logotypes-ue_ENG

Spisak, Michał

Biogram i literatura

Spisak Michał, *14 IX 1914 Dąbrowa Górnicza, †28 I 1965 Paryż, polski kompozytor. W latach 1933–37 kształcił się w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach (skrzypce u J. Cetnera, kompozycja u A. Brachockiego). Kompozycji uczył się też prywatnie u K. Sikorskiego w Warszawie. Z lat studiów pochodzą pierwsze młodzieńcze kompozycje Spisaka. W 1937, otrzymawszy stypendium, wyjechał do Paryża, gdzie spędził dalsze lata życia. Kształcił się pod kierunkiem N. Boulanger, u której doskonalił swój warsztat kompozytorski. Zainspirowały go wówczas idee neoklasycyzmu, wyznaczające kierunek stylistyczny jego twórczości. Od 1937 był członkiem Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu (w 1938 sekretarz, w 1939 wiceprezes, w 1950 prezes). W latach 40. przebywał w Grenoble, następnie w Voiron, gdzie skomponował szereg utworów. Po wojnie osiedlił się na stałe w Paryżu, nie tracąc jednak więzi z krajem. Od 1947 był członkiem zwyczajnym ZKP, na zamówienie którego skomponował m.in. I i II Symfonię koncertującą, Kwintet dęty, Divertimento na 2 fortepiany i orkiestrę, Sonatę na skrzypce i orkiestrę, I Kwartet smyczkowy. Spisak kilkakrotnie gościł w Polsce, a jego utwory były obecne w repertuarze koncertowym, zwł. Warszawskiej Jesieni. Prawykonania utworów miały miejsce w Polsce i za granicą (Paryż, Fontainebleau, Londyn, Bruksela, Stany Zjednoczone, Chile, Argentyna) z udziałem wybitnych wykonawców; nagrania w Radio France w Paryżu i PR w Warszawie.

Spisak dwukrotnie został laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli: w 1953 za Serenadę i w 1957 za Concerto giocoso; ponadto otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na Hymn Olimpijski w Monako (1955) za Hymne Olympique, nagrodę na II Festiwalu Muzyki Polskiej (1955), I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962) za Improvvisazione oraz nagrodę ZKP (1964) za całokształt twórczości.

Pobyt w Paryżu, studia u N. Boulanger i fascynacja muzyką Strawińskiego sprzyjały zainteresowaniu się Spisaka neoklasycyzmem. O związkach z poetyką tego kierunku świadczą jego poglądy, zawarte w listach i publikacjach, wypowiedziach oraz spuścizna kompozytorska. Pojmując muzykę jako sztukę autonomiczną i preferując formy instrumentalne, pozbawione znaczeń pozamuzycznych, treści programowych – w czym ujawniała się postawa antyromantyczna – Spisak przyjął postulat neoklasycyzmu, który dotyczył dyscypliny i logiki konstrukcji. Przez prymat techniki kompozytorskiej i reguł formalnych mógł się realizować pożądany pierwiastek „obiektywizmu”, co nie wykluczało jednak przekonania Spisaka o klasycznej jego równowadze z czynnikiem subiektywnym. Podobnie jak N. Boulanger uważał, że u podstaw kompozycji leży emocja, która, łącząc się harmonijnie z doskonale opanowanym rzemiosłem kompozytorskim, wyzwala zdolność tworzenia i przeżycia dzieła sztuki. Bliskie mu walory sztuki, jak jasność, umiar, poczucie porządku i równowagi, wreszcie radość z obcowania z muzyką, która obok walorów warsztatowych zawiera głębszy sens duchowy, wiążą się z kategorią serenite, charakterystyczną dla poetyki neoklasycyzmu. Spisak krytycznie odnosił się do zjawisk muzycznych, które stały w opozycji do nurtu neoklasycznego bądź wiązały się z ówczesną awangardą. Stąd wynikała jego niechęć do dodekafonii, także do muzyki konkretnej i elektronicznej, której zarzucał spekulacje techniczne, będące celem a nie środkiem wypowiedzi kompoz. Istotne dla neoklasycyzmu sięgnięcie do wzorów przeszłości uznanych za klasyczne i zespolenie ich z nowoczesnym językiem muzycznym charakteryzuje twórczość Spisaka, której idiom wykazuje cechy tak indywidualne, jak i typowe dla kierunku stylistycznego rozwijanego w muzyce europejskiej ze znaczącym udziałem kompozytorów polskich działających w kraju bądź – jak Spisak – za granicą.

