Logotypy UE

Szymanowska, Maria

Biogram i literatura

Szymanowska Maria Agata, z d. Wołowska, *14 XII 1789 Warszawa, †25 VII 1831 Petersburg, polska pianistka i kompozytorka. Gry na fortepianie uczyła się u Antoniego Lisowskiego i Tomasza Gremma. W 1810 wyjechała do Paryża, gdzie koncertowała w salonach; L. Cherubini dedykował jej wówczas Fantazję C-dur. 21 VI 1810 wyszła za mąż za dzierżawcę dóbr otwockich k. Warszawy, Józefa Szymanowskiego; miała 3 dzieci: Helenę (później żonę F. Malewskiego), autorkę Dziennika prowadzonego od 1 XI 1827 do 1857, Celinę (później żonę A. Mickiewicza) i Romualda (†1839). Koncertowała w 1815 w Wiedniu, w 1818 w Londynie, w 1820 w Berlinie. W tym samym roku rozwiodła się i poświęciła pianistyce. W 1822 po serii koncertów w Moskwie i w Petersburgu (gdzie wykonała m.in. – z J.N. Hummlem – koncert na 2 fortepiany J.L. Dusíka) została mianowana „pierwszą fortepianistką” cesarzowych: Elżbiety Aleksandrowny (żony Aleksandra I) i Marii Fiodorowny (wdowy po Pawle I); przebywający w Petersburgu J.N. Hummel i J. Field ofiarowali jej swe kompozycje. Od 1823 koncertowała w Rosji (6 II w Kijowie z K. Lipińskim), w kraju (w Krzemieńcu, Lwowie, Poznaniu i in.), w Karlowych Warach, Mariańskich Łaźniach – gdzie spotkała się z J.W Goethem (który napisał dla niej poemat Aussöhnung [Pojednanie]) i z V.J. Tomaškiem – ponadto w Niemczech (w Lipsku, Weimarze, Berlinie i in.) i w Paryżu. Stamtąd (po 2-miesięcznym pobycie) wyruszyła 20 IV 1824 do Londynu, gdzie G. Rossini, J.B. Cramer i Ferdinand Ries wpisali się do jej Album musical. Następnie udała się przez Paryż i Genewę na występy do Włoch (Mediolan, Wenecja, Rzym, Neapol), potem znów występowała w Londynie, gdzie prowadziła także działalność pedagogiczną. Powróciła do Warszawy w VII 1825 w glorii europejskich sukcesów; przywiozła fortepian o mechanice angielskiej. 15 I 1826 grała w Teatrze Narodowym, wykonując m.in. Koncert a-moll Hummla. W 1827 wystąpiła trzykrotnie w Petersburgu, poza tym także w Wilnie i w Rydze; zimą tego roku wyruszyła do Moskwy, a następnie z powrotem do Petersburga, gdzie osiadła na stałe. Podjęła tam pracę pedagogiczną i prowadziła wspaniały salon. Do 1830 dała tam również kilka koncertów, grała także w tym okresie w Moskwie i w Kijowie. Dom Szymanowskiej był miejscem spotkań wielu artystów (rodzina Kątskich), w tym zwłaszcza poetów (A. Mickiewicz, F. Malewski, A.E. Odyniec, A. Puszkin, M. Glinka i in.), jak również przedstawicieli arystokracji polskiej i rosyjskiej (takich jak Piotr Wiaziemski) oraz dyplomatów. Mickiewicz, który improwizował i recytował przy akompaniamencie Szymanowskiej, w 1827 zadedykował jej wiersz Na jakimkolwiek świata zabłysnęłaś końcu. Szymanowska zmarła podczas epidemii cholery i została pochowana w Petersburgu.

