Logotypy UE

Rejcha, Antonín

Biogram i literatura

Rejcha Antonín Josef, Antoine-Joseph, Anton, *26 (25?, 27?) II 1770 Praga, †28 V 1836 Paryż, czeski kompozytor, teoretyk muzyki i pedagog, bratanek Josefa. Osierocony przez ojca i zaniedbany przez matkę nie uczęszczał do szkoły, był chórzystą w kościele Krzyżowców w Pradze. W 1781 uciekł do Wallerstein w Szwabii pod opiekę stryja Josefa Rejchy i został przezeń adoptowany. Wraz z nim przeniósł się w 1785 do Bonn, gdzie grał na flecie i skrzypcach w orkiestrze elektora Maximiliana Franza; poznał wówczas Beethovena. Kompozycji uczył się początkowo samodzielnie, a po wykonaniu Symfonii i Scènes italiennes w 1787 – u Ch.G. Neefego; w 1789 wraz z Beethovenem wstąpił na uniwersytet, gdzie studiował logikę i matematykę, obaj też zostali w 1790 przedstawieni Haydnowi. Od 1794 Rejcha uczył harmonii i kompozycji w Hamburgu, studiował nauki ścisłe i filozofię, szkicował rozważania teoretyczne i komponował. W 1799 wraz z P. Rode’em, wówczas dyrygentem francuskiej trupy operowej, wyjechał do Paryża; odniósł tu sukces jako symfonik, nie zdołał jednak wystawić swych oper z powodu zamknięcia teatrów. W 1801 zamieszkał w Wiedniu, spotykał się z Beethovenem, A. Salierim, J. Albrechtsbergerem i Haydnem, któremu dedykował swą pierwszą pracę teoretyczną Practische Beispiele (1803). Symfonie i utwory kameralne Rejchy zdobyły w Wiedniu uznanie, lecz cenzura nie dopuściła do wykonania jego kantaty Lenore do tekstu G.A. Bürgera. W 1808 osiadł w Paryżu. Udzielał tu lekcji teorii muzyki wirtuozom francuskim (skrzypkowie: P. Rode, P.M.F. Baillot, F.A. Habeneck, waltornista L.-F. Dauprat, oboista G. Vogt, flecista J. Gouillon), którzy wykonywali na koncertach konserwatorium jego kameralne dzieła, zwłaszcza kwintety dęte. Od 1818 Rejcha był profesorem kontrapunktu i fugi w konserwatorium w Paryżu, wkrótce ukazał się Cours de composition musicale…, a w latach 1824–26 jego główne dzieło teoretyczne – Traité de haute composition musicale. W 1829 Rejcha naturalizował się we Francji, w 1831 został kawalerem orderu Legii Honorowej, a w 1835 członkiem Akademii Francuskiej.

