Satie [satʹi] Erik, *17 V 1866 Honfleur, †1 VII 1925 Paryż, francuski kompozytor. Uczył się w konserwatorium w Paryżu od 1879 u E. Decombes’a (fortepian) i A. Lavignaca (solfeż), a od 1885 u G. Mathiasa (fortepian). Od 1887 współtworzył krąg paryskiej bohemy. W latach 1890–92 związał się ze stowarzyszeniem Różokrzyżowców i pisał utwory towarzyszące ich rytuałom; zarabiał grając na fortepianie w kawiarniach. W latach 1905–08 studiował w Schola Cantorum u V. d’Indy’ego (fuga i instrumentacja) i A. Roussela (kontrapunkt). Przyjaźnił się z wybitnymi artystami, m.in. z C. Debussym, D. Milhaudem i J. Cocteau. Sławę kompozytora-skandalisty przyniosło mu wykonanie w 1917 przez Ballets Russes S. Diagilewa baletu Parade z tekstem J. Cocteau, scenografią P. Picassa i choreografią L. Massine’a. Po 1920 Satie rozwinął uprawianą od 1888 działalność dziennikarską i związał się z ruchem dadaistów. W 1921 zapisał się do partii komunistycznej. W 1923 utworzył grupę artystyczną zwaną Ecole d’Arcueil (nazwa pochodziła od dzielnicy, w której mieszkał). Do grupy tej należeli: H. Sauguet, R. Désormière, M. Jacob i H. Cliquet-Pleyel. W 1924 sensację wzbudziły dwa jego skandalizujące (głównie ze względu na ich treść) balety: Mercure i Relâche.
Twórczość Satiego można krótko określić jako prekursorską, działała inspirująco na twórców współczesnych i na następne pokolenia: harmonika jego młodzieńczych utworów miała wpływ na idee harmoniczne C. Debussy’ego i M. Ravela, ludyczny charakter wielu kompozytorów. Satie został podjęty przez kompozytorów Grupy Sześciu, koncepcja czasu muzycznego, manifestowana w utworach statycznych Satiego, opartych na wielokrotnych powtórzeniach, wyprzedziła o kilkadziesiąt lat podobne koncepcje Cage’a i minimalistów. Tradycyjne ujęcie przemian stylu kompozytorskiego z podziałem na okres młodzieńczy, dojrzały i późny, a także inne podziały na 2, 4 i 5 okresów zawodzą w przypadku Satiego, gdyż kompozytor wciąż porzucał pewne środki stylistyczne na rzecz nowych, i powracał do poprzednich. Meandry stylistyczne twórczości Satiego oddaje ujęcie chronologiczne.
Utwory z lat 80. ukazują oryginalne podejście kompozytora do harmonii oraz cechę charakterystyczną dla jego stylu – repetycję struktur muzycznych. Tytuł 4 ogives (‘ostrołuki’) z 1886 nasuwa skojarzenia z architekturą gotycką, natomiast brzmienie utworów wskazuje na współistnienie dawnych i nowych, a nawet nowatorskich idei. Jest to pierwszy utwór Satiego napisany pod wpływem chorału gregoriańskiego. Ogives cechuje modalna melodia, quasi-antyfonalne efekty wynikające ze zmian faktury i kontrastu płaszczyzn dynamicznych oraz statyczna forma, będąca rezultatem repetycji struktur. Taka koncepcja wielokrotnych powtórzeń danej idei dźwiękowej stała się w 2. poł. XX w. podstawą tzw. muzyki repetycyjnej, będącej przejawem minimalizmu w sztuce. Formę utworu wyznacza melodia ukazana kolejno w czterech ujęciach harmoniczno-dynamicznych. Ograniczenie materiału melodycznego do jednej melodii, powtórzenia i antyrozwojowość formy, jakby „zatrzymanie” przebiegu utworu w czasie antycypują tendencję popularną w muzyce XX w., a obecną także współcześnie. Efekt „zatrzymania” przebiegu muzycznego uzyskiwał Satie także przez zestawienie motywu z jego retrogradalną postacią oraz stosowanie ostinata w długich wartościach rytmicznych (np. w Gymnopédies, 1888).
