Panufnik Tomasz, * 29 VI 1875 Brzeźce (k. Warszawy), †18 IX 1951 Warszawa, polski lutnik i inżynier geodeta. Ukończył gimnazjum realne w Warszawie, szkołę mierniczą w Kursku, następnie Akademie für Vermessungslehre und Hydrotechnik w Wiedniu. Po powrocie do kraju pracował jako geodeta m.in. w Łęczycy i Włocławku, następnie prowadził na zlecenie rządu badania geologiczno-hydrologiczne na Syberii. W latach 1915–18 Panufnik był naczelnikiem oddziału hydrotechnicznego wojsk rosyjskich na froncie zachodnim (w randze kapitana), w 1919 kierownikiem robót I rejonu w zarządzie budownictwa Dowództwa Okręgu Generalnego w Warszawie oraz rzeczoznawcą towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie zajmował się lutnictwem, którym interesował się od dzieciństwa; w tej dziedzinie był samoukiem. Po długoletnich studiach nad akustyką staropolską i starowłoskimi instrumentami skonstruował w 1905 pierwszy własny model. Stworzył dwa zasadnicze modele: Antica, nawiązujący do wzorów klasycznych, oraz Polonia, o falistym barokowym konturze (wzorowanym na skrzypcach żłobionych M. Groblicza I z XVI w.), z kobiecą główką zamiast ślimaka i charakterystycznym, fletowym zabarwieniem brzmienia. Zalecał model Antica dla tonacji o „brzmieniu koloraturowym”, a Polonia dla tonacji o „brzmieniu dramatycznym”. Jego instrumenty dysponują silnym, szlachetnym tonem. Na spodach umieszczał intarsjowane sentencje łacińskie, stosował stalorytowe plakietki rozpoznawcze.
Od 1914 Panufnik prowadził własną pracownię w Warszawie. Do 1920 ukończył 18 skrzypiec; 19 II tego roku odbył się specjalny koncert połączony z pokazem jego instrumentów. Postawił sobie za cel odrodzenie polskiej sztuki lutniczej i założył w 1921 fabrykę Panufnik, która miała produkować instrumenty systemem fabrycznym. Wobec trudności ekonomicznych zamknięto ją jeszcze przed pełnym rozruchem. Pracownię pod tą nazwą notowano m.in. w 1923, p.n. Gnom S. A. Zakłady Przemysłu Zabawkarskiego, Instrumentów Muzycznych i Drobnych Wyrobów Drzewnych działała do ok. 1927. W 1925 Panufnik był zastępcą członka zarządu Zrzeszenia Polskich Wytwórców Instrumentów Muzycznych, w 1930 z jego inicjatywy powstał Oddział Budowy Instrumentów Smyczkowych przy Państwowej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej w Warszawie, działający pod kierownictwem Panufnika do 1935 (likwidacja w związku z reorganizacją szkolnictwa). Kontynuacją była założona i kierowana przy jego współudziale Polska Wytwórnia Instrumentów, przy której w 1938 zorganizował i prowadził kurs lutniczy. W 1935 ufundował nagrody zwycięzcom I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Warszawie: skrzypce modelu Polonia dla G. Neveu i modelu Antica (z 1928) dla D. Ojstracha (tenże podarował je przed śmiercią synowi Panufnika Andrzejowi). Panufnik był jednym z założycieli powstałej w 1937 Sekcji Instrumentów Muzycznych przy Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Do 1939 działał jako rzeczoznawca warszawskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 1940 hitlerowcy zarekwirowali znaczną część z kolekcji kilkudziesięciu instrumentów w jego pracowni. W 1944 pracownia uległa całkowitemu zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. W latach 1945–50 Panufnik pracował w Krakowie, następnie w Warszawie, nadal propagując ideę założenia fabryki instrumentów smyczkowych. Zbudował łącznie 92 instrumenty (skrzypce, altówki i wiolonczele), które zyskały uznanie wielu muzyków, