logotypes-ue_ENG

Scheidt, Samuel

Biogram i literatura

Scheidt [szajt] Samuel, ochrzczony 3 XI 1587 Halle, †24 III 1654 Halle, niemiecki kompozytor i organista. Do przyjaciół jego rodziców należeli organiści W. Eisentraut i S. Kramer oraz budowniczy organów H. Compenius młodszy. Dwaj bracia Seheidt, Gottfried (1593–1661) i Christian (1600–po 1628), byli muzykami i organistami, Gottfried również kompozytorem. Scheidt uczęszczał do gimnazjum w Halle, gdzie w latach 1604–07 (lub 1603–08) był organistą w kościele św. Maurycego. W 1607 lub 1608 wyjechał do Amsterdamu i tam studiował muzykę u J.P. Sweelincka. W 1609 powrócił do Halle i został dworskim organistą przy nowo mianowanym administratorze miasta, margrabim Christianie Wilhelmie von Brandenburg. Wkrótce stał się bardzo znanym muzykiem, zapraszanym do ważnych przedsięwzięć muzycznych.

W 1618 wraz z H. Schützern i M. Praetoriusem otrzymał zadanie wprowadzenia muzyki w stylu koncertującym do repertuaru kapeli przy katedrze w Magdeburgu. W 1619 w obecności M. Praetoriusa, H. Schütza i J. Stadena dał recital na nowo wybudowanych organach w Bayreuth. W 1619 został kapelmistrzem dworskiej kapeli wokalno-instrumentalnej, współpracował też z chórem miejskiego gimnazjum w zakresie muzyki kościelnej. W tym czasie opublikował pierwsze zbiory utworów religijnych, m.in. dedykowany Christianowi Wilhelmowi Cantiones sacrae. Lata 1620–25 obfitowały w ważne dokonania artystyczne na czele z 3-częściową Tabulatura nova. Scheidt jako znawca w dziedzinie konstrukcji organów wielokrotnie uczestniczył w ekspertyzach nowo budowanych instrumentów. W 1625 z powodu wojny 30-letniej Christian Wilhelm opuścił Halle, a kapela uległa rozproszeniu. Aby zatrzymać sławnego muzyka, miasto utworzyło specjalnie dla niego funkcję dyrektora muzyki przy Marktkirche, którą objął w V 1628. Scheidt zreformował formy działalności muzyków miejskich, troszczył się o zasoby nut i instrumenty, wypracował nowe zasady funkcjonowania chóru gimnazjalnego, wydatnie poszerzył repertuar muzyki kościelnej o dzieła w stylu koncertującym, w tym również o utwory własnego autorstwa. W 1630 z powodu konfliktu z rektorem miejskiego gimnazjum utracił posadę i przez pewien czas pozostawał bez pracy. W 1638, nowy rządca miasta, książę August von Sachsen ponownie powołał Scheidta na kapelmistrza reaktywowanej kapeli dworskiej. Kompozytor dedykował Augustowi LXX Symphonien auff Concerten-manir. Ostatni zbiór z jego utworami Tabulatur-Buch ukazał się w 1650. Scheidt miał wielu uczniów, z których najbardziej znanym był A. Krieger.

Scheidt jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki niemieckiej 1. połowy XVII w. Jego twórczość kompozytorska obejmuje dwa główne gatunki: muzykę instrumentalną oraz wokalną i wokalno-instrumentalną muzykę religijną. Zachowało się ok. 700 jego kompozycji, z których wiele jednak zaginęło (ok. 170 koncertów kościelnych, ok. 30 utworów organowych i ok. 80 kompozycji reprezentujących muzykę zespołową).

