraków 1997; Z. Kopczyńska, L. Pszczołowska O wierszu romantycznym, Warszawa 1963; L. Pszczołowska Wiersz polski. Zarys historyczny, Wrocław 1997; A. Witkowska Romantyzm, w: A. Witkowska, R. Przybylski Romantyzm, Warszawa 1997.
Spis wybranych utworów do tekstów i wątków A. Mickiewicza opracowany został głównie na podstawie katalogów K. Michałowskiego (1986) i E. Wąsowskiej (1998), zob. Edycje i Literatura
ze zbiorów i cykli poetyckich
BALLADY I ROMANSE (wyd. 1822)
Dudarz:
I.J. Paderewski Piosnka dudarza („Idę ja Niemnem”), ok. 1880
P. Maszyński Piosnka dudarza 1891 (?)
W. Żeleński Pieśni dudarza nr 1, wyd. 1899
przejęty przez Mickiewicza triolet T. Zana („Komu ślubny splatasz wieniec”):
S. Moniuszko Triolet 1842
W. Troszel Wieniec, wyd. przed 1888
W. Żeleński Pieśń dudarza nr 2, wyd. 1899
Kurhanek Maryli:
S. Niewiadomski, 1. Kurhanek Maryli, 2. Jaś, wyd. 1928
B. Wallek-Walewski Śpiew matki
Pani Twardowska:
C. Loewe Frau Twardowska 1835
S. Moniuszko, ballada na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę, 1869
T. Klonowski, na chór męski, wyd. 1880
H. Melcer Ballada na tenor, chór i orkiestrę, ok. 1898
Pierwiosnek:
C. Loewe Die Schlüsselblume 1835
K. Kraszewski 1849
F. Hiller Primula veris, wyd. ok. 1850
K. Lubomirski ok. 1865
M. Sołtys, kantata na głos solowy, chór żeński i fortepian, wyd. przed 1898
W.J. Gniot, kantata na tenor, chór mieszany i orkiestrę, 1949
Powrót taty:
S. Moniuszko, wyd. 1859
K. Klein, na chór męski i głos solowy, ok. 1910
Rybka:
S. Moniuszko, wyd. 1859
Świtezianka:
M. Szymanowska, wyd. 1828
C. Loewe Das Switesmädchen 1835
S. Moniuszko 1841
N. Rimski-Korsakow, fragm., 1867
A. Szeluto 1949
T. Klonowski, na chór męski, 1880
Z. Noskowski, kantata na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę, 1887
N. Rimski-Korsakow, kantata na sopran, tenor, chór mieszany i orkiestrę, 1897
B. Dembiński, na chór męski, 1902
Poza zbiorem (wyd. 1829)
Czaty:
C. Loewe Die Lauer 1835
S. Moniuszko przed 1846
F. Brzezińska 1859
E. Naprawnik Wojewoda na głos i orkiestrę, ok. 1875
K.Z. Rund Ballada na chór męski, 1921
Renegat:
P. Maszyński, wyd. 1898
T. Szeligowski, wyd. 1954
Trzech Budrysów:
C. Loewe Die drei Budrisse 1835
S. Moniuszko 1839
C. Cui Budrys i jego synowja, wyd. 1916
J.S. Birjukow Tri u Budrysa syna, wyd. 1939
SONETY (tzw. „miłosne”, wyd. 1826)
Do Laury (I):
T. Roili 1860
Ranek i wieczór (VI):
P. Czajkowski Na ziemlu sumrak pał 1880
C. Cui Utro i wieczer, wyd. 1892
Do Niemna (VIII):
