logotypes-ue_ENG

Traetta, Tommaso

Biogram i literatura

Traetta [tra’ɛtta], Trajetta, Tommaso Michele Francesco Saverio, *30 III 1727 Bitonto (k. Bari), †6 IV 1779 Wenecja, włoski kompozytor. Studiował w Neapolu pod kierunkiem F. Durantego w Conservatorio di S. Maria di Loreto; w niektórych źródłach wymieniani są inni jego nauczyciele – N. Porpora i L. Leo – oraz inne konserwatoria – Conservatorio dei Poveri (1738) i Conservatorio San Onofrio (1740). Brak informacji o wczesnym okresie życia Traetty; wiadomo tylko, że początkowo współpracował ze znanymi kompozytorami neapolitańskimi, m.in. z N. Jommellim (do jego opery Ifigenia in Aulide zostały włączone arie Traetty) i N. Logroscinem. W tym czasie Traetta komponował także muzykę religijną (m.in. Stabat Mater), lecz po sukcesie swej pierwszej opery Il Farnace (1751) w Neapolu zaczął realizować zamówienia teatrów operowych w innych miastach włoskich (Rzym, Wenecja, Mantua, Werona); komponując do librett P. Metastasia, włączył się w nurt reform opery, zapoczątkowanych przez wybitnych librecistów XVIII w. W 1757 Traetta zamieszkał w Wenecji, w 1758 objął funkcję kapelmistrza i nauczyciela śpiewu na dworze ks. Parmy Filipa Burbona (infanta hiszpańskiego). Komponował dzieła sceniczne na uroczystości dworskie, utwory religijne, a przede wszystkim opery buffa i seria. Dzięki zezwoleniu ks. Parmy Traetta mógł przyjmować zamówienia największych dworów europejskich, m.in. wiedeńskiego (Armida 1761 i Ifigenia in Tauride 1763), mannheimskiego (Sofonisba 1762), mantuańskiego (L’isola disabitata 1765), turyńskiego (Enea nel Lazio 1760) i zyskał międzynarodową sławę. Tworzył dzieła operowe w stylu neapolitańskim, w których zaznaczały się wpływy kultury francuskiej, preferowanej na dworze ks. Filipa (jego żoną była Maria Ludwika Elżbieta Burbon, córka Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej). Współpracował wówczas m.in. z poetą dworskim C.I. Frugonim jako librecistą, z ministrem księstwa Parmy G. Du Tillot oraz z wybitną sopranistką Cateriną Gabrielli, realizatorką głównych ról w jego operach.

Po śmierci ks. Filipa (18 VII 1765) Traetta wrócił do Wenecji, gdzie został dyrektorem Conservatorio dell’Ospedaletto S. Giovanni e Paolo; uczył śpiewu oraz tworzył dzieła religijne, m.in. mszę, 2 oratoria: Rex Salome oraz Pulchra ut luna. Powrócił do komponowania oper w stylu neapolitańskim, które zyskały wielkie uznanie, m.in. w 1767 w Monachium wystawiono jego operę seria Siroe. Dla Teatro S. Moisè Traetta skomponował natomiast 2 drammi giocosi do librett P. Chiariego – Amore in trappola (1768) i Le serve rivali (1766), który do dziś cieszy się powodzeniem i był wielokrotnie wznawiany.

Od 1768 Traetta przebywał na dworze Katarzyny II w Petersburgu, gdzie był kapelmistrzem, nadwornym kompozytorem, prowadził teatr dworski w Pałacu Zimowym oraz udzielał lekcji śpiewu w kręgach rosyjskiej arystokracji. Początkowo wznowił kilka wcześniejszych oper seria do librett P. Metastasia z nowym opracowaniem orkiestracji i dodanymi partiami chóru, m.in. L’isola disabitata i Olimpiade (1769), Antigono (1770). Od 1772 Traetta podjął pracę nad nowymi operami, współpracując ponownie z poznanym w Wiedniu librecistą M. Coltellinim. W latach 1772–74 wystawił trzy opery do jego librett: Antigona, Amore e Psiche oraz Lucio Vero; role tytułowe odtwarzała przybyła do Petersburga Caterina Gabrielli.

