Wański Jan, *2 VI 1756 Bukowiec Górny (k. Leszna), †ok. 1830 Poznań, skrzypek i kompozytor. Badania źródłowe w niewielkim stopniu uzupełniły bardzo ogólne dane biograficzne, które syn Jana Wańskiego, Jan Nepomucen, przekazał W. Sowińskiemu (zob. Literatura Słownik muzyków polskich…). Jan Wański działał w Wielkopolsce, głównie w Poznaniu (także Sarnowa k. Rawicza, Święciechowa, Wschowa). Pod koniec 1799 odwiedził posiadłość swojej siostry Franciszki w Sarnowie i koncertował w tamtejszym kościele w duecie z bratem Rochem (†l808 prawdopodobnie Moszków k. Lwowa), cenionym wiolonczelistą na dworze hrabiego F. Polanowskiego w Moszkowie. Podczas tego pobytu prawdopodobnie skomponował 3 duety na skrzypce i wiolonczelę. Jan i Roch nakłonili swojego siostrzeńca, K. Kurpińskiego (wówczas organistę w kościele), do opuszczenia Sarnowy; dzięki protekcji Rocha Kurpiński został w 1800 drugim skrzypkiem w kapeli dworskiej starosty Polanowskiego.
W latach 80. XVIII w. Jan Wański skomponował 2 opery: Pasterz nad Wisłą oraz Kmiotek (z J. Wybickim), wystawione kilkakrotnie w rezydencji Wybickiego w Manieczkach, a także w Radomicku u Turnów (w 1786 podczas świąt Bożego Narodzenia i w 1787 w czasie Wielkanocy). Pisał utwory religijne dla kościoła parafialnego w Poznaniu, kościoła w Grodzisku Wielkopolskim, oo. cystersów w Obrze i Przemęcie, xx. filipinów w Gostyniu. W latach 1788–1809 komponował również dla kapeli przy katedrze w Gnieźnie (m.in. 3 symfonie i Requiem).
W połowie XX wieku Jan Wański uznany został obok W. Dankowskiego i F. Ścigalskiego za przedstawiciela polskiej symfonii wczesnoklasycznej. Opinia ta utrzymywała się w polskim piśmiennictwie muzykologicznym przez wiele lat. Zmiany systemu politycznego w Polsce spowodowały wzmożone zainteresowanie muzycznymi archiwaliami klasztornymi. Sporządzone przez D. Idaszak katalogi (zob. Literatura) ukazują spuściznę kompozytorską Jana Wańskiego jako zdominowaną przez utwory religijne, stylistycznie zbliżone do twórczości innych kompozytorów europejskich. Możliwość zapoznania się z litaniami stworzyło wykonanie i nagranie podczas festiwali Musica Sacromontana w Gostyniu.
W zachowanych 4 symfoniach widoczna jest wyraźna ewolucja stylistyczna. Cechy wczesnoklasyczne ma najwcześniejsza, D-dur (kopia z ok. 1790), o budowie 3-częściowej (Allegro, Andantino, Rondo-Allegro) ze skróconą repryzą w I części. Rolę zasadniczą odgrywają tu instrumenty smyczkowe, partie fletów i rogów stanowią kolorystyczne dopełnienie harmonii. W pozostałych 3 symfoniach następuje stabilizacja dojrzałego stylu klasycznego. Cykl otrzymuje formę 4-częściową z menuetem. Dzięki zwiększeniu rozmiarów przetworzenia wyraźna staje się równowaga i symetria w budowie allegra sonatowego, repryzy są kompletne (choć niekiedy rozpoczynają się epizodem), tematy skontrastowane, wyraziste i skondensowane. Niekiedy w ramach homofonicznego przebiegu pojawia się krótkie fugato, stwarzając nowe możliwości rozwoju tematu (I cz. Symfonii „Pasterz”). Zwiększona została obsada instrumentów smyczkowych, instrumenty dęte (w zwyczajowej obsadzie) często, zwłaszcza flety, wykorzystane są do wprowadzania tematów lub ich fragmentów. W 2 symfoniach skomponowanych na tematach z uwertur do oper kompozytor wykorzystał rytmy krakowiaka (2. temat I części Symfonii „Pasterz” oraz II części Symfonii „Kmiotek”). W symfoniach widoczne są wpływy W.A. Mozarta, m.in. w zastosowaniu zwrotów melodycznych, zbieżnych z uwerturą do Czarodziejskiego fletu (wczesna 3-częściowa Symfonia D-dur, Symfonia „Pasterz”) oraz użyciu w ostatniej części cyklu ronda z elementami formy sonatowej (3-częściowa Symfonia D-dur, Symfonia „Kmiotek”).