K. Kurpiński 1826 (zag.)
K. Lipiński 1827
S. Moniuszko 1859
M. Karłowicz 1873
C. Cui K Niemnu, wyd. 1892
Błogosławieństwo (X):
J. Lefeld, na głos i orkiestrę, 1967
Rezygnacja (XI):
C. Cui Otrieczenije 1878
Dzień dobry (XV):
C. Cui S dobrym utrom, wyd. 1892
Pożegnanie (XX):
E. Urbanek, wyd. 1898
Danaidy (XXI):
M. Zawadzki
SONETY KRYMSKIE (wyd. 1826)
Stepy Akermańskie (I):
C. Cui Akkermanskije stiepy 1907
F. Blumenfeld, wyd. 1912
J. Lefeld, na głos i orkiestrę, 1964
B. Kutavičius, na głos i zespół kameralny, 1992
Cisza morska (II):
C. Cui Morskaja tisz, wyd. 1892
J.T. Wydżga, wyd. przed 1899
A. Szeluto 1949
Żegluga (III):
A. Szeluto 1849
Burza (IV):
H. Cylkow, wyd. 1933
A. Szeluto 1949
Bakczysaraj (VI):
J. Lefeld, na głos i orkiestrę, 1964
Bakczysaraj w nocy (VII):
S. Kisielewski, wyd. 1955
Grób Potockiej (VIII):
W. Rzepko W kraju wiosny 1898
J. Lefeld, na głos i orkiestrę, 1964
Baj dary (X):
J. Lefeld, na głos i orkiestrę, 1964
Ałuszta w dzień (XI):
B. Kutavičius, na głos i zespół kameralny, 1992
Ałuszta w nocy (XII):
B. Kutavičius, na głos i zespół kameralny, 1992
Góra Kikineis (XVI):
A. Szeluto Mirza 1948
sonety II, III, IV, VI, VII, XIII, XIV i XVIII:
S. Moniuszko, kantata Sonety krymskie na tenor, chór mieszany i orkiestrę, 1867
z poematów epickich i utworów dramatycznych
GRAŻYNA (1823)
Konik Kiejstuta (litewska pieśń ludowa):
W. Sowiński, wyd. 1833
KONRAD WALLENROD (wyd. 1828)
Alpuhara („Już w gruzach leżą”):
M. Szymanowska 1828
S. Moniuszko (zag.)
W. Tarnowski
J. Sikorski, kantata na głos solowy, chór mieszany i fortepian, przed 1857
T. Klonowski, na chór męski, wyd. 1880
Hymn („Duchu, światło boże”):
P. Rytel, kantata na głos solowy, chór i orkiestrę, 1908
K. Garbusiński Hymn do Ducha Świętego na głos solowy, chór męski i organy, wyd. 1913
Pieśń Halbana („Wilija, naszych strumieni rodzica”):
M. Szymanowska Pieśń o Wilii 1828
K. Lipiński Śpiew Halbana, wyd. 1830
C. Loewe Wilia und das Mädchen 1835
F. Hiller 1851
S. Moniuszko Pieśń do Wilii 1851
I. Komorowski Wilija, wyd. ok. 1860
J. Zarębski Wilija, ok. 1868
A. Kačanauskas Wilija
W. Żeleński Pieśń do Wiliji, na chór męski, wyd. ok. 1870
Pieśń Wajdeloty („O pieśni gminna”):
Z. Noskowski Hasło na chór męski, 1887
M. Hertz Hasło, wyd. 1887
W. Kronenberg Memento na chór męski, wyd. przed 1908
Pieśń z wieży („Któż me westchnienia”):
M. Szymanowska 1828
I. Komorowski, wyd. ok. 1850
K. Lubomirski, wyd. ok. 1852
W. Studziński, S. Moniuszko, wyd. 1859
DZIADY (1823–1832)
Cz. I – Chór młodzieńców:
M. Sołtys, na chór męski, wyd. 1898
P. Maszyński, na chór męski, 1901
S. Wiechowicz Kantata romantyczna na sopran, chór mieszany i orkiestrę, 1. wersja 1927–34, 2. wersja 1949–50
Cz. II:
S. Moniuszko Widma, sceny liryczne na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę, 1850–53
Guślarz i dziewczyna („Na głowie ma kraśny wianek”):
S. Moniuszko, duet, wyd. 1858
W. Rzepko, na chór i fortepian, wyd. 1898
B. Dembiński, na chór mieszany, 1899
Piosnka Zosi („Tu niegdyś w wiosny poranki”):
S. Moniuszko Zosia 1852
S. Niewiadomski Zosia, wyd. 1892
T. Szeligowski Zosia na chór mieszany i orkiestrę, 1954
Cz. III — Pieśń więźniów („Nie dbam jaka spadnie kara”):
W. Sowiński Wierny poddany, wyd. 1833
W. Świerczek, na chór męski, przed 1934
