Logotypy UE

Halévy, Fromental

Biogram i literatura

Halévy [alew’i] Jacques François Fromental, Fromentin, Elie, właściwie Elias Lévy, *27 V 1799 Paryż, † 7 III 1862 Nicea, francuski kompozytor, pedagog i pisarz muzyczny.

Jego rodzice: Elias Levy z Fürth, poeta i uczony, oraz Julie Meyer z Nancy byli narodowości żydowskiej. W 1807 zmienili nazwisko na Halévy. Halévy wcześnie rozpoczął naukę muzyki, a mając 9 lat był już uczniem konserwatorium paryskiego; w 1816 ukończył naukę kompozycji w klasie L. Cherubiniego, z którym połączyły go przyjazne stosunki. Był także uczniem H.M. Bertona (harmonia) i E. Méhula. W 1816 i 1817 został laureatem II nagrody za kantaty Les derniers moments du Tasse oraz La mort d’Adonis w konkursie Grand Prix de Rome, a w 1819 zdobył I nagrodę za kantatę Herminie. Przed wyjazdem do Rzymu napisał na zamówienie zgromadzenia żydowskiego kantatę żałobną De profundis, wykonaną 24 III 1820 na nabożeństwie po śmierci zamordowanego księcia de Berry. Pobyt w Rzymie przyniósł w efekcie kilka drobnych utworów wokalno-instrumentalnych oraz fragmenty opery w stylu włoskim. Po kilkumiesięcznym pobycie w Wiedniu (1822–23) Halévy powrócił do Paryża. Kariera Halévy’ego jako pedagoga rozpoczęła się w 1827, kiedy został mianowany profesorem harmonii i akompaniamentu w konserwatorium. Od 1830 prowadził klasę kontrapunktu i fugi, a od 1840 kompozycji; do jego uczniów należeli m.in.: Ch. Gounod, E. Deldevez, G. Bizet, Ch. Lecocq i C. Saint-Saëns, a z polskich kompozytorów H. Jaroński. Równolegle do 1826 pełnił funkcję chef du chant w Théâtre Italien, a w 1829–45 w paryskiej Operze. W 1835 kawaler orderu Legii Honorowej; w 1836 został wybrany na członka Académie des Beaux Arts na miejsce zmarłego A. Reichy. W 1854 objął funkcję sekretarza tej instytucji. Od 1840 był również dyrygentem na dworze Ludwika Filipa I. Na dwa lata przed śmiercią przeniósł się do Nicei.

Niemal całe życie twórcze wypełniło Halévy’emu komponowanie oper. Po pierwszych niepowodzeniach (Les bohémiennes, Les deux pavillons, Erostrate, Pygmalion — nie wystawiono) udało się kompozytorowi doprowadzić do inscenizacji opery komicznej L’artisan. Był to początek wielokrotnie później odnawianej współpracy z cenionym wówczas librecistą J.H. Vernoy de Saint-Georges. Na dzień urodzin króla Karola X skomponował Halévy — wspólnie z L.V.E. Rifautem — operę Le roi et le batelier, wystawioną w 1827 na scenie Opéra Comique. W 1828 z myślą o M. Malibran, występującej wówczas w Théâtre Italien, napisał operę semiseria do tekstu włoskiego pt. Clari. W następnym roku poważny sukces przyniosła mu opera komiczna Le dilettante d’Avignon do libretta m.in. brata, Léona Halévy’ego, będąca satyrą na operę włoską. Bankructwo ogłoszone przez Opéra Comique w 1832 uniemożliwiło inscenizację kolejnej opery Halévy’ego — Yella. Stan zawieszenia nie trwał jednak długo, gdyż już w następnym roku doszło do wystawienia opery Ludovic, dzieła F. Herolda, ukończonego przez Halévy’ego. W tym samym roku Chopin napisał Variations brillantes op. 12 na temat zaczerpnięty z tej opery (aria Je vends des scapulaires). Największym i natychmiastowym sukcesem Halévy’ego była jego pierwsza grand opéra La Juive (Żydówka) z 1835, jedyne dzieło kompozytora, które na trwałe weszło do repertuaru operowego i tym samym zapewniło kompozytorowi miejsce w gronie autorytetów muzyki Francji 2 połowy XIX w. Dzieło to (pomijając balet Manon Lescaut) zapoczątkowało współpracę Halévy’ego z E. Scribe’em oraz L. Véronem, dyrektorem Opery. Duży sukces odniósł Halévy w tym samym roku także w Opéra Comique operą L’éclair. Spośród dalszych wielkich oper Halévy’ego na czoło wysuwają się La reine de Chypre (1841), której wyciąg fortepianowy sporządził dla wydawnictwa M. Schlesingera R. Wagner oraz Charles VI (1843) z akcentami patriotycznymi (chór Guerre aux tyrans oraz ansambl Vive le roi! Vive la France). Pod koniec lat 40. Halévy napisał jeszcze kilka oper komicznych, z których sukces odniosły Les mousquetaires de la reine (1846) i Le val d’Andorre (1848). Na otwarcie Opéra National w Théâtre Lyrique (1847) wspólnie z innymi kompozytorami Halévy napisał prolog Les premiers pas. Dla londyńskiego Queen Theatre stworzył w 1850 operę, której libretto Scribe oparł na Burzy Szekspira. Paryska premiera tego dzieła (1851) nie cieszyła się sukcesem; przemijające powodzenie miała także ostatnia ukończona przez Halévy’ego opera La magicienne (1850). Przerwaną przez śmierć pracę nad Noé ou Le déluge doprowadził do końca G. Bizet (zięć Halévy’ego). Literacka twórczość Halévy’ego obejmuje dwa tomy szkiców z zakresu historii muzyki, z których drugi opublikowany został pośmiertnie; zawierają one m.in. eseje o Frobergerze, początkach opery francuskiej i o Mozarcie.