Nowy, mistyczny klimat wnoszą utwory powstałe w latach 1891–95, gdy Satie związany był ze stowarzyszeniem Różokrzyżowców. 3 sonneries de la Rose+Croix (1892) oparte zostały na założeniach znanych z Ogives: są monotematyczne i zawierają powtórzenia podstawowej struktury melodycznej zróżnicowanej fakturalnie i dynamicznie. Novum stanowi ukształtowanie formy zgodnie z matematyczną zasadą złotego podziału, na co prawdopodobnie wpłynęło modne wówczas w kręgach artystycznych Paryża zainteresowanie symboliką liczb. Z lat 90. pochodzą także utwory niezwiązane z ideałami Różokrzyżowców, np. Vexations, oparte w całości na repetycji struktury, która – zgodnie ze wskazówką Satiego – powinna być grana bez przerwy 840 razy (sic!). Do wykonania tego utworu przez kilkunastu zmieniających się pianistów, trwającego 18 godzin i 40 minut, doprowadził J. Cage (Nowy Jork 1963). Inną, oryginalną kompozycją jest balet Uspud, uważany za przykład teatru absurdu, a pod względem muzycznym charakteryzujący się niespójnością formy i przebiegu harmonicznego (nieoczekiwane, „alogiczne” pod względem tonalnym relacje dźwiękowe).
Całkowicie odmienny charakter mają utwory inspirowane kabaretem i music-hallem. W The Dreamy Fish (tytuł angielski, nadany przez Satiego) nowatorskie cechy harmoniczne i niekoherentna forma zostały połączone z melodyką i rytmiką typową dla music-hallu. Bardziej zintegrowany przebieg mają 3 utwory w formie gruszki (1903), jedna z najsłynniejszych kompozycji Satiego w stylu kabaretowym, choć złożona została z fragmentów innych utworów Satiego, skomponowanych w latach 1890–91. Żartobliwy i zarazem przewrotny ton tytułu ujawnia analiza dzieła, którego nie tworzą 3 części, lecz 7 części opatrzonych podtytułami, przy czym każdy podtytuł bawi przekornymi relacjami między jego sensem a zawartością muzyczną. Kompozytor napisał wiele utworów o rozrywkowym charakterze, np. Le Piccadilly – ragtime, czy piosenki kabaretowe, np. Je te veux – walc. Wielokrotnie powracał do idei utworu ludycznego, a nawet parodystycznego.
Kolejna zmiana stylu związana była z powrotem Satiego na studia w Schola Cantorum i jego zainteresowaniem polifonią (np. chorał i fuga w Aperçus désagréables 1908). W latach 1912–17 powstała następna seria utworów humorystycznych; komizm przejawia się w tytułach i dopiskach słownych w partyturze (np. „jak słowik z bólem zęba” w Embryons desséchés), w parodiowaniu stylu danego kompozytora lub utworu, w nieoczekiwanym włączeniu cytatu popularnej piosenki oraz w nagłym kontraście w sposobie orkiestracji lub harmonizacji. Np. Sonatina biurokratyczna (1917) jest parodią Sonatiny C-dur op. 36 nr 1 M. Clementiego i została zaopatrzona w satyryczny komentarz słowny dotyczący epizodu z życia urzędnika.
Najsłynniejszy utwór Satiego – balet Parade (1916) – wyróżnia się dużą orkiestrą o ekstrawaganckim składzie; obejmuje ona oprócz potrójnego drzewa, podwójnej i potrójnej blachy, harf, smyczków i perkusji zestaw quasi-instrumentów, tj. przedmiotów użytych jako źródła dźwięku (bouteillophones – butelki częściowo napełnione wodą, flaques sonores – „kałuże dźwiękowe” w odpowiednich pojemnikach, syrena wysoka i niska, koło loteryjne, grzechotka, maszyna do pisania, a nawet rewolwer). Współczesnych szokowała nie tylko instrumentacja utworu, ale także przemieszanie w niej sztuki „wysokiej” i „niskiej” z przewagą tej ostatniej (ragtime, elementy muzyki cyrkowej i music-hallu). W uzyskaniu awangardowego efektu utworu odegrali znaczącą rolę jego współtwórcy: J. Cocteau, P. Picasso i L. Massine.
