logotypes-ue_ENG

Mazzocchi, Domenico

Biogram i literatura

Mazzocchi [macc´okki] Domenico, ochrzczony 8 XI 1592 Civita Castellana, †21 I 1665 Rzym, włoski kompozytor. W 1614 otrzymał obywatelstwo Rzymu, w 1619 przyjął święcenia kapłańskie; studiował prawo i (wg niepewnych danych) filozofię; wiadomości o jego studiach muzycznych są niepewne, przyjmuje się, że był uczniem G.B. Nanina. Od 1621 do końca życia był związany z dworem kardynała Ippolito Aldobrandiniego, nie pełnił tam jednak żadnej funkcji muzycznej. W 1637 Domenico Mazzocchi otrzymał od papieża Urbana VIII (M. Barberiniego) dożywotnią pensję; następny papież, Innocenty X (G. Pamfili), również go uposażył. W spisie inwentarza po śmierci Domenica Mazzocchiego figurowały 3 szafy z muzykaliami drukowanymi i rękopiśmiennymi, kilka portretów jego i brata Virgilia. Ok. 1642 Domenico Mazzocchi zaangażował się w spór dotyczący przeszłości miasta rodzinnego dowodząc, że było ono starożytnym miastem etruskim Veii. Opublikował 3 rozprawy na ten temat, ale niemal całkowicie przestał w tym czasie komponować. Ostatni zbiór wyd. w 1664 zawiera wprawdzie 19 utworów (koncerty kościelne i 8 oratoriów), jednakże większość z nich powstała w latach 30. i 40.

Twórczość Domenica Mazzocchiego cechuje wielka różnorodność, zarówno jeśli chodzi o gatunki muzyczne (nie komponował tylko muzykę instrumentalną), jak i rozwiązania techniczne. Kompozytor bardzo dbał o szczegóły interpretacyjne swych utworów, co się wyraziło w niezwykle dokładnym określaniu dynamiki (crescendo i decrescendo, potrójne echo oznaczane: forte, piano, pianissimo), agogiki oraz in. oznaczeń wykonawczych (parlando, concitato, fiero e risoluto, messa di voce). Najwięcej takich uwag figuruje w madrygałach, gdzie związane są z interpretacją tekstu słownego, ale występują one również w utworach religijnych. Działając na terenie Rzymu, gdzie stale bardzo silna była tradycja Palestriny, wprowadzał nowe i śmiałe, czasem zaskakujące rozwiązania techniczne, toteż twórczość Domenica Mazzocchiego jest bardzo ważnym etapem w przemianach stylistycznych muzyki baroku we Włoszech (zwłaszcza na polu kantaty i oratorium) oraz w procesie krystalizacji tonalności dur-moll.

La catena d’Adone, jeden z pierwszych drammi per musica wykonanych w Rzymie, zapoczątkował rzymską szkołę tego gatunku. Utwór składa się z prologu i 5 aktów, każdy po 3 sceny (jedynie akt III ma 4 sceny). Każdy akt kończy się rozbudowanym chórem (co stanie się jedną z charakterystycznych cech rzymskiego dramma per musica) – 3-głosowym z basso continuo lub 6-głosowym bez basso continuo, akt 5 – chórem 8-głosowym traktowanym polichóralnie; przeważa w nich faktura polifoniczna i koncertująca. Duety, wprowadzane sporadycznie, fakturalnie zbliżone są do chórów. W utworze dominuje śpiew solowy, który Domenico Mazzocchi różnicuje po raz pierwszy w historii dramma per musica na 3 kategorie: 1. recytatyw, który sam kompozytor określa jako nudny, choć w rzeczywistości jest on bardzo zróżnicowany i dostosowany do rodzaju wypowiedzi bohatera; 2. arię, w formie małej arii przekomponowanej albo wariacji stroficznej (w spisie arii Domenico Mazzocchi zalicza do nich także niektóre ustępy zespołowe i chór.); 3. mezz’arie, które mają przerywać „nudę recytatywu”. W mezz’ariach stanowiących kilku lub kilkunastotaktowy ustęp w przebiegu recytatywu, Domenico Mazzocchi stosuje ósemkowe (czasem ćwierćnutowe) basso continuo przebiegające diatonicznie w dół lub w górę, przy czym głos wokalny może mieć nieco śpiewniejszą melodykę oraz koloratury. Jest to bardzo ważne rozwiązanie techniczne, które być może miało wpływ na późniejszy proces wykształcania się schematu recytatyw-aria w szkole weneckiej.