Pogarszający się stan zdrowia zmusił Traettę do powrotu do Włoch; latem 1775 opuścił Rosję, w 1776 wystawił w Mediolanie operę seria La Merope. Po pobycie w Londynie i krótkiej wizycie w Paryżu powrócił do Wenecji. Tam urodził się jego syn Filippe Traetta (później kompozytor). W 1778 Traetta skomponował operę komiczną Gli eroi dei Campi Elisi na karnawał wenecki. Zmarł w IV 1779, nie ukończywszy Artenice (opery komicznej planowanej na karnawał 1779). Został pochowany z należnym szacunkiem, mowę pożegnalną wygłosił E. Arteaga.

Dorobek kompozytorski Traetty zachowany w rękopisach przechowywany jest w bibliotekach we Włoszech (m.in. w Wenecji, Florencji, Neapolu, Mediolanie i Asyżu) oraz w Paryżu, Londynie, Brukseli, Wiedniu, Berlinie, Monachium, Munster. O wielkiej popularności jego oper świadczą ich wznowienia oraz publikacje arii operowych w licznych antologiach i pracach zbiorowych (m.in. w Londynie w Favourite Songs ok. 1769 oraz ok. 1777). Twórczość Traetty przeżywa renesans w ostatnich latach: Radio BBC nadało 9 i 16 VII 2004 audycje poświęcone muzyce kompozytora, ponadto utrwalono na płytach wykonania słynnych arii, Stabat Mater, motetu In nocte plena honore; wystawiono w nowoczesnej inscenizacji opery Antigona i Ippolito ed Aricia (Montpellier 2001), Antigona (Paryż 2004) i Il cavalière errante (Bitonto 2004), a nawet wczesną kompozycję Buovo d’Antona (Wenecja 1993).

Traetta – uznawany za jednego z prekursorów reformy operowej Ch.W. Glucka – dokonał w swej twórczości syntezy stylu neapolitańskiego i francuskiej tragédie lyrique. Komponował głównie 3-aktowe opery seria (wyjątek stanowią 5-aktowe Ippolito ed Aricia oraz I Tindaridi) i 3-aktowe opery buffa (zwane także dramma giocoso). Były to utwory typowe dla opery neapolitańskiej, w której dominowały kantylenowe arie da capo z wirtuozowską koloraturą, poprzedzone recytatywem secco lub accompagnato. W operach Traetty zaznacza się oddziaływanie A. Zena i P. Metastasia, wyrażające się w dążeniu do rozbudowania i pogłębienia akcji dramatycznej; są w nich realizowane postulaty F. Algarottiego dotyczące ścisłego współdziałania muzyki z tekstem libretta. Dominuje tu technika bel canto (przewaga kantyleny i koloratura), choć służy ona podkreśleniu napięć dramatycznych poprzez szybki ruch rytmiczny, powtarzanie motywów melodycznych, wielkie skoki interwałowe.

Traetta wprowadzał różne typy arii stosownie do sytuacji dramatycznej. W tradycyjnych ariach da capo został pogłębiony wyraz dramatyczny, związany ściśle z sytuacją sceniczną. Akompaniament ogranicza się do prostej podpory harmonicznej, wykonywanej przez zespół smyczkowy, podkreślający jednostajną pulsację rytmiczną: wolną w nastrojowych ariach, wyrażających żal, załamanie psychiczne, udrękę, albo szybką (ósemkową, szesnastkową lub triolową), z powtarzanym, skomplikowanym motywem melodyczno-rytmicznym w popisowych fragmentach wirtuozowskich. Często instrument smyczkowy (skrzypce, altówka lub wiolonczela) zdwaja linię wokalną. Pojawiają się także instrumenty koncertujące, np. rogi, solowe skrzypce, a także partie fletu, dopełniające wirtuozowski popis śpiewaka (np. aria Fedry z III aktu Ippolito ed Aricia).

