Logotypy UE

Krauze, Zygmunt

Biogram

Krauze Zygmunt, *19 IX 1938 Warszawa, polski kompozytor i pianista. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie u M. Wiłkomirskiej (fortepian, dyplom uzyskany w 1964) i K. Sikorskiego (kompozycja, dyplom uzyskany w 1964), następnie w latach 1966–67 u N. Boulanger w Paryżu. W 1957 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Fortepianowej Muzyki Współczesnej w Łodzi, a w 1966 I nagrodę na międzynarodowym konkursie Fundacji Gaudeamus w Utrechcie. Od 1963 koncertuje w ośrodkach muzycznych Europy i Stanów Zjednoczonych W 1967 założył zespół „Warsztat Muzyczny” (puzon, wiolonczela, fortepian, klarnet) i został jego kierownikiem artystycznym. Dla tego zespołu napisało utwory ponad 100 kompozytorów z całego świata. Krauze udziela się jako promotor muzyki współczesnej: jest współtwórcą serii 20 filmów pt. Cisza i dźwięk (1988–89), a także serii filmów edukacyjnych pt. Muzyka powstaje (1986). W latach 1983–84 realizował cotygodniowe audycje z muzyką awangardową w Radio France Musique. W 1974 był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) w Berlinie. W 1982 na zaproszenie P. Bouleza został doradcą muzycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM) w Paryżu. Wykładał m.in. w latach 1970–71 w Cleveland State University, w 1975 w królewskiej akademii muzycznej w Sztokholmie (kurs mistrzowski fortepianu i kompozycji), w 1976 na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, w 1978 w Indiana University (Bloomington), University of Michigan i Ann Arbor, w 1979 w akademii muzycznej w Bazylei (kurs mistrzowski fortepianu), w 1982 w Yale University (New Haven), w 1986 na Międzynarodowych Letnich Kursach w Kazimierzu Dolnym oraz w Keio University (Tokio), w 1988 prowadził międzynarodowe seminarium kompozytorskie w Grožnjan (Chorwacja), w 1991 w Rubin Academy of Music w Jerozolimie (kurs mistrzowski fortepianu i kompozycji), w 1994 prowadził m.in. kursy mistrzowskie dla pianistów w akademii muzycznej w Osace, w Kobe University, National University w Seulu, Yale University i Columbia University.

Pełnił wiele funkcji publicznych, m.in. w 1985 był członkiem komitetu wykonawczego MTMW, a w 1987 został prezydentem tej organizacji. Był jednym z inicjatorów reaktywowania w 1980 Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej i czterokrotnie jego prezesem (1980, 1989, 1992, 1995). Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów muzycznych, m.in. był przewodniczącym jury konkursu kompozytorskiego Fundacji Gaudeamus (1992), trzykrotnie członkiem jury Światowych Dni Muzyki (Oslo, Ateny, Warszawa). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Rady Państwa PRL (1975), tytułem Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres, Francja (1984). Był również laureatem dorocznej nagrody ZKP (1988), nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1989) oraz prezesa PRiTV (1987). Wiele nagrań Krauzego ukazało się m.in. w wytwórniach płytowych Muza, ORF, Nonesuch.

Krauze był jednym z pierwszych kompozytorów, którzy przełamali swą twórczością dyktat tzw. drugiej awangardy (z lat 40. i 50.), a w szczególności sprzeciwili się płynącej z serializmu zasadzie maksymalnego zróżnicowania materiału i zgubnym implikacjom, jakie dla odbioru muzyki musiało mieć przesycenie informacjami. Najbardziej uderzającymi objawami tego sprzeciwu były redukcjonizm i powtarzalność elementów wypowiedzi muzycznych. Podczas gdy na Zachodzie atrybuty te dały początek minimal music, której twórcy inspirowali się pop-artem, Krauze znalazł własną formułę wypowiedzi muzycznej o małej zmienności elementów, ale dopuszczającej np. znaczne bogactwo barw. Formułę tę nazwał unistyczną – za W. Strzemińskim, twórcą teorii unizmu w malarstwie. Dążeniom Strzemińskiego do „jedności optycznej” i nadania jednakowej wagi każdemu skrawkowi powierzchni obrazu odpowiadała u Krauzego wysoce organiczna forma. Elementy tej formy demonstrowane są na początku utworu i ich zasób nie ulega żadnym zmianom w dalszym jego toku. Charakterystyczne pod tym względem są m.in. Piece for Orchestra No. 1 (1969) i No. 2 (1970), Polichromia (1968), Voices (1972) czy II Kwartet smyczkowy (1970), aczkolwiek o unizmie można mówić już w Ohne Kontraste z 1960, Pantunach malajskich z 1961 i 5 kompozycjach unistycznych z 1963. Kompozycje te stawiają Krauzego na pozycji radykalnego w owym czasie nowatora. Unistyczną muzyka jest niezwykle jednolita pod względem materiału i wyrazu, pozbawiona kontrastów i konfliktów. Jej adramatyczny przebieg obala zasadę procesualności muzyki, kierując uwagę słuchacza ku szczegółowi, który trwa w czasie dzięki repetycjom i subtelnym zabiegom wariacyjnym. Sprzyja temu brak takich tradycyjnych kategorii „rozwoju”, takich jak napięcia, kulminacje, rozwiązania czy zakończenia; utwór można rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie.

