Logotypy UE

Porpora, Nicola

Biogram i literatura

Porpora [p’or~] Nicola Antonio, *17 VIII 1686 Neapol, †3 III 1768 Neapol, włoski kompozytor i nauczyciel śpiewu. Od 1696 przez ok. 10 lat uczył się w Conservatorio dei Poveri di Gesù Cristo w Neapolu (kontrapunkt i kompozycja przypuszczalnie pod kierunkiem G. Greca). W 1708 otrzymał zamówienie na pierwszą operę (L’Agrippina), a w 1711 wystawił kolejną, Flavio Anicio Olibrio. W tym czasie został kapelmistrzem na dworze ks. Filipa von Hesse-Darmstadt, dowódcy armii austriackiej w Neapolu, następnie kapelmistrzem portugalskiego ambasadora w Rzymie. W 1714 otrzymał z Wiednia zamówienie na operę Arianna e Teseo (wyst. w 1714 z okazji urodzin cesarza Karola VI). Od 1715 do 1722 Porpora zatrudniony był jako kapelmistrz w Conservatorio di S. Onofrio w Neapolu, gdzie uczył śpiewu, gry na instrumentach i kompozycji. Udzielał też prywatnych lekcji, m.in. Farinellemu, któremu ułatwił początki kariery. Na sceny wiedeńskie powrócił w 1718 wystawiając operę Temistocle oraz skomponowaną z D. Scarlattim i wystawioną wcześniej w Rzymie Bérénice regina d’Egitto. Rozgłos zdobył jednak dopiero po wyjeździe A. Scarlattiego z Neapolu. W 1719 wystawiono w Neapolu z okazji imienin cesarzowej Elżbiety operę Faramondo, a w 1720, z okazji rocznicy urodzin, serenatę Angelica (do libretta rozpoczynającego swą działalność w dziedzinie opery P. Metastasia), w której zadebiutował uczeń Porpory Farinelli. W 1721 sława Porpory jako kompozytora wzrosła po prapremierze opery Eumene w Teatro Alibert w Rzymie; kompozytor pozostał w tym mieście przez następne 2 lata. W 1724 wyjechał do Niemiec i Austrii, w Monachium wystawiono jego operę Damiro e Pitia. Po powrocie do Włoch nadal komponował opery, prezentowane z powodzeniem m.in. w Mediolanie i Wenecji (Siface). Do 1733 i w latach 1737–38 uczył w Ospedale degli Incurabili w Wenecji. W następnych latach dużym powodzeniem cieszyły się kolejne opery Porpory: Tamerlano, Poro, Annibale, Germanico in Germania i Issipile oraz Cantata: da recitarsi nel Palazzo Apostolico la notte del SS Natale, oratorium Sanctus Petrus Urseolus i Msza A-dur.

W 1733 Porpora wyjechał do Londynu, gdzie objął kierownictwo muzyczne Opera of the Nobility jako konkurent Händla, który związany był z Royal Academy of Music. Rywalizacja z Händlem trwała ok. 2 lat. W Londynie Porpora zadebiutował z wielkim powodzeniem operą Arianna in Naxo, później wystawił jeszcze 4 opery: Enea nel Lazio, Polifemo, Ifigenia in Aulide i Mitridate. W 1736, krótko przed upadkiem obu teatrów operowych, opuścił Londyn i wyjechał do Wenecji, gdzie w 1737 wystawił dwie opery (Lucio Papirio i Rosbale) oraz skomponował Cario il Calvo dla rzymskiego Teatro Alibert. W X 1738 powrócił do Neapolu; nadal komponował opery oraz objął stanowisko kapelmistrza w Conservatorio di S. Maria di Loreto. Na początku 1743 wyjechał do Londynu na premierę Temistocle.

