Co się składa na PBM? – Przewodnik po Polskiej Bibliotece Muzycznej
MAŁE PWM
Za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dobrze się składa, bo kolejny wpis naszej serii instruktażowej dotyczy zakładki Małe PWM.
Małe PWM to dodatkowy moduł Polskiej Biblioteki Muzycznej skierowany do konkretnej grupy odbiorców – gromadzi zbiory przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Oferuje także multimedialne kreatywne aktywności, promujące edukację muzyczną.
Zasoby
Głównym komponentem Małego PWM jest podstrona Zbiory, która ułatwia dostęp do cyfrowych zasobów PWM wyselekcjonowanych dla najmłodszych użytkowników portalu. Dzieli się na trzy bloki tematyczne:
- Nuty – znajdziecie tu utwory edukacyjne, zbiory kompozycji dla dzieci i młodzieży obejmujące cały wachlarz zagadnień zarówno technicznych, jak i interpretacyjnych.
- Ikonoteka – jak wiemy z poprzednich wpisów, Ikonoteka jest obszernym i bardzo zróżnicowanym zasobem. W module dla dzieci wyszukiwarka wyświetli te dzieła, które mogą odpowiadać zainteresowaniom najmłodszych – zdjęcia i grafiki przedstawiające budowę instrumentów z zaznaczeniem poszczególnych elementów, fragmenty grafik ilustrujące zwierzęta lub instrumentalistów, a także zdjęcia zabawek minionego wieku.
- Filmy – niewielki zbiór animacji w kreatywny i przystępny sposób obrazujących procesy wydawnicze i digitalizacyjne realizowane w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
© Uwaga: opisane wyżej materiały są przeznaczone do wykorzystania w ramach dozwolonego użytku publicznego lub dozwolonego użytku prywatnego. Przeczytaj więcej o dozwolonym użytku.
Multimedia
Pozostałe podstrony, które znajdziecie w opisywanej zakładce, oferują aktywności rozwijające kreatywność i wyobraźnię, ale też dające chwilę relaksu z muzycznym akcentem. Wśród nich znajdziecie:
- Puzzle – rozsypanki barwnych grafik znanych głównie z okładek publikacji PWM. Wy decydujecie o poziomie trudności gry. Podejmiecie wyzwanie i wybierzecie najtrudniejszą konfigurację?
- Kolorowanki – wybór ilustracji autorstwa Mateusza Kołka oraz kolorowanek zaprojektowanych specjalnie na potrzeby portalu PBM z myślą o użytkownikach, którzy chcą tworzyć muzyczny świat w swoich ulubionych barwach. Możecie kolorować online lub pobrać pliki do druku i cieszyć się nimi, gdzie tylko chcecie.
- Kreator kolaży – umożliwi Wam zaprojektowanie kartki okolicznościowej lub kolażu z wykorzystaniem gotowych naklejek i edytora treści.
- Łamigłówki – oferują dwie opcje zabawy: połączenie puzzli i sudoku do rozwiązania online lub sudoku nutowe do pobrania i druku. Skusicie się?
- Polecane gry edukacyjne – znajdziecie tu opis innych edukacyjnych aplikacji mobilnych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które polecamy Waszej uwadze.
PBM – dobrze się składa!
Polska Biblioteka Muzyczna to nie tylko skarbnica dzieł nutowych, archiwalnych grafik i haseł niezastąpionej Encyklopedii Muzycznej. To również miejsce edukacji, a także kreatywnej zabawy i relaksu. Sprawdźcie sami, które elementy portalu najbardziej odpowiadają Waszym zainteresowaniom.
< Czytaj poprzedni wpis z serii
wróć do listy