Muzyczna gra edukacyjna dla dzieci, dzięki której dowiadujemy się, z czego wynika zjawisko barwy dźwięku, możemy również tworzyć własne dźwięki o zupełnie unikatowych barwach.
Dlaczego skrzypce brzmią inaczej niż klarnet, nawet gdy oba instrumenty grają ten sam dźwięk? Wynika to z tego, iż dźwięk, który dociera do naszego ucha, nie jest tak naprawdę pojedynczym dźwiękiem, lecz składa się z całej gromadki tonów składowych, zwanych alikwotami. To przedziwne i tajemnicze zjawisko, ponieważ pojedynczych alikwotów nie słyszymy, nasze ucho „dodaje” je do siebie, serwując naszej świadomości „sumę” w postaci dźwięku o określonej barwie. Od tego, który alikwot z całej gromadki jest głośniejszy, a który cichszy, zależy, czy słyszymy brzmienie skrzypiec czy klarnetu. Nasze ucho pojedynczych alikwotów nie rozróżnia, ale dzięki naszej aplikacji niemożliwe staje się możliwym. „Zobacz” dźwięk wybranego instrumentu, patrząc na charakterystyczny dla niego układ alikwotów, posłuchaj, a potem baw się – sprawdź, jak brzmi pojedynczy alikwot, albo kilka wybranych, sprawdź, co się stanie, jak pozmieniasz ich głośności – czy klarnet się „odklarneci”, a może zmieni w fortepian lub zacznie brzmieć jak ryczący słoń? A może chcesz stworzyć własną barwę dźwiękową zupełnie od zera? Zapraszamy do szalonej zabawy w kreowanie brzmień!
Niniejsza aplikacja powstała jako uzupełnienie edukacyjnej książeczki dla dzieci pt. „Alikwoty”, będącej częścią cyklu pt. „Sonia w Krainie Sonostworów”, którego tytułowa bohaterka poznaje różnorodne zjawiska dźwiękowe dzięki spotkaniom z bajkowymi stworami pochodzącymi ze świata brzmień. Alikwoty z opowieści o Soni to drużyna cudacznych ludzików, stąd ich specyficzna wizualizacja w aplikacji. Oprócz „Alikwotów” w skład serii wchodzą również „Glissando” i „Ostinato” – każdej z nich towarzyszy analogiczna aplikacja mobilna, zapraszamy więc do zapoznania się z nimi.
Muzyczna gra edukacyjna, dzięki której zapoznajemy się ze zjawiskiem glissanda oraz mamy okazję samodzielnie komponować utwory składające się z glissand.
Glissando to płynne przejście między dwoma dźwiękami różniącymi się wysokością. W trakcie gry w prosty, intuicyjny sposób tworzymy glissanda, mogąc dowolnie sytuować w przestrzeni dźwiękowej ich końce i początki, kąt nachylenia i czas trwania. Możemy glissanda nawarstwiać i tworzyć z nich najróżnorodniejsze układy dźwiękowe, ciesząc się ich niezwykłym brzmieniem.
Aplikacja powstała jako uzupełnienie edukacyjnej książeczki dla dzieci pt. „Glissando”, będącej częścią cyklu pt. „Sonia w Krainie Sonostworów”, którego tytułowa bohaterka poznaje różnorodne zjawiska dźwiękowe dzięki spotkaniom z bajkowymi stworami pochodzącymi ze świata brzmień. Oprócz „Glissanda” w skład serii wchodzą również „Ostinato” i „Alikwoty” – każdej z nich towarzyszy analogiczna aplikacja mobilna, zapraszamy więc do zapoznania się z nimi.
Muzyczna gra edukacyjna dla dzieci, dzięki której dowiadujemy się, czym jest ostinato, a przede wszystkim możemy tworzyć własne kompozycje składające się z nawarstwionych ostinat.
Ostinato to uporczywe powtarzanie pewnych układów dźwiękowych, rodzaj brzmieniowego „zapętlenia”. Podczas gry możemy bawić się różnymi ostinatami – zagęszczać je i rozrzedzać, największą chyba jednak frajdę sprawi operowanie kilkoma ich warstwami jednocześnie. Obiekty dźwiękowe mijają się wówczas ze sobą, synchronizują i desynchronizują w fascynujący sposób.
