Nowowiejski Feliks, *7 II 1877 Wartembork (obec. Barczewo, Warmia), †18 I 1946 Poznań, polski kompozytor, organista, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego. W latach 1887–93 uczęszczał do szkoły przyklasztornej w Świętej Lipce, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów muzycznych. Od 1893 przebywał w Olsztynie. Podjął pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, komponował utwory przeznaczone dla orkiestry wojskowej i zespołów amatorskich. W latach 1898–1900 pełnił funkcję organisty w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Kontynuował naukę na kursach w konserwatorium Sterna w Berlinie (1898) w klasie organów O. Dienela i w klasie kompozycji E.E. Tauberta oraz w szkole muzyki kościelnej w Ratyzbonie (1900). W latach 1900–06 studiował w Meisterschule Königliche Akademie der Künste w Berlinie, w klasie kompozycji M. Brucha (do 1902 i 1904–06). Równolegle uczęszczał na wykłady z muzykologii i estetyki w Friedrich Wilhelm Universität (1901–02). Dwukrotnie (1902 i 1904) przyznano mu nagrodę im. G. Meyerbeera (tzw. Rzymską); uzyskane fundusze przeznaczył na 18-miesięczną podróż artystyczną po Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech i północnej Afryce. Od 1906 przebywał w Berlinie, gdzie związał się silnie z zespołami polonijnymi; prowadził także ożywioną działalność kompozytorską i wirtuozowską. Wyjeżdżał wielokrotnie do Warszawy, Krakowa, Lwowa oraz na Bliski Wschód, gdzie koncertował m.in. w obecności patriarchy Jerozolimy. W tym czasie odbyły się też pierwsze symfoniczne koncerty kompozytorskie Nowowiejskiego na ziemiach polskich (Lwów, Warszawa), gdzie wykonano m.in. Symfonię h-moll i oratorium Znalezienie św. Krzyża. W 1907 w Usti nad Łabą miało miejsce premierowe wykonanie oratorium Quo Vadis; prapremiera ostatecznej wersji utworu odbyła się w 1909 w Amsterdamie. Dzieło to zostało entuzjastycznie przyjęte w całej Europie i Ameryce, do 1939 wykonano je ponad 200 razy, na ziemiach polskich po raz pierwszy w 1912 w Warszawie. W 1909 Nowowiejski osiadł w Krakowie, gdzie przebywał do 1914. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, występował, dyrygując koncertami symfonicznymi, koncertował jako organista. W 1910 włączył się do obchodów pięćsetlecia zwycięstwa pod Grunwaldem i na okoliczność odsłonięcia w Krakowie pomnika ufundowanego przez I.J. Paderewskiego skomponował Rotę do tekstu M. Konopnickiej (pierwotny tytuł Hasło). Lata I wojny spędził w Berlinie jako członek orkiestry garnizonowej.
Po wojnie osiedlił się w Poznaniu i czynnie włączył w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. W 1920 brał czynny udział w plebiscycie na Warmii i Mazurach. Od 1920 wykładał w konserwatorium w Poznaniu na wydziale muzyki kościelnej, dyrygował orkiestrą, w latach 1922–27 prowadził klasę organów i naukę improwizacji. W 1924 w operze w Poznaniu odbyła się premiera Legendy Bałtyku, którą w ciągu jednego sezonu wykonano ponad 50 razy. Nowowiejski współpracował z wieloma zespołami chóralnymi; uczestniczył w zjazdach śpiewaczych, prowadził duże, połączone zespoły chóralne, w latach 1920–21 zorganizował 400-osobowy Chór Narodowy; zasiadał w zespołach sędziowskich wielu konkursów. Często występował z recitalami organowymi, wykonując muzykę baroku, utwory współczesnych kompozytorów francuskich oraz własne improwizacje. Tradycyjnie w Wielki Czwartek jego recitale organowe transmitowano przez radio poznańskie na całą Polskę. W 1927 zrezygnował ze stałego zatrudnienia i całkowicie poświęcił się kompozycji oraz działalności koncertowej. W 1929 podczas zjazdu śpiewaczego Nowowiejski dyrygował chórem złożonym z 20000 śpiewaków, który wykonał jego Psalm 136 Jeruzalem – Ojczyzna. W 1931 kompozytor został, obok J. Sibeliusa, P. Hindemitha i A. Roussela, honorowym członkiem The Organ Music Society w Londynie. W 1934 w ramach cyklu koncertów kompozytorskich w Paryżu dyrygował swoją operą-baletem Malowanki ludowe; w tymże roku M. Dupré wykonał w Paryżu jego I Symfonię organową. Od 1935 do 1939 Nowowiejski prowadził w Poznaniu Miejską Orkiestrę Symfoniczną, propagując muzykę współczesną (M. Ravel, A. Roussel, F. Schmitt, I. Strawiński, T.Z. Kassern, T. Szeligowski). We wrześniu 1939, w obawie przed aresztowaniem, ukrywał się w szpitalu sióstr Elżbietanek, a następnie w Krakowie, skąd powrócił w 1945 do Poznania. Wkrótce zmarł i został pochowany na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych kościoła św. Wojciecha.