Za arcydzieło Satiego uważany jest 3-częściowy dramat symfoniczny z głosem wokalnym pt. Sokrates (1918), oparty na Dialogach Platona. W utworze tym występują 4 postacie męskie, jednak Satie przeznaczył wykonanie tych partii sopranowi. Orkiestra o składzie kameralnym tworzy tło dla sylabicznie, parlandowo traktowanego głosu wokalnego; wielokrotnie powtarzane figury melodyczne i harmoniczne owego tła ukazywane są w różnej orkiestracji i harmonizacji. Np. część III pt. Śmierć Sokratesa oparta jest na kilkunastu jednostkach melorytmicznych, z których jedna – wznoszący się tetrachord (postęp sekund małych i wielkich, w ruchu ćwierćnutowym) – ma znaczenie kluczowe, występuje jako motyw główny (samodzielnie), jako motyw dialogu instrumentalnego, a także jako jedna z 3 warstw danej struktury. Brzmienie utworu cechuje monotonia, uzyskana m.in. przez wyrównany poziom dynamiczny (rzadko ponad mezzoforte) i jednorodność rytmiczną (przewaga ćwierćnut i ósemek). Uzyskany został kontemplacyjny, pełen skupienia nastrój. Po tym poważnym w wyrazie utworze Satie skomponował 2 suity na music-hallową orkiestrę (z wieloma efektami instrumentacyjnymi): 3 petites pièces montées 1919 i La belle excentrique 1920 (z zastosowaniem tanecznych rytmów: ragtime, walc, kankan).
W 1920 kompozytor zaproponował ekstrawagancką na owe czasy koncepcję muzyki, której powierzył rolę tła dźwiękowego, towarzyszącego wszelkim wydarzeniom życiowym; owa muzyka nazwana przezeń „musique d’ameublement” (muzyka-umeblowanie) powinna być traktowana przez odbiorcę jak przedmiot, jak mebel, którego się używa w danej chwili lub nie. Tego rodzaju muzykę zaprezentował jako antrakt w sztuce M. Jacoba pt. Ruffian toujours, truand jamais. Jako „musique d’ameublement” traktował też Cinema – antrakt symfoniczny w balecie Relâche, towarzyszący filmowi R. Claira. Uważał zresztą, że każda muzyka może służyć jako „meblowa”, nawet jego dramat symfoniczny Sokrates może być użyty jako muzyka-mebel.
W dziełach Satiego melodia jest zawsze elementem pierwszoplanowym i podstawowym wyznacznikiem formy. Fraza lub temat, powtarzane w postaci oryginalnej lub nieznacznie modyfikowanej, ukazywane w różnych kontekstach harmonicznych, fakturalnych i dynamicznych, tworzą formę statyczną, wieloodcinkową, a niekiedy – w przypadku kontrastu między odcinkami – montażową. Zaznacza się nadto tendencja do układu odcinków w formę łukową. Wszechobecna w twórczości Satiego zasada repetycji dotyczy nie tylko głównej melodii, ale też struktur ostinatowych (ostinata melorytmiczne, meloharmoniczne i rytmiczno-harmoniczne). Odstępstwa od reguł systemu dur-moll i paralelny ruch współbrzmień, a także łączenie skal durowych i molowych ze skalami modalnymi inspirowały impresjonistów i neoklasyków, ale w wielu utworach Satiego pojawiają się tylko niewielkie zakłócenia w systemie tonalnym (wyraźnie określona tonacja i struktury, w których zachodzi jej deformacja), a niekiedy system tonalny występuje w czystej postaci. Awangardowe rysy twórczości Satiego zaznaczają się m.in. w zapisie utworów, przeważnie pozbawionych znaków przykluczowych i oznaczeń metrycznych, zaopatrzonych w różnorodne, zabawne komentarze słowne i niekiedy rysunkowe. Satie z upodobaniem stosował cytaty w postaci in crudo lub z niewielkimi zmianami, głównie skrótami i w ujęciu parodystycznym; są to piosenki ludowe, rozrywkowe, dziecięce, patriotyczne (La Carmagnola w Description automatique nr 2, Marsylianka w Sports et divertissements, nr 13), fragmenty kompozycji, m.in. Ch. Gounoda, E. Chabriera, L. van Beethovena, W.A. Mozarta (Rondo alla turca i Sonaty A-dur w Croquis et agaceries... nr 1) i F. Chopina (Marsz żałobny z Sonaty b-moll w Embryons desséchés nr 2, nb. przewrotnie określony w nutach jako sławny mazurek Schuberta). Satie był wyrazicielem idei – głoszonej przez J. Cocteau – zniesienia granicy między sztuką elitarną i popularną. Prezentował postawę twórcy odrzucającego wyobrażenie o sztuce jako posłannictwie.
