Logotypy UE

David, Ferdinand

Biogram i literatura

David Ferdinand, *19 VI 1810 Hamburg, †18 VII 1873 Klosters (Szwajcaria), niemiecki skrzypek, kompozytor i pedagog. W latach 1823–25 był w Kassel uczniem L. Spohra (skrzypce) i M. Hauptmanna (teoria). W 1825 wraz z siostrą, Luisą David (1811–1850), pianistką znaną później pod nazwiskiem Dulcken, udał się na tournée przez Kopenhagę, Lipsk i Drezno do Berlina, gdzie zawarł trwałą przyjaźń z Mendelssohnem. W latach 1826–29 był skrzypkiem w Königstadt Theater w Berlinie. Od 1829 do 1835 przebywał w dobrach K. von Liphardta pod Dorpatem (obecnie Tartu, ESRR) jako szef kwartetu smyczkowego, z którym koncertował m.in. w Petersburgu oraz w większych miastach nadbałtyckich. W 1836 został koncertmistrzem orkiestry Gewandhaus w Lipsku, gdzie wkrótce stał się jedną z czołowych postaci życia muzycznego, dając szereg recitali (m.in. z Mendelssohnem) i organizując systematycznie wieczory kwartetów smyczkowych. W 1839 i 1841 odbył podróże koncertowe do Anglii, odnosząc znaczne sukcesy. Z chwilą otwarcia konserwatorium w Lipsku (1843), David podjął tam pracę pedagogiczną; do jego uczniów należeli m.in. J. Joachim, A. Wilhelmj i J.W. von Wasielewski. W 1845 David wykonał jako pierwszy dedykowany mu Koncert skrzypcowy Mendelssohna. W 1852 odnowił swój kontrakt z orkiestrą Gewandhaus i pozostał do końca życia jej koncertmistrzem. W ostatnich latach życia działał także jako wydawca i dyrygent, nie zaprzestając jednak – mimo zakazu lekarzy – występów jako kameralista. Ostatni jego koncert w Lipsku, 16 III 1873, wypełniły dzieła Mozarta, Mendelssohna i Schuberta. Kompozytor zmarł podczas górskiej wycieczki w Alpach.

Postać Davida jako muzyka wykracza znacznie poza stereotyp wirtuoza; skłonność do osiadłego trybu życia spowodowała, że jego kariera wykonawcza, aczkolwiek pełna sukcesów, pozbawiona była znamion błyskotliwości kariery Vieuxtempsa, Ernsta czy innych wielkich skrzypków tej epoki. Współcześni zgodnie podkreślali jego wielką znajomość problematyki technicznej, pełnię tonu, doskonały smak muzyczny i wyczucie stylu, przede wszystkim jednak ceniono walory Davida jako koncertmistrza orkiestry i kierownika zespołów kameralnych, dzięki nieomylnej intonacji, bezbłędnej realizacji frazy i analitycznemu podejściu do zagadnień formy muzycznej. Poważną rolę odegrał również David jako propagator muzyki skrzypcowej XVII i XVIII w.; wiele z tych utworów opracował i wydał w różnych zbiorach o przeznaczeniu pedagogicznym. Jego kompozycje – z wyjątkiem Concertina na puzon i Suity op. 43 oraz utworów pedagogicznych – nie okazały trwalszej wartości artystycznej.

Literatura: J. Eckhardt Ferdinand David und die Familie Mendelssohn-Bartholdy, Lipsk 1888.

Kompozycje i prace

Kompozycje:

Concertino Es-dur na puzon i orkiestrę, op. 4

Intruduction et Variations sur un theme de Franz Schubert na klarnet i orkiestrę, op. 8

Koncert op. 10 na skrzypce i orkiestrę

Koncert D-dur op. 14 na skrzypce i orkiestrę

Koncert A-dur op. 17 na skrzypce i orkiestrę

Koncert E-dur op. 23 na skrzypce i orkiestrę

24 pieśni solowe w zbiorach op. 26, 27, 39 i 31

Kwartet smyczkowy op. 32

Mein Aug’erheb’ich, psalm na 2 soprany i fortepian, op. 33

Koncert d-moll op. 35 na skrzypce i orkiestrę

liczne wariacje na skrzypce i orkiestrę na tematy własne i obce

Sekstet smyczkowy G-dur op. 38

Suite für Violino allein op. 43

liczne etiudy, kaprysy i miniatury na skrzypce solo i z towarzyszeniem fortepianu

utwory na wiolonczelę i fortepian

utwory fortepianowe

Hans Wacht, opera, wyst. Lipsk 1852

kadencje do Koncertu skrzypcowego Beethovena

 

Prace:

Die hohe Schule des Violinspiels, Lipsk b.r.

Vorstudien zur hohen Schule des Violinspiels (zawiera utwory kompozytorów XVII i XVIII w.), Lipsk b.r.

Die Kunst des Violinspiels, Lipsk, b.r. (zawiera utwory Kreutzera, Fiorilla, Rodego, Gaviniésa i Paganiniego)

Concert-Studien, Lipsk, b.r., (zawiera utwory Viottiego, Rodego i Kreutzera)

Violin-Concerte alterer Meister (zawiera utwory Rodego i Kreutzera)

Violin-Concerte neuerer Meister, Lipsk, b.r. (zawiera utwory Beethovena, D., Ernsta, Lipiń­skiego, Mendelssohna i Paganiniego)

***

ponadto David opracował na skrzypce solo, skrzypce z fortepianem i różne zespoły kameralne szereg utworów Bacha, Beethovena, Chopi­na, Händla, Haydna, Mendelssohna, Moschelesa, Mozarta, Paganiniego, Schuberta, Spohra, Viottiego i in.