Nowowiejski otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia: w 1898 nagrodę stowarzyszenia The British Musician na konkursie kompozytorskim w Londynie za marsz fortepianowy Pod sztandarem pokoju; dwukrotnie nagrodę im. G. Meyerbeera (tzw. Rzymską): w 1902 za oratorium Powrót syna marnotrawnego, Fugę na chór i orkiestrę i Uwerturę romantyczną oraz w 1904 za Symfonię a-moll i Symfonię h-moll, w 1903 nagrodę im. L. van Beethovena w Bonn za Swaty polskie; w 1907 I nagrodę na konkursie w Chicago za Kantatę na chór, orkiestrę i organy; w 1907 nagrodę na konkursie we Lwowie za Żałobny pochód Kościuszki na Wawel; w 1910 nagrodę na konkursie z okazji 100. rocznicy urodzin Chopina we Lwowie za Zagasły już; w 1911 nagrodę w Arras za Méditation en mi majeur; w 1931 wyróżnienie The Organ Music Society w Londynie za 9 Symfonii na organy; w 1935 Państwową Nagrodę Muzyczną Roku, przyznaną mu przez grono muzyków warszawskich. Otrzymał też godność Szambelana Papieskiego, a w 1936 Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta oraz Odznakę Honorową Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Muzycznych. Część jego rękopisów spłonęła w 1945 podczas działań wojennych, wiele z nich zaginęło. Dorobek Nowowiejskiego przechowywany jest w Bibliotece Raczyńskich i w zbiorach prywatnych rodziny Nowowiejskich w Poznaniu.
Twórczość kompozytorska Nowowiejskiego, ilościowo bardzo obfita, zróżnicowana gatunkowo i formalnie, doczekała się za życia kompozytora szerokiego uznania publiczności i częściowo krytyki; nadal jednak jest mało znana, gdyż niewiele jego utworów zostało opublikowanych. W dorobku Nowowiejskiego znaczące miejsce zajmuje muzyka wokalno-instrumentalna, w tym oratoryjna, która przyniosła mu rozgłos na całym świecie. Wykonywana była niemal na wszystkich najważniejszych estradach Europy i Ameryki. Pierwsze oratorium Powrót syna marnotrawnego (1901), dzieło niejednolite stylistycznie, nawiązuje do tradycji barokowej i klasycznej (faktura partii chóralnej wzorowana na Händlu, Haydnie, finałowa podwójna fuga na dwa 4-głosowe chóry) oraz tradycji romantycznej (język harmoniczny i technika operowania zespołem symfonicznym). Najwybitniejszym dziełem oratoryjnym Nowowiejskiego jest Quo Vadis (1903) określone jako sceny dramatyczne wg powieści H. Sienkiewicza, rodzaj 5-częściowej kantaty na sopran, baryton, bas, chór mieszany, organy i wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór ten, zbliżony do stylu wielkiej opery Meyerbeera, wykazuje znaczne wpływy stylu oratoryjnego Händla, zwłaszcza w partiach chóralnych, które odgrywają pierwszoplanową rolę w dziełach Nowowiejskiego. Kompozytor operował językiem późnoromantycznym, o czym świadczą: motywy przewodnie, liczne modulacje, rozbudowana orkiestra, eksponowanie instrumentów dętych (szczególnie blaszanych), monumentalizm formy, kontrast między partiami dramatycznymi a fragmentami o charakterze lirycznym. W oratorium Znalezienie św. Krzyża (1905–09) Nowowiejski eksponował partie chóralne, stosując na szeroką skalę technikę polifoniczną (fugato), m.in. w scenie 2. cz. II na 8-głosowy chór i solistów.
