Logotypy UE

Nono, Luigi

Biogram i literatura

Nono Luigi, *29 I 1924 Wenecja, †8 V 1990 Wenecja, włoski kompozytor i autor prac teoretycznych. Nono jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli powojennej awangardy muzycznej. Wywodził się z rodziny o tradycjach artystycznych, zaś w młodości pozostawał pod wpływem poezji R.M. Rilkego, F. Garcíi Lorki i C. Pavesego. W 1941 rozpoczął naukę muzyczną w Conservatory B. Marcello w Wenecji, gdzie w latach 1943–45 studiował kompozycję w klasie G.E Malipiera, poznając zarówno twórczość klasyków XX w., jak też twórczość polifoniczną renesansu; w tym samym czasie uczestniczył we włoskim ruchu oporu. W 1946 ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Padwie i podjął uzupełniające studia muzyczne pod kierunkiem B. Maderny i H. Scherchena. W 1950 zadebiutował na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, zyskując po prezentacji Variazioni canoniche sulla serie dell’op. 41 di Arnold Schönberg (dokonanej przez Scherchena) szerokie uznanie w kręgach zwolenników nowej muzyki. Od 1953 był członkiem (od 1975 w Komitecie Centralnym) Włoskiej Partii Komunistycznej, manifestując w ten sposób swe przekonania społeczno-polityczne, które wywarły znaczny wpływ na jego twórczość. W latach 1954–60 zdobywał doświadczenia w zakresie muzyki i technologii elektronicznej w Studio di Fonologia Musicale w Mediolanie. W 1955 zawarł związek małżeński z Nurią Schönberg, córką nestora szkoły wiedeńskiej. Od 1957 wykładał na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie (do jego uczniów należał B. Schaeffer); tamże w 1959 w słynnym wystąpieniu zatytułowanym Presenza storica nella musica d’oggi poddał krytyce nurt aleatoryzmu i indeterminizmu reprezentowany przez J. Cage’a. Od 1959 prowadził ożywioną działalność dydaktyczną, uczył m.in. w Dartington Music Summer School w Wielkiej Brytanii, a także odwiedził ZSRR, NRD, Czechosłowację i Polskę oraz Argentynę, Chile, Kubę, Paragwaj, Peru i Wenezuelę.

Od 1964 uczestniczył we Włoszech w spotkaniach i dyskusjach poświęconych popularyzacji swej twórczości, które z inicjatywy Włoskiej Partii Komunistycznej, związków zawodowych i studenckich odbywały się w kręgach robotników i intelektualistów na terenie fabryk, klubów pracowniczych i uczelni. Ta niecodzienna sceneria miała podkreślać społeczną wymowę dzieł Nona oraz autentyzm i spontaniczność ich przesłania, nieograniczonego bynajmniej do wąskiego kręgu znawców awangardy. Innym przejawem otwartości Nona na kontakty z szerokimi kręgami odbiorców był jego udział w 1973 w spotkaniach p.n. Musica e realtà zorganizowanych w Reggio Emilia przez Federazione Italiana Operai Metalmeccanici (włoska federacja pracowników metalurgii). Równocześnie kontynuował współpracę z czołowymi instytucjami włoskiego życia muzycznego (m.in. z Teatro Lirico w Mediolanie, który w 1978 wystawił jego operę Al gran sole carico d’amore). M. Polliniemu dedykował utwór …sofferte onde serene… W latach 80. wzbogacał swe doświadczenia w zakresie akustyki i muzyki elektroakustycznej w Experimentalstudio der Heinrich-Strobel-Stiftung des Südwestfunks we Fryburgu Bryzgowijskim. Podsumowaniem tych doświadczeń było jego ostatnie wielkie dzieło sceniczne, opera Prometeo, której prawykonanie odbyło się w 1984 podczas Biennale di Venezia, w specjalnie zaaranżowanym według projektu R. Piana wnętrzu kościoła S. Lorenzo.

