logotypes-ue_ENG

Loewe, Carl

Biogram i literatura

Loewe [l'ckw6] Johann Carl, Karl, Gottfried, *30 XI 1796 Löbejün (k. Halle), †20 IV 1869 Kilonia, niemiecki kompozytor i śpiewak. Najmłodszy z 12 dzieci prowincjonalnego kantora uczył się muzyki pod kierunkiem ojca; śpiewał w chórach w Köthen (od 1807) oraz Halle, gdzie w 1809 został uczniem D.G. Türka, a ok. 1810 skomponował pierwszy zbiór pieśni. Jego piękny głos zwrócił nań uwagę Hieronima Bonapartego, króla Westfalii, który do 1813 wypłacał mu 300 talarów rocznego stypendium. W 1814 został organistą kościelnym św. Marka w Halle; w 1817 podjął na tamtejszym uniwersytecie studia teologiczne. W swej podróży po Niemczech 1819–20 zetknął się m.in. z Hummlem, Weberem i Goethem. W 1820, po złożeniu egzaminu przed C. Zelterem w Berlinie, objął posadę organisty w kościele św. Jakuba w Szczecinie, a wkrótce także funkcję profesora gimnazjum miejskiego oraz dyrektora muzyki. Na stanowiskach tych pozostał z górą 45 lat, czyniąc ze Szczecina miejsce ważnych wydarzeń muzycznych, m.in. w 1827 poprowadził IX Symfonię Beethovena, podczas tegoż wieczoru miało miejsce prawykonanie Uwertury do Snu nocy letniej oraz Koncertu As-dur na 2 fortepiany i orkiestrę Mendelssohna z udziałem Loewego i Mendelssohna jako solistów. W 1831 Loewe wykonał w Szczecinie Pasję wg św. Mateusza J.S. Bacha, a w 1841 również Pasję wg św. Jana. Śmierć żony (1823) po dwuletnim zaledwie okresie małżeństwa sprowadziła życie rodzinne Loewego do opieki nad małą córeczką Julią, z której osobą łączy się częsty w dobieranych przezeń tekstach motyw „Töchterlein”. W późniejszych latach Loewe ożenił się ze śpiewaczką Augustą Lange. Swoje powstające bardzo licznie od chwili przyjazdu do Szczecina pieśni prezentował na recitalach w wielu niemieckich miastach; obdarzony wspaniałym barytonem, świetnymi warunkami estradowymi i talentem aktorskim zyskał sławę jako śpiewak i kompozytor. W 1832 poważny sukces w Berlinie odniosło wykonanie jego oratorium Die Zerstörung Jerusalems, a w 1834 premiera opery Die Drei Wünsche pod dyrekcją Spontiniego. Starania Loewego o wystawienie innych oper nie powiodły się, rosnąca natomiast popularność jego recitali wokalnych, na których wykonywał niemal wyłącznie własne kompozycje, skłoniła go do podjęcia tournées zagranicznych. W 1844 odbył podróż artystyczną do Wiednia, gdzie odniósł olbrzymi sukces; w 1847 przebywał w Anglii, występując m.in. na dworze królewskim, odwiedził także Norwegię, a w 1857 odbył tournée po Francji. Kontynuował również recitale w Niemczech; w 1864 doznał ataku apoplektycznego i w 1865 był zmuszony ustąpić ze wszystkich stanowisk w Szczecinie. Ostatnie lata życia spędził w Kilonii.

Loewe należy do pokolenia, którego przedstawiciele (Weber, Schubert) zaliczani są do pierwszych wybitnych twórców muzycznego romantyzmu. Życie Loewego przebiegało jednak w prowincjonalnych środowiskach o konserwatywnej orientacji, a nadto w konflikcie pomiędzy dążeniem do ugruntowania oficjalnej pozycji muzycznej a pokusą bytu wędrownego wirtuoza. Sprzyjało to postawie kompromisowej, która rzutując na sylwetkę artystyczną przejawiła się w scenicznej, wokalno-orkiestrowej i instrumentalnej twórczości Loewego, pozbawionej wyrazistości gatunkowej. Jego oratoria, z których Gutenberg bywa powoływany jako przykład XIX-wiecznego oratorium świeckiego, obciąża nadmiar partii koloraturowych; operom brak walorów scenicznych. Próby wyjścia poza klasyczne konwencje w utworach instrumentalnych (zastosowanie tonacji kościelnej i techniki c.f. w Quatuor Spirituel op. 26, użycie głosu wokalnego ad libitum w wolnej części fortepianowej Sonaty E-dur op. 16) bliskie są raczej pomysłom L. Spohra niż głównym kierunkom przemian w muzyce tego okresu. Od zestawiania sonat fortepianowych w cykle programowych obrazów istotniejsze jest stworzenie przez Loewego epickiego gatunku fortepianowego poematu dźwiękowego (m.in. Mazeppa wg Byrona) na wiele lat przed symfonicznymi realizacjami Liszta. W fortepianowej twórczości Loewego brak miniatur; niektóre utwory cechuje styl brillant (m.in. obydwa koncerty fortepianowe).

Najpoważniejszą część dorobku Loewe stanowi około 370 pieśni solowych, wydawanych zwykle w zbiorach opatrzonych określeniem gatunkowym, czasem tytułem poetyckim. Niektóre zbiory noszą cechy cyklu (Hebräische Gesänge), ale cykle koncypowane należą do rzadkości (np. Bilder des Orients, Frauenliebe, Kaiser Karl V, Der letzte Ritter). Ponad 40 pieśni to dzieła pojedyncze.

Loewe tworzył pieśni od pierwszego do ostatniego roku swej aktywności twórczej (1810–64), czerpiąc z trwałego źródła inspiracji, jakim była dlań romantyczna poezja, zwłaszcza niemiecka. Początkowo opracowywał m.in. dzieła L. Uhlanda, G. Byrona a zwłaszcza Goethego, od ok. 1840 – głównie utwory J.N. Vogla, F. Rückerta i F. Freiligratha. We wcześniejszym okresie z upodobaniem sięgał do tekstów szkockich i duńskich ballad, przede wszystkim w przekładach Herdera (m.in. z Reliques of Ancient English Poetry T. Percy’ego); tu mieści się również grupa ballad do słów A. Mickiewicza.

Loewe uchodzi za głównego przedstawiciela wokalnej ballady romantycznej. Określenie „ballada” nosi jedna trzecia część jego dzieł na głos solo i fortepian, jednak sam Loewe nie wytyczał ostrej granicy pomiędzy balladami a innymi uprawianymi przez siebie rodzajami pieśni. Zbiór 54 Lieder, Gesänge, Romanzen und Balladen op. 9 zawiera 6 zeszytów „Gesänge” i po 2 zeszyty „Gedichte” oraz „Lieder”; terminy „romanza” i „ballada” nie są tam użyte. W zbiorze 3 Balladen op. 56 do sł. J.N. Vogla dwa tytuły zawierają określenie „Gesang”, zaś stanowiące zawartość zbioru Gedichte op. 61 do sł. G.W.H. Häringa utwory Fridericus Rex i General Schwerin to typowe ballady o prostej budowie. Płynność terminologii nie zmienia faktu, że najbardziej rozpowszechnionym w twórczości Loewego typem pieśni jest pieśń narracyjna, na ogół jednak wyłamująca się z kręgu czystej epiki, bo wzbogacona czynnikiem dramaturgicznym lub refleksją liryczną, wynikłą czasem ze swoistej interpretacji tekstu, jak np. w balladzie Pani Twardowska, gdzie fragment tyczący postaci tytułowej został opracowany w formie parodii lirycznej apostrofy.

Pierwsze ballady Loewego różnią się zwartością i kondensacją wyrazu emocjonalnego od późniejszych dzieł; cechuje je szczególna spoistość pomiędzy tekstem poetyckim a środkami opracowania muzycznego. Dominują formy zwrotkowe i zwrotkowo-wariacyjne (m.in. zmiany w obrębie pulsu metrycznego), wzbogacone czasem elementami techniki przetworzeniowej, co prowadzi do szerszych rozwinięć harmonicznych a w konsekwencji do wydzielania się grup zwrotek w układy repryzowe lub rondowe (Elvershöh op. 3 nr 2). Odmianą tego typu ballady jest ballada dramatyczna o ściśle deklamacyjnej melodyce, dialogowanej strukturze i bardzo głębokich, wielopłaszczyznowych kontrastach (metrycznych, agogicznych, dynamicznych) pomiędzy dialogującymi partiami, jak np. w balladach z op. 1: Erlkönig oraz Edward; w tej ostatniej konstrukcja strof wskutek zastosowanych powtórek nawiązuje do dawnej „barform”. Epicki charakter ujawnił się najpełniej w balladach Loewego powstałych do tekstu bezstroficznego, często w typie skondensowanej opowieści (np. Die drei Lieder op. 3 nr 3), w której podstawową jednostką jest wers, część wersu po średniówkę lub grupa wersów; tu forma muzyczna nosi cechy tzw. przekomponowania w postaci zastosowania techniki przetworzeniowej, a tym samym rozbudowanej harmoniki i faktury akompaniamentu; melodyka, na ogół deklamacyjna, nabiera cech kantylenowych w epizodach refleksyjnych.

Z biegiem lat wspomniane typy ballad i ich odmiany przenikały się wzajemnie i ewoluowały. W balladach zwrotkowych obserwuje się uproszczenie melodyki do bliskich muzyce ludowej wyrazistych formuł (Heinrich der Vogler op. 56 nr 1), nadających się do opracowania wariacyjnego (Hochzeitslied op. 20 nr 1 – klasyczny cykl wariacji z obligatoryjnym minore, efektowną gradacją agogiczną i powrotem tematu w zakończeniu), częściej jednak wypełniających najprostsze układy stroficzne (Fridericus Rex op. 61 nr 1); podobna sympliflkacja w balladzie Prinz Eugen op. 92 służy stylizacji w duchu ludowej powiastki (stałe metrum 4, układ wersów aab). Ewolucja ballady dramatycznej w twórczości Loewego podążyła w kierunku wyeksponowania pierwiastka narracyjnego (Świtezianka op. 51); zaznacza się to również w balladzie zwrotkowej (Pani Twardowska, której tok osnuty został na trafnej stylizacji krakowiaka), przede wszystkim jednak w formie wielkiej, wieloczęściowej ballady o rozmiarach poematu, w której występuje silny kontrast, bowiem wyraziście zarysowana akcja dramatyczna o recytatywnej deklamacji przeplatana jest obszernymi epizodami lirycznymi, o szerokich łukach melodycznych (np. pełna ekspresji ballada Die Gruft der Liebenden op. 21); w niektórych późniejszych tego rodzaju balladach (m.in. Der Nöck op. 129 nr 2) nagromadzeniu obiegowych romantycznych rekwizytów towarzyszy biedermeierowski sentymentalizm, inne jednak, jak Archibald Douglas op. 128, rozwijają swoistą ideę „poematu wokalnego”, którą należy uznać za najbardziej indywidualny wkład Loewego do dziejów pieśni solowej.

