Logotypy UE

Bruckner, Anton

Biogram i literatura

Bruckner Joseph Anton, *4 IX 1824 Ansfelden (k. Linzu), †4 IX 1896, Wiedeń, austriacki kompozytor. Pochodził z rodziny wiejskiego nauczyciela, osiadłej w Ansfelden od 1776. Ojciec, Anton Bruckner (†1837), wiele czasu poświęcał muzyce, kierując chórem i zespołem instrumentalnym przy kościele parafialnym w Ansfelden; matka, Therese Heim (†1860), śpiewała w chórze. Młody Bruckner wzrastał więc w atmosferze zainteresowania muzyką. Od wczesnych lat dziecinnych grywał na skrzypcach i organach, był chórzystą w zespole ojca, a w wieku 10 lat zastępował go przy organach podczas nabożeństw. W latach 1835–36 Bruckner przebywał u wuja J.B. Weissa, nauczyciela i organisty w Hörschingu k. Linzu, gdzie obok nauki szkolnej pobierał pierwsze systematyczne lekcje muzyki: gry na organach i generałbasu. Dzięki Weissowi zapoznał się wówczas z oratoriami Haydna i mszami Mozarta. Z tego czasu pochodzą jego pierwsze próby kompozytorskie – preludia organowe i motet Pange lingua. W XII 1836 w związku z chorobą ojca Bruckner wrócił do Ansfelden, by mu pomagać, a później – mimo młodego wieku – zastąpić w obowiązkach nauczycielskich i kościelnych. Okazjonalnie grywał też na skrzypcach do tańca podczas wesel i zabaw ludowych. Po śmierci ojca Bruckner, który miał piękny głos sopranowy, został śpiewakiem (Sangerknabe) w opactwie St. Florian. Uczęszczał tam do szkoły, a nadto uczył się generałbasu u M. Bognera, gry na skrzypcach u M. Grubera oraz gry na organach u A. Kattingera; w kościele klasztornym zyskał dostęp do wspa­niałego instrumentu (największego w Austrii obok organów w kościele św. Stefana w Wiedniu), zbudowanego w latach 1770–77 przez F.K. Krismanna, a przerobionego w 1837 przez J.G. Fischera. Po ukończeniu szkoły w 1839 studiował nadal grę organową, a zarazem sposobił się do zawodu nauczycielskiego. W X 1840 Bruckner udał się do Linzu, by odbyć roczne studia w seminarium nauczycielskim. Uczył się tam również muzyki, zwłaszcza harmonii pod kierunkiem A. Dürrnbergera. Pobyt w Linzu pozwolił mu zapoznać się, poza muzyką religijną, z utworami orkiestrowymi Beethovena i Webera. O zainteresowaniach polifonicznych Brucknera świadczy sporządzenie własnoręcznego odpisu Kunst der Fuge J.S. Bacha.

Ukończywszy studium nauczycielskie w 1841, Bruckner podjął pracę pedagogiczną na stanowisku pomocnika nauczyciela, zrazu w Windhaag k. Freistadtu na pograniczu Czech (1841–43), następnie w Kronstorf k. Steyru (1843–45). Kontynuował jednak studia muzyczne pod kierunkiem L. von Zenettiego, regensa chori w Enns; uczył się nadal generałba­su, gry na organach i fortepianie, studiując podręcznik D.G. Türka, chorały organowe i Wohltemperiertes Klavier J.S. Bacha. Zarabiał dodatkowo graniem do tańca. Kontakt z muzyką użytkową stał się w przyszłości źródłem pierwiastków ludowych w jego dojrzałej twórczości. W Steyr zetknął się z muzyką Schuberta, która wywarła na nim wielkie wrażenie. W tym czasie Bruckner podjął pracę nad wielkimi formami: w Windhaag powstała Msza C-dur (1842), w Kronstorf – Msza chorałowa F-dur Na Wielki Czwartek (1844). Z drobniejszych utworów religijnych najcenniejszy jest motet Tantum ergo D-dur (1843). Podczas pobytu w Kronstorf kompozytor sięgnął po raz pierwszy po gatunki świeckie: napisał pierwszy utwór na chór męski An dem Feste (1843) i kantatę Vergissmeinnicht (1845).

W V 1845 Bruckner złożył drugi egzamin nauczycielski i jesienią tego roku objął posadę młodszego nauczyciela w St. Florian; spędził tam następne 10 lat życia. Kształcił się dalej sam, studiując Abhandlung von der Fuge F.W. Marpurga, dzieła mistrzów renesansu i baroku (m.in. preludia i fugi organowe J.S. Bacha) oraz klasyków wiedeńskich. Zapoznał się także z twórczością organową Mendelssohna, którego oratorium Paulus wykonane w Linzu wywarło na nim silne wrażenie. Przez wiele lat nie mógł się zdecydować na porzucenie zawodu nauczyciela i nawet posadę organisty klasztornego, otrzymaną po odejściu Kattingera na stałe (1851), uważał za zajęcie uboczne. Wciąż doskonalił swoje kwalifikacje pedagogiczne, uczęszczał na kursy nauczycielskie; jeszcze w I 1855 złożył egzamin uprawniający do nauczania w szkołach średnich. Nieśmiałość i brak wiary w siebie towarzyszyły również jego działalności kompozytorskiej w latach pobytu w St. Florian. Wszystkie swoje utwory komponował z reguły na konkretne okazje, a ich kształt artystyczny był zdeterminowany przeznaczeniem kompozycji i ograniczonymi zwykle możliwościami wykonawczymi. Mimo to powstały 2 dzieła większego formatu, zapowiadające dojrzały okres twórczości: Requiem (1849) i Missa solemnis (1854), a ponadto Magnificat (1852) oraz szereg mniejszych utworów religijnych do tekstów łacińskich. Powstawały też kompozycje religijne do tekstów niemieckich, m.in. Psalm 22 (1852). Twórczość świecką reprezentują 4 kantaty: Entsagen (1851), Arneth-Kantate (1852), Jodok-Kantate (1855) i najwybitniejsza z nich, Mayr-Kantate (1855), a także większa liczba kwartetów męskich pisanych dla grona przyjaciół (sam Bruckner śpiewał pierwszym basem). Utwory fortepianowe (głównie tańce) i organowe mają – z wyjątkiem Vorspiel und Fuge c-moll (1847) – znaczenie marginesowe.

Sukces Missa solemnis oraz decyzja profesora wiedeńskiego konserwatorium S. Sechtera, który zapoznawszy się z tym utworem, zgodził się przyjąć Brucknera na ucznia, skłoniły go nareszcie do poświęcenia się zawodowi muzyka. Za usilną namową osób życzliwych Bruckner wziął udział w konkursie na stanowisko organisty katedralnego w Linzu (XI 1855), odniósł sukces i osiadł w stolicy Górnej Austrii na przeszło 12 lat (1855–68). Co roku (do 1861) spędzał kilka tygodni w Wiedniu, kontynuując studia kompozytorskie u Sechtera; w 1858 złożył egzamin z generałbasu i harmonii oraz gry organowej, w 1859 – z kontrapunktu pojedynczego, wreszcie w 1861 (w wieku 37 lat!) – egzamin końcowy w konserwatorium w Wiedniu. Studia u Sechtera uzupełniał w Linzu pod kierunkiem O. Kitzlera, zajmując się głównie nauką form muzycznych i instrumentacją romantyczną, a także studiując Kompositionslehre A.B. Marxa oraz partytury Beethovena, Meyerbeera i Mendelssohna. Z tego okresu datuje się zainteresowanie Brucknera muzyką Liszta, Berlioza, a także Wagnera. Już wczesne opery Wagnera, przede wszystkim zaś Tannhäuser, oddziałały na niego silnie; od 1865, kiedy usłyszał w Monachium prawykonanie Tristana, zainteresowanie zmieniło się w swoisty kult. Pod wpływem Wagnera powstały w latach 1864–68 pierwsze dojrzałe utwory Brucknera: 3 msze i I Symfonia. Jako organista i fenomenalny improwizator cieszył się Bruckner w Linzu wielkim poważaniem. Obfita twórczość wokalna z tego okresu pozostawała w związku z jego działalnością w stowarzyszeniu śpiewaczym Frohsinn, którą jednak traktował marginesowo; w latach 1860–61 i 1868 sprawował tam funkcję kapelmistrza i w tej roli kilkakrotnie występował za granicą. Przy okazji tych podróży, jak również w samym Linzu poznał kilku wybitnych reprezentantów świata muzycznego, którzy odegrali ważną rolę w jego życiu: Wagnera, H. von Bülowa, E. Hanslicka i wiedeńskiego dyrygenta J. Herbecka.

Niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym (np. w 1862 nieudane starania o stanowisko organisty dworskiego w Wiedniu, niedoszłe do skutku koncerty i wykonania jego dzieł) doprowadziły kompozytora, z natury mało odpornego psychicznie, do załamań i depresji hamujących jego twórczość. Mimo to właśnie na lata pobytu w Linzu przypada ostateczna krystalizacja jego stylu indywidualnego. Okres ten dzieli się na dwie wyraźnie wyodrębniające się fazy. Pierwsza przypada na lata studiów u Sechtera i Kitzlera (1855–63). Powstały wówczas: Psalm 146 (1860), Festkantate (1862), napisana z okazji położenia kamienia węgielnego pod nową katedrę w Linzu, oraz 7-głosowe Ave Maria (1861), najgłębszy utwór Brucknera z tych lat. Oprócz tego w związku z nauką u Kitzlera powstały szkice sonat fortepianowych, kwartetu smyczkowego oraz drobne kompozycje orkiestrowe; ostatnie dwa utwory szkolne, tj. Uwertura g-moll (1863) i Symfonia f-moll (1863), są interesujące jako pierwsze próby w zakresie wielkich form symfonicznych. Drugą fazę (1863–68) wypełnia swobodna już praca kompozytorska, nieskrępowana rygorami narzucanymi przez nauczycieli; obok Psalmu 112 (1863) i chóru męskiego Germanenzug (1863) powstały 3 wielkie msze: nr 1 d-moll (1864), nr 2 e-moll (1866) i nr 3 f-moll (1868) oraz Symfonia d-moll „nr 0” (1864, przerobiona w 1869) i I Symfonia c-moll (1866). Te pierwsze dzieła reprezentujące dojrzały styl Brucknera spotkały się z różnym przyjęciem. Msza d-moll odniosła 1864 w Linzu wielki sukces, podczas gdy I Symfonia nie znalazła tu (1868) uznania.

Sława znakomitego organisty i improwizatora, jaką cieszył się Bruckner, przyniosła mu stanowisko profesora generałbasu, kontrapunktu i organów w konserwatorium w Wiedniu (po zmarłym w 1867 Sechterze), dokąd się przeniósł w 1868. Był tutaj również organistą w kapeli dworskiej. Od 1875 miał stanowisko lektora na uniwersytecie. W okresie wiedeńskim powstały najważniejsze kompozycje Brucknera: pozostałe symfonie, Kwintet smyczkowy i Te Deum. Opuszczał Wiedeń dość często w związku z wykonaniami swych dzieł i z wizytami u Wagnera w Bayreuth. Parę razy wyjeżdżał jako organista na występy do Francji (1869), Anglii (1871) i Szwajcarii (1880); zwłaszcza występy w Londynie przyniosły mu oszałamiający sukces. Jako kompozytor zdobywał powodzenie o wiele trudniej. Związane to było z niefortunną pozycją, jaką zajął, niemal wbrew własnej woli, w środowisku muzycznym Wiednia. Głęboko religijny, do końca życia najlepiej czuł się w środowisku klerykalnym i niechętnie, tylko pod wpływem kultu Wagnera, włączył się jako jego stronnik do sporu między stronnictwem „zachowawczym” a „postępowym”. Od chwili gdy w 1873 dedykował Wagnerowi III Symfonię i wstąpił do Wagner-Verein w Wiedniu, został uznany za reprezentanta grupy „młodoniemieckiej” i znalazł się na indeksie krytyki (z Hanslickiem na czele) oraz konserwatywnej publiczności Wiednia. W latach 70. wykonania dzieł Brucknera (msze, pierwsze 3 symfonie) należały do rzadkości; zdarzały się klęski artystyczne (np. podczas wykonania III Symfonii w Wiedniu w 1877). Dopiero w latach 80. jego muzyka zaczęła zdobywać uznanie, głównie dzięki kilku entuzjastycznie nastawionym dyrygentom, jak: F. i J. Schalkowie, F. Löwe, A. Nikisch, G. Mahler. W 1881 w Wiedniu triumf odniosła nowa wersja IV Symfonii, 1881–85 zdobył popularność kilkakrotnie wykonany Kwintet obok Kwintetu smyczkowego i Te Deum ugruntowała pozycję kompozytora, która po 1885, gdy spory estetyczne zaczęły słabnąć, była już niewzruszona. W 1891 Bruckner został wypromowany na doktora honoris causa uniwersytetu w Wiedniu. Ostatnie lata życia wypełniła mu praca nad IX Symfonią, której nie zdążył już ukończyć; szeroko zarysowany finał pozostał w szkicach.

Wiedeński okres twórczości Brucknera prawie bez reszty wypełniła muzyka symfoniczna. Większość spośród powstałych w Wiedniu symfonii zachowała się w 2 lub więcej wersjach: II Symfonia c-moll ma 3 wersje (1872, 1876, 1877 – dedykowana Lisztowi), III Symfonia d-moll – 3 wersje (1873, 1877, 1889), IV Symfonia Es-dur – 3 wersje (1874, 1878, 1880), V Symfonia B-dur – 2 wersje (obie 1878), VIII Symfonia c-moll – 2 wersje (1887, 1890 – dedykowana cesarzowi Franciszkowi Józefowi I). Także powstałą w Linzu I Symfonię Bruckner przerobił w Wiedniu (1891, tzw. wersja wiedeńska, dedykowana uniwersytetowi w Wiedniu z okazji przyznania doktoratu honoris causa). Tylko VI Symfonia A-dur (1881), VII Symfonia E-dur (1883, dedykowana królowi Ludwikowi II Bawarskiemu) i IX Symfonia d-moll (niedokończona) zachowały się w jednej wersji (jeśli pominiemy wszystkie mniej gruntowne przeróbki i retusze, nieuwzględnione w tym zestawieniu). Często aż do ostatniej fazy pracy nad utworem Bruckner nie był przekonany o słuszności swoich twórczych racji i najdrobniejsze uwagi ze strony przyjaciół przyjmował jako pretekst do niezliczonych zmian i „ulepszeń”. To samo dotyczyło ukończonych już i wykonywanych symfonii. Taka postawa skłaniała „życzliwych” dyrygentów i wydawców do narzucania kompozytorowi daleko idących retuszy, a także do wprowadzania – rzekomo w jego interesie – zmian samowolnych (nawet w wydaniach publikowanych za jego życia). Wszystko to skomplikowało ogromnie problem oryginalnych wersji symfonii Brucknera, do dziś w pełni nie wyjaśniony mimo żmudnych badań R. Haasa i A. Orela oraz ostatnio L. Nowaka. Lata wiedeńskie Brucknera przyniosły – obok symfonii i Kwintetu smyczkowego F-dur (1879) – szereg kompozycji wokalno-instrumentalnych, pozostających w cieniu twórczości symfonicznej. Spośród 11 utworów religijnych z tego okresu na pierwszy plan wysuwają się 2 obszerne dzieła: Te Deum (1884) i Psalm 150 (1892). Wśród 10 chórów męskich powstałych w Wiedniu (lub podczas wyjazdów do St. Florian) wyróżnia się Helgoland na chór męski i orkiestrę (1893).

Rola historyczna Brucknera sprowadza się głównie do osiągnięć na polu symfonii. Dawniej utrzymywano, że w symfoniach nawiązał on do schematów klasycznych, wykorzystując przy tym zdobycze harmoniczne i instrumentacyjne Wagnera. I w tej dziedzinie styl Brucknera miałby więc stanowić swoistą syntezę tradycji klasycznych ze stylem symfonicznym Wagnera. Taki pogląd wypowiedział jeszcze F. Blume w MGG, wskazując na 2 utwory, które niczym kamienie milowe wyznaczyły Brucknerowi jego drogę: IX Symfonię Beethovena oraz Tristana i Izoldę Wagnera. Jest to pogląd zbyt uproszczony, by mógł stanowić podstawę opisu i oceny symfoniki Brucknerowskiej, choć faktycznie obaj wspomniani kompozytorzy wywarli na Brucknera znaczny wpływ. Ale nie tylko oni. W 1938 F. Oeser zwrócił uwagę na szereg szczegółów traktowania formy, które ujawniają u Brucknera bliski związek z modelem symfonii stworzonym przez Schuberta, jedynego spośród wczesnych romantyków, któremu udało się przezwyciężyć zniewalający wpływ symfonii Beethovena. Model ten polega na wprowadzeniu w miejsce klasycznych współczynników formy sonatowej płaszczyzn tematyczno-brzmieniowych, jednorodnych motywicznie i kolorystycznie. Bruckner nawiązał bezpośrednio i wiernie, choć twórczo, do propozycji Schuberta. Ekspozycja formy sonatowej przybrała u niego postać trzech skontrastowanych grup tematycznych: I, II i III tematu. Grupa I tematu odpowiada I tematowi i I łącznikowi klasycznej formy sonatowej, grupa II tematu – II tematowi i II łącznikowi, grupa III tematu – epilogowi; do tego dochodzi na ogół krótka formuła końcowa. Grupy tematyczne są od siebie wyraźnie oddzielone. Każda z nich bazuje na ograniczonym materiale motywicznym i rozwija się na zasadzie przetwarzania oraz poszerzania drobnej komórki w większe struktury. Jednorodność grup, jeszcze wyraźniejsza niż u Schuberta, uzyskiwana jest za pomocą najprostszych lub najbardziej kunsztownych środków (np. oparcie całej I grupy tematycznej na tremolo smyczków w II Symfonii, ostinato we kontrapunkty lub zespoły kontrapunktów w większości symfonii). Pod tym względem Bruckner był bardziej konsekwentny niż Schubert i silniej akcentował czynnik kolorystyczny. Oeser dostrzegł przyczynę tego stanu rzeczy w wybujałym poczuciu przestrzeni muzycznej, perspektywicznej „głębi brzmienia”, wyrażającej się w niezwykłych kontrastach dynamicznych lub przeciwstawieniach brzmieniowych. Rodowód owych efektów jest łatwo dostrzegalny w rejestracji organowej.

