logotypes-ue_ENG

Steffani, Agostino

Biogram i literatura

Steffani [st´e~] Agostino, *25 VII 1654 Castelfranco Veneto, †12 II 1728 Frankfurt n. Menem, włoski kompozytor i dyplomata, biskup. Starszy brat Steffaniego, Ventura Terzago (adoptowany przez wuja, którego nazwisko przyjął), był librecistą. W latach 1664–67 Steffani należał do chóru w bazylice św. Antoniego w Padwie. W 1667 elektor bawarski Ferdynand Maria zabrał go do Monachium; na dworze bawarskim Steffani spędził 21 lat. W latach 1668–71 był uczniem kapelmistrza dworskiego J.K. Kerlla (m.in. gra na organach); w 1675 został mianowany dworskim organistą. W latach 1672–74 studiował w Rzymie kompozycję pod kierunkiem E. Bernabeiego; w 1674 wydał tam zbiór Psalmodia vespertina, napisał też m.in. kantatę świecką Occhi miei, lo miraste. W latach 1678–79 Steffani dał się poznać jako znakomity klawesynista w Paryżu (gdzie słuchał m.in. muzyki J.-B. Lully’ego) i w Turynie. W 1680 wyświęcony na księdza, w 1682 został opatem klasztoru w Löpsingen. W 1681 otrzymał na dworze w Monachium stanowisko dyrektora muzyki kameralnej, w tymże roku wystawiono jego pierwszą operę, Marco Aurelio. W latach 1682–84 elektor Maksymilian II Emanuel wysyłał Steffaniego z misją dyplomatyczną (dotyczącą planów małżeńskich elektora) na dwory w Hanowerze, Düsseldorfie i Wiedniu. Steffani poznał w tym czasie O. Maura, swojego przyszłego librecistę. Kolejne opery skomponowane dla Monachium powstały jednak do librett V. Terzaga oraz L. Orlandiego; operę Servio Tullio do libretta Terzaga wystawiono w 1686 w czasie uroczystości z okazji ślubu elektora z arcyksiężną austriacką Marią Antonią. Nie mając szans na objęcie funkcji kapelmistrza w Monachium, Steffani wyjechał w 1688 na dwór księcia Ernsta Augusta w Hanowerze, gdzie przebywał do 1703, przez pierwsze lata poświęcając czas głównie muzyce, a począwszy od połowy lat 90. dyplomacji. Został kapelmistrzem nowo zbudowanego teatru operowego, do którego sprowadzono czołowych włoskich śpiewaków. Opera w Hanowerze, na której otwarcie zaprezentowano dzieło Steffaniego Henrico Leone, przetrwała tylko 8 lat, ale w krótkim czasie zdołała osiągnąć europejski poziom. Spośród 10 wystawionych w niej dzieł Steffani skomponował prawdopodobnie 8, wszystkie do librett O. Maura. W 1691 Steffani wyjechał jako poseł hanowerski w misji dyplomatycznej do Wiednia, a w 1695 do Brukseli (w celu zyskania poparcia elektora bawarskiego Maksymiliana II Emanuela na rzecz cesarza w sporze o sukcesję hiszpańską), gdzie przebywał także w latach 1696–1702, następnie powrócił do Hanoweru.

