Logotypy UE

Bartók, Béla

Biogram

Bartók [b’orto:k] Béla, *25 III 1881 Nagyszentmiklós (Węgry, obecnie Sînnicolaul Mare, Rumunia), †26 IX 1945 Nowy Jork, węgierski kompozytor, pianista i etnograf muzyczny.

Ojciec jego był ekonomistą, matka nauczycielką; u niej też pobierał Bartók pierwsze lekcje muzyki. Komponował od 9. roku życia. Po raz pierwszy publicznie wystąpił 1892 w Nagyszőllős (obecnie Winogradów, Ukraina), dokąd przeniósł się z matką po śmierci ojca. Grał wówczas m.in. swój Bieg Dunaju.

Dwa lata później rozpoczął regularną naukę muzyki w Bratysławie u L. Erkela i A. Hyrtla. 1899 został przyjęty do Akademii Muzycznej w Budapeszcie, gdzie był uczniem I. Thomána (fortepian), J. Koesslera (kompozycja) i F. Szabó (orkiestracja). W tym czasie był już autorem znacznej liczby utworów, pisanych pod wpływem Brahmsa; odnosząc się do nich krytycznie, zarzucił na pewien czas kompozycję i poświęcił się pianistyce.

Do komponowania powrócił w 1902, usłyszawszy poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra R. Straussa; odtąd twórczość jego charakteryzowała się najbardziej zaawansowanymi środkami dźwiękowymi neoromantyzmu i nawiązywała głównie do wzorów R. Straussa i F. Liszta, aby stopniowo nabierać cech oryginalnych i nowatorskich.

Patriotyzm Bartóka i jego ambicja stworzenia nowoczesnego stylu narodowego w muzyce węgierskiej skłoniły go zarazem do jawnej stylizacji rytmów i motywów popularnych melodii narodowych. Ogromny sukces i sławę w całym kraju przyniósł mu poemat symfoniczny Kossuth, wykonany 1904 w Budapeszcie, a potem w Anglii przez orkiestrę Hallé pod dyrekcją H. Richtera.

W tym samym czasie umacniała się pozycja Bartóka jako pianisty, koncertującego już także poza Węgrami. 1907 został profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Budapeszcie. 1904 zetknął się po raz pierwszy z autentyczną węgierską muzyką chłopską, nieskażoną wpływami miejskimi i zasadniczo różną od popularnych melodii węgierskich, wykonywanych głównie przez zespoły cygańskie i błędnie utożsamianych z folklorem. Odkrycie to wzbudziło w nim nową wielką pasję – rejestrowania, badania i propagowania autentycznej muzyki wsi węgierskiej. Korzystając z doświadczeń Z. Kodály’a, rozpoczął systematyczne wędrówki po kraju z fonografem, nagrywając najstarsze i najbardziej oryginalne melodie ludowe, obce profesjonalnym schematom opartym na systemie dur-moll. Akcja ta, podjęta początkowo z emocjonalnych i patriotycznych pobudek, przerodziła się wkrótce u Bartóka w poważną pracę naukową, skłaniając go do wnikliwych badań i systematyzacji folkloru muzycznego. Jako doświadczony zbieracz i autor prac teoretycznych z tego zakresu stał się Bartók rychło jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców współczesnej etnografii muzycznej na świecie. Swoje zainteresowania rozszerzył na folklor słowacki (systematycznie zbierał te melodie od 1906), rumuński (od 1909) i innych krajów bałkańskich, a także na folklor arabski i turecki. W poszukiwaniu materiału dwukrotnie odbył badawcze wyprawy poza Europę: 1914 nagrywał melodie w Algierii, 1936 w Turcji.

Zainteresowanie folklorem wywarło także zasadniczy wpływ na twórczość kompozytorską Bartóka, skłaniając go do ostatecznego zerwania z konwencją systemu dur-moll i z estetyką romantyzmu. Swobodne operowanie motywami wyrastającymi z różnych układów skalowych i interwałowych, zwięzłość i dosadność wypowiedzi muzycznej, właściwa melodiom i rytmom ludowym, a obca ekspresyjnej poetyce ukształtowanej przez XIX w., wreszcie śmiałość dysonansowych współbrzmień harmonicznych – wszystko to złożyło się na nowy, oryginalny język muzyczny Bartóka. Bagatele op. 6 na fortepian (1908) były najśmielszym wyzwaniem rzuconym tradycyjnej muzyce po rewolucyjnych pomysłach Debussy’ego.

W następnych latach Bartók pozostał jednym z najradykalniejszych odnowicieli języka muzycznego obok Schönberga, Weberna i Strawińskiego – jakkolwiek nie był wówczas jeszcze znany i doceniany w świecie. Nowe utwory spotkały się na Węgrzech z zupełnym niezrozumieniem; napisana w 1911 opera Zamek Sinobrodego została odrzucona przez dyrekcję opery w Budapeszcie, co spowodowało głęboki kryzys psychiczny u kompozytora. Dopiero sukces baletu Drewniany książę w 1917 zmienił pozycję Bartóka w kraju i wyzwolił w kompozytorze nową energię twórczą. Po I wojnie światowej nastąpił okres jego najbardziej radykalnych pomysłów dźwiękowych i stylistycznych; otwierają go: balet Cudowny mandaryn, Improwizacje na fortepian op. 20 i 2 sonaty skrzypcowe. W tym czasie twórczość Bartóka stała się już sławna na całym świecie i rychło został on uznany za jednego z czołowych kompozytorów współczesnych. Utwory jego były wykonywane na niemal wszystkich festiwalach Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej; w Niemczech wystawiano jego dzieła sceniczne (jakkolwiek premiera Cudownego mandaryna w Kolonii 1926 zakończyła się skandalem). 1924 Bartók zrezygnował ze stanowiska profesora Akademii Muzycznej i przyjął pracę w Węgierskiej Akademii Nauk, przygotowując do wydania pełny zbiór węgierskich pieśni ludowych. Jako pianista występował w wielu miastach Europy, wykonując własne utwory solowe, partię fortepianu sonat skrzypcowych oraz I i II Koncert fortepianowy (m.in. w Warszawie 1927 i we Lwowie 1936), koncertował też w ZSRR i USA. Od 1938 występował ze swoją drugą żoną, pianistką Dittą Pásztory, wykonując m.in. Sonatę na 2 fortepiany i perkusję.