O ile związki symfonii Brucknera z muzyką Schuberta dotyczą samego modelu i koncepcji formy symfonicznej, o tyle z Beethovenem łączą je cechy bardziej zewnętrzne; można wskazać na wielkie rozmiary i monumentalizm symfonii Brucknera, mający źródło w IX Symfonii Beethovena, na analogiczne krzyżowanie form (np. połączenie podwójnej fugi z formą sonatową w finale V Symfonii), na podobne sposoby integrowania cyklu (np. cytaty głównych tematów dotychczasowego przebiegu w finale V Symfonii na wzór IX Symfonii Beethovena), choć w tym zakresie Bruckner poszedł znacznie dalej, wreszcie na bezpośrednie analogie motywiczne. Związki z muzyką Wagnera sprowadzają się do harmoniki i instrumentacji; przeniesienie zdobyczy Wagnera na polu dramatu muzycznego do muzyki symfonicznej budziło ostre sprzeciwy konserwatywnej krytyki (E. Hanslick w recenzji VIII Symfonii pisał o upiornym „Katzenjammerstil”). W rzeczywistości symfonie Brucknera (odnosi się to również do Kwintetu smyczkowego) odznaczają się pod tym względem dość znaczną samodzielnością, toteż w żadnym razie nie może być mowy o niewolniczym naśladownictwie, jak by to wynikało z wypowiedzi wielu autorów. O odrębności w stosunku do wzorów Wagnera zdecydowały m.in. odmienne drogi twórcze, inne zainteresowania, u Brucknera nadto wpływy austriackiej muzyki ludowej, muzyki religijnej kościoła katolickiego, faktury organowej.

Ocena historycznej roli Brucknera jest zadaniem bardzo trudnym, w obecnym stadium badań może wręcz niewykonalnym. Chodzi o twórczość całkowicie odrębną, nieprzystającą do żadnych pojęć romantyzmu i w ogóle swej epoki, równie anachroniczną, jak odkrywczą i płodną. Ogromna literatura przedmiotu zdradza bezsilność badaczy, u których tajemnicza osobliwość tego zjawiska artystycznego budzi najwyższe zainteresowanie, ale i zakłopotanie. Bruckner miał równie mało wspólnego z Wagnerem, jak z Brahmsem, a zaliczenie go w poczet protagonistów szkoły nowoniemieckiej było takim samym nieporozumieniem jak postawienie go pod sztandarem „czystej formy”. Nie przypadkiem u A. Einsteina ocena muzyki Brucknera sprowadza się do bardzo ogólnej formuły „sztuki pozaczasowej” (Muzyka w epoce romantyzmu). Jako autor muzyki religijnej odegrał Bruckner szczególną rolę historyczną, był bowiem w 2. połowie XIX w. jedynym kompozytorem tej rangi na niemieckim obszarze językowym, który tyle uwagi poświęcił muzyce kościoła katolickiego i który umiał odświeżyć oraz twórczo przetworzyć wielkie tradycje poprzednich stuleci (od chorału gregoriańskiego, poprzez tradycje przedklasyczne i klasyczne, aż po bliższe w czasie wzory Schubertowskie). Jako symfonik Bruckner nawiązał do linii wytyczonej przez Schuberta. W dotychczasowej historiografii tradycyjnie eksponowano w XIX wieku nurt Beethoven-Wagner, nie dostrzegając lub też odsuwając w cień linię Schubert-Bruckner. To niesłuszne stanowisko wymaga weryfikacji, zwłaszcza wobec dalszego rozwoju sztuki muzycznej (po dzień dzisiejszy), w którego świetle Schubertowsko-Brucknerowska koncepcja płaszczyzn tematyczno-brzmieniowych okazuje się szczególnie trwała i płodna.

Talent Brucknera rozwijał się bardzo długo i opornie. Zdecydowało o tym kilka czynników: 1. późne podjęcie decyzji o wyborze zawodu muzyka (1855), przedtem zaś koncentracja na studiach nauczycielskich, egzaminach, pracy w szkole; 2. przesadnie długotrwałe studia kompozytorskie (do 1863), które w rezultacie zaczęły przynosić raczej negatywne skutki (Sechter); 3. środowisko wiejskie, latami odcinające Brucknera od wielkiej muzyki lub utrudniające kontakt z nią (do 1855); 4. długoletnia koncentracja na muzyce użytkowej, przeznaczonej na określone okazje, z myślą o konkretnych warunkach (zwykle bardzo skromnych) danego środowiska, np. kościelnego (od lat dziecinnych po pierwsze lata w Linzu), ruchu śpiewaczego (głównie w Linzu), środowiska wiejskiego (muzyka taneczna); 5. powolny i oporny proces twórczy (choć Bruckner pracował bardzo intensywnie), znajdujący odbicie w wielokrotnych przeróbkach i tworzeniu nowych wersji. Większość wymienionych czynników wynikała ze swoistej struktury psychicznej Brucknera, jego nadmiernej wrażliwości, chwiejności, nieśmiałości, braku wiary we własny talent. Z tych cech charakteru rodziły się hamulce utrudniające podejmowanie wszelkich decyzji – życiowych, zawodowych i artystycznych. Dlatego dopiero ok. 40. roku życia Bruckner odważył się wyrwać z okowów kościelnej sztuki użytkowej, kompozycji okolicznościowych i ruchu śpiewaczego, wyjść w swych utworach poza granice mody, zwyczaju oraz przyjętych norm.

W swej twórczości kompozytorskiej Bruckner skoncentrował się niemal wyłącznie na: 1. wokalnej lub wokalno-instrumentalnej muzyce religijnej, 2. chóralnej muzyce świeckiej, 3. formie symfonii. O ile jednak twórczość symfoniczną podjął dopiero w latach 60., o tyle formy muzyki religijnej uprawiał od wczesnych lat młodzieńczych i właśnie na ich gruncie formował swój styl indywidualny. We wczesnych kompozycjach Bruckner nawiązał do tradycji austriackiej muzyki kościelnej (J. i M. Haydnowie, W.A. Mozart, F. Schubert) oraz do twórczości kompozytorów renesansu i baroku (np. Palestriny i kompozytorów szkoły weneckiej). Pierwsze większe utwory (msze z 1842 i 1844) zdradzają wyraźnie przeznaczenie na użytek wiejskich kościołów (w Windhaag i Kronstorf), skąd płynie ich prostota dostosowana do skromnych możliwości wykonawczych. Od wczesnych lat Bruckner zdradzał skłonność do śmiałych połączeń harmonicznych (preludia organowe), do skomplikowanych modulacji i ostrych dysonansów (Tantum ergo D-dur); w tej fazie twórczości brakowało jednak owym środkom piętna wypowiedzi osobistej. Od 1845 (Asperges me a-moll) ważną rolę zaczęły odgrywać środki kontrapunktyczne. Pierwsze większe dzieło Brucknera z orkiestrą, Requiem z 1849, poprawione w 1894 własnoręcznie przez kompozytora, nawiązuje do Requiem Mozarta i do tradycji neapolitańskiej, ale w harmonice wychodzi daleko naprzód i w niejednym szczególe nasuwa porównanie z muzyką Wagnera, aczkolwiek Bruckner dotychczas jeszcze się z nią nie zetknął. Także Missa solemnis (1854), choć zwraca się ku wzorom klasycznym, zapowiada rozmiarami, traktowaniem formy i orkiestry 3 wielkie msze powstałe w Linzu; Bruckner zastosował tu po raz pierwszy pełną orkiestrę beethovenowską. W końcowych latach I okresu twórczości dominującą rolę odegrał wpływ muzyki Mozarta (Libera f-moll 1854), zaś w fakturze, a zwłaszcza w harmonice, wpływ Schuberta (Magnificat, Psalm 22). Wpływ Mendelssohna silniej uwidocznił się w muzyce świeckiej oraz w utworach religijnych zbliżonych formą do kantaty (Psalm 146). Bruckner nie zrywał też z tradycją palestrinowską (Ave Maria) i wenecką (Psalm 112).

Dojrzały styl Brucknera, charakteryzujący utwory powstałe w II okresie twórczości (od 1864, tj. w ostatnich latach pobytu w Linzu oraz w latach wiedeńskich), stanowi nowatorską syntezę tradycji polifonicznej ze środkami wagnerowskiej harmoniki i instrumentacji (Te Deum 1884), co się wyraża nie tylko w traktowaniu zespołu orkiestrowego, lecz i w posługiwaniu się głosem jako jednym z instrumentów orkiestrowych. Przełom stylistyczny wyznaczyły 3 msze powstałe w Linzu (d-moll 1864, e-moll 1866, f-moll 1868). Już w Mszy d-moll pojawiła się wysoce oryginalna tematyka, mistrzowskie zestawienia brzmieniowe, a cykl mszalny nabrał spoistości. W harmonice niektóre rozwiązania znajdują analogie w Tristanie, a nawet w Parsifalu Wagnera; fakt ten skłonił M. Auera do wysunięcia tezy, iż w stosunku Brucknera do Wagnera chodziło nie tyle o szukanie wzorów, ile o „pokrewieństwo duszy”. Najcenniejsza jest Msza f-moll (zw. Grosse Messe), stojąca na linii wytyczonej przez Mszę h-moll J.S. Bacha i Missę solemnis L. van Beethovena; tekst mszalny jest w niej podstawą najbardziej osobistej wypowiedzi, a zastosowane środki symfoniczne daleko przerastają ramy liturgii. Głęboka wiara Brucknera i pojmowanie twórczości jako „służby bożej”, znajdujące wyraz np. w szczerej sympatii dla ruchu cecyliańskiego, przybrały w Mszy f-moll postać najbardziej odbiegającą od utartych pojęć o „prostej, dziecięcej pobożności” kompozytora. W latach wiedeńskich skoncentrował się on prawie wyłącznie na formie symfonii, toteż w zakresie muzyki religijnej powstały tylko 2 większe dzieła: Te Deum i Psalm 150; koronują one działalność Brucknera w tej dziedzinie.