Pieśń Konrada („Pieśń ma była już w grobie”):
W. Sowiński, wyd. 1833
Chór aniołów („Pokój temu domowi”):
W. Friemann, na chór i fortepian, 1955
Widzenie („Deszczyk taki świeży”):
W. Rzepko Widzenie senne na chór żeński, wyd. ok. 1898
Cz. IV — Pieśń pustelnika („Tylem wytrwał, tyle wycierpiałem”):
S. Moniuszko 1857
I.J. Paderewski Tylem wytrwał, ok. 1890,
S. Niewiadomski Tylem wytrwał, wyd. 1892
F. Godebski 1898
Pieśń Gustawa („Naprzód ciebie wspomina”):
S. Moniuszko, duet, wyd. 1851
S. Niewiadomski Grzeczna dziewczyna, wyd. 1928
S. Moniuszko Stara piosenka na tenor, chór żeński i fortepian, przed 1853
C. Cui Ransze wspominajet na tenor, chór żeński i fortepian, 1907
T. Baird Biegną wody potoku na chór mieszany, wyd. 1956
PAN TADEUSZ (1854)
Panno święta...:
W. Rzepko, na chór mieszany i fortepian, wyd. 1920
Któż zbadał puszcz litewskich przepastne krainy?:
J.T. Wydżga, na chór męski, wyd. przed 1908
KONFEDERACI BARSCY
Modlitwa księdza Marka:
J. Czubski, na bas, chór męski i fortepian, wyd. przed 1898
inne wiersze
z okresu wileńsko-kowieńskiego
Hej, radością oczy błysną:
A. Sokulski Pieśń Filaretów 1820
Hymn na dzień Zwiastowania N.P. Maryi:
E. Gruberski, kantata na tenor i chór męski, wyd. 1905
M. Surzyński Hymn... na głos solowy, chór mieszany i fortepian, wyd. 1905
Oda do młodości:
T. Stahlberger, wyd. 1888
S.J. Jasiński, wyd. ok. 1925
W. Czerwiński, kantata na chór, przed 1890
H. Jarecki, kantata na tenor, chór męski i orkiestrę, 1902
B. Szabelski Kantata na baryton, chór i orkiestrę, 1928 (zag.)
W. Paciorkiewicz, kantata na głos solowy, chór i orkiestrę, 1950
A.M. Klechniowska Kantata symfoniczna 1954
M. Kamiński, kantata na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę, 1957
R. Twardowski, kantata na głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę, 1969
Panicz i dziewczyna („W gaiku zielonym”, sł. A.E. Odyńca, dopełnione przez Mickiewicza):
C. Loewe Der junge Herr und das Mädchen 1835
S. Moniuszko 1842
A. Szeluto 1948
T. Szeligowski, na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę/fortepian, 1949
Pieśń Filaretów („Hej, użyjmy żywota”):
Anonim, wyd. 1880
Z. Noskowski, I. Kossobudzki, wyd. 1898
P. Maszyński, na chór męski, wyd. 1888
Precz z moich oczu (Do M***):
F. Chopin 1827–30
K. Sobański, wyd. ok. 1860
W. Święciński, wyd. 1937
N.M. Kuźnik 1987
Pożegnanie Czajld Harolda („Bywaj mi zdrowy, kraju kochany”):
T. Klonowski, na chór męski, wyd. 1880
z okresu rosyjskiego
Chór strzelców („Śród opok i jarów”):
B. Dembiński, na chór męski, 1873
W. Żeleński Jagdlied. Pieśń myśliwska na chór męski, 1883
P. Maszyński Pieśń myśliwska na chór męski, 1883
H. Opieński Pieśń myśliwska na chór męski, wyd. 1927
Dwa słowa („Gdy sam na sam z tobą siedzę”):
F. Brzezińska 1859
S. Niewiadomski, wyd. 1892
C. Cui Ostawajsja s toboju 1907
Dzwon i dzwonki G. Bacewicz, wyd. 1955
Moja pieszczotka (Do D. D.):
A. Alabjew Sosze, wyd. 1832
F. Chopin, ok. 1837
S. Moniuszko Pieszczotka (Do D. D.), 1837
M. Glinka K niej, wyd. 1843
A. Dubuc Choczu cełowat’, wyd. 1854
W. Żeleński, ok. 1858
P. Czajkowski Moja bałownica 1875
C. Cui Moja bałownica 1877
E. Naprawnik Kogda w czas wiesiołyj, wyd. 1877
E. Kania, wyd. 1880
M. Łysenko Moja myłowanko ok. 1880
I.J. Paderewski ok. 1886