Twórczość chóralna, w której znaczący nurt stanowią utwory religijne oraz pieśni i hymny patriotyczne, obejmuje blisko 500 kompozycji. Są to utwory oryginalne inspirowane chorałem gregoriańskim, pieśnią kościelną czy ludową; wiele z nich powstało z myślą o amatorskich zespołach, stąd ich popularny charakter. Jako twórca użytkowych kompozycji religijnych (9 cykli mszalnych, motety, psalmy, kolędy oraz kompozycje organowe). Nowowiejski uważany jest za jednego z najwybitniejszych – obok J. Maklakiewicza – przedstawicieli polskiej muzyki religijnej okresu międzywojennego.
Będąc znakomitym organistą-wirtuozem Nowowiejski dysponował rozległym repertuarem i ogromną łatwością improwizacji. W jego twórczości organowej szczególne miejsce zajmuje zbiór 9 symfonii (1920–33), które kompozytor nazwał swoim „testamentem muzycznym”, 4 koncerty (1938–41) oraz poemat In paradisum (1941). Na ogół są to utwory programowe, opatrzone tytułami, inspirowane tematyką religijną, szczególnie pieśnią maryjną (Po górach, dolinach w II Symfonii, Bogurodzica w IX Symfonii, Witaj święta i poczęta w III Koncercie) oraz chorałem gregoriańskim (Veni Creator w I Koncercie i VIII Symfonii, Tantum ergo w VII Symfonii, Orbis factor w II Koncercie, Gloria Tibi Trinitas w IV Koncercie). W operze Legenda Bałtyku Nowowiejski nawiązał do tradycji romantycznej opery włoskiej i niemieckiej, wprowadzał elementy polskiego folkloru, z upodobaniem stosował zabiegi archaizujące, konstruował monumentalne sceny zespołowe, rozbudowywał sceny baletowe (II akt), eksponował partie chóralne. W utworach baletowych wprowadzał partie wokalne – solowe i chóralne. W latach 30. próbował zmodernizować swój warsztat, nawiązując do osiągnięć kompozytorów francuskich z przełomu XIX i XX w., a także do neoromantyzmu (Mahler).
Twórczość Nowowiejskiego wyrosła na gruncie różnorodnych źródeł: polskiej tradycji (ludowej, religijnej, literackiej), muzyki niemieckiej (Wagner, R. Strauss, Bruckner), a także francuskiej; zaliczana jest do nurtu konserwatywnego w muzyce polskiej 1. połowy XX w. Język muzyczny Nowowiejskiego charakteryzuje się swobodą w operowaniu typowo późnoromantycznymi środkami techniki kompozytorskiej. W symfoniach i koncertach orkiestrowych i organowych Nowowiejski przejmował wzorce klasycznego cyklu sonatowego, a więc układ 3- lub 4-częściowy oraz formę poszczególnych części (allegro sonatowe, forma ABA, rondo, forma wariacji), stosował także formy swobodne, wyrosłe z ducha improwizacji organowej, często wyznaczone programem pozamuzycznym. Chętnie posługiwał się kunsztownymi środkami polifonicznymi (fuga) oraz archaizacją (skale modalne), wprowadzał charakterystyczne rytmy polskich tańców ludowych. Na orkiestrację i kolorystykę jego dzieł wyraźny wpływ ma faktura organowa. Pierwszoplanową rolę w utworach Nowowiejskiego pełni śpiewna melodyka inspirowana pieśnią ludową i kościelną; kompozytor szczególnie chętnie sięgał do folkloru Warmii, Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw, Małopolski.