Osiągnięciem trzeciej generacji kompozytorów neapolitańskich, do której należał Traetta, było stworzenie arii dal segno. Nowe elementy do arii wniosła melodyka zapożyczona z opery buffa – arie cechuje ostrość rysunku rytmicznego, pojawiają się elementy dualizmu tematycznego (charakterystyczne dla formy sonatowej) i kontrastu, podkreślanego zmianą tonacji tematu drugiego na tonację dominantową lub paralelną. Łączniki pomiędzy tematami stały się rozbudowanymi partiami figuracyjnymi, umożliwiającymi prezentację techniki wokalnej. Po części odpowiadającej przetworzeniu następowała repryza, rozpoczynająca się drugim tematem (wpływy szkoły mannheimskiej), a po znaku dal segno powtarzany był materiał tematyczny. Zmieniała się również budowa i funkcja recytatywu, dotychczas sprowadzana do recytacji z towarzyszeniem klawesynu i instrumentu basowego, opiewającej sytuację sceniczną i posuwającej akcję. U Traetty recytatywy zaczęły służyć wyrażaniu emocji i stały się terenem pracy tematycznej, z towarzyszeniem rozbudowanej orkiestry; w recytatywach podzielonych na odcinki wokalne i instrumentalne występuje wspólny materiał motywiczny, nawiązujący do postaci dramatu i sytuacji scenicznej. Bardzo często następuje płynne przejście z recitativo accompagnato lub ansamblowego dialogu do arii.

Traetta konstruował duże sceny dramatyczne z baletami (znakomitym przykładem jest V akt Ippolito ed Aricia), zestawiając po orkiestrowym wstępie fragmenty solowe, ansamblowe (homofoniczne, z przewagą równoległych tercji i sekst), recytatywy secco i accompagnato oraz partie chóralne, charakteryzujące postacie i sytuacje sceniczne na przestrzeni całego dzieła. Finały w operach Traetty – początkowo aryjne – później zyskały wydźwięk dramatyczny, potęgujący akcję, doprowadzając do punktu kulminacyjnego. Często Traetta stosował finały łańcuchowe (rondowe), składające się z kilku faz rozwojowych, w których wykorzystywał motywy „przypominające”, lecz sprowadzone do jednej tonacji. W swych 5-aktowych tragédies lyriques wprowadził na końcu każdego aktu (na wzór opery francuskiej) balety, do których muzykę sam komponował (zazwyczaj muzykę tę komponowali twórcy układów baletowych), toteż finał Ippolito ed Arida nie ma charakteru wielkiej kulminacji, stanowi raczej wyciszenie.

W drammi giocosi Traetta posługiwał się prostym językiem muzycznym (np. Buovo d’Antona do libretta C. Goldoniego), ukazując środkami muzycznymi dwa światy: poważny, wyrażany żarliwymi ariami i dramatycznymi recytatywami (perypetie miłosne lub emocjonalne postaci powstałe wskutek intryg) oraz żartobliwy – o przejrzystej konstrukcji muzycznej, z użyciem motywów ludowych, cavat i cavatin, nieprzerywających toku akcji (postacie służących).

Muzyka instrumentalna Traetty wiązała się nierozerwalnie z dziełami scenicznymi (obecnie bywa wykonywana samodzielnie jako zamknięta całość). Być może dzięki współpracy z orkiestrą mannheimską (podczas realizacji opery Sofonisba) Traetta wzbogacił zasób środków symfonicznych w swych operach; ritornele rozbudowane do większych rozmiarów eksponują materiał muzyczny arii. Uwertury zwykle w formie 3-częściowej mają budowę włoskiej sinfonii (allegro-andante-allegro) i często łączą się bezpośrednio z I aktem opery, np. w Ippolito ed Arida po uwerturze skrzypce prowadzą linię melodyczną w długich nutach, przygotowując dramatyczne recitativo accompagnato i arię o szerokiej linii melodycznej. W uwerturach Traetty występują tematy kontrastowe w tonacji dominanty i ostre efekty dynamiczne (np. motywy fanfarowe rogów, nawiązujące do materiału tematycznego opery).