II Koncert skrzypcowy (1938) otwiera ostatni okres twórczości Bartóka, charakteryzujący się częściowym zwrotem do tradycji i przynoszący syntezę bardzo różnych środków stylistycznych. Nie mogąc się pogodzić z sojuszem Węgier z hitlerowskimi Niemcami i postępującą faszyzacją kraju, Bartók wyemigrował z żoną w 1940 do USA i podjął działalność dydaktyczną w Columbia University w Nowym Jorku oraz pracę nad klasyfikacją i transkrypcją serbsko-chorwackiej muzyki ludowej z nagrań należących do Cambridge University. Po rozwiązaniu umowy z uniwersytetem, nie otrzymując angaży koncertowych, znalazł się w ciężkiej sytuacji materialnej, którą zmieniło dopiero w 1943 zamówienie S. Kusewickiego na Koncert na orkiestrę. Zmarł na białaczkę w nowojorskim West Side Hospital.

Twórczość Bartóka jest pod względem środków, stylu i wyrazu bardzo różnorodna i złożona, jakkolwiek zawsze zdradza niezwykle silne rysy indywidualne. Przede wszystkim należy rozróżnić w niej artystyczne opracowania melodii ludowych od kompozycji oryginalnych. Liczne opracowania melodii węgierskich, rumuńskich, słowackich na fortepian oraz na głos z fortepianem lub chór nawiązują w znacznej mierze do harmoniki tradycyjnej, choć zarazem ujmują ją w nowej, zdeformowanej postaci. Trzon twórczości Bartóka stanowią kompozycje oryginalne, w których nie wykorzystuje on melodii ludowych, lecz jedynie pewne cechy rytmiczne i meliczne zapożyczone z folkloru. Wpływy folkloru (węgierskiego, rumuńskiego, słowackiego, niekiedy arabskiego) rzadko wyrażają się w jawnej stylizacji; wzór ludowy jest silnie przetworzony i wtopiony w indywidualny język dźwiękowy Bartóka, łącząc się integralnie z jego nowatorskimi pomysłami, które widoczne są zwłaszcza w melodyce i harmonice. W melodyce Bartók odszedł od tradycyjnego schematyzmu trybów dur i moll, a także od wyrosłej na ich gruncie neoromantycznej chromatyki; wprowadził elementy różnych skal modalnych występujących w folklorze i ich bogate kombinacje. W poszczególnych odcinkach melodii Bartók wykorzystuje sukcesywnie bimodalizmy (np. zwroty lidyjskie obok eolskich), co daje w wyniku rozszerzenie materiału dźwiękowego przy zachowaniu autonomicznego charakteru zmieniających się stopni diatonicznych. Bliskie występowanie tych zmiennych stopni (np. es-f obok e-fis) w praktyce prowadzi często do powstawania skali 12-tonowej. Według słów Bartóka „takie traktowanie diatonicznego szeregu prowadziło do wyzwolenia od skostniałej skali dur-moll i w konsekwencji do całkowicie swobodnego operowania każdym pojedynczym dźwiękiem naszego chromatycznego systemu dwunastotonowego” (Autobiografia, 1921).

Muzyka Bartóka w istocie oscyluje między ścisłą diatoniką i pentatoniką a konsekwentną skalą 12-tonową. W tym ostatnim przypadku skala realizowana jest zwykle w ciasnym układzie półtonowym: melodia biegnie krętym ruchem i małymi krokami interwałowymi, wyzyskując wszystkie położone obok siebie stopnie chromatyczne. Stopnie te mają charakter autonomiczny. W przeciwieństwie do szkoły Schönberga, Bartók nie traktuje jednak skali 12-tonowej w sposób atonalny, lecz ustanawia dostrzegalną hierarchię ważności poszczególnych dźwięków melodii, eksponując przy tym dźwięk centralny, spełniający rolę podobną do tradycyjnej toniki.

W twórczości Bartóka spotykamy sporadycznie serie 12-tonowe (II Koncert skrzypcowy, Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę, II Kwartet smyczkowy, Suita fortepianowa op. 14, a nawet młodzieńcza Sonata na skrzypce i fortepian z 1903), jednak nie pełnią one roli formotwórczej, jak w utworach dodekafonicznych, i ukształtowane są w sposób tonalny. Wyraźną centralizację tonalną odnajdujemy niemal we wszystkich, nawet najbardziej śmiałych układach dźwiękowych Bartóka, jakkolwiek realizowana jest ona w większości środkami niezależnymi od tradycyjnego systemu.

Największym nowatorem stał się Bartók na gruncie harmoniki: śmiałością pomysłów harmonicznych przewyższył współczesnych sobie twórców, wprowadzając nieznane dotąd środki brzmieniowe i techniczne. Zasób stosowanych przez niego współbrzmień jest ogromny: od trójdźwięków i czterodźwięków tercjowych poprzez złożone struktury wielodźwiękowe, wykorzystując różne interwały, do akordów kwartowych i współbrzmień złożonych z samych małych sekund i wielkich septym.

Skrajnym przypadkiem są klastery, niejednokrotnie osiągające nawet liczbę 12 dźwięków, współbrzmiących w ciasnym, półtonowym układzie; najbardziej jaskrawym tego przykładem jest środkowy epizod II Koncertu fortepianowego, oparty przez kilkadziesiąt taktów na pełnej harmonice 12-tonowej. Dobór współbrzmień u Bartóka jest zawsze podporządkowany zarówno logice kroków dźwiękowych, jak i zamierzonym efektom brzmieniowym i ekspresyjnym. W organizacji przebiegu harmonicznego Bartók skłania się do stabilizacji w poszczególnych odcinkach utworu pewnych wybranych formuł, często o charakterze ostinatowym, eksponując akord centralny i otaczającą go grupę dźwięków lub zachowując wybraną zasadę ruchu interwałowego. Często wprowadza także linearną samodzielność głosów lub wydzielonych warstw harmonicznych, w układach bitonalnych i bimodalnych (technikę tę zainicjował jeszcze przed Strawińskim, Prokofiewem, Szymanowskim i Milhaudem). Interesujący przegląd bogatych środków harmonicznych prezentuje jego pedagogiczny cykl 153 utworów fortepianowych Mikrokosmos.

W zakresie brzmienia instrumentalnego szczególnie odkrywczy jest Bartók w wykorzystaniu instrumentów smyczkowych, z których wydobywa wiele nowych odmian artykulacji (m.in. ostre pizzicato z uderzeniem struny w gryf i glissando zastosowane jako podstawa kształtowania frazy muzycznej; długie epizody w III i IV Kwartecie oparte są wyłącznie na falujących i krzyżujących się glissandach). W nowy sposób wykorzystał Bartók perkusję, wzbogacając jej niuanse kolorystyczne (wstęp samej perkusji w II cz. Sonaty na 2 fortepiany i perkusję), zestawiając ją z brzmieniem fortepianu (Sonata na 2 fortepiany i perkusję, I Koncert fortepianowy) i skrzypiec solo (II Koncert skrzypcowy). Stworzył także nowy styl muzyki fortepianowej; traktował ten instrument w sposób ostry, twardy, perkusyjny, wydobywając z niego najbardziej indywidualny, po osiągnięciach Debussy’ego i Ravela, typ brzmienia i faktury. W operowaniu orkiestrowym uzyskuje Bartók niekiedy bardzo śmiałe efekty o charakterze glissandowo-szmerowym, wyprzedzając współczesne doświadczenia sonorystyczne (Suita op. 3, dzieła sceniczne, Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę). Ważnym elementem w muzyce Bartóka jest silnie eksponowana rytmika, decydująca w dużej mierze o ostrej, żywiołowej ekspresyjności jego stylu. Ujawnia się ona zarówno w prostej, motorycznej postaci, jak i (od 1918) w złożonych, wyrafinowanych układach, które wyłamują się ze schematów metrycznych i zdradzają – w nieregularnym rozstawieniu akcentów i pauz – wpływ Strawińskiego. Wielokrotnie też sięgał Bartók do tzw. rytmów aksakowych, tj. opartych na przemienności motywów dwójkowych i trójkowych. Obok Strawińskiego i Prokofiewa stał się Bartók głównym odnowicielem rytmiki w muzyce XX w.

W konstrukcji swoich utworów skłaniał się Bartók do form klasycznych, będąc w tym godnym następcą Beethovena i Brahmsa. Szczególnym mistrzostwem odznacza się jego praca motywiczna i przetworzeniowa. Od 1926 dużą rolę w jego twórczości odgrywa technika polifoniczna, odnowiona i oryginalnie potraktowana przez przeniesienie jej na materiał 12-tonowy i zawarcie w niej nowego ładunku ekspresyjnego. Muzyka Bartóka odznacza się wielkim bogactwem i różnorodnością wyrazu. Mieści w sobie zarówno znamiona żywiołowego dynamizmu i brutalnej ekspansywności, jak i wyrafinowanej, impresjonistyczno-fantastycznej kolorystyki, intelektualnej, klasycznej konstrukcji i głębokiego, dramatycznego patosu. Tę złożoność wyrazową, zharmonizowaną wszakże w jednolitym stylu indywidualnym, wykazuje najpełniej cykl 6 kwartetów smyczkowych Bartóka, uznany powszechnie za najwybitniejszy przejaw jego talentu.

Literatura:

Dokumentacja:

Thematisches Verzeichnis der Jugendwerke Béla Bartóks 1890–1904, red. D. Dille, Budapeszt 1974; Béla Bartók levelek, fényképek, keziratok, kották (‘listy, fotografie, rękopisy, faksymilia Béli Bartóka’), red. J. Demény, Budapeszt 1948; Béla Bartók levelei az utolsó két év gyűjtése (‘listy Béli Bartóka z dwu ostatnich lat życia), red. J. Demény, Budapeszt 1951; Bartók, sa vie et son oeuvre, red. B. Szábolcsi, Budapeszt 1956, Paryż 2. wersja: 1968, tłum. niemieckie Béla Bartók. Weg und Werk, Schriften und Briefe, Budapeszt 1957; Documenta Bartókiana (w języku niemieckim), red. D. Dille, 4 z., Moguncja 1964–70; Béla Bartók Letters, red. J. Demény, Budapeszt 1948–71, wyd. poszerzone 2. wersja: 1976, wyd. angielskie Londyn 1971, poszerzone 2. wersja: 1981; Bartók Béla élete képekben, red. F. Bónis, Budapeszt 1956, 3. wersja: 1961, wyd. niemieckie Budapeszt i Bonn 1964, wyd. rosyjskie 1963, wyd. angielskie, francuskie, włoskie, Budapeszt 1964, wyd. angielskie Béla Bartók. His Life in Pictures and Documents, Budapeszt 1972, 2. wersja: 1981; Béla Bartók, A Complete Catalogue of His Published Works, Londyn 1970; Béla Bartók. Zu Leben und Werk, red. F. Spangemacher, «Musik der Zeit, Dokumentationen und Studien» II, Bonn 1982; J. Takács, Erinnerungen an Béla Bartók, Wiedeń 1982; M. Gillies, Bartók Remembered, Londyn 1990, wyd. niemieckie Béla Bartók im Spiegel seiner Zeit. Portraitiert von Zeitgenossen, Zurych 1991.

