Tarnowski Władysław, pseudonim literacki Ernest Buława (i in.), *4 VI 1836 Wróblewice (pow. Drohobycz, obecnie Ukraina), †19 IV 1878 (wg artykułu w „Musiker-Courier” 10 III 1878) na pokładzie parowca Pacific u wybrzeży San Francisco (Kalifornia), polski pianista, kompozytor, poeta, dramaturg i tłumacz. Był synem hr. Waleriana Tarnowskiego. W 1860 przejął po ojcu majątek Wróblewice, gdzie ufundował wiejską szkołę.
Uczył się we Lwowie i Krakowie (gdzie studiował prawo na uniwersytecie), później u F. Aubera w konserwatorium w Paryżu, przerwał jednak naukę z powodu wybuchu powstania styczniowego, w którym wziął udział; podczas powstania napisał popularną, do naszych czasów śpiewaną piosenkę pt. Jak to na wojence ładnie. Jesienią 1864 wrócił do Paryża, by kontynuować studia. Studiował też w Löwenbergu (obecnie Lwówek Śląski) i w Mannheim. Następnie kształcił się u I. Moschelesa (fortepian) i E.F. Richtera (teoria muzyki, kompozycja) w Lipsku, ok. 1869 w Rzymie u F. Liszta, który cenił technikę fortepianową Tarnowskiego, stawiając go niemal na równi z An. Rubinsteinem i H. V. Bülowem, a swoje stosunki z nim określał jako „przyjacielskie” (The Letters...). Od ok. 1872 Tarnowski koncertował w Wiedniu, Wenecji i Florencji, w 1873 w Paryżu. Dawał liczne koncerty dobroczynne, ostatni we Lwowie w 1877. Pasjonując się kulturami południowej Europy i Orientu, koncertował m.in. w Grecji, Egipcie, Syrii; przez pewien czas przebywał w Indiach i Japonii, stale jednak wracał do Wróblewic; należący do niego pałac słynął ze wspaniałych zbiorów muzealnych.
Biografia Tarnowskiego jest słabo znana, a jego działalność muzyczna nieprzebadana. Pierwsza wiadomość o koncercie Tarnowskiego w Polsce pochodzi z ok. 1860 z Wrocławia, gdzie ponadto grano w 1875 jego utwory: Kwartet smyczkowy oraz uwerturę do dramatu Joanna Grey, którą Tarnowski dyrygował; wystąpił także we Lwowie.
Szczególnym kultem darzył Chopina, którego przypuszczalnie poznał w dziecięcych latach w Paryżu; jego to zapewne polecał K. Lipiński Chopinowi w liście z Drezna z 26 VIII 1844. Tarnowski nie ożenił się. Zmarł nagle, prawdopodobnie na atak serca, w podróży z Japonii do Ameryki. Odnosił sukcesy jako pianista; jego kompozycje miały swego czasu powodzenie, dziś są zapomniane. Przetłumaczył w wersji skróconej pracę F. Brendela Grundzüge der Geschichte der Musik, opublikował ją pt. Zarysy historii muzyki (Lipsk przed 1869 P. Rhode).
Literatura: J.I. Kraszewski Władysław hr. Tarnowski, „Kłosy” 1877 nr 630; Władysław hr. Tarnowski, „Tygodnik Ilustrowany” 1878 nr 132; A. Korytyński Ladislaus Graf Tarnowski, „Musik-Courier” 1879 nr 47 z 21 IX; The Letters of Franz Liszt to Marie Sayn-Wittgenstein, wyd. H.E. Hugo, Cambridge (Massachusetts) 1953; Korespondencja Fryderyka Chopina, zebrał i oprac. B.E. Sydow, 2 t., Warszawa 1955; T. Zielińska Poczet polskich rodów arystokratycznych, 1997.
Instrumentalne:
kameralne:
Kwartet smyczkowy D-dur, Fantasia quasi una sonata na skrzypce i fortepian oraz romans Souvenir d’un ange na skrzypce i fortepian, Wiedeń ok. 1876 V. Kratochwill
fortepianowe:
3 Mazurkas na fortepian, Wiedeń ok. 1870 Bösendorfer
2 Pièces na fortepian: Chant sans paroles i Valse-Poème, Lipsk ok. 1870 Ch.F. Kahnt
Impromptu „L’adieu de l’artiste” na fortepian, Wiedeń ok. 1870 J. Gutmann
Sonata à son ami Zawadzki na fortepian, Wiedeń ok. 1875 V. Kratochwill
Grande polonaise quasi rapsodie symphonique na fortepian, Wiedeń ok. 1875 J. Gutmann
Extases au Bosphor, fantaisie rapsodie sur les mélodies orientales op. 10 na fortepian, Lipsk ok. 1875 R. Forberg
nokturny, romanse na fortepian
Wokalno-instrumentalne:
na głos solo:
Marsz ułański, sł. kompozytor, wyk. w różnych wersjach tekstowych, z incipitem oryginalnym: „A kto chce rozkoszy użyć” wyd. w: Kieszonkowy śpiewniczek polski z melodiami, Poznań 1889 Jarosław Leitgeber, późniejsze tytuły: Pieśń żołnierza, Marsz żołnierzy Langiewicza (po raz pierwszy incipit: „Jak to na wojence ładnie” z częściową zmianą tekstu) i Piosnka wojenna, wyd. także Lwów przed 1908 B. Połoniecki i Warszawa 1917 GiW (?)
pieśni na głos i fortepian:
Cypryssen. 5 charakteristische Gesänge, Wiedeń ok. 1870 Bösendorfer
Neig, o schöne Knospe oraz Kennst du die Rosen, Wiedeń ok. 1870 J. Gutmann
Du Buch mit sieben Siegeln oraz Ob du nun ruhst, Wiedeń ok. 1870 V. Kratochwill
Zwei Gesänge: 1. Klänge und Schmerzen, 2. Nächtliche Regung, Lipsk ok. 1870 Ch.F. Kahnt
Still klingt das Glöcklein durch Felder, Wiedeń ok. 1875 J. Gutmann
Sceniczne:
Achmed czyli pielgrzym miłości, opera 2-aktowa, libretto kompozytor wg legendy ze zbioru Alhambra W. Irvinga, wyciąg fortepianowy wyd. Lipsk ok. 1875 R. Forberg
Joanna Grey, muzyka do sztuki teatralnej, tekst kompozytor, uwertura i fragment wyd. Wiedeń ok. 1875 V. Kratochwill
Opracowania:
Etiuda op. 25 nr 7 F. Chopina, na wiolonczelę i fortepian, Lipsk 1874 B&H