Orkiestra w operach Traetty zyskała szczególne znaczenie zwłaszcza w recytatywach accompagnato; kompozytor podkreślał środkami instrumentalnymi dramatyzm (niskie rejestry instrumentów) i ekspresję (np. triolowe repetycje i szesnastkowe przebiegi smyczków), komentował wydarzenia (np. motywy fanfarowe rogów w scenach zbiorowych), wzmacniał efekty dramatyczne (np. sugestywna scena z porywami wiatru z I aktu Ippolito ed Arida). Trzon orkiestry stanowi zespół smyczkowy: I i II skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas, wzmocniony grupą instrumentów dętych – obojów, rogów, fletów, fagotów (zdwajających partię basową). Niekiedy altówka w niskim rejestrze lub wiolonczela, wyodrębnione jako instrument solowy, podejmują frazy melodyczne, dialogując z głosem wokalnym (Ifigenia in Tauride); wiolonczela bywa prowadzona niezależnie od partii basu. Zespół basso continuo podtrzymuje jednostajną pulsację rytmiczną i wypełnia harmonię, używany jest jednak także dla prowadzenia imitacji, realizacji pracy motywicznej, podejmując motywy figuracyjne. Skrzypce najczęściej prowadzą w unisonie linię melodyczną głosu wokalnego, ale często występują jako samodzielna partia solowa, podkreślająca emocjonalny wyraz sceny. Brzmienie orkiestry wzbogacają flety i oboje, wykonujące okazjonalnie fragmenty solowe, a rogi – efektowne fanfary. Traetta do składu orkiestry wprowadził klarnety (dla realizacji motywów melodycznych o pastoralnym charakterze) i trąbki (w operze Antygona) oraz mandolinę (w Le feste d’Imeneo). Muzyka wyłącznie instrumentalna stanowi margines twórczości Traetty; jednym z nielicznych dzieł z tego zakresu jest divertimento na 4 orkiestry Le quattro stagioni e i dodici mesi dell’anno skomponowane w 1770 dla dworu Katarzyny II.

Muzykę religijną Traetta komponował okazjonalnie, lecz już wczesne Stabat Mater świadczy o jego mistrzowskim władaniu techniką kontrapunktu. Dramatyczny wyraz utworu kompozytor osiągnął poprzez operowanie ciemnymi barwami i niskimi rejestrami instrumentów oraz stosowanie chromatycznych brzmień w partiach chóralnych. Podkreślał patos sytuacji i ekspresję przeżyć bohaterów przez śmiałe modulacje i chromatyzowanie linii melodycznej. Zachowana w Asyżu Pasja oraz Hosanna na 4-głosowy chór z towarzyszeniem organów są utrzymane w tonacjach bemolowych, podkreślających ich poważny charakter. W oratoriach Rex Salomone oraz Pulchra ut luna (napisanych dla Conservatorio Ospedaletto) kompozytor zastosował środki wyrazu charakterystyczne dla późnej opery neapolitańskiej.