Głównym punktem odniesienia dla wczesnej twórczości Nona była szkoła wiedeńska, z którą zapoznali go jej entuzjaści – B. Maderna i H. Scherchen, jednak w odróżnieniu od Bouleza i Stockhausena, zafascynowanych serializmem Weberna, Nono czerpał pierwsze inspiracje z dojrzałej twórczości Schönberga. Ich owocem stały się Variazioni canoniche sulla serie dell’op. 41 di Arnold Schönberg na orkiestrę kameralną, które zaprezentowane w 1950 w Darmstadcie zjednały mu wielu zwolenników, zwłaszcza w kręgu niemieckim. Nie tylko jednak seria z Ode to Napoleon Buonaparte op. 41 Schönberga stała się zalążkiem młodzieńczej kompozycji Nona i jej ścisłego porządku 12-tonowego. Fakt, iż Variazioni canoniche odwołują się do dzieła o przesłaniu pozamuzycznym, sygnalizuje przyszłe koncepcje twórcze Nona i ich zabarwienie ideologiczne. Kontakty, jakie kompozytor nawiązał na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie zbliżyły go do nurtu postwebernowskiego, zaś jego język dźwiękowy zyskał znamiona strukturalne poddane regułom totalnego serializmu. Przykładem wysublimowanej koncepcji serialnej, zwłaszcza w zakresie faktury i rytmu, jest utwór Polifonica-monodia-ritmica (1951) przeznaczony na skład kameralny typowy dla ówczesnych utworów powstałych w kręgu darmsztadzkim. W kompozycji tej zaznacza się uprzywilejowana rola brzmień perkusyjnych na wzór rozwiązań Varèse’a.

Drugą grupę wczesnych kompozycji Nona stanowią utwory wokalno-instrumentalne, w których obok cech konstruktywistycznych, opartych na perfekcyjnej technice serialnej, zaznaczyły się oryginalne pierwiastki ekspresyjne przywodzące na myśl tradycje włoskiej sztuki wokalnej. Ujęcie partii wokalno-tekstowej i jej funkcji w dziele muzycznym zdecydowanie odróżnia Nona od rozwiązań jego awangardowych rówieśników. O ile bowiem w twórczości Stockhausena, Bouleza czy Beria głos traktowany jest przede wszystkim jako równorzędna jakość brzmieniowa poddana regułom struktury muzycznej, o tyle Nono czyni zeń narzędzie przekazu idei o wyraźnym, lewicowym obliczu i głębokim przesłaniu humanistycznym. Jednym z pierwszych utworów tego gatunku było 3-częściowe Epitaffio per Federico García Lorca, w którego skrajnych ogniwach – osnutych na poezji wielkiego hiszpańskiego liryka – wykorzystany został szeroki wachlarz środków wokalnych, zaś część środkową stanowi mały koncert na flet i orkiestrę. Tematyka hiszpańska inspirowana dramatycznymi wydarzeniami wojny domowej (1937) powraca w utworze La victoire de Guernica na chór i orkiestrę. Z kolei w balecie Il mantello rosso (w pierwszym utworze scenicznym Nona) rytmy tradycyjnych tańców hiszpańskich posłużyły kompozytorowi za punkt wyjścia do licznych przekształceń strukturalnych. Głęboki ładunek ekspresji zawarł Nono w utworze Il canto sospeso, w którym wykorzystał fragmenty listów pisanych przez skazanych na śmierć więźniów obozów hitlerowskich.

W latach 50. zarysowują się zatem w twórczości Nona dwa wyraźne nurty: symfoniczno-kameralny i wokalno-instrumentalny, które – przy całej ich odmienności wynikającej ze środków wykonawczych – łączą silne związki strukturalne. Odpowiednikiem struktur punktualistycznych w Incontri na 24 instrumenty, zróżnicowanych w zakresie wszystkich parametrów, uczynił Nono struktury wokalne w Il canto sospeso, gdzie słowa i ich cząstki niosące znaczenia uległy zatomizowaniu na jakości brzmieniowe i barwne. Niezależnie jednak od wyszukanych struktur punktualistycznych w warstwie wokalnej i instrumentalnej Il canto sospeso kryje w sobie znamienną dla Nona ekspresję, której nośnikiem jest tekst o silnych akcentach humanistycznych, będących wyrazem protestu przeciwko złu i cierpieniu, jakie niesie wojna. Dramatyczna wymowa tego przekazu nadaje spójność zatomizowanej fakturze dzieła i nie pozwala jej rozpłynąć się w bezkształtnych postaciach dźwiękowych. Poszukując autentycznej ekspresji, sięga Nono do tradycyjnych atrybutów wyrazu muzycznego, takich jak linia wokalna przepojona uczuciowym napięciem czy tonem lirycznym. Wypracowany w ten sposób styl wokalny, doskonalony w La terra e la compagna i Cori di Didone, wykorzystał Nono w wielu późniejszych utworach, które określiły jego odrębne miejsce wśród koryfeuszy II awangardy muzycznej.

