logotypes-ue_ENG

Manołow, Emanuił

Biogram i literatura

Manołow Emanuił, *7 I 1860 Gabrowo, †2 II 1902 Kazanłyk, bułgarski kompozytor i dyrygent. Po odzyskaniu niepodległości przez Bułgarię (1878) przez pewien czas był członkiem chóru G. Bajdanowa w Swisztowie (północna Bułgaria), następnie udał się do Rosji, gdzie w latach 1881–83 studiował grę na fortepianie u F. Gedikego oraz grę na flecie w konserwatorium w Moskwie. W tych latach komponował drobne utwory fortepianowe i pieśni, napisał poemat symfoniczny Bułgaria (1884); utwory te zaginęły. Na wieść o wybuchu wojny serbsko-bułgarskiej zgłosił się w 1885 jako ochotnik do wojska, nie wysłano go jednak na front, lecz grał na flecie w wojskowej orkiestrze dętej w Sofii. W 1886 został nauczycielem muzyki w szkole pedagogicznej w Kazanłyku, gdzie zorganizował chór. W 1888 wyjechał do Płowdiw, zetknął się tam ponownie z G. Bajdanowem, został kierownikiem jego chóru, działającego przy katedrze św. Bogurodzicy, a w wydanym przezeń czasopiśmie muzycznym „Gusła” zamieścił fortepianowy Tyrżestwen marsz oraz pieśń Opłakwanie; ok. 1890 został kapelmistrzem orkiestry wojskowej w Stanimaka (obec. Asenowgrad) jako pierwszy wojskowy dyrygent narodowości bułgarskiej. W 1892 Manołow otrzymał w Płowdiw złoty medal za swe kompozycje; ok. 1896 został kapelmistrzem wojskowym w Płowdiw, w 1899 powrócił do Kazanłyku, gdzie do końca życia pełnił funkcję kapelmistrza 23. pułku piechoty. Prowadził tam jednocześnie amatorską orkiestrę i chór, występował jako flecista oraz śpiewak w repertuarze pieśniowym. W 1900 wystawiono siłami amatorskimi z wielkim powodzeniem jego operę Siromachkinija, pierwszą bułgarską operę narodową. W 1907 powstało w Kazanłyku towarzystwo muzyczne E. Manołowa, a w 1935 odsłonięto tam pomnik Manołowa. Jego syn Christo (1900–1953), kompozytor i dyrygent, był twórcą pierwszego bułgarskiego baletu Emej i Jana, a wnuk Zdrawko (1925–1983) profesorem kontrapunktu w konserwatorium w Sofii.

Manołow przeszedł do historii jako twórca pierwszej bułgarskiej opery, jest też uważany za pierwszego profesjonalnego kompozytora bułgarskiego. Jego opera Siromachkinija ma strukturę pieśniową, zauważalne są w niej wpływy opery włoskiej 1. połowy XIX w. oraz rosyjskiego romansu, którego Manołow był entuzjastą i propagatorem również jako wykonawca. Największe znaczenie mają jego pieśni chóralne o prostej fakturze, przeznaczone dla zespołów szkolnych i utrzymane w narodowym charakterze; stały się one podstawą repertuaru bułgarskich chórów amatorskich. W utworach na orkiestrę dętą Manołow wprowadził wiele tradycyjnych melodii ludowych; niektóre z tych kompozycji mają charakter programowy, inne można zaliczyć do muzyki rozrywkowej. Poziom kompozytorskiego rzemiosła Manołowa oddają jego utwory religijne, przeznaczone dla doświadczonych chórów cerkiewnych.

Literatura: I. Kamburow E. Manołow, Sofia 1933; A. Balarewa E. Manołow, Sofia 1961; I. Minczew E. Manołow, w: 120 weleżiti kompozitori, 2. wyd. Sofia 1976 (zawiera wykaz twórczości Manołowa).

Kompozycje

Bułgaria, poemat symfoniczny 1884 (zaginiony)

fantazje na małą orkiestrę

marsze na małą orkiestrę

walce na małą orkiestrę

fantazje na małą orkiestrę na tematy z oper G. Verdiego, A. Dargomyżskiego i F. von Flotowa

Wieło momie, cykl na bułgarskich motywach narodowych na orkiestrę dętą

Naroden buket, cykl na bułgarskich motywach narodowych na orkiestrę dętą

Owczarska idilija, cykl na bułgarskich motywach narodowych na orkiestrę dętą

Rodopska legenda, cykl na bułgarskich motywach narodowych na orkiestrę dętą

5 walców na orkiestrę dętą

marsze na orkiestrę dętą, m.in. Trauren marsz

na fortepian, m.in. Tyrżestwen marsz..., wyd. w „Gusła”, Płowdiw 1891

utwory na flet

opracowania bułgarskich pieśni ludowych

87 pieśni 1–4 głosowych dla dzieci, wyd. w «Sławiejewi gori», 12 z., Sofia od ok. 1899

10 pieśni dla dzieci, wyd. w «Mładina», Sofia ok. 1899

kilkadziesiąt pieśni na chór męski i mieszany

utwory religijne, m.in. Opeloto na Isusa Christa, I Cheruwimska pesen, II Cheruwimska pesen, wszystkie ok. 1890

pieśni solowe, m.in. Opłakwanie na baryton i fortepian, wyd. w „Gusła”, Płowdiw 1891

duety i kwartety wokalne z towarzyszeniem fortepianu

Siromachkinija (‘biedna dziewczyna’), opera, libretto kompozytor wg poematu I. Wazowa, wyst. Kazanłyk 1900