Logotypy UE

Nietzsche, Friedrich

Biogram i literatura

Nietzsche [nˊi:csze] Friedrich Wilhelm, *15 X 1844 Röcken (k. Lipska), †25 VIII 1900 Weimar, niemiecki filozof i filolog polskiego pochodzenia. Ukończył filologię klasyczną na uniwersytecie w Lipsku. W trakcie studiów poznał pracę A. Schopenhauera Die Welt ais Wille und Vorstellung, która ukształtowała jego i zainteresowania filozoficzne. W 1868 poznał R. Wagnera, zawiązała się jedna z najważniejszych przyjaźni intelektualno-artystycznych w historii kultury europejskiej XIX w. W 1869 (jeszcze przed promocją doktorską) objął jako profesor katedrę filologii klasycznej na uniwersytecie w Bazylei. W latach 1870–71 napisał swą pierwszą pracę filozoficzną Die Geburt der Tragödie aus dem Geiste der Musik, dedykowaną Wagnerowi. W latach 1873–76 pracował nad 4 rozprawami, które opublikował wspólnie jako Unzeitgemässe Betrachtungen – czwarta z nich to praca Richard Wagner in Bayreuth, gorąca apologia osobowości i twórczości Wagnera. Pobyt w Bayreuth w VIII 1876, konsternacja z powodu przepychu i nacjonalistycznego triumfalizmu przygotowań do światowej premiery Pierścienia Nibelungów przyczyniły się do zerwania przyjaźni z Wagnerem. W 1877 lekarze rozpoznali u Netzschego uszkodzenia siatkówki oczu i chorobę centralnego układu nerwowego, która spowodowała, iż 2 lata później Nietzsche zrezygnował z kariery akademickiej. W latach 1878–79 wydał kolejne tomy pracy Menschliches, Allzumenschliches, w 1881 Morgenröte, w 1882 pierwszą wersję Die fröhliche Wissenschaft, w latach 1883–85 cztery części poetycko-filozoficznej rozprawy Also sprach Zarathustra, w 1886 rozprawę Jenseits von Gut and Böse, w 1887 pracę Zur Genealogie der Moral. W 1888 napisał dwa pamflety przeciwko byłemu przyjacielowi Der Fall Wagner i Nietzsche contra Wagner oraz Der Antichrist, Götzendämmerung i autobiograficzny tekst Ecce homo opublikowany pośmiertnie w 1901. Ostateczne załamanie zdrowia psychicznego nastąpiło w I 1889. Ostatnie prace Nietzschego, rozmaite refleksje pozostawione w notatkach, wydano pośmiertnie pt. Wille zur Macht.

Myśl filozoficzna Nietzschego oddziałała bardzo silnie na świadomość artystyczną pokolenia późnych romantyków i modernistów, a jego teksty stały się bezpośrednim źródłem inspiracji wielu dzieł muzycznych. Pierwsza rozprawa filozoficzna Nietzschego Narodziny tragedii… odegrała w latach 90. XIX w. zasadniczą rolę w recepcji myśli filozoficzno-estetycznej Schopenhauera, aczkolwiek była jej swoistą, indywidualną interpretacją. Nietzsche dokonał w niej słynnego rozróżnienia 2 podstawowych „żywiołów”, rządzących twórczością artystyczną: 1. apollińskiego, typowego dla porządku kultury, w którym dominuje principium individuationis, a więc indywidualna podmiotowość, postawa spokoju i intelektualnego dystansu wobec świata, ale także element pozoru, snu czy złudy; 2. dionizyjskiego, bliższego porządkowi natury, który charakteryzuje się zatraceniem podmiotowości w stanie swoistej symbiozy z przyrodą (mistyczną „prajednią”); stan ów jest zarazem intuicyjnym aktem poznania najwyższej prawdy istnienia, któremu towarzyszą skrajne doznania: radości i cierpienia. Domeną żywiołu apollińskiego jest sztuka epicka i obrazowa, domeną żywiołu dionizyjskiego – liryka i muzyka. W ślad za Schopenhauerem Nietzsche rozumiał tę ostatnią za bezpośrednie odbicie „woli” jako istoty świata, sztukę „wszechsymboliczną” ujmującą sferę przedzjawiskową („universalia ante rem”). Tragedię helleńską, a także wskrzeszający jej ideę dramat muzyczny Wagnera zinterpretował jako syntezę obu żywiołów: apollińskiej złudy indywidualnego mitu tragicznego z jednej strony, zaś dionizyjskiego „szału” muzyki jako wyrazu żądzy istnienia z drugiej.

