Ricieri [ricz'e:ri], Riccieri, Rizzieri, Rizieri, Giovanni Antonio, *12 V 1679 Wenecja, †15 V 1746 Bolonia, włoski kompozytor i śpiewak (sopranista). Naukę muzyki rozpoczął w 1686 w Faenzy, następnie uczył się w Vicenzy, m.in. u D. Freschiego i P.F. Alghisiego (kontrapunkt). W 1700 był uczniem G.B. Bassaniego (kompozycja) w Ferrarze, tamże rozpoczął karierę muzyczną jako śpiewak. W VII 1700 wyjechał do Bolonii; w latach 1701–22 był członkiem cappella musicale di S. Petronio, a od 1713 kapelmistrzem kongregacji S. Gabriele. W 1701 został przyjęty do virtuosi di canto w Accademia Filarmonica, gdzie w latach 1704–16 działał też jako maestro compositore. Ricieri był ważną postacią w muzycznym środowisku bolońskim. Do jego uczniów należeli m.in.: A.M. Bernacchi, G.B. Martini oraz G.M. Nelvi.
W 1722 Ricieri przyjechał do Polski jako kapelmistrz hetmana wielkiego koronnego Stanisława Mateusza Rzewuskiego. Swój 4-letni pobyt w Polsce opisał w 1732 w pamiętniku; jest to jedyny tego rodzaju dokument, dotyczący polskiej kultury muzycznej XVIII w. Obowiązki kompozytora i kapelmistrza Ricieri objął w Lublinie, następnie wraz z dworem przebywał w Chełmie, Krasnymstawie, Maciejewie, Lwowie, na Podolu (Petryków, Targowica, Podhorce, Olesko, Brody, Kamieniec Podolski, Chocim). Jak wspomina w swojej Istorica narratione... zorganizował teatr w Lubomli, dla którego napisał dwie opery; w 1728 Rzewuski zamówił u niego następną operę (L’Armidoro). W 1726 Ricieri powrócił do Bolonii. W latach 1733–38 przebywał w Wenecji i Padwie, a następnie ponownie w Bolonii. W 1744 został kapelmistrzem kościoła w Cento. Kompozycje religijne Ricieriego (zachowane w rękopisach, m.in. w Seminarium Duchownym w Sandomierzu i Archiwum Kościelnym w Rakowie) stanowią doskonały przykład posługiwania się techniką polifoniczną i stylem concertato. Mistrzostwo kontrapunktu i oryginalną inwencję melodyczną Ricieriego (również w madrygałach) cenił szczególnie G.B. Martini.
Literatura: G.B. Martini Esemplare ossia saggio fondamentale pratico di contrappunto..., 2 t., Bolonia 1774–76 (zawiera psalm Domine oraz fugę 5-głosową Ricieriego); M. Perz Materiały do dziejów muzyki i opery na dworze Stanisława Mateusza Rzewuskiego, w: Opera w dawnej Polsce na dworze Władysława IV i królów saskich, red. J. Lewański, Wrocław 1973; A. Żórawska-Witkowska G.A. Ricieri w Polsce, w: Recepcja wzorów włoskich w polskiej kulturze muzycznej. Czasy saskie, red. B. Vogel, «Prace Zakładu Powszechnej Historii Muzyki» nr 1, Warszawa 1991.
Kompozycje:
msze na 3–8 głosów i zespół instrumentalny
motety na 3–8 głosów i zespół instrumentalny
antyfony na 3–8 głosów i zespół instrumentalny
psalmy na 3–8 głosów i zespół instrumentalny
litanie na 3–8 głosów i zespół instrumentalny
madrygały na 2–3 głosy i b.c.
kanony na 2–3 głosy i b.c.
canzona, wyd. w: La ricreazione spirituale, Bolonia 1730
L’inganno punito, opera, libretto kompozytor, wyst. Lubomia 1725, zaginiona
L’imeneo preteso, opera, libretto kompozytor, wyst. Lubomia 1726, zaginiona
L’Armidoro 1728, niewyst., zach. libretto
5 oratoriów, wyk. w Bolonii: cztery w latach 1713–16, jedno w 1738, zaginione
Pisma:
Istorica narratione della casa Ricieri, rkp. Civico Museo Bibliografico Musicale, Bolonia
Invettiva contro il carattere impertinente e maledico di G. Ricieri, rkp. Civico Museo Bibliografico Musicale, Bolonia
Controversia occorsa fra il P. Martini ed il Sig. G.A. Ricieri per un soggetto di fuga, rkp. Civico Museo Bibliografico Musicale, Bolonia