Najważniejsze znaczenie w dorobku kompozytorskim Scheidta mają jego dzieła na instrumenty klawiszowe. Centralne miejsce zajmuje obszerna 3-częściowa Tabulatura nova, w której Scheidt zerwał z tradycyjnym zapisem niemieckiej tabulatury organowej wprowadzając notację typową dla włoskiej partytury instrumentalnej z osobnymi pięcioliniami dla poszczególnych głosów. Zbiór odznacza się dużą różnorodnością form i technik kompozytorskich. W części 1 i 2 kompozytor zamieścił wariacje, fugi, fantazje, canzony, kompozycje w manierze echa i kanony. Dominują cykle wariacyjne, oparte zarówno na melodiach kościelnych oraz świeckich. W wariacjach zbudowanych na melodiach chorału protestanckiego chorałowy cantus firmus, utrzymany w dłuższych wartościach nutowych, cytowany jest najczęściej w jednym głosie (w poszczególnych wariacjach), głosy kontrapunktujące natomiast poruszają się w znacznie drobniejszych wartościach rytmicznych; kompozytor często wprowadzał progresję i formuły typowo instrumentalne, okazjonalnie nawiązując do melodyki cantus firmus. Na cykl składają się wariacje 2-, 3- i 4-głosowe powodując urozmaicenie formy całej kompozycji. Cechy fakturalne wskazują, że Scheidt pisał z myślą o organach wyposażonych w 2 manuały i pedał. Wariacje oparte na tematach świeckich (tańce niderlandzkie, francuskie, angielskie) stanowią inny typ formy wariacyjnej. Cantus firmus jest często ozdabiany i sytuowany w głosie najwyższym, faktura zaś przybiera bardziej homofoniczny kształt. Charakterystycznym zjawiskiem jest tu ustawiczna intensyfikacja przebiegów rytmicznych, dokonywana przez rozdrabnianie wartości nutowych, prowadząca do kulminacji w postaci finałowego odcinka utrzymanego w takcie trójdzielnym. W odróżnieniu od opracowań chorałowych, wariacje ze świeckimi cantus firmus mogą być wykonywane na instrumencie 1-manuałowym (pozytyw, klawesyn, klawikord). W fugach, spokrewnionych z wielotematowym ricercarem i przyjmujących często rozbudowaną 3-częściową formę, kompozytor operował gęstą fakturą kontrapunktyczną, stosował augmentacje i dyminucje tematów, dążył do spotęgowania akcji rytmicznej. Fantazje chorałowe mają konstrukcję wzorowaną na motecie chorałowym, rozwijaną jako następstwo przeprowadzeń imitacyjnych kolejnych odcinków melodii chorału.

W części 3. Tabulatura nova znajduje się wyłącznie muzyka organowa o liturgicznym przeznaczeniu: opracowania melodii części mszalnych Kyrie, Gloria, Credo i psalmu na komunię Jesus Christus, unser Heiland (początki formy protestanckiej mszy organowej), ujęcia hymnów łacińskich, kantyku Magnificat i innych śpiewów. Obok wariacji chorałowych analogicznych do utworów z poprzednich części zbioru pojawiają się tu kompozycje, w których chorałowy cantus firmus łączy się z techniką kanonu, kontrapunktem podwójnym i masywną fakturą polifoniczną przy zastosowaniu podwójnego pedału, tj. dwugłosu klawiatury nożnej (opracowanie Benedicamus). Scheidt wykazywał predylekcję do kształtowania kanonów w wyszukany sposób (m.in. kanony w inwersji, kanony z cantus firmus). Niektóre zamieścił w części 1. Tabulatura nova, inne zachowały się w rękopisach. Na ogół są to kompozycje służące bardziej celom dydaktycznym aniżeli użytkowym. Organową spuściznę Scheidta dopełnia Tabulatur-Buch z 4-głosowymi opracowaniami chorału protestanckiego w stylu kancjonałowym, nawiązującymi do utworów z wcześniejszego Cantional oder Gesangbuch J.H. Scheina.

Twórczość Scheidta przeznaczona na zespoły instrumentalne zachowała się tylko w niewielkiej części; są to 4- i 5-głosowe tańce suitowe (pawana, galiarda, allemande, courante), canzony i 1 intrada, przeznaczone głównie na wiole i skrzypce, czasem na inne instrumenty (np. kornety), oraz basso continuo. W utworach tych kompozytor skłaniał się do faktury homorytmicznej, na gruncie 5-głosu stosując niekiedy efekty typowe dla muzyki 2-chórowej.

