Logotypy UE

Mazzocchi, Virgilio

Biogram i literatura

Mazzocchi [macc´okki] Virgilio, ochrzczony 22 VII 1597 Civita Castellana, †3 X 1646 Civita Castellana, włoski kompozytor, brat Domenica. W 1614 przyjął niższe święcenia kapłańskie, następnie przed 1627 wyjechał do Rzymu. Został maestro di cappella w kościele del Gesù, następnie w 1628 w S. Giovanni in Laterano, a w 1629 kapelmistrzem Cappella Giulia w bazylice San Pietro, na którym to stanowisku pozostał do końca życia. Współpracował jako kapelmistrz z Collegio Romano oraz z Oratorio del SS. Crocifisso. Przy Cappella Giulia prowadził rodzaj szkoły dla chłopców-sopranistów, którą finansował kardynał Francesco Barberini, a rozkład zajęć chłopców opisał dokładnie G.A. Bontempi w Historia musica (Perugia 1695). Dla kardynała komponował V. Mazzocchi swe utwory dramatyczne.

V. Mazzocchi jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów reprezentujących nowatorski styl w dramma per musica oraz kompozycji polichóralnych na terenie Rzymu. Chi soffre speri uważana jest za pierwszą operę komiczną. Elementy komiczne występują tylko w partiach bohaterów z ludu wprowadzonych przez autora tekstu G. Rospigliosiego, który już we wcześniejszych utworach wprowadzał sceny komiczne (np. w Il Sant’Alessio, muzyka S. Landi). W Chi soffre speri niektóre osoby mówią dialektem (neapolitański i bergamasco), co zasugerowało V. Mazzocchiemu zastosowanie muzyki o lżejszym, bardziej popularnym charakterze. Nie wiadomo, jaki był udział M. Marazzolego w przygotowaniu 2. wersji utworu. Elementy komiczne – poza śpiewnymi, popularnymi ariettami – zaznaczyły się wyraźnie w recytatywie, który zbliża się charakterem do późniejszego recitativo secco. Odznacza się on bardzo szybką deklamacją o wąskim ambitus, częstymi repetycjami dźwięku, krótką frazą muzyczną, związaną z 7-zgłoskowym lub krótszym wersem. Podobnie w niektórych chórach (np. 10-głosowych traktowanych polichóralnie) przeważa szybka deklamacja przy statycznej harmonii i wąskim ambitus. W Il San Bonifacio wszystkie role przeznaczone były do wykonania przez głosy sopranowe chłopców (wśród nich znalazł się „un musico di Polonia”), tylko chóry w zakończeniu aktów I i II zostały powierzone głosom męskim. Chłopięca obsada nie przeszkodziła V. Mazzocchiemu wprowadzić dość rozbudowanych koloratur, zwłaszcza w partiach dwóch postaci komicznych, Capitano i Fagotto. W całej operze przeważa recytatyw, przerywany niekiedy ustępami bardziej śpiewnymi, nawet w metrum nieparzystym. W partiach komicznych recytatyw polega na ósemkowym parlando niemal bez oddechów lub większych wartości rytmicznych. W Il Sant’Eustachio również przeważają głosy wysokie (10 sopranów, 2 tenory), mniejszy jest zespół instrumentalny (2 skrzypiec i b.c.), brak partii komicznych, recytatyw o podobnym charakterze jak w scenach poważnych w Il San Bonifacio.

Na terenie muzyki religijnej V. Mazzocchi podziwiany był ówcześnie ze względu na angażowanie wielkiego aparatu wykonawczego i różnorodność rozwiązań technicznych. Opinię taką sformułował m.in. Pietro Della Valle (1640): „…gdyby WPan (…) słyszał tę szlachetną muzykę na sześć chórów, skomponowaną przez młodszego Mazzocchiego, rozpoznałby w niej i styl poważny motetów, i udane imitacje oparte na różnych ariach starych i nowych, i recytatywy żywe i pełne wytworności (…) nie wiem czego by można chcieć bardziej różnorodnego i wytwornego. (…) tenże Mazzocchi wykonał u św. Piotra [utwór] nie wiem: na 12 czy 16 chórów, z chórem echowym aż na szczycie kopuły (…) przypuszczam, że w przestrzeni tej wielkiej świątyni wywołał on zadziwiające efekty. Kto potrafi zrobić takie rzeczy, dowodzi, że może i potrafi komponować w każdy sposób”.