Twórczość Spisaka zajmuje ważne miejsce w muzyce polskiej XX w., reprezentując nurt neoklasycyzmu tzw. „właściwego”, wiązanego też ze szkołą N. Boulanger. Zwrot do tradycji jest dlań — podobnie jak dla innych neoklasyków — punktem wyjścia dla wypracowania własnej koncepcji formalno-brzmieniowej i wyrazowej dzieła. Uproszczenie środków i motoryka ruchu sprzyjają przejrzystości i lekkości faktury, zaś współdziałanie wielu technik kompozytorskich wpływa na klarowność i dynamikę formy. Zastosowanie takich form jak: suita, toccata, concerto grosso czy koncert świadczy o sięgnięciu do wzorów barokowych, natomiast za tradycją muzyki klasycyzmu przemawia użycie formy allegra i cyklu sonatowego (np. Allegro de Voiron, Sonata na skrzypce i orkiestrę, utwory kameralne). W modyfikacji wzorca formalnego uczestniczą rozmaite środki techniczne, dawne i współczesne (np. strukturowanie interwałowe, centra z udziałem motoryki ostinatowej), na styku których buduje się nowa jakość stylistyczna. Charakterystycznym zabiegiem jest zetknięcie lub zestawienie obok siebie elementów tonalnych dur-moll z podłożem modalnym (II Symfonia koncertująca), techniki ostinatowej z koncertującą (I Symfonia koncertująca, Concerto giocoso), wariacyjnej z polifoniczną (Koncert na 2 fortepiany, I Kwartet smyczkowy), figuracyjnej z kontrapunktyczną (Toccata), budowy wieloodcinkowej z układem repryzowym (Allegro de Voiron), cyklu z formą koncertującą (Koncert na fagot i orkiestrę, utwory orkiestrowe, kameralne). Elementy tonalne dur-moll (zwł. budowa tercjowa, w tym wymiennie traktowana tercja wielka i mała) działają na krótkich odcinkach. Użycie wycinków czy kombinacji skal modalnych zaciera lub niweluje związki funkcyjne.

Nowy porządek tonalny reguluje strukturowanie interwałowe, które określa postać danego centrum (głównie struktury figuracyjno-ostinatowe lub homorytmiczne „bloki” akordowe). Wybrana komórka interwałowa, będąc tworzywem motywu, tematu oraz centrum stanowi zalążek rozwoju formy. Charakterstyczne jest tu wyjście od mikrostruktury i stopniowe jej rozszerzanie, prowadzące do zróżnicowanej pod względem brzmienia, ale spoistej materiałowo makrostruktury. Dzięki homorytmii figuracji uaktywnia się czynnik motoryczny, faktura kontrapunktyczna zestraja się z regułami koncertowania (Suita na 2 skrzypiec, Duetto concertante na fagot i altówkę) czy środkami wariacyjnymi (Passacaglia w Koncercie na fortepian i orkiestrę). Na plan pierwszy wysuwa się jednak idea koncertowania, która przenika wszystkie elementy dzieła, nadając kompozycji charakter koncertujący. Stąd formy typu koncertującego dominują w twórczości Spisaka; szczególnym zabiegiem jest też krzyżowanie form (Suita na orkiestrę smyczkową wykazuje cechy cyklicznego koncertu kameralnego z wirtuozerią partii solowych i zespołowych; II Symfonia koncertująca przez dyspozycję zespołem kameralnym z podziałem na grupy soli i tutti wiąże się z formą concerto grosso; Concerto giocoso czy Serenada łączą cechy formy symfonicznej i koncertu orkiestrowego). Architektonikę cyklu cechuje często łukowa trójfazowość, uwydatniona też w sposobach koncertowania (wielość typów koncertowania w częściach skrajnych oraz przewaga koncertowania solo w części powolnej). Ciągła przemienność koncertujących grup instrumentalnych sprawia, że przebieg zyskuje znamiona mozaikowości, a wieloodcinkowy tok formy nawiązuje do koncertu o proweniencji barokowej. Spisak preferuje zestawy kameralne, w tym grupę instrumentów smyczkowych i solistyczne partie skrzypiec. Kameralizacja brzmienia zespołu orkiestrowego łączy się z neoklasyczną koncepcją instrumentacji, która odchodząc od złożonej instrumentalnej symfoniki romantycznej zakłada redukcję obsady i operowanie orkiestrą na wzór zespołu kameralnego, w czym uwidacznia się barokowa orientacja neoklasycyzmu Spisaka. Okazjonalnie kompozytor pisał utwory wokalne i wokalno-instrumentalne; kilka kompozycji, w tym III Symfonię koncertującą, pozostawił w nieukończonych szkicach.