J. Kárpáti, Bartók vonósnégyesei, Budapeszt 1967, wyd. angielskie F. Macnicol, Bartók‘s String Quartets, 1975; J. Kárpáti, Les gammes populaires et le système chromatique dans l’oeuvre de Béla Bartók, L. Somfai, „Per finite”. Some Aspects of the Finale in Bartók’s Cyclic Form oraz E. Lendvai, Über die Formkonzeption Bartóks, «Studia Musicologica» XI 1969; D. Dille, „L‘Allegro barbaro” de Bartók, «Studia Musicologica» XII 1970; T. Hundt, Bartóks Satztechnik in den Klavierwerken, «Kölner Beiträge zur Musikforschung» LXIII, Ratyzbona 1971; E. Lendvai, Béla Bartók. An Analysis of His Music, Londyn 1971; P Petersen, Die Tonalität im Instrumentalschaffen von Béla Bartók, «Hamburger Beiträge zur Musikwissenschaft» VI 1971; J. McCabe, Bartók Orchestral Music, Londyn 1974; Bartók Studies, red. T. Crow, Detroit 1976; G. Perle, The String Quartets of Béla Bartók, w: księga pamiątkowa M. Bernsteina, Nowy Jork 1977; J. Gergely, Béla Bartók. Compositeur hongrois, Paryż 1980; S. Kovács, Reexamining the Bartók/Serly Viola Concerto, „Studia Musicologica Academiae Scientiarum Hungaricae“ XXIII 1981; Béla Bartók, «Musik-Konzepte» XXII, red. H.-K. Metzger, R. Riehn, Monachium 1981; M. Gillies, Bartók‘s Last Works. A Theory of Tonality and Modality, „Musicology” VII 1982; E. Lendvai, The Workshop of Bartók and Kodály, Budapeszt 1983; P. Griffiths, Bartók, Londyn 1984; E. Antokoletz, The Music of Béla Bartók. A Study of Tonality and Progression in Twentieth-Century Music, Berkeley (Kalifornia) 1984; L. Somfai, V. Lampert, Béla Bartók, w: Modern Masters, «The New Grove Composer Biography Series», Nowy Jork 1984 (zawiera pełny spis kompozycji); T. A. Zieliński, Die modalen Strukturen im Werk Bartóks, „Jahrbuch der Musikbibliothek Peters” 1981/82, Lipsk 1985; T. Tallián, Béla Bartók. Sein Leben und Werk, Budapeszt 1988; E. Antokoletz, Béla Bartók. A Guide to Research, «Garland Composer Resource Manuals» XI, Nowy Jork 1988; T. A. Zieliński, Bartók Leben, Werk, Klangwelt, Monachium 1989; M. Gillies, Notation and Tonal Structure in Bartók’s Later Works, Nowy Jork 1989; D. Dille, Béla Bartók. Regard sur le passé, Namur 1990.

Monografie życia i twórczości:

E. Haraszti, Béla Bartók, Budapeszt 1930; E. Haraszti, Béla Bartók. His Life and Works, Paryż 1938; D. Dille, Béla Bartók, Antwerpia 1939; S. Moreux, Béla Bartók, sa vie, ses oeuvres, son langage, Paryż 1949, tłum. niemieckie Béla Bartók. Leben, Werk, Stil, Zurych 1950, 2. wersja: 1952; H. Stevens, The Life and Music of Béla Bartók, Nowy Jork 1953; L. Lesznai, Béla Bartók, sein Leben – seine Werke, Lipsk 1961; P. Citron, Bartók, Paryż 1963; E. Helm, Béla Bartók in Selbstzeugnissen un Bilddokumenten, Reinbek koło Hamburga 1965; I. Martynow, Béla Bartók, Moskwa 1968; T. Zieliński, Bartók, Kraków 1969, tłum. niemieckie Zurych 1973; I. Niestjew, Béla Bartók. Żyzń i tworczestwo, Moskwa 1969; J. Ujfalussy, Béla Bartók (w języku angielskim), Budapeszt 1971

Opracowania poszczególnych zagadnień:

E. von der Nüll, Béla Bartók, ein Beitrag zur Morphologie der neuen Musik, Halle 1930; M. Bristiger, Problem formy sonatowej w V Kwartecie smyczkowym Béli Bartóka, „Muzyka” 1956, nr 3; S. Jarociński, Béla Bartók, w: Orfeusz na rozdrożu – Sylwetki muzyków XX wieku, Warszawa 1958, Kraków 2. wersja: 1974; A. Fassett, The Naked Face of Genius Béla Bartók, American Years, Boston 1958; M. Gorczyca, Nowatorstwo kwartetów Bartóka, „Muzyka” 1962, nr 2; B. Winter, Bartók w Polsce, „Ruch Muzyczny” 1965, nr 18; materiały z Sesji Naukowej poświęconej twórczości Béli Bartóka w Sopocie 12 i 13 XI 1965, „Zeszyt Naukowy” Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie nr 4, Sopot 1966; materiały z Międzyuczelnianej Sesji Bartokowskiej, Warszawa XII 1966, „Zeszyt Naukowy” Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie nr 2, Warszawa 1967.