W wielkich formach wokalno-instrumentalnych lub instrumentalnych w narracji muzycznej Nowowiejski łączył pierwiastki liryczne, dramatyczne i epickie, operował jaskrawymi, silnie zarysowanymi kontrastami i monumentalnym brzmieniem. Na kształcie stylu kompozytorskiego Nowowiejskiego zaważyła jego praktyka artystyczna jako znakomitego organisty i chórmistrza, toteż utwory organowe i chóralne Nowowiejskiego utrzymały się do naszych czasów w repertuarze koncertowym, pozostałe mają jedynie znaczenie historyczne.
Literatura: Spis rękopisów i druków muzycznych Feliksa Nowowiejskiego, Poznań, Biblioteka Raczyńskich; F. Nowowiejski Przemówienie pożegnalne do Polonii berlińskiej, 11 XI 1909, w: Polacy w Berlinie, red. J. Kaźmierczak, Inowrocław 1937; Ostatni list Nowowiejskiego, „Ruch Muzyczny” 1946 nr 3; Archiwum Feliksa Nowowiejskiego. Zbiory prywatne, w: Katalog mikrofilmów muzycznych, Warszawa 1956, BN; Feliks M. i Kazimierz Nowowiejscy. Dookoła kompozytora, Poznań 1971 (zawiera spis kompozycji i bibliografię do 1970); J. Boehm Feliks Nowowiejski. Zarys biograficzny, Olsztyn 1968, 2. wyd. 1977; M. Zientara-Malewska Działacze spod znaku Rodła, Olsztyn 1974; Feliks Nowowiejski. W setną rocznicę urodzin, Gdańsk 1978; J. Boehm Feliks Nowowiejski. Artysta i wychowawca, Olsztyn 1985; Z. Kozub Feliks Nowowiejski, Poznań 1994; S. Zetowski Ćwierćwiecze „Roty”, „Śpiewak” 1935 nr 6; S. Pigoń W sporze o „Rotę” słowa spokojne, w: Na drogach kultury ludowej. Rozprawy i studia, Warszawa 1974; D. Kämper Max Bruch und Felix Nowowiejski, «Studien zur Musikgeschichte des Rheinlands» IV, Kolonia 1975; F.M. Nowowiejski W 100 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego, „Ruch Muzyczny” 1977 nr 18; H. Ratajczak Utwory fortepianowe Feliksa Nowowiejskiego, «Muzyka Fortepianowa» II, w: «Prace Specjalne PWSM w Gdańsku» nr 12, Gdańsk 1977; M. Obst Feliks Nowowiejski. kompozytor chóralny, «Zeszyty Naukowe PWSM w Gdańsku» nr 17, Gdańsk 1978; J. Erdman Pieśń religijna w twórczości organowej Feliksa Nowowiejskiego, «Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej w Gdańsku» nr 23, Gdańsk 1984; D. Wawrzykowska-Wierciochowa Siedem melodii skomponowanych do tekstu „Roty” M. Konopnickiej, „Muzyka” 1984 nr 3; J. Kukla Programowość w utworach organowych Feliksa Nowowiejskiego. Próba jej interpretacji, «Organy i Muzyka Organowa» VII, w: «Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej w Gdańsku», Gdańsk 1986; Muzyka na Warmii i Mazurach. Materiały z sesji naukowych 1983–1985, Olsztyn 1986; J. Erdman Die Orgelmusik von Felix Nowowiejski, w: Deutsch-Polnische Musikbeziehungen, Monachium 1987; R. Suchecki O koncercie wiolonczelowym Feliksa Nowowiejskiego, w: Polska literatura wiolonczelowa XIX i XX wieku, «Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej w Warszawie» nr 19, Warszawa 1988; J. Gołos Nowowiejski jako kompozytor i wirtuoz organowy w świetle relacji i recenzji prasowych, „Poradnik Muzyczny” 1989 nr 7/8; J. Gołos Feliks Nowowiejski. V Symfonia i II Koncert organowy, „Ruch Muzyczny” 1990 nr 1/2; J. Gembalski Związki Feliksa Nowowiejskiego z Górnym Śląskiem, w: Tradycje śląskiej kultury muzycznej, red. M. Passella, A. Wolański i M. Zduniak, Wrocław 1992.
Kompozycje
Wykaz nie obejmuje wszystkich kompozycji Nowowiejskiego, pominięto także wersje lub opracowania tych samych utworów, utworów występujących pod różnymi tytułami lub o niepotwierdzonym autorstwie, opatrzonych różnymi datami powstania i różnymi numerami opusowymi.
Instrumentalne:
Pod sztandarem pokoju, wyd. Londyn 1898, także pt. Unter der Friedensflagge, wyd. Lipsk b.r.
Łatwe utwory na organy, 1900
Łatwe utwory na organy, 1902
Beatrice, poemat symfoniczny wg Boskiej komedii Dantego, 1903
Nina i Pergolesi, fantazja symfoniczna na temat pieśni Tre Giorni G.B. Pergolesiego, 1903
Swaty polskie, uwertura, 1903, wyd. Lipsk 1903
Symfonia a-moll, 1903, zaginiona
I Symfonia h-moll (tzw. Symfonia kolorów), 1904
Preludium Adoremus na organy, wyd. Ratyzbona 1909
Fantazja polska H-dur na organy, wyd. Warszawa 1910 GiW
Łatwe utwory fortepianowe dla dzieci, Berlin 1910
Noël en Pologne A-dur, fantazja na organy, wyd. Warszawa 1910 GiW
Kartka z albumu na fortepian, wyd. Warszawa 1913 („Nowości Muzyczne”)
Legenda na skrzypce i orkiestrę, przed 1914, także wersja na skrzypce i fortepian, obie wersje wyd. Kopenhaga 1914
Pożegnanie Ellenai, poemat symfoniczny wg J. Słowackiego, 1915
Pokój, największe szczęście ziemi na organy, wyd. Berlin 1918
Treny na fortepian, wyd. Berlin 1918
Entrée solennelle i Marche solennelle na organy, wyd. jako Pièces pour orgue, wyd. Paryż 1922
Wstęp do chorału oraz Preludium na temat Kyrie z „Orbis Factor” na organy, wyd. Warszawa 1937 TWMP
II Symfonia „Rytm i praca”, 1938
4 koncerty na organy, 1938–41
Koncert wiolonczelowy, 1938
III Symfonia, 1940
Obrazy słowiańskie na fortepian, 1940
IV „Symfonia Pokoju” na 3 głosy solowe, chór i orkiestrę, sł. św. Franciszek z Asyżu (tłum. L. Staff) oraz J. Kasprowicz, 1941
Koncert fortepianowy „Słowiański”, 1941
In paradisum, poemat na organy, 1941
3 offertoria na organy
Ballada na fortepian
Cztery ballady na fortepian
Dumka na organy
Elevation et fugue na organy, wyd. b.r. GiW
Méditation en mi majeur na organy
Uwertura romantyczna, zaginiona
kameralne, m.in. Wizje na skrzypce i fortepian, 1909–25
symfonie:
Symfonia a-moll na organy
Symfonia g-moll na organy
Symfonia a-moll na organy
Symfonia d-moll na organy
Symfonia e-moll na organy
Symfonia a-moll na organy
Symfonia A-dur na organy
Symfonia C-dur na organy
Symfonia f-moll na organy, 1920–33
Wokalne i wokalno-instrumentalne:
Powrót syna marnotrawnego, oratorium, sł. T. Rehbaum, 1901
Quo Vadis, oratorium, libretto A. Jüngst wg H. Sienkiewicza, 1903, wyd. Fulda 1909
Kantata na chór, orkiestrę i organy, 1907
Odwrót ostatnich Gotów na chór męski, sł. F. Dahn, wyd. Fulda 1908
Znalezienie św. Krzyża, oratorium, libretto A. Herolasek, 1909, wyd. Lipsk 1913
Rota na chór mieszany, sł. M. Konopnicka, 1910, wyd. pt. Hasło na głos i fortepian, wyd. Kraków 1910 S. Krzyżanowski, także różne opracowania: na chór męski, chór żeński, chór mieszany a cappella lub z towarzyszeniem orkiestry