Kompozytorską spuściznę Halévy’ego niemal całkowicie zdominowała tworczość operowa, która rozwinęła się w ramach dwóch popularnych we Francji w 1 połowie XIX w. gatunków: grand opéra (wielka opera heroiczna) i opéra comique. W obu gatunkach nawiązał Halévy do zastanych tradycji (Méhul, Boieldieu, Cherubini, Spontini, Rossini). W operach poważnych sięgał do tematyki historycznej, fantastycznej i biblijnej. Odnaleźć można w tych dziełach cechy typowe dla stylu grand opéra: 5-aktową budowę, monumentalne chóry na ogół w prostym opracowaniu homofonicznym, sceny rytualne w efektownej oprawie muzycznej, sceny baletowe, marsze towarzyszące korowodom i procesjom, szeroko rozbudowane partie zespołowe, fragmenty z udziałem organów, partie solowe o rożnym charakterze (modlitwa, serenada, romans, pieśń biesiadna, ballada). Jedyne mistrzowskie dzieło Halévy’ego, Żydówka, osiągnęło swoją wysoką wartość artystyczną dzięki próbom przezwyciężenia operowych schematów na drodze pogłębienia rysunku psychologicznego postaci. Bogactwem i zmiennością muzycznych odcieni wyrazowych trafnie uwypuklił Halévy chwiejność i walkę wewnętrzną głównych bohaterów: Racheli (romans z II aktu, duet Racheli i Eudory z IV aktu) i jej ojca (scena z kardynałem Brogni oraz słynna aria Eleazara z IV aktu). Bardziej niż inni współcześni mu kompozytorzy francuscy unikał Halévy nieuzasadnionego dramatycznie popisu wokalnego, w niewielkim też stopniu (modlitwa i wieczerza paschalna w II akcie) dochodzi w Żydówce do głosu koloryt lokalny, jaki sugeruje tytuł i naczelny konflikt dramatu. Halévy z dużą zręcznością i swobodą operował orkiestrą, a szczególnie grupą instrumentów dętych (pochody chromatyczne w instrumentach blaszanych, duża rola wyrazowa instrumentów drewnianych), niejednokrotnie antycypując pomysły orkiestrowe Berlioza. Żydówka ustępuje jednak dziełom Meyerbeera pod względem siły emocji i dynamizmu. Mało krytyczna postawa kompozytora w wyborze librett spowodowała, że żadna z pozostałych jego wielkich oper nie przetrwała próby czasu. Szczególnie późne dzieła Halévy’ego zniechęcają sztucznością intrygi, brakiem prawdopodobieństwa w przebiegu akcji, tanim sentymentalizmem i sztucznym patosem (co odczuwano już w XIX w.). Spośród oper komicznych popularnością cieszyła się dość długo L’éclair, niewielkie dzieło przeznaczone na cztery głosy (dwa soprany i dwa tenory) bez udziału chóru, pełne gracji i zabawnych sytuacji scen, (wpływy Mozarta), nie dorównujące jednak witalizmowi oper Rossiniego czy Aubera. W Le val d’Andorre oraz Le guitarrero na uwagę zasługuje podkreślanie lokalnego kolorytu (baskijskiego i hiszpańskiego) — zabieg mający na celu stworzenie atrakcyjnej atmosfery dźwiękowej. Jest to raczej wyobrażenie o muzyce danego narodu niż konkretne nawiązanie do niej.

