Logotypy UE

Kiesewetter, Raphael Georg

Biogram i literatura

Kiesewetter [kʹi:ze~] Raphael Georg, *29 VIII 1773 Holešov (Morawy), †1 I 1850 Baden (koło Wiednia), austriacki muzykograf, muzyk. Syn znanego lekarza Aloisa Ferdynanda Kiesewettera, wuj A.W. Ambrosa. Studiował filozofię i prawo w Ołomuńcu, a od 1792 – prawo w Wiedniu. Studiów nie ukończył i wcześnie poświęcił się karierze urzędniczej: w latach 1794–1801 był urzędnikiem kancelarii w kwaterze głównej cesarskiej armii austriackiej w Schwetzingen i Heidelbergu; w latach 1801–45 pracował w dworskiej radzie wojennej, gdzie awansował do stanowiska dyrektora kancelarii i otrzymał tytuł radcy dworu. Rozpoczętą w dzieciństwie naukę muzyki (śpiew, gra na fortepianie i flecie) kontynuował od 1803 w Wiedniu: uczył się gry na fagocie i gitarze, harmonii i generałbasu u J.G. Albrechtsbergera i kontrapunktu u Hartmanna (?). Brał żywy udział w życiu muzycznym Wiednia: w latach 1792–94 występował (m.in. wraz z Beethovenem) na koncertach dobroczynnych jako śpiewak (bas), od 1801 na prywatnych koncertach jako śpiewak i flecista; działał w wielu stowarzyszeniach muzycznych. W latach 1816–38, a następnie z przerwami od 1842 organizował we własnym domu koncerty historyczne (4–6 rocznie), preferując dzieła kompozytorów włoskich i niemieckich okresu baroku. Imprezy te cieszyły się powodzeniem, ich częstym słuchaczem był Schubert, a w 1830 Chopin. Ponadto Kiesewetter organizował w domu koncerty amatorskie poświęcone muzyce współczesnej (m.in. Beethovena), a zwłaszcza Schuberta (tzw. „Schubertiady”). Równocześnie Kiesewetter zaczął kompletować kolekcję muzykaliów. Objęła ona utwory muzyki dawnej od X do XVIII w., zwłaszcza wielogłosową muzykę wokalną XVI–XVII w. i liczyła ponad 1200 tomów utworów ponad 500 kompozytorów, przeważnie w formie własnoręcznych odpisów Kiesewettera, rzadko – druków i autografów (m.in. autograf Kantaty o kawie J.S. Bacha, Mariazeller Messe J. Haydna). Zbiór ten przekazał Kiesewetter testamentem cesarsko-królewskiej bibliotece dworskiej (obecnie w Österreichische Nationalbibliothek w Wiedniu jako Fond Kiesewetter). Brał udział także w pracach Gesellschaft der Musikfreunde des österreichischen Kaiserstaates od jego założenia w 1814 do 1843; w latach 1818–21 był członkiem kierownictwa, w 1821–43 wiceprezesem towarzystwa. Z początku lat 40. Kiesewetter wycofał się z aktywnego życia muzycznego i zajmował się głównie transkrybowaniem i spartowaniem muzykaliów ze swej kolekcji. W 1848 przeniósł się do Baden.

Kiesewetter był w Wiedniu w I połowie XIX w. postacią znaną i wywierał duży wpływ na życie muzyczne miasta. Jego bogata korespondencja (ok. 750 zachowanych listów) świadczy o żywych kontaktach z środowiskiem muzycznym za granicą. Kiesewetter otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. tytuł szlachecki (1843); był członkiem akademii i kongregacji św. Cecylii w Rzymie (1840), akademii sztuk w Berlinie (1843), cesarskiej akademii nauk w Wiedniu (1849), a także honorowym członkiem towarzystw muzycznych w Budapeszcie, Bratysławie, Styrii (1824), Karyntii (1830), Amsterdamie (1838), Wiedniu (1843).

Wielostronna działalność Kiesewettera w zakresie muzyki przypada na I połowę XIX w. i stanowi typowy przykład i odbicie prądów myślowych tej epoki. Kiesewetter należy do tych przedstawicieli historyzmu muzycznego, którzy rozszerzyli ideę odrodzenia muzyki dawnej w głąb historii poza powszechnie uznany repertuar klasycznej polifonii od Palestriny do J.S. Bacha. Popierając idee reformy cecyliańskiej, sprzeciwiał się jednak bezkrytycznemu stosunkowi do tzw. klasycznego stylu polifonii wokalnej a cappella.