Stosunek Nietzschego do Wagnera był zrazu pełen entuzjazmu i uwielbienia, stopniowo nabierał polemicznego charakteru, by wraz z rozstaniem się przyjaciół przemienić się w otwartą i ostrą kontrowersję. Niezależnie od psychologicznych uwarunkowań rozwoju wydarzeń, takich jak megalomania Wagnera i choroba psychiczna Nietzschego, dużą rolę odegrała tu ewolucja myśli Nietzschego: od schopenhauerowskiego, metafizycznego idealizmu ku naturalistycznej filozofii człowieka i radykalnie krytycznej filozofii kultury. Nietzsche dokonał „przewartościowania wszystkich wartości”, odrzucił „hipotezę Boga”, przyjął wreszcie wolę istnienia i samorealizację człowieka – w przeciwieństwie do Schopenhauera – nie jako zło, lecz podstawowe dobro człowieczeństwa. Sympatię do żywiołu dionizyjskiego przetworzył w krańcową afirmację indywidualizmu, wewnętrznej „woli mocy”. Z tej perspektywy ocenił ostatecznie sztukę Wagnera, a w szczególności tetralogię Pierścień Nibelunga i Parsifala jako przejaw chrześcijańskiego obskurantyzmu, negacji życia, dziwacznego pomieszania sensualizmu ze spirytualizmem, wreszcie jako wypaczoną i niekonsekwentną transpozycję myśli Schopenhauera na dramat muzyczny. Zarzucił Wagnerowi aktorski pretensjonalizm i histrionizm. W muzyce romantycznej dostrzegł objawy rozkładu, słabości i neurozy, profetycznie wyprzedzając jej krytykę przez pierwszą awangardę XX w. Jako ideał sztuki „dionizyjskiej” przeciwstawił dramatowi muzycznemu Wagnera operę Carmen Bizeta, w której upatrywał najistotniejsze wartości kultury śródziemnomorskiej: związek z naturą, zdrowie, młodość, radość, ale i szczególnego rodzaju fatalizm i autentyczny tragizm, zarazem poczucie konstrukcji i organizacji przeciwstawne amorfii „nieskończonej melodii” (rozprawy Sprawa Wagnera i Nietzsche contra Wagner).

Polemika Nietzschego z Wagnerem ma większe znaczenie dla historii filozofii niż muzyki. Pominięta została w niej całkowicie kwestia wartości dzieła sztuki (B. Magee), rozważanego w kategoriach traktatu filozoficznego (Nietzsche wypowiadał się autorytatywnie na temat dzieł, których nigdy w całości nie poznał i nie widział na scenie, popełniał rażące pomyłki w relacjonowaniu ich fabuły dramatycznej). Jest ona jednak zapowiedzią ważnego w XX w. nurtu rozważań o sztuce, który przejawił się najpierw w szkole frankfurckiej, szczególnie w myśli Th. Adorna, a następnie w koncepcjach filozofów postmodernizmu. Istotą tych rozważań jest ujęcie sztuki w kontekście radykalnie naturalistycznej, socjologiczno-historycznej filozofii człowieka.

Idee Nietzschego stały się szczególnie bliskie dwóm kompozytorom przełomu XIX i XX w.: R. Straussowi i K. Szymanowskiemu, aczkolwiek inspirowały wielu innych kompozytorów, m.in. G. Mahlera, F. Deliusa, A. Schönberga czy np. młodego M. Karłowicza. R. Strauss był zafascynowany płynącą z filozofii Nietzschego radosną afirmacją życia i natury oraz jego kultem charyzmatycznej indywidualności; podjął próbę ujęcia poetyckiej, liryczno-hymnicznej treści traktatu Also sprach Zarathustra w formie poematu symfonicznego. Z kolei w komentarzu autorskim na temat Symfonii alpejskiej Strauss przyznał się, iż tę malowniczą, panteistyczną apologię „wiecznej i cudownej natury” (…) „miałby ochotę nazwać antychrystem”. Z inspiracji ideą „nadczłowieczeństwa” zrodziła się opera Guntram, a w pewnym sensie także i poemat symfoniczny Życie bohatera, osobliwie korespondujący z wcześniejszym, żywiołowym i namiętnym Don Juanem. Szymanowski określał Narodziny tragedii… jako jedną z najważniejszych lektur swojego życia: szczególnym jej echem jest dramat-misterium Król Roger z jego kluczową postacią Pasterza-Dionizosa, a także cały dorobek kompozytora z środkowego okresu jego twórczości. G. Mahler wykorzystał tekst Nietzschego zaczerpnięty z Zaratustry O Mensch! Gib Acht w „pieśni o północy” w III Symfonii, zaś F. Delius – w Mitternachtslied (Zarathustra’s Night Song) na baryton, chór męski i orkiestrę włączonej później do A Mass of Life; na tekstach Nietzschego oparte jest również jego Requiem. W programie literackim Symfonii „Odrodzenie” Karłowicza jest mowa o „wszechwładnym prawie życia”, które w Scherzu „pieni się i szumi jak wino”; dionizyjsko-ludyczna idea wiru tanecznego powraca nawet w pesymistycznych w wymowie poematach Powracające fale i Epizod na maskaradzie. Pieśni do tekstów Nietzschego skomponowali także m.in. F. Delius, L. Różycki, S.I. Taniejew, A. Schönberg.

Filozofia Nietzschego stała się jednym z istotnych źródeł rozmaitych przejawów ekspresjonizmu muzycznego: od Salome i Elektry R. Straussa oraz późnych symfonii Mahlera poprzez środkowy okres twórczości Szymanowskiego po twórczość Schönberga. Wspólną cechą tych utworów jest specyficzna narracja muzyczna, obfitująca w skrajne kontrasty, wzloty i załamania toku muzycznego, wyrażająca najbardziej intensywne przeżycia ludzkie.