Po powrocie zaczął dawać lekcje śpiewu w Ospedaletto w Wenecji, gdzie miał wiele utalentowanych uczennic. Lata 1747–51 spędził w Dreźnie, został nauczycielem śpiewu księżniczki saksońskiej Marii Antonii Walpurgis. Spotkał tam swego rywala – J.A. Hassego, którego żona, śpiewaczka Faustina Bordoni, rywalizowała z protegowaną przez Porporę Reginą Mingotti. Obie występowały w 1747 w Filandro, jedynej operze Porpory wystawionej w tym czasie w Dreźnie. Konflikt między wokalistkami przeniósł się na obu kompozytorów, nie przeszkodziło to jednak w 1748 Porporze objąć funkcję kapelmistrza w kapeli królewsko-elektorskiej, zastępcy Hassego, mianowanego w 1750 na stanowisko Oberkapellmeistra. W latach 1752–53 Porpora mieszkał w Wiedniu, gdzie odnowił swoją znajomość z Metastasiem. Dawał lekcje śpiewu, m.in. protegowanej Metastasia, przyszłej kompozytorce Marianne von Martinez. Jego uczniem i akompaniatorem był wówczas J. Haydn.

W 1759 Porpora popadł w kłopoty materialne, z powodu wojny siedmioletniej utracił bowiem drezdeńską emeryturę. Dzięki interwencji Metastasia i Farinellego mianowany został jednym z maestri di cappella w Conservatorio di S. Maria di Loreto w Neapolu; w 1760 został też kapelmistrzem w Conservatorio di S. Onofrio. W 1761 zrezygnował z obu posad; ostatnie lata życia spędził w Neapolu, żyjąc w ubóstwie.

Wśród współczesnych Porpora cieszył się opinią jednego z najbardziej znanych twórców operowych. Wysoko ceniono go zarówno we Włoszech, jak i w Anglii oraz Austrii. W przeciwieństwie do dzieł G.B. Pergolesiego jego opery, podobnie jak występy śpiewaków-kastratów, nie zyskały jednak aprobaty we Francji.

Porpora był przedstawicielem 2. generacji szkoły neapolitańskiej, a jego styl odpowiadał estetyce z przełomu baroku i wczesnego klasycyzmu. W muzyce włoskiej zaczęła dominować w tym czasie faktura homofoniczna w postaci wybujałej melodii o spotęgowanej ekspresji z prostym pod względem harmonicznym akompaniamentem (zazwyczaj zespołu smyczkowego i b.c.); również Porpora dbał przede wszystkim o walory kantylenowe muzyki oraz o kunsztowną ornamentykę. Jako wybitny nauczyciel śpiewu znał doskonale możliwości głosu ludzkiego, zarówno w aspekcie fizjologiczno-technicznym, jak i wyrazowym, lecz z czasem śpiew stał się dla niego bardziej celem niż środkiem wyrazu, a jego styl zakrojony na miarę najwybitniejszych mistrzów bel canta (przede wszystkim kastratów) często służył wyłącznie ich popisowi. Odpowiednio do tego kształtowały się też oczekiwania ówczesnej publiczności, którą bardziej przyciągała wirtuozeria wokalistów niż wartości artystyczne dzieła. Następstwem takiej orientacji była w operze dominacja arii da capo (AA1BAA1, np. w Semiramidzie taką wielką formę przewidział Porpora dla wszystkich sześciu pierwszoplanowych postaci) oraz nadmierna swoboda pozostawiona śpiewakom w improwizowaniu dodatkowych ornamentów i innych efektownych wstawek. Kunsztowne środki wokalne w muzyce Porpory tracą jednak często na uroku z powodu ubóstwa inwencji i błędów w logice rozwoju melodii; razić może także brak zmysłu dramatycznego w recytatywach oraz pewna jednostajność spowodowana całkowitym wyeliminowaniem lub zepchnięciem na margines scen ansamblowych, w przeciwieństwie do chórów, które stosunkowo często stanowią tło dla akcji scenicznej, a jednocześnie „przerywnik” między partiami solowymi.