Styl muzyczny pieśni Loewego, zarówno pod względem smaku artystycznego, jak i środków warsztatowych, wykazuje współistnienie cech klasycznych i romantycznych. Dbałość o logikę konstrukcji muzycznej, zrównoważona melodyka, wariacyjne modyfikowanie toku muzycznego w oparciu o zmiany akcentów metrycznych, rozbudowa środków harmonicznych w aspekcie modulacyjnym – nie zaś współbrzmieniowym, a tym bardziej kolorystycznym – odsłaniają klasycystyczne źródła twórczości Loewego. Rodzaj „słuchu” literackiego, wrażliwość na melodykę słowa, na spoistość wersu i strofy, umiejętność przekazania zawartych w tekście odcieni ekspresji, a przede wszystkim wyczulenie na pierwiastek dramatyczny, wskazują na osobowość typu romantycznego, co ujawnia się również w traktowaniu partii fortepianowej, czasem niezwykle prostej, ale niekiedy wręcz wirtuozowskiej (Die drei Lieder, Archibald Douglas) jako spójnego z tekstem, budującego nastrój elementu dzieła. Cechy te uzupełniają się w pieśniach Loewego na ogół harmonijnie, co stanowi o pewnej bliskości z twórczością Mendelssohna, poza utworami z pierwszego okresu (do ok. 1825), naznaczonego młodzieńczym, romantycznym radykalizmem oraz poza grupą późniejszych pieśni (część dorobku od ok. 1835), w których problematyka artystyczna schodzi na dalszy plan wobec zbytniego skłaniania się ku gustom publiczności. Ostatnie dzieła Loewego cechuje pewien dystans emocjonalny.

W postaci Loewego można dopatrzeć się XIX-wiecznego wcielenia odległych tradycji wędrownych pieśniarzy (z czym koresponduje tematyka jego ballad) lub jednego z pierwszych romantycznych wirtuozów, dających – podobnie jak Liszt – recitale dzieł własnych. Jego utwory zyskały szeroką popularność, która jednak nie utrwaliła się poza niemieckim obszarem językowym; również w Niemczech znajdowały one krytyków (Schumann). Obecnie Loewe jest kompozytorem w dużej mierze zapomnianym, jakkolwiek najlepsze jego dzieła pozwalają zaliczyć go do mistrzów pieśni romantycznej.

Literatura: Dr. Carl Loewes Selbstbiographie, red. C.H. Bitter, Berlin 1870, przedr. 1976 (zawiera wykaz twórczości Loewego); A. Wellmer Carl Loewe. Ein deutscher Tonmeister, Lipsk 1887; M. Runze Carl Loewe, redivivus, Berlin 1888; A.B. Bach The Art of Ballad. Schubert and Loewe, Londyn 1890; H. Bulthaupt Carl Loewe. Deutschlands Balladen-komponist, Berlin 1898; M. Runze Karl Loewe, Lipsk 1905; L. Hirschberg Carl Loewes Instrumentalwerke, Hildburghausen 1919; H. Engel Carl Loewe. Überblick und Würdigung seines Schaffens, Greifswald 1934; R. Sietz Carl Loewe. Ein Gedankbuch zum 150. Geburtstag, Kolonia 1948; E.G. Porter The Ballads of Carl Loewe, MR XXIV, 1963; M.J.E. Brown Carl Loewe, 1796–1869, „The Musical Times” CX, 1969; B. Basek Carl Loewe (30 II 1796–20 IV 1869). Zur Konzeption eines zeitgenössischen Loewe – Bildes, „Musik und Gesellschaft” XIX, 1969; Wiersz i jego pieśniowe interpretacje. Studia porównawcze, z. 3 «Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej w Krakowie», red. M. Tomaszewski, Kraków 1991 (zawiera m.in.: H. Hryszczyńska „Erlkönig” Goethego w pieśniach Reinhardta, Schuberta i Loewego, M. Tomaszewski „Über allen Gipfeln ist Ruh ” Goethego w pieśniach Zeltera, Schuberta, Schumanna i Liszta, A. Matracka-Kościelny „Świtezianka” Mickiewicza w pieśniach M. Szymanowskiej, Moniuszki i Rimskiego-Korsakowa).

Kompozycje, edycje i prace

Kompozycje

Wokalno-instrumentalne:

pieśni:

[8 Jugendlieder] (tytuł pochodzi od wydawcy), ok. 1810, wyd. Wiedeń 1891, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. An die Natur, sł. W. Zinserling, 2. Die treuen Schwalben, sł. W. Zinserling, 3. Das Blumenopfer, sł. U. von Wildingen, 4. Romanze, sł. J. André, 5. An die Nachtigall, sł. F. Schmidt, 6. Die Jagd, sł. C. Loewe (?), 7. Heimweh, sł. C. Loewe (?), 8. Sehnsucht, sł. C. Reissig

Klotar op. [l] (numeracja opusowa zamierzona przez Loewego, obecnie bez opusu), sł. F. Kind, 1812, wyd. Halle 1813, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Das Gebet des Herrn (Vater unser) op. [2] (numeracja opusowa zamierzona przez Loewego, obecnie bez opusu), sł. religijne, 1812, wyd. Halle 1813, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Lieder, sł. Anakreont, ok. 1815, wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Eis auran, 2. Eis eauton, 3. Eis eauton

3 Balladen op. 1, wyd. Berlin 1824, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Edward, sł. J.G. Herder wg szkockiej ballady ludowej, 1818, wyd. Schlesinger, 2. Der Wirtin Töchterlein, sł. L. Uhland, 1823, 3. Erlkönig, sł. J.W. Goethe, ok. 1818 (?)

3 Balladen op. 2, wyd. Berlin 1824, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Treuröschen, sł. T. Körner, 1814, wyd. Schlesinger, 2. Herr Oluf, sł. J.G. Herder wg duńskiej ballady ludowej, 1821, 3. Walpurgisnacht, sł. W. Alexis, 1824

3 Balladen op. 3, 1825, wyd. Berlin 1825, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Abschied, sł. L. Uhland, wyd. Schlesinger, 2. Elvershöh, sł. J.G. Herder wg duńskiej ballady ludowej, 3. Die drei Lieder, sł. L. Uhland

Hebräische Gesänge, Gedichte und Balladen, 2 z., sł. G. Byron, tłum. F. Theremin: z. I op. 4, 1823, wyd. Berlin 1825, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Herodes Klage um Marianne, 2. An den Wassern zu Babel, 3. Wär  Schlesinger ich wirklich so falsch, 4. Alles ist eitel, 5. Totenklage, 6. Tränen und Lächeln; z. II, 1824, wyd. Berlin 1826, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 7. Sie geht in Schönheit, 8. Jephtas Tochter, 9. Die Wilde Gazelle, 10. Weint um Israel, 11. Mein Geist ist trüb, 12. Saul vor seiner letzten Schlacht