Rejcha przeszedł do historii muzyki jako teoretyk i pedagog, lecz nowsze badania (O. Šotolová, R. Graybill, N.K. Baker) ukazują go jako kompozytora-myśliciela, który weryfikował we własnych utworach czerpane m.in. z pracy pedagogicznej idee teoretyczne. Koncepcje Rejchy, wsparte gruntowną analizą muzyczną oraz znajomością matematyki i filozofii, korespondują z rozwijaną na gruncie klasycznej estetyki, m.in. przez J. Riepela i H.Ch. Kocha, ideą melodii kształtowanej w sposób pozwalający na określenie jej harmonicznego kontekstu. Według Rejchy muzyka jest „sztuką uczucia”, podlegającą wszakże kontroli intelektualnej nośnikiem zaś wyrazu i głównym elementem dzieła muzycznego jest melodia, stąd nauka teorii melodii winna poprzedzać naukę harmonii (Traité de mélodie). Rejcha badał strukturę interwałową melodii, tworząc tabelę permutacji zbiorów liczących 1–24 różnych wysokości (Sur la musique comme art purement sentimental), oraz jej postać metrorytmiczną, eksperymentując m.in. z metrum ⁵/₄ i metrami złożonymi, np. ³/₈ + ²/₈, ⁴/₄ + ³/₄ (Practische Beispiele). Za właściwy środek kształtowania kontekstu harmonicznego, a zarazem kontroli intelektu nad emocją, uważał technikę kontrapunktyczną; tym samym utożsamił pojęcia kontrapunktu i harmonii, co znalazło odbicie w jego teorii fugi. W Practische Beispiele i w dołączonym do Trente-six fugues… eseju Über das neue Fugensystem Rejcha dowodził, że istotą fugi jest wyłącznie kontrapunktyczne opracowanie i przeprowadzenie tematu zgodnie z jego charakterem; wszelkie pozostałe reguły odrzucał jako dogmatyczne i nieaktualne, powołując się na ewolucję sonaty i koncertu. Podkreślał celowość kontrapunktycznego opracowania dowolnego tematu bez względu na jego postać, kwestionował wyłączność kwintowo-kwartowych relacji „temat-odpowiedź”, stosując m.in. odniesienia tercjowe, kładł nacisk na kształcenie wyobraźni w zakresie modulacji i organizacji toku muzycznego po rezygnację z kresek taktowych włącznie, odrzucał zasadę zakończenia utworu w tonacji początkowej. Postulaty te zrealizował m.in. w Trente-six fugues, 12-częściowym Quatuor scientifique i Etudes dans le genre fugué… op. 97 dochodząc do koncepcji tzw. fugue phrasée, w której kontrapunkt stanowi o ciągłości toku muzycznego i o harmonicznych uwarunkowaniach jego periodycznej partykulacji frazowej (Traité de haute composition musicale). Takie ujęcie można uważać za teoretyczne uzasadnienie zjawisk zachodzących w fakturze muzyki instrumentalnej XIX w.

Z rozważań nad melodią wyprowadził Rejcha model wielkiej, 2-częściowej całości muzycznej (grande coupe binaire), w której jednostki podstawowe, począwszy od 2-taktowych (dessin lub motif), łączą się za sprawą 2- lub 3-krotnych powtórzeń w całości wyższego rzędu (kolejno: rythme, période, petite coupe, grande coupe) o zróżnicowanej funkcji w obrębie całej struktury; Rejcha wyróżnił w niej cz. 1 – ekspozycję dwóch „tematów-matek” (idée-mère) związanych łącznikiem (pont), zamkniętą tematem dodatkowym (idée accessoire), oraz cz. 2, której pierwszą sekcję stanowi zawiązanie akcji, realizowane jako rozwój tematów drogą nieprzerwanej modulacji aż po zatrzymanie na dominancie, sekcję zaś drugą – rozwiązanie akcji za sprawą powrotu do tonacji pierwotnej i uzgodnienia tonalnego obu tematów. Znamienne, że Rejcha unikał ścisłego określenia stosunków tonalnych pomiędzy tematami w ekspozycji. Model ten, naszkicowany w Traité de mélodie (1814), a rozwinięty w Traité de haute composition musicale (1824–26), jest interpretowany jako pierwsze teoretyk ujęcie formy sonatowej. Różni się ono od póżniejszej, „heglowskiej” koncepcji A.B. Marxa punktem wyjścia z tradycji retoryki Arystotelesa (przedstawienie tematu i jego demonstracja), zmodyfikowanej przez XVIII-wieczną teorię francuskiej poezji dramatycznej, co znajduje wyraz w dwuczęściowości modelu, skrywającej strukturę trójdzielną.