Nietzsche był także pianistą i kompozytorem; za życia wydał Hymnus an das Leben na chór i orkiestrę do poematu Lou von Salomé (Lipsk 1887); komponował ponadto pieśni, utwory fortepianowe i chóralne, wydane w krytycznej edycji C.P. Janza. Do historii przeszedł wszakże nie jako twórca muzyczny, lecz przenikliwy i wizjonerski myśliciel, którego znaczenia nie umniejszyła nawet karykaturalna, nazistowska wersja jego idei.

Literatura: F. Lienhard Parsifal und Zarathustra, Stuttgart 1914; E. Förster-Nietzsche Wagner und Nietzsche zur Zeit ihrer Freundschaft, Monachium 1915; K. Hildenbrandt Wagner und Nietzsche, Wrocław 1924; K. Jaspers Nietzsche, Berlin 1936, 2. wyd. 1947; Th.W. Adorno Versuch über Wagner, Berlin 1952, przedr. w: Gesammelte Schriften, t. 12: Die musikalischen Monographien, red. G. Adorno, R. Tiedemann, Frankfurt n. Menem 1971; F.R. Love Young Nietzsche and the Wagnerian Experience, Chapel Hill 1963; A. Danto Nietzsche as Philosopher, Nowy Jork 1965; M. Vogel Nietzsches Wettkampf mit Wagner, w: Beiträge zur Musikanschauung im 19. Jahrhundert, red. W. Salmen, Ratyzbona 1965; E. Lockspeiser Schönberg, Nietzsche and Debussy, w: Essays on Music, red. F. Aprahamian, Londyn 1967; J. Gałecki Nietzsche und Bizets „Carmen”, «Wissenschaft und Weltbild», XXI, 1968; C.P. Janz Die Kompositionen Freidrich Nietzsches, w: Nietzsches Studien, t. 1, red. M. Montinari, H. Wenzel, W. Müller-Lauter, Berlin 1972; D. Fischer-Dieskau Wagner und Nietzsche, Stuttgart 1978; F.R. Love Nietzsche, Music and Madness, „Music and Letters” LX, 1979; R. Hayman Nietzsche. A Critical Life, Oksford 1980; M. Bristiger Nietzsche jako kompozytor (kilka uwag po lekturze jego utworów), „Teksty” 1980 nr 3; R. Schacht Nietzsche, Londyn 1983; A. Nehemas Nietzsche. Life as Literature, Cambridge (Massachusetts) 1985; M. Clark Nietzsche on Truth and Philosophy, Cambridge 1990; K. Jaspers Rozum i egzystencja. Nietzsche a chrześcijaństwo, tłum. C. Piecuch, Warszawa 1991; Nietzsche. Wprowadzenie do rozumienia jego filozofii, tłum. D. Stroińska, Warszawa 1996; Nietzsche 1900–2000, antologia tekstów o Nietzschem, red. A. Przybysławski, Kraków 1997 (zawiera bibliografię polskiego przekładu Nietzschego); B. Baran Postnietzsche, Kraków 1997; J. Derrida Ostrogi. Style Nietzschego, tłum. B. Banasiak, Gdańsk 1997; M. Heidegger Nietzsche, tłum. zbiorowe, Warszawa 1998; B. Magee Wagner and Philosophy (rozdz. VIII: Wagner and Nietzsche), Londyn 2000.

Prace i edycje

Prace (dot. muzyki):

Das griechische Musikdrama, Lipsk 1870

Die Geburt der Tragödie aus dem Geiste der Musik, Lipsk 1872, 2. wyd. 1874 także pt. Die Geburt der Tragödie oder Griechenthum und Pessimismus, wyd. nowe z Versuch einer Selbstkritik, Lipsk 1886

Mahnruf an die Deutschen, Lipsk 1873 (dot. Wagnera)

Unzeitgemässe Betrachtungen, cz. 4: Richard Wagner in Bayreuth, Lipsk 1876

Der Fall Wagner, Lipsk 1888

Nietzsche contra Wagner, Lipsk 1889

Ecce homo. Wie man wird, was man ist, Lipsk 1901 (zawiera rozdz. o Die Geburt der Tragödie i Der Fall Wagner)

 

Edycje:

Nietzsche. Dzieła, 13 t., tłum. W. Berent, K. Drzewiecki, L. Staff, S. Wyrzykowski, Warszawa 1905–12

Friedrich Nietzsche. Werke, 3 t., red. K. Schlechta, Monachium 1954–56, 8. wyd. 1977; indeks 1965, 2. wyd. 1967

Friedrich Nietzsche. Werke. Kritische Gesamtausgabe, red. G. Colli, M. Montinari, Berlin 1967–77, wyd. 2 jako Kritische Studien Ausgaben, 15 t., 1988 (w t. 1 i 6 pisma muzyczne)

Friedrich Nietzsche. Der musikalische Nachlass, red. C.P Janz, Kassel 1977