S. Niewiadomski, wyd. 1892
N. Rimski- Korsaków Moja bałownica 1897
F. Godebski, wyd. 1899, F. Nowowiejski ok. 1910
M. Gliński Tylko całować, wyd. 1931
W. Rowieki 1940
J. Świder, na chór mieszany, 1978
Niepewność („Gdy cię nie widzę”):
S. Moniuszko 1837
K. Lubomirski, wyd. ok. 1850
W. Żeleński, wyd. 1880
M. Świerzyński Gdy cię nie widzę, wyd. po 1892
F. Godebski 1898
J.K. Pawluśkiewicz ok. 1969
Poezyjo, gdzie cudny pędzel twojej ręki:
K. Wiłkomirski 1955
Przed wichrami i szronem:
W. Rzepko 1899
A. Szeluto Z albumu 1948
W. Friemann 1954
B. Latoszynski W albom K. Jenisz, wyd. 1956
Przypomnienie (z A. Puszkina):
B. Latoszynski Napominanije, wyd. 1956
Rozmowa („Kochanko moja, na co nam rozmowa”):
S. Moniuszko 1837
F. Hiller Gespräch, wyd. ok. 1840
M. Glinka O, miłaja diewa 1852
A. Dargomyżski O, miłaja diewa, wyd. 1856
K. Lubomirski, wyd. ok. 1860
C. Cui Razgowor 1876
A. Biliński, wyd. po 1910
W. Święcicki, wyd. 1936
Sen („Chociaż zmuszona będziesz mnie porzucić”):
S. Moniuszko 1837
M. Karasowski, wyd. ok. 1855
K. Lubomirski, wyd. ok. 1860
W. Żeleński 1865
C. Cui Razłuka, wyd. 1879
W imionniku („Błogo temu, kto w twojej pamięci utonie”):
W.J. Gniot, wyd. 1955
P. Perkowski, wyd. 1955
Zaloty („Póki córeczki opiewałem wdzięki”):
C. Cui Swatowstwo 1907
G. Bacewicz, na chór męski, wyd. 1975
z okresu rzymsko-drezdeńskiego
Do matki Polki:
I.F. Dobrzyński 1845 (?)
Do samotności:
W. Rzepko 1899
J. Świder, na chór mieszany, 1978
Pieśń pielgrzyma („Te rozkwitłe świeżo drzewa”):
J. Zarębski ok. 1868
W. Żeleński 1886
H. Opieński Kwiecień, wyd. ok. 1895
F. Godebski 1898
M. Świerzyński ok. 1900
W. Rzepko Mazurek na chór żeński, wyd. ok. 1890
J. Świder, na chór mieszany, 1978
Pieśń żołnierza („Ja w mej chacie spać nie mogę”):
W. Rzepko 1899
S. Niewiadomski, wyd. 1928
P. Maszyński, wyd. 1934
M. Świerzyński 1949
S. Kwaśnik, na chór mieszany, wyd. 1830
B. Wallek- Walewski, na chór męski, wyd. 1930
W. Świerczek, na chór męski, przed 1934
Rozmowa wieczorna („Z Tobą ja gadam”):
C. Cui, fragm. Mienia chołodnym ludi nazywajut 1877
W. Rzepko, 2 fragm., 1899
Śmierć Pułkownika:
W. Sowiński 1833
J. Gawlas, na chór mieszany, wyd. 1946
Znasz-li ten kraj (Do H***. Wezwanie do Neapolu):
A. Woykowski Wspomnienie Neapolu, wyd. 1838
S. Moniuszko 1846
J. Nowakowski Wspomnienie Neapolu, wyd. przed 1860
S. Niewiadomski, wyd. 1928
W. Czerwiński, na chór męski, przed 1890
W. Rzepko, na chór żeński, 1895
z okresu parysko-lozańskiego
Gdy tu mój trup:
J. Młodziejowski Jest u mnie kraj na chór męski, wyd. 1957
Nad wodą wielką i czystą:
I.J. Paderewski ok. 1888
F. Blumenfeld Nad wodnoj gładju, wyd. 1892
W. Święcicki, wyd. ok. 1935
W. Friemann 1954
K. Mroszczyk, wyd. 1955
G. Bacewicz 1955
S. Poradowski Poemat na chór mieszany, 1955
J. Świder, na chór mieszany, 1978
Polały się łzy:
C. Cui Piekut moi slezy 1876
I.J. Paderewski ok. 1888
W. Żeleński, wyd. 1889
S. Niewiadomski, wyd. 1892
P. Maszyński, F. Blumenfeld, wyd. 1900
I. Friedman, wyd. przed 1908
W. Święcicki, wyd. 1937
W. Friemann 1941
S. Laks 1949
W. Rzepko, na chór żeński, wyd. 1898
B. Wallek-Walewski, na chór męski, 1901
J. Świder, na chór mieszany, 1978
Słowiczku mój, a leć, a piej (Do B...Z.):
K.N. Wysocki ok. 1850
W. Żeleński Do Bohdana Zaleskiego, wyd. 1889
S. Niewiadomski, wyd. 1892