Utwory religijne Jana Wańskiego utrzymane są w dojrzałym stylu klasycznym i można je uznać za reprezentatywne dla estetyki polskiego klasycyzmu. Zachowana twórczość obejmuje msze, nieszpory, litanie, antyfony, powstałe głównie po 1800. Ukazuje w pełni styl kompozytorski Jana Wańskiego, charakteryzujący się silną ekspresją, która w utworach cyklicznych jest uzyskana za pomocą różnych kombinacji instrumentacyjnych w poszczególnych częściach, choć podobnie jak w symfoniach Jan Wański posługiwał się orkiestrą o niewielkim składzie. Zwykle materiał tematyczny wprowadza orkiestra, podejmują go głosy wokalne. Partie instrumentów koncertujących przeplatane są wokalnymi partiami solowymi, duetami oraz fragmentami tutti, w wielu utworach ma zastosowanie dość ruchliwy system modulacyjny (wyjątkowo w Missa pastoralis i Missa solemnis wszystkie części zachowują tę samą tonację). Budowa poszczególnych części w utworach cyklicznych jest różna, mają formę allegra sonatowego, ABA, rondowo-wariacyjną, rondowo-sonatową. Melodyka odznacza się dużym urozmaiceniem: krótkie fugata przeciwstawiane są fragmentom homofonicznym, a w miejscach szczególnie dramatycznych lub kontemplacyjnych występuje urytmizowane parlando, niekiedy w kilku głosach równocześnie, w partiach solowych często pojawia się koloratura. W mszach części Kyrie, Gloria, Credo utrzymane są w szybkich tempach, Sanctus i Agnus Dei w wolnych. W litaniach i nieszporach, o zmiennej liczbie części, tempa różnicowane są zwykle naprzemiennie. W tempach żywszych kompozytor wykorzystał artykulację, rytm i dynamikę do uzyskania napięć energetycznych i wyrazowych. Wolne części, traktowane jako odprężenie, powierzane są często instrumentom solowym (głównie skrzypcom lub wiolonczeli) na zmianę z solowym głosem wokalnym przy dyskretnym akompaniamencie orkiestry. Niemal we wszystkich utworach religijnych pojawia się nawiązanie do polskich tańców, znacznie silniejsze niż w symfoniach; często charakter polonezowy otrzymuje cała część cyklu.
Libretto opery Kmiotek porusza temat niespotykany wcześniej w polskich operach – problem małżeństwa dwojga młodych wieśniaków, którzy podlegają różnym właścicielom. Kontrast postaci „surowego i łaskawego pana” (B. Baranowski Społeczne tło…), w połączeniu z konwencjonalną, sentymentalną aurą „czułości serca” stwarza możliwości wprowadzenia folkloru. Z układu libretta można wnioskować, że muzyka odgrywała dużą rolę. Istnieje przypuszczenie, że Wybicki skomponował folklorystyczne piosenki solowe, a Jan Wański uwerturę i muzykę do scen ansamblowych i chóralnych.