Literatura: E. Reicher Paryska rozmowa z Michałem Spisakiem, „Ruch Muzyczny” 1959 nr 14; T. Kaczyński Dwie rozmowy z Markiem Spisakiem, „Ruch Muzyczny” 1964 nr 18; „Ruch Muzyczny” 1965 nr 14 (poświęcony Spisakowi); K. Mitscha Marek Spisak (Wspomnienie), «Zeszyty Naukowe PWSM w Katowicach» nr 10, red. K. Musiał, 1969; D. Micherdzińska-Skobało Dokumentacja materiałów pośmiertnych Marka Spisaka, «Zeszyty Naukowe PWSM w Krakowie» nr 1, red. K. Droba, L. Polony, M. Stachowski, K. Szwajgier, 1976; D. Jasińska Przejawy neoklasycyzmu w II Symfonii koncertującej Marka Spisaka, „Muzyka” 1980 nr 4; D. Jasińska Neoklasycyzm Marka Spisaka, w: Muzyka źle obecna, red. K. Tarnawska-Kaczorowska, Warszawa 1989; D. Jasińska The School of Nadia Boulanger, w: Contexts of Musicology, t. 2, red. M. Jabłoński, D. Jasińska, B. Muszkalska, R.J. Wieczorek, Poznań 1998; L. Markiewicz Między neoklasycyzmem a awangardą. Na czterdziestą rocznicę śmierci Marka Spisaka, „Ruch Muzyczny” 2004 nr 25.

Kompozycje

Instrumentalne:

2 Caprices na skrzypce i fortepian, 1937, wyd. Londyn 1953 Chester

Kwartet na obój, 2 klarnety i fagot, 1938

Serenada na orkiestrę, 1939, wyd. Wiedeń 1955 UE

Concertino na klarnet i orkiestrę, 1941, wyd. wyciągu fortepianowego Kraków 1971

Aubade na małą orkiestrę, 1942

Concertino na orkiestrę smyczkową, 1942

Koncert na 2 fortepiany, 1942, wyk. Warszawska Jesień 1963, wyd. Kraków 1949

Toccata na orkiestrę, 1942

Allegro de Voiron na orkiestrę, 1943, nowe oprac. 1957, wyk. Warszawska Jesień 1961

Humoreska na fortepian, 1943, wyd. Kraków 1948

Suita na fortepian, 1943, wyd. Kraków 1948

Koncert na fagot i orkiestrę, 1944, wyk. Warszawska Jesień 1956, wyd. wyciągu fortepianowego Paryż 1957 Ricordi

Suita na orkiestrę smyczkową, 1945, wyk. Warszawska Jesień 1956, wyd. Kraków 1948

Sonata na skrzypce i fortepian, 1946

Sonatina na obój, klarnet i fagot, 1946, wyk. Warszawska Jesień 1959, wyd. Kraków 1978

I Symphonie concertante na orkiestrę, 1947, wyk. Warszawska Jesień 1965, wyd. Kraków 1970

Koncert na fortepian i orkiestrę, 1947

Divertimento na 2 fortepiany i orkiestrę, 1948

Duetto concertante na altówkę i fagot, 1949, wyd. Paryż 1956 Ricordi

Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot, róg, 1948, wyd. Kraków 2005 Euterpe

Etiudy na zespoły skrzypcowe, 1949–50, 2 zeszyty, wyd. Kraków 1969, 1971

Musique légère No 1 (Divertissement) na orkiestrę, 1950

Sonata na skrzypce i orkiestrę, 1950, wyd. wyciągu fortepianowego Kraków 1961

Concertino na puzon i orkiestrę, 1951, wyd. wyciągu fortepianowego Paryż 1951 Leduc

Musique légère No 2, suita na 2 skrzypiec, wiolonczelę, kontrabas i fortepian, 1951

I Kwartet smyczkowy 1953, wyd. Kraków 1976

Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę smyczkową, 1954, wyk. Warszawska Jesień 1975

II Symphonie concertante na orkiestrę, 1956, wyk. Warszawska Jesień 1959, wyd. Kraków 1959, 2. wyd. 1989

Concerto giocoso na orkiestrę kameralną, 1957, wyk. Warszawska Jesień 1958, 1964, wyd. Paryż 1960 Leduc

Suita na 2 skrzypiec, 1958, wyk. Warszawska Jesień 1959, wyd. Kraków 1972, transkrypcja na 2 altówki, 1959, wyd. Kraków 1976

Improvvisazione na skrzypce i fortepian, 1962, wyd. Kraków 1963

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

2 psalmy na chór mieszany i orkiestrę, 1938

Hymn na chór mieszany i orkiestrę, 1947

Messe de Noël na chór a cappella, 1953

3 preludia na sopran i flet, 1953

Hymne Olympique na chór mieszany i orkiestrę, sł. fragm. ód Pindara, tekst polski A. Rymkiewicz wg Olimpik Pindara, 1955, Paryż 1955 Ricordi, wyciąg na głos i fortepian wyd. w: «Śpiewamy i Tańczymy» nr 66, Kraków 1957

Pędrek Wyrzutek, kantata na sopran chłopięcy, bas, głos recytujący, chór chłopięcy i męski, sł. S. Themerson, 1962

***

Melos, balet, libretto M.-L. de Noailles, 1951