Szymanowska jako profesjonalna pianistka wraz ze skrzypkiem K. Lipińskim byli pierwszymi polskimi wirtuozami, którzy zdobyli sławę europejską. Na repertuar pianistki składały się polonezy M.K. Ogińskiego, utwory w stylu brillant i wczesnoromantyczne kompozycje J.N. Hummla, F. Riesa, H. Herza, A.A. Klengla, J.L. Dusíka, J. Fielda oraz własne utwory, niekiedy także dzieła Mozarta i Beethovena. Gra Szymanowskiej odznaczała się koncertowym rozmachem; Goethe i Tomašek podkreślali, że grała z wdziękiem, eksponując piękną kantylenę, ale także dysponowała silnym uderzeniem. M. Mochnacki pisał o dźwięku zbliżonym do brzmienia skrzypiec, naśladującym śpiew, wspominał też o pełnym i okrągłym uderzeniu. Natomiast Elsner w liście do Chopina (27 XI 1831) zarzucał Szymanowskiej swobodny stosunek do tekstu muzycznego, dokonywanie pewnych skrótów i zmian, np. w Koncercie h-moll Hummla. Szymanowska wcześnie zrezygnowała z występów na estradzie koncertowej.

Twórczość Szymanowskiej obejmuje głównie utwory fortepianowe i pieśni. Dobór gatunków fortepianowych – takich jak tańce, etiudy, nokturny, drobne utwory (romans, fantazja, serenada) – jest typowy dla wczesnoromantycznych tendencji w nurcie zw. Biedermeier, odpowiadającym mieszczaństwu. W stylu Szymanowskiej wyraźne są znamiona stylu brillant – zestawianie odcinków wirtuozowskich z kantylenowo-sentymentalnymi, łączenie typowej dla rokoka ornamentyki ze środkami zwiastującymi romantyzm, co nie zawsze tworzy harmonijną syntezę. Szymanowska jest pierwszą autorką etiud w muzyce polskiej, a typ wirtuozowskiej faktury, zwłaszcza modele figur, przekraczających oktawę, wyzyskujących skoki i obejmujących kilka rejestrów, pozwalają zaliczyć kompozytorkę do prekursorów techniki typowej dla muzyki okresu romantyzmu (Caprice sur la romance i Fantazja F-dur z 1819). Recenzując wydanie 12 etiud Szymanowskiej (1836) R. Schumann chwalił ich autorkę za kształtowanie różnych technik i delikatną wyrazowość. 7 etiud jest w zasadzie preludiami, a 2 mają charakter scherza; ornamenty w kantylenie – podobnie jak u Hummla – wtapiają się organicznie w konstrukcje meliczne, antycypując melodykę romantyczną. Obok tradycyjnych tańców europejskich, jak kontredans, anglez, kadryl, menuet i walc – w którym mieszają się wzory walca z wzorami polskich tańców (np. oberka w Walcu F-dur na fortepian na 4 ręce) – Szymanowska tworzyła polonezy i mazurki na użytek salonów. W mazurkach zaznacza się stylizacja elementów ludowych, np. zabarwienia lidyjskie, nieregularne akcenty. W polonezach większe znaczenie ma faktura brillante. W nokturnach Szymanowska nawiązywała do Fielda, ale w Nokturnie B-dur zastosowała technikę wariacyjną (zbliżoną do techniki Chopina w Nokturnie Es-dur z op. 9), przekształcając melodię za pomocą środków ornamentalnych i wirtuozowskich.

Gatunki wokalne w twórczości Szymanowskiej, obejmujące opracowania pieśni ludowych i piosnki stylizowane na ludowe, romanse, śpiewy historyczno-patriotyczne oraz pieśni artystyczne, były entuzjastycznie przyjmowane w środowisku rosyjskim. Romanse pisane były według wzorców francuskich (ambitus d1–g2, umiarkowana ornamentyka, ewentualnie ritornele instrumentalne) do tekstów miłosnych, nieco egzaltowanych, niekiedy o nastroju romantycznym (Romance à la nuit) lub lirycznym (Romance du saule z Szekspirowskiego dramatu Otello), o swobodnie kształtowanym wierszu, i miały dość prostą melodię, rzadko jedynie udramatyzowaną nieobiegowymi interwałami jak nona, sekunda zwiększona, kwinta zmniejszona. W epickich pieśniach do Śpiewów historycznych Niemcewicza Szymanowska wyzyskiwała bardziej prężną melodykę, wspartą najczęściej akordowym akompaniamentem. Epicką opowieścią jest Duma o kniaziu Michale Glińskim z ilustracyjnym ritornelem na początku (w 1816 wydano także 2 inne pieśni ze Śpiewów historycznych: Jadwiga, królowa Polski i Jan Olbracht). Język muzyczny takich utworów jak Pieśń do Wilii (z akompaniamentem przejętym z nokturnu Le murmure), Pieśń z wieży oraz ballady (Świtezianka, Alpuhard) do tekstów Mickiewicza jest bardziej epicki niż liryczno-wirtuozowski. Szymanowska podkreślała niekiedy melodyką napięcie dramatyczne (np. w monologu Aldony w Pieśni z wieży), w harmonice korzystała dość swobodnie ze środków wczesnoromantycznych, rytmiką nawiązywała do treści tekstu, w Complainte d’un aveugle do tekstu prozodycznego. Jednakże dość konwencjonalne interludia, nawyki fakturalne przenoszone z romansu czy z muzyki instrumentalnej, znamionują w pieśniach Szymanowskiej epokę przejściową, w której nakładają się na siebie różne elementy heterogeniczne. Wczesna śmierć kompozytorki przerwała rozwój jej twórczości, stanowiącej ważny etap w krystalizowaniu się elementów wczesnoromantycznych w muzyce polskiej przed Chopinem.

W 2009 Élisabeth Zapolska Chapelle powołała Société Maria Szymanowska w Paryżu (adres Biblioteki Polskiej). Organizowała konferencje popularnonaukowe i koncerty „salonowe”. Po jej śmierci w 2020 jej mąż Patrick Chapelle kontynuuje działalność Société poprzez wydawanie „Cahiers Maria Szymanowska” i wznowienie koncertów. W Polsce Towarzystwo Marii Szymanowskiej powstało w 2021 pod kierunkiem Justyny Galant.

Literatura: M. Mochnacki „Gazeta Polska” z 13 II 1827; B. Polewoj „Moskowskij tielegraf’ z 5 III 1828; Muzykalnoje utrog-[ospo]ży Szymanowskoj, „Siewiernaja pczeła” 1830 nr 34; W. Grochowski Maria z Wołowskich Szymanowska, „Tygodnik Ilustrowany” 1872 nr 250; Goethe und Maria Szymanowska, „Neue Musikzeitung” 1889 nr 19; W. Mickiewicz Imionniki Marii Szymanowskiej, „Pamiętnik Literacki” IX, 1910 (Lwów); R. Schumann Gesammelte Schriften über Musik und Musiker, t. 1-2, Lipsk 5. wyd. 1914; J. Mirski Maria Szymanowska Zur 100-jährigen Todesfeier der Künstlerin, „Pologne Littéraire” 1931 nr 59/60; J. Mirski Zapomniana artystka polska, M 1931 nr 11/12 oraz Maria Szymanowska a Goethe, „Tygodnik Ilustrowany” 1931 nr 2; H. Leichtentritt Szymanowska, „Unterhaltungsblatt der Vossischen Zeitung” 1932 nr 196; W. Lednicki Przyjaciele Moskale w albumie i zbiorze autografów Marii Szymanowskiej, Kraków 1935; M. Mirska Album musical de Maria Szymanowska, „Pologne Littéraire” 1938 nr 78; J. Reiss Maria z Wołowskich Szymanowska i jej triumfy w Europie, „Wiedza i Życie” 1950 z. 2; I. Bełza Maria Szymanowska, Moskwa 1956, tłum. pol. J. Unicka, Kraków 1987, wyd. nowe pt. Carica zwukow. Żyzń i tworczestwo Marii Szymanowskoj, Moskwa 1989; T. Strumiłło „Śpiewy historyczne” do słów J.U. Niemcewicza, „Studia Muzykologiczne” IV, 1956 (w tym Duma o Michale Glińskim); T. Strumiłło, M. Witkowski Mickiewicz – Szymanowska – Otylia von Goethe, „Przegląd Zachodni” 1956 nr 1/2; M. Iwanejko Maria Szymanowska, Kraków 1959; I. Karasińska Gribojedow i Maria Szymanowska, „Muzykalnaja żyzń” 1959 nr 3; T.A. Syga, S. Szenic Maria Szymanowska i jej czasy, Warszawa 1960; J. Davies Maria Szymanowska, „The Consort” 1966 nr 23; Z. Sudolski Panny Szymanowskie i ich losy, Warszawa 1982; P.-O. Ozanne Maria Szymanowska, pianiste et compositrice. Un modele pour le jeune Chopin?, w: Frédéric Chopin et les lettres, «Les Cahiers de Varsovie» nr 21, 1991; I. Poniatowska Maria Szymanowskaja. K tworczeskomu portrietu, „Sowietskaja Muzyka” 1991 nr 1 oraz Styl brillant i idee preromantyczne w twórczości Marii Szymanowskiej, w: Historia i interpretacja muzyki, Kraków 1993, 2. wyd. 1995, wersja angielska: Maria Szymanowska and the style brillant, w: The sources of Chopin’s style. Inspirations and Contexts, Warszawa 2005; H. Szymanowska-Malewska Dziennik (1827–1857), oprac. Z. Sudolski, Warszawa 1999; R. Suchowiejko Les voyages artistiques de Maria Szymanowska, «Chopin w Kręgu Przyjaciół», t. 5: Pianiści-wirtuozi w Paryżu wokół Chopina / Les pianistes-virtuoses à Paris autour de Chopin, red. I. Poniatowska i D. Pistone, Warszawa 1999; A.M. Harley Chopin and Women Composers, „The Polish Review” XLV, 2000; I. Poniatowska Pieśni solowe Marii Szymanowskiej do tekstów Adama Mickiewicza, w: Mickiewicz i muzyka. Słowa, dźwięki, konteksty, red. T. Brodniewicz, M. Jabłoński, J. Stęszewski, Poznań 2001; I. Poniatowska Gatunki wokalne Marii Szymanowskiej, w: Pieśń polska. Rekonesans. Odrębności i pokrewieństwa. Inspiracje i echa, «Muzyka i Liryka» z. 10, red. M. Tomaszewski, Kraków 2002; E. Talma-Davous Autograf „Polonoise” Marii Szymanowskiej, „Ruch Muzyczny” 2006 nr 7; I. Poniatowska Szymanowska Maria, w: Die Musik in Geschichte und Gegenwart, zweite neubearbeitete Auflage, Personenteil 16, red. L. Finscher, Kassel – Nowy Jork – Stuttgart 2006; Rękopis znaleziony w Paryżu. Wspomnienia Stanisława Morawskiego o Marii Szymanowskiej, wstęp i oprac. D. Danek, Warszawa 2013; E. Orman, I. Poniatowska Szymanowska z Wołowskich Marianna (Maria), w: Polski Słownik Biograficzny, t. L/1, z. 204, Warszawa-Kraków 2014; É. Zapolska Chapelle Maria Szymanowska, le plus fou des talents, Élisabeth Zapolska Chapelle raconte Maria Szymanowska: Quand le piano sonne au féminin. Propos recueillis par Filip Lech, J.P. Armengaud Le toucher pianistique de Maria Szymanowska oraz I. Poniatowska Maria Szymanowska: une grande dame de la musique polonaise, „Cahiers Maria Szymanowska” nr 1: Les talents au féminin, Paryż 2021; J.-M. Warszawski Mutations et mouvements dans le monde de la musique au temps de Maria Szymanowska, „Cahiers Maria Szymanowska” nr 2: Les talents en révolte, Paryż 2022; I. Poniatowska Études et préludes de Maria Szymanowska: une école de la virtuosité, „Cahiers Maria Szymanowska” nr 3 Écrire, vivre, composer au féminin.

Kompozycje

Twórczość Szymanowskiej została wydana w 6 zeszytach 1819–20, dotychczas opisywanych jako publikacja Breitkopf & Härtel (Wiesbaden, Lipsk). Na okładkach wydań brak jednak znaku B&H oraz ceny egzemplarza, co oznacza, że choć prawdopodobnie utwory były drukowane w firmie Breitkopf & Härtel (fundator nie został ustalony), nie była to publikacja wydawnictwa, które wydało jedynie wybór 12 etiud Szymanowskiej w latach 20. XIX w. Ten stan rzeczy potwierdza wydawca.