Twórczość V. Mazzocchiego zachowana do naszych czasów jest wyjątkowo bogata, jeśli chodzi o różnorodność rozwiązań technicznych, mimo że warunki druku narzucały pewne ograniczenia notacyjne, np. umieszczony w zbiorze z 1648 psalm Credidi zaopatrzony jest w spisie notatką: „a 24. ridotto a 8”; nie wiadomo zatem jak wyglądał ten utwór w swej właściwej postaci zapisany na 24 głosy. W drukowanych utworach nie ma wzmianek o instrumentach, toteż nie można wysnuwać wniosków dotyczących ich roli w realizacji kompozycji; z opisów wiadomo natomiast, że udział instrumentów był dość bogaty. Nie ma też pewności, czy w utworach polichóralnych każdemu chórowi towarzyszyły osobne organy. Utwory zachowane w rękopisach posiadają jednak również partie instrumentalne, pomijane w drukach ze względów ekonomicznych, gdyż ich przebieg nie odbiegał w sposób istotny od odpowiednich partii wokalnych. W swych psalmach V. Mazzocchi wykorzystywał możliwości techniczne i barwowe różnych, najczęściej małogłosowych zespołów lub głosów solowych przeciwstawianych zespołowi tutti. Kompozytor zastosował ten typ techniki koncertującej, który stał się później charakterystyczną cechą muzyki instrumentalnej, a zwłaszcza concerto grosso. Podobieństwo jest tym bardziej ewidentne, że na ogół V. Mazzocchi wprowadza maksymalny kontrast pomiędzy partiami solowymi i tutti; odcinki tutti są zazwyczaj homorytmiczne, mają mało zróżnicowaną melodykę, jednostajną rytmikę, bardzo proste następstwo akordów i sylabicznie traktowany tekst; czasem sprawia to wrażenie wręcz schematycznego traktowania tutti w przebiegu kompozycji. Tego typu tutti przeważają, ale w partiach obu chórów kompozytor sięga również po technikę imitacyjną; chóry kontrastują z ustępami solowymi, realizowanymi wirtuozowsko przeważnie przez głosy wysokie. W ustępach małogłosowych V. Mazzocchi preferuje zespół triowy (2 głosy wysokie i bas), wykorzystując wszelkie rozwiązania techniczne typowe dla 2- lub 3-głosu: równoległe prowadzenie głosów na sposób canzonetty, swobodny contrapunctus floridus w 3 głosach, imitacje w partii 2 sopranów lub 3 głosów, rozwiązania kanoniczne. Tekst traktowany jest na ogół sylabicznie, a koloratury uzasadnione są treścią tekstu. V. Mazzocchi przeznaczał swe utwory do przestrzennego wykonania: w psalmach basy w partiach obu chórów prowadzone są zazwyczaj konsekwentnie unisono.

Jedyne opublikowane ówcześnie oratorium V. Mazzocchiego Fumo è la nostra vita, na 9 głosów i 2 violini, zostało wyd. bez partii instrumentalnej. Jest to niewielkich rozmiarów utwór pomyślany jako polichóralny, jednakże więcej niż w połowie przebiegu występuje solo lub zespół małogłosowy; pełny chór pojawia się tylko w dwóch ustępach, powtórzonych dwukrotnie w różnych miejscach utworu, co stanowi o spoistości dzieła. W obu tych ustępach V. Mazzocchi wprowadza szybką homorytmiczną deklamację z krótkimi, przerzucanymi z chóru do chóru motywami; często stosuje oznaczenia dynamiczne. Partie solowe są recytatywem, w którym rozbudowane koloratury wyróżniają poszczególne słowa. W ustępach małogłosowych recytatyw jest bardziej śpiewny i zbliża się do melodyki typu arioso.

Literatura: H. Goldschmidt Studien zur Geschichte der italienischen Oper im 17. Jahrhundert, t. 1, Lipsk 1901, przedr. Hildesheim 1967; H. Prunières L’opéra italien en France avant Lulli, Paryż 1913; A. Cardinali Cenni biografici di Domenico e V. Mazzocchi, Subiaco 1926; S. Reiner Collaboration in „Chi soffre speri”, „The Music Review” XXII, 1961; O. Mischiati Per la storia dell’oratorio a Bologna, «Collectanea Historiae Musicae» III, 1963; P. Kast Unbekannte Dokumente zur Oper „Chi soffre speri” von 1637, w księdze pamiątkowej H. Osthoffa, Tutzing 1969; H.E. Smither A History of the Oratorio, t. 1, Chapel Hill 1977; M. Murata Operas for the Papal Court 1631–1668, Ann Arbor 1981; Z.M. Szweykowski Między kunsztem a ekspresją, t. 2: Rzym, Kraków 1994.

Kompozycje i edycje

Kompozycje

opery:

Il Falcone, z M. Marazzolim, sł. G. Rospigliosi, wyst. Rzym 1637, 2. wersja pt. Chi soffie speri, wyst. Rzym 1639, rkp. Biblioteca Apostolica Vaticana

Il San Bonifacio, sł. G. Rospigliosi, wyst. Rzym 1638

Non infiammi, duet wyd. 1640

La Genoinda o l’inocenza difesa, sł. G. Rospigliosi, wyst. Rzym 1641, zach. tylko muzyka 3 arii w rkp.

Il Sant’Eustachio, sł. G. Rospigliosi, wyst. Rzym 1643, rkp. Turyn, Biblioteca Nazionale

oratoria:

Beatum Franciscum na 16 głosów, instrumenty, b. c., rkp. Bolonia, Civico Museo Bibliografico Musicale

Ego ille quondam na 8 głosów, 2 violini, b. c., wyd. jako Fumo è la nostra vita w: D. Mazzocchi Sacrae concertationes…, Rzym 1664

Chi mi raddoppia il giorno, rkp. Biblioteca Apostolica Vaticana

4 oratoria na 5–6-głosów, zaginione

kantaty:

4 na 1–2 głosy, rkp. w bibliotekach we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych

5 lub 6 kantat zaginionych (prawdopodobnie kontrafaktury ustępów oper)

***

msza, magnifikat, 2 psalmy, litania, antyfona oraz szereg polichóralnych utworów wokalnych i wokalno-instrumentalnych zach. w rkp. w różnych bibliotekach we Włoszech

Sacri flores na 2–3 głosy, op. 1, wyd. Rzym 1640

Psalmi vespertini binis choris concinendi, wyd. Rzym 1648

Piae meditationes de Passione D.N. Iesu Christi…, wyd. Rzym 1648

19 motetów na 2–5 głosów, 3 arie na 1, 2 głosy, b. c., 2 madrygały na 3 głosy, b. c. w antologiach z lat 1625–59

Edycje

Intermedium La Civetta z Il San Bonifacio, Torchi „Acta Musicologica” V, 1897, przedr. 1968

Ego ille quondam, wyd. W. Witzenmann, «Concentus Musicus» III, Kolonia 1975