Psalm 136 Jeruzalem – Ojczyzna, także pt. Ojczyzna. Psalm 136, na chór mieszany, orkiestrę symfoniczną lub dętą albo organy, sł. J. Kochanowski, 1912, wyd. Poznań 1929
Zagasły już na głos z fortepianem, wyd. Warszawa 1912
Złapana myszka na chór żeński, wyd. Poznań 1912
Kujawiak, Słowiańska scena ludowa (Na Kujawach rżną skrzypice) na chór i orkiestrę lub fortepian, sł. M. Konopnicka, wyd. Berlin 1912
Dzwony nieszporne, ballada na chór mieszany i fortepian lub organy, sł. S. Brzozowski, wyd. Berlin 1919
Kołysanka polska na głos z fortepianem, wyd. Warszawa 1920
Luba, czuwasz w błogim śnie na chór mieszany, wyd. Poznań 1923
Pieśń o orle na chór mieszany, wyd. Poznań 1923
Kościuszko, oratorium, sł. J. Żuławski, 1924, zaginione, fragment Racławice na chór męski a cappella zachowany
Pastorałka, 2 pieśni, Pieśni ludowe na chór żeński, wyd. Poznań 1924 nakładem własnym
Testament Bolesława Chrobrego, kantata na chór mieszany, tenor, recytatora i orkiestrę lub fortepian, sł. E. Ligocki, Poznań 1924
Bitwa pod Racławicami na chór męski, sł. J. Żuławski, Lwów 1925
Hymn na chór żeński, wyd. Poznań 1927
2 madrygały. Jaś zakochany, Dwie wisienki na chór mieszany, wyd. Poznań 1929
Danae na chór męski, sł. Symonides z Keos, 1929
Polonez triumfalny na chór i orkiestrę, sł. E. Zegadłowicz, wyd. pt. Hejnał triumfalny, Poznań 1929
Święty ogień na chór męski, sł. Z. Przesmycki, Poznań 1929
5 pieśni: Do ojczyzny, Warmia, Lot, Hymn, Marsz wojenny na chór mieszany, wyd. Kraków 1930
Motet eucharystyczny na chór mieszany, wyd. Kraków 1930
Madonna i kłosy na chór mieszany, 1931
Gdy szedłem wśród doliny na głos z fortepianem, wyd. Poznań 1932
Motet salezjański na chór mieszany, wyd. Poznań 1932
10 kolęd koncertowych na głos z fortepianem, wyd. Warszawa 1933, 2. wyd. 1946
Biały dom na głos z fortepianem, sł. E. Zegadłowicz, wyd. Poznań 1933
Nie odwracaj czoła na głos z fortepianem, sł. J. Słowacki, wyd. Poznań 1933
Ave Maria na chór mieszany, wyd. Fulda 1934
Kolęda warmijska na głos z fortepianem, sł. M. Ziętarówna, wyd. Poznań 1934
Zakochani na głos z fortepianem, cykl, sł. O. Timofiejew i in., 1935–39
Tam w moim kraju na chór męski, sł. M. Konopnicka, Poznań 1936
Z pieśnią do was idziemy na chór męski, wyd. Warszawa 1936
Fala na chór męski, sł. Z. Krasiński, wyd. Poznań 1937
O, nie mów do mnie na chór męski, wyd. Poznań 1937
4 pieśni: Sobótka, Łzy tęsknoty, Wojna pod Raciborzem, Jak szumi Bałtyk na chór mieszany, wyd. Warszawa 1938
Kantata o bohaterze (Pogrzeb generała Bema) na chór męski, mezzosopran lub alt, fortepian, organy lub orkiestrę, sł. C.K. Norwid, 1939
Muzyka mojej duszy na głos z fortepianem, 1941
2 pieśni: Hej żeglarze, Świeci się na chór mieszany
3 pieśni do Chrystusa Króla na chór męski, wyd. Poznań b.r.
5 hymnów na chór mieszany
Apoteoza słowiańska na chór mieszany, wyd. Poznań b.r.