W Traité de haute composition musicale Rejcha opisał ponadto jako pierwszy formę ronda sonatowego, rozważał też m.in. problem notacji partii recytatywów chórów, zastosowanie ćwierćtonów, a zainspirowany badaniami E. Chladniego – możliwość graficznej projekcji melodii. Istotne są uwagi Rejchy dotyczące instrumentacji i brzmienia w kontekście tendencji do rozbudowy obsady orkiestrowej. Sprzeciwiał się on modnym, zwłaszcza w Anglii, wykonaniom symfonii Mozarta i Haydna przez olbrzymie zespoły, postulował jednak poszukiwanie nowych efektów kolorystycznych przytaczając przykład ze swej Die Harmonie der Sphären. W swej ostatniej pracy L’Art du compositeur dramatique (1833) sformułował pogląd na operę jako dzieło integralne; podkreślał wagę dramatycznej konstrukcji libretta, stawiając za wzór dzieła francuskie, znaczenie deklamacji oraz rolę orkiestry w wyrażeniu stanu umysłowego postaci.

Poglądy Rejcha budziły sprzeciw teoretyków, m.in. F.-J. Fétisa i G. Bainiego, traktujących kontrapunkt jako odrębną dziedzinę umiejętności muzycznych, której reguły ustalone zostały raz na zawsze przez dawnych mistrzów. W Traité de haute composition musicale Rejcha stwierdził, że niepodobna nauczać żadnych reguł wbrew muzyce, którą studenci słyszą poza salą wykładową; na zajęciach ze studentami analizował kwartety oraz symfonie Haydna i Mozarta, opery i oratoria Händla, a także fugi Bacha wbrew preferowanemu w konserwatorium nauczaniu zasad kantaty jako przedmiotu konkursu o Prix de Rome. Według relacji H.L. Blancharda, jego wykłady były jasne i zwięzłe, a kontrola prac studentów polegała na odkrywaniu w nich nowych pomysłów. Z klasy Rejchy wyszli najwybitniejsi absolwenci paryskiego konserwatorium w latach połowy XIX w.: F. Liszt, H. Berlioz, Ch. Gounod i C. Franck, a nadto A. Adam, H.L. Blanchard, F. von Flotow, C. Mangold, G. Onslow i J.G. Kastner, który w swych „livres-partitions” kontynuował praktykę Rejchy, polegającą na ilustrowaniu teoretycznych rozważań specjalnie w tym celu napisanymi dziełami. Wcześniejsze prace Rejchy znane były Beethovenowi i Mendelssohnowi; Schumann uważał je za kontrowersyjne, lecz inspirujące. Podręczniki Rejchy studiował m.in. G. Meyerbeer i B. Smetana, w swej pracy pedagogicznej posługiwali się nimi A. Leborne i F. Benoist, wysoko cenił je S. Sechter. W Polsce poglądy Rejchy rozpowszechnił już w 1820 K. Kurpiński; znał je J. Elsner, który bezskutecznie zachęcał Chopina do odbycia u Rejchy studiów.

Współcześni wysoko cenili kompozycyjną twórczość Rejchy; nawet jego opery, które – poza Sapho – nie osiągnęły sukcesu, uważano za dzieła godne uwagi. Powodzeniem cieszyły się utrzymane w stylu postklasycznym symfonie Rejchy, których finały wyróżniają się oryginalną tematyką; Symfonia D-dur (przed 1799) odznacza się niezwykle rozwiniętymi przetworzeniami, w Symfonii c-moll (przed 1808) tradycyjnie ujęta część wolna sąsiaduje z dynamicznym, scherzandowym menuetem. Dużą popularność zyskały kwintety dęte, odznaczające się przemyślaną strukturą formalną i atrakcyjną kolorystyką. Dydaktyczne i eksperymentalne utwory Rejchy (fugi, fantazje) mają walory autonomicznych dzieł sztuki. Po długim okresie zapomnienia nastąpił obecnie wzrost zainteresowania twórczością Rejchy, wciąż jednak mało znane pozostają jego ambitne dzieła wokalno-instrumentalne (kantata Lenore, Missa pro defunctis, Te Deum, Die Harmonie der Sphären). Dotąd nie ustalono również charakteru związków pomiędzy teoriami Rejchy a ogółem jego twórczości, co wraz z trudnościami, jakich przysparza datowanie wielu jego kompozycji, wciąż uniemożliwia precyzyjne określenie znaczącej roli, jaką odegrał Rejcha w dziejach muzyki XIX wieku.