Pozytywny wpływ na wartość artystyczną utworów scenicznych Porpory miała jego rywalizacja z Händlem. Opery Porpory skomponowane w Anglii, począwszy od Arianna in Naxo, odznaczają się staranniejszym opracowaniem. Kompozytor wyraźniej zróżnicował w nich muzyczną charakterystykę, przywiązywał większą wagę do recitativo accompagnato oraz do arii skróconych, podnosząc w ten sposób dramatyczne walory dzieła (np. lament Arianny Misera, a che farà z II aktu). Więcej inwencji przejawiał też w warstwie instrumentalnej, rozszerzając skład zespołu o instrumenty dęte (oboje, trąbki i rogi), a nawet wprowadzając do arii elementy koncertujące (np. solo oboju w arii Acisa Lontano dal solo e caro z II aktu Polifemo). Z drugiej strony właśnie w operach londyńskich Porpora starał się wywrzeć jak największe wrażenie wokalną brawurą i intensywnym wykorzystaniem koloratury. Oprócz oper do najlepszych utworów Porpory należy również 12 kantat op. 1, z pięknie opracowanymi recytatywami i ariami.

Porpora cieszył się sławą i uznaniem wybitnego nauczyciela śpiewu. Swoich najbardziej uzdolnionych uczniów kształcił poza rygorami konserwatoriów, w trybie nauczania prywatnego (przejmował wówczas kontrolę nad wychowaniem oraz całym procesem kształcenia swoich podopiecznych), co zapewniało im szybszy i bardziej gruntowny rozwój. Do jego uczniów należeli najsłynniejsi śpiewacy epoki: Farinelli, Caffarelli, Porporino (A. Uberti), R. Mingotti. Udzielił także kilku lekcji J.A. Hassemu, zanim zdecydował się on na naukę u A. Scarlattiego, oraz Metastasiowi. Ze swoimi najwybitniejszymi wychowankami Porpora utrzymywał później kontakty zawodowe, zabiegając o korzystne dla nich kontrakty i pierwszoplanowe role. Sława współpracujących z nim śpiewaków z czasem przerosła jego własną pozycję w świecie muzycznym.

Materiały nutowe dzieł Porpory zachowały się w stanie niekompletnym; muzyka wielu oper zaginęła lub przetrwała tylko częściowo w postaci pojedynczych aktów lub samych tylko arii. Wraz z nastaniem stylu klasycznego i rozpowszechnianiem się ideałów oświecenia twórczość Porpory, nierozerwalnie związana z kultem sztuki wokalnej kastratów oraz poezją w stylu Metastasia, popadła w zapomnienie, podzieliła los dzieł operowych Hassego i wielu innych współczesnych twórców operowych.

Literatura:

D. Tumiati Porpora. Dramme di un’anima, Mediolan 1927; F. Walker A Chronology of the Life and Works of N. Porpora, «Italian Studies» VI, Cambridge 1951; E. Foreman The Porpora Tradition, 1968; F. Degrada Le musiche strumentali di N. Porpora, „Chigiana” XXV, 1968; E. Lavern Sutton The solo vocal works of Nicola Porpora: an annotated thematic catalogue, dysertacja doktorska na University of Minnesota 1974, wyd. Ann Arbor 1980; R. Strohm Italienische Opernarien des frühen Settecento (1720–1730), „Analecta Musicologica” XVI, 1976; R. Keable Porpora and the opera of nobility: an introduction to a critical edition of Polifemo Act III, dysertacja doktorska na University of London 1980; W. M. Hienz The choral psams of Nicola Porpora, Ann Arbor 1981; M.F. Robinson How to Demonstrate Virtue. The Case of Porpora’s Two Settings of „Mitridate”, «Studies in Music from the University of Western Ontario» VII, 1982; Geschichte der italienischen Oper, t. IV, red. L. Banconi i G. Pestelli, Laaber 1990; X. Cervantes, T. McGeary Handel, Porpora and the ‘Windy Bumm’, “Early Music” XXIX, z. 4 (2001), s. 607-616; N. Maccavino, C. Toscani, S. Voss i in. Nicola Porpora musicista europeo: le corti, i teatri, i cantanti, i librettisti, materiały z międzynarodowej konferencji w Reggio Calabria 2008, wyd. Reggio Calabria 2011; D.J. Dumigan Nicola Porpora’s operas for the ‘opera of the nobility’ : the poetry and the music, dysertacja doktorska na University of Huddersfield (WB), 2014; J. H. Roberts Vinci, Porpora and The Royal Academy of Music, “Il Saggiatore musicale” XXIII z. 2 (2016), s. 243-276; J. Talia Italian Bel Canto in the age of vocal science: the evolution of the art and the science of singing, Samford Valley (Australia) 2019, e-book Brisbane 2019; Operatic Pasticcios in 18th-Century Europe: Contexts, Materials and Aesthetics, red. B. Over, G. Zur Nieden, Bielefeld 2021, e-book 2021; I. Balmori Le belcanto: qu’en ont fait les enseignants? Une analyse située de pratiques didactiques, entre 1639 et 1950, Rennes 2021.