Do odrodzonej Polski na chór mieszany, wyd. nakładem własnym
Do ojczyzny na chór męski, sł. Z. Krasiński
Fuga na 8-głosowy chór i orkiestrę
Humoreska, Przyjdź śnie, Orle biały na sztandarze na chór męski
Malowanki ludowe, 10 pieśni na głos z fortepianem, sł. ludowe
Oj, Hanko kochana na głos z fortepianem, sł. M. Czeska-Mączyńska
Pieśni dla młodzieży szkolnej na chór mieszany, wyd. Poznań, b.r.
Róże dla Safo, poemat na sopran i orkiestrę lub fortepian, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska
Słowiczku mój na chór mieszany, sł. A. Mickiewicz
Szumią pod Gdańskiem Bałtyku fale na chór męski, sł. T. Święcicki
Żałobny pochód Kościuszki na Wawel na chór mieszany
Grajek. Wariacje na temat ludowy na sopran z orkiestrą
msze, m.in.:
Missa Mariae Claromontanae na chór mieszany a cappella, wyd. Poznań ok. 1931
Missa pro pace na chór mieszany i organy, wyd. Warszawa 1936 TWMP
Missa „Stella Maris” na chór i organy, wyd. Poznań 1937
Msza de Lisieux na chór męski i organy
Msza polska pasterska na chór mieszany i organy lub orkiestrę
Msza polska „Bogu Rodzica” na sopran, chór i orkiestrę.
Sceniczne:
opery:
Legenda Bałtyku (Wineta), pierwotnie Der Kompass (Busola), libretto W. Szalay-Groele i K. Jeżewska, 1924, wyst. Poznań 28 XI 1924
Ondraszek, libretto G. Morcinek
Wesele na wsi (Malowanki ludowe), opera-balet na sopran, chór mieszany i orkiestrę, wyst. Poznań 1 XII 1928, wyst. Katowice 6 IV 1929 jako Wesele na Kujawach
Król wichrów (Tatry, także Leluja), opera-balet, libretto E. Zegadłowicz, 1927, wyst. Poznań 27 II 1929
muzyka do sztuk teatralnych, m.in.:
Ksiądz Marek wg J. Słowackiego, ok. 1927
Don Juan Tenorio Zorilla, oprac. na flet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian, ok. 1927.
Opracowania:
liczne pieśni ludowe i patriotyczne oraz hymny na różnego typu chóry a cappella lub głos i fortepian, m.in. Dziesięć psalmów Mikołaja Gomółki na chór żeński lub chłopięcy, wyd. Poznań 1923
M. Gomółka 16 Psalmów na 3-głosowy chór dziecięcy, Poznań 1933
Hymn narodowy polski na chór męski
Pieśni powstania listopadowego na chór męski
S. Moniuszko Pieśń pokutna na chór męski, wyd. Poznań 1932
pieśni solowe:
3 kolędy polskie na głos, skrzypce, flet, obój, harfę i fortepian
20 kolęd, wyd. Poznań 1934
25 polskich pieśni ludowych z Warmii, Poznań 1935
16 pieśni ludowych
na chór mieszany:
I.J. Paderewski Piosenka dudarza, wyd. Poznań b.r.
Hymny patriotyczne, 1903
Nowy śpiewnik polski, Poznań 1924
Pieśni ludowe: Jeno będzie słońce i pogoda, Kołysanka, Kazała mi mama
5 pieśni mariańskich, wyd. Poznań b.r.
12 kolęd
Pieśni religijne
Pieśni żołnierskie
10 polskich pieśni ludowych, wyd. Warszawa b.r.