A. Kačanauskas
F. Nowowiejski, na chór mieszany, 1910
B. Wallek-Walewski, na chór męski, wyd. ok. 1910
Stopnie prawd („Są prawdy, które mędrzec”):
C. Cui Istiny, wyd. ok. 1913
Uwaga chromego („Kiedy pierwszy raz”):
C. Cui Zamieczanije chromogo, wyd. ok. 1913
Gdybym się zmienił we wstęgę złocistą (wiersz przypisywany Mickiewiczowi):
J. Nowakowski Romans
C. Cui Jeslib’ stał ja 1878
I.J. Paderewski ok. 1890
S. Niewiadomski, wyd. 1892
F. Godebski Improwizacja 1898
Teksty i wątki Mickiewiczowskie w muzyce scenicznej
Lilie (1820), ballada:
F. Szopski, opera, 1902, wyst. Warszawa 1916
Powrót taty (1821), ballada:
H. Jarecki, opera, 1895, wyst. Lwów 1897
Pani Twardowska (1820), ballada:
W. Sowiński, opera komiczna, ok. 1870
Świtezianka (1821), ballada:
P. Błaramberg, opera Diewica-Rusałka 1888
E. Morawski, balet, wyst. Warszawa 1831
Grażyna (1823), powieść poetycka:
J. Karnavičius, opera, wyst. Kowno 1933
Konrad Wallenrod (1828), powieść poetycka:
I.F. Dobrzyński, opera, 1859–64
A. Ponchielli, opera I Lituani, wyst. Mediolan 1874
W. Żeleński, opera, 1880–84, wyst. Lwów 1885
R. Żigaitis, opera, wyst. Wilno 1957
Czaty (1827), ballada:
N. Rimski-Korsakow, opera Pan wojewoda 1903 (?)
Żywila:
A. Dworzaczek, opera, 1901, wyst. Poznań 1926
Pan Tadeusz (1834), poemat:
J.T. Wydżga, opera, 1905–06, wyst. Lwów 1907
E. Morawski, opera, nieukończona
A. Szeluto, opera, 1954
także W. Kilar, muzyka do filmu Pan Tadeusz, reż. A. Wajda, 1999
Wątki Mickiewiczowskie w muzyce instrumentalnej
Oda do młodości:
W. Żeleński, marsz uroczysty na orkiestrę op. 51, 1890
P. Rytel Symfonia „Mickiewiczowska”
Grażyna:
P. Rytel, poemat symfoniczny, 1908
B. Latoszynski, ballada symfoniczna, 1955
Konrad Wallenrod:
O. Zich, uwertura koncertowa
W. Friemann, poemat symfoniczny
Czaty:
P. Czajkowski Wojewoda, ballada symfoniczna, 1891
Dziady, cz. II:
G. Mahler Totenfeier, II Symfonia c-moll (cz. 1)
Pan Tadeusz:
L. Nowicki Koncert nad koncertami Jankiela, polonez na fortepian, 1862
Ku czci Mickiewicza skomponowane zostały m.in. następujące utwory:
Z. Noskowski Kantata Mickiewiczowska na chór męski i orkiestrę do słów L. Rydla, 1896
S. Niewiadomski Pod kolumną wieszcza, kantata na chór męski i orkiestrę dętą do słów K. Tetmajera, 1898
H. Pachulski Marsz uroczysty dla uczczenia 100 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, 1898
Edycje:
Adam Mickiewicz. Dzieła, 16 t., «Wydanie Narodowe», wyd. L. Płoszewski, Warszawa 1948–55
Adam Mickiewicz. Dzieła, 16 t., «Wydanie Jubileuszowe», wyd. J. Krzyżanowski, Warszawa 1955
Adam Mickiewicz. Dzieła wszystkie, wyd. K. Górski, Wrocław od 1969 (nieukończone)
Adam Mickiewicz. Dzieła. Wydanie Rocznicowe 1798–1998, wyd. Z.J. Nowak, Z. Stefanowska, C. Zgorzelski, Warszawa od 1998
antologie kompozycji do słów Mickiewicza:
Pieśni do słów Adama Mickiewicza, wyd. Z. Lissa, Warszawa 1949
Romansy russkich i polskich kompozitorow na słowa A. M., wyd. I. Bełza, Moskwa 1955
Adam Mickiewicz w pieśni polskiej i obcej, wyd. Z. Lissa i O. Łada, Kraków 1955, 1963
Pieśni Mickiewiczowskie na chór a cappella, oprac. S. Wiechowicz, Kraków 1955
Pieśni solowe do słów Adama Mickiewicza, wyd. E. Wąsowska, Warszawa 1998
Mickiewicz w pieśni/Mickiewicz in Song, wyd. B. Stryszewska, Kraków 1998