Na polu chóralnej muzyki świeckiej Bruckner nie ma tak znacznych osiągnięć. Utwory dla kwartetu męskiego w St. Florian, dla stowarzyszenia śpiewaczego Frohsinn i innych chórów w Linzu utrzymane są w mdłym, choć modnym wówczas stylu Liedertafel i rzadko dorównują muzyce religijnej Brucknera. W początkowej fazie nawiązał on głównie do wzorów Mendelssohna (Sternschnuppen), w mniejszym zaś stopniu do Schuberta (Die Geburt). Atrakcyjniejsze są kantaty (1845–62), obszerne kompozycje złożone z numerów chóralnych, recytatywów, arii, ustępów ansamblowych, niejednokrotnie wykazujące dążenie do jedności motywicznej cyklu. Punkt zwrotny między I a II okresem twórczości wyznacza Germanenzug (1863), pierwsze dzieło Brucknera wydane drukiem, bogatsze od poprzednich m.in. dzięki wprowadzeniu środków kontrapunktycznych i solistycznemu traktowaniu instrumentów. W chórach męskich z II okresu twórczości, choć są dojrzalsze, też nie udało się Brucknerowi przekroczyć granic narzuconych przez ruch śpiewaczy; jedynie „chór symfoniczny” Helgoland (1893) – według M. Auera „jeden z najtrudniejszych, ale i najwybitniejszych utworów w całej literaturze na chór męski” – nawiązuje wyraźniej do symfonicznych dzieł kompozytora. Mimo wskazanych wyjątków znaczenie Brucknera w tej dziedzinie jest drugorzędne.

Literatura:

Dokumentacja — R. Grasberger Werkverzeichnis Anton Bruckners, Tutzing 1977; R. Grasberger Bruckner-Bibliographie (bis 1974), «Anton Bruckner Dokumente und Studien» IV, Graz 1985; W. Kirsch Die Bruckner-Forschung seit 1945. Eine kommentierte Bibliographie, 4 cz., AMI LIII–LVI, 1981–84; R. Grasberger Bruckner-Ikonographie, cz. 1: 1854–1924, «A. Bruckner Dokumente und Studien» VII, Graz 1990; L.T. Lovallo Anton Bruckner. A Discography, Berkeley 1991; W. Beck Anton Bruckner. Ein Lebensbild mit neuen Dokumenten, Dornach 1995; Anton Bruckner. Briefe, wyd. A. Harrandt i O. Schneider, t. 1, Wiedeń 1998.

Publikacje specjalneAnton Bruckner zum 150. Geburtstag. Eine Ausstellung im Prunksaal der Österreichischen Nationalbibliothek, red. F. Grasberger, Wiedeń 1974; Bruckner-Studien, red. O. Wessely, Wiedeń 1975; Anton Bruckner in Lehre und Forschung. Symposium zu Bruckners 150. Geburtstag, Ratyzbona 1976; Anton Bruckner, «Musik-Konzepte» XXIII/XXIV, red. H.-K. Metzger i R. Riehn, Monachium 1982; Anton Bruckner. Studien zu Werk und Wirkung, księga pamiątkowa W. Wiory, red. Ch.-H. Mahling, «Mainzer Studien zur Musikwissenschaft» XX, Tutzing 1988; szczególne znaczenie dla badań nad życiem i twórczością Brucknera  mają wydawnictwa seryjne: «Anton Bruckner Dokumente und Studien des Anton Bruckner – Instituts Linz», red. F. Grasberger, Graz 1979–; Bruckner-Jahrbuch, red. F. Grasberger, od 1982/83 O. Wessely, Linz 1980—; charakter na wpół seryjny mają również sprawozdania z sympozjów brucknerowskich: Bruckner-Symposium, Linz 1978; Bruckner-Symposium „Die Fassungen” (Linz 1980), red. F. Grasberger, Linz 1981; Bruckner-Symposium. Die österreichische Symphonie nach Anton Bruckner (Linz 1981), Bruckner-Interpretation (Linz 1982), 2 t., red. O. Wessely, Linz 1983; Bruckner-Symposion. Johannes Brahms und Anton Bruckner (Linz 1983), red. O. Wessely, Linz 1985; Bruckner-Vorträge. Österreichisch-ungarisches Bruckner-Symposion (Budapeszt 1983/84), red. O. Wessely, Linz 1985; Bruckner-Symposion. Wagner und die Neudeutschen in Österreich (Linz 1984), red. O. Wessely, Linz 1986; Bruckner-Vorträge. Anton Bruckner e la musica sacra (Rzym 1986), red. O. Wessely, Linz 1987; Bruckner-Symposion. Anton Bruckner und die Kirchenmusik (Linz 1985), red. O. Wessely, Linz 1988; Bruckner-Symposion. Musikstadt Linz – Musikland Oberösterreich, red. R. Grasberger, Linz 1993; Bruckner-Symposion. Bruckner-Rezeption, red. R. Grasberger, Linz 1994; Bruckner-Symposion. Anton Bruckner Persönlichkeit und Werk (Linz 1992), red. E. Maier, Wiedeń 1995; Bruckner-Symposion. Entwicklungen, Parallelen, Kontraste – Zur Frage einer „österreichischen Symphonik”, red. R. Grasberger, A. Harrandt, U. Harten, E. Maier, E.W. Partsch, Wiedeń 1996; Vom Ruf zum Nachruf. Künstlerschicksale in Österreich – Anton Bruckner. Landesausstellung, Oberösterreich 1996, red. H. Litschel, Linz 1996; Anton Bruckner. Ein Handbuch, red. U. Harten, Salzburg 1996; H. Schaefer Anton Bruckner. Ein Führer durch Leben und Werk, Berlin 1996; F. Scheder Anton Bruckner. Chronologie, 2 t., Tutzing 1996; Bruckner Studies, red. T.L. Jackson i P. Hawkshaw, N. Jork 1997; Bruckner-Symposion. Bruckner-Freunde, Bruckner-Kenner auf, red. R. Grasberger, A. Harrandt, U. Harten, E. Maier, E.W. Partsch, Wiedeń 1997.

Monografie, przyczynki biograficzne — S. Martinotti Anton Bruckner, Parma 1973; O. Loerke Anton Bruckner. Ein Charakterbild, Frankfurt n. Menem 1976; E. Storni Bruckner, Madryt 1978; T. Antonicek Anton Bruckner und die Wiener Hofmusikkapelle, Graz 1979; Anton Bruckner in Wien. Eine kritische Studie zu seiner Persönlichkeit, red. F. Grasberger, «Anton Bruckner. Dokumente und Studien» III, Graz 1980; E. Maier, F. Zamazal Anton Bruckner und Leopold von Zenetti, Graz 1980; M. Wagner Bruckner, Monachium 1983; K. Grebe Anton Bruckner, tłum, z niem., Fiesole 1983; M. Hansen Anton Bruckner, Lipsk 1987; T. Leibnitz Die Brüder Schalk und Anton Bruckner, «Publikationen des Instituts für Österreichische Musikdokumentation» XIV, Tutzing 1988; S. Lieberwirth Anton Bruckner und Leipzig. Die Jahre 1884–1902, «Anton Bruckner. Dokumente und Studien» VI, Graz 1988; S. Lieberwirth Bruckner und Leipzig. Vom Werden und Wachsen einer Tradition, Lipsk 1990; R. Grasberger, E.W. Partsch Bruckner skizziert. Ein Porträt in ausgewählten Erinnerungen und Anekdoten, Wiedeń 1991; K. Traxler, H. Roiss Anton Bruckner und Windhaag bei Freistadt, Windhaag 1992; H. Kreczi Bruckner-Orchester Linz und Brucknerhaus, Wiedeń 1992; E. Maier Persönlichkeit. Zugänge zu einer „inneren Biographie” Anton Bruckners, Wiedeń 1994; H. Slapnicka, R. Zinnhobler, O. Wessely Staat, Kirche, Schule in Oberösterreich. Zu Anton Bruckners sozialhistorischem Umfeld, Wiedeń 1994; D. Watson Bruckner, Oksford 1996.