Literatura: A. Rejcha Notes sur A. Rejcha (autobiografia) niewyd., wyd. czeskie pt. Zápisky o A. Rejchy. Notes sur A. Rejcha, wyd. J. Vysloužil, „Opus Musicum” 1970 (nr specjalny); E. Bücken A Rekcha. Sein Leben und seine Kompositionen, Monachium 1912; M. Emmanuel A. Rejcha. Biographie critique, Paryż 1937; O. Šotolová A. Rejcha, Praga 1977, wyd. w języku angielskim, Praga 1990 (zawiera katalog tematyczny dzieł Rejchy); H. Blanchard Des successeurs de Rejcha, „Revue et Gazette musicale de Paris” III, 1836; J.A. Delaire Notice sur Rejcha, musicien, compositeur, théoriste, Paryż 1837; H. Berlioz Biographie d’A. Rejcha, „Revue et Gazette musicale de Paris” V, 1838; J.G. Kastner Rejcha. Biographische Skizze, „Zeitschrift für Deutschlands Musikvereine und Dilletanten” IV, 1844 nr 8–9; E. Bücken Beethoven und A. Rejcha, „Die Musik” XII, 1912/13; E. Bücken A. Rejcha als Theoretiker, „Zeitschrift für Musikwissenschaft” II, 1919/20; M. Emmanuel A. Rejcha, le maître de C. Franck, „Le Correspondant” CI, nr 1599, 1929; N. Demuth A. Rejcha, „Music and Letters” XXIX, 1948; K. Blum Bemerkungen A. Rejchas zur Aufführungspraxis der Oper, „Die Musikforschung” VII, 1954; S. Kunze A. Rejchas „Entwurf einer phrasirten Fuge”. Zum Kompositionsbegriff im frühen 19. Jahrhundert, „Archiv für Musikwissenschaft” XXV, 1968; V.J. Sýkora K umělecké ceně Rejchových fug pro klavìr oraz M. Tarantová Pravda o J. a A. Rejcha, „Hudební věda” VII, 1970 nr 3; J. Proházka Ohlas Rejchova díla v Polsku a otázka jeho vlivu na F. Chopina, „Hudební věda” VII, 1970 nr 4; J. Vysloužil A.J. Rejcha, „Opus Musicum” III, 1971; Z. Pilková Theoretische Ansichten A. Rejchas über die Oper…, „The Musical Theatre” XV, Brno 1980; R. Graybill Sonata Form and Rejcha’s Grande coupe binaire of 1814, „Theoria. Historical Aspects of Music Theory” IV, 1989; V. Melnik Traktat o wysokoj muzykalnoj kompozicyi A. Rejcha, w: „Problemy muzykalnej teorii”, Moskwa 1991; N.K. Baker An Ars Poetica for Music. Rejcha’s System of Syntax and Structure, w: Musical Humanism and its Legacy, ks. pam. C.F. Paliski, red. N.K. Baker i B.R. Hanning, Stuyvesant (Nowy Jork) 1992; M. Heinemann Liszts Fugen und Rejcha, „Musiktheorie” VIII, 1993; A. Jarzębska Z dziejów myśli o muzyce. Wybrane zagadnienia teorii i analizy muzyki tonalnej i posttonalnej, Kraków 2002.