W okresie życia Jana Wańskiego drukiem ukazało się libretto opery Kmiotek (wyd. Poznań 1788), a także mazurek na fortepian, prawdopodobnie mylnie przypisywany Janowi Nepomucenowi Wańskiemu, wykonany 11 IX 1820 podczas balu z okazji koronacji cara Aleksandra I na króla Polski. Twórczość Jana Wańskiego cieszyła się dużą popularnością na przełomie XVIII i XIX w., jego utwory były grywane nie tylko przez kapele wielkopolskie, ale także we Włocławku i na Jasnej Górze w Częstochowie; w całej Polsce popularne były polonezy i mazurki.
Literatura: W. Sowiński Les musiciens polonais et slaves, anciens et modernes…, Paryż 1857, wyd. pol. Słownik muzyków polskich dawnych i nowoczesnych…, Paryż 1874; H. Opieński Symfonie A. Dankowskiego i Jana Wańskiego, „Kwartalnik Muzyczny” 1932 nr 16; B. Baranowski Społeczne tło „Kmiotka” Wybickiego, „Prace Polonistyczne” seria VII, 1949; R. Kaleta Kiedy powstał „Kmiotek” Wybickiego, „Pamiętnik Teatralny” 1953 nr 2; W. Zientarski O XVIII-wiecznych muzykaliach gnieźnieńskich, «Z Dziejów Muzyki Polskiej» z. 7, Bydgoszcz 1964; W. Zientarski Życie muzyczne Gniezna w XVIII wieku, w: Dzieje Gniezna, Warszawa 1965; W. Zientarski Z dziejów katedralnej kapeli muzycznej w Gnieźnie, „Nasza Przeszłość” t. XXIV, Warszawa 1966; Józef Wybicki,, Wiersze i arietki”, oprac. E. Rakowicz i T. Swat, Gdańsk 1973; T. Przybylski Karol Kurpiński. Kronika życia i twórczości, w: Szkice o kulturze muzycznej XIX wieku, t. 4, red. Z. Chechlińska, Warszawa 1980; W. Zientarski Muzycy gnieźnieńscy XVIII wieku, Warszawa 1987; P. Podejko Katalog tematyczny rękopisów i druków muzycznych kapeli wokalno-instrumentalnej na Jasnej Górze, «Studia Claromontana» XII, Kraków 1992; W. Tomaszewski Bibliografia warszawskich druków muzycznych 1801–1850, Warszawa 1992; D. Idaszak Grodzisk Wielkopolski. Katalog tematyczny muzykaliów, Kraków 1993; D. Idaszak Źródła muzyczne Gniezna. Katalog tematyczny. Słownik muzyków, Kraków 2001; Muzyka u Księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu, red. D. Idaszak, Gostyń 2004 (zawiera katalog tematyczny).
Edycje:
Dwie symfonie z uwertur operowych, wyd. i wstęp F. Dąbrowski, «Źródła do Historii Muzyki Polskiej» V, red. Z.M. Szweykowski, Kraków 1962, 21988; symfonię Pasterz wyd. także W. Smialek, «The Symphony 1720–1840» seria F, VII, Nowy Jork 1982
Symfonia D-dur (kopia z ok. 1786), wyd. D. Idaszak, w: Muzyka staropolska, red. H. Feicht, Kraków 1966
Symfonia D-dur (kopia z ok. 1790), wyd. i wstęp B. Muchenberg, «Symfonie Polskie» XI, red. Z.M. Szweykowski, Kraków 1988
Kompozycje
Instrumentalne:
Symfonia D-dur na 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec, altówkę (zaginiona) i instrument basowy, skomp. przed 1780, kopia rkp. z ok. 1790, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Symfonia D-dur na 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec, altówkę, wiolę i instrument basowy, kopia rkp. z ok. 1786, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Symfonia G-dur z uwertury do opery Kmiotek na 2 flety, róg, 2 skrzypiec, altówkę i instrument basowy, skomp. 1787, kopia rkp. pt. Dwie Sinfonie z Owertur Operowych, No 1. z opery „Pasterz nad Wisłą”, No 2. z opery „Kmiotek”, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Symfonia D-dur z uwertury do opery Pasterz nad Wisłą na 2 flety, róg, 2 skrzypiec, altówkę i instrument basowy, skomp. ok. 1791, kopia rkp. pt. Dwie Sinfonie z Owertur Operowych, No 1. z opery „Pasterz nad Wisłą”, No 2. z opery „Kmiotek”, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
duety na skrzypce i wiolonczelę, zaginione
mazurki na fortepian, jeden wyd. Warszawa 1820 i 1821 L. Letronne
marsze i polonezy na fortepian, zaginione
Wokalno-instrumentalne:
ok. 5 mszy, m.in.:
Missa pastoralis C-dur na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec, wiolonczelę i organy solo, kopia rkp. z ok. 1800, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (zasoby z Grodziska Wielkopolskiego)