Literatura: V. Capruzzi Traetta e la musica, Neapol 1873; A. Nuovo Tommaso Traetta, Rzym 1922; A. Nuovo Tommaso Traetta, grande musicista..., 3 t., Bitonto 1938; E. Saracino Tommaso Traetta, cenni biografico-artistici, Bitonto 1954; F. Casavola Tommaso Traetta di Bitonto (1727–1779), la vita e le opere, Bari 1957; D. Binetti Tomasso e Filippo Trajetta nella vita e nell’arte, Bitonto 1972; N. Morea Tommaso Traetta, riformatore del melodramma, Bitonto 1982; P. Mecarelli Le feste di Apollo, conclusione di un impegno riformistico a Parma, Parma 1991; J. Riedlbauer Die Opern von Tommaso Trajetta, Hildesheim 1994; M. Russo Tommaso Traetta i Libretti della „Riforma”, Parma 1759–61, Trento 2005; M. Russo Tommaso Traetta. Maestro di cappella napoletano, Genua 2006; H. Goldschmidt Traettas Leben und Werke, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» XIV/1, 1914; A. Damerini Un predecessore italiano di Gluck, Tommaso Traetta, „Il Pianoforte” VIII, 1927; A. Damerini Tommaso Traetta e il suo soggiorno alla Corte Ducale di Parma, ,,Aurea Parma” XI, 1927; G. Barblan „La pace di Mercurio”. Cantata inedita di Tommaso Traetta, „Rivista Musicale Italiana” XLVII, 1943; F. Schützer T. Traetta, L. Leo, V. Bellini, notizie e documenti, „Chigiana” IX, 1952; H. Bloch Tommaso Traettas Reform of Italian Opera, „Collectanea Historiae Musicae” III, 1962/63; D. Heartz Operatic Reform at Parma. „Ippolito ed Arida”, w księdze materiałów z konwenium na 200-lecie śmierci C.I. Frugoniego w Parmie 1968, Parma 1969; S. Martinotti Traetta o il musicista di un impossibile „riforma”, „Chigiana” XXIX/XXX, n. seria IX/X, 1972/73; M. Cyr Rameau e Traetta, NRMIXII, 1978; D. Heartz Traetta in Vienna. „Armida” (1761) and „Ifigenia in Tauride” (1763) oraz M. McClymonds Mattia Verazi and the Opera at Mannheim, Stuttgart, and Ludwigsburg, „Studies in Music” VII, 1982 (Kanada); S. Henze Opera seria am kurpfälzischen Hofe. Traettas „Sofonisba”, de Majos „Ifigenia in Tauride”, Bachs „Temistocle”, w: Mannheim und Italien, zur Vorgeschichte der Mannheimer, księga kongresu w Mannheimie 1982, red. R. Würtz, Moguncja 1984; R. Strohm Tradition und Fortschritt in der opera seria. T. Traetta „Ifigenia in Tauride” (Wien 1763), C.W Gluck „Il Telemaco, o sia Usóla di Circe” (Wien 1765), w: Christoph Willibald Gluck und die Opernreform, red. K. Hortschansky, Darmstadt 1989; G. Carli Ballola Ombra cara, amorosa, w: Musica senza aggettivi, księga pamiątkowa F. D’Amica, red. A. Ziino, Florencja 1991; P. Corneilson, E.K. Wolf Newly Identified Manuscripts of Operas and Related Works from Mannheim, „Journal of the American Musicological Society” XLVII, 1994.

Kompozycje i edycje

Kompozycje:

Sceniczne:

Il Farnace, opera seria, 3-aktowa, libretto A.M. Lucchini wg Mitridate A. Zena, praprem. Neapol 4 XI 1751 Teatro di San Cario

La Costanza, opera buffa, 3-aktowa, libretto A. Palomba, praprem. Neapol zima 1752 Teatro Fiorentini

Ezio, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Rzym 1754 (?) Teatro delle Dame; 2. wersja, praprem. Padwa 1765 Teatro Nuovo Fiera

I disturbi, z N.B. Logroscinem, opera buffa, 3-aktowa, praprem. Neapol 1756 Teatro Nuovo

La Nitteti, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Reggio nell’Emilia 29 IV 1757 Teatro Pubblico

L’incredulo, opera buffa, 3-aktowa, libretto P. Mililotti, praprem. Neapol 1755 Teatro Fiorentini

La fante furba, opera buffa, 3-aktowa, libretto A. Palomba, praprem. Neapol jesień 1756 Teatro Nuovo

La Didone abbandonata, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Wenecja jesień 1757 Teatro S. Moisè; 2. wersja, praprem. Mediolan karnawał 1763 Teatro Ducale; 3. wersja, praprem. Neapol 20 I 1764 Teatro di San Cario

Demofoonte, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Mantua karnawał 1758 Teatro Vecchio

L’Olimpiade, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Werona jesień 1758 Accademia Filarmonica; 2. wersja, praprem. Florencja jesień 1767 Teatro della Pergola; 3. wersja, praprem. Petersburg 21 (10) IV 1769

Buovo d’Antona (La buona figliola), dramma giocoso per musica, 3-aktowa, libretto C. Goldoni, praprem. Wenecja 27 XII 1758 Teatro S. Moisè

Il Solimano, opera seria, 3-aktowa, libretto G.A. Migliavacca, praprem. Parma 3 II 1759 Teatro Ducale