Z perspektywy historycznej na czoło dorobku Kiesewettera wysuwa się piśmiennictwo historyczno-muzyczne, któremu poświęcił ponad 20 lat swego długiego życia. Uprawiał niemal wszystkie rodzaje literatury naukowej: opracowania syntetyczne, studia monograficzne, przyczynki źródłowo-analityczne, a także recenzje i polemiki (głównie z F.J. Fétisem); publikował prace oryginalne oraz modne wówczas kompilacje i wyciągi z prac innych autorów. W przeciwieństwie do wielu współczesnych muzykografów Kiesewetter nie podjął opracowania wielkiej syntezy dziejów muzyki. Jego zwięzła książka pt. Geschichte der europäisch-abendländischen oder unserer heutigen Musik, ciesząca się zresztą dużym powodzeniem, jest jedynie zręcznie ujętym popularnym kompendium dziejów muzyki.

Dostrzegając konieczność stworzenia poważnej i źródłowo udokumentowanej faktografii jako etapu poprzedzającego podjęcie syntetycznych prac, Kiesewetter zajął się problematyką stylów i gatunków i podjął fundamentalne dla muzyki europejskiej XVI i XVII w. zagadnienia kształtowania się polifonii w ramach tzw. szkół niderlandzkich oraz monodii świeckiej w rozwoju historycznym ze szczególnym uwzględnieniem scenicznej twórczości okresu baroku. Dwie najlepsze prace Kiesewettera: Die Verdienste der Niederländer um die Tonkunst oraz Schicksale und Beschaffenheit des weltlichen Gesanges… stanowią trwały wkład do muzykografii europejskiej. W pierwszej z nich Kiesewetter po raz pierwszy porządkuje i systematyzuje znany i nowy materiał historyczny, wyodrębniając w nim trzy epoki lub szkoły (od Ockeghema poprzez Josquina des Prés po Orlanda di Lasso); podkreśla przy tym, niekiedy z przesadą, zasługi muzyków niderlandzkich dla rozwoju polifonii, współbrzmień i innych środków techniki kompozytorskiej, dla ukształtowania uniwersalnego stylu, a zarazem rolę kompozytorów niderlandzkich w tworzeniu szkół narodowych i ich wpływ na rozwój muzyki w innych krajach europejskich. Druga książka jest najwcześniejszą próbą przedstawienia zarysu rozwoju świeckiej muzyki wokalnej: począwszy od trubadurów i truwerów poprzez pieśń włoską XIV i XV w., madrygały, aż po monodię akompaniowaną i muzykę sceniczną ze szczególnym uwzględnieniem zasług G. Cacciniego dla praktyki wokalnej baroku.

W pracach Kiesewettera po raz pierwszy zajęła ważne miejsce problematyka praktyki wykonawczej muzyki dawnej, potraktowana zarówno w aspekcie praktycznym, jak i historyczno-teoretycznym. Drobiazgowa znajomość literatury muzycznej pozwoliła Kiesewetterowi na rozważenie zagadnień czysto technicznych (chiavetty i transpozycje, akcydencje, dynamika, rytmika, metrum, harmonia, prowadzenie głosów i ich zasięg, obsada wokalna oraz wokalno-instrumentalna i in.). Przede wszystkim jednak podjął w szerszym zakresie zagadnienie basso continuo w aspekcie historycznym i zajął krytyczne stanowisko wobec dotychczasowych sądów na temat pism Lodovica Viadany w tym kontekście (porównaj Über den Umfang der Singstimme…, Ad vocem…, Die Tabulaturen…, Über die Einführung der Castraten…, Das System der Musikschlüssel…).

Duże znaczenie przywiązywał Kiesewetter do badań nad zagadnieniem matematycznych podstaw muzyki, systemu pitagorejskiego i stroju temperowanego. Kiesewetter, antycypując poczynania C. Stumpfa, wziął za przedmiot szczegółowych dociekań m.in. podział oktawy; jego prace z tego zakresu mają znaczenie historyczne (Über die Oktawe… i in.).

