Jacobsthal [jʹakopsta:l] Gustav, *14 III 1845 Pyrzyce (Pomorze), †9 XI 1912 Berlin, niemiecki muzykolog. W latach 1863–70 studiował kompozycję (u H. Bellermanna), a także historię na uniwersytecie w Berlinie, gdzie w 1870 uzyskał stopień doktora; w latach 1871–73 pogłębiał studia historyczne w Instituts für Österreichische Geschichtsforschung w Wiedniu. W 1872 habilitował się w zakresie muzykologii na uniwersytecie w Strasburgu. W 1875 został mianowany profesorem nadzwyczajnym, założył katedrę historii muzyki; w latach 1897–1905 był jedynym w Niemczech (po śmierci Ph. Spitty) profesorem zwyczajnym z zakresu muzykologii. Do 1905 działał na uniwersytecie w Strasburgu, wykładając historię muzyki średniowiecza i renesansu oraz dzieje sztuki muzycznej do czasów Beethovena. Ponadto prowadził Akademische Gesangverein oraz komponował przeważnie utwory a cappella o przeznaczeniu liturgicznym i koncertowym, których rękopisy znajdują się w Deutsche Staatsbibliothek w Berlinie.
Zainteresowania naukowe i artystyczne Jacobsthala ukształtowały się w kręgu berlińskim, reprezentowanym m.in. przez E. Grella i jego ucznia H. Bellermanna, dla których wokalna polifonia XVI w. stanowiła wartość absolutną, a zarazem wzór praktycznego uprawiania muzyki. Sam Jacobsthal – łącząc dociekania naukowe z działalnością kompozytorską i dyrygencką oraz zakładając, że tylko zespolenie umiejętności muzykologicznych i kompozytorskich umożliwia dotarcie do istoty dzieła muzycznego – zerwał jednak z tożsamością sztuki poddawanej analizie oraz sztuki tworzonej i wykonywanej. Jako historyk skoncentrował się na „prehistorii” muzyki epoki Palestriny, na polifonii i monodii średniowiecza; jako kompozytor – na utworach a cappella, nawiązujących do tradycji muzyki XVI w. Muzyka średniowiecza była dlań raczej wartością historyczną i zjawiskiem heteronomicznym; muzyka renesansu – fenomenem artystyczny o autonomicznej randze. Stąd Jacobsthal – w swych nielicznych pracach odznaczających się doskonałym warsztatem metodologicznym i stanowiących nadal trwałą pozycję w literaturze muzykologicznej – nie dał pełnego obrazu średniowiecznej sztuki muzycznej, ale zapoczątkował badania i wytyczył ich dalsze kierunki w zakresie wielogłosowości; omawiał zwłaszcza problemy notacyjne, skopiował kodeks H 196 z Montpellier – najważniejsze źródło dla poznania motetu okresu ars antiqua i opublikował francuskie teksty zawartych w nim kompozycji; w zakresie monodii chorałowej zajął się chromatyką w chorale gregoriańskim. Dzięki stosowaniu metod historycznych i filologicznych stworzył fundamenty nowocześnie pojmowanej dyscypliny naukowej, rekonstruującej przeszłość kultury muzycznej na podstawie zachowanych źródeł. Wątki prac i ujęcie metodologiczne Jacobsthala przejęli jego uczniowie, przedstawiciele „strasburskiej szkoły muzykologicznej” F. Ludwig i P. Wagner.
Literatura: F. Ludwig, E. Schmidt Trauerfeier für Gustav Jacobsthal, Strasburg 1912; F. Ludwig Gustav Jacobsthal, ZIMG XIV, 1912–13; A. Schweizer Selbstdarstellung, «Die Philosophie der Gegenwart in Selbstdarstellungen» VII, red. R. Schmidt, Lipsk 1929; F. Gennrich Die Strassburger Schule für Musikwissenschaft, Würzburg 1940.
Die Mensuralnotenschrift des 12. und 13. Jahrhunderts, „Allgemeine Musikzeitung” V, 1870, oraz jako osobny druk Berlin 1871 (dysertacja doktorska)
Die Anfänge des mehrstimmigen Gesanges im Mittelalter, „Allgemeine Musikzeitung ” VIII, 1873
Über die musikalische Bildung der Meistersänger, „Zeitschrift für Deutsches Altertum und Deutsche Literatur” XX, 1876
Die Texte der Liederhandschrift von Montpellier H 196, diplomatische Abdruck, „Zeitschrift für Romanische Philologie” III 1879, IV 1880
Die chromatische Alteration im liturgischen Gesang der abandländischen Kirche, Berlin 1897, przedr. Hildesheim 1970