Instrumentem Miesiąca w listopadzie został kwartet smyczkowy, czyli zespół kameralny składający się z dwóch skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Każdy instrument odgrywa w nim unikalną rolę, prowadząc własną linię melodyczną, a jednocześnie reagując na pozostałe, co tworzy harmonijne brzmienie pełne kontrastów i głębi – muzyczną konwersację.
Jako forma muzyczna kwartet smyczkowy zdobył popularność w epoce klasycyzmu, dzięki twórczości kompozytorów wiedeńskich z drugiej połowy XVIII wieku. Za „ojca” tego gatunku uznaje się Josepha Haydna, którego kwartety smyczkowe stały się wzorem dla Mozarta, a później także dla Beethovena, Schuberta i Bartóka. Wielu polskich kompozytorów, takich jak m.in. Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Tadeusz Baird i Henryk Mikołaj Górecki, również wzbogaciło swój dorobek o utwory na kwartet smyczkowy.
Forma ta cieszyła się dużą popularnością w zamożnych środowiskach. W XVIII-wiecznych salonach kwartety wykonywano często prywatnie, a nawet sami kompozytorzy, tacy jak Mozart, chętnie brali w nich udział podczas kameralnych spotkań z przyjaciółmi.
Ciekawostka: pierwszy skrzypek w kwartecie smyczkowym nazywany jest prymariuszem. Rolę tę pełnili m.in. Władysław Waghalter i Eugenia Umińska, która prowadziła słynny „Kwartet Umińskiej”.
Po więcej informacji zapraszamy do Encyklopedii, Ikonoteki oraz naszych zbiorów nutowych.
zurück zur Liste