Aplikacja powstała jako uzupełnienie edukacyjnej książeczki dla dzieci pt. „Ostinato”, będącej częścią cyklu pt. „Sonia w Krainie Sonostworów”, którego tytułowa bohaterka poznaje różnorodne zjawiska dźwiękowe dzięki spotkaniom z bajkowymi stworami pochodzącymi ze świata brzmień. Odgłosy wykorzystane jako baza ostinat w niniejszej grze nawiązują właśnie do treści książeczki. Oprócz „Ostinata” w skład serii wchodzą również „Glissando” i „Alikwoty” – każdej z nich towarzyszy analogiczna aplikacja mobilna, zapraszamy więc do zapoznania się z nimi.
*Opisy aplikacji pochodzą ze strony Sto na Sto. Muzyczne dekady wolności.
Wciel się w rolę DJ-a i miksuj utwory polskich kompozytorów. Sprawdź, co wyniknie z połączenia IV Symfonii Grażyny Bacewicz, Antyfon Pawła Łukaszewskiego i Some drops… Marcina Stańczyka. W grze Mix Stulecia znajdziesz ponad 40 krótkich fragmentów utworów z projektu “100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Możesz z nich stworzyć własny utwór. Do dyspozycji masz trzy równolegle odtwarzane ścieżki. Możesz umieszczać na nich próbki, przeciągając je z osi czasu na dole ekranu. Możesz odsłuchać próbkę, klikając na nią dwukrotnie. Czas na Twój Mix!
**Opis aplikacji pochodzi ze strony Sto na Sto. Muzyczne dekady wolności.
Con.sol.la to niezastąpiona aplikacja dla każdego muzyka – zarówno amatora, jak i profesjonalisty, która zmienia każde miejsce w pełnowartościowe studio muzyczne. Dzięki niej, możesz tworzyć, nagrywać i miksować muzykę, niczym na prawdziwej konsoli muzycznej. Aplikacja oferuje bogatą bibliotekę ścieżek dźwiękowych z różnych epok – od baroku po czasy współczesne, obejmując zarówno utwory edukacyjne, jak i koncertowe.
Con.sol.la to idealne rozwiązanie dla muzyków, którzy pracują samodzielnie, umożliwiając im ćwiczenie i wykonanie utworów w pełnej wersji brzmieniowej. Możliwość wyciszenia ścieżki, którą chcesz zagrać, pozwala na indywidualną pracę nad partią, bez konieczności fizycznego spotkania z innymi muzykami. Co więcej, każdy zagrany utwór możesz nagrać i zapisać, śledząc swoje postępy i eksperymentując z różnymi interpretacjami.
Con.sol.la oferuje także szeroki wybór utworów kameralnych na różnorodne instrumenty – smyczkowe, dęte, klawiszowe, a nawet perkusyjne. Wyszukujesz interesujące Cię utwory w łatwy sposób, wybierając instrument lub kategorię. Dla każdego utworu przygotowaliśmy szczegółową kartę informacyjną, zawierającą esencjonalne informacje o dziele i jego twórcy.
Jednak to nie tylko baza utworów sprawia, że con.sol.la jest wyjątkowa. To także funkcjonalny układ i przejrzysta grafika, które czynią tę aplikację wygodną i intuicyjną w obsłudze. Con.sol.la to nie tylko narzędzie do doskonalenia umiejętności muzycznych, ale także platforma do muzykowania online, pozwalająca na tworzenie i dzielenie się muzyką z innymi.
Odkryj pełnię możliwości z con.sol.la – zanurz się w muzykę, miksuj i twórz, kontrolując każdy dźwięk na Twojej konsoli muzycznej. Wybierz utwór, wycisz ścieżkę, którą chcesz wykonać, włącz nagrywanie, graj i ciesz się pełnią brzmienia, a następnie zapisz swoje dzieło w bibliotece. Pobierz con.sol.la już dziś i przekształć swoje muzyczne marzenia w rzeczywistość!
***Opis aplikacji pochodzi ze strony Google Play.