Kompozycje

Sceniczne:

opery:

L’Agrippina, dramma per musica, 3-akt., libr. N. Giuvo, wyst. Neapol 4 XI 1708

Flavio Anicio Olibrio, dramma per musica 3-akt., libr. A. Zeno, P. Pariati, wyst. Neapol II 1711, 2. wersja, wyst. Rzym II 1722

Basilio re d’Oriente, dramma per musica, 3-akt., libr. B. de Dominici wg G.B. Neriego, wyst. Neapol 24 VI 1713

Arianna e Teseo, dramma per musica, libr. P. Pariati, wyst. Wiedeń 1 X 1714 2. wersja, 3-akt., libr. D. Lalli wg Teseo in Creta P. Pariatiego, wyst. Wenecja jesień 1727

Berenice regina d’Egitto overo le gare d’amore e di politica, z D. Scarlattim (Porpora skomponował 1cz. II aktu i III aktu), dramma per musica 3-akt., libr. A. Salvi, wyst. Rzym karnawał 1718

Temistocle, dramma per musica 3-akt., libr. A. Zeno, wyst. Wiedeń 1 X 1718

Faramondo, dramma per musica 3-akt., libr. A. Zeno, wyst. Neapol 19 XI 1719

Eumene, dramma per musica, libr. A. Zeno, wyst. Rzym karnawał 1721

Adelaide, dramma per musica 3-akt., libr. A. Salvi, wyst. Rzym karnawał 1723

Amare per regnare, dramma per musica 3-akt., wyst. Rzym 12 XII 1723

Semiramide regina dell’Assiria, dramma per musica 3-akt., libr. wg Nino I. Zanellego, wyst. Neapol 19 V 1724

Damiro e Pitia overo le gare dell’amicizia e dell’amore, dramma per musica 3-akt., libr. D. Lalli, wyst. Monachium 12 X 1724

Didone abbandonata, tragedia per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, wyst. Reggio Emilia 1725

Siface, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio wg La forza della virttù D. Davida, wyst. Wenecja 26 XII 1725, 2. wersja, libr. P. Metastasio, zrewid. F. Vanstryp, wyst., Rzym 7 II 1730

La verità nell’inganno, dramma per musica 3-akt., libr. F. Silvani, wyst. Mediolan karnawał 1726

Meride e Selinunte, dramma per musica 3-akt., libr. A. Zeno, wyst. Wenecja karnawał 1727

Siroe re di Persia, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, wyst. Rzym 11 II 1727

Ezio, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, wyst. Wenecja 20 XI 1728

Semiramide riconosciuta, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, zrewid. D. Lalli, wyst. Wenecja karnawał 1729, 2. wersja libr. P. Metastasio, zrewid. D. La Vista, wyst. Neapol 20 I 1739