Missa solemnis ex F na chór 4-głosowy (2STB), 2 oboje, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z 1817, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (zasoby z Grodziska Wielkopolskiego)
Missa in D na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. b.r., archiwum fary w Poznaniu
Missa in D na chór mieszany, 2 clarini, 2 rogi, 2 skrzypiec, altówkę i organy (basso continuo), kopia rkp. b.r., archiwum fary w Poznaniu
Regina caeli ex D na sopran, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1760, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (zasoby z Grodziska Wielkopolskiego)
Litaniae de Nomine Jesu na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), zach. kopia karty tytułowej z ok. 1785, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae Lauretanae ex G, zach. kopia głosu altowioli z ok. 1785, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae ex D na chór mieszany, 2 flety, 3 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1787, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Requiem Es-dur na chór 2-głosowy (SB), 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1788, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Salve Regina na sopran, alt, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1800, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (zasoby z Grodziska Wielkopolskiego)
2 Vesperae (G-dur, D-dur) na chór mieszany, 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1800, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Litania in B o S. Janie Nepomucenie na chór mieszany, 2 flety, 2 clarini, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1813, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litania do Pana Jezusa na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1814, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae ex G [de SS-ma Trinitate] na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1814, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litania do Matki Boskiej na chór mieszany, 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1815, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae ex D [do N.M.P] na chór mieszany, 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1815, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae in F de Sanctissimo Nomine Jesu na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1817, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Litaniae [Es] na chór mieszany, 2 clarini, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), kopia rkp. z ok. 1817, archiwum xx. filipinów w Gostyniu
Salve Regina ex d na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec, wiolonczelę i organy (basso continuo), skomp. 1821, kopia rkp. z 1834, biblioteka klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Vesperae G-dur na chór mieszany, 2 flety, 2 rogi, 2 skrzypiec i basso continuo, kopia rkp. z ok. 1830, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (zasoby z Grodziska Wielkopolskiego)
2 Veni Creator, zaginione
Litaniae Lauretanae na chór mieszany, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), zaginione
Salve Regina na chór mieszany, 2 clarini, 2 rogi, 2 skrzypiec i organy (zaginione), kopia rkp. b.r., archiwum fary w Poznaniu
Salve Regina na sopran, 2 skrzypiec i organy (basso continuo) ), zach. kopia karty tytułowej b.r. (zawiera również tytuł Jesu amator), biblioteka klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Jesu amator na sopran, alt, 2 skrzypiec i organy (basso continuo), zach. kopia karty tytułowej b.r. (zawiera również tytuł Salve Regina na sopran, 2 skrzypiec i organy), biblioteka klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
pieśni świeckie do tekstów w języku polskim, zaginione
Sceniczne:
Kmiotek opera (zaginiona), z J. Wybickim, libr. J. Wybicki, wyst. Radomicko 1786, wyd. libr. Poznań 1788
Pasterz nad Wisłą opera (zaginiona), ok. 1791
Powstanie opera (zaginiona), ok. 1820