Kompozycje, prace i edycje

Kompozycje

Instrumentalne:

orkiestrowe:

symfonie, m.in.:

Symfonia, wyk. Bonn 1787

Symfonia C-dur, przed 1799

Symfonia D-dur, przed 1799

Symfonia Es-dur op. 41, 1799, Lipsk 1803

Symfonia Es-dur op. 42, 1799, Lipsk 1803

Symfonia c-moll, przed 1808

Symfonia f-moll, przed 1808

Symfonia G-dur („nr 1”), 1808

Symfonia F-dur („nr 3”), 1808

ponadto 8 symfonii zachowanych fragmentarycznie lub wzmiankowanych w różnych źródłach

12 uwertur

Musique pour célébrer la mémoire des grands hommes et des grands événements na 33 instrumenty dęte, 3 kontrabasy, perkusję i 4 działa artyleryjskie, ok. 1808

Concertante D-dur op. 1, na 2 skrzypiec i orkiestrę, przed 1795

Concertante G-dur na flet, skrzypce i orkiestrę, przed 1795

Koncert fortepianowy Es-dur po 1802

Koncert wiolonczelowy po 1802

Concertante na 2 wiolonczele i orkiestrę

Wariacje B-dur na temat Dittersdorfa na wiolonczelę i orkiestrę, po 1802

Grand Solo F-dur na harmonikę szklaną i orkiestrę, 1806

Scène F-dur na rożek angielski i orkiestrę, 1811

kameralne:

Oktet Es-dur op. 96, na obój lub flet, klarnet, fagot, róg, 2 skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas ad libitum, Paryż ok. 1820

3 kwintety oraz Variations sur un Thème russe na wiolonczelę solo i kwartet smyczkowy, 1805–07

6 kwintetów smyczkowych, 1807, m.in. Trois grands quintetti op. 92, Paryż ok. 1820

25 kwintetów na flet, obój, klarnet, fagot i róg, m.in.:

Six quintetti op. 88, 1811–17, Paryż 1817

Six quintetti op. 91,1817–18, Paryż 1818

Six quintetti op. 99, Paryż 1819

Six quintetti op. 100, Paryż 1820

Kwintet klarnetowy B-dur op. 89, Paryż ok. 1820

Kwintet fletowy A-dur op. 105, ok. 1820, Lipsk b.r.

Kwintet E-dur op. 106, na róg, 2 skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas ad libitum, ok. 1820, Paryż b.r.

Kwintet obojowy F-dur op. 107, ok. 1820, Paryż b.r.

2 kwintety Es-dur na flet, klarnet, róg, fagot i altówkę, ok. 1820

Kwintet fortepianowy c-moll 1826

Kwintet fagotowy B-dur 1826

32 kwartety smyczkowe, m.in.:

Six quatuors op. 9, przed 1799, Paryż b.r.

Trois quatuors op. 48, ok. 1804, Lipsk b.r.

Trois quatuors op. 49, po 1804, Lipsk b.r.

Grand quatuor C-dur op. 52, ok. 1805, Lipsk b.r.

Grand quatuor A-dur op. 58, ok. 1805, Lipsk b.r.

Quatuor scientifique 1806

La Pantomime. Fantaisie 1806

Six quatuors op. 90, Paryż 1821

Trois quatuors op. 94, Paryż ok. 1821

Trois quatuors op. 95, Paryż ok. 1821

Kwartet D-dur op. 12, na 4 flety, ok. 1796, Brunszwik b.r.

Sonata G-dur op. 19, na 4 flety, ok. 1796, Brunszwik b.r.

Six quatuors op. 98, na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, po 1820, Paryż 1820

Grand quatuor concertant Es-dur op. 104, na fortepian, flet, wiolonczelę i fagot, Paryż ok. 1824

Trio F-dur na skrzypce, altówkę i wiolonczelę, po 1802, Wiedeń b.r.

XVIII Variations sur un Thème de Mozart G-dur op. 51, na flet, skrzypce i wiolonczelę, ok. 1804, Lipsk b.r.

Trio Es-dur na 3 wiolonczele, 1807

24 Tria op. 82, na 3 rogi, przed 1815, Paryż b.r.

Douze trios op. 93, na 2 rogi i wiolonczelę, ok. 1815, Paryż b.r.