Szczytowym punktem instrumentalnej twórczości Nona z lat 50. są Varianti, w których 12-tonowy materiał uzyskany na instrumentach smyczkowych i drewnianych eksponowany jest w nieustannie zmiennych postaciach, na wzór Webernowskiej idei wariacyjności. Występowanie zbliżonych wzorów rytmicznych, regulujących przebieg struktur wysokościowych w poszczególnych fazach tego utworu pozwala mówić o jego „polach” lub „wiązkach brzmieniowych”. Jednym z celów tej techniki, zapoczątkowanej w Incontri i rozwijanej w późniejszych utworach chóralnych, jest zintegrowanie formy. Wczesne doświadczenia Nona w zakresie muzyki instrumentalnej zamyka Composizione no. 2. Diario polacco ’58, utwór inspirowany przeżyciami kompozytora z podróży do Polski (1958) i wrażeniem, jakie wywarło na nim byłe getto w Warszawie oraz hitlerowski obóz śmierci w Oświęcimiu-Brzezince. W kompozycji tej Nono próbuje podporządkować awangardową, amorficzną technikę dźwiękową sile humanistycznego przesłania o wymowie uniwersalnej.

Kolejna faza w twórczości Nona przypada na przełom lat 50. i 60., są to lata doświadczeń w zakresie muzyki elektronicznej. Pierwszym rezultatem eksperymentów Nona w Studio di Fonologia Musicale w Mediolanie jest Omaggio a Emilio Vedova na taśmę (1960), utwór poświęcony jednemu z przedstawicieli włoskiej awangardy plastycznej. W kompozycji tej stworzył Nono nowy typ faktury w postaci abstrakcyjnych bloków i „plam” dźwiękowych na wzór plastycznej techniki taszyzmu. Kompozycje na samą taśmę stanowią jednak niewielką część jego dorobku z udziałem mediów elektroakustycznych. W utworach tego typu warstwa elektroniczna – w postaci nagranej lub przekształceń dźwięku na żywo (live electronics) – stanowi jeden z elementów bogatej struktury brzmieniowej, traktowany na równi z warstwą instrumentalną i wokalną, przy czym wnosi on dodatkowy walor przestrzenny w wyniku wielokanałowej projekcji przez głośniki.

W latach 60. komponował Nono szereg dzieł o radykalnej wymowie społeczno-politycznej i pacyfistycznej. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się opera Intolleranza 1960 według libretta kompozytora, który wykorzystał cytaty z literatury lewicowej, m.in. z utworów B. Brechta i J.P. Sartre’a. Opera ta przedstawia losy robotnika-imigranta, który doświadcza biegunowo odmiennych reakcji otoczenia: z jednej strony – wrogości i politycznych prześladowań, z drugiej – odruchów przyjaźni i solidarności. Wśród innych dzieł Nona zaangażowanych w tragiczne dzieje XX w. wyróżniają się 2 utwory z 1966: epitafium dla ofiar holocaustu Ricorda cosa ti hanno fatto in Auschwitz oraz A floresta è jovem e cheja de vida, kompozycja dedykowana Narodowemu Frontowi Wyzwolenia Wietnamu. Dramatyczną wymowę tego utworu podkreśla zestawienie deklaracji American Committee for the Cessation of Violence w Wietnamie z wypowiedziami Hermana Kahna, przedstawiciela Pentagonu, zwolennika eskalacji działań wojennych. Do nurtu muzyki niosącej ideowy przekaz należy też kompozycja Nona inspirowana polskimi wątkami Quando stanno morendo. Diario polacco no. 2 (1982), w której kompozytor oddał swe odczucia wywołane wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Po 1975 w twórczości Nona nastąpiła wyraźna przemiana stylistyczna. Polega ona z jednej strony na ograniczeniu skomplikowanych relacji strukturalnych między warstwą instrumentalną, wokalną i elektroniczną, z drugiej zaś – na stonowaniu masywnych brzmień. Dramatyczna ekspresja oparta na ostrych kontrastach faktury i dynamiki ustępuje miejsca wyrazowi działającemu poprzez niuanse brzmieniowe, które wynikają m.in. ze zjawiska rezonansu. Pierwszym sygnałem tej przemiany jest utwór …sofferte onde serene… na fortepian i taśmę (1976), w którym kompozytor nawiązuje do dźwięków różnych dzwonów w Wenecji. Podobna, subtelna ekspresja znamionuje utwór Fragmente-Stille, an Diotima na kwartet smyczkowy (1980). Nono sięgnął w tej kompozycji po fragmenty poezji Hölderlina, które – zapisane w partyturze – stają się dla wykonawców swoistą wskazówką, pomagającą wniknąć w kreowaną muzykę i ułatwiającą jej intuicyjne zrozumienie. Oryginalnym rozwiązaniem jest skojarzenie następstw dźwiękowych z ekspresyjną funkcją ciszy. W późnej twórczości instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej Nona również pojawiają się stonowane brzmienia, subtelne niuanse głośności i trwań, zaś faktura redukowana jest do dźwięków-punktów (No hay caminos, hay ąue caminar… Andrej Tarkovskij, 1987).