Kompozycje

wydawcy:

B & Haw = Boosey & Hawkes, Londyn

RvT = Rózsavolgyi és Társa, Budapeszt

B & T = F. Bard & Testvére, Budapeszt

Schott = B. Schott’s Söhne, Moguncja

EMB = Editio Musica, Budapeszt

UE = Universal Edition, Wiedeń

KRozs = Károly Rozsnyai, Budapeszt

UZSz = Új Zenei Szemle, Budapeszt

MKor = Magyar Korus, Budapeszt

WPhV = Wiener Philharmoniker Verlag

Muzgiz = Muzykalnoje Gosudarstwiennoje Izdatielstwo, Moskwa

 

Instrumentalne:

Symfonia Es-dur, szkic fortepianowy, 1902; instrumentacja cz. III, Scherzo (pozostałe części zinstrumentował D. Dille 1961–66), 1903, prawyk. Scherzo: Budapeszt 29 II 1904, dyrygent I. Kerner

Kossuth, poemat symfoniczny, 1903, prawyk. Budapeszt 13 I 1904, dyrygent I. Kerner, wyd. KRozs, Schott, EMB

Burleska op. 2 (= ostatnia cz. Scherza na orkiestrę i fortepian), 1904

I Suita op. 3, 1905, prawyk. Wiedeń 19 XI 1905, dyrygent F. Löwe, wyd. RvT; nowa wersja ok. 1920

II Suita na małą orkiestrę op. 4, 1907, prawyk. Berlin 2 I 1909, dyrygent B. Bartók, wyd. UE, B & Haw; nowe wersje: 1920, 1943

2 portrety – Két portré op. 5: 1. Idealny (= I cz. I Koncertu skrzypcowego), 2. Groteskowy (= oprac. nr 14 z 14 utworów na fortepian op. 6); 1908, prawyk. Budapeszt 1909, dyrygent L. Kun, wyd. KRozs, EMB,

Taniec rumuński – Román tánc op. 8a (= oprac. nr 1 z 2 tańców rumuńskich na fortepian), 1910, wyd. EMB

2 obrazy – Két kép op. 10: 1. Okres kwitnienia, 2. Taniec wiejski; 1910, prawyk. Budapeszt 25 II 1913, dyrygent I. Kerner, wyd. RvT, EMB

4 utwory – Négy zenekari darab op. 12: 1. Preludio, 2. Scherzo, 3. Intermezzo, 4. Marcia funebre, szkic fortepianowy; 1912; instrumentacja: 1921, prawyk. Budapeszt 9 I 1922, dyrygent E. Dohnányi, wyd. UE, B & Haw

Rumuńskie tańce ludowe – Román népi táncok, 7 tańców na małą orkiestrę (oprac. wersji oryginalnej na fortepian), 1917, prawyk. Budapeszt 11 II 1918, dyrygent E. Lichtenberg, wyd. UE

Suita taneczna – Táncsuite, 1923, prawyk. Budapeszt 19 XI 1923, dyrygent E. Dohnányi, wyd. UE, WPhV

Obrazki węgierskie – Magyar képek (oprac. utworów fortepianowych: nr 5, 10 z 10 łatwych utworów, nr 2 z 4 śpiewów żałobnych, nr 3 z 3 burlesk, nr 42 z 2 z. Dla dzieci), 1931, prawyk. Budapeszt 26 XI 1934, dyrygent H. Laber, wyd. KRozs, RvT, EMB

Tańce z Siedmiogrodu – Erdélyi táncok (oprac. Sonatiny na fortepian), 1931, wyd. RvT, EMB

Węgierskie pieśni chłopskie – Magyar parasztdalok (oprac. nr 6-12, 14, 15 z 15 węgierskich pieśni chłopskich na fortepian), 1933, wyd. UE

Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę – Zene húros hangszerekre, ütökre és celestára, 1936, prawyk. Bazylea 21 I 1937, dyrygent P. Sacher, wyd. UE, WPhV, Muzgiz

Divertimento na orkiestrę smyczkową, 1939, prawyk. Bazylea 11 VI 1940, dyrygent P. Sacher, wyd. B & Haw

Koncert na orkiestrę, 1943, prawyk. Boston 1 XII 1944, dyrygent S. Kusewicki, wyd. B & Haw

na instrumenty solo i orkiestrę

Rapsodia na fortepian i orkiestrę (oprac. Rapsodii na fortepian op. 1), 1904, prawyk. Paryż VIII 1905, fortepian B. Bartók, dyrygent C. Chevillard, wyd. RvT, EMB, UE

Scherzo na orkiestrę i fortepian, 1904, prawyk. Budapeszt IX 1961, fortepian E. Tusa, dyrygent G. Lehel, wyd. Schott, EMB

I Koncert skrzypcowy, 1907–08, prawyk. Bazylea 30 V 1958, skrzypce H. Schneeberger, dyrygent P. Sacher, wyd. B & Haw

I Koncert fortepianowy, 1926, prawyk. Frankfurt nad Menem 1 VII 1927, fortepian B. Bartók, dyrygent W. Furtwängler, wyd. UE

I Rapsodia na skrzypce i orkiestrę (oprac. wersji oryginalnej na skrzypce i fortepian), 1928, wyd. UE, B & Haw

II Rapsodia na skrzypce i orkiestrę (oprac. wersji oryginalnej na skrzypce i fortepian), 1928, prawyk. Amsterdam I 1932, skrzypce Z. Székely, dyrygent P. Monteux, wyd. UE, B & Haw; rewizja: 1944

II Koncert fortepianowy, 1930–31, prawyk. Frankfurt nad Menem 23 I 1933, fortepian B. Bartók, dyrygent H. Rosbaud, wyd. UE

II Koncert skrzypcowy, 1937–38, prawyk. Amsterdam 23 III 1939, skrzypce Z. Székely, dyrygent W. Mengelberg, wyd. B & Haw

Koncert na 2 fortepiany i orkiestrę (oprac. Sonaty na 2 fortepiany i perkusję), 1940, prawyk. Nowy Jork 21 I 1943, fortepian B. Bartók i D. Pásztory, dyrygent F. Reiner

III Koncert fortepianowy, 1945, prawyk. Filadelfia 8 II 1946, fortepian G. Sándor, dyrygent E. Ormándy, wyd. B & Haw

Koncert altówkowy (nie dokończony; zrekonstruował i zinstrumentował T. Sérly), 1945, prawyk. Minneapolis 2 XII 1949, altówka W. Primrose, dyrygent A. Doráti, wyd. B & Haw

kameralne:

Sonata na skrzypce i fortepian, 1903, prawyk. III cz.: Budapeszt 8 VI 1903, skrzypce S. Kőszegi, fortepian B. Bartók; całość: Budapeszt 25 I 1904, skrzypce J. Hubay, fortepian B. Bartók, wyd. Schott

