Leo, Leonardo Ortensio Salvatore di

Leo Leonardo Ortensio Salvatore di, *5 VIII 1694 S. Vito degli Schiavi (obecnie S. Vito dei Normanni), †31 X 1744 Neapol, włoski kompozytor. W 1709 osiadł w Neapolu, gdzie w latach 1709–13 studiował u N. Fago w Conservatorio S. Maria della Pietà dei Turchini. W 1713 związał się z kapelą królewską, w której pełnił kolejno funkcje: 1713–25 – zastępcy organisty, od 1725 – pierwszego organisty, od 1730 – pro-vice maestro di cappella, od 1737 – vice maestro di cappella, wreszcie od I 1744 – maestro di cappella. Jednocześnie działał jako pedagog: od 1725 był vice maestro, a od 1739 – primo maestro w Conservatorio di S. Onofrio, ponadto w latach 1734–37 działał jako vice maestro, zaś od 1741 jako primo maestro w Conservatorio S. Maria della Pietà dei Turchini. Do jego najwybitniejszych uczniów należeli N. Jommelli i N. Piccinni. Leo rzadko opuszczał Neapol, jedynie w związku z premierami swych oper bawił krótko w Wenecji, Rzymie, Bolonii, Turynie i Mediolanie.

Leo był jednym z głównych przedstawicieli drugiej generacji szkoły neapolitańskiej. W jego twórczości z jednej strony silnie zaznaczają się związki z A. Scarlattim i tradycją muzyczną późnego baroku, z drugiej widoczne są tendencje zmierzające w kierunku stylu galant. Na tle współczesnych mu kompozytorów środowiska neapolitańskiego wyróżniał się Leo mistrzowskim opanowaniem i konsekwentnym stosowaniem kontrapunktu, nie tylko na gruncie muzyki religijnej ale i w operach (chóry w stylu motetowym w L’Olimpiade oraz w Il Ciro riconosciuto). Komiczne opery Lea przyczyniły się do uszlachetnienia i udoskonalenia gatunku, a w konsekwencji do wzrostu jego popularności. Najwybitniejszym dziełem Lea tego rodzaju był Amor vuol sofferenza. Muzyka religijna utrzymana w stylu XVI-wiecznej polifonii, uznana została we Włoszech za wzorową (zwłaszcza Miserere z 1739). 3-częściowe uwertury operowe Lea stanowiły istotny etap w ewolucji przedklasycznej symfonii, dostrzec bowiem w nich można początki dualizmu tematycznego, choć na ogół dominował w nich jeszcze typ formy ritornelowej. Koncerty wiolonczelowe należą – obok analogicznych utworów G.M. Jacchiniego – do pierwszych tego typu dzieł. Wokalne utwory dydaktyczne Lea wydawano w Paryżu w latach 70. i 80., zaś liczne pieśni i arie publikowano w rozmaitych XVIII-wiecznych antologiach.

Literatura: F. Florimo La scuola musicale di Napoli e i suoi conservatori, 4 t., Neapol 1880–84, przedr. 1969; V. Leo Leonardo Leo e la sua epoca musicale, Brindisi 1894; G. Leo Leonardo Leo, musicista del secolo XVIII e le sue opere musicale, Neapol 1905 (zawiera katalog dzieł); E. Dent Leonardo Leo, „Sammelbände der Internationalen Musikgesellschaft” VIII, 1906/07; F. Piovano A propos d’une récente biographie de Leonardo Leo, „Sammelbände der Internationalen Musikgesellschaft” VIII, 1906/07; T. Traetta, Leonardo Leo, V. Bellini. Noti e documenti raccolti da F. Schlitzer, „Chigiana” 1952; G.A. Pastore Leonardo Leo, Galatina 1957 (zawiera katalog dzieł); D.M. Green The Instrumental Ensemble Music of Leonardo Leo. Against the Background of Contemporary Neapolitan Music, dysertacja, Boston University 1958; D.M. Green Progressive and Conservative Tendencies in the Violoncello Concertos of Leonardo Leo, w: Studies in 18th Century Music, ks. pam. K. Geiringera, Nowy Jork 1970; H.Ch. Wolff Leonardo Leos Oper „L’Andromaca”, „Studi musicali” 1972.

Kompozycje, edycje i prace

Kompozycje:

instrumentalne:

sinfonia

uwertura

6 koncertów wiolonczelowych

koncert na 4 skrzypiec i b.c.

2 tria

14 toccat na klawesyn

aria z wariacjami na klawesyn

fugi organowe

utwory dydaktyczne:

Solfeggi

58 Partimenti

fugi na 4, 6, 8 głosów

wokalno-instrumentalne:

8 oratoriów i drammi sacri, m.in.:

S. Chiara o L’infedeltà abbattuta, wyst. Neapol 1712,

S. Elena al Calvario, libr. P. Metastasio, wyst. Bolonia 1734,

Il verbo eterno e la religione, libr. C.F. Taviani, wyst. Florencja 1741

6 mszy

części mszalne

2 Miserere (jedno na 2 chóry i b.c. z 1739, wyd. Paryż b.r.)

2 Magnificat

Lezioni na Wielki Tydzień

responsoria, nieszpory i inne kompozycje liturgiczne

sceniczne:

31 oper seria, m.in.:

Il Pisistrato, libr. D. Lalli, wyst. Neapol 1714

Sofonisba, libr. F. Silvani, wyst. Neapol 1718

Zenobia in Palmira, libr. A. Zeno, wyst. Neapol 1725

Catone in Utica, libr. P. Metastasio, wyst. Wenecja 1729

Demetrio, libr. P. Metastasio; 3 różne opracowania, wyst. 1732, 1741, Castello di Torremaggiore 1735 oraz jako pasticcio (z L. Fago, N. Logroscino, G. de Majo i in.) 1738

L’Olimpiade, libr. P. Metastasio, wyst. Neapol 173

Il Ciro riconosciuto, libr. P. Metastasio, wyst. Turyn 1739,

Andromaca, libr. A. Salvi, wyst. Neapol 1742

Vologeso, re dei Parti, libr. A. Zeno, wyst. Turyn 1744

19 oper komicznych, m.in.:

La’mpeca scoperta, libr. F. Oliva, wyst. Neapol 1723

Amor vuol sofferenza, libr. G. Federico, wyst. Neapol 1739

L’Alidoro, libr. G. Federico, wyst. Neapol 1740

Il fantastico, od Il nuovo Chisciotte, libr. G. Federico, wyst. Neapol 1743

ok. 10 serenat

feste teatrali, m.in. festa teatrale Le nozze di Psiche con Amore, libr. G. Baldassare, wyst. Neapol 1738

prologi, arie i sceny komiczne w operach innych twórców.

Edycje:

Sinfonia (Introduzione dall’Oratorio: „Santa Elena al Calvario”), wyd. R. Engländer, Londyn 1955

Koncert wiolonczelowy D-dur, wyd. F. Cilea, Mediolan 1934 oraz F. Schroeder, Londyn 1958

Koncert wiolonczelowy A-dur, wyd. E. Rapp, Moguncja 1938

Koncert D-dur na 4 skrzypiec i b.c., wyd. W. Upmeyer, «Musikschätze der Vergangenheit» XXIV, 1952

3 toccaty klawesynowe wyd. C. Tagliapietra, «Antologia di musica antica e moderna per pianoforte» XII, 1932

6 solfeggi di Leonardo Leo, wyd. G.F. Malipiero, Mediolan b.r.

Prace:

Istituzioni e regole del contrappunto, podręcznik, niezachowany

Lezioni di canto fermo, podręcznik, niezachowany.