logotypes-ue_ENG

Podbielski, Jan

Biogram i literatura

Podbielski Jan, polski organista i kompozytor działający w połowie XVII w. na północno-wschodnim Mazowszu. Dotąd nie odnaleziono żadnych pewnych informacji na temat biografii i muzycznej aktywności Podbielskiego. Prawdopodobnie należał on do rodziny organistów znanych z działalności w Prusach Wschodnich na przełomie XVII i XVIII w. (Jacob, Gottfried i Christian Wilhelm Podbielscy), a przez muzykologów niemieckich uznanych za kompozytorów niemieckich. Nazwisko Joh[annis] Podbielsky pojawia się jednorazowo przy Praeludium, zamieszczonym w tabulaturze organowej z ok. 1660, przechowywanej przed II wojną światową w Bibliotece Narodowej w Warszawie i zniszczonej w czasie powstania warszawskiego. W tabulaturze tej, powstałej prawdopodobnie w okolicy Ostrołęki, prócz preludium Podbielskiego znalazły się anonimowe capriccia, canzony, toccaty, fugi oraz opracowania pieśni polskich. Możliwe, że część tych utworów była dziełem Podbielskiego. Wspomniane Praeludium, 33-taktowe, utrzymane jest w stylu toccatowym, który wskazuje na dobrą znajomość twórczości najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku działających we Włoszech w XVII w. (G. Frescobaldiego i B. Pasquiniego). Z uwagi na fakturę utwór ten należy bardziej do repertuaru klawesynowego niż organowego.

Literatura: Z. Jachimecki Muzyka polska w rozwoju historycznym od czasów najdawniejszych do doby obecnej, t. 1, cz. 1, Kraków 1948; H. Feicht Studia nad muzyką polskiego renesansu i baroku, Kraków 1980; R. Wygranienko, Jan Podbielski. Kolejna mistyfikacja?, „Muzyka”, LIII, (2008); M. Szelest, W obronie Praeludium Podbielskiego, „Muzyka”. LXII, 2017.

Edycje:

Jan Podbielski. Praeludium, wyd. A. Chybiński, «Wydawnictwo Dawnej Muzyki Polskiej» z. 18, Kraków 1947/1992

Keyboard music from Polish manuscripts, t. 4, Organ music by D. Cato, J. Podbielski, M. Wartecki, P. Żelechowski and anonymous composers, wyd. J. Gołos, Adam Sutkowski, «Corpus of Early Keyboard Music», 10, 1967