logotypes-ue_ENG

Pichl, Václav

Biogram i literatura

Pichl, Pichel, Václav, Venceslaus, Wenzel, *25 IX 1741 Bechyně, †23 I 1805 Wiedeń, czeski kompozytor i skrzypek. Wychowanek kolegium jezuickiego w Březnicach. Uczył się muzyki w Bechyně u J. Pokornego, następnie u J. Segera (kontrapunkt) w Pradze, gdzie studiował filozofię, teologię i prawo oraz działał jako skrzypek w seminarium jezuickim. W 1765 wyjechał na Węgry, gdzie dzięki K. Dittersdorfowi, kapelmistrzowi orkiestry biskupa A. von Patachich w Grosswardein (węgierski Nagyvárad, obecnie Oradea, Rumunia) został skrzypkiem i wicekapelmistrzem; napisał tam kilka librett w języku łacińskim. W latach 1769–70 działał w Pradze, następnie przeniósł się do Wiednia, gdzie został pierwszym skrzypkiem Hoftheater. W latach 1777–96 przebywał we Włoszech jako kapelmistrz i kompozytor na dworze generalnego gubernatora Lombardii, arcyksięcia Ferdynanda w Mediolanie. Podczas pobytu we Włoszech nawiązał kontakty m.in. z G.B. Martinim, L. Cherubinim, J. Haydnem, został też członkiem zespołów: Filarmonica di Mantua (1779) i Filarmonica di Bologna (1782). Przetłumaczył tekst Czarodziejskiego fletu na język czeski, opracował również historię muzyków czeskich we Włoszech (rękopis niezachowany). W 1796 wraz z dworem powrócił do Wiednia; w służbie arcyksięcia pozostał do śmierci.

Twórczość kompozytorska Pichla mieści się stylistycznie w nurcie między wczesnym a dojrzałym klasycyzmem. Niektóre jego symfonie przypisywano mylnie Dittersdorfowi i Haydnowi. Składają się z trzech lub czterech części, które czasami poprzedza wstęp w wolnym tempie. W formie sonatowej (zarówno w utworach orkiestrowych, jak i kameralnych) zaznacza się wyraźny kontrast pomiędzy pierwszymi (nasyconymi energetycznie) i drugimi (śpiewnymi) tematami; przetworzenie bywa bardzo rozbudowane. Za życia Pichla szczególnie cenione były jego utwory religijne i koncerty skrzypcowe. Zalicza się go do założycieli wiedeńskiej szkoły skrzypcowej.

Literatura: B. Dlabač Allgemeines historisches Künstlerlexikon für Böhmen, Praga 1815 (zawiera opracowany przez Pichla wykaz jego utworów); T. Straková Vāclav Pichl a jeho vztah k Giov. Bat. Martinimu: Neznāmā data z korespondence,  Brno 1962; J. Pešková Václav Pilch. Žák březnické jesuitské koleje, „Hudební věda” IX, 1972; S. Bohadlo Wenceslao Pichl a jeho neznámé dopisy, „Musicologica brunensia” 52–54, 2003–2005.

Kompozycje (wiele wydano w Berlinie)

ok. 900 utworów, m.in. ok. 90 symfonii, 13 serenad, ok. 20 divertimenti, ponad 30 koncertów (16 skrzypcowych), kwartety, w tym 18 smyczkowych, tria, w tym 45 smyczkowych, duety, w tym 15 skrzypcowych, sonaty skrzypcowe

na skrzypce solo: ponad 200 wariacji, capriccia, 6 fughe con un preludio fugato op. 41, wyd. Wiedeń 1800

opery (muzyka zaginiona), m.in. 3 łacińskie do libr. kompozytora, wyst. Grosswardein: Olympia Jovi savra, wyst. 1765, Pythia, seu Ludi Apolloni, wyst. 1766, Certamen deorum, wyst. 1767

ponad 100 utworów religijnych, w tym ok. 30 mszy, Magnificat, Gloria pastorale

liczne pieśni, arietty