Wallhaide, ballada op. 6, sł. T. Körner, 1819, wyd. Lipsk 1826, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

2 Balladen op. 7, wyd. Berlin 1826, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Spree-Norne, sł. von Kurowsky-Eichen, 1826, wyd. Schlesinger, 2. Der späte Gast, sł. W. Alexis, 1825

2 Balladen op. 8, wyd. Berlin 1827, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Des Goldschmieds Töchterlein, sł. L. Uhland, 1827, wyd. Schlesinger, 2. Der Mutter Geist, sł. Talvy, wg szkockiej ballady ludowej, 1824

Gesammelte Lieder, Gesänge, Romanzen und Balladen op. 9, 10 z.: z. I Nachtgesänge, wyd. Berlin 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Lotosblume, sł. H. Heine, 1828, 2. Der König auf dem Turme, sł. L. Uhland, 1828, 3. Über allen Gipfeln ist Ruh, sł. J.W. Goethe, 1817, 4. Der du von dem Himmel bist, sł. J.W. Goethe, 1828, 5. Geisterleben, sł. L. Uhland, 1819, 6. Die Elfenkönigin, sł. F. Matthisson, 1824; z. II Nachtgesänge, wyd. Lipsk 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Totengräberlied, sł. W. Szekspir, 1827, 2. Lied der Desdemona, sł. W. Szekspir, 1827, 3. Die Abgeschiedenen, sł. L. Uhland, 1824, 4. Das Ständchen, sł. L. Uhland   1826, 5. Die Jungfrau und der Tod, sł. F. Kugler, 1827; z. III Gesänge der Sehnsucht, wyd. Lipsk 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H 1. Ich denke dein, sł. J.W. Goethe, 1817, 2. Meine Ruh ist hin, sł. J. W. Goethe, 1822, 3. Wie der Tag mir schleichet, sł. J. J. Rousseau, tłum. F. Gotter, 1818, 4. Der Treuergebene, sł. H. von Stretlingen, 1817, 5. Sehnsucht, sł. J.W. Goethe, 1818; z. IV Gesänge der Sehnsucht, wyd. Lipsk 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Wenn du wärst mein eigen, sł. L. Kosegarten, 1819, 2. Abschied, sł. H. von Gerstenberg, 1819, 3. Frühlingserwachen, sł. G. Gamberg, 1819, 4. Ihr Spaziergang, sł. Talvy, 1819, 5. Graf Eberhards Weissdorn, sł. L. Uhland, 1825; z. V Heitere Gesänge, wyd. Lipsk 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Minnelied, sł. J. Voss, 1819, 2. Hans und Grete, sł. L. Uhland, 1824, 3. Bauernregel, sł. L. Uhland, 1824, 4. Die Zufriedenen, sł. L. Uhland, 1824, 5. An die fleissige Spinnerin, sł. J. Krauseneck,  1819; z. VI Heitere Gesänge, wyd. Lipsk 1828, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Wach auf, sł. von Kurowsky-Eichen, 1824, 2. Liebesgedanken, sł. W. Müller, 1823, 3. Vogelgesang, sł. L. Thieck, 1823, 4. Mädchen sind wie der Wind, sł. ludowe (?), 1818, 5. Graf Eberstein, sł. L. Uhland, 1826; z. VII 6 Gedichte, 1832, wyd. Lipsk 1832, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Pilgrim von St Just, sł. A. von Platen, 2. Im Traum sah ich die Geliebte, sł. H. Heine, 2. Erste Liebe, sł. H. Heine, 3. Neuer Frühling, sł. H. Heine, 4. Du schönes Fischermädchen, sł. H. Heine, 5. Ich hab’im Traume geweinet, sł. H. Heine; z. VIII 5 Gedichte aus Goethes Nachlass, sł. J.W. Goethe, 1833, wyd. Lipsk 1833 Hofmeister, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H:: 1. Turmwächter Lynceus zu den Füssen der Helena, 2. Lynceus, der Helena seine Schätze darbietend, 3. Lynceus, auf Fausts Sternwarte singend, 4. Mädchenwünsche, 5. Gutmann und Gutweib; z. IX 6 Lieder, 1835, Lipsk 1836: 1. Szene aus Faust, sł. J.W. Goethe, 2. Der alte Goethe, sł. F. Förster, 3. Die verliebte Schäferin Scapine, sł. J.W. Goethe, 4. Eis Aphroditen (An Aphrodite), sł. Safona, tłum. C. von Blankensee, 5. Eis tettiga (An die Grille), sł. Anakreont, tłum. C. von Blankensee, 6. Der Fernen, sł. H. von Gerstenberg; z. X 6 Lieder, 1837, wyd. Lipsk 1839, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Jugend und Alter Hoffmann, sł. von Fallersleben, 2. Die Sylphide, sł. J.G. Herder, 3. Der Bräutigam, sł. O. Gruppe, 4. Niemand hat’s gesehn, sł. O. Gruppe, 5. Einrichtung, sł. O. Gruppe, 6. Der Apotheker als Nebenbuhler, sł. O. Gruppe

Bilder des Orients op. 10, 2 z., sł. H. Stieglitz, 1833, wyd. Lipsk 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: z. I Wanderbilder: 1. Die Geister der Wüste, 2. Der verschmachtende Pilger, 3. Melek in der Wüste, 4. Die Oasis, 5. Lied eines Vögleins in der Oasis, 6. Melek am Quell; z. II Bilder der Heimat: 7. Maisuna, 8. Ali im Garten, 9. Assard mit dem Selam, 10. Taubenpost, 11. Gulhinde am Putztische, 12. Abendgesang

Hebräische Gesänge, Gedichte und Balladen, z. 3 i 4, sł. G. Byron, tłum. F. Theremin: z. III op. 13, 1825, wyd. Berlin 1826 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Sanheribs Niederlage, 2. Belsazars Gesicht, 3. Die höh’re Welt, 4. Jordans Ufer, 5. Wohin, o Seele?, 6. Die Sonne der Schlaflosen; z. IV op. 14, 1826, wyd. Berlin 1827 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 7. Saul und Samuel, 8. Eliphas Gesicht, 9. Davids Harfe, 10. Saul,  11. Jerusalems Zerstörung durch Titus

6 Serbenlieder op. 15, sł. serbskie ludowe, tłum. Talvy, 1824, wyd. Berlin 1825 Wagenführ, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Mädchen und Rose, 2. Beim Tanze, 3. Überraschung, 4. Des Jünglings Segen, 5. Liebesliedchen, 6. Capitulation

Der Gang nach dem Eisenhammer, ballada op. 17, sł. F. Schiller, 1829, wyd. Lipsk 1830, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Balladen op. 20, sł. J.W Goethe, 1832, wyd. Berlin 1832 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Hochzeitslied, 2. Der Zauberlehrling, 3. Die Wandelnde Glocke

Die Gruft der Liebenden, ballada op. 21, sł. von Puttkamer, 1832, wyd. Berlin 1832 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Geistliche Gesänge op. 22, 2 z.: z. I, 1821, wyd. Berlin 1832, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Wenn ich ihn nur habe, sł. Novalis, 2. Wenn alle untreu werden, sł. Novalis, 1822, 3. Der Hirten Lied am Krippelein, sł. C. Schubart, 1828, 4. Busslied, sł. C. Gellert, 1829, 5. Gottes ist der Orient, sł. J.W. Goethe, 1829; z. II: 6. Werfet alle eure Sorgen auf ihn, sł. A. Niemeyer, 1830, wyd. Berlin 1833, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 7. Engelstimmen, sł. C. Gellert, 1830, 8. Der nahe Retter, sł. A. Niemeyer, 1830, 9. Wie gross ist des Allmächtigen Güte, sł. C. Gellert, 1831, 10. Ave maris Stella, 1832

Die nächtliche Heerschau, ballada op. 23, sł. F. von Zeidlitz, 1832, wyd. Berlin 1833 Wagenführ, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H; być może 1. wersja powstała już w 1830 (wyd. Berlin 1830  Wagenführ), istnieje też rękopis z orkiestrą

Die Braut von Corinth, ballada op. 29, sł. J.W. Goethe, 1830, wyd. Berlin 1830 Wagenführ, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Legenden op. 33, 1834, wyd. Berlin 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Jungfrau Lorenz, sł. F. Kugler, wyd. Schlesinger, 2. Das heilige Haus in Loretto, sł. L. Giesebrecht, 3. Des fremden Kindes heil’ger Christ, sł. F. Rückert

Der grosse Christoph, legenda op. 34, sł. F. Kind, 1834, wyd. Berlin 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Legenden op. 35, 1834, wyd. Lipsk 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. St. Johannes und das Würmlein, sł. H. von Chézy, 2. Johann von Nepomuk, sł. E. Anschütz

Legenden op. 36, 1834, wyd. Lipsk 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Das Milchmädchen, sł. A. Schreiber, 2. St. Mariens Ritter, sł. L. Giesebrecht, 3. Der ewige Jude, sł. A. Schreiber

3 Legenden op. 37, 1834, wyd. Moguncja 1836, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Das Muttergottesbild, sł. F. Wetzel Schott, 2. Moosröslein, sł. H. von Chézy, 3. Das Paradies in der Wüste, sł. J.G. Herder

Gregor auf dem Stein, ballada op. 38, sł. F. Kugler, 1834, wyd. Moguncja 1836 Schott, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Der Bergmann, ballada op. 39, sł. L. Giesebrecht, 1834, wyd. Elberfeld 1834, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Der Bettlers Tochter von Bednall Green, ballada, sł. T. Percy, tłum. C. von Mecklenburg, 1834, wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Balladen op. 43, 1835, wyd. Berlin 1836 Wagenführ, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Fischer, sł. J.W. Goethe, 2. Der Räuber, sł. L. Uhland, 3.  Das nussbraune Mädchen, sł. J.G. Herder wg szkockiej ballady ludowej

3 Balladen op. 44, sł. J.W. Goethe, 1835, wyd. Lipsk 1835 B&H, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Bettler, 2. Der getreue Eckard, 3. Der Totentanz

2 Balladen op. 45, 1835, wyd. Lipsk 1835, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Harald, sł. L. Uhland, 2. Mahadöh, sł. J.W. Goethe,

3 [polnische] Balladen op. 49, sł. A. Mickiewicz, tłum. C. von Blankensee, 1835, wyd. Berlin 1835, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Lauer (Czaty), 2. Die Schlüsselblume (Pierwiosnek), 3. Die drei Budrisse

2 polnische Balladen op. 50, sł. A. Mickiewicz, tłum. 1835, wyd. Berlin 1835, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Wilia und das Mädchen (Pieśń o Wiliji z Konrada Wallenroda), sł. C. von Blankensee, 2. Der junge Herr und das Mädchen

Świtezianka, ballada op. 51, sł. A. Mickiewicz, tłum. C. von Blankensee, 1835, wyd. Poznań 1842, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Frau Twardowska, ballada (pierwotnie przeznaczona do op. 51), sł. A. Mickiewicz, C. von Blankensee, tłum. 1835

Esther, ballada op. 52, sł. L. Giesebrecht, 1835, wyd. Elberfeld 1836, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Der Sturm von Alhama, romans op. 54, sł. V. Huber, 1834, wyd. Lipsk 1835, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Balladen op. 56, sł. J.N. Vogl, 1836, wyd. Drezno 1836 W. Paul, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Heinrich der Vogler, 2. Der Gesang, 3. Urgrossvaters Gesang