Lata 1703–06 Steffani spędził na dworze w Düsseldorfie w służbie elektora Palatynatu Johanna Wilhelma. W tym samym czasie prawie całkowicie zrezygnował z aktywności na polu muzyki, a jego dzieła (np. opera Tassilone) zaczęły funkcjonować pod nazwiskiem kopisty Gregoria Pivy. Od 1703 był tajnym radcą i prezydentem Rady Duchownych, premierem Palatynatu, w latach 1703–05 rektorem uniwersytetu w Heidelbergu, a później jego kuratorem. W 1706 został Wielkim Jałmużnikiem elektora Johanna Wilhelma oraz tytularnym (in partibus infidelium) biskupem Spigi w Azji Mniejszej, zaś od XI 1708 do IV 1709 przebywał w Rzymie jako mediator w konflikcie między papieżem a cesarzem. W 1709 otrzymał tytuł honorowego asystenta tronu papieskiego, a także mianowany został prałatem i wikariuszem apostolskim w północnych Niemczech. W IV 1709 powrócił do Hanoweru, gdzie mieszkał (z przerwą w latach 1722–25 na pobyt w Padwie) prawie do końca życia. Kierował działalnością misyjną w Brunszwiku, Palatynacie i w Prusach; w latach 1714–18 był sufraganem biskupa ordynariusza Münster. Pozycja Steffaniego uległa w tych latach pewnemu osłabieniu z powodu śmierci lub wyjazdu z Hanoweru kilku życzliwych mu znanych osobistości, m.in. G. Leibniza oraz elektorów hanowerskich Georga Ludwiga i Johanna Wilhelma. 1 VI 1727 został honorowym prezydentem Academy of Vocal Music (późniejsza Academy of Ancient Music) w Londynie, w której zdeponował kopie swoich wcześniejszych dzieł, a także dla której skomponował nowe utwory: madrygał Gettano i rè dal soglio, motet Qui diligit Mariam, a być może również trio Al rigor d’un bel semblante oraz Stabat Mater, które uznawał za swoje największe dzieło. Od XI 1727 przebywał głównie we Frankfurcie n. Menem. Pochowany został w katedrze św. Bartłomieja.

Steffani należy do najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego belcanta z przełomu XVII i XVIII w.; styl jego oper oraz kameralnej muzyki wokalnej stawia go w jednym rzędzie z A. Stradellą, A. Corellim i A. Scarlattim oraz z młodym G.F. Händlem. Steffani przejawiał upodobanie do wokalnej wirtuozerii, charakterystycznej dla późnego baroku, starając się zarazem podkreślać sens poszczególnych słów oraz wyrażać środkami muzycznymi emocję zawartą w tekście poetyckim. Najwyższy poziom artystyczny osiągnął w wokalnych duetach kameralnych (najczęściej na sopran i alt lub sopran i tenor, rzadziej na sopran i bas, z towarzyszeniem basso continuo), które cechują się równowagą pomiędzy piękną kantyleną i nienaganną techniką kontrapunktyczną. Wieloczęściowa (2–6 części) struktura duetów do końca 1702 oparta była na ogół na schemacie formy łukowej (da capo), rondowej lub zwrotkowo-refrenowej. Od początku 1703 Steffani zaczął poprawiać skomponowane wcześniej utwory, często rezygnował z powtórzeń na rzecz dodawania nowych odcinków, przeważnie kontrapunktycznych, podnosząc w ten sposób kunsztowność duetów i ich wewnętrzne zróżnicowanie. W wyniku tych modyfikacji powstały najczęściej formy szeregowe, wzorowane raczej na renesansowych madrygałach niż barokowej kantacie. Teksty do swoich utworów czerpał Steffani z modnej podówczas poezji arkadyjskiej o tematyce miłosnej, zaś spośród autorów szczególnie upodobał sobie wiersze O. Maura, a ponadto Brigidy Bianchi, B. d’Aribertiego, A. Guidiego, F. Palmieriego. Duety kameralne Steffaniego cieszyły się wysokim uznaniem współczesnych: J. Matthesona, J. Hawkinsa, Ch. Burneya, G.B. Martiniego, posłużyły też jako wzór twórcom następnego pokolenia: R. Keiserowi, G.C. Schürmannowi czy G.Ph. Telemannowi.

W twórczości operowej Steffani hołdował w większym stopniu wzorom francuskim niż włoskim, co przejawiało się we francuskim typie uwertur, w obecności scen baletowych oraz w starannie opracowanej instrumentacji. Zespół orkiestrowy składał się z kwartetu smyczkowego, 2 fletów, 2 obojów, fagotu i basso continuo, sporadycznie dodawana była trąbka, drugi fagot, szałamaja, perkusja, a spośród instrumentów realizujących basso continuo lutnia i teorban. Akompaniament orkiestrowy ma około połowa arii, pozostałym towarzyszą wyłącznie instrumenty realizujące basso continuo. Zamiłowanie Steffaniego do formy duetu zaowocowało nie tylko stosunkowo dużą liczbą ansambli w operach (duety, kwartet w Le rivali concordi, a nawet sekstety – np. w La superbia d’Alessandro), ale wywarło także wpływ na kształt licznych arii, w których głos wokalny często wchodzi w dialog lub jest imitowany przez instrument. Opery wystawione przez Steffaniego w Hanowerze odegrały istotną rolę w rozwoju tego gatunku w północnych Niemczech; grane były w Hamburgu w latach 1695–99 w niemieckiej wersji językowej (w tłum. G. Fiedlera). Niektóre libretta nawiązywały do wydarzeń z historii Niemiec. Utwory religijne Steffaniego (motety, psalmy, Magnificat, Beatus vir), które należą głównie do jego wczesnej twórczości, odznaczają się zróżnicowaną techniką i fakturą (aż do fugi 5-głosowej w Sperate in Deo), stawiając wykonawcom znaczne wymagania. Kunsztowne środki nie przesłaniają w nich jednak wyrazu uczuć religijnych, zwłaszcza w skomponowanym przez Steffaniego tuż przed śmiercią Stabat Mater.

