Logotypy UE

Sołtyk, Karol

Biogram i literatura

Sołtyk Karol, hrabia, *1791, †1831 Warszawa, polski skrzypek i kompozytor, krewny Franciszka. Naukę muzyki rozpoczął w Kielcach i Krakowie, kontynuował w Wiedniu u J. Maysedera (skrzypce). Żyjąc wystawnie stracił majątek ojca i przez rok musiał grać w grupie drugich skrzypiec w Hofkapelle w Wiedniu. Po spłaceniu długu przez rodzinę wrócił do Krakowa i ok. 1824 został członkiem orkiestry Towarzystwa Przyjaciół Muzyki; grywał też w amatorskich kwartetach smyczkowych, np. u biskupa J.P. Woronicza. Wielokrotnie wyjeżdżał do Warszawy; 25 VIII 1813 wykonał w Teatrze Narodowym Koncert skrzypcowy Lafonta, odnosząc wielki sukces. W 1827 osiadł w Warszawie na stałe, przyjaźnił się z J. Brzowskim, A. Orłowskim, F. Chopinem. Zmarł w czasie epidemii cholery. Utwory Karola Sołtyka zachowane są w zbiorach biblioteki Instytutu Muzykologii UJ, Bibliotece Czartoryskich w Krakowie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Bibliotece Publicznej im. Sałtykowa-Szczedrina w St. Petersburgu.

W opinii krytyków gra Karola Sołtyka była „wyrazista i pełna”, lecz nie tak perfekcyjna jak Franciszka Sołtyka. Z jego kompozycji szczególną popularność zyskały poprawnie zbudowane i niepozbawione melodycznej świeżości mazury, grywane na balach i koncertach; uważano je za najlepsze mazury do tańca, drukowane w owym czasie w Warszawie.

Literatura „Allgemeine Musikalische Zeitung” 1814 nr 39 (korespondencja z Warszawy); O. Kolberg Karol Hrabia Sołtyk, „Tygodnik Ilustrowany” 1869 nr 82.

Kompozycje

tańce na zespół instrumentalny o różnej obsadzie (orkiestrowa, kameralna), m.in. ok. 40 mazurów, kotyliony i walce, niektóre wydane w wersji na fortepian, m.in.

Deux mazurs et une gallopade, wyd. Warszawa 1827 A. Brzezina

Nowy mazur i galopada, wyd. Warszawa 1829 A. Brzezina

Masure…executée au bal de la cour, wyd. Warszawa 1829 A. Brzezina

Mazure…executée aux soirées de l’ancienne ressource, wyd. Warszawa 1829 K.L. Magnus

Mazurek, wyd. Warszawa 1829 F. Klukowski

3 mazury (wyd. pojedynczo), wyd. Warszawa 1830 A. Brzezina

5 valses sentimentales et une mazure, wyd. Warszawa 1828 A. Brzezina

Cottillon (8 kotylionów), wyd. Warszawa 1829 F. Klukowski

6 nowych walców z introdukcją na skrzypce i fortepian, wyd. Warszawa 1828 A. Brzezina

Rondeau avec variations A-dur op. 2, na skrzypce i orkiestrę, wyd. Lipsk przed 1845 Breitkopf & Härtel

przedruki tańców Karola Sołtyka zamieszczali:

A. Kratzer w zbiorze Mazury różnych autorów na fortepian, wyd. Warszawa 1860, A. Dzwonkowski i K. Czerniawski w: O tańcach narodowych…, wyd. Warszawa 1860 oraz „Tygodnik Ilustrowany” 1869 nr 82