Ippolito ed Arida, tragedie lyrique, 5-aktowa, libretto C.I. Frugoni wg Hippolyte et Aricie S.-J. Pellegrina i J. Racine’a, praprem. Parma 9 V 1759 Teatro Ducale

Enea nel Lazio, opera seria, 3-aktowa, libretto V.A. Cigna-Santi, praprem. Turyn karnawał 1760 Teatro Regio

Le feste dimeneo, serenata, 3-aktowa z prologiem, libretto C.I. Frugoni, praprem. Parma 3 IX 1760 Teatro Ducale

I Tindaridi (Tintaridi), opera seria (dramma), 5-aktowa, libretto C.I. Frugoni wg PJ. Bernarda, praprem. Parma 14 V 1760 Teatro Ducale

Armida, azione teatrale, 1-aktowa, G. Durazzo i G.A. Migliavacca wg Armide P. Quinaulta, praprem. Wiedeń 3 I 1761 Burgtheater; 2. wersja, praprem. Neapol 30 V 1763 Teatro di San Cario; 3. wersja, praprem. Wenecja 1767

Enea e Lavinia, opera seria, 3-aktowa, libretto J.A. Sanvitale wg B. le Boviera de Fontenelle, praprem. Parma 1 V 1761 Teatro Ducale

Alessandro nell’Indie, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Reggio nell’Emilia 29 IV 1762 Teatro Pubblico

Sofonisba, opera seria, 3-aktowa, libretto M. Verazi wg A. i G. Zanetti, praprem. Mannheim 5 XI 1762 Hoftheater

Zenobia, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Lukka (?) jesień 1761 (?)

Ifigenia in Tauride, opera seria, 3-aktowa, libretto M. Coltellini, praprem. Wiedeń 4 X 1763 Schönbrunn; 2. wersja, z uzup. J. Haydna, praprem. Esterház 26 VII 1786

Antigono, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Padwa 16 VI 1764 Teatro Nuovo; 2. wersja Rzym karnawał 1766 Teatro delle Dame; 3. wersja Petersburg 22 (11) IX 1770 teatr dworski

La francese a Malghera, dramma giocoso, 3-aktowa, libretto P. Chiari, praprem. Wenecja jesień 1764 Teatro S. Cassiano

L’isola disabitata, azione drammatica, 1-aktowa (2 cz.), libretto P. Metastasio, praprem. Mantua 27 VII 1765 Teatro Ducale Nuovo; 2. wersja, praprem. Bolonia 26 IV 1768; 3. wersja, praprem. Petersburg karnawał 1769 teatr dworski

Semiramide, opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Wenecja karnawał 1765 Teatro S. Cassiano

Il tributo campestre, componimento pastorale drammatico, 3-aktowa, libretto G.B. Baganza, praprem. Mantua wiosna 1768 Teatro Regio Ducale Nuovo

Le serve rivali (La serva scaltra albo I capricci del sesso), dramma giocoso, 3-aktowa, libretto P. Chiari, praprem. Wenecja jesień 1766 Teatro S. Moisè

Il Siroe (Siroe, re di Persia), opera seria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, praprem. Monachium karnawał 1767 Hoftheater

Amore in trappola, dramma giocoso, 3-aktowa, libretto P. Chiari, praprem. Wenecja karnawał 1768 Teatro S. Moisè

Astrea placata, azione teatrale, libretto P. Metastasio, praprem. Petersburg 1770 teatr dworski

Antigona (Antigone), tragédie lyrique, 3-aktowa, libretto M. Coltellini, praprem. Pteresburg 11 XI (31 X) 1772 teatr dworski

Amore e Psiche, opera seria, 3-aktowa, libretto M. Coltellini, praprem. Petersburg 29 (18) IX 1773 teatr dworski

Lucio Vero, opera seria, 3-aktowa, libretto M. Coltellini wg A. Zena, praprem. Petersburg 28 (17) XI 1774

La Merope, opera seria, 3-aktowa, libretto F. Stagnoli, A. Minunzio wg A. Zena, paprem. Mediolan 25 I 1776 Teatro Ducale