Bardzo ważną część spuścizny kompozytorskiej Scheidta tworzą także dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. W Cantiones sacrae znajdują się 8-głosowe motety 2-chórowe do tekstów łacińskich i niemieckich, napisane na 2 równe chóry (CATB) albo na chór wyższy (2CAT) i niższy (AT2B). Styl motetów wynika ze skrzyżowania tradycji niemieckiej, wpływów J.P. Sweelincka i włoskiego concertato w kształcie, jaki rozpowszechnił w Niemczech M. Praetorius. Niemal połowę dorobku kompozytorskiego w tym zakresie stanowią opracowania chorału protestanckiego. Są to albo opracowania jedynie pierwszej zwrotki chorału, zaczynające się na sposób motetowy, w dalszym zaś przebiegu rozwijane techniką 2-chórową (z efektami echa), albo formy per omnes versus, w których kolejne strofy chorału, ujmowane na wzór oryginalnych wariacji chorałowych, otrzymują kontrapunktyczne opracowanie z długonutowym cantus firmus w 2-, 3- i 4-głosowej strukturze, z 8-głosowym, homorytmicznym zakończeniem utrzymanym w rytmice trójdzielnej. W innych motetach niemieckich za podstawę posłużyły teksty biblijne w tłumaczeniu M. Lutra (m.in. 5 psalmów); muzyka wyróżnia się tu ekspresją, malarstwem dźwiękowym, wielorakimi kontrastami. W drugim zbiorze, Pars prima concertuum sacrorum, niemal w całości łacińskojęzycznym, już wyraźnie zaznaczają się elementy stylu koncertującego; pojawiają się basso continuo, instrumentalne sinfonie i ritornele, utwory małogłosowe z basso cotinuo. Najdobitniej styl koncertujący prezentują dzieła z 4-częściowego zbioru Geistliche Concerte, będące na ogół koncertami małogłosowymi z basso ontinuo opartymi na chorale protestanckim. Utwory te prowadzą już wprost do kantaty chorałowej, jednej z głównych i najważniejszych form protestanckiej muzyki kościelnej w Niemczech. Dorobek w zakresie koncertów małogłosowych dopełniają kompozycje na 2 głosy i basso continuo do tekstów zaczerpniętych ze Starego Testamentu opublikowanych w Liebliche Kraffi-Blümlein.

Język muzyczny Scheidta, wyrosły ze zdobyczy angielskich wirginalistów i J.P Sweelincka, rodzimej tradycji polifonicznej związanej z opracowaniami chorałowymi oraz osiągnięć kompozytorów włoskich w sferze stile moderno, cechuje kilka wyrazistych właściwości stylistycznych, m.in. technika wariacyjna oparta na typowo instrumentalnych formułach rytmiczno-melodycznych, traktowanych wedle mechanistycznej zasady kształtowania struktury muzycznej opartej na wielokrotnych powtórzeniach motywów oraz eksponowanie techniki koncertowania na gruncie wszystkich form muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, zacierające różnice między motetem a koncertem, dziełami a cappella, utworami małogłosowymi i wielkoobsadowymi. W organowych wariacjach chorałowych Scheidt ukazał nowe możliwości łączenia cantus firmus z kształtowaną na sposób ściśle instrumentalny, precyzyjnie zorganizowaną tkanką kontrapunktów, toteż uważa się go za inicjatora i głównego przedstawiciela pólnocno-niemieckiej szkoły muzyki organowej, zajmującego wraz z J.H. Scheinem i H. Schützem centralne miejsce w muzyce niemieckiej wczesnego baroku.

Literatura: K.-P Koch Verzeichnis der Werke Samuel Scheidts, Halle 1989; C. Mahrenholz Samuel Scheidt. Sein Leben und sein Werk, Lipsk 1924; R. Hünicken Samuel Scheidt. Ein althallischer Musikus, Halle 1934; E. Gessner Samuel Scheidts geistliche Konzerte. Ein Beitrag zur Geschichte der Gattung, Berlin 1961; Scheidt. Wirkungskreis, Persönlichkeit, ks. kongresu w Halle 1987, red. G. Richter, Halle 1989; C. Mahrenholz Der 3. Band von Samuel Scheidts Tabulatura Nova 1624 und die Gottesdienstordnung der Stadt Halle, „Die Musikforschung” I, 1948; A. Adrio Zu Samuel Scheidts Vokalmusik, „Musik und Kirche” XXIV, 1954; C. Mahrenholz Samuel Scheidt und die Orgel, „Musik und Kirche” XXV, 1955; W. Braun Samuel Scheidts Bearbeitungen alter Motetten, „Archiv für Musikwissenschaft” XIX–XX, 1962–63; W. Stolze Die drei grossen S (Schütz, Schein, Scheidt) oder War Samuel Scheidt ein musikalischer Reaktionär?, „Musik und Kirche” LII, 1982; J. Dahlberg In gratiam Organistarum. Zur Tabulatura nova 1624 des Samuel Scheidt (1587–1654), „Musica sacra” CVII, 1987; W. Stolze Samuel Scheidt (1587–1654), „Musik und Kirche” LVII, 1987; S.P. Dirksen Der Umfang des handschriftlich überlieferten Clavierwerkes von Samuel Scheidt, Schützjb XIII, 1991; K.-P. Koch Samuel Scheidt als Orgelgutachter, „Musik und Kirche” LXII, 1992; K.-P Koch Samuel Scheidts Missa brevis super Motetto „Herr unser Herrscher” SSWV 83 und ihre motettischen Vorlagen SSWV 82 und SSWV 217–218. Die Danziger Quelle Ee 2015, w: Musica Baltica. Im Umkreis des Wandels – von den cori spezzati zum konzertierenden Stil, red. D. Szlagowska, Gdańsk 2004.