Muzyka Nona jest szczególnym świadectwem dokonań powojennej awangardy europejskiej o rodowodzie postwebernowskim. Jakkolwiek jego twórczość ulegała wyraźnym przemianom, polegającym bądź na wzbogaceniu materiału o dźwięki elektroniczne i efekty płynące z zastosowania techniki studyjnej, bądź na ograniczaniu faktury i poszczególnych parametrów (gęstości, głośności, trwań itp.), zachowała ona wyjątkową stałość i konsekwencję swych założeń ideowych, pozostając otwartym przekazem treści społecznych i humanistycznych.

Szczególne miejsce w grupie późnych dzieł Nona zajmuje jego ostatnie, szeroko zakrojone dzieło sceniczne – opera Prometeo. Tragedia dell’ascolto. Estetyczny zamysł tego dzieła opiera się na nowej wizji teatru muzycznego, w którym zostają zawieszone elementy akcji i jednoznacznego przekazu tekstowego. Dramat zdarzeń fabularnych i narrację przyczynowo-skutkową zastąpił Nono w Prometeo dramatem zdarzeń czysto dźwiękowych, zawieszonych w muzycznej czasoprzestrzeni i odwołujących się przede wszystkim do wyobraźni słuchowej odbiorców (stąd podtytuł opery – „tragedia słuchania”). Ową wizję teatru wspierają rozbudowane techniki projekcji i transformacji dźwięku (m.in. live electronics), które pozwalają na plastyczne i dynamiczne kształtowanie mobilnej przestrzeni dźwiękowej. Jej otwartość i wielowymiarowość łączy się z nowym podejściem kompozytora do strukturowania przebiegu muzycznego. Główną zasadą staje się tu budowanie wielowarstwowych całości, skupianie i rozrzedzanie różnorodnych fragmentów na zasadzie zgodności i kontrastu, ciągłości i rozczłonkowania. Tak zróżnicowaną strukturę spaja 9-częściowy układ formalny, w którym obok prologu, 2 interludiów i 2 stasimonów zaznacza się 5 całości zwanych „wyspami”. „Mozaikowy” tekst opery jest nagromadzeniem fragmentarycznych tekstów greckich (Ajschylos), włoskich i niemieckich (Hölderin). Wobec zatarcia czytelnych znaczeń teksty te działają głównie swą warstwą foniczną, nakładając się na brzmienia instrumentalne, których spektrum rozciąga się od ostrych, punktowych klasterów do eufonicznych, zawieszonych w czasie układów linearnych. Podjęty na nowo mit o Prometeuszu staje się w tej operze wyzwaniem dla ludzkiej zdolności postrzegania świata dźwiękowego i kreacyjnej siły wyobraźni.

W muzyce Nona mamy do czynienia ze swoistym paradoksem: o ile bowiem w krajach Europy Wschodniej wykluczono wszelkie przejawy awangardowości (w pierwszej dekadzie powojennej dokonało się to poprzez represyjną politykę kulturalną), piętnując je jako formalizm i symbol kryzysu formacji kapitalistycznej, o tyle Nono próbował w tym samym czasie podbudować swe twórcze przesłanie ideologią marksistowską, czyniąc z ultranowoczesnych środków narzędzia komunikowania skierowanego ku szerokim kręgom odbiorców. Zadanie to próbowali podjąć inni twórcy awangardowi, jednak na tle ich rozwiązań graniczących z dosłownością przekazu, osiąganą nierzadko kosztem uproszczeń języka dźwiękowego i formy, twórczość Nona zachowuje wysoką rangę artystyczną. Wartość jego dzieł płynie z mistrzowskiej syntezy sprawności warsztatowej, inwencji oraz siły i spontaniczności ekspresji, która stawia sobie za cel aktywny, emocjonalny i intelektualny udział słuchacza w procesie komunikowania, inicjowanym przez kompozytora.