Goethes Paria op. 58, sł. J.W. Goethe, 1836, wyd. Lipsk 1839 B&H, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Gebet, 2. Legende, 3. Dank

3 Balladen op. 59, sł. J.W Goethe, 1836, wyd. Lipsk 1839 B&H, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Wirkung in der Ferne, 2. Der Sänger, 3. Der Schatzgräber

Frauenliebe op. 60, sł. A. von Chamisso, 1836, wyd. Berlin 1838, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Seit ich ihn gesehen, 2. Er, der
herrlichste
, 3. Leh kanns nicht fassen, 4. Du Ring an meinem Finger, 5. Helft mir, ihr Schwestern, 6. Süsser Freund, 7. An meinem Herzen, 8. Nun hast du mir den ersten Schmerz getan, 9. Traum der eignen Tage

Gedichte op. 61 (także w wersji na 4 głosy męskie oraz w wersji na orkiestrę wojskową), sł. G.W.H. Häring wg W. Alexisa, 1837, wyd. Berlin 1838 Wagenführ: 1. Fridericus Rex, 2. General Schwerin

Gedichte op. 62, 2 z., sł. F. Rückert, 1837: z. I, wyd. Berlin 1837, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Zeislein, 2. Bescheidung,             3. O süsse Mutter, 4. Süsses Begräbnis, 5. Hinkende Jamben, 6. Irrlichter; z. II, wyd. Berlin 1838, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 7. Abendlied, 8. In der Kirche, 9. Ich und mein Gevatter, 10. Das Pfarrjüngferchen, 11. Kind und Mädchen, 12. Die Blume der Ergebung

2 Gesänge op. 63, sł. R. Marggraff, 1837, wyd. Berlin 1839, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Schneeflocke, 2. Der Lappländer

4 Fabellieder op. 64, 1837, wyd. Berlin 1839, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der verliebte Maikäfer, sł. R. Reineck, 2. Der Kuckuck, sł. A. von Chamisso, 3. Die Katzenkönigin, sł. A. von Chamisso, 4. Der Bär, sł. W. Alexis

3 Balladen op. 65, sł. J.N. Vogl, 1837, wyd. Drezno 1838 [W. Paul], wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Das vergessene Lied, 2. Das Erkennen, 3. Karl der Grosse und Wittekind

3 historische Balladen op. 67, 1837, wyd. Drezno 1838 W. Paul, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Feldherr, sł. O. Gruppe, 2. Die Glocken zu Speier, sł. M. von Oer, 3. Landgraf Ludwig, sł. O. Gruppe

3 Balladen op. 68, sł. F. Freiligrath, 1838, wyd. Elberfeld 1839, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Schwalbenmärchen, 2. Der
Edelfalk
, 3. Der Blumen Rache

Nachgelassene Gedichte op. 69, sł. H. von Gerstenberg, 1836, wyd. Wrocław 1843: 1. Gruss an Züllchow, 2. Himmelsblüten, 3. Abendgebet, 4. Die Sterne, 5. Herzen und Augen, 6. Der Komet

Feuersgedanken, alegoria op. 70, sł. Trinius, 1836, wyd. Drezno 1843

Kleiner Haushalt, fantazja liryczna op. 71, sł. F. Rückert, 1838, wyd. Berlin 1840 Trautwein, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

2 lyrische Fantasien (zbiór wyd. bez liczby opusowej; pierwotnie fantazje posiadały własne numery, tutaj podane w nawiasach), wyd. Drezno 1844, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Göttin im Putzzimmer [73], sł. F. Rückert, ok. 1839, 2. Die Zugvögel [74], sł. E. Tegnér, tłum. J. Schütt, ok. 1838

Legenden op. 75, 1837, wyd. Lipsk 1840, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Das Grab zu Ephesus, sł. R. Binder, 2. Der Weichdorn, sł. F. Rückert, 3. Der heilige Franziskus, sł. J. von Wessenberg, 4. Das Wunder auf der Flucht, sł. F. Rückert

Legenden op. 76, wyd. Lipsk 1840, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Einladung, sł. A. Knapp, 1837, 2. Scholastica (utwór opublikowany wyłącznie w wersji z udziałem chóru), sł. L. Giesebrecht, 1838

2 Balladen op. 78, ok. 1839, wyd. Wrocław 1840, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Jungfräulein Annika, sł. F. Rückert, 2. Die verlorene Tochter, sł. A. von Zuccalmaglio

Die Heinzelmännchen, bajka op. 83, sł. A. Kopisch, 1841, wyd. Berlin 1842 B&B, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Mahomets Gesang  op. 85, sł. J.W. Goethe, 1840, wyd. Berlin 1842, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Mein Herz, ich will dich fragen op. 86, sł. F. Halm, 1842, wyd. Berlin 1842, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

6 Lieder op. 89, sł. D. Helena, 1842, wyd. Berlin 1842, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Vorspiel, 2. Dein Auge, 3. Allmacht Gottes, 4. Des Mädchens Wunsch, 5. Du Geist der reinsten Güte, 6. Mit jedem Pulsschlag

Prinz Eugen, der edle Ritter, ballada op. 92, sł. F. Freiligrath, 1844, wyd. Berlin 1844 B&B, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Meerfahrt, ballada op. 93, sł. F. Freiligrath, 1843, wyd. Berlin 1843 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Balladen op. 94, 1843, wyd. Drezno 1843, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Überfahrt, sł. L. Uhland, 2. Die schwarzen Augen, sł. J.N. Vogl

Alpins Klage um Morar op. 95, sł. J.W. Goethe, 1844, wyd. Berlin 1844, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Balladen op. 97, sł. F. Freiligrath, 1844, wyd. Wiedeń 1844 Mechetti, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Mohrenfürst, 2. Die Mohrenfürstin, 3. Der Mohrenfürst auf der Messe