Instrumentalne:

Vingt exercices et préludes na fortepian, dedykowane hrabiance Zofii Chodkiewicz, wyd. Lipsk 1819–20, 2 wyd. Mediolan 1828 Ricordi, wyd. wybranych Douze exercices et préludes: Lipsk ok. 1824 B&H i 1836

Caprice sur la Romance de Joconde na fortepian, dedykowany J. Fieldowi, wyd. Lipsk 1819–20

Peine et plaisir na głos i fortepian, sł. S. Puszkin, w: 6 Romances na głos i fortepian, dedykowanych H. Kamieńskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Romance du saule na głos i fortepian, sł. W. Szekspir, w: 6 Romances na głos i fortepian, dedykowanych H. Kamieńskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Ballade na głos i fortepian, sł. Saint-Onge w: 6 Romances na głos i fortepian, dedykowanych H. Kamieńskiej, wyd. Lipsk 1819–20 (wyd. także Paryż b.r. Hanry, dedykowana Monsieur Lafont)

Romance à la nuit i Le connois tu, ma chère Eléonore na fortepian, sł. F.J.P. de Bernis, w: 6 Romances na głos i fortepian, dedykowanych H. Kamieńskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Se spiegarpotessi oh Dio na głos i fortepian, w: 6 Romances na głos i fortepian, dedykowanych H. Kamieńskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Divertissement na fortepian i skrzypce, dedykowane Marie de Lang, wyd. Lipsk 1819–20

Six Marches na fortepian (B-dur, C-dur, D-dur, A-dur, B-dur, D-dur), dedykowane wielkiemu księciu Konstantemu, wyd. Lipsk 1819–20

Sérénade na fortepian i wiolonczelę dedykowana ks. A. Radziwiłłowi, wyd. Lipsk 1819–20

Grande valse na fortepian na 4 ręce, dedykowany hrabiankom Celinie i Jadwidze Zamojskim, wyd. Lipsk 1819–20

Le départ (romans) na głos i fortepian, sł. M. Cervantes, dedykowany Madame Demory, wyd. Lipsk 1819–20

Fantaisie na fortepian, dedykowana księżnej Aleksandrze Zajączek, wyd. Lipsk 1819–20

Six menuets na fortepian (a-moll, g-moll, Es-dur, g-moll, E-dur, d-moll), dedykowane siostrze Szymanowskiej, Kazimierze, wyd. Lipsk 1819–20

Polonez C-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Polonez e-moll, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Polonez A-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Polonez f-moll, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Walc Es-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Walc A-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Walc B-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Walc F-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Anglez Es-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Anglez B-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Anglez As-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Anglez Es-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Kontredans B-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Kontredans As-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Kadryl Es-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Kadryl F-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Mazurek C-dur, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Kotylion, w: Dix-huit danses de différent genre na fortepian, dedykowanych ks. Wierze Wiaziemskiej, wyd. Lipsk 1819–20

Romance de Monsieur le Prince Alexandre Galitzin („A chaque instant”), opracowany na fortepian, dedykowany ks. A. Galicynowi, wyd. Lipsk 1819–20

Vingt-quatre mazurkas, opracowane na fortepian, wyd. Lipsk ok. 1825 B & H, także Lipsk b.r. Probst, Londyn ok. 1826 Th. Boosey

Polonaise sur Pair national favori du feu Prince Joseph Poniatowski, dedykowany hr. Marii Mokronowskiej (z d. ks. Sanguszko), wyd. Lipsk b.r.

Thème varié na fortepian i flet/skrzypce, dedykowane księżnej Łowickiej (Joannie Grudzińskiej, żonie ks. Konstantego), Warszawa b.r. L. Letronne

IV Valses na fortepian na 3 ręce, dedykowane hrabiance Zofii Plater, Warszawa b.r. L. Letronne, także Rotterdam b.r. L. Plattner

Cotillon ou valse figurée na fortepian, Paryż b.r. Hanry

Danse polonaise na fortepian, dedykowany P. Baillotowi, Paryż b.r. Hanry

Le murmure (nokturn) na fortepian, Paryż b.r. Hanry

Nokturn B-dur, w: Album muzyczne na fortepian, wyd. L. Rucińska, Petersburg 1852 (egzemplarz w konserwatorium w Moskwie)

Fanfara dwugłosowa na 2 rogi lub 2 trąbki, rękopis w BJ

Preludium B-dur na fortepian, rękopis w BJ

Temat wariacji b-moll na fortepian, rękopis w BJ

Valse d-moll na fortepian, rękopis w BJ

Wokalno-instrumentalne:

pieśni:

Jadwiga królowa polska, sł. J.U. Niemcewicz, w: J.U. Niemcewicz Śpiewy historyczne, Warszawa 1816

Jan Albrycht, sł. J.U. Niemcewicz, w: J.U. Niemcewicz Śpiewy historyczne, Warszawa 1816

Duma o kniaziu Michale Glińskim, sł. J.U. Niemcewicz, w: J.U. Niemcewicz Śpiewy historyczne, Warszawa 1816

Nie będę łez ronić (mazurek), sł. A. Górecki, „Flora. Rocznik Damski”, Warszawa 1822

Śpiewka na powrót wojsk polskich „Niechaj w tej szczęśliwej chwili”, sł. L.A. Dmuszewski, „Flora. Rocznik Damski”, Warszawa 1822

Świtezianka (ballada), sł. A. Mickiewicz, ofiarowana J. Zaleskiej, Moskwa [1828] K. Wenzel

Trzy śpiewy z poematu A. Mickiewicza „Konrad Wallenrod”: Pieśń do Wilji, Pieśń z wieży, Alpuhara, Petersburg
1828

Wilija (duet), w: Liriczeskij albom, wyd. M. Glinka i N. Pawliszczew, Petersburg 1829

Le chant de la Vilia, w: Ch. Ostrowski 14 hymnes et chants nationaux polonais 1797–1867, Paryż 1865, 31872

Śpiewka na dwa głosy „Ah! jakiż to piękny kwiatek”, „Melitele. Noworocznik”, wyd. A.E. Odyniec, Warszawa 1829

Complainte dun aveugle qui demandait l’aumône au Jardin des Plantes à Paris, Paryż b.r. Hanry; Romance à Joséphine, Paryż b.r. Hanry

Stefan Czarniecki i Kazimierz Wielki, sł. J.U. Niemcewicz (ze Śpiewów historycznych), rękopis w BJ

Jazmena (tylko melodia z tekstem polskim), rękopis w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Romance de la reine Hortense, Racchelina, tekst wł., rękopis w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Coś tak oczki zapłakała (mazurek), rękopis w Bibliotece Polskiej w Paryżu (2. rkp. w zeszycie ofiarowanym A. Mickiewiczowi, uniwersytet w Jenie)

Błysło słonko na Zachodzie, rękopis w Bibliotece Polskiej w Paryżu

„O ja mazur rodowity” („pour ma chère Hélène”, krakowiak), rękopis w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Wspomnienie. Śpiewka „W tych przysionkach szczęście gości”, sł. hr. F. Skarbek (autorstwo w rkp. 975 Szymanowska, w rkp. 962 K. Wołowska)

 

Edycje:

Maria Szymanowska 1789–1831. Album. Materiały biograficzne, sztambuchy, wybór kompozycji, oprac. J. i M. Mirscy, red. W. Hordyński i J. Hoffman, Kraków 1953

Maria Szymanowska Dwadcat’ czetyrie mazurki, wyd. I. Bełza, Moskwa 1956 (w tym wstęp Tworczestwo Marii Szymanowskoj), także jako dod. do Carica zwukow, Moskwa 1959

Album per pianoforte, wyd. M. Szmyd-Dormus, Kraków 1990 (9 etiud, 5 mazurków, 2 polonezy, 2 anglezy, 3 walce, 2 menuety, nokturn Le murmure, Fantazja)

Maria Szymanowska Music for Piano, wyd. S. Glickman, Bryn Mawr (Pensylwania) 1991 (Kontredans As-dur, Menuet E-dur, Polonez f-moll, 3 etiudy, 4 walce na fortepian na 3 ręce)

Maria Szymanowska 25 Mazurkas, oprac. I. Poniatowska, Bryn Mawr 1993

Album Musical Marii Szymanowskiej, oprac. R. Suchowiejko, Kraków 1999 (130 autografów różnych kompozytorów)

Maria Szymanowska. Dwadzieścia etiud i preludiów, t.1, ze wstępem I. Poniatowskiej oraz komentarzem źródłowo-krytycznym E. Boguli, Kraków 2022

liczne wydania poszczególnych utworów, m.in. Pięć tańców na fortepian, oprac. R. Smendzianka, Kraków 1967, 3. wyd. 1985 (3 anglezy, kontredans i kadryl)