Literatura: A colloquio eon Luigi Nono, rozmowa L. Pinzautiego z Nonem, „Rivista Musicale Italiana” IV, 1970; Luigi Nono. Texte. Studien zu sejner Musik, red. J. Stenzl, Zurych 1975; «Musik-Konzepte» 20, red. H.-K. Metzger i R. Riehn, Monachium 1981, tom poświęcony Nonie, zawiera m.in.: H. Stuppner Luigi Nono oder die Manifestation des Absoluten ah Reaktion eines gesellschaftlich betroffenen Ichs; F. Spangemacher Luigi Nono. Die elektronische Musik. Historischer Kontext, Entwicklung, Kompositionstechnik, Ratyzbona 1983; M. Cacciari Verso Prometeo / Luigi Nono, Mediolan 1984; B. Riede Luigi Nonos Kompositionen mit Tonband. Ästhetik des musikalischen Materials, Werkanalysen, Monachium 1986 (zawiera spis kompozycji Nona); Nono, red. E. Restagno, Turyn 1987; W. Linden Luigi Nonos Weg zum Streichquartett. Vergleichende Analysen zu seinen Kompositionen „Liebeslied”, „…sojferte onde serene…”, „Fragmente-Stille, an Diotima”, Kassel 1989; H. Spree „Fragmente-Stille, an Diotima”. Ein analytischer Versuch zu Luigi Nonos Streichquartett, Saarbrücken 1992; C. Henius Schnebel, Nono, Schönberg oder Die wirkliche und die erdachte Musik. Essays und Autobiographisches, Hamburg 1993; M. Cadieu Présence de Luigi Nono, Isles-lés-Villenoy 1995; C. Henius Carla carissima. Briefe, Tagebücher, Notizen. Carla Henius und Luigi Nono, Hamburg 1995; W. Motz Konstruktion und Ausdruck. Analytische Betrachtungen zu „Il canto sospeso” von Luigi Nono, Saarbrücken 1996; L. Jeschke „Prometeo”. Geschichtskonzeptionen in Luigi Nonos Hörtragödie, Stuttgart 1997; E. Schaller Klang und Zahl. Luigi Nonos serielles Komponieren zwischen 1955 und 1959, Saarbrücken 1997; J. Stenzl Luigi Nono, Reinbek k. Hamburga 1998; R. Kolisch Nonos ,, Varianti”, „Melos” XXIV, 1957; U. Unger Luigi Nono, «Die Reihe» z. 4, Wiedeń 1958; M. Mila La linea Nono (a proposito de „Il canto sospeso”), „La Rassegna Musicale”  XXX, 1960; L. Pestalozza Luigi Nono e „Intolleranza 1960”, „Biennale di Venezia” XI, 1961; J.S. Weissmann Luigi Nono und sein Werk, „Schweizerische Musikzeitung und Sängerblatt” CI, 1961; F. D’Amico La polemica su Luigi Nono oraz M. Bortolotto La missione teatrale di Luigi Nono, „Paragone” XIII, 1962 (Mediolan); M. Barzetti A Meeting with Luigi Nono, „Recorded Sound” 1966 nr 24; L. Pestalozza Un dibattito operaio sull’opera di Luigi Nono, „Rinascita” XXIII, 1966; E. Vedova Interventi, „Collage” 1966 nr 6 (Palermo); A. Gentilucci La tecnica corale di Luigi Nono, „Rivista Italiana di Musicologia” II, 1967; A. Gentilucci Luigi Nono e Giacomo Manzoni. Avanguardia e impegno. Rapporto dialettico, „Musica moderna” II, 1968; M. Bortolotto Le missioni di Nono, w: Fase seconda, Turyn 1969; H. Lachenmann Luigi Nono oder Rückblick auf die serielle Musik, „Melos” XXXVIII, 1971; S. Borris Luigi Nono Zur Problematik engagierter Musik, „Musik und Bildung” IV, 1972; A. Gentilucci „L’action ne doit pas être une réaction mais une création”. Appunti su una recente opera di Luigi Nono, „Quaderni della Rassegna Musicale” 1972 nr 5 (o Musica-manifesto no. 1); G. Poné Webern and Luigi Nono. The Genesis of a New Compositional Morphology and Syntax, „Perspectives of New Music” X, 1972; J. Stenzl Nonos „Incontri”, „Melos” XXXIX, 1972; L. Pestalozza Luigi Nono – Musik, Text, Bedeutung, „Melos” XLI, 1974; J. Stenzl Luigi Nono und Cesare Pavese, w: Über Musik und Sprache. Sieben Versuche zur neueren Vokalmusik, red. R. Stephan, «Veröffendichungen des Instituts für Neue Musik und Musikerziehung Darmstadt» XIV, Moguncja 1974; C. Henius Erfahrungen mit Luigi Nonos „La fabbrica illuminata”. Dokumente, Arbeitsnotizen und Berichte, „Melos” / „Neue Zeitschrift für Music” I, 1975; A. Whittall Luigi Nono. Epitajfto per García Lorca, „The Music Review” 1975 nr 36; H.H. Stuckenschmidt Zwischen Ästhetik und Politik. Luigi Nonos „Al gran sole carico d’amore”, w: Die Musik eines halben Jahrhunderts 1925–1975, Monachium 1976; E.H. Flammer Form und Gehalt. Eine Analyse von Luigi Nonos „La fabbrica illuminata”, „Melos” / „Neue Zeitschrift für Music” III, 1977; G. Stefani A proposito di Luigi Nono. Un’esperienza col pubblico, w: Musica e politica, red. M. Messinis i P. Scarnecchia, Wenecja 1977; R. Vlad Der Beitrag der italienischen Avantgarde zum neuen Musiktheater, w: Miscellanea del Cinquantenario, Mediolan 1978; B. Schaeffer Luigi Nono, w: Kompozytorzy XX wieku, t. 2, Kraków 1990.

Kompozycje i prace

Kompozycje:

Instrumentalne:

Variazioni canoniche sulla serie dell’op. 41 di Arnold Schönberg na orkiestrę kameralną, 1950

Composizione no. 1 na orkiestrę, 1951, wyk. polskie Warszawska Jesień 1959

Polifonica-monodia-ritmica na flet, klarnet, klarnet basowy, saksofon, róg, fortepian i perkusję, 1951

Due espressioni na orkiestrę, 1953

Il mantello rosso na orkiestrę, suita nr 2 (z baletu), 1953

Canti per 13 na 13 instrumentów, 1955

Incontri na 24 instrumenty, 1955

Varianti na skrzypce, instrumenty dęte drewniane i smyczki, 1957

Composizione no. 2. Diario polacco ’58 na orkiestrę, 1959, wyk. polskie Warszawska Jesień 1965

Fragmente-Stille, an Diotima na kwartet smyczkowy, 1980, wyk. polskie Warszawska Jesień 1983

A Carlo Scarpa architetto, ai suoi infiniti possibili na orkiestrę, 1984, wyk. polskie Warszawska Jesień 1988

Post-prae-ludium no. 2. No hay caminos, hay que caminar … Andrej Tarkovskij na orkiestrę w 7 grupach, 1987, wyk. polskie Warszawska Jesień 1991

Wokalne:

Ha venido. Canciones para Silvia na sopran i 6 głosów żeńskich, sł. A. Machado, 1960

Sarà dolce tacere na 8 głosów solowych, 1960, wyk. polskie Warszawska Jesień 1972

Siamo la gioventù del Vietnam na głosy unisono, sł. G. Federici i Deklaracja Niezależności Demokratycznej Republiki Wietnamu, 1973

¿Donde estás hermano? na 2 soprany, mezzosopran i alt, 1982

Wokalno-instrumentalne:

Epitaffio per Federico García Lorca, sł. F. García Lorca, 1952–53, wyk. polskie cz. III Warszawska Jesień 1962: cz. I España en el corazón na sopran, baryton, męski chór i instrumenty, cz. II Y su sangre ya viene cantando na flet i orkiestrę kameralną, cz. III Memento. Romance de la guardia civil española na recytatora, recytujący chór i orkiestrę

Il mantello rosso, suita nr 1 (z baletu) na sopran, baryton, chór i orkiestrę, wg F. Garcíi Lorki, 1954

Liebeslied na chór i zespół instrumentalny, sł. kompozytor, 1954

La victoire de Guernica na chór mieszany i orkiestrę, sł. P. Eluard, 1954

Il canto sospeso na sopran, mezzosopran, tenor, chór i orkiestrę, tekst z listów uczestników włoskiego ruchu oporu, 1956, wyk. polskie Warszawska Jesień 1961

La terra e la compagna na sopran, tenor, chór i instrumenty, sł. C. Pavese, 1958

Cori di Didone na chór i perkusję, sł. G. Ungaretti, 1958

Canti di vita e d’amore. Sul ponte di Hiroshima, 1962, wyk. polskie Warszawska Jesień 1963: 1. Sul ponte di Hiroshima na sopran, tenor i orkiestrę, sł. G. Anders; 2. Djamila Boupachà na sopran, sł. J.L. Pacheco; 3. Tu na sopran, tenor i orkiestrę, sł. C. Pavese

Canciones a Guiomar na sopran, 6-głosowy chór żeński i instrumenty, sł. A. Machado, 1963, wyk. polskie Warszawska Jesień 1964

Ein Gespenst geht urn in der Welt na sopran, chór i orkiestrę, sł. K. Marks, C. Sánchez, H. Santamaría, 1971

Sceniczne:

Il mantello rosso, balet 3-aktowy, librretto wg Amor de Don Perlimplin F. Garcíi Lorki, 1954, wyst. Berlin 1954, wyk. polskie Warszawska Jesień 1963

Intolleranza 1960, akcja sceniczna 2-aktowa, libretto kompozytor wg pomysłu A.M. Ripellina, na podst. tekstów B. Brechta, P. Eluarda, W. Majakowskiego i in., 1960, wyst. Wenecja 1961; wersja zrewid. pt. Intolleranza 1970, 1-aktowa, 1970,
wyst. Florencja 1974

Die Ermittlung, muzyka do sztuki P. Weissa, na taśmę, 1965, wyst. Berlin 1965; nowa wersja pt. Ricorda cosa ti hanno fatto in Auschwitz, 1966

Al gran sole carico d’amore (Au grand soleil d’amour chargé), opera, libretto J. Ljubimow i kompozytor wg A. Rimbauda, B. Brechta, T. Bunke, F. Castro, E. Che Guevary, G. Dimitrowa, M. Gorkiego, A. Gramsciego, W. Lenina, K. Marksa, L. Michel, C. Pavesego, C. Sánchez i H. Santamaríi, 1974, wyst. Mediolan 1975; wersja zrewid., 1977, wyst. Mediolan 1978

Prometeo. Tragedia dell’ascolto, opera, libretto M. Cacciari wg Hezjoda, Ajschylosa, Pindara, Herodota, Eurypidesa, W. Benjamina i F. Hölderlina, 1984, wyst. Wenecja 1984; 2. wersja, 1985, wyst. Mediolan 1985

Z zastosowaniem mediów elektroakustycznych:

instrumentalne:

Per Bastiana Tai-Yang Cheng (L’oriente è rosso) na 3 grupy instrumentów i taśmę, 1967

Notturni-albe, 1974; od 1976 pt. …sofferte onde serene… na fortepian i taśmę, wyk. polskie Warszawska Jesień 1977

Con Luigi Dallapiccola na 6 perkusji, 4 przystawki elektryczne, 3 modulatory kołowe i głośniki, 1979, wyk. polskie Warszawska Jesień 1991

A Pierre. Dell’azzurro silenzio, inquietum na flet basowy, klarnet kontrabasowy i live electronics, 1985

Post-prae-ludium no. 1. „per Donau[eschingen]” na tubę i live electronics, 1987, wyk. polskie Warszawska Jesień 1988

La lontananza nostalgica utopica futura na skrzypce i taśmę 8-śladową, 1988; 2. wersja, 1989

wokalne i wokalno-instrumentalne:

La fabbrica illuminata na głos i taśmę, teksty dokumentalne zestawione przez G. Scabię, z wykorzystaniem wierszy C. Pavesego, 1964

A floresta è jovem e cheja de vida na sopran, 3 recytytatorów, klarnet, płyty miedziane i taśmę, teksty dokumentalne zestawione przez G. Pirellego, 1966

Intolleranza 1960, suita z opery na sopran, chór (na żywo lub nagrany) i orkiestrę, 1969

Musica-manifesto no. 1, teksty dokumentalne z maja 1968, 1969: cz. I Un volto e del mare na głos, głos recytujący i taśmę, sł. C. Pavese; cz. II Non consumiamo Marx na taśmę

Y entonces comprendió na 6 głos żeńskich, chór i taśmę, sł. C. Franqui, 1970

Como una ola di fuerza y luz na sopran, fortepian, orkiestrę i taśmę, sł. J. Huasi, 1972, wyk. polskie Warszawska Jesień 1975

Io, frammento dal Prometeo na 3 soprany, męski chór, flet basowy, klarnet kontrabasowy i live electronics, do tekstów Ajschylosa i F. Hölderlina zestawionych przez M. Cacciariego, 1981

Das atmende Klarsein na męski chór, flet basowy, live electronics i taśmę, sł. M. Cacciari, 1981, wyk. polskie Warszawska Jesień 1988

Quando stanno morendo. Diario polacco no. 2 na 4 głosy żeńskie, flet, wiolonczelę i live electronics, sł. M. Cacciari wg Cz. Miłosza, B. Pasternaka, W. Chlebnikowa, E. Adyego i A. Błoka, 1982, wyk. polskie Warszawska Jesień 1988

Guai ai gelidi mostri na 2 alty, flet piccolo, flet basowy, klarnet, mały klarnet, klarnet basowy, tubę, trąbkę piccolo, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i live electronics, sł. M. Cacciari, 1983

Omaggio a György Kurtág na alt, flet, klarnet, tubę i live electronics, 1986

Risonanze erranti a Massimo Cacciari na mezzosopran, flet, tubę, 6 perkusji i live electronics, sł. H. Melville i I. Bachmann, 1986, wyk. polskie Warszawska Jesień 1988

Caminantes …Ayacucho na mezzosopran, flet basowy, organy, 2 chóry, orkiestrę w 3 grupach i live electronics, sł. G. Bruno, 1987

Découvrir la subversion. Hommage à Edmond Jabès na mezzosopran, bas, recytatora, tubę basową, róg, flet i live electronics, 1987

Na taśmę:

Omaggio a Emilio Vedova na taśmę, 1960, wyk. polskie Warszawska Jesień 1962

Contrappunto dialettico alla mente na taśmę, sł. C. Sánchez, N. Balestrini, manifest Enraged Women of the Progressive Labour Party z Harlemu, 1968

Musica per Manzu na taśmę, muzyka do filmu Pace e guerra, 1969

Für Paul Dessau na taśmę, 1974

 

Prace:

Zur Entwicklung der Serientechnik, „Gravesaner Blätter” 1956 nr 4

Die neue Kompositionstechnik, „Gravesaner Blätter” 1956 nr nr 6

Die Entwicklung der Reihentechnik, „Darmstädter Beiträge zur Neuen Musik” 1958 nr 1

„Diario polacco ’58”. Bemerkungen eines Komponisten, „Blätter und Bildung” 1960 nr 8 (Würzburg)

Presenza storica nella musica d’oggi, „La Rassegna Musicale Italiana” XXX, 1960, przedr. w: Al gran sole carico d’amore, red. F. Degrada, Mediolan 1975, tłum. niem. „Melos” XXVII, 1960, tłum. ang. „Score” 1960 nr 27

Vorwort zum Kranichsteiner Kompositions-Studio, „Darmstädter Beiträge zur Neuen Musik” 1960 nr 2

Appunti per un teatro musicale attuale”, „La Rassegna Musicale Italiana” XXXI, 1961

Alcune precisazioni su „Intolleranza 1960”, „La Rassegna Musicale Italiana” XXXII, 1962

Possibilità e necessità di un nuovo teatro musicale, „Il verri”, nowa seria, 1963 nr 9, przedr. w: Al gran sole carico d’amore, jw.

Ricordo di due musicisti (o G.F. Malipierze i B. Madernie), «Cronache Musicali Ricordi» nr 3, Mediolan 1973

Anche nella musica uno scontro in atto, „Rinascita” XXXVI, 1979

Dal questionario sulla musica contemporanea, „Laboratorio Musica” II, 1980

„Was im Grund uns alle bindet: Musik – Leben”. Briefe 1953–1959 (do K.A. Hartmanna), w: K.A. Hartmann und die Musica Viva, katalog wystawy nr 20, Bayerische Staatsbibliothek, red. R. Wagner, Monachium 1980