Der Graf von Habsburg, ballada op. 98, sł. F. Schiller, ok. 1843, wyd. Drezno 1844, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Kaiser Karl V, 4 ballady historyczne op. 99, 1844, wyd. Lipsk 1845 Hofmeister, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Das Wiegenfest zu Gent, sł. A. Grün, 2. Kaiser Karl V in Wittenberg, sł. C. Holfeld, 3. Der Pilgrim von St Just, sł. A. von Platen, 4. Die Leiche zu St Just, sł. A. Grün

3 Lieder op. 103, 1844, wyd. Brunszwik 1845, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Gruss vom Meere, sł. ks. Schwarzenberg, 2. Menschenlose, sł. L. Frankl, 3. Deutsche Barkarole, sł. O. Prechtler

Tod und Tödin, ballada op. 105, sł. A. von Tschabuschnigg, 1844, wyd. Brunszwik 1845, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die Reigerbaize, ballada op. 106, sł. A. Grün, ok. 1843, wyd. Brunszwik 1845, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

[3 Lieder] (tytuł pochodzi od wydawcy) op. 107a, sł. D. Helena, 1842, wyd. Rudolstadt 1846, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Mondlicht, 2. Alles in dir, 3. Frühling

2 Balladen op. 108, sł. J.N. Vogl, 1846, wyd. Magdeburg 1847, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Schützling, 2. Hueska

Die verfallene Mühle, ballada op. 109, sł. J.N. Vogl, 1847, wyd. Hanower 1847, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

2 Lieder op. 110, 1847, wyd. Hanower 1847, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Am Klosterbrunnen, sł. J.N. Vogl, 2. Wolken bild, sł. L. Loeper

Des Glockentürmers Töchterlein, ballada op. 112a, sł. F. Rückert, 1847, wyd. Berlin 1850 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

2 Balladen (für Bariton oder Bass), wyd. Berlin 1850 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Der Mönch zu Pisa op. 114, sł. J.N. Vogl, 1846, 2. Der gefangene Admiral op. 115, sł. M. von Strachwitz

3 Balladen op. 116, wyd. Drezno 1850, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Dorfkirche, sł. F. von Zedlitz, 1846, 2. Der alte König, sł. J.N. Vogl, 1846, 3. Der Mummelsee, sł. A. Schnetzlet, 1849

Odins Meeresritt oder Der Schmied auf Helgoland, ballada op. 118, sł. A. Schreiber, 1851, wyd. Berlin 1854 B&B, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Lied der Königin Elisabeth op. 119, sł. J.G. Herder wg W. Shenstone’a, wyd. Berlin ok. 1866, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die Begegnung am Meeresstrande, ballada op. 120b, sł. H. Fick, ok. 1853, wyd. Moguncja 1853, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

2 Balladen op. 121, 1853, wyd. Elberfeld 1854, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Kaiser Ottos Weihnachtsfeier, sł. H. von Mühler, 2. Der Drachenfels, sł. A. Lütze

Kaiser Heinrichs IV Waffenwacht, ballada op. 122, sł. G. Schwab, 1853, wyd. Magdeburg 1853, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Gesänge op. 123, 1852, wyd. Berlin 1856, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Sängers Gebet, sł. O. von Redwitz, 2. Trommelständchen, sł. E. Mörike, 3. Die Uhr, sł. J.G. Seidl

Der letzte Ritter, 3 ballady op. 124, sł. A. Grün, 1853, wyd. Wiedeń 1854, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Max in Augsburg, 2. Max und Dürer, 3. Max’s Abschied von Augsburg

3 Balladen op. 125, 1856, wyd. Berlin 1856, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Landgraf Philipp der Grossmütige, sł. A. Kopisch, 2. Das Vaterland, sł. J.N. Vogl, 3. Der alte Schiffsherr, sł. J.N. Vogl

Sankt Helena op. 126, sł. A. Kahler, 1853, wyd. Berlin, 1858

Der kleine Schiffer, ballada op. 127, sł. L. von Plönnies, 1857, wyd. Berlin 1858, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Archibald Douglas, ballada op. 128, sł. T. Fontane, 1857, wyd. Berlin 1858 Schlesinger, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

3 Balladen op. 129, 1857, wyd. Berlin 1860–61, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H:1. Der Teufel, sł. C. Siebei wg Koranu, 2. Der Nöck, sł. A. Kopisch, 3. Die Schwanenjungfrau, sł. J.N. Vogl

Liedergabe op. 130, 1859, wyd. Berlin 1860, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Die Waldkapelle, sł. C. Siebei, 2. Herzensrose, sł. F. Rückert wg J.W. Goethego, 3. Die Amsel flötet, sł. K. Rose, 4. Der Hirt auf der Brücke, sł. K. Ziegler, 5. Frühlingsankunft, sł. K. Ziegler

Der Asra, ballada op. 133, sł. H. Heine, 1860, wyd. Wiedeń 1867, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Agnete, ballada op. 134, sł. L. von Plönnies, ok. 1860, wyd. Brunszwik 1866, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Thomas der Rhymer (Tom der Reimer), ballada staroszkocka  op. 135a, sł. ludowe szkockie, tłum. Th. Fontane (?), ok. 1860, wyd. Brunszwik 1867 J. Bauer, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Nebo, ballada op. 135b, sł. F. Freiligrath, 1866, wyd. Wiedeń 1866, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die Gottesmauer, legenda op. 140, sł. F. Rückert, ok. 1850, wyd. Magdeburg 1868, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Der seltne Beter (Der alte Dessauer), ballada op. 141, sł. H. Fitzau, wyd. Berlin 1868 W. Müller, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Der Traum der Witwe, legenda op. 142, sł. F. Rückert, 1860, wyd. Berlin 1868, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Spirito Santo op. 143, sł. E. van der Goltz, 1864, wyd. Berlin 1868, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

5 Lieder op. 145, ok. 1859 (wg niektórych źródeł jest to ostatnia kompozycja Loewego, powstała najwcześniej w 1864), wyd. Berlin 1869, wyd. również w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H: 1. Meeresleuchten, sł. C. Siebei, 2. Der Feind, sł. E. Scherenberg, 3. Im Sturme, sł. C. Siebei, 4. Heimlichkeit, sł. C. Siebei, 5. Reiterlied, sł. O. von Redwitz.