Kwintet fortepianowy, 1904, prawyk. Wiedeń 21 XI 1904, fortepian B. Bartók, Prill-Quartett

I Kwartet smyczkowy op. 7, 1908, prawyk. Budapeszt 19 III 1910, kwartet Waldbauera i Kerpelya, wyd. RvT, EMB

II Kwartet smyczkowy op. 17, 1915–17, prawyk. Budapeszt 3 III 1918, kwartet Waldbauera i Kerpelya, wyd. UE, WPhV

I Sonata na skrzypce i fortepian, 1921, prawyk. Londyn 22 III 1922, skrzypce J. d’Arányi, fortepian B. Bartók, wyd. UE

II Sonata na skrzypce i fortepian, 1922, prawyk. Londyn V 1923, skrzypce J. d’Arányi, fortepian B. Bartók, wyd. UE

III Kwartet smyczkowy, 1927, prawyk. Budapeszt 6 III 1929, kwartet Waldbauera i Kerpelya, wyd. UE, WPhV

I Rapsodia na skrzypce i fortepian (także wersja na wiolonczelę i fortepian), 1928, prawyk. Budapeszt 22 XI 1929, skrzypce J. Szigeti, fortepian B. Bartók, wyd. UE, B & Haw

II Rapsodia na skrzypce i fortepian, 1928, prawyk. Amsterdam 19 XI 1928, skrzypce Z. Székely, fortepian G. Frid, wyd. UE, B & Haw; rewizja: 1945

IV Kwartet smyczkowy, 1928, prawyk. Budapeszt 20 III 1929, kwartet Waldbauera i Kerpelya, wyd. UE, Schott, WPhV

44 duety na 2 skrzypiec, 1931, prawyk. 8 duetów: Budapeszt 20 I 1932, I. Waldbauer, G. Hanower, wyd. UE

V kwartet smyczkowy, 1934, prawyk. Waszyngton 8 IV 1935, Kolisch-Quartett, wyd. UE, WPhV

Sonata na 2 fortepiany i perkusję, 1937, prawyk. Bazylea 16 I 1938, fortepian B. Bartók i D. Pásztory, perkusja F. Schiesser i Ph. Rűhlig, wyd. B & Haw

Kontrasty – Kontrasztok na skrzypce, klarnet i fortepian, 1938, prawyk. Nowy Jork 9 I 1939, fortepian B. Bartók, klarnet B. Goodman, skrzypce J. Szigeti, wyd. B & Haw

VI Kwartet smyczkowy, 1939, prawyk. Nowy Jork 20 I 1944, Kolisch-Quartett, wyd. B & Haw

7 utworów z „Mikrokosmosu” na 2 fortepiany (nr 113, 69, 135, 123, 127, 145, 146), 1939, wyd. B & H

Suita na 2 fortepiany (oprac. II Suity na małą orkiestrę op. 4), 1941, wyd. B & H

Sonata na skrzypce solo, 1944, prawyk. Nowy Jork 26 XI 1944, Y. Menuhin, wyd. B & Haw

na fortepian:

Bieg Dunaju – A Duna folyása, 1890, prawyk. Nagyszőllős 1 V 1892, B. Bartók

Andante con variazioni, 1894

3 utwory, 1897

Scherzo, 1897

Marcia funebre (oprac. finału poematu symfonicznego Kossuth), 1903

4 utwory: 1. Etiuda na lewą rękę, 2. Fantazja I, 3. Fantazja II, 4. Scherzo; 1903, prawyk. 13 IV 1903, B. Bartók, wyd. B & T, EMB

Rapsodia op. 1, 1904, prawyk. Bratysława 4 XI 1906, B. Bartók, wyd. KRozs, UE, EMB

Małe utwory – Kis zongoradarabok, 1904–05

3 pieśni ludowe z komitatu Csik – Három Csikmegyel népdal (opracowania węgierskich melodii ludowych), 1907, wyd. KRozs, EMB

14 bagatel op. 6, 1908, prawyk. Berlin 14 VII 1908, uczniowie F. Busoniego, wyd. KRozs, UE, EMB

10 łatwych utworów – 10 könnyű zongoradarab: 1. Pieśń wiejska, 2. Rozczarowanie, 3. Taniec młodych Słowaków, 4. Sostenuto, 5. Wieczór u Szeklerów, 6. Węgierska pieść ludowa, 7. Świt, 8. Pieśń ludowa, 9. Ćwiczenie, 10. Taniec niedźwiedzia; 1908, wyd. KRozs, UE, EMB,

2 elegie – Két elégia op. 8b, 1908–09, prawyk. Budapeszt 21 IV 1919, B. Bartók, wyd. KRozs, UE, EMB

Dla dzieci – Gyermekeknek (85 utworów w 4 z.; opracowania węgierskich i słowackich pieśni ludowych), 1908–09, wyd. KRozs; nowa wersja (79 utworów w 2 z.): 1945, wyd. EMB

2 tańce rumuńskie – Két román tánc op. 8a, 1910, prawyk. Paryż 12 III 1910, B. Bartók, wyd. RvT, EMB

Szkice – Vázlatok op. 9b: 1. Portret dziewczynki, 2. Huśtawka, 3. Lento, 4. Non troppo lento, 5. Rumuńska pieśń ludowa, 6. W stylu włoskim, 7. Poco lento; 1908–10, wyd. KRozs, UE, EMB

4 śpiewy żałobne – Négy siratóének op. 9a, 1910, prawyk. Budapeszt 17 X 1917, E. Dohnányi, wyd. KRozs, UE, EMB

2 obrazy – Két kép op. 10: 1. Okres kwitnienia, 2. Taniec wiejski; 1910, wyd. KRozs, UE, EMB

3 burleski op. 8c, 1908–11, prawyk. Budapeszt 17 X 1917, E. Dohnányi, wyd. RvT, UE, EMB