Rozprawy analityczne — K. Wöss Ratschläge zur Aufführung der Symphonien Anton Bruckners, Linz 1974; P. Gülke Der schwierige Jubilar. Zu Anton Bruckners 150. Geburtstag, „Musik und Gesellschaft” XXIV, 1974; K.G. Feilerer Bruckners Kirchenmusik und der Caecilianismus, „Österreichische Musik-Zeitschrift” 1974; T. Wünschmann Anton Bruckners Weg als Symphoniker, Steinfeld 1976; Anton Bruckner. Apogée de la Symphonie, red. P-G. Langevin, Lozanna 1977; P. Barford Bruckner Symphonies, Londyn 1978; C.C. Röthig Studien zur Systematik des Schaffens von Anton Bruckner auf der Grundlage zeitgenössischer Berichte und autographer Entwürfe, Getynga 1978; G. Beninato Intorno all’opera di Anton Bruckner e disegno di una teoria di estetica musicale, Wenecja 1978; B. Pociej Szkice z późnego romantyzmu, Kraków 1978; C. Floros Brahms und Bruckner. Studien zur musikalischen Exegetik, Wiesbaden 1980; M. Wagner Der Wandel des Konzepts. Zu den verschiedenen Fassungen von Bruckners Dritter, Vierter und Achter Sinfonie, Wiedeń 1980; A.C. Howie Traditional and Novel Elements in Bruckner’s Sacred Music, „The Musical Quarterly” LXVII, 1981; H. Federhofer H. Schenkers Bruckner-Verständnis, „Archiv für Musikwissenschaft” XXXIX, 1982; W. Notter Schematismus und Evolution in der Sinfonik Anton Bruckners, «Freiburger Schriften zur Musikwissenschaft» XIV, Monachium 1983; L. Nowak Über Anton Bruckner. Gesammelte Aufsätze 1936–1984, Wiedeń 1985; T. Röder Motto und symphonischer Zyklus. Zu den Fassungen von Anton Bruckners Vierter Symphonie, „Archiv für Musikwissenschaft” XLII, 1985; P. Barford Bruckner Symphonies, Londyn 1986; H.-H. Schönzeler Zu Bruckners IX. Symphonie. Die Krakauer Skizzen, Wiedeń 1987; T. Röder Auf dem Weg zur Bruckner-Symphonie. Untersuchungen zu den ersten beiden Fassungen von Anton Bruckners Dritter Symphonie, Beih. zum , „Archiv für Musikwissenschaft” XXXVI, Wiesbaden 1987; P. Gülke Brahms – Bruckner. Zwei Studien, Kassel 1989; Bruckner als Modell. Bilder im Wandel, red. R. Grasberger, E. Maier, Linz 1990; W. Steinbeck Anton Bruckner. Neunte Symphonie d-moll, «Meisterwerke der Musik», Monachium 1993; W.E. Benjamin Tonal Dualism in Bruckners Eight Symphony. The Second Practice of Nineteenth-Century Tonality, Lincoln 1996; L. Lütteken Die Apotheose des Chorals. Zum Kontext eines Kompositionsgeschichtlichen Problems bei Brahms und Bruckner, Stuttgart 1997.

Kompozycje i edycje

Kompozycje:

WAB: R. Grasberger Werkverzeichnis Anton Bruckners («Publikationen des Instituts für Österreichische Musikdokumentation» VII, red. F. Grasberger), Tutzing 1977

GA: Sämtliche Werke. Kritische Gesamtausgabe herausgegeben von der Generaldirektion der Österreichischen Nationalbibliothek und der Internationalen B.-Gesellschaft, red. L. Nowak, Wiedeń 1951–.

Instrumentalne:

4 Preludia Es-dur na organy, WAB 128, ok. 1837, wyd. Göllerich, t. 1

Preludium Es-dur na organy, WAB 127, ok. 1837, wyd. w: M. Auer Anton Bruckner, 2. wyd. Wiedeń 1934

2 Aequäle c-moll na 3 puzony, WAB 114, 149, 1847, prawyk. St. Florian, wyd. Göllerich, t. 2 cz.  2, GA 21/14

Vorspiel und Fuge c-moll na organy, WAB 131, 1847, wyd. Augsburg 1929 Filser; wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

Lancier-Quadrille C-dur (na melodiach operowych) na fortepian, WAB 120, ok. 1850

Steiermärker G-dur na fortepian, WAB 122, ok. 1850, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Orgelstück d-moll, WAB 130, ok. 1846 lub ok. 1852, wyd. Augsburg-Wiedeń 1927 Böhm

Orgelstück d-moll, WAM 126, ok. 1852, wyd. Augsburg-Wiedeń 1927 Böhm

3 Kinderstücke: G-dur, G-dur, F-dur na fortepian na 4 ręce, WAB 124, 1852–54, prawyk. St. Florian 1852–54, wyd. Wiedeń 1925 UE; wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

Quadrille A-dur na fortepian na 4 ręce, WAB 121, ok. 1854, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

Klavierstück Es-dur na fortepian, WAB 119, ok. 1856, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2

Erinnerung, As-dur na fortepian, WAB 117, ok. 1860, prawyk. Wiedeń 16 I 1901 E. Kerndl, wyd. Wiedeń 1900 Döblinger, wyd. A. Stradal, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2

Fuga d-moll na organy, WAB 125, 1861, wyd. w: F. Graflinger Anton Bruckner, Monachium 1911; wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2

Kwartet smyczkowy c-moll (nieukończony), WAB 111, 1861/62, prawyk. Berlin 15 II 1951, Köckert-Quartett, wyd. Wiedeń 1955 Musikwissenschaftlicher Verlag, GA 13/1, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 1

Stille Betrachtung an einem Herbstabend, fis-moll na fortepian, 1863

Symfonia f-moll, WAB 99, GA 10, 1863, cz. I, II i IV: prawyk. Klosterneuburg 18 III 1923, dyryg. E Moissl, cz. III: 12 X 1924; cz. II wyd. Wiedeń 1921 UE, red. A. Orel, wyciąg fortepianowy wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2 (A. Göllerich i M. Auer opublikowali wiele utworów Brucknera w pracy Anton Bruckner. Leben und Schaffensbild, zob. Literatura, monografie)

Symfonia d-moll „nr 0”, WAB 100, GA 1/1, 1863/64, cz. III i IV: prawyk. Klosterneuburg 17 V 1924, dyryg. F. Moissl, całość: 12 X 1924, wyd. Wiedeń 1924 Philharmonia, wyd. J. v. Wöss; 2. Wersja 1869, GA 11

Abendklänge e-moll na skrzypce i fortepian, WAB 110, 1866

I Symfonia c-moll, WAB 101, 1865/66 (została przerobiona w 1877 i 1889–90), prawyk. Linz 9 V 1868, dyryg. A. Bruckner; 2. wersja 1890/91, GA 1/2, prawyk. Wiedeń 13 XII 1891, dyryg. H. Richter, wyd. Wiedeń 1893 Döblinger

Fantazja G-dur na fortepian, 1868, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2; Zurych 1921 Hüni

II Symfonia c-moll, WAB 102, 1871/72, prawyk. Wiedeń 26 X 1873, dyryg. A. Bruckner; 2. wersja (z J. Herbeckiem) 1875/76, prawyk. Wiedeń 20II 1876, dyryg. A. Bruckner; 3. wersja 1877, wyd. Wiedeń 1892 Döblinger, GA 2; 4. wersja (rewizja do druku) 1890, prawyk. Wiedeń 25 XI 1894, dyryg. H. Richter

III Symfonia d-moll, WAB 103, 1872/73, GA 3/1; 2. Wersja 1876/77, prawyk. Wiedeń 16 XII 1877, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1878 Rättig, przedr. Wiesbaden 1950, GA 3/2; 3. wersja (z F. Schalkiem), 1888/89, prawyk. Wiedeń 21 XII, dyryg. H. Richter 1890, wyd. Wiedeń 1890 Rättig, przedr. Wiesbaden 1950, GA 3/3

IV Symfonia Es-dur, WAB 104, 1874, prawyk. cz. III: Linz 12 XII 1909, dyryg. A. Göllerich, prawyk. całości: Linz 1975, GA 4/1; 2. wersja 1878-80, prawyk. Wiedeń 20 II 1881, dyryg. H. Richter, GA 4/2, 3. Wersja 1887/88, wyd. Wiedeń 1890 Gutmann, cz. I–III wg 2. wersji, cz. IV wg 3. wersji

V Symfonia B-dur, WAB 105, 1875/76, GA 5; 2. wersja 1877/78, prawyk. Graz 8 IV 1894, dyryg. F. Schalk, wyd. Wiedeń 1896 Döblinger

Kwintet smyczkowy F-dur, WAB 112, 1878/79, prawyk. cz. I–III: Wiedeń 17 XI 1881, Winkler-Quartett; prawyk. całości: Wiedeń 8 I 1885, Hellmesberger-Quartett, wyd. Wiedeń 1884 Gutmann, GA 13/2

Intermezzo d-moll do Kwintetu smyczkowego F-dur, WAB 113, 1879, prawyk. Wiedeń 23 1 1904, Winkler-Quartett, wyd. Wiedeń 1913 UE, GA 13/2

VI Symfonia A-dur, WAB 106, 1879–81, prawyk. cz. II i III: Wiedeń 11 II 1883, dyryg. W Jahn; prawyk. całości: Wiedeń 26 II 1899, dyryg. G. Mahler, wyd. Wiedeń 1899 Döblinger, GA 6

VII Symfonia E-dur, WAB 107, 1881–83, prawyk. Lipsk 30 XII 1884, dyryg. A. Nikisch, wyd. Wiedeń 1885 Gutmann, GA 7