Idea muzyki unistycznej, choć w swej pierwotnej nieco doktrynerskiej postaci, została przez Krauzego zaniechana w 2. poł. lat 70., pozostawiła jednak w jego twórczości trwały ślad. Krauze pozostał ostrożny w dozowaniu zmian wewnątrz poszczególnych cząstek formalnych, zachowując na ogół zasadę jedności materiału muzycznego; jego wypowiedź nadal nacechowana jest przewagą dyskrecji i delikatności wyrazu, a kontrasty pojawiają się nieczęsto i nigdy nie są brutalne.

Jeśli muzyka unistyczna mogła zacząć się lub zakończyć w dowolnym momencie, to oznaczało to implicite możliwość jej nieograniczonego trwania. Konsekwencją tego było stworzenie przez Krauzego słuchaczom możliwości samodzielnego podejmowania tego rodzaju decyzji. Dawała tę możliwość odpowiednio wykorzystana przestrzeń architektoniczna. Zainteresowania Krauzego w tej dziedzinie skonkretyzowały się w 1968 w postaci Kompozycji przestrzenno-muzycznej nr 7, którą zrealizował w specjalnie skonstruowanych sześciu pomieszczeniach Galerii Współczesnej w Warszawie. Umieszczono tam 12 głośników, z których bez przerwy emitowana była muzyka, w każdym pomieszczeniu inna; słuchacz, wybierając sobie drogę przejścia przez „labirynt” i pozostając w każdym pomieszczeniu dowolnie długo, sam kształtował ostateczną wersję utworu. Niektóre kompozycje przestrzenno-muzyczne były też wykonywane koncertowo.

Począwszy od połowy lat 70. Krauze wielokrotnie występował jako pianista z programem pt. The Last Recital. Składał się on z utworów współczesnych, pomiędzy które kompozytor wprowadzał, w charakterze interludiów, krótsze lub dłuższe fragmenty dzieł z repertuaru klasyczno-romantycznego, zabawnie odkształcając ich zapis. Była to swoista manifestacja postawy postmodernistycznej, której najważniejszym wszak wyznacznikiem jest ironiczne przewartościowanie tradycji. „Postmodernistycznym stanem ducha” tłumaczyć należy niewątpliwie zwrot Krauzego ku tradycji ludowej i etnicznej w utworach, które sam nazywa „muzyką o muzyce”; w tym samym świetle widzieć można rewindykację innych tradycyjnych kodów muzycznych, w tym rozmaitych muzycznych stereotypów i idiomów (np. idiom koncertu romantycznego w obu koncertach, skrzypcowym i fortepianowym), kodów popularnych, a nawet kiczu oraz – a może przede wszystkim vtonalności. Ideę „muzyki o muzyce” reprezentują m.in. Aus aller Welt stammende, Folk Music, Fête galante et pastorale, Suite de danses et de chansons, Idyll, Automatophone czy Soundscape – wszystkie z lat 70. Nie mają one nic wspólnego z ludowością właściwą polskiemu neoklasycyzmowi. Materiał ludowy nie jest przedmiotem przetworzeń, cytowany jest in crudo lub poddawany collage’owi. W Fête galante et pastorale Krauze przytacza idiomy i gesty muzyki popularnej, które przenikają się nawzajem w typowo postmodernistycznej konwencji snu. W skrajnie odmienny sposób materiał ludowy przywołany jest w Idyll i w Soundscape. Są to czytelnie zaprezentowane odgłosy wiejskiego środowiska dźwiękowego (Idyll) lub muzykowania nieprofesjonalnego różnych zbiorowisk (Soundscape – wierni w kościele, dzieci, pijacy).