Instrumentalne:

Symfonia d-moll

Symfonia e-moll

Koncert fortepianowy E-dur

Koncert fortepianowy A-dur

Abend-Fantasie op. 11 na fortepian, 1817, wyd. Berlin 1828

Trio fortepianowe g-moll op. 12, 1821, wyd. Lipsk 1827

Grosse Sonate E-dur op. 16 na fortepian, 1829, wyd. Berlin 1830

Kwartet smyczkowy F-dur op. 24, 1821, wyd. Lipsk 1827

Kwartet smyczkowy G-dur op. 24, 1821, wyd. Lipsk 1827

Kwartet smyczkowy B-dur op. 24, 1821, wyd. Lipsk 1827

Quatuor spirituel op. 26, 1830, wyd. Berlin 1830

Grande sonate elegique f-moll op. 32 na fortepian, 1819–24, 2. wersja 1834, wyd. Berlin 1834

Grande sonate brillante Es-dur op. 41 na fortepian, 1819, wyd. Bonn 1834

Alpenfantasie op. 53 na fortepian, 1828, wyd. Lipsk 1835

Zigeuner-Sonate op. 107b na fortepian, 1842, wd. Drezno 1847

Schottische Bilder na klarnet i fortepian, op. 112, wyd. Berlin 1850

4 Phantasien (Auswanderer-Sonate) op. 137 na fortepian, 1854, wyd. Berlin 1869

poematy dźwiękowe [Tondichtung]:

Le printemps op. 47, 1824, wyd. Berlin 1835

Mazeppa op. 27, wg G. Byrona, 1830, wyd. Berlin 1830

Der barmherzige Bruder op. 28, 1830, wyd. Berlin 1830

Biblische Bilder op. 96, wyd. Berlin 1844

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

ok. 20 pieśni na chór a cappella, m.in.:

6 Gesänge op. 79, wyd. Drezno 1841

5 Gesänge op. 80, wyd. Berlin 1842

5 Lieder op. 81, wyd. Lipsk 1842

Die Hochzeit der Thetis, kantata op. 120a, sł. F. Schiller, wyd. Berlin 1851

psalmy i motety

ok. 40 pieśni na chór męski a cappella, m.in.:

6 Gesänge op. 19, 1826, wyd. Berlin 1827

5 Oden op. 57, 1836, sł. Horacy, wyd. Berlin 1836

5 Humoresken op. 84, wyd. Berlin 1843

ok. 370 pieśni na głos solo i fortepian (zob. wyżej)

utwory na chór, kwartety i duety wokalne z towarzyszeniem fortepianu

Te Deum op. 77, na chór i orkiestrę, wyd. Berlin 1842

oratoria (sł. L. Giesebrecht, jeśli nie zaznaczono inaczej):

Die Festzeiten op. 66, 1825–36, sł. Ewangelii wg św. Jana, wyd. Moguncja 1842

Die Zerstörung Jerusalems op. 30, sł. G. Nicolai, 1829, Lipsk 1832

Die sieben Schläfer op. 46, sł. L. Giesebrecht, 1833, wyd. Moguncja 1835

Die eherne Schlange (na chór męski) op. 40, sł. L. Giesebrecht, 1834, wyd. Berlin 1834

Die Apostel von Philippi (na chór męski) op. 48, sł. L. Giesebrecht, 1835, wyd. Berlin 1835

Gutenberg op. 55, sł. L. Giesebrecht, 1836, wyd. Moguncja 1836

Palestrina, sł. L. Giesebrecht, 1841

Johann Hus op. 82, sł. A. Zeune, 1842, wyd. Berlin 1842

Der Meister von Avis, sł. L. Giesebrecht, 1843, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Das Sühnopfer des neuen Bundes, sł. von Telschow, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Hiob, sł. von Telschow, sł. L. Giesebrecht, 1848

Das Hohe Lied Salomonis, sł. L. Giesebrecht, 1859

Polus von Atella, sł. L. Giesebrecht, 1860, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die Heilung des Blindgeborenen op. 131, sł. Ewangelii wg św. Jana (9), wyd. Magdeburg 1860

Johannes der Täufer, sł. Pismo Święte, 1862, fragm. w wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die Auferweckung des Lazarus op. 132, sł. Ewangelii wg św. Jana (11), wyd. Brunszwik 1863

Der Segen von Assisi, ukończ. tylko 1. cz., wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Sceniczne:

opery:

Die Alpenhütte, libretto A. von Kotzebue, 1816, niewystawiona, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Rudolf der deutsche Herr, wielka opera, libretto C. Loewe i Vocke, 1825, niewystawiona, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Malekadhel, wielka opera tragiczna, libretto C. Pichler wg W. Scotta, 1832, niewystawiona, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Neckereien, opera komiczna, libretto Mühlbach, 1833, niewystawiona, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

Die drei Wünsche, singspiel, libretto Raupach, wyst. Berlin 1834, wyciąg fortepianowy wyd. Berlin 1834

Emmy, opera romantyczna, libretto Metzler i Hauser wg Kenilworth W. Scotta, 1842, niewystawiona, fragm. wyd. w: Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Liederund Gesänge, 17 t., wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H

 

Edycje:

Carl Loewes Werke. Gesamtausgabe der Balladen, Legenden, Lieder und Gesänge für eine Singstimme, (GA), 17 t. (w tym t. 7 pt. Polnische Balladen), wyd. M. Runze, Lipsk 1899–1904 B&H, przedr. 1970

 

Prace:

Gesang-Lehre, theoretisch und practisch, Szczecin 1826, 5. wyd. 1854

Klavier- und General-Bass-Schule, Szczecin 2. wyd. 1851

Musikalischer Gottesdienst, Methodische Anweisung zum Kirchengesange und Orgelspiel, Szczecin 1851