Literatura: A. Einstein Quellen in alphabetischer Reihenfolge der Fundorte i Thematisches Verzeichnis der Kammerduette und Scherzi des A. Steffani, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» VI/2, 1905; H. Riemann Bibliographie der in Handschriften und Drucken nachweisbaren 18 Bühnenwerke von A. Steffani, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» XI/2, 1911; J. Hawkins Memoirs of the Life of Sig. A. Steffani, Londyn 1758; G. Riccati Notizie di Monsig. A. Steffani, „Nuova raccolta d’opuscoli scientifici e filologici” XXXIII, 1779; F.W. Woker A. Steffani, Bischof von Spiga i.p.i., apostolischer Vikar von Norddeutschland 1709–1728, Kolonia 1886; A. Ebert Briefe A. Steffanis an die Königin Sophie Charlotte von Preussen, „Die Musik” VI/2, 1906/07; A. Einstein Die Briefe der Königin Sophie Charlotte und der Kurfürstin Sophie an A. Steffani, „Zeitschrift der Interenationalen Musikgesellschaft” VIII, 1906–07; A. Untersteiner A. Steffani, „Rivista Musicale Italiana” XIV, 1907; A. Einstein A. Steffani, „Kirchenmusikalisches Jahrbuch” XXIII, 1910; H. Riemann A. Steffani ah Opernkomponist, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» XII/2, 1912; Th.W. Werner A. Steffanis Operntheater in Hannover, „Archiv für Musikforschung” III, 1938; C. Timms Revisions in Steffani’s Chamber Duets, „Proceedings of the Royal Musical Association” XCVI, 1969/70; C. Timms Steffani and the Academy of Ancient Music, „The Musical Times” CXIX, 1978; C. Timms Steffani’s Influence on Handel’s Chamber Duets, w: Handel Tercentenary Collection, red. S. Sadie i A. Hicks, Londyn 1987; C. Maries Opera as „Instrumentant regni”. A. Steffani’s „Enrico Leone”, „Opera Quarterly” XI/1, 1994–95; C. Kanfold Ein Musiker als Diplomat. Abbé A. Steffani in hannoverschen Diensten (1688–1703), Bielefeld 1997; C. Timms Polymath of the Baroque. A. Steffani and His Music, Nowy Jork 2003.

Kompozycje, prace i edycje

Kompozycje

Sceniczne:

opery, m.in.:

Marco Aurelio, libretto V. Terzago, wyst. Monachium 1681

Solone, libretto V. Terzago, wyst. Monachium 1685, zaginiona

Servio Tullio, libretto V. Terzago, wyst. Monachium 1686, 2. wersja wyst. Weimar 1697

Alarico il Baltha, cioè L’audace re de’ gothi, libretto Orlando, wyst. Monachium 1687

Niobe, regina di Tebe, libretto Orlando, wyst. Monachium 1688

Henrico Leone, libretto Mauro, wyst. Hanower 1689, w tłum. niemieckim wyst. Hamburg 1696

La lotta d’Hercole con Acheloo, divertimento drammatico, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1689

La superbia d’Alessandro, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1690, 2. wersja pt. Il zelo di Leonato, wyst. Hanower 1691, w tłum. niemieckim wyst. Hamburg 1695

Orlando generoso, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1691, w tłum. niemieckim wyst. Hamburg 1696, arie wyd. Lubeka 1699 i Amsterdam ok. 1704–05

Le rivali concordi, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1692, w tłum. niemieckim pt. Die vereinigten Mit-Buhler oder Die siegende Atalanta, wyst. Hamburg 1698