Indywidualny idiom dźwiękowy Krauzego ukształtowany był bardzo wcześnie. Już w Polichromii odnotowujemy typową dla tego kompozytora przewagę interwałów sekundy i tercji małej. Interwały te, stosowane zwłaszcza w układach poziomych, „krążą wokół siebie”, a ich różne konstelacje poddawane są repetycjom bądź nikłym zmianom wariacyjnym. Nie przeszkadza to tworzeniu tak odmiennych typów melodyki, jak zaprezentowane w koncertach: fortepianowym (ewokowanie ornamentyki i klimatu Dalekiego Wschodu) i skrzypcowym („nuta cygańska”). Innym wyróżnikiem stylu Krauzego jest rapsodyczny motyw rytmiczny, składający się z dwóch (lub jednej) bardzo krótkich wartości i jednej długiej. Z drugiej strony równie częsty jest brak zdefiniowanego rysunku rytmicznego. Elementy tonalności są u Krauzego począwszy od wczesnych lat 70. w niektórych utworach bardzo wyraźne, ale, podobnie jak inne kody tradycyjne, ulegają przewartościowaniu. Dźwięki układają się w skalę tonalną, ale są pozbawione jej pełnego kontekstu harmonicznego i wolne np. od takich obligacji jak rozwiązywanie dominant. W późniejszej fazie twórczości, od końca lat 70., Krauze porzuca układy definitywnie tonalne na rzecz swobodniejszych konstelacji dźwiękowej. Zarazem od dyskrecji i powściągliwości emocjonalnej kompozytor przechodzi do otwartej ekspresji. Materiał dźwiękowy jest teraz daleko bardziej zróżnicowany (choć motywy melodyczne oparte są zazwyczaj na jednym zwrocie rytmicznym), a barwy nieco jaskrawiej przeciwstawione. Zamiast repetycji czy subtelnych wariacji ornamentalnych pojawia się niekiedy „unendliche Melodie” (Quatuor pour la naissance) o zróżnicowanych wartościach harmonicznych. Nadal jednak kontrasty występują głównie w momencie rozpoczynania nowej cząstki formalnej, wewnątrz której Krauze preferuje stosunkowo dużą jednolitość. Wybitnym dziełem ostatniego okresu jest Kwintet fortepianowy, skomponowany w 100-lecie urodzin W. Strzemińskiego, wyjątkowo bogaty w wyrazie, od liryki do egzaltacji. W Symphonie parisienne przejrzysta, zwiewna faktura sąsiaduje niekiedy z brzmieniem masywnym, symfonicznym, ostre fortissima – z wątłą, zanikającą tkanką dźwiękową.

Osobne miejsce w dorobku Krauzego zajmuje twórczość fortepianowa, która ilustruje wszystkie fazy zainteresowań kompozytora (z wyjątkiem muzyki przestrzennej). Od unistycznych utworów z lat 60. przechodzi Krauze do postmodernistycznych Nightmare Tango czy Music Box Waltz. Niekiedy muzyce towarzyszy anegdota teatralna (Gloves Music, grana w rękawiczkach). Krauze często posługuje się brzmieniem fortepianu preparowanego i amplifikowanego: w Stone Music i w Arabesque jednym źródłem dźwięku są przyciśnięte kamieniem struny, wprowadzane w wibrację za pomocą metalowego pręta; efektem jest zadziwiająco bogata figuracja (arpeggia, glissanda, tremolanda i in.). Znaczne sukcesy odnosił Krauze jako kompozytor muzyki teatralnej, pisanej dla scen paryskich. Współpracował z Jorge Lavellim, jednym z najwybitniejszych reżyserów współczesnych.

Kompozycje

Instrumentalne:

orkiestrowe:

Piece for Orchestra No. 1, 1969, wyk. Wrocław 19 II 1970, Filharmonia Wrocławska, dyryg. T. Strugała, wyd. 1973 PWM/Edition Modern

Piece for Orchestra No. 2, 1970, wyk. Berlin 21 III 1973, orkiestra Sender Freies Berlin, dyryg. A. Markowski, wyd. 1975 PWM/Moeck

Folk Music na orkiestrę, 1972, wyk. Warszawa 17 IX 1972, WOSPRiT, dyryg. K. Kord, wyd. 1974 PWM/UE

Koncert fortepianowy, 1976, wyk. Donaueschingen 23 X 1976, fortepian Z. Krauze, orkiestra Südwestfunk, dyryg. E. Bour, wyd. 1978 UE