Ponadto Kiesewetter zajmował się problematyką muzyki arabskiej; w Die Musik der Araber… dał systematyczny przegląd historii praktyki muzycznej, notacji, teorii muzyki i filozofii muzyki arabskiej; w dziele tym po raz pierwszy zaprezentowane zostały opracowania oryginalnych źródeł arabskich związanych z muzyką. W dorobku piśmienniczym Kiesewettera znajdują się także najstarsze prace o problemach paleografii muzycznej (Die Tabulaturen…) oraz przyczynki dokumentacyjne, zwłaszcza dotyczące Franka z Kolonii, którego dzieło Kiesewetter po raz pierwszy prawidłowo datował i określił. Mimo iż Kiesewetter nie zajmował się wydawaniem zabytków muzycznych, zwraca uwagę jego nowatorski jak na owe czasy stosunek do problemów edytorstwa muzyki dawnej. Świadczą o tym przykłady w jego pracach, w których Kiesewetter wszystkie poprawki i dodatki wyróżniał graficznie i opatrywał komentarzem. Podobnie postępował w rękopiśmiennych transkrypcjach i kopiach utworów ze swej kolekcji. Kiesewetter zajął w historiografii muzycznej poczesne miejsce obok N. Forkla, C. v. Winterfelda, F.J. Fétisa, E. Coussemakera, W. Ambrosa i in. Z powodu braków w wykształceniu muzyczno-technicznym i ogólnohistorycznym jego prace nie są wolne od usterek faktograficznych i niedomogów metodologicznych; są one jednak świadectwem pasji badawczej i dociekliwości historyka-amatora. Prace Kiesewettera stanowią w rozwoju historiografii muzycznej ważne ogniwo łączące charakterystyczną dla pisarstwa okresu oświecenia refleksję krytyczną i traktowanie dziejów muzyki jako ewolucyjnego procesu z erudycyjno-genetyczną myślą metodologiczną okresu romantyzmu i typowym dla tego okresu podkreśleniem roli wybitnych jednostek w procesie historycznym. Nie był to wprawdzie rezultat świadomego wyboru metody badawczej, a raczej postępowanie intuicyjne, niemniej przeto głębokie zrozumienie procesu rozwojowego muzyki europejskiej, celność wyboru problematyki i pionierski charakter niektórych poczynań stawiają Kiesewettera w rzędzie najwybitniejszych pisarzy muzycznych XIX w., a także prekursorów muzykologii.

Literatura: Raphael Georg Kiesewetter Meine musikalisch-literarische Selbstbiographie, w: Almanach der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften, t. 3, Wiedeń 1853; H. Kier Raphael Georg Kiesewetter (1773–1850). Wegbereiter des musikalischen Historismus, w «Studien zur Musikgeschichte des XIX. Jahrhunderts» XIII, Ratyzbona 1968; H. Kier Kiesewetters historische Hauskonzerte. Zur Geschichte der kirchenmusikalischen Restauration in Wien, „Kirchenmusikalisches Jahrbuch” LII, 1968; H. Kier Musikalischer Historismus im vormärzlichen Wien oraz B. Meier Zur Musikhistoriographie des 19. Jahrhunderts, w «Studien zur Musikgeschichte des XIX. Jahrhunderts» XIV: Die Ausbreitung des Historismus über die Musik, red. W. Wiora, Ratyzbona 1969; H. Kler Raphael Georg Kiesewetter (1773–1850). Ein Beitrag zur Geschichte des musikalischen Historismus, „Die Musikforschung” XXII, 1969.

Prace

Die Verdienste der Niederländer um die Tonkunst, w: F.J. Fétis Verhandelingen over de vraag: Welke verdiensten hebben zich de Nederlanders vooral in de 14e, 15e en 16e eeuw in het vak der toonkunst verworven…, Amsterdam 1829

Geschichte der europäisch-abendländischen oder unserer heutigen Musik, Lipsk 1834, 2. wyd. 1846, przekł. ang. R. Mueller pt. History of the Modern Music of Western Europe, Londyn 1848, Nowy Jork 1973

Über die Musik der neueren Griechen nebst freien Gedanken über altaegyptische und altgriechische Musik, Lipsk 1838

Guido von Arezzo. Sein Leben und Wirken, Lipsk 1840

Schicksale und Beschaffenheit des weltlichen Gesanges vom frühen Mittelalter bis zu der Erfindung des dramatischen Styles und den Anfängen der Oper, Lipsk 1841, przedr. Osnabrück 1970

Die Musik der Araber nach Originalquellen dargestellt, Lipsk 1842

Catalog der Sammlung alter Musik des k.k. Hofrathes R.G. Kiesewetter Edlen von Wiesenbrunn in Wien, Wiedeń 1847

Gallerie der alten Contrapunctisten. Auswahl aus ihren Werken (…) in verständlichen Partituren…, Wiedeń 1847 (suplement do katalogu Kiesewetter)

Über die Octave der Pythagoras, Wiedeń 1848

artykuły:

Über den Umfang der Singstimme in den Werken der alten Meister…, „Allgemeine musikalische Zeitung mit besonderer Rücksicht auf dem Österreichischen Kaiserstaat” 1820 (pod inicjałami R.G. K.), także „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1827 nr 29, wersja uzup. i zmien. pt. Vorrede über die Notwendigkeit viele Compositionen der alten Meister für unsere Zeit in andere Tonlagen zu versetzen auch vielfältig mangelnde Zeichen beizufügen, w: Gallerie…, przedr. „Caecilia” XXVII, 1848

Berichtigung eines in der Geschichten der Musik fortgepflanzten Irrthums die Tonschrift des Papstes Gregors des Grossen betreffend, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1828 nr 25–27 (anonimowo), wersja zmien. w „Monatsbericht der Gesellschaft der Musikfreunde” 1830

Über Franco von Cöln und die ältesten Mensuralisten, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1828 nr 48–50 (anonimowo)

Nachricht von seinem bisher unangezeigten Codex aus dem XVI. Jahrhundert, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1830 nr 45

Noch etwas über die von Hrn Fétis verrufene Stelle in Mozarts VI Quartett, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1831 nr 30 (pod pseud. C.M. Balthasar)

Die Tabulaturen der älteren Practiker seit der Einführung des Figural- und Mensuralgesanges und des Contrapunctes aus dem Gesichtspunkte der Kunstgeschichte, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1831 nr 3, 5, 9, 12, 16, 17, 23

Über die Herkunft Josquin’s Des Prés (oder Desprez), „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1835 nr 24

Compère, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1837 nr 35 (pod inicjałami D. F.)

Über den weltlichen und volksmässigen Gesang im Mittelalter, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1838 nr 15

Über die Lebensperiode Franco’s des bekannten ältesten Schriftstellers über die Mensural-Musik in Beziehung auf Herrn Fétis „Résumé philosophique de L’histoire de la musique”, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1838 nr 24–25

Das System der Musikschlüssel geschichtlich dargestellt…, „Allgemeine Wiener Musikzeitung” I, 1941

Über die Einführung der Castraten als Sänger, „Caecilia” XXI, 1842 (pod inicjałami L.G. R.)

Ad vocem parallele Quinten und Octaven, „Allgemeine Wiener Musikzeitung” II, 1842 (pod pseud. Ein Alterthümler)

Über die musikalischen Instrumente und die Instrumentalmusik im Mittelalter und bis zu der Gestaltung unserer dermaligen Kammer- und Orchestermusik, „Caecilia” XXII, 1843

Über die Tonschrift S. Gregors des Grossen. Eine Replik aus Veranlassung der Briefe des Herrn Fétis über seine Reise durch Italien, „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1843 nr 45

Ein Zeugnis aus dem XIII. Jahrhundert den Verfasser des insgemein Franco von Cölln zugeschriebenen Tractates von der Mensuralmusik, „Caecilia” XXIV, 1845

Schreiben an den Redacteur der zu Mainz erscheinenden Zeitschrift Caecilia auf Veranlassung der Recension des Herrn Fétis über R.G. Kiesewetters Werk „Die Musik der Araber nach Original-Quellen dargestellt”, „Caecilia” XXV, 1846 (pod inicjałami G. T.)

Die sogenannte vollkommen gleichschwebende Temperatur ohne logarithmen graphisch, technisch und praktisch ausgeführt, „Caecilia” XXVI, 1847

redakcje:

Der neuen Aristoxener zerstreute Aufsätze über das Irrige der musikalischen Arithmetik und das Eitle ihrer Temperatur rechnungen, praca zbiorowa, Lipsk 1846, przedr. Niederwalluf 1971 (zawiera 2 rozprawy Kiesewettera: Über Tonmessungen und Temperaturen oraz Noch einige Worte über das Wesen der musikalischen Temperaturen und ob sie jemals der Musik genützt haben)

Über des Leben und die Werke der G. Pierluigi da Palestrina […] nach den Memorie storicocritiche des Abbate Giuseppe Baini (1828–29), przygotował do wyd., opatrzył przedmową i uwagami krytycznymi, Lipsk 1834

w archiwum muzycznym klasztoru benedyktynów w Göttweig zachowały się liczne rkp. wersji prac wyd., szkiców prac niedokończonych, notatek itp.

muzykalia z kolekcji Kiesewettera zaopatrzone są w liczne glossy (przekłady wstępów do starodruków, analizy utworów, uwagi wykonawcze)