Logotypy UE

Koczalski, Raoul

Biogram i literatura

Koczalski Raoul, Raul, von, pseud. Georg Armand, *3 I 1884 Warszawa, †24 XI 1948 Poznań, polski pianista i kompozytor. Pierwszymi jego nauczycielami muzycznymi byli rodzice. W 1888, w wieku 4 lat, debiutował na koncertach w Warszawie (15 III) i Rydze (31 X), rozpoczynając karierę „cudownego dziecka” (grał m.in. mazurki i walce Chopina). W 7. roku życia otrzymał nagrodę konserwatorium w Paryżu (Premier Prix d’Enfant), a także tytuły nadwornego pianisty króla Hiszpanii, szacha perskiego i sułtana tureckiego. Występował w całej Europie, jego repertuar obejmował także utwory Bacha, Beethovena (Sonata „Waldsteinowska”), Liszta, An. Rubinsteina i Paderewskiego; w 1896 w Lipsku obchodził już jubileusz 1000. koncertu. Lekcji gry fortepianie udzielał mu An. Rubinstein w Petersburgu, a następnie naukę muzyki kontynuował w Warszawie u J. Gadomskiego (fortepian), we Lwowie u H. Jareckiego (instrumentacja), L. Marka (fortepian) i w latach 1902–05 (od IV do X) u K. Mikulego (fortepian i kompozycja). Studiował również muzykologię i filozofię na uniwersytecie w Paryżu. W związku z ożywioną działalnością koncertową przebywał najczęściej za granicą, mieszkał głównie w Niemczech (Wiesbaden, Lipsk i Berlin). W czasie II wojny światowej był represjonowany przez władze niemieckie, zabroniono mu występów publicznych oraz opuszczania Berlina; organizował mimo to koncerty domowe dla przyjaciół i uczniów. W 1945 powrócił do kraju i został profesorem klasy fortepianu w PWSM w Poznaniu i Warszawie, nadal prowadził działalność koncertową. Na 1949 planował liczne występy z okazji 100. rocznicy śmierci F. Chopina. Utwory Chopina w wykonaniu Koczalskiego zostały wydane na płytach firm Columbia, HMV, Muza, Odeon, Polydor, Pearl CD (Raoul Koczalski Plays Chopin). W uznaniu zasług dla rozwoju kultury polskiej Koczalski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Koczalski komponował od wczesnego dzieciństwa, ale większość utworów z tego okresu zniszczył. Szczególnie silne zainteresowanie kompozycjami przejawił w latach 1926–34. Jego późniejsza twórczość fortepianowa należy do nurtu wirtuozowskiego i ujawnia wpływy neoromantycznego stylu F. Liszta. W dziełach orkiestrowych kładł nacisk na warstwę kolorystyczno-brzmieniową (Koncert fortepianowy G-dur, 1914), natomiast w operach nawiązywał do romantycznego typu opery historycznej (Rymond) i lirycznej (Semrud). Jako pianista słynął z doskonałej techniki, subtelnego frazowania oraz szerokiej skali dynamicznej. W czasie swojej kariery artystycznej dał ok. 4600 koncertów, m.in. w Belgii, Danii, Niemczech, Anglii, Holandii, Austrii, Estonii, Finlandii, Jugosławii, Luksemburgu, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Polsce, na Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, we Francji i Włoszech. Prowadził odręczny dziennik swoich podróży. Jako jeden z pierwszych pianistów występował z recitalami chopinowskimi, był kontynuatorem żywej tradycji wykonawczej przekazanej mu przez Mikulego (ucznia Chopina) i właśnie jako wykonawca utworów Chopina był szczególnie ceniony (w sezonie 1935/36 m.in. 30 recitali w Berlinie). Jest autorem publikacji dotyczących problemów interpretacji dzieł F. Chopina.

Literatura: B. Vogel Raoul Koczalski, Lipsk i Warszawa 1896; M. Paruszewska Szkic biograficzny i artystyczna kariera Raoula Koczalskiego, Poznań 1936; M. Blecher Po III Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, „Kuźnica” 1948 nr 41; Z. Keller Koczalski, kompozytor nieznany, „Ruch Muzyczny” 1994 nr 14.

Kompozycje i prace

Kompozycje:

Instrumentalne:

Symphonische Legende op. 53, partytura i wyciąg fortepianowy, wyd. Lipsk 1894 Pabst

24 preludia op. 65 na fortepian, wyd. Lipsk 1910 Pabst

Zaklęcie, poemat symfoniczny

Koncert skrzypcowy A-dur

Koncert wiolonczelowy h-moll

I Trio D-dur na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

II Trio g-moll na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

III Trio H-dur na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

Rapsodia polska na fortepian

Fantazja na fortepian

I Sonata e-moll na skrzypce

II Sonata fis-moll na skrzypce

III Sonata A-dur na skrzypce

IV Sonata E-dur na skrzypce

Suita romantyczna na wiolonczelę

6 koncertów fortepianowych

symfonia

8 sonat na fortepian

6 suit na fortepian

4 legendy na fortepian

3 nokturny na fortepian

etiudy na fortepian

mazurki na fortepian

walce na fortepian

6 impresji polskich na skrzypce

ballada na skrzypce

2 sonaty na wiolonczelę

Wokalne:

ok. 250 pieśni do sł. Dantego, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, K. Przerwy-Tetmajera, A. Puszkina, M. Lermontowa, G. Byrona, P. Verlaine’a, J.W. Goethego, J.M. Rilkego i S. Zweiga

wyd. 4 z. pieśni wybranych, Lipsk 1909–13 Pabst

Sceniczne:

Rymond, opera, 3-aktowa, libretto A. Fredro, wyd. Lipsk 1902 Pabst, wyst. w przekładzie niem. Elberfeld 1902

Mazepa, dramat muzyczny, 3-aktowy, libretto wg J. Słowackiego, 1905, wyd. Lipsk 1908 Pabst, niewyst.

Die Sühne, dramat muzyczny, 1-aktowy, libretto wg Th. Körnera, wyst. Mühlhausen 1909

Jacqueline, komedia, libretto wg A. Musseta, 1914, niewyst.

Semrud, baśń muzyczna, libretto B. Ziegler, wyst. Lubiana 1934

Heimkehr, dramat muzyczny, 1946, niewyst.

Hagar, nieukończona

Mecz miłosny, operetka, 1930, niewyst.

Renata, balet

 

Prace:

Zum Vortrag Chopinscher Klavierstücke…, „Neue Musik-Zeitung” 1910 nr 10

Frederic Chopin. Betrachtungen, Skizzen, Analysen, Kolonia 1936

Über die Aufführungen Chopinscher Werke (na podstawie wskazówek K. Mikulego), b.m.r.