Suite de danses et de chanson na klawesyn i orkiestrę, 1977, wyk. Bonn 11 XII 1977, klawesyn E. Chojnacka, Siegerland Orchester, dyryg. J. Rotter, wyd. 1978 UE

Koncert skrzypcowy, 1980, wyk. Lizbona 7 VI 1980, skrzypce A. Kulka, Gulbenkian Symphony Orchestra, dyryg. M. Tabachnik, wyd. 1980 UE

Tableau vivant na orkiestrę kameralną, 1982, wyk. Wiedeń 29 XI 1982, Ensemble XX Jahrhundert, dyryg. P. Burwik, wyd. 1982 UE

Piece for Orchestra No. 3, 1982, wyk. Metz 21 XI 1982, orkiestra radiowa z Saarbrücken, dyryg. H. Zender, wyd. 1982 Edition Amphion

Arabesque na fortepian i orkiestrę kameralną, 1983, wyk. Paryż 7 I 1984, fortepian Z. Krauze, Nouvel Orchestre Philharmonique, dyryg. D. Epstein, wyd. 1983 UE

Blanc-Rouge / Paysage d’un pays na 2 masy orkiestrowe (orkiestry dęte, mandolinowa i akordeonowa) i 6 perkusji, ok. 300 wykonawców, 1985, wyk. Strasburg 29 IX 1985, orkiestry dęte z Bouxwiller, Dettwiller, Sarre-Union, Sarreguemines, orkiestra mandolinowa z Schiltigheim, orkiestra akordeonowa z Vallée, Les percussions de Strasbourg, dyryg. R. Goepp i R. Siegrist

Symphonie parisienne na orkiestrę kameralna, 1986, wyk. Paryż 17 XI 1986, Ensemble InterContemporain, dyryg. P. Eötvös, wyd. 1986 Ricordi

La Terra na sopran, fortepian i orkiestrę, 1995, wyk. Paryż 24 II 1996, Nouvel Orchestre Philharmonique, sopran S. Owen, fortepian Z. Krauze, dyryg. M. Foster, wyd. 1995 Durand

Rapsod na orkiestrę smyczkową, 1995, wyk. Warszawa 1995, Orkiestra Akademii Muzycznej, dyryg. A. Straszyński

Hymn do tolerancji na orkiestrę symfoniczną, 2007, wyd. Kraków 2007 PWM

Listy na cztery fortepiany i orkiestrę, 2010, wyd. Kraków 2010 PWM

Canzona na zespół instrumentalny, 2011, wyd. Kraków 2011 PWM

Rivière Souterraine 2 na dźwięk elektroniczny i zespół kameralny, 2013, prawyk. 19 V 2015, wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, W. Błażejczyk (instrumenty elektroniczne), dyryg. R. Zollman; wyd. Kraków 2015 PWM

Koncert na akordeon i orkiestrę, 2016, prawyk. Wrocław 15 IV 2016, M. Frąckiewicz (fisharmonia), NFM Filharmonia Wrocławska, dyryg. B. Shwartz; wyd. Kraków 2016 PWM

Exodus 2016 na orkiestrę, 2016, wyd. Kraków 2016 PWM

Poemat Apollinaire’a na recytującego pianistę grającego na rozstrojonym pianinie i 12 dowolnych instrumentów, 2016, prawyk. Moskwa 6 XI 2018, Z. Krauze (pianino), orkiestra Studio Muzyki Nowej, dyryg. I. Dronovwyd; Kraków 2018 PWM

Preludia do Bukolik na orkiestrę, 2016, wyd. Kraków 2016 PWM

Rondo na fortepian Rhodesa i orkiestrę smyczkową, 2017, prawyk. Katowice 26 III 2017, wyk. orkiestra AUKSO, dyryg. M. Moś; wyd. Kraków 2017 PWM

Koncert fortepianowy nr 3. Okruchy pamięci (2), 2022, wyd. Kraków 2023 PWM

kameralne:

Prime Numbers na 2 skrzypiec, 1961, wyk. Warszawa 30 X 1961, K. Jakowicz, S. Kawalla

I Kwartet smyczkowy, 1965, wyk. Warszawa 26 IX 1965, kwartet smyczkowy „Warsztatu Muzycznego”, wyd. 1971 Agencja Autorska

Polichromia na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian, 1968, wyk. Londyn 22 II 1968, „Warsztat Muzyczny”, wyd. 1971 PWM