Z muzyki religijnej do tekstów łacińskich wydał Domenico Mazzocchi dwa zbiory. Poemata (1638), będące oprac. tekstów papieża Urbana VIII, zawierają wprawdzie utwory na 1–6 głosów, ale przeważa w nich jednogłos traktowany recytatywnie. Jest to recytatyw o bardzo zróżnicowanej linii melodycznej, z częstymi intervalli falsi, dysonansami, dużymi skokami, emfatycznymi pauzami stosowanymi jako środki podkreślające silny emocjonalizm tekstów. Partie zespołowe traktowane są koncertująco albo są to typowe 2-głosy rozpoczynające się imitacyjnie i przechodzące w równoległe konsonanse niedoskonałe. Zbiór Sacrae concertationes (1664) zawiera utwory przeznaczone do wykonywania w oratorium: 11 koncertów religijnych na 2–5 głosów (niektóre z towarzyszeniem 2 skrzypiec) oraz 8 utworów zatytułowanych dialogo, reprezentujących typ oratorio latino. Te ostatnie – pod względem technicznym często zbliżające się do stylu oratoriów G. Carissimiego – stanowią ważną pozycję w rozwoju tego gatunku. W partiach solowych pojawia się wyłącznie recytatyw i tym różni się Domenico Mazzocchi od Carissimiego, który stosuje także arie. Recytatyw Domenica Mazzocchiego jest bardzo zróżnicowany, ekspresyjny, z licznymi madrygalizmami i ilustracją poszczególnych słów. Odzwierciedlenie intonacji naturalnej mowy ustępuje tu na korzyść wyrażania afektów. Niektóre fragmenty recytatywu są niemal przejęte od Carissimiego, np. początek lamentu Magdaleny z Dialogo della Maddalena – uderzająco podobny do początku lamentu Jeftego z Jefte Carissimiego. Chóry od 3-głosu do polichóralnie prowadzonego 9-głosu fakturalnie zbliżają się do techniki motetowej (częste imitacje, technika fugowana); nie są tak liczne jak u Carissimiego, ale ich rola dramatyczna jest ważna, gdyż wyrażają one reakcje zbiorowości albo wykonują partie narracyjne i refleksyjne. Harmonicznie oratoria Mazzocchiego są bardzo proste, nie różnią się od podobnych utworów Carissimiego, jednakże traktowane są bardziej modalnie.

W madrygałach natomiast bardzo silnie zaznacza się tonalność dur-moll. W przedmowie do zbioru z 1638 Domenico Mazzocchi stwierdza, że madrygał jest tą formą muzyczną, w której twórca może zaprezentować najwyższy kunszt kompozytorski; ubolewa zarazem, że w jego czasach madrygałów mniej się komponuje i śpiewa. Zbiór ten przedstawia 3 różne style madrygału (po 8 utworów): 1. madrygały 5-głosowe (z basso continuo), koncertujące z instrumentami; reprezentują one wczesny styl koncertujący z bezustannie wymieniającymi się głosami, skontrastowanymi nawzajem i z zespołem tutti; rzadko sola wprowadzane są na dłuższym odcinku; chromatyka, dysonanse, malarstwo dźwiękowe pozostają w ścisłym związku z tekstem; 2. madrygały 5-głosowe a cappella; reprezentują styl późnorenesansowy typu Gesualda da Venosy, lecz z bardziej wyklarowaną tonalnością; 3. madrygały 4–8-głosowe, określone jako variamente concertati, w których Domenico Mazzocchi wprowadza styl wykraczający poza ścisły styl madrygału. Dotyczy to zarówno strony formalnej (2 utwory określone są jako „aria”, 1 jest typowym lamentem, in. – canzonettami), technicznej (wariacje stroficzne, utwór oparty na basie ruggiero), jak też obsady (4–8 głosowe, niektóre wymagają udziału instrumentów). Druk zawiera wyłącznie głosy wokalne, basso continuo i partyturę. Najobszerniejszy i najbardziej różnorodny jest zbiór Musiche sacre e morali, 40 utworów do tekstów włoskich (oraz 2 teksty łacińskie, 1 hiszpański). Kompozytor dzieli je na cztery grupy: Sonetti et Arie di più parti a voce sola, Recitativi a solo, a due, e a tre, Altri concerti a due oraz Arie a tre; nie ma pomiędzy nimi zasadniczych różnic stylistycznych. Niektóre utwory opierają się na tekstach biblijnych i najpewniej (nawet kompozycje solowe) przeznaczone były do śpiewania w oratoriach; 2 utwory określone są jako Dialogo, gdzie – choć nieoznaczone – występują wyraźne osoby; jeden – pomimo braku oznaczenia jest typowym dialogo łacińskim. Pozostałe utwory ukształtowane są rozmaicie: jedne w formie wariacji stroficznych o melodyce recytatywnej, in. oparte na basie ruggiero; są też koncerty kościelne, arie, fragmenty zaginionego oratorium Coro di Proferí. Zdecydowanie przeważa śpiew solowy, głównie o linii recytatywu, w którym obok zwrotów typowych dla muzyki dramatycznej występują liczne zdobienia, skoki emfatyczne (duodecyma w górę), krótkie fragmenty w metrum nieparzystym, kilkutaktowe ustępy oparte na kroczącym basie określone jako „aria”, przypominające mezz’arie z La catena d’Adone.