Śpiewnik górnośląski, 1916, wyd. Warszawa 1923
Zjednoczona Polska, śpiewnik, wyd. Poznań 1928, 1947
Śpiewnik Orła Białego, wyd. Warszawa 1934
Śpiewnik regionalny
Teka białowieska, sł. J. Karpiński, M. Pawlikowska-Jasnorzewska
Warmińskie pieśni ludowe, wyd. Poznań 1934
Śpiewnik morski, wyd. Warszawa 1935
Pieśni ludowe, wyd. Poznań 1938
7 pieśni, Poznań 1948
Prace:
Aforyzm o muzyce, w: Pamiętnik wzniesienia i odsłonięcia pomników T. Kościuszki i K. Pułaskiego i połączony z tym I Kongres Narodowy Polski w Waszyngtonie, red. R. Piątkowski, Chicago 1911
Improwizacja na organach, „Muzyka Kościelna” 1927 nr 4
Pamiętnik II Zjazdu Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, Toruń 1928
przedmowa do wydania 25 polskich pieśni ludowych z Warmii, Poznań 1935
Nowa polska twórczość muzyczna, „Tęcza” 1935 nr 3 (odpowiedź na ankietę)
Towarzystwo Przyjaciół Muzyki Organowej w Paryżu, „Muzyka Kościelna” 1935 nr 9/10
Moje najgłębsze wzruszenie muzyczne, „Muzyka” 1936 nr 7/12 (odpowiedź na ankietę)
Edycje:
Pożegnanie Ellenai, poemat symfoniczny, Kraków 1970
Legenda Bałtyku. W zaklętym mieście Wineta, uwertura z opery, Kraków 1972
Legenda. Wizja na skrzypce i fortepian, «Miniatury Skrzypcowe» nr 91, Kraków 1970
Obrazek słowiański na fortepian, «Miniatury Fortepianowe» nr 110, Kraków 1976
Fantazja polska, Kraków 1960, 4. wyd. 1998
VIII Symfonia na organy, Kraków 1969, 2. wyd. 1982
IV Koncert na organy, Kraków 1977, 2. wyd. 1992
Utwory mniejsze na organy, Warszawa 1994, m.in.: Elevation et fugue, Dumka, Preludium Adoremus, Entrée solennelle, Marche solennelle, Wstęp do chorału oraz Preludium na temat Kyrie z „Orbis Factor”
9 symfonii organowych, Warszawa 1994
4 koncerty organowe, Warszawa 1994
In paradisum, poemat, Warszawa 1994
Króluj nam Chryste na chór i organy, Poznań 1946
Msza de Lisieux, Poznań 1946
Polska msza pasterska na chór i organy lub orkiestrę, Poznań 1946
Msza polska „Bogu Rodzica”, Poznań 1947
Psalm 136 „Jeruzalem” na chór i orkiestrę, Kraków 1947
Kujawiak na chór i orkiestrę, wyd. na chór i fortepian, Kraków 1952, na wielką lub średnią orkiestrę dętą, zinstrumentował A. Sielski, Kraków 1951
Madonna i kłosy, Poznań 1948
Słowiczku mój, Kraków 1949
2 pieśni: Hej żeglarze, Świeci się, Warszawa 1952
Do Bałtyku na chór mieszany a cappella, Kraków 1956
Pieśni wybrane na chór mieszany a cappella, Kraków 1960, 2. wyd. 1977
Rota na chór mieszany a cappella, Kraków 1981, na głos i fortepian, Kraków 1981, na orkiestrę
Humoreska, Przyjdź śnie, Orle biały na sztandarze, Poznań 1948
Danae, Poznań 1954
Przyjdź śnie, Danae na chór męski a cappella, Kraków 1979
Muzyka mojej duszy, wybór pieśni koncertowych na sopran lub tenor i fortepian, Warszawa b.r. [1947]
Róże dla Safo, poemat na sopran i fortepian lub orkiestrę, Kraków 1947
4 malowanki ludowe na głos i fortepian, z. 2., Poznań 1949
Pieśni wybrane na głos i fortepian, Kraków 1957
12 kolęd, Warszawa 1947
Ondraszek, fragm. wyd. Warszawa 1947
Najpiękniejsze pieśni ludowe, 16 koncertowych pieśni ludowych na głos i fortepian, Warszawa 1947
Pieśni religijne, Pieśni żołnierskie, Poznań 1948
7 pieśni, Poznań 1948
Pieśni ludowe: Jeno będzie słońce i pogoda, Kołysanka, Kazała mi mama, Warszawa 1952
Odejdź, Jasiu, od okienka na głos z fortepianem, Kraków 1952
Teka białowieska, Kraków 1953
Dwie pieśni warmińskie, Kraków 1956
Pamiętasz, Janku na głos z fortepianem, Kraków 1960