Kompozycje, pisma i edycje

Kompozycje:

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

Cantiones sacrae na 8 głosów, wyd. Hamburg 1620

Pars prima concertuum sacrorum (…) adiectis symphoniis et choris instrumentalibus na głosy wokalne, instrumenty, b.c., wyd. Hamburg 1622

Newe geistliche Concerten…, cz. 1, na głosy wokalne, instrumenty, b.c., wyd. Halle 1631

Geistlicher Concerten…, cz. 2, na głosy wokalne, instrumenty, b.c., wyd. Halle 1634

Liebliche Krafft-Blümlein aus des Heyligen Geistes Lustgarten abgebrochen und zum Vorschmack des ewigen Lebens im zweystimmichten Himmels-Chor versetzet na głosy wokalne i b.c., wyd. Halle 1635

Geistlicher Concerten…, cz. 3, na 2–6 głosów, b.c., wyd. Halle 1635

Geistlicher Concerten…, cz. 4., na 2–6 głosów, b.c., wyd. Halle 1640

17 innych utworów wokalno-instrumentalnych

zaginione:

ok. 100 madrygałów religijnych, 1642

17 utworów na różne zestawy głosów do tekstów niemieckich

Instrumentalne:

na organy:

Tabulatura nova continens variationes aliquot psalmorum, fantasiarum, cantilenarum, passamezzo et canones, wyd. Hamburg 1624

Pars secunda tabulaturae continens fugarum, psalmorum, cantionum et echus, tocatae, variationes varias omnimodas pro quorumvis organistarum captu et modulo, wyd. Hamburg 1624

III. et ultima pars tabulaturae continens Kyrie Dominicale, Credo in unum Deum, Psalmum de Coena Domini sub communione, hymnos praecipuorum festorum totius anni, Magnificat (…) & Benedicamus, wyd. Hamburg 1624

Tabulatur-Buch hundert geistlicher Lieder und Psalmen, wyd. Zgorzelec 1650

13 utworów na organy lub inny instrument klawiszowy

Tabulatura: Fantasien mit 3 Stimmen der alle 8 Tonos, von J.P. Sweelinck Organisten zu Amsterdam komponiert, und von Samuel Scheidt Hallense kolligirt, wyd. Halle ok. 1630, zaginiona

na zespół instrumentalny:

Paduana, galliarda, courante, alemande, intrada, canzonetto, ut vocant, in gratiam musices studiosorum, potissimum violistarum na 4, 5 głosów instrumentalnych, b.c., wyd. Hamburg 1621

Ludorum musicorum secunda pars continens paduan, galliard, alemand, canzon, et intrad na 4, 5, 7 głosów instrumentalnych, b.c., wyd. Hamburg 1622

Ludorum musicorum quarta pars na 3, 4 głosy instrumentalne, b.c., wyd. Hamburg 1627

LXX Symphonien auff Concerten manir (…) vornemlich auff Violinen zu gebrauchen durch die gewöhnliche Tonos, und die 7 Claves na 3 głosy instrumentalne, b.c., wyd. Lipsk 1644

Ludorum musicorum tertia pars… na 3, 4, 7, 8 głosów instrumentalnych, b.c., wyd. Hamburg 1624, zag.

 

Pisma:

Tractatus de compositione, zaginiony

 

Edycje:

Samuel Scheidt. Werke, wyd. G. Harms, C. Mahrenholz i in., t. 1–13, Hamburg 1923–65, t. 14–16, Lipsk od 1971

Samuel Scheidt. Tabulatura nova, wyd. H. Vogel, t. 1–3, Wiesbaden od 1994