Vermeulen [werm'ölen] Matthijs, *8 II 1888 Helmond, †26 VII 1967 Laren, holenderski kompozytor i krytyk muzyczny. W dziedzinie kompozycji autodydakta, pobierał tylko lekcje zasad muzyki w Amsterdamie u D. de Lange (1907–09) i prowadził dyskusje o muzyce z A. Diepenbrockiem. Pisywał krytyki do „De Tijd” (1909–15), „De Groene Amsterdammer” (1910–15) i „De Telegraaf” (1915–21), a w trakcie pobytu we Francji (1921–46) był korespondentem „Soerabaiasch Handelsblad” (gazeta w holenderskich Indiach Wschodnich, obecnie Indonezja). Po powrocie do Holandii ponownie pisał do „De Groene Amsterdammer” (1946–56). Uważany był za krytyka wybitnie utalentowanego, wypowiadającego oryginalne, niekiedy kontrowersyjne sądy w sposób efektowny, sugestywny i przekonywający.
Twórczość kompozytorska Vermeulena nie cieszyła się wielkim powodzeniem za życia kompozytora ani w Holandii, ani we Francji, gdzie przebywał przez wiele lat. W Holandii muzyka symfoniczna Vermeulena nie była początkowo znana z powodu różnicy poglądów na muzykę między Vermeulenem a W. Mengelbergiem, dyrektorem orkiestry Concertgebouw w Amsterdamie, który odmawiał wykonywania jego utworów. Dyrygent promował twórczość kompozytorów niemieckich, podczas gdy Vermeulen uważał, iż należy prezentować współczesną muzykę francuską. We Francji pomimo zabiegów N. Boulanger i H. Prunièresa symfonie Vermeulena również nie zostały wykonane, ale zaprezentowano jego utwory kameralne, m.in. w ramach koncertów Société Musicale Indépendante. Na estrady koncertowe w rodzinnym kraju muzyka symfoniczna Vermeulena została wprowadzona dopiero pod koniec lat 30., dzięki dyrygentowi E. van Beinum (premiera III Symfonii w Amsterdamie).
We wczesnych utworach Vermeulena przebijają wpływy jego ulubionych kompozytorów: C. Debussy’ego (La veille na sopran i fortepian) oraz A. Diepenbrocka, A. Brucknera i G. Mahlera (I Symfonia). W latach 20. kompozytor ukształtował swój styl muzyczny, przy którym pozostał także w czasach tzw. II awangardy, w latach 50. Styl ten cechuje kreowanie przebiegu muzycznego w oparciu o sploty atonalnych linii melodycznych, krążących jednak wokół pojawiającego się co jakiś czas centrum tonalnego. Melodie Vermeulena o asymetrycznej formie, wyzwolone ze schematów rytmicznych, występują często w fakturze wielogłosowej. Symultatywne występowanie wielu niezależnych melodii lub zagęszczenie głosów w układzie kanonicznym służy budowaniu segmentów utworu o dużym wolumenie brzmienia, w tym segmentów kulminacyjnych. Polimelodyczna faktura cechuje zarówno jego utwory kameralne, jak i symfoniczne. Vermeulen przeszedł do historii muzyki holenderskiej jako wybitny symfonik; swoje 7 symfonii opatrzył tytułami programowymi i nasycił bogatą ekspresją, zestawiając odcinki o dysonansowej harmonice i dużej sile brzmienia (odcinki triumfalne lub „agresywne”) z odcinkami brzmiącymi eufonicznie i łagodnie. W podkreślaniu rodzaju ekspresji danego segmentu utworu ważną rolę odgrywa wysmakowana i urozmaicona orkiestracja (kontrasty barwowe, skrajne rejestry i niekonwencjonalne połączenia instrumentów).
Literatura: C. van der Meulen Matthijs Vermeulen. Zijn leven, zijn muziek, zijn proza, Nieuwkoop 1982; T. Braas Matthijs Vermeulen’s Symphonies oraz Matthijs Vermeulen’s Second Symphony „Prélude à la nouvelle journée”. An Analysis, „Key Notes” XXV, 1988/89 oraz XXIX, 1995; T. Braas Door hetgeweld van zijn verlangen. Een biografie van Matthijs Vermeulen (‘przez moc jego pragnienia, biografia Matthijsa Vermeulena’), Amsterdam 1997.
Kompozycje
Instrumentalne:
orkiestrowe:
I „Symphonia carminum” 1914
II Symfonia „Prélude à la nouvelle journée” 1920
III Symfonia „Thrène et Péan” 1922
Passacaille et Cortège, fragment muzyki do sztuki M. Nijhoffa De vliegende Hollander, 1930
IV Symfonia „Les Victoires” 1941
V Symfonia „Les lendemains chantants” 1945
VI Symfonia „Les minutes heureuses” 1958
VII Symfonia „Dithyrambes pour les temps à venir” 1965
kameralne:
Kwartet smyczkowy 1961
Trio smyczkowe 1923
2 sonaty na wiolonczelę i fortepian, 1918 i 1938
Sonata na skrzypce i fortepian, 1925
Wokalno-instrumentalne:
pieśni na głos i fortepian:
On ne passe pas, sł. V. le Jeune, 1917
Les filles du roi d’Espagne, sł. P. Fort, 1917
The Soldier, sł. R. Brooke, 1917
La veille, sł. F. Porché, 1917, wersja z orkiestrą 1932
Trois salutations à Notre Dame, do tekstu Ave Maria, 1941
Le balcon, sł. Ch. Baudelaire, 1944
Prélude des origines, sł. G. Ribemont-Dessaignes, 1959
Trois chants d’amour, sł. Li Taj-po, Tu Fu, Ch. Baudelaire, 1962
Sceniczne:
muzyka do sztuki M. Nijhoffa De vliegende Hollander 1930
Prace:
De twee muzieken (‘dwie muzyki’), Lejda 1918
Klankbord, Amsterdam 1929
De eene grondtoon, Amsterdam 1932
Het avontuur van den geest (przygoda ducha), Amsterdam 1947
Princiepen der Europese muziek (‘zasady muzyki europejskiej’), Amsterdam 1949
De muziek dat wonder (‘muzyka, ten cud’), Haga 1958
De stem van levenden (‘głos żyjącego’), Arnhem 1981
Het enige hart (‘jedyne serce’), Amsterdam 1991
Mijn geluk, mijn lief de (‘moje szczęście, moja miłość’), Amsterdam 1995