VIII Symfonia c-moll, WAB 108, 1884–87, prawyk. cz. I: Monachium 2 V 1954, dyryg. E. Jochum; prawyk. całości: Londyn 2 IX 1973, dyryg. H.H. Schönzeler, GA 8/1; 2. wersja 1889/90, prawyk. Wiedeń 18 XII 1892, dyryg. H. Richter, wyd. Berlin 1892 Schlesinger, GA 8/2

IX Symfonia d-moll (nieukończona), WAB 109, 1887–96, prawyk. Wiedeń 11 II 1903, dyryg. F. Löwe, wyd. Wiedeń 1903 Döblinger, wyd. F. Löwe, GA 9

Apollomarsch Es-dur na orkiestrę wojskową, WAB 115, 1862 (?), prawyk. Vöcklabruck 14 IX 1924, wyd. wyciągu fortepianowego Göllerich, t. 3 cz. 2

Marsz d-moll na orkiestrę dętą, WAB 96, 1862, prawyk. Klosterneuburg 12 X 1924, dyryg. F. Moissl, wyd. wyciągu fortepianowego Göllerich, t. 3 cz. 2, GA 12

3 Orchesterstücke: Es-dur, e-moll, F-dur, WAB 97, 1862, prawyk. nr 3: Wiedeń 13 X 1924, dyryg. V. Keldorfer, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2, GA 12

Uwertura g-moll, WAB 98, 1862/63, prawyk. Klosterneuburg 8 IX 1921, dyryg. F. Moissl, wyd. Wiedeń 1921 UE, wyd. A. Orel i J. v. Wöss

Marsz Es-dur na orkiestrę wojskową, WAB 116, 1865, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2

Preludium C-dur na harmonium, WAB 129, 1884, wyd. Wiedeń 1926 UE

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

msze:

Msza C-dur (mała msza chorałowa) na alt, 2 rogi i organy, WAB 25, ok. 1842, prawyk. Windhaag, wyd. Göllerich, t. 1, GA 21/2

Msza d-moll na chór mieszany (bez Gloria i Credo), WAB 146, 1844, prawyk. 1 XII 1974, dyryg. A.E Kropfreiter, GA 21/41

Msza chorałowa F-dur na Wielki Czwartek, na chór mieszany (bez Kyrie i Gloria), WAB 9, 1844, prawyk. Kronstorf (?), wyd. Göllerich, t. 1                , GA 21/5

Requiem d-moll na głosy solowe (SATB), chór mieszany, orkiestrę i organy, WAB 39, 1848/49 (przerobione w 1892), prawyk. St. Florian 15 IX 1849, wyd. Augsburg 1930 Filser, wyd. R. Haas, GA 14

Missa pro Quadragesima g-moll (fragm. Kyrie) na chór mieszany, puzon i organy, WAB 140, 1843–45, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 21/42

Msza Es-dur (fragm. Kyrie) na chór mieszany, orkiestrę i organy, WAB 139, ok. 1846, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 21/43

Missa solemnis b-moll na głosy solowe (SATB), chór mieszany, orkiestrę i organy, WAB 29, 1854, prawyk. St. Florian 14 IX 1854, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 15

Msza nr 1 d-moll na głosy solowe (SATB), chór mieszany, orkiestrę i organy, WAB 26, 1864 (przerobiona w 1876 i 1881/82), prawyk. Linz 20 XI 1864, dyryg. A. Bruckner, wyd. Innsbruck 1892 Gross, GA 16

Msza nr 2 e-moll na podwójny chór mieszany i orkiestrę dętą, WAB 27, 1866 (przerobiona 1882 i 1885), prawyk. Linz 29 XI 1869, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1896 Döblinger, GA 17/1 i 2

Msza nr 3 f-moll (tzw. Grosse Messe) na głosy solowe (SATB), chór mieszany i orkiestrę, WAB 28, 1867/68 (przerabiana 1876, 1881 i 1890), prawyk. Wiedeń 16 VI 1872, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1894 Döblinger, GA 18

motety i inne utwory religijne do tekstów łacińskich:

Pange lingua, C-dur, na chór mieszany, WAB 31, ok. 1835–43 (przerobione 1891), wyd. Göllerich, t. 2 cz. 1 (obie wersje), GA 21/1,39

Pange lingua, C-dur, na chór mieszany, ok. 1842, prawyk. Windhaag (?), wyd. Göllerich, t. 1

Libera, F-dur, na chór mieszany i organy, WAB 21, ok. 1843, prawyk. Kronstorf (?), wyd. Göllerich, t. 1, GA 21/3

Tantum ergo (Pange lingua), D-dur, na chór mieszany, WAB 32, 1843, prawyk. St. Florian, ok. 1843, wyd. Göllerich, t. 1, GA 21/7

2 Asperges me: a-moll, F-dur, na chór mieszany i organy, WAB 3, 1843–45, prawyk. Kronstorf, St. Florian (?), wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 21/6

5 Tantum ergo: Es-dur, C-dur, B-dur, As-dur, na chór mieszany i organy, D-dur na chór (SSATB) i organy WAB 41–2, 1846 (przerobione 1888), prawyk. St. Florian Innsbruck 1893 Gross, GA 21/12–13, 37–38

Tantum ergo, A-dur, na chór mieszany i organy, WAB 43, 1848/49, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 21/8

Magnificat, B-dur, na głosy solowe (SATB), chór mieszany, orkiestrę i organy, WAB 24, 1852, prawyk. St. Florian 1 VIII 1854, wyd. wyciągu fortepianowego: Göllerich,    t. 2 cz. 2

Tantum ergo, B-dur, na chór mieszany, trąbkę, 2 skrzypiec i organy, WAB 44, 1854/55, prawyk. Vöcklabruck 12 IV 1925, dyryg. M. Auer, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2, GA 21/18

Libera, f-moll, na chór (SAATB), puzon, wiolonczelę, kontrabas i organy, WAB 22, 1854, prawyk. St. Florian 24 III 1854 (pogrzeb prałata M. Arnetha) oraz 15 X 1896 (pogrzeb A. Brucknera), wyd. Wiedeń 1922 UE, GA 21/17

Ave Maria, F-dur, na sola, chór mieszany, wiolonczelę i organy, WAB 5, 1856, prawyk. St. Florian 7 X 1856, wyd. Innsbruck 1893 Gross, GA 21/19

Ave Maria (dodatek do mszy A. Lottiego), F-dur, na chór mieszany (SAATTBB), WAB 6, 1861, prawyk. Linz 12 V1861, dyryg. A. Bruckner; Wiedeń 8 XI 1888, dyryg. J. Schalk (wyk. koncertowe), wyd. Wiedeń 1887 Wetzler, GA 21/20

Offertorium „Afferentur regi”, F-dur na chór mieszany, 3 puzony i organy (pierwotnie a cappella), WAB 1, 1861, prawyk. St. Florian 13 XII 1861, Vöcklabruck 24 XI 1912, dyryg. M. Auer (wyk. koncertowe); wyd. Wiedeń 1922 UE, GA 21/21

Pange lingua (Tantum ergo), w tonacji frygijskiej, na chór mieszany, WAB 33, 1868, prawyk. Steyr 1890, dyryg. F. Bayer; Vöcklabruck 24 XI 1912, dyryg. M. Auer (wyk. koncertowe), wyd. „Musica Sacra” 1885; jako Tantum ergo, Innsbruck 1895 Gross, faksymile Göllerich, t. 3 cz. 1; GA 21/22

Offertorium „Inveni David”, f-moll, na chór męski i 4 puzony, WAB 19, 1868, prawyk. Linz 10 V 1868, dyryg. A. Bruckner, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2, GA 21/23

Hymn „Iam lucis”, w tonacji frygijskiej, do tekstu łacińskiego R. Riepla, na chór mieszany, WAB 18, 1868 (przerobiony 1885/86), prawyk. Wilhering k. Linzu 1868, wyd. Linz 1868 Feichtinger; Göllerich, t. 3 cz. 2

Asperges me, F-dur, na chór mieszany, WAB 4, 1868 (?), prawyk. Linz (?), wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2, GA 21/4

Graduał „Locus iste”, C-dur, na chór mieszany, WAB 23, 1869, prawyk. Linz 29 X 1869, dyryg. J. Burgstaller; Wiedeń 8 XI 1888, dyryg. J. Schalk; wyd. Wiedeń 1886 Rättig, GA 21/25

Antyfona „Tota pulchra es”, w tonacji frygijskiej, na tenor, chór mieszany i organy, WAB 46, 1878, prawyk. Linz 4 VI 1878, dyryg. J. Burgstaller; Wiedeń 17 III 1910, dyryg. E. Thomas (wyk. koncertowe); wyd. Wiedeń 1887 Wetzler, GA 21 /27

Graduał „Os justi”, w tonacji lidyjskiej, na podwójny chór mieszany, WAB 30, 1879, prawyk. St. Florian 28 VIII 1879, dyryg. I. Traumihler; Wiedeń 19 III 1908, dyryg. E. Thomas (wyk. koncertowe), wyd. Wiedeń 1886 Rättig,     faksymile Göllerich, t. 4 cz. 1; GA 21/28