Mitridate, dramma per musica 3-akt., libr. F. Vanstryp, wyst. Rzym 7 I 1730

Tamerlano, dramma per musica 3-akt., libr. A. Piovene, wyst. Turyn karnawał 1730

Poro, dramma per musica 3-akt., libr. wg Alessandro nell’Indie wg P. Metastasia, wyst. Turyn karnawał 1731

Annibale, dramma per musica 3-akt., libr. F. Vanstryp, wyst. Wenecja jesień1731

Germanico in Germania, dramma per musica 2-akt., libr. N. Coluzzi, wyst. Rzym II 1732

Issipile, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, wyst. Rzym karnawał 1733

Arianna in Naxo, melodramma, 3-akt., libr. P.A. Rolli, wyst. Londyn 29 XII 1733

Enea net Lazio, melodramma, 3-akt., libr. P.A. Rolli, wyst. Londyn 11 V 1734

Polifemo, melodramma, 3-akt., libr. P.A. Rolli, wyst. Londyn 1 II 1735

Ifigenia in Aulide, melodramma, 3-akt., libr. P.A. Rolli wg A. Zena, wyst. Londyn 3 V 1735

Mitridate, dramma per musica 3-akt., libr. G. da Gavardo (C. Cibber), wyst. Londyn 24 I 1736

Lucio Papirio, dramma per musica 3-akt., libr. A. Salvi, zrewid. D. Lalli (?), wyst. Wenecja karnawał 1737

Rosbale, dramma per musica 3-akt., libr. D. Lalli (?) wg Eumene C. N. Stampy, wyst. Wenecja jesień 1737

Carlo il Calvo, dramma per musica 3-akt., libr. wg Carlo re d’Alemagna  F. Silvaniego, wyst. Rzym wiosna 1738

Il barone di Zampano, commedia, libr. P. Trinchera, wyst. Neapol wiosna 1739

L’amico fedele, commedia, libr. G. di Pietro, wyst. Neapol jesień 1739

Il trionfo di Camilla, libr. S. Stampiglia, wyst. Neapol 20 I 1740, 2. wersja libr. G. Lorenzi wg. S. Stampiglia, wyst. Neapol 30 V 1760

Tiridate, dramma per musica 3-akt., libr. wg Zenobia P. Metastasia, wyst. Neapol 19 XII 1740

Il trionfo del valore, commedia per musica, z G. Signorillem, A. Palellą, i G. Paolem, libr. A. Palomba, wyst. Neapol zima 1741

Statira, dramma per musica 3-akt., libr. F. Silvani wg Il tradimento traditor di se stesso, wyst. Wenecja karnawał 1742

Temistocle, dramma per musica 3-akt., libr. P. Metastasio, wyst. Londyn 22 II 1743

Filandro, dramma comico-pastorale, 3-akt., libr. V. Cassani L’incostanza schernita, wyst. Drezno 18 VII 1747

serenaty (azioni teatrali):

Cantata a 4, wyst. Rzym 1712

Serenata a 3, wyst. Neapol 1712

Angelica, libr. P. Metastasio, wyst. Neapol 1720

Gli orti esperidi, libr. P. Metastasio, wyst. Neapol 1721

Imeneo, libr. S. Stampiglie, wyst. Neapol 1723, 2. wersja wyst. Wenecja 1726

Giasone, libr. S. Stampiglie, wyst. Neapol 1732

Componimento drammatico: da cantarsi nel giomo del glorioso nome (…) imperatrice regnante Elisabetta Cristina, libr. G. Lemer, wyst. Rzym 1732

La festa d’Imeneo, libr. P.A. Rolli, wyst. Londyn 1736

Intermezzo, wyst. Madryt 1739

Le nozze d’Ercole ed Hebe, wyst. Neapol 1739

pasticcia:

Artaserse, libr. F. Silvani, wg Il tradimento traditor di se stesso A. Lottiego, wyst. Rzym 1721