Six grand trios concertants op. 101, na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, 1824, Paryż b.r.

Trois duos op. 45, na 2 skrzypiec, po 1802, Lipsk b.r.

Grand duo C-dur op. 53, na 2 skrzypiec, ok. 1805, Lipsk b.r.

Sonata C-dur op. 44, na fortepian i skrzypce, ok. 1804, Lipsk b.r.

Deux sonates op. 55, na fortepian i skrzypce, ok. 1805, Lipsk b.r.

Sonata A-dur op. 62, na fortepian i skrzypce, przed 1808, Lipsk b.r.

Grand duo concertant A-dur na fortepian i skrzypce, 1826

Sonata G-dur op. 54, na fortepian i flet, ok. 1805, Lipsk b.r.

Duo concertant D-dur op. 103, na fortepian i flet, po 1820, Paryż b.r.

XII Duos op. 85, na skrzypce i wiolonczelę, przed 1815, Paryż b.r.

Duo (Sonata) B-dur na fortepian i fagot, ok. 1820, Moguncja 1968

ponadto dua na 2 flety, na róg i fortepian, na altówkę i wiolonczelę

na fortepian:

14 sonat, m.in.:

Sonata E-dur op. 40, Lipsk 1803

Sonata Es-dur op. 43, Lipsk 1804

Trois sonates op. 46, Lipsk 1804

wariacje, m.in.:

L’art de varier ou 57 Variations […] op. 57, przed 1802, Lipsk, ok. 1804

[14] Variations sur un Thème de Gluck op. 87, przed 1815, Paryż b.r.

Etude de piano, ou 57 Variations op. 102, Paryż ok. 1820

fugi, m.in.:

Douze fugues przed 1799, Paryż ok. 1800

Trente-six fugues […] composées d’après un nouveau système ok. 1804, Wiedeń b.r. (zawiera m.in. całość Douze fugues i 12 utworów z Practische Beispiele…)

Six fugues op. 81, Paryż 1810

[34] Etudes dans le genre fugué op. 97, po 1815, Paryż b.r.

etiudy i fantazje, m.in.:

Etudes ou exercices […] dirigées d’une manière nouvelle op. 30, Paryż ok. 1801

Fantaisie sur un Thème de G. Frescobaldi przed 1802

Etude des Transitions et deux fantaisies op. 31, 1802, Paryż b.r.

Harmonia i 5 fantazji po 1802

Fantaisie e-moll op. 61, przed 1807, Lipsk b.r.

***

La chercheuse d’esprit, ou XIII Ariettes françaises du seizième siècle, […] accompagnées d’une harmonie moderne przed 1802

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

fugi i kanony na chór a cappella

kilkanaście pieśni solowych, m.in.:

12 Gesangstücke, Brunszwik ok. 1800

Der Bruder Graurock und die Pilgerin, kantata na sopran i fortepian, sł. G.A. Bürger, po 1802

Hamlets Monolog, sł. W. Shakespeare, przed 1807, Lipsk b.r.

Raccolta di [6] Arie, di [5] Duetti e di [13] Terzetti na 2 soprany, tenor i fortepian, po 1802

na głos solo, chór i fortepian, m.in. Urians Reise um die Welt mit 15 Variationen… op. 56, sł. M. Claudius, ok. 1804, Wiedeń b.r.