Telemaco, opera seria, 3-aktowa, libretto Z. de Seriman (Z. Conte de Seri), praprem. Londyn 15 III 1777 King’s Theatre

Germondo, opera seria, 3-aktowa, libretto C. Goldoni, praprem. Londyn 21 I 1777 King’s Theatre

Il cavaliere errante, dramma eroicomico, 2-aktowa, libretto G. Bertati, praprem. Wenecja wiosna 1778 Teatro S. Moisè; 2. wersja pt. Il cavaliere errante nell’isola disabitata, praprem. Wiedeń 1779 Kärntnerortheater; 3. wersja, oprac. J. Haydn, praprem. Esterház II 1782

La disfatta di Dario, opera seria, 3-aktowa, libretto A. Morbilli, praprem. Wenecja II 1778 Teatro S. Benedetto

Gli eroi dei Campi Elisi, dramma giocoso, 3-aktowa, ukończ. przez G. Astaritę, praprem. karnawał 1779 Teatro San Samuele

Artenice, nieukończona

Wokalno-instrumentalne:

religijne:

Stabat Mater na 4 głosy, chór i instrumenty smyczkowe, wyk. Neapol ok. 1750

Rex Salomone, oratorium na 5-głosowy chór żeński, tekst D. Benedetti, wyk. Wenecja 1764

Missa, wyk. Florencja 1765

Pulchra ut luna, oratorium, tekst P. Chiari, wyk. Wenecja 1767

Santa Ifigenia in Etiopia, oratorium na chór 4-głosowy, tekst M. Coltellini, wyk. Florencja 1772

Passio secundum Joannem na bas, chór i organy

Kyrie na chór 4-głosowy i instrumenty smyczkowe

Dixit Dominus na chór 4-głosowy, instrument i basso continuo

Expectant expectavi na chór 4-głosowy i instrument

Jube Domine na głos i instrument

Miserere na 2 głosy i chór

Miserere na 3 głosy i orkiestrę

In nocteplena horrore, motet

Sicut sol lucente mane na głos i orkiestrę

Hosanna filio David na chór 4-głosowy i organy

świeckie:

kantaty:

La pace di Mercurio, tekst Z. Betti, Bolzano 1765

Dei, qual mi sorprende na głos i instrument

6 Italian Duets na 2 głosy i klawesyn, sł. P. Metastasio, Londyn 1762

arie:

Perché se tanti siete, Paryż 1779

La pietà ai mali miei

Hedersi oh Dio rapire

Sogno ma te non miso, kanon, wyd. T. Warren, w: Collection of Catches, Londyn przed 1795

Who gave the sun his light, hymn, sł. A. Opie

Se possiedo il tuo bel core, rondo

Instrumentalne:

symfonie, m.in. 3 z 1776

uwertura na 2 trąbki i instrument smyczkowy

Le quattro stagioni e i dodici mesi dell’anno, divertimento na 4 orkiestry

 

Edycje:

5 arii, wyd. L.B. C[louet] w: Collection de chants classiques, t. 1, Genewa 1835

arie z oper Antigona oraz Didone abbandonata, wyd. A. Parisotti, w: Arie Antiche, t. 1 i 3, Mediolan 1885 i 1900, nowe wyd.
1947 oraz w Antology of Italian Song, Nowy Jork 1894

fragmenty z 7 oper, wyd. H. Goldschmidt, DTB XIV/1 oraz XVII, Lipsk 1914 oraz 1916

Antigona, wyd. A. Rocchi, Florencja 1962

Ifigenia in Tauride oraz Ippolito ed Arida, faksymile, wstęp H.M. Brown, «Italian Opera 1640–1770» XLVII, 1978 oraz LXXVIII, 1982

Stabat Mater, wyd. F. Polidoro, Neapol 1878, wyd. A. Rocchi, Frankfurt n. Menem 1966, wyd. F. Trinca, Adliswil 2002

3 symfonie, wyd. E. Bonelli, Padwa 1959

kantata La pace di Mercurio, wyd. G.A. Pastore, Bari 1975

La pietà ai mali miei, wyd. J. André, w: Sammlung neuer italienischen Arien und Duetten, t. 2, Offenbach b.r.