Graduał „ Christus factus est”, d-moll, na podwójny chór mieszany, 2 skrzypiec i 3 puzony, WAB 10, 1879, prawyk. Monachium X 1933, wyd. Wiedeń 1934 Musikwissenschaftlicher Verlag (zob. Edycje); GA 21 /26

Inveni David na głosy unisono i organy, WAB 20, 1879, prawyk. St. Florian 28 VIII 1879, dyryg. I. Traumihler

Ave Maria, F-dur, na alt i harmonium, WAB 7, 1882, prawyk. Stuttgart 1921, wyd. „Neue Musikzeitung” 1902

Graduał „Christus factus est”, d-moll, na chór mieszany, WAB 11, 1884, prawyk. Wiedeń 9 XI 1884; Wiedeń 1 III 1909, dyryg. E. Thomas (wyk. koncertowe); wyd. Wiedeń 1886 Rättig

Salvum fac, g-moll, na chór mieszany, WAB 40, 1884, wyd. faksymilowe 1. strony: Göllerich, t. 4 cz. 2; GA 21/31

Hymn „Veni Creator” na głosy unisono i organy, WAB 50, ok. 1884, wyd. Göllerich, t. 4 cz. 1; GA 21/32

Te Deum, C-dur, na głosy solowe (SATB), chór mieszany i orkiestrę, WAB 45, 1881–84; wersja z dwoma fortepianami prawyk. Wiedeń2 V 1885, dyryg. A. Bruckner; prawyk. wersji z orkiestrą: Wiedeń 10 I 1886, dyryg. H. Richter; wyd. Wiedeń 1885 Rättig, GA 19

Antyfona „Ecce sacerdos”, a-moll, na podwójny chór mieszany, 3 puzony i organy, WAB 13, 1885, prawyk. Vöcklabruck 21 XI 1912,    dyryg. M. Auer, wyd. Wiedeń 1911 UE, wyd. V. Keldorfer; GA 21/33

Gradual „Virga Jesse floruit”, e-moll, na chór mieszany, WAB 52, 1885, prawyk. Wiedeń 8 XII 1885, dyryg. A. Bruckner; Wiedeń 7 III 1907,                dyryg. E. Thomas (wyk. koncertowe); wyd. Wiedeń 1886 Rättig GA 21/34

Antyfona „Ave Regina” na głosy unisono i organy, WAB 8, ok. 1, prawyk. Klosterneuburg 25 III 1886, wyd. „Jahrbuch des Stiftes Klosterneuburg” 1910; GA 21 /36

Hymn „Vexilla regis”, w tonacji frygijskiej, na chór mieszany, WAB 51, 1892, prawyk. St. Florian 31 III 1892, dyryg. B. Deubler; Wiedeń 3 IV 1898, dyryg. V. Keldorfer (wyk. koncertowe), w: Album der Wiener Meister, Wiedeń 1892 Weinberger; GA 21/40

religijne do tekstów niemieckich:

Herz Jesu-Lied (Aus allen Herzen), B-dur, na chór mieszany i organy, WAB 144, ok. 1845, prawyk. St. Florian, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2; autorstwo tego utworu jest kwestionowane

Schullied (O, du liebes Jesukind), F-dur, na 1-gł. chór S i org.WAB 145, ok. 1845, prawyk. St. Florian, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2; autorstwo tego utworu jest kwestionowane

Chorał „In jener letzten der Nächte”, f-moll, na chór mieszany, WAB 17, ok. 1848, prawyk. St. Florian 1848, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

Psalm 114 (Liebe erfüllt mich), Es-dur, na chór (SAATB) i 3 puzony, WAB 36, 1852, prawyk. St. Florian (?); Linz 1 IV 1906 (wyk. koncertowe), wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

Psalm 22 (Der Herr regieret mich), Es-dur, na chór mieszany i fortepian, WAB 34, ok. 1852, prawyk. St. Florian 11 X 1921, dyryg. F. Müller, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2

2 Totenlieder (O ihr, die ihr heute mit mir), Es-dur i F-dur, na chór mieszany, WAB 47, 48, 1852, prawyk. St. Marienkirchen, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Chorał „Dir, Herr, Dir will ich mich ergeben”, A-dur, na chór mieszany, WAB 12, 1858–68, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Psalm 146 (Lobet den Herrn, denn lobsingen ist gut), A-dur, na sola, podwójny chór mieszany i orkiestrę, WAB 37, 1860, prawyk. St. Florian 14 XII 1861 (?)

Psalm 112 (Lobet den Herrn, ihr Diener), B-dur, na podwójny chór mieszany i orkiestrę, WAB 35, 1863, prawyk. Vöcklabruck 14 III 1926, dyryg. M. Auer; wyd. Wiedeń 1926 UE

Psalm 150 (Lobet den Herrn in seinem Heiligtum), C-dur, na sopran, chór mieszany i orkiestrę, WAB 38, 1892, wyd. Wiedeń 13 XI 1892, dyryg. W. Gericke, Wiedeń 1892 Döblinger; GA 20/6

kantaty religijne i świeckie:

Vergissmeinnicht (Es blüthen wunderschön), D-dur, 3 wersje na głosy solowe (SATB), podwójny chór mieszany i fortepian, WAB 93, 1845, 3. Wersja wyd. Göllerich, 22/1, t. 1

Entsagen (O Maria, Du Jungfrau), B-dur, WAB 14, ok. 1851, sł. O. Redwitz, fragm. poematu Amaranth; wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2; GA 22/2

Auf, Brüder, auf zur frohen Feier, (tzw. Arneth-Kantate), D-dur, na sola, chór mieszany (SATTBB), instrumenty dęte blaszane (napisana na imieniny prałata M. Arnetha), WAB 61, 1852, sł. E. Marinelli, prawyk. St. Florian IX 1852, wyd. wyciągu fortepianowego Göllerich t. 2 cz. 2; GA 22/3; 2. wersja Heil Vater, dir, 1857, sł. E. Marinelli, prawyk. 17 VII 1857, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2; 3. wersja Heil dir zum schönen Erstlingsfeste, sł. B. Piringer, prawyk. Kremsmünster (?)

Festgesang (St. Jodok spross aus edlem Stamm, tzw. Jodok-Kantate), C-dur, na sola, chór mieszany i fortepian, napisana na imieniny J. Schülza, spowiednika Brucknera), WAB 15, 1855, prawyk. St. Florian, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 2 cz. 2; GA 22/5

Auf, Brüder auf. Die Saiten zur Hand (tzw. Mayr-Kantate), D-dur, na głosy solowe (SATB), chór męski, chór mieszany i orkiestrę dętą (napisana na imieniny prałata T. Mayra), WAB 60, 1855, sł. E. Marinelli, prawyk. St. Florian 17 VII 1855, wyd. wyciągu fortepianowego Göllerich t. 2 cz. 2; GA 22/4

Festkantate (Preiset den Herrn), D-dur, na baryton, chór męski i orkiestrę dętą (napisana z okazji położenia kamienia węgielnego pod nową katedrę w Linzu), WAB 16, 1862, sł. M. Pamesberger, prawyk. Linz 1 V 1862, wyd. faksymilowe Göllerich, t. 3 cz. 2; GA 22/6

na chóry męskie:

Festlied (Freudig lasst das Lied erschallen), D-dur, na chór męski, WAB 67, 1843, sł. L. Kraus, wyd. Augsburg-Wiedeń 1928 Böhm

An dem Feste, Des-dur, WAB 59, 1843, sł. A. Knauer, prawyk. Enns 19 IX 1843, wyd. Göllerich, t. 1;  2. wersja Tafellied (Durch des Saales bunte Scheiben), na chór męski, WAB 86, 1893, sł. K. Ptak, prawyk. Wiedeń 11 III 1893, wyd. Göllerich, t. 1

Das Lied vom deutschen Vaterland (Wohlauf ihr Genossen), na chór męski, Des-dur, WAB 78, 1845 (?), sł. F.X. Müller (zwrotki 2-4), prawyk. St. Florian 11 X 1921, dyryg. F.X. Müller, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Ständchen (Wie des Bächleins Silberquelle), G-dur, na chór męski, WAB 84, ok. 1846, wyd. faksymile Göllerich, t. 2 cz. 2

Der Lehrerstand (Die Zeit weiset auf einen Stand), Es-dur, na chór męski, WAB 77, ok. 1847, sł. E. Marinelli (?), prawyk. St. Florian, Göllerich, t. 2 cz. 2

Sternschnuppen (Wenn Natur), F-dur, na chór męski, WAB 85, 1848, sł. E. Marinelli, prawyk. St. Florian, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

2 Motta: 1. Es jubelnd hoch, D-dur, 2. Lebt wohl, A-dur, na chór męski, WAB 83, 1851, prawyk. Passau (?), wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Das edle Herz (Wer im Busen), A-dur, na chór męski, WAB 65, ok. 1851, sł. E. Marinelli, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2; 2. wersja, na chór mieszany, WAB 66, 1861, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Die Geburt (Es landet ein Fremdling), Des-dur, WAB 1851, prawyk. III 1852, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Vor Arneths Grab (Brüder, trocknet eure Zähren), f-moll, na chór męski i 3 puzony, WAB 53, 1854, sł. E. Marinelli, prawyk. St. Florian 28 III 1854, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Lasst Jubelklänge laut erklingen, Es-dur, WAB 76, ok. 1854, prawyk. Linz 22 IV 1854 (z okazji wizyty pary cesarskiej, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2; 2. wersja z tekstem Dir, holde Heimat soll erklingen, obie wersje na chór męski i instrumenty dęte blaszane, sł. A. Naaff, prawyk. Wiedeń 15 VI 1898, dyryg. A. Kirchl