Scènes italiennes na głos solo i orkiestrę, wyk. 1787

Lenore. Ein Grosses Musikalisches Gemälde na głos solo, chór i orkiestrę, sł. G.A. Bürger, 1806

Der Neue Psalm na głos solo, chór i orkiestrę, sł. A. Mahlmann, 1807

Missa pro defunctis na głos solo, chór i orkiestrę, ok. 1808

Cantate (Hommage à Grétry) na głos solo, chór i orkiestrę, 1814

Choeur dialogué par les instruments à vent na głos solo, chór i orkiestrę, przed 1824

Te Deum na głos solo, chór i orkiestrę, 1825

Die Harmonie der Sphären na podwójny chór, orkiestrę smyczkową i 8 kotłów strojonych w 8 różnych wysokościach, sł. L.G. Kosengarten, przed 1826

Abschied der Johanna d’Arc von ihrer Heimat, melodramat na narratora, harmonikę szklaną solo i orkiestrę, sł. F. Schiller, 1806

Sceniczne:

L’Ermite sur l’île Formose, opera, przed 1798, niewyst., zag.

Obaldi ou les français en Egypte, opera, libr, wg A. Kotzebuego, ok. 1798, niewyst.

L’ouragan, opera, libr. J.H. Guy, 1800, wyst. pryw. Wiedeń ok. 1804

Argène, regina di Granata, opera, libr. R. de Calzabigi lub L. da Ponte, wyst. pryw. Wiedeń, ok. 1805

Cagliostro ou Les Illuminés, opera, libr. J.A. Révéroni de Saint-Cyr i E. Mercier-Dupaty, wyst. Paryż 1810

Natalie ou La famille russe, opera, libr. J. H. Guy, wyst. Paryż 1816

Gusman d’Alfarache, opera, libr. E. Scribe i J.H. Dupin, po 1816, niewyst.

Bégri ou Le chanteur à Constantinople, opera, po 1816, niewyst.

Philoctète, opera, ok. 1819, niewyst., zag. (3 chóry zach. w Art du compositeur dramatique)

Olinde et Sophronie, opera, 1819, niewyst.

Sapho, opera, libr. H. Cournol i A.J.S. Empis, ok. 1820, wyst. Paryż 1822, fragm. wyciągu fortepianowego Paryż ok. 1822

 

Prace:

Practische Beispiele. Ein Beitrag zur Geistescultur des Tonsetzers […] begleitet mit philosophisch-practischen Anmerkungen, Wiedeń 1803

Über das neue Fugensystem, wstęp do wyd. Trente-six fugues na fortepian, 1805

Sur la musique comme art purement sentimental, Paryż ok. 1814

Petit traité d’harmonie pratique à 2 parties op. 84, Paryż ok. 1814

Traité de mélodie, Paryż 1814, wyd. niemieckie C. Czerny, pt. Vollständiges Lehrbuch der musikalischen Composition, 4 t., Wiedeń 1832

Cours de composition musicale ou Traité complet et raisonné d’harmonie pratique, Paryż ok. 1816–18, wyd. polskie pt. Kurs kompozycji muzykalnej, tłum. K. Kurpiński, „Tygodnik Muzyczny” 1820 nr 11–14, 16, 18, 21, wyd. niemieckie C. Czerny, pt. Vollständiges Lehrbuch der musikalischen Composition, 4 t., Wiedeń 1832

Traité de haute composition musicale, 6 t., Paryż 1824–26, wyd. niemieckie C. Czerny, pt. Vollständiges Lehrbuch der musikalischen Composition, 4 t., Wiedeń 1832

L’Art du compositeur dramatique ou Cours complet de composition vocale, Paryż 1833, przekł. niemiecki pt. Die Kunst der dramatischen Composition, wyd. C. Czerny, Wiedeń 1835

 

Edycje:

Symfonia Es-dur op. 41, «Musica Antiqua Bohemica» LXXVI, Praga 1973

Kwintet klarnetowy B-dur op. 89, głosy orkiestrowe, «Musica Rara», Londyn 1961

Kwintet obojowy F-dur op. 107, partytura i głosy, wyd. J. Degen, «Musica Rara», Londyn 1969

Kwintet dęty G-dur op. 88 nr 3, wyd. J. Racek, R. Hertl, V. Smetaček, «Musica Antiqua Bohemica» XXXIII, Praga 1957