Wagner, który tak pogardliwie wyrażał się o operach Meyerbeera i o muzyce francuskiej w ogóle, wysoko cenił dzieła Halévy’ego: „Nigdy nie słyszałem muzyki dramatycznej, która by mnie tak całkowicie przeniosła w dany okres historii”, a Żydówkę nazwał wręcz „śladem ducha beethovenowskiego”. Berlioz natomiast najwybitniejsze dzieło Halévy’ego określił jako „ta nieszczęsna Żydówka […] wszystko, co miałbym o niej do powiedzenia jest tak okropne, że mógłbym zostać posądzony o zazdrość”, a chwalił Le val d’Andorre za ciekawą instrumentację i znakomicie skonstruowany finał II aktu. Berlioz także dał początek opinii, często później powtarzanej, że talent Halévy’ego mógł się wypowiedzieć raczej w operach lżejszego gatunku. Jako profesor konserwatorium Halévy cieszył się dużą popularnością wśród studentów, chociaż w opinii niektórych (np. C. Saint-Saënsa) był zbyt mało wymagający i pozbawiony zmysłu dydaktycznego.

Literatura: H. Berlioz Les musiciens et la musique, Paryż 1903; R. Wagner Bericht über eine neue Pariser Oper „La reine de Chypre” von Halévy., w: Gesammelte Schriften und Dichtungen, t. 1, Lipsk 1897; R. Wagner Halévy et „La reine de Chypre”, w: R. Wagner Mein Leben, red. M. Gregor-Dell in, Lipsk 1911, nowe wyd. Monachium 1963; C. de Lorbac Fromental Halévy. Sa vie, ses oeuvres, Paryż 1862; L. Halévy Fromental Halévy. Sa vie et ses oeuvres, Paryż 1862, 1863; A. Castelin Fromenat Halévy. Notice biographique, Paryż 1863; E. Monnais Fromental Halévy. Souvenirs d’un ami, Paryż 1863; Ch.A. Sainte-Beuve Nouveaux lundis, Paryż 1864; A. Pougin Fromental Halévy, écrivain, Paryż 1865; E. Hanslick Jasques Fromental Halévy, w: Die moderne Oper, t. 9, Berlin 1900; C. Saint-Saëns Ecole buissonnière. Notes et souvenirs, Paryż 1913; W.L. Crosten French Grand Opéra, An Art and a Business, Nowy Jork 1948; M. Curtiss Fromental Halévy, „The Musical Quarterly” XXXIX, 1953; J.W. Klein Jasques Fromental Halévy (1799–1862), „The Music Review” XXIII, 1962; H. Becker Die historische Bedeutung der Grand Opéra, w: Beiträge zur Geschichte der Musikanschauung im 19. Jahrhundert, red. W. Salmen, „Beiträge zur Musikgeschichte des XIX Jahrhunderts” t. 1, Ratyzbona 1965; K. Leich Lokalkolorit in Fromental Halévy’s „Guitarrero” (1841), w: Die Couleur locale in der Oper des 19. Jahrhunderts, red. H. Becker, „Beiträge zur Musikgeschichte des XIX Jahrhunderts” t. 42, Ratyzbona 1967; K. Pendle E. Scribe and French Opera of the 19th Century, „The Musical Quarterly” LVII, 1871; H.C. Wolff Halévy als Kunst- und Musikschrijtsteller, w: Musicae scientiae collectanea, księga pamiątkowa K.G. Fellerera, red. H. Häschen, Kolonia 1973.

Kompozycje i prace

Kompozycje

Sceniczne:

opery:

Les bohémiennes, 1819–20, zaginiona

Marco Curzio, 1822 (tylko finał)

Les deux pavillons ou Le jaloux et le méfiant, 1824, libretto J.B.C. Vial

Pygmalion, 1-aktowa, ok. 1824, libretto A. Arnoult, Patin

Erostrate, 3-aktowa, ok. 1825, nie ukończona, libretto A. Arnoult, L. Halévy

L’artisan, 1-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 30 I 1827

Le roi et le batelier, z L.V.E. Rifautem, 1-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 8 XI 1827

Clari, 3-aktowa, libretto P. Giannone, praprem. Paryż 9 XII 1828

Le dilettante d’Avignon, 1-aktowa, libretto F.B. Hoffman, L. Halévy, praprem. Paryż 7 X1 1829

Attendre et courir, z H. de Ruolzem, 1-aktowa, libretto Fulgence, Henri, praprem. Paryż 28 V 1830