Des Dankes Wortsei mir gegönnt, F-dur, na tenor, bas i chór męski, WAB 62, 1855, sł. E. Marinelli

Volkslied (Anheben lasst uns), C-dur, na chór męski, WAB 94, ok. 1861, sł. J. Winter, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Am Grabe (Brüder, trocknet eure Zähren), f-moll, na chór męski, WAB 2, 1861, sł. E. Marinelli lub H. von der Mattig, prawyk. Linz 11 II 1861, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1923 UE

Der Abendhimmel (Wenn ich an deiner Seite), As-dur, na chór męski lub kwartet TTBB, WAB 55, 1861/62, sł. J.Ch. Zedlitz, prawyk. Linz 4 VII 1900, dyryg. F. Prammer, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Germanenzug, d-moll, na chór męski i instrumenty dęte blaszane, WAB 70, 1863, sł. A. Silberstein, prawyk. Linz 15 VI 1865, dyryg. A. Bruckner, wyd. Ried 1865 Kränzl, GA 22/7

Um Mitternacht, f-moll, na alt, chór męski i fortepian, WAB 89, 1864, sł. R. Prutz, prawyk. Linz 11 XII 1864, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1911 UE, GA 22/7

Herbstlied (Durch die Wälder), fis-moll, na 2 soprany, chór męski i fortepian, WAB 73, 1864, sł. F. Sallet, prawyk. Linz 24 XI 1864, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1911 UE

Trauungslied (O schöner Tag), F-dur, na głosy solowe (TTBB), chór męski i organy, WAB 49, 1865, sł. F. Proschko, prawyk. Linz 6 II 1865, dyryg. A. Bruckner, wyd. faksymile Göllerich, t. 3 cz. 2

Der Abendhimmel (Wenn ich an deiner Seite), f-moll, na chór męski

Vaterlandslied (O könnt’ ich dich beglücken), As-dur, na tenor, baryton i chór męski, WAB 92, 1866, sł. A. Silberstein, prawyk. Linz 4 IV 1868, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1902 Doblinger

Vaterländisches Weinlied (Wer möchte nicht), C-dur, na chór męski, WAB 91, 1866, sł. A. Silberstein, prawyk. Linz 13 II 1868, dyryg. A. Bruckner, wyd. w: Wiener Komponisten-Album, Wiedeń 1892 Berté

2 Motta: 1. Des höchsten Preis,  C-dur, na chór męski, sł. A. Mittermayr; 2. Das Frauenherz, A-dur, na chór mieszany, sł. K. Kerschbaum, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Mitternacht (Die Blumen glüh’n im Mondenlicht), As-dur, na tenor, chór męski i fortepian, WAB 80, 1870, sł. J. Mendelssohn, prawyk. Linz 15 V 1870, wyd. Wiedeń 1903 Doblinger

Das hohe Lied (Im Tale rauscht die Mühle), As-dur, na 2 tenory, baryton i podwójny chór męski, WAB 74, 1876, sł. H. von der Mattig, prawyk. Wiedeń 13 III 1902, dyryg. H. Wagner, wyd. Wedeń 1902 Doblinger, wyd. H. Wagner

Nachruf (Vereint bist), c-moll, WAB 81, 1877, sł. H. von der Mattig, prawyk. St. Florian 28 X 1877; 2. wersja Trösterin Musik (Musik! Du herrliches Gebilde) na chór męski i organy, WAB 88, sł. A. Seuffert, prawyk. Wiedeń 11 IV 1886, wyd. Wiedeń 1911 UE, wyd. V. Keldorfer

Abendzauber (Der See träumt), Ges-dur, na tenor lub baryton, 3 głosy jodłujące, chór męski i 4 rogi, WAB 57, 1878, sł. H. von der Mattig, prawyk. Wiedeń 18 III 1911, dyryg. V. Keldorfer, wyd. Wiedeń 1911 UE, wyd. V. Keldorfer

Zur Vermählungsfeier (Zwei Herzen haben sich gefunden), D-dur, na chór męski, WAB 54, 1878, sł. H. von der Mattig (?), wyd. „Jahrbuch des Stiftes Klosterneuburg” 1910

Sängerbund (Die Sängerfeste unserer Städte), C-dur, na chór męski, WAB 82, 1882, sł. K. Kerschbaum, prawyk. Wels 10 VI 1883, wyd. Wiedeń 1911 UE, wyd. V. Keldorfer

Um Mitternacht, f-moll, na tenor i chór męski, WAB 90, 1886, sł. R. Prutz, prawyk. Linz 15 IV 1886, wyd. Wiedeń 1911 UE

Träumen und Wachen (Schatten sind des Lebens Güter), As-dur, na tenor i chór męski (przerobiony 1892), WAB 87, 1890, sł. F. Grillparzer, prawyk. Wiedeń 15 I 1891, dyryg. A. Bruckner, wyd. Wiedeń 1911 Rättig

Das deutsche Lied (Wie durch’s Bergtal), d-moll, na chór męski, instrumenty dęte blaszane, WAB 63, 1892, sł. E. Fels, prawyk. Salzburg 5 VI 1892,       dyryg. R. Mader, wyd. Wiedeń 1911 UE, wyd. V. Keldorfer

Helgoland (Hoch auf der Nordsee), g-moll, na chór męski i orkiestrę, WAB 71, 1893, sł. A. Silberstein, prawyk. Wiedeń 8 X 1893, wyd. Wiedeń 1893 Döblinger, GA 22/8

pieśni solowe:

Frühlingslied (Leise zieht durch mein Gemüt), A-dur, na tenor i fortepian, WAB 68, 1851, sł. H. Heine, wyd. Göllerich, t. 2 cz. 2

Amaranths Waldeslieder (Wie bist du Frühling gut und treu), G-dur, na tenor i fortepian, WAB 58, 1858 (?), sł. O. Redwitz, wyd. „Die Musik” 1902; Göllerich, t. 3 cz. 2

Du bist wie eine Blume, F-dur, na 4 głosy solowe (SATB) lub chór mieszany, WAB 64, 1861, sł. H. Heine, prawyk. Linz 15 XII 1861, wyd. faksymile Göllerich, t. 3 cz. 2

Im April (Du feuchter Frühlingsabend), As-dur, na alt i fortepian, WAB 75, 1868, sł. E. Geibel, prawyk. Wiedeń 5 II 1903, wyk. G. Seehofer, wyd. Wiedeń 1898 Döblinger

Mein Herz und deine Stimme (Lass tief in dir mich lesen), A-dur, na tenor i fortepian, WAB 79, 1868, sł. A. Platen, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

Herbstkummer (Die Blumen vergehen), e-moll, na tenor i fortepian, WAB 72, 1868 (?), sł. Ernst, wyd. Göllerich, t. 3 cz. 2

 

Edycje:

Anton Bruckner Sämtliche Werke. Kritische Ausgabe (pod auspicjami Österreichische Nationalbibliothek i Międzynarodowego Towarzystwa Brucknerowskiego), red. R. Haas i A. Orel, 11 t. (spośród 22 projektowanych), Augsburg (B. Filser), Wiedeń (Musikwissenschaftlicher Verlag), Lipsk (B.-Verlag) 1930–44, zawiera: 8 symfonii (Symfonie I–II i IV–VIII wyd. R. Haas, IX Symfonię wyd. A. Orel), Mszę nr 2 e-moll (wyd. R. Haas i L. Nowak), Mszę nr 3 f-moll (wyd. R. Haas), Requiem d-moll i Missa solemnis b-moll (wyd. R. Haas); po II wojnie światowej kontynuację Gesamtausgabe podjęły niezależnie B.-Verlag Wiesbaden i VEB Breitkopf & Härtel Lipsk, jednak oprócz wznowień ukazał się jedynie t. 3: III Symfonia (2. wersja), wyd. F. Oeser, Wiesbaden 1950; rzeczywistą i konsekwentną kontynuację wydania przedwojennego stanowi nowe GA pod tym samym tytułem i auspicjami, red. L. Nowak, Wiedeń od 1951–, Musikwissenschaftlicher Verlag (dotychczas 22 t.), w ramach którego opublikowano zrewidowane wznowienia wydanych tomów oraz: 3. wersję II Symfonii, 1. i 3. wersję III Symfonii, 2. wersję IV Symfonii, 1. wersję VIII Symfonii, Symfonię f-moll, Symfonię d-moll „nr 0”, Kwartet smyczkowy c-moll, Kwintet smyczkowy F-dur i Intermezzo d-moll, Mszę nr 1 d-moll, Te Deum, Psalm 150, drobne utwory kościelne (w tym fragmenty mszalne i 2 Aequale) oraz kantaty i część chórów (w tym Germanenzug i Helgoland) – wszystkie tomy wyd. L. Nowak, częściowo przy współpracy H. Bauernfeinda (drobne utwory kościelne), F. Burkharta i R. Führera (kantaty i chóry), jedynie Psalm 150 wyd. F. Grasberger