Pasiecznik, Pasichnyk, Olga, *3 III 1968 Równe (Ukraina), ukraińska śpiewaczka (sopran) mieszkająca w Polsce. Studiowała pedagogikę muzyczną i grę na fortepianie w Równem, a następnie śpiew w konserwatorium w Kijowie u E. Miroszniczenko; studia podyplomowe odbyła u A. Bolechowskiej w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie. Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w s’Hertogenbosch (1994, II nagroda), Helsinkach (1999, II nagroda) oraz Brukseli (2000, III nagroda, nagroda specjalna w dziedzinie muzyki kantatowo-oratoryjnej oraz nagroda publiczności). Od 1992 związana jest z Warszawską Operą Kameralną, śpiewała tytułowe partie w operach C. Monteverdiego (Koronacja Poppei), H. Purcella (Dydona i Eneasz) i J.-B. Lully’ego (Alceste), partię Rosmene w Imeneo oraz Almireny w Rinaldzie G. F. Händla, partie Hrabiny i Zuzanny w Weselu Figara, Paminy i Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie, Donny Anny w Don Giovannim, Fiordiligi w Così fan tutte, Sandriny w La finta giardiniera oraz Rozyny w La finta semplice W.A. Mozarta, partię Fiorilli w Il Turco in Italia G. Rossiniego. Występuje we wszystkich niemal krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Kanadzie w repertuarze scenicznym i koncertowym. W 1998 odniosła wielki sukces w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu jako Pamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, w 1999 debiutowała we Florencji z orkiestrą Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, w 2000 z Orchestre Colonne w Salle Pleyel w Paryżu, występowała ponadto m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie z European Union Baroque Orchestra, w Opéra de Massy, w Suomen Kansallisooppera w Helsinkach (Mimi w Cyganerii G. Pucciniego), a także na scenach Palais des Beaux-Arts i Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Opéra-Bastille i Théâtre du Châtelet w Paryżu, w Konzerthaus w Berlinie, Auditorio Nacional de Música i Teatro Real w Madrycie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Vlaamse Opera w Antwerpii i Grand Théâtre w Genewie. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie śpiewała partię Roksany w Królu Rogerze K. Szymanowskiego, Królowej Nocy w Ignorancie i szaleńcu P. Mykietyna, tamże pojawiła się w tytułowych rolach w Peleasie i Melizandzie C. Debussy’ego oraz w Orfeuszu i Eurydyce Ch.W. Glucka. Często występuje w recitalach z siostrą Natalią (fortepian), wykonując pieśni rosyjskie i ukraińskie.
Współpracuje z najważniejszymi orkiestrami polskimi (FN, Sinfonia Varsovia, NOSPR) i wiodącymi zespołami zagranicznymi (m.in. Orchestre National de Belgique, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Concerto Köln, The English Concert, European Union Baroque Orchestra oraz Orchestre National de France), a także z wybitnymi polskimi pianistami – E. Pobłocką i J. Olejniczakiem. Dzięki głębokiej znajomości zagadnień wykonawczych muzyki dawnej ceniona jest przez specjalizujące się w tej dziedzinie zespoły – występowała m.in. z La Grande Ecurie et La Chambre du Roy, Les Enemies Confus, Triem Bortnianskiego, Concerto Polacco, Il Tempo, Academy of Ancient Music. Prowadziła mistrzowską klasę śpiewu podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie (Warszawa) oraz kursy interpretacyjne dla studentów akademii muzycznych. W jej repertuarze istotne miejsce zajmuje też pieśń romantyczna i impresjonistyczna oraz muzyka współczesna. Śpiewaczka wielokrotnie brała udział w premierach (m.in. Ligia w Quo vadis B. Matuszczak, Warszawska Opera Kameralna, 1996, Królowa Nocy w operze Ignorant i szaleniec P. Mykietyna, Teatr Wielki–Opera Narodowa w Warszawie, 2001) oraz prawykonaniach (m.in. utwory K. Knittla, skomponowane specjalnie dla niej).
Pasiecznik ma w dorobku wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, nagrania do filmów (m.in. Ogniem i mieczem w reżyserii J. Hoffmana) oraz nagrania płytowe (m.in. Naxos, Opus 111, Sony Music, Harmonia Mundi, Neos, Calliope), które obejmują ponad 50 pozycji z muzyką polskiego baroku, utworami C. Monteverdiego, G. Frescobaldiego, K. Forstera, G.P. Telemanna, G.F. Händla, J. Haydna, W.A. Mozarta i K. Pendereckiego, komplety pieśni F. Chopina i Mozarta, pieśni N. Rimskiego-Korsakowa i C. Cui do słów A. Mickiewicza, pieśni W. Lutosławskiego i K. Szymanowskiego oraz opery: L’Olimpiade G.B. Pergolesiego, Zenobie J.A. Hassego, Imeneo i Giulio Cesare Händla, Don Giovanni Mozarta, Alcide D. Bortnianskiego, Carmen G. Bizeta, Król Roger K. Szymanowskiego, Siedem bram Jerozolimy Pendereckiego. Pasiecznik otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. dwukrotnie nagrodę płytową Fryderyk (Pieśni kurpiowskie Szymanowskiego, 1997, Chantefleurs et Chantefables Lutosławskiego, 2004), nagrodę Orfeusz na festiwalu Warszawska Jesień (1999), nagrodę im. A. Hiolskiego (Peleas i Melizanda C. Debussy’ego, przyznaną w 2004, za sezon artystyczny 2001/02), nagrodę Münchner Opernfestspiele (2006), nagrodę im. C.K. Norwida (2007) oraz nagrodę im. J. Kiepury (La voix humaine F. Poulenca, 2012). W 2001 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Krytycy zgodnie podkreślają, iż Pasiecznik łączy piękno barwy głosu i wirtuozerię z głębią wyrazu, talentem aktorskim, inteligencją i charyzmatyczną osobowością. Perfekcjonizm, znakomita pamięć i technika oraz szybkość, z jaką śpiewaczka opanowuje nowy repertuar (od późnego renesansu przez barok, klasycyzm, romantyzm aż po współczesność) sprawiają, że jest chętnie zapraszana przez wybitnych dyrygentów i wykonawców; współpracowała m.in. z F. Brüggenem, R. Jacobsem, H. Holligerem, P. Herreweghem, K. Kordem, J. Maksymiukiem, J.-C. Malgoireem, M. Minkowskim, J. Nelsonem, A. Parrottem, K. Pendereckim, T. Pinnockiem, P. McCreeshem oraz A. Witem.