La langue musicale, 1 -aktowa, libretto Saint-Yves, praprem. Paryż 11 XII 1830

La tentation opera baletowa, z C. Gide’em, 5-aktowa, libretto E. Cavé, J. Coralli, praprem. Paryż 20 VI 1832

Yella, 2-aktowa, ok. 1832, librett H. Moreau, P. Dupont

Les souvenirs de Lafleur, 1-aktowa, libretto P.F.A. Carmouche, de Courcy, praprem. Paryż 4 III 1833

Ludovic, 2-aktowa, uzupełnienie opery F. Hérolda, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 16 V 1833

La Juive, 5-aktowa, libretto E. Scribe, praprem. Paryż 23 II 1835, Warszawa 18 II 1857 (pt. Żydówka)

L’éclair, 3-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, F.A.E. de Planard, praprem. Paryż 16 XII 1835, Warszawa 24 IX 1835 (pt. Błyskawica)

Guido et Ginevra ou La peste de Florence, 5-aktowa, libretto E. Scribe, praprem. Paryż 5 III 1838

Les treize, 3-aktowa, libretto P. Duport, E. Scribe, praprem. Paryż 15 IV 1839

Le shérif, 3-aktowa, libretto E. Scribe wg Balzaca, praprem. Paryż 2 1X 1839

Le drapier, 3-aktowa, libretto E. Scribe, praprem. Paryż 6 I 1840

Le guitarrero, 3-aktowa, libretto E. Scribe, praprem. Paryż 21 I 1841

La reine de Chypre, 5-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 22 XII 1841

Charles VI, libretto C. i G. Delavigne, praprem. Paryż 15 III 1843

Le lazzarone ou Le bien vient en dormant, 2-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 23 III 1844

Les mousquetaires de la reine, 3-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 3 II 1846

Le val d’Andorre, 3-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 11 XI 1848, Warszawa 9 X 1852 (pt. Dolina Andory)

La fée aux roses, 3-aktowa, libretto E. Scribe, J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 1 X 1849, Warszawa 15 II 1855 (pt. Wieszczka róż)

La tempestà, 3-aktowa, libretto P. Giannone, E. Scribe wg Szekspira, praprem. Londyn 8 VI 1850

La dame de pique, 3-aktowa, libretto E. Scribe, praprem. Paryż 28 XII 1850

Le juif errant, 5-aktowa, libretto E. Scribe, J.H. Vernoy de Saint-Georges wg E. Sue, praprem. Paryż 23 IV 1852

Le nabab, 3-aktowa, libretto E. Scribe, J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 11 X 1853

Jaguarita l’indienne, 3-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, A. de Leuven, praprem. Paryż 14 V 1855

L’inconsolable, 1-aktowa, praprem. Paryż 13 VI 1855, wystawione pod pseudonimem „Alberti”

Valentine d’Aubigny, 3-aktowa, libretto J. Barbier, M. Carré, praprem. Paryż 26 IV 1856

La magicienne, 5-aktowa, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Paryż 17 III 1858

Noé ou Le déluge, 3-aktowa, ukończona przez G. Bizeta, libretto J.H. Vernoy de Saint-Georges, praprem. Karlsruhe 5 IV 1885, Warszawa 2 II 1887

Vanina d’Ornano, 3-aktowa, nieukończona, libretto L. Halévy

***

ponadto balet Manon Lescaut, 3-aktowa, libretto E. Scribe wg A.F. Prévosta, praprem. Paryż 3 V 1830 oraz prolog Les premiers pas, z L. Adamem, F. Auberem i M. Carafą de Colobrano, libretto A. Royer, G. Vaëz, praprem. Paryż 15 XI 1847.

Instrumentalne:

orkiestrowe:

Ouverture na orkiestrę, 1822

Les cendres de Napoléon na orkiestrę dętą, 1840

fortepianowe:

scherzo dramatyczne La tombola 1859,

Rondeau ou caprice

Sonata na 4 ręce

Wokalno-instrumentalne:

kantaty:

Les derniers moments du Tasse 1816

La mort d’Adonis 1817

Herminie 1819

Marche funèbre et De profanáis 1820

Les plages du Nil 1846

Prométhée enchaîne, wg Ajschylosa, 1849

Ave verum 1850

Italie 1859

La nouvelle alliance 1860

France et Italie 1860

***

pieśni na głos z akompaniamentem fortepianu

 

Prace:

Leçons de lecture musicale […] pour les écoles de la ville de Paris , Paryż 1857

Souvenirs et Portraits, Paryż 1861

Derniers souvenirs portraits (pisma zebrane)., Paryż 1863