Edycje: Erik Satie. Ecrits, wyd. O. Volta, Paryż 1977, 3. wyd. 1990; A Mammal’s Notebook. Collected Writings of Erik Satie, wyd. O. Volta, Londyn 1996
Literatura: Satie Seen Through his Letters, red. O. Volta, Londyn 1989, 2. wyd. 1994; Briefe I, red. O. Volta, Hofheim 1991 (listy z lat 1891–1913); Erik Satie Bibliographie raisonnée, red. O. Volta, Arcueil 1995; O. Volta Erik Satie, katalog, Paryż 1997; Roland-Manuel Erik Satie, Paryż 1916; P.-D. Templier Erik Satie, Paryż 1932, wyd. w języku angielskim Cambridge (Massachusetts) 1969; R. Myers Erik Satie, Londyn 1948, 2. wyd. 1968; A. Rey Erik Satie, Paryż 1974, 2. wyd. 1995; G. Wehmeyr Erik Satie, Ratyzbona 1974; J. Harding Erik Satie, Londyn 1975; M. Bredel Erik Satie, Paryż 1982; V. Lajoinie Erik Satie, Paryż 1985; J.-J. Barbier Au piano avec Erik Satie, Paryż 1986; A.M. Gillmor Erik Satie, Boston 1988, 2. wyd. 1991; V. Careaga Erik Satie, Madryt 1990; R. Orledge Satie the Composer, Cambridge 1990, 2. wyd. 1992; O. Volta Satie et la danse, Paryż 1992; S.M. Whiting Satie the Bohemian. From Cabaret to Concert Hall, Oksford 1999; J. Cocteau Le coq et l’arlequin. Notes autour de la musique, Paryż 1918, przedr. w Le rappel à l’ordre, Paryż 1926, w języku angielskim 1926 i w Oeuvres complètes, Lozanna 1950, w języku polskim Kogut i arlekin, tłum. A. Socha, Kraków 1995; K. Szymanowski Grupa Sześciu i Erik Satie, „Wiadomości Literackie” 1924 nr 29; Z. Jachimecki Erik Satie przedstawiciel parodii w nowoczesnej muzyce francuskiej, „Muzyka” 1927 nr 3 i 5; V. Jankélévich Le nocturne. Fauré, Chopin et la nuit, Satie et le matin, Paryż 1957; S. Jarociński Erik Satie, w: Orfeusz na rozdrożu, Warszawa 1958, poszerz. Kraków 1974, 2. wyd. 1983; J. Cage On Erik Satie, „Art News Annual” 1958 nr 27, przedr. w: Silence, Middletown (Connecticut) 1961; P. Gowers Satie’s Rose Croix Music (1891–1895), „Proceedings of the Royal Musical Association”, XCII, 1965/66; S. Jarociński Erik Satie, w: Poetyka muzyczna, «Zeszyty Naukowe Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie» nr 6, red. E. Mizerska-Golonek i L. Polony, Kraków 1983; K. Przybyłowska Twórczość fortepianowa Erik Satie, «Muzyka Fortepianowa» X, w: «Prace Specjalne Akademii Muzycznej w Gdańsku» nr 53, 1995; C. Adams Erik Satie and Golden Section Analysis, „Music and Letters” LXXVII, 1996; R. Orledge Debussy and Satie, w: Debussy Studies, red. R. Langham Smith, Cambridge 1996; R. Orledge Understanding Satie’s „Vexations”, „Music and Letters” LXXIX, 1998 oraz Erik Satie’s Ballet „Mercure” (1924), „Journal of the Royal Musical Association” CXXIII, 1998; O. Volta Entre Satie et Picasso. Le mystère du Rideau Rouge [Parade], „Le travail de l’art” 1999 nr 4; A. Socha Erik Satie. Garść refleksji, „Res Facta Nova” 3 (12), Poznań 1999; numery specjalne: «Musik-Konzepte» 11, red. H.-K. Metzger i R. Riehn, Monachium 1980, wyd. poszerz. 1988; „Revue internationale de musique française” nr 23, 1987
Kompozycje
Instrumentalne:
orkiestrowe:
Danse na małą orkiestrę, 1890 (w wersji na 2 fortepiany jako nr 6 w 3 morceaux en forme de poire)
3 sonneries de la Rose+Croix, 3 fanfary na trąbki i orkiestrę, 1892; też wersja na fortepian, 1892
The Angora Ox na orkiestrę, 1901 (?); wersja na fortepian uzup. przez J. Fritza, 1997
Je te veux, walc na orkiestrę kabaretową, 1901 (?)
