Logotypy UE

Mayr, Simon

Biogram i literatura

Mayr, Mayer, Johannes Simon, Giovanni Simone, *14 VI 1763 Mendorf (Bawaria), †2 XII 1845 Bergamo, włoski kompozytor niemieckiego pochodzenia. Gry na klawesynie i organach uczył go początkowo ojciec, z zawodu organista. Od 1781 Mayr studiował teologię i prawo kanoniczne na uniwersytecie w Ingolstadt, uczył się również gry na niemal wszystkich instrumentach smyczkowych i dętych; w 1786 wydał w Ratyzbonie 12 pieśni. Dzięki pomocy barona Th. von Bassusa studiował od 1789 przedmioty muzyczne pod kierunkiem C. Lenziego, kapelmistrza w katedrze S. Maria Maggiore w Bergamo, a następnie przy finansowym wsparciu kanonika tej katedry, hr. C. Pesentiego, uczył się kompozycji u F.G. Bertoniego w Wenecji. Aż do śmierci Pesentiego (1793) komponował niemal wyłącznie muzykę religijną — oratoria i kantaty. Za namową N. Piccinniego i P. von Wintera zwrócił się ku twórczości operowej. W 1794 wystawiono na scenie Teatro la Fenice w Wenecji jego pierwszą operę Saffo. Po kilku kolejnych sukcesach Mayr został zaliczony do czołówki ówczesnych włoskich kompozytorów operowych. Od 1797 przez ponad 20 lat pisał średnio 3 do 4 oper rocznie, początkowo na zamówienie teatrów weneckich (La Fenice, San Benedetto i San Moisè), od 1800 także najsłynniejszych teatrów operowych we Włoszech. Na początku XIX w. dzieła Mayra były już wystawiane w innych miastach europejskich, m.in. w Wiedniu, Monachium, Londynie, Warszawie i Petersburgu, a także w Stanach Zjednoczonych. W 1802 objął po Lenzim stanowisko maestro di cappella w katedrze w Bergamo, w 1805 został kierownikiem katedralnego chóru dziecięcego i założył bezpłatną szkołę muzyczną o nazwie Lezioni caritatevoli di musica. Najwybitniejszym uczniem Mayra był G. Donizetti, który do końca życia darzył go szacunkiem i wdzięcznością. Mayr, pochłonięty pracą, nie przyjął proponowanej mu intratnej posady dyrygenta na dworze Napoleona I. W 1822 założył w Bergamo Unione filarmonica, instytucję, dzięki której prezentował nieznane we Włoszech dzieła Haydna, Beethovena i P. von Wintera. Po 1828 ociemniały (katarakta) poświęcił się muzyce religijnej. Do najczęściej wystawianych i wysoko cenionych dzieł Mayra należały wymienione niżej opery (zob. spis kompozycji).

Obfita twórczość Mayra stanowi pod względem stylistycznym etap przejściowy pomiędzy odchodzącą w przeszłość szkołą neapolitańską a muzyką pokolenia Rossiniego, Belliniego i Donizettiego, wyrosłą już na gruncie idei romantycznych. Jego działalność i spuścizna to rzadki na początku XIX w. przypadek asymilacji kompozytora pochodzenia niemieckiego na gruncie włoskim, która w konsekwencji przyniosła przeszczepienie nowszych idei do skostniałego i zrutynizowanego języka opery włoskiej. W swoich operach (seria, buffa, 1-aktowych farsach muzycznych) Mayr łączył elementy o różnorodnej proweniencji: estetykę wyznawaną przez Glucka (którego dzieła doskonale znał i wysoko cenił) z podstawowymi środkami i językiem harmonicznym szkoły neapolitańskiej, ale także z wczesnoromantyczną wrażliwością na jakość brzmienia instrumentu, przejętą z muzyki niemieckiej. Doceniał wyrazowe możliwości instrumentów dętych, których często używał w skrajnych rejestrach dla osiągnięcia szczególnego nastroju lub charakterystyki zdarzeń scenicznych. Tym samym celom służyła harmonia oraz kontrasty dynamiczne i crescenda, rzadko stosowane we Włoszech przed Rossinim. Obok uwertury w operach Mayra pojawiają się inne samodzielne fragmenty orkiestrowe. Punkt ciężkości zostaje przesunięty z arii jako formy izolowanej na ciąg powiązanych ze sobą muzycznie i dramatycznie segmentów, których następstwo i sposób opracowania wynika z sensu akcji i tekstu słownego, a nie tylko z powszechnie przyjętej praktyki operowej. Formę arii 2-częściowej o następstwie części wolna-szybka rozsadzał Mayr niekiedy wstawkami zespołowymi lub chóralnymi. Recytatyw secco odrzucił z czasem na rzecz bardziej dramatycznego recitativo accompagnato. Zrezygnował też z tradycyjnej Abgesangarie (arii „na zejście”), po której według zasady przyjętej w librettach Metastasia śpiewak opuszczał scenę. Mayr wprowadził natomiast w ramach ekspozycji postaci na początku I aktu efektowne arie, po których śpiewak pozostawał na scenie i brał udział w dalszym toku akcji; zwyczaj ten przejęli później inni twórcy XIX-wiecznej opery. Po 1800 Mayr ograniczył popisowe arie postaci drugoplanowych, dbał jednakże o nakreślenie za pomocą środków muzycznych sylwetek psychologicznych postaci głównych, których partie solowe nasycił głębokim emocjonalizmem. Postawę twórczą Mayra należy określić jednak jako postawę poszukującego eklektyka; wskazują na to daleko idące zapożyczenia w zakresie melodyki (np. z Mozarta i współczesnych mu twórców włoskich), w sposobie traktowania chórów (z Glucka) oraz brak konsekwencji w reformowaniu opery.

Literatura: H. Kretzschmar Die musikgeschichtliche Bedeutung Simon Mayrs, „Jahrbuch der Musikbibliothek Peters” XI, 1904; L. Schiedermair Beiträge zur Geschichte der Oper um die Wende des 18. und 19. Jahrhunderts. Simon Mayr, 2 t., Lipsk 1907–10, przedr. 1973; A. Gazzaniga Il Fondo musicale Mayr della Biblioteca cívica di Bergamo…, Bergamo 1963; M. Carner Simon Mayr and His „L’amor coniugale”, „Music and Letters” LII, 1971, przedr. w: Major and Minor, Nowy Jork 1980; J. Freeman Johannes Simon Mayr and His „Ifigenia in Aulide”, „The Musical Quarterly” LVII, 1971; J.S. Allitt Mayr’s „L’amor coniugale” oraz The Notebooks of Giovanni Simone Mayr, „Donizetti Society Journal” I, 1974; N. Jenkis Giovanni Simone Mayr’s „Medea in Corinto”, „Donizetti Society Journal” I, 1974; V. Gibelli Twórczość operowa Simona Mayra i jego poglądy na dramat muzyczny, «Pagine» IV, red. M. Bristiger i J. Stankiewicz, 1980; J.S. Allitt Johann Simon Mayr. Father of the 19th Century Italian Music, Shaftesbury 1989; S. Balthazar Mayr, Rossini and the Development of the Early Concertato Finale, „Journal of the Musical Association” CXVI, 1991.

Kompozycje i prace

Kompozycje:

68 oper, m.in.:

Saffo ossia l riti di Apollo Leucadio, 2-aktowa, libretto A. Sografi, wyst. Wenecja 1794

Lodoiska, 3-aktowa, libretto F. Gonella, Wenecja 1796, 2. wersja, 2-aktowa, wyst. Mediolan 1799

Adriano in Siria, 3-aktowa, libretto P. Metastasio, wyst. Wenecja 1798

Ginevra di Scozia (Ariodante), 2-aktowa, libretto G. Rossi wg Orlanda szalonego L. Ariosta, wyst. Triest 1801

Il vero originale, 2-aktowa, libretto M.A. Brunetti, wyst. Rzym 1808

Tamerlano, 2-aktowa, libretto L. Romanelli wg L’orphelin de la Chine Woltera, wyst. Mediolan 1812

La rosa bianca e la rosa rossa, 2-aktowa, libretto F. Romani wg G. Pixérécourta, wyst. Genua 1813

Medea in Corinto, 2-aktowa, libretto F. Romani, wyst. Neapol 1813

Fedra, 2-aktowa, libretto L. Romanelli, wyst. Mediolan 1820

Demetria, 2-aktowa, libretto P. Metastasio, wyst. Turyn 1824

farsy 1-aktowe:

Il segreto, libretto G. Foppa, wyst. Wenecja 1797

Che originad, libretto G. Rossi, wyst. Wenecja 1798

L’Accademia di Musica, libretto G. Rossi, wyst. Wenecja 1799

Il carretto del venditor d’aceto, libretto G. Foppa, wyst. Wenecja 1800

***

L’amor coniugale, dramma giocoso, 1-aktowa, libretto G. Rossi wg Léonore ou L’amour conjugal J.N. Bouilly’ego, wyst. Padwa 1805

oratoria i dramaty religijne:

lacob a Labano fugiens, tekst G. Foppa, wyst. Wenecja 1791

Sisara, tekst G. Foppa, wyst. Wenecja 1793

Tobia o Tobiae matrimonium, wyst. Wenecja 1794

La Passione, wyst. Forlì 1794

David in spelunca Engaddi, wyst. Wenecja 1795

Il sacrificio di Jefte, wyst. Forlì 1795

Ifigenia in Tauride, tekst wg A. Zena, wyst. Florencja 1817

Samuele, tekst B. Merelli, wyst. Bergamo 1821

Atalia, tekst F. Romani, wyst. Neapol 1822

San Luigi Gonzaga, tekst P Cominazzi, wyst. Bergamo 1822

wokalno-instrumentalne:

ok. 60 kantat

ponad 600 utworów religijnych, m.in. 18 mszy, części mszalne, nieszpory, hymny, antyfony, motety

canzonetty, pieśni, ballady

orkiestrowe:

2 symfonie — C-dur i F-dur

Sinfonia piccola

Koncert fagotowy B-dur

2 koncerty fortepianowe — C-dur i D-dur

Trio concertante na 3 skrzypiec i orkiestrę

2 marsze — c-moll i D-dur

Divertimento Es-dur

kameralne:

Sonata na 2 klarnety, rożek basowy, altówkę i 2 kontrabasy

12 bagatel na flet, klarnet i róg

Sonata na flet i fortepian

Wariacje na wiolonczelę

***

utwory fortepianowe i organowe.

 

Prace (w większości w rkp. w Biblioteca civica w Bergamo) — m.in.:

Osservazioni di un vecchio sonatore di viola abitante in Bergamo, „Gazzetta privata di Milano”, kwiecień 1835

Cenni storici intorno all’oratorio musicale, wyd. V. Gibelli, „Musica Sacra”, Mediolan 1963 nr 2

liczne prace o różnej tematyce (biografie kompozytorów włoskich, instrumenty muzyczne, życie muzyczne i in.).