Logotypy UE

Bryła, Bartosz

Biogram

Bryła Bartosz, *27 VI 1960 Wrocław, polski skrzypek. Gry na skrzypcach uczył się początkowo u A. Nowaka – od 6. roku życia w PSM, a później (do 1979) w PLM we Wrocławiu, w 1979 studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu Bryzgowijskim u W. Marschnera, następnie w Akademii Muzycznej w Poznaniu u J. Kaliszewskiej (dyplom z wyróżnieniem w 1983). Był uczestnikiem kursów mistrzowskich H. Szerynga, N. Milsteina, Y. Menuhina. W 1978 debiutował w Filharmonii Wrocławskiej (Koncert fis-moll op. 14 H. Wieniawskiego pod dyrekcją T. Strugały) oraz otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1981 zdobył wyróżnienie i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, w 1982 IV nagrodę na konkursie im. L. Spohra we Fryburgu Bryzgowijskim.

Jako kameralista Bryła współpracował m.in. z zespołami Camerata Vistula, Collegium Viridimontanum, orkiestrą kameralną Wratislavia, Kwartetem Jorgi, występował w duecie z pianistą A. Tatarskim (płyta z utworami H. i J. Wieniawskich, w tym pierwsze światowe nagranie sonaty skrzypcowej op. 24 J. Wieniawskiego, Selene 1997). Od 1986 jest członkiem Chopin-Trio (wyróżnione nagrodą specjalną ze najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta na konkursie muzyki kameralnej w Colmar); zespół ten nagrał na płycie koncert potrójny Beethovena z Warszawską Sinfoniettą pod dyrekcją W. Czepiela (Arston 1987), tria J. Haydna i W.A. Mozarta (Poljazz 1988), tria Beethovena, Chopina, Ravela (Poljazz 1989). Bryła występował w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, m.in. pierwszego w historii nagrania I Koncertu skrzypcowego fis-moll K. Lipińskiego z orkiestrą PR pod dyrekcją J. Salwarowskiego.

Od 1997 Bryła prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, od roku 2006 jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu (do jego uczniów należała A. Szymczewska). Był wykładowcą kursów mistrzowskich w Polsce, Austrii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach. Uczestniczył w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, kameralnych i lutniczych, m.in. w Lublinie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Zell an der Pram, Brescii, Hinterzarten. Od 2007 roku jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.