Musique d’ameublement, 2 utwory: nr 1 na flet, klarnet, trąbkę i smyczki, nr 2 na flet, klarnet i smyczki, 1918
3 petites pièces montées na 2 fortepiany i orkiestrę, 1919; wersja na 2 fortepiany, 1920
La belle excentrique, fantazja na orkiestrę music-hallową, 1920
Musique d’ameublement. Tenture de cabinet préfectoral na małą orkiestrę, 1923
Cinéma, entr’acte symphonique de Relâche na orkiestrę, 1924; też jako duet fortepianowy w oprac. D. Milhauda, 1926
kameralne:
Choses vues à droite et à gauche (sans lunettes), 3 utwory na skrzypce i fortepian, 1914
Musique d’ameublement, 3 utwory na 2 fortepiany oraz 3 klarnety i puzon, 1920 (zawiera tematy z muzyki A. Thomasa i C. Saint-Saënsa)
fortepianowe (ok. 100 utworów):
Allegro na fortepian, 1884
Valse-ballet na fortepian, 1885
Fantaisie-valse na fortepian, 1885
4 ogives na fortepian, 1886
3 sarabandes na fortepian, 1887, zrewid. 1911
3 gymnopédies na fortepian, 1888
Gnosienne nr 5 na fortepian, 1889
Gnosienne nr 4 na fortepian, 1891
3 gnosiennes na fortepian, 1893
Vexations na fortepian, 1893
Gnosienne nr 6 na fortepian, 1897
The Dreamy Fish na fortepian, 1901
Je te veux na fortepian, 1901 (?)
Poudre d’or na fortepian, 1902
3 morceaux en forme de poire, 7 utworów na 2 fortepiany, 1903 (oparte na utworach fortepianowych, orkiestrowych i piosenkach kabaretowych z lat 1890–1902)
La diva de l’Empire na fortepian, 1904
Le Piccadilly na fortepian, 1904
Fugue-valse na fortepian, 1906 (użyte jako Danse de tendresse w balecie Mercure)
Passacaille na fortepian, 1906
Aperçus désagréables, 3 utwory na 2 fortepiany, 1908
En habit de cheval, 4 utwory na 2 fortepiany, 1911; też wersja na orkiestrę
2 préludes pour un chien na fortepian, 1912
Préludes flasques (pour un chien), 4 utwory na fortepian, 1912
Véritables préludes flasques (pour un chien), 3 utwory na fortepian, 1912
Descriptions automatiques, 3 utwory na fortepian, 1913
Croquis et agaceries d’un gros bonhomme en bois, 3 utwory na fortepian, 1913
Embryons desséchés, 3 utwory na fortepian, 1913
Chapitres tournés en tous sens, 3 utwory na fortepian, 1913
L’enfance de Ko-Quo, 3 utwory na fortepian, 1913
Sports et divertissements na fortepian, 1914
Heures séculaires et instantanées, 3 utwory na fortepian, 1914
Les trois valses distinguées du précieux dégoûté, 3 utwory na fortepian, 1914
Avant-dernières pensées, 3 utwory na fortepian, 1915
Sonatine bureaucratique na fortepian, 1917
Rag-time Parade na fortepian, fragm. z baletu Parade, 1918
Nocturnes nr 1–3, 1919 i nr 4–5, 1919, nr 6, 1919 (ukończony przez R. Orledge’a 1994)
Rêverie de l’enfance de Pantagruel na fortepian, 1919 (oprac. na fortepian utworu orkiestrowego 3 petites pièces montées nr 1)
Premier menuet na fortepian, 1920
Wokalno-instrumentalne:
Messe des Pauvres na chór i organy, 1895
Socrate, dramat symfoniczny na sopran i orkiestrę kameralną, sł. Dialogi Platona, tłum. V. Cousin, 1918
4 petites mélodies na głos i fortepian do sł. A. Lamartine’a, J. Cocteau, anonimowych z XVIII w. i R. Radigueta, 1920
Ludions na głos i fortepian do sł. L.P. Fargue’a, 1923
kilkanaście pieśni na głos i fortepian do sł. kompozytora, J.P. Contamine de Latour, C. Mendèsa
kilkanaście piosenek kabaretowych na głos i fortepian, głównie do sł. V. Hyspy, m.in. Un dîner à l’Elysée, 1899; Tendrement, 1902; Petit recueil des fêtes, 1904; Je te veux do sł. H. Pacory, ok. 1901 i in.
Sceniczne:
Les fils des étoiles, muzyka do sztuki J. Péladana, 1891, wyst. Paryż 1892
Uspud, balet, libr. J.P. Contamine de Latour i kompozytor, 1892, wyst. Paryż 1979
La porte héroïque du ciel, preludium do dramatu ezoterycznego J. Bois, 1894, wyst. Paryż 1894
Jack in the Box, pantomima, libr. J. Dépaquit, muzyka fortepianowa 1899, zorkiestrowana przez D. Milhauda 1926, wyst. jako balet Paryż 1926
La piège de Méduse, komedia liryczna, libr. kompozytor, muzyka fortepianowa 1913, aranżacja na mały zespół instrumentalny 1921, wyst. Paryż 1921
Cinq grimaces pour „Le songe d’une nuit d’été”, tekst W. Szekspir, w adaptacji J. Cocteau, 1915, wyk. koncert. Paryż 1926
Parade, balet, libr. J. Cocteau, scenografia P. Picasso, choreogr. L. Massine, 1917, początkowy Choral i Final dodane w 1919, wyst. Paryż 1917; wersja na 2 fortepiany, 1917
La belle excentrique, fantazja, libr. kompozytor, 1920, wyst. Paryż 1921; też wersja na 2 fortepiany; taniec nr 1 i 2 też na fortepian solo
La statue retrouvée, divertissement na organy i trąbkę, libr. J. Cocteau, scenografia P. Picasso, choreogr. L. Massine, 1923, wyst. Paryż 1923
Mercure, balet, libr. E. de Beaumont, scenografia P Picasso, choreogr. L. Massine, 1924, wyst. Paryż 1924
Relâche, balet 2-aktowy, libr. E Picabia i J. Borlin, z antraktem filmowym R. Claira, 1924, wyst. Paryż 1924
Prace:
Mémoires d’un amnésique, seria artykułów w: „Bulletin français de la Société Internationale de Musique” 1912–14, fragm. w jęz. pol. pt. Pamiętniki amnezyka, tłum. S. Jarociński, „Res Facta” 2, 1968
Eloge des critiques, ,,Action” 1921 nr 8, w jęz. pol. pt. Pochwała krytyków, tłum. S. Jarociński, „Res Facta” 2, 1968
Recoins de ma vie, „Feuilles libres” nr 35, 1924, w jęz. pol. pt. Tajniki mego życia, tłum. S. Jarociński, „Res Facta” 2, 1968
liczne artykuły, publikowane niekiedy pod pseudonimami, m.in. w: „Lanterne japonaise” (1888–89), „Chat noir” (1888–89), „Gil Blas” (1892), „Guide du concert” (1912–14, 1920), „L’Humanité” (1919), „Esprit nouveau” (1921), „Vanity Fair” (1921–23), „.391” (1921–24), „Almanach de Cocagne” (1922), „Coeur à barbe” (1922), „Transatlantic Review” (1924)