La libertà contenta, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1693, w tłum. niemieckim pt. Der in seiner Freyheit vergnügte Alcibiades, wyst. Hamburg 1697

I tronfi del fato, libretto O. Mauro, wyst. Hanower 1695, w tłum. niemieckim wyst. Hamburg 1699

Amor vien dal destino (Il Turno), libretto O. Mauro, wyst. Düsseldorf 1709

pasticcio z wcześniejszych dzieł Steffaniego pt. Arminio, libretto S.B. Pallavicino, wyst. Düsseldorf 1707

Tassilone, libretto S.B. Pallavicino, wyst. Düsseldorf 1709

Wokalno-instrumentalne:

religijne:

Triduanas a Domino na 2 chóry 4-głosowe, 1673

Laudate Dominum na 8 sopranów i b.c., 1673

Laudate pueri na 2 chóry 4- i 5-głosowe, 1673

Beatus vir na 3 głosy, 2 skrzypiec i b.c., wyk. 1673

Psalmodia vespertina (13 psalmów i Magnificat) na 2 chóry 4-głosowe i organy, wyd. Rzym 1674

Sperate in Deo na chór 5-głosowy i b.c., 1674

Beatus vir na 2 chóry 4-głosowe i b.c., 1676

Sacer Janus quadrifrons, 12 motetów na 3 głosy i b.c., wyd. Monachium 1685

Qui diligit Mariam na chór 5-głosowy i b.c., przed 7 VII 1727

Stabat Mater na 6 głosów, smyczki i b.c., wyk. 1728

Non plus mi ligate na sopran, 2 skrzypiec i b.c.

świeckie:

78 duetów kameralnych, niektóre również w wersji zrewid. z lat 1702–03

6 scherzi na głos, zespół instrumentów i b.c.

Occhi miei, lo miraste, kantata na głos i b.c.

Al rigor d’un bel sembiante, madrygał na chór 3-głosowy i b.c.

Gettano i rè dal soglio, madrygał na chór 5-głosowy i b.c.

***

Sonate da camera na 2 skrzypiec, altówkę i instrument basowy, Amsterdam ok. 1705

 

Prace:

Quanta certezza habbia da suoi principii la musica, Amsterdam 1695, wyd. niemieckie pt. Musikalisches Send-Schreiben, tłum. A. Werckmeister, Quedlinburg i Aschersleben 1699, wyd. zmienione pt. D. A. Steffani (…) Sendschreiben, wyd. J.L. Albrecht, Mühlhausen 1760

 

Edycje:

Ausgewählte Werke, cz. 1: 2 motety z Sacer Janus quadrifrons, 15 duetów kameralnych, 6 scherzi, wyd. A. Einstein i A. Sandberger, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» VI/2, Lipsk 1905, cz. 2: Alarico, wyd. H. Riemann, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» XI/2, Lipsk 1911, cz. 3: fragmenty kilkunastu oper, wyd. H. Riemann, «Denkmäler der Tonkunst in Bayern» XII/2, Lipsk 1912

kantata Occhi miei, lo miraste, wyd. A. Einstein, „Zeitschrift für Musikwissenschaft” I, 1918/19

Stabat Mater, wyd. Ch. Scott, Londyn 1938, wyd. także H. Sievers, Wolfenbüttel 1956

Tassilone, wyd. G. Croll, «Denkmäler Rheinischer Musik» VIII, Düsseldorf 1958

Le rivali concordi, faks., wyd. H.M. Brown, «The Italian Opera 1640–1770» XIV, Nowy Jork 1977

madrygały Al rigor d’un bei sembiante i Gettano i rè dal soglio, wyd. C. Timms, „The Musical Times” CXIX, 1978

6 scherzi i duety kameralne (wybór), faks., wyd. C. Timms w: Cantatas by A. Steffani 1654–1728, «The Italian Cantata in the Seventeenth Century» XV, Nowy Jork 1985

La lotta d’Hercole con Acheloo, faks., wyd. J. Roberts, «Handel Sources Series» t. 9, Nowy Jork 1986

Twelve Chamber Duets, faks., wyd. C. Timms, «Recent Researches on the Music of the Baroque Era» LIII, Madison (Wisconsin) 1987

Sonate da camera (Amsterdam ok. 1705), wyd. L. Pizzolato, Wenecja 1996