Artaserse, z R. Broschim i J.A. Hassem, libr. P.A. Rolli (?) wg P. Metastasia, wyst. Londyn 1734

Belmira, libr. P.A. Rolli wg G. Giustiego, wyst. Londyn 1734, aranż. Porpory oparta na operze A. Galeazziego z 1729

Orfeo, z L. Vincim, F. Arają i J.A. Hassem, libr. P.A. Rolli, wyst. Londyn 1736

religijne:

Il trionfo della divina giustizia ne’ tormenti e morte di Gesù Cristo, dramma sacro, wyk. Neapol 1716

Il martirio di S. Eugenia, tragedia sacra, tekst L.C. Fularco, wyk. Neapol 1722

Ermengildo, tragedie cristiane, wyk. Neapol 1729

Sacram sumentes lyram 1731

Cantata: da recitarsi nel Palazzo Apostolico la notte del SS Natale, wyk. Rzym 1732

Il martirio di S. Giovanni Nepomuceno, azione sacra, wyk. Neapol 1 VI1711 (?), wersja popr. Brno 1732

Sanctus Petrus Urseolus, oratorium, wyk. Wenecja 1732

Nos qui salvasti 1733

David e Bersabea, oratorium, tekst P.A. Rolli, wyk. Londyn 1734

Il Gedeone, azione sacra, tekst A. Perruzzi (?), wyk. Wiedeń 1737

Resplendet novo sole nox. Motetto pastorale 1739

Il verbo in carne. Oratorio per nascita del Gesù Cristo, wyk. Rzym (?) 1748

Israel ab Aegyptiis liberatus, wyk. Wenecja 1759

Trattenimento sagro drammatico, tekst A. di Gennaro, wyk. Neapol 1768

40 utworów na głosy solowe, chór i orkiestrę, m.in.:

3 Beatus vir

Confitebor

3 Dixit Dominus

2 In Te Domine speravi

2 Laetatus sum

3 Lauda Jerusalem

4 Laudate pueri

3 Magnificat

2 Miserere

2 Te Deum

***

Msza A-dur na 5 głosów i orkiestrę smyczkową

Msza a-moll na 4 głosy i b.c., 1730

Msza C-dur na 4 głosy i orkiestrę smyczkową, 1747

Msza D-dur na 4 głosy i orkiestrę

Msza G-dur na 4 głosy i orkiestrę

części mszalne

9 motetów

antyfony maryjne

lamentacje na głos i orkiestrę smyczkową lub b.c.

świeckie:

135 kantat świeckich na głos i b.c., m.in. 12 kantat op. 1 do tekstu P. Metastasia, dedyk ks. Walii, wyd. Londyn 1735:

Dal pover mio core na alt i b.c.

D’amore il primo dardo na sopran i b.c.

Destatevi, destatevi, O pastori na alt i b.c., z fletem obbligato

Già la notte s’avvicina na sopran i b.c.

Nel mio sonno almen na sopran i b.c.

Oh Dio che non è vero na alt i b.c.

Oh se fosse il mio core na alt i b.c.

Or che una nube ingrata na alt i b.c.

Queste che miri, O Nice na sopran i b.c.

Scrivo in te l’amato nome na sopran i b.c.

Tirsi chiamare a nome na sopran i b.c.

Veggo la selva e il monte na alt i b.c.

Instrumentalne:

Ouverture royale D-dur na orkiestrę, 1763

Koncert wiolonczelowy G-dur z orkiestrę smyczkową i b.c.

Koncert fletowy z orkiestrą smyczkową i b.c.

6 sinfonii da camera op. 2 na 2 skrzypce, wiolonczelę i b.c., wyd. Londyn 1736

6 sonat na 2 skrzypiec, wiolonczelę i b.c., wyd. Londyn 1745

12 sonat na skrzypce i b.c., z G.B. Costanzą, wyd. Wiedeń 1754

Sonata F-dur na wiolonczelę i b.c.