Dziś 15 sierpnia, święto Matki Boskiej Zielnej – to doskonała okazja, żeby pokazać Wam kilka publikacji nutowych o tematyce maryjnej, dostępnych w zbiorach Polskiej Biblioteki Muzycznej.
Pośród kompozycji religijnych motywy dotyczące Matki Boskiej od wieków cieszą się ogromnym powodzeniem. Wystarczy przypomnieć naszą rodzimą Bogurodzicę, która zainspirowała Wojciecha Kilara do skomponowania ekspresyjnej Bogurodzicy na chór mieszany i orkiestrę (1975) – gregoriańska melodia ze średniowiecza wybrzmiewa tu w charakterze cytatu.
Kilar to niejedyny polski kompozytor współczesny, który sięgnął po tematykę maryjną. Pamiętając o Pieśniach Maryjnych Henryka Mikołaja Góreckiego, warto też wspomnieć o utworach Pawła Łukaszewskiego, między innymi o Ave Maria na dwa chóry mieszane a cappella (1992), gdzie incipit Pozdrowienia Anielskiego został opracowany w nowatorski sposób, nie tracąc jednocześnie swojej kontemplacyjnej natury.
Bardziej kameralnym umuzycznieniem tego motywu jest z kolei utwór Michała Lorenca z filmu Prowokator w opracowaniu na sopran i fortepian (organy) (1992), które ze względu na skład przywodzi na myśl tradycję XIX-wieczną. Nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć o Franzu Schubercie, ale chcemy zwrócić Waszą uwagę na mniej oczywiste przykłady opracowań, jak Ave Maria z Etiud op. 100 na fortepian Johanna Friedricha Franza Burgmüllera (1852), a z późniejszych – Ave Maria z cyklu Italia op. 50 na fortepian Ludomira Różyckiego (1923).
Aby nie poprzestać na samym Ave Maria, polecamy też Waszej uwadze współczesną kompozycję Adama Walacińskiego Fantasia sopra „Ave Maris Stella” na wiolonczelę solo (1997), której tytuł został zainspirowany przez miejsce prawykonania – kościół Mariacki w Krakowie.
zurück zur Liste