Domenico Mazzocchi pisał również tzw. muzykę erudycyjną, w której kompozytorzy próbowali odtworzyć greckie rodzaje: diatoniczny, chromatyczny i enharmoniczny w celu bardziej precyzyjnego oddawania emocji. Przykładem takiej próby jest zbiór Dialoghi e sonetti (1638). Składają się nań 2 rozbudowane dialogi łacińskie do tekstu z Eneidy Wergiliusza, 2 do tekstów włoskich (T. Tassa i G.G. Aldobrandiniego) oraz 5 sonetów włoskich. Dialogi mają wyraźnie wydzielone partie testa i osób dialogu, dominuje w nich recytatyw, pojawiają się niewielkie ustępy zespołowe. Szczególne napięcie emocjonalne cechuje lamenty, z których lament Marii Magdaleny (bodajże najsławniejszy) cytuje w swej Musurgia universalis (1650) A. Kircher, oceniając go bardzo wysoko. W owych lamentach, jak również w in. ustępach o charakterze lirycznym wprowadza kompozytor melodykę bardziej śpiewną, a także wirtuozowskie koloratury. W umieszczonym na końcu Avvertimento bardzo dokładnie opisane są nowe znaki wprowadzane na oznaczenie półtonu wielkiego i małego, i tzw. półtonu „minimo”, które pozwalały – przy precyzyjnym wykonaniu – przechodzić z jednego greckiego rodzaju do drugiego.

Literatura: A. Einstein The Italian Madrigal, Princeton 1949, przedr. 1971; N. Pirrota Falsirena e la più antica delle cavatine, «Collectanea Historiae Musicae» II, 1957; H. Osthoff Domenico Mazzocchi’s Vergil-Kompositionen, księga pamiątkowa K.G. Fellerera, red. H. Hüschen, Ratyzbona 1962; C. Gallico Musicalità di Domenico Mazzocchi „Olindo e Sofronia” dal Tasso, „Chigiana” XXII, 1965 oraz La „Querimonia” di Maddalena di Domenico Mazzocchi e l’interpretazione di L. Vittori, «Collectanea Historiae Musicae» IV, 1966; G. Rose Polyphonic Italian Madrigals of the Seventeenth Century, „Music and Letters” XLVII, 1966; S. Reiner Vi sono molt’altre mezz’Arie, w: Studies in Musie History, księga pamiątkowa O. Strunka, Princeton 1968; W. Witzenmann Domenico Mazzocchi 1592–1665. Dokumente und Interpretationen, „Analecta Musicologica” VIII, 1970 (zawiera pełny wykaz dzieł Domenica Mazzocchiego); H.E. Smither A History of the Oratorio, t. 1, Chapel Hill 1977; W. Witzenmann Zum Oratorienstil bei Domenico Mazzocchi und M. Marazzoli, „Analecta Musicologica” XIX, 1979; C. Gianturco Nuove considerazioni su „Il tedio del recitativo” delle prime opere romane, „Rivista Italiana di Musicologia” XVII, 1982.

Kompozycje i edycje

Kompozycje:

La catena d’Adone, favola boscareccia, sł. O. Tronsarelli, wyst. Rzym 1626, wyd. Wenecja 1626

Dialoghi e sonetti posti in musica na 1–3 głosy, b. c., wyd. Rzym 1638

Madrigali a cinque voci et altri concerti na 4–6, 8 głosów, wyd. Rzym 1638, partytura wyd. osobno Rzym 1638

Maphaei S.R.E. Card. Barberini nunc Urbani Papae VIII Poemata… na 1–6 głosów, wyd. Rzym 1638

Coro di Profeti per la festa della Santiss. Annuntiata, cantata nell’Oratorio della Chiesa Nuova, oratorium, sł. G. Ciampoli, ok. 1638, zach. fragm.

Musiche sacre e morali na 1–3 głosy, b. c., wyd. Rzym 1640

Il martirio de’ Santi Abundio Prete, Abundando Diacono, Marciano, e Giovanni suo figliuolo Cavalieri Romani, opera, sł. O. Tronsarelli, wyk. Civita Castellana 1641, zach. tekst

Sacrae concertationes (…) pro oratoriis modis musicis concinnatae na 2, 3, 5, 8, 9 głosów, 2 organów, wyd. Rzym 1664

Ecce crucem Domini, motet na 4 głosy, b. c., w antologii z 1625

utwory religijne i świeckie na 1–3 głosy, b. c., w antologiach z lat 1621–46 oraz w rkp. w Bolonii i Rzymie

 

Edycje:

La catena d’Adone oraz Dialoghi e sonetti posti in musica, wyd. faksymilowe «Biblioteca Musica Bononiensis» IV, 1969

6 utworów z Madrigali…, wyd. R. Meylan, «Das Chorwerk» XCV, 1965

Sacrae concertationes, wyd. W. Witzenmann, «Concentus Musicus» III, Kolonia 1975