II Kwartet smyczkowy, 1970, wyk. Warszawa 15 IX 1970, kwartet smyczkowy Varsovia, wyd. 1977 PWM/UE

Voices na 15 dowolnych instrumentów, 1972, wyk. Berlin 6 III 1974, Gruppe Neue Musik, dyryg. G. Humel, wyd. 1976 PWM/UE

Aus aller Welt stammende na 5 skrzypiec, 3 altówki i 2 wiolonczele, 1973, wyk. Innsbruck 7 III 1973, Ensemble „Die Reihe”, wyd. 1975 PWM/Moeck

Automatophone na 10–15 pozytywek i 10–15 instrumentów szarpanych, 1974, wyk. Warszawa 18 IX 1976, zespół instrumentalny „Ad hoc”, dyryg. Z. Krauze

Idyll dla 4 wykonawców (4 liry korbowe, 4 dudy, 4 złobcoki, 4 fujarki, 16 dzwonków owczych), 1974, wyk. Kolonia 30 XI 1974, „Warsztat Muzyczny”, wyd. 1977 Edition Modern

Song na 6 instrumentów melodycznych, 1974, wyk. Baden-Baden 28 II 1974, Ensemble XX. Jahrhundert, dyryg. P. Burwik, wyd. 1978 UE

Soundscape dla 4 wykonawców (4 cytry, 4 klawietki, 4 flety proste, 8 dzwonków owczych, 8 kieliszków, 8 organków – wszystkie instrumenty amplifikowane – i taśmę), 1975, wyk. Graz 17 X 1976, „Warsztat Muzyczny”, wyd. 1977 Edition Modern

III Kwartet smyczkowy, 1983, wyk. Paryż 24 I 1983, Kwartet im. G. Bacewicz, wyd. 1983 UE

Quatuor pour la naissance na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian, 1984, wyk. Paryż 19 XI 1985, Ensemble 2E2M i Z. Krauze, wyd. 1996 PWM

For Alfred Schlee with Admiration na kwartet smyczkowy, 1991, wyk. Wiedeń 18 XI 1991, kwartet Arditi, wyd. 1991 UE

Kwintet fortepianowy, 1993, wyk. Łódź 25 XI 1993, Kwartet Śląski i Z. Krauze, wyd. 1995 Durand

Terra incognita na 10 instrumentów smyczkowych i fortepian, 1994, wyk. Bonn 26 V 1994, Kwartet Śląski, zespół i Z. Krauze, wyd. 1995 Durand

Pastorale na flet, obój, klarnet, fagot, corno, 1995, wyk. Budapeszt 1 X 1995, Kwintet Dęty Radia Węgierskiego

Fanfara na odsłonięcie Pomnika Tolerancji w Jerozolimie na cztery trąbki, 2007, wyd. Kraków 2007 PWM

Elegia 2022 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, 2022, prawyk. Kieś (Łotwa) 25 II 2023, wyk. Trio Palladio; wyd. Kraków 2023 PWM

solowe:

Diptychos na organy, 1981, wyk. Wiedeń 10 VII 1981, J. Serafin

Commencement na klawesyn, 1982, wyk. Paryż 5 III 1982, E. Chojnacka, wyd. 1994 PWM

Je fepréfère qu’il chante na fagot, 1984, wyk. Nicea 3 II 1985, A. Ouzounoff

Portret kochanki na akordeon, 2018, wyd. Kraków 2019 PWM

fortepianowe:

5 utworów na fortepian, 1958, wyd. 1980 UE

Preludium, intermezzo, postludium na fortepian, 1958, wyd. 1980 UE

2 inwencje na fortepian, 1958

7 interludiów na fortepian, 1958, wyd. 1980 UE

Monodia i fuga na fortepian, 1959

Ohne Kontraste na fortepian, 1960, wyd. 1980 UE

5 kompozycji unistycznych na fortepian, 1963, wyd. 1966 PWM

Tryptyk na fortepian, 1964, wyd. 1966 PWM

Esquisse na fortepian, 1967

Falling Water na fortepian, 1971, wyk. Sztokholm 19 XI 1971, Z. Krauze

Gloves Music na fortepian, 1972

Stone Music na fortepian, 1972

One Piano Eight Hands na fortepian, 1973, wyk. Witten 28 IV 1973, „Warsztat Muzyczny”

Music Box Waltz na fortepian, 1977, wyd. 1978 Peters

Ballada na fortepian, 1978, wyk. Kolonia 19 VI 1978, Z. Krauze

From Keyboard to Score na fortepian, 1987, wyk. Zagrzeb 29 III 1987, Z. Krauze

Nightmare Tango na fortepian, 1987, wyk. Amsterdam 2 XI 1991, Z. Krauze, wyd. 1995 PWM

La chanson du mal-aimé na fortepian, 1990, wyk. Genewa 15 IX 1990, L.-M. Jeunneret, wyd. 1996 PWM

Refrain na fortepian, 1993, wyk. Schleswig 2 VIII 1993, P. Jablonski, wyd. 1995 Durand

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

Pantuny malajskie na głos żeński i 3 flety, sł. ludowe malajskie, 1961, wyk. Warszawa 25 X 1961, alt B. Dzikowska, flet Cz. Bedyczek, W. Wróbel, A. Wojakowski, wyd. 1968 PWM

Pocztówka z gór na sopran, flet, obój, klarnet, wibrafon, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas, sł. ludowe, 1988

Podróż Chopina na chór kameralny a cappella lub z zespołem instrumentów ludowych, 2010, prawyk. Warszawa 12 VI 2010, wyk. Chór Camerata Silesia oraz zespół Warsztat Muzyczny, dyryg. A. Szostak; wyd. Kraków 2010 PWM

Sceniczne:

Gwiazda, opera kameralna, libretto H. Kajzar, 1981, premiera Mannheim 17 I 1982, dyryg. D. Runnickles, premiera pol. Warszawa 21 VI 1985, dyryg. B. Hoffmann, wyd. 1981 UE; wersja z orkiestrą symfoniczną, libretto H. Kajzar, 1994, premiera Wrocław 12 VI 1994, dyryg. Z. Krauze

Pułapka. Opera w jednym akcie, 2011, libretto G. Jarzyna i Z. Krauze na podst. T. Różewicza, wyd. Kraków 2011 PWM

Olimpia z Gdańska. Opera w dziewięciu scenach, libretto K. i B. de Obaldia, 2015 (na zamówienie Opery Bałtyckiej), wyd. Kraków 2015 PWM

muzyka do sztuk teatralnych:

Polyeucte do dramatu P. Corneille’a, 1987, premiera Paryż 15 III 1987, wyd. 1992 Cerame-Argile

Le publique do sztuki F. Garcii Lorki, 1988, premiera Paryż 7 I 1988, wyd. 1992 Cerame-Argile

Réveille-toi, Philadelphie do sztuki F. Billedoux, 1988, premiera Paryż 7 X 1988, wyd. 1992 Cerame-Argile

Operetka do sztuki W. Gombrowicza, 1989, premiera Paryż 12 X 1989

Macbeth do dramatu E. Ionesco, 1992, premiera Paryż 20 X 1992, wyd. 1992 Cerame-Argile

Przestrzenno-muzyczne z projektem architektonicznym:

Kompozycja nr 1 na 6 taśm, 1968, premiera pol. Warszawa (Galeria Współczesna), X 1968, architekt T. Kelm

Kompozycja nr 2 na 2 taśmy, 1970, premiera pol. Warszawa (Galeria Współczesna), X 1970, architekt T. Kelm

Fête galante et pastorale na 13 grup instrumentów i 13 taśm, 1974, premiera Graz (zamek Eggenberg), 12 X 1974; wersja na 6 grup instrumentów i 13 taśm, 1984, premiera Strasburg (pałac Rohan), 23 IX 1984

La rivière souterraine na 7 taśm, 1987, premiera Metz 19 XI 1987, architekci: W. Nowak, J. Muniak, premiera polska Łódź (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), 15 XII 1988, architekci: W. Nowak, J. Muniak; wersja na 7 taśm i 7 instrumentów (klarnet, puzon, perkusja, gitara, fortepian, akordeon i wiolonczela), 1987, premiera Metz 19 XI 1987, „Warsztat Muzyczny”, dyryg. Z. Krauze

Opracowania:

Blue Jay Way na fortepian wg utworu zespołu The Beatles, 1990, wyk. Warszawa 28 IX 1991, fortepian Z. Krauze

Marcia na orkiestrę wg Divertimenta W.A. Mozarta, 1991, wyk. Barcelona 2 XII 1991, Orquestra Solistes de Catalunya, dyryg. X. Güell

F. Chopin 11 preludiów w opracowaniu na zespół instrumentalny, 012, wyd. Kraków 2012 PWM