Allegro barbaro, 1911, prawyk. Budapeszt 27 II 1921, B. Bartók, wyd. UE

Początki gry na fortepianie – Kezdők zongoramuzsikája (18 utworów pedagogicznych wg metody S. Reschovsky’ego), 1913, wyd. RvT, EMB, Schott

Taniec wschodni – Keleti tánc, 1913?, wyd. UZSz

Sonatina (opracowanie rumuńskiej melodii ludowej), 1915, wyd. RvT, UE, EMB

Rumuńskie tańce ludowe – Román népi táncok, 1915, wyd. UE

Kolędy rumuńskie – Román kolinda-dallamok (2 serie po 10 utworów; opracowanie rumuńskich melodii ludowych), 1915, wyd. UE, B & Haw

Suita op. 14, 1916, wyd. Budapeszt 21 IV 1919, B. Bartók, wyd. UE, UZSz

Zlatujący paw – Leszállott a páva, 1914–17, wyd. UZSz

3 węgierskie pieśni ludowe – Három Magyar népdal, 1914–17, wyd. B & Haw (w zbiorze Homage to Paderewski)

15 węgierskich pieśni chłopskich — Tizenőt magyar parasztdal (opracowanie węgierskich pieśni ludowych), 1914–18, wyd. UE

3 etiudy, 1918, prawyk. Budapeszt 21 IV 1919, B. Bartók, wyd. UE, B & Haw

Improwizacje na temat węgierskich pieśni chłopskich – Improvizációk magyar parasztdalokra op. 20 (8 utworów), 1920, prawyk. Budapeszt 27 I 1921, B. Bartók, wyd. UE

Suita taneczna – Tánc-suite, 1923, wyd. UE

Sonata, 1926, prawyk. Budapeszt 8 XII 1926, B. Bartók, wyd. UE

Pod gołym niebem – Szabadban, 1926, prawyk. Budapeszt 8 XII 1926, B. Bartók, wyd. UE

9 małych utworów – Kilenc kis zongoradarab, 1926, prawyk. Budapeszt 8 XII 1926, B. Bartók, wyd. UE

3 ronda na temat melodii ludowych – Három rondó népi dallamokkal (opracowanie słowackich melodii ludowych), 1.: 1916, 2., 3.: 1927, wyd. UE

Mała suita – Kis szvit (oprac. nr 28, 38, 43, 16, 36 z 44 duetów na 2 skrzypiec), 1936, wyd. UE

Mikrokosmos (153 utwory w 6 z.), 1926–39, prawyk. Budapeszt 7 V 1937, B. Bartók (fragmenty), wyd. UE, EMB

Kadencja do Koncertu Es-dur W. A. Mozarta, 1939?

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

Cantata profana (= 9 czarodziejskich jeleni – Kilenc csodaszarvas) na tenor, baryton, 2 chóry mieszane i orkiestrę, sł. ludowa ballada rumuńska, tłum. węgierskie Bartóka, 1930, prawyk. Londyn 25 V 1934, orkiestra, chór i soliści BBC, dyrygent A. Buesst

pieśni na głos i fortepian:

3 pieśni – Három dal, sł. H. Heine, K. Siebel, 1898

Liebeslieder (6 pieśni), sł. F. Rűckert, N. Lenau, W. Goethe, 1900, wyd. B & T, EMB

4 pieśni – Négy dal, sł. L. Pósa, 1902, wyd. B & T

Wieczór – Est, sł. K. Harsányi, 1903, wyd. EMB

3 ludowe pieśni pracy – Három népies műdal, sł. ludowe, 1904

Szeklerska pieśń ludowa – Székely népdal, sł. ludowe, 1905

Dla małego Słowaka – A kicsi „tót”-nak (5 pieśni dla dzieci), sł. ludowe, 1905

Węgierskie pieśni ludowe – Magyar népdalok (10 pieśni), sł. ludowe, 1906, wyd. EMB, Schott

Węgierskie pieśni ludowe – Magyar népdalok (zbiór 20 pieśni: nr 1-10 B. Bartók, nr 11-20 Z. Kodály), sł. ludowe, 1906, wyd. KRozs, RvT; rewizja: 1938

9 rumuńskich pieśni ludowych – Kilenc román népdal, sł. ludowe, 1915

5 pieśni – Őt dal op. 15, sł. K. Gombossy, B. Balázs, 1916, wyd. UE

5 pieśni – Őt dal op. 16, sł. E. Ady, 1916, prawyk. Budapeszt 21 IV 1919, I. Durigó, B. Bartók

8 węgierskich pieśni ludowych – Nyolc magyar népdal, sł. ludowe, 1907–17, wyd. UE, B & Haw

4 słowackie pieśni ludowe – Négy szlovák népdal, sł. ludowe, 1917

Na wsi – Falun (5 słowackich pieśni ludowych), sł. ludowe, 1924, prawyk. Budapeszt 8 XII 1926, M. Basilides, B. Bartók, wyd. UE

20 węgierskich pieśni ludowych – Húsz magyar népdal (4 z.; nr 1, 2, 11, 14, 12 także w oprac. na głos i orkiestrę), sł. ludowe, 1929, prawyk. Budapeszt 30 I 1930, M. Basilides, B. Bartók, wyd. UE

Smutek męża – A férj kesevue (ukraińska pieśń ludowa), sł. ludowe, 1945

pieśni na chór:

Wieczór – Est na chór męski (nieidentyczna z pieśnią na głos i fortepian do tych samych słów), sł. K. Harsányi, 1903, wyd. EMB

4 dawne węgierskie pieśni ludowe – Négy régi magyar népdal na 4-głosowy chór męski, sł. ludowe, 1912, wyd. UE, EMB

2 rumuńskie pieśni ludowe – Két román népdal na 4-głosowy chór żeński, sł. ludowe, 1915

Słowackie pieśni ludowe – Szlovák népdalok, 5 pieśni na 4-głosowy chór męski, sł. ludowe, 1917, wyd. UE, B & Haw

Słowackie pieśni ludowe – Szlovák népdalok, 4 pieśni na 4-głosowy chór mieszany i fortepian, sł. ludowe, 1917, wyd. UE, B & Haw

Na wsi – Falun na 4- lub 8-głosowy chór żeński i małą orkiestrę (oprac. nr 3, 4, 5 wersji oryginalnej na głos i fortepian), sł. ludowe, 1926, prawyk. Budapeszt 1927, M. Basilides, G. Havas, T. L. Adám, M. Falus, dyrygent V. Komor, wyd. UE

Węgierskie pieśni ludowe – Magyar népdalok, 4 pieśni na chór mieszany, sł. ludowe, 1930, wyd. UE, B & Haw

Pieśni szeklerskie – Székely dalok, 6 pieśni na 6-głosowy chór męski, sł. ludowe, 1932, wyd. MKor, EMB

27 utworów na 2- i 3-głosowy chór (z. 1-4 na chór dziecięcy, z. 5-8 na chór żeński; nr 1, 2, 7, 11, 12 z towarzyszeniem małej orkiestry), 1935, prawyk. Budapeszt 7 V 1938, L. Preisinger-Perényi, F. Barth, B. Rajeczky, A. Stojanovics, dyrygent P. Radnai, wyd. MKor, EMB

Z dawnych czasów – Elmúlt időkből na chór męski, 3 pieśni, sł. ludowe, 1935, prawyk. Budapeszt 7 V 1937, chór kameralny, dyrygent B. Endre, wyd. MKor, EMB

Sceniczne:

Zamek Sinobrodego – A kékszakállú herceg vára op. 11, opera, 1 -aktowa, libretto B. Balázs, 1911, prapremiera Budapeszt 24 V 1918, dyrygent E. Tango, wyd. UE

Drewniany książę – A fából faragott királyfi op. 13, balet, 1 -aktowy, libretto B. Balázs, 1914–16, prapremiera Budapeszt 12 V 1917, dyrygent E. Tango, wyd. UE

Cudowny mandaryn – A csodálatos mandarin, balet-pantomima, 1-aktowy, libretto M. Lengyel, 1918–19, prapremiera Kolonia 27 XI 1926, dyrygent J. Szenkár, wyd. UE, WPhV

 

Edycje:

Béla Bartóks Skizzenbuch 1907–22, wyd. faksymile, Budapeszt 1987

 

Prace:

zbiory pieśni ludowych:

Cântece poporale românești din comitatul Bihor (‘rumuńskie pieśni ludowe z komitatu Bihor’), 371 melodii, Bukareszt 1913, Academia Romana

Die Volksmusik der Rumänen von Maramures, 339 melodii, w: Sammelbände für vergleichende Musikwissenschaft, t. 4, Monachium 1923

Erdélyi magyarság. Népdalok (‘węgierskie pieśni ludowe Siedmiogrodu’), z Z. Kodályem, 150 melodii, Budapeszt 1923 Népies Iradolmi Társaság, wyd. też w językach angielskim, francuskim, niemieckim

A magyar népdal (‘węgierska pieśń ludowa), 320 melodii, Budapeszt 1924, wyd. RvT, wyd. też w językach niemieckim, angielskim

Népzenénk és a szomszéd népek népzenéje (‘muzyka ludowa nasza i narodów sąsiednich’), 127 melodii, w: „Népszerü Zenefüzetek”, z. 3, Budapeszt 1934, wyd. też w językach niemieckim, francuskim, słowackim, rumuńskim

Die Melodien der rumänischen Colinde (Weihnachtslieder), 484 melodie, Wiedeń 1935, wyd. UE, wyd. też w języku francuskim 1937

Serbo-Croatian Folk Songs, z B. Lordem, 54 melodie, Nowy Jork 1951, wyd. Columbia University Press

Slovenské ludové piesne, w: Piesnové zbierky, 2 t., red. A. i O. Elschek, Bratysława 1959, 1970, wyd. Academia Scientiarum Slovac

pisma:

Halk müzigi hakkinda (‘o muzyce ludowej’), Ankara 1936, wyd. Receb Ulusoglu

Miért és hogyan gyűjtsünk népzenét? (‘dlaczego i jak należy zbierać muzykę ludową?’), „Népszerű Zenefüzetek”, z. 5, 1936

liczne pisma i artykuły z zakresu etnografii

Béla Bartók’s Essays, wyd. B. Suchoff, Londyn 1976.

Béla Bartók, Magyar népdalok. Egyetemes gyűjtemény. I. kötet, red. Sándor Kovács, Ferenc Sebő, Budapeszt 1993.

Béla Bartók, Magyar népdalok. Egyetemes gyűjtemény. II. kötet, red. Sándor Kovács, Ferenc Sebő, Budapeszt 2007.

Béla Bartók, Írások a népzenéről és a népzenekutatásról I. Bartók Béla írásai 3, red. Vera Lampert, Dorrit Révész, Budapeszt 1999.

Béla Bartók, Írások a népzenéről és a népzenekutatásról II. Bartók Béla írásai 4, red. Vera Lampert, Dorrit Révész, Viola Biró, Budapeszt 2016.

Béla Bartók, A magyar népdal (1924) Bartók Béla írásai 5, red. Dorrit Révész, Budapeszt 1990.

przekłady polskie:

U źródeł muzyki ludowej, „Muzyka” 1925, nr 6;

O wpływie muzyki wiejskiej na twórczość artystyczną, „Muzyka” 1927, nr 6;

Węgierska muzyka ludowa, „Muzyka” 1929, nr 4;

O muzyce ludowej, „Muzyka” 1950, nr 9;

Zagadnienie muzyki współczesnej, „Zeszyty Naukowe”, nr 2, aneks, Warszawa 1967, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, tłum. z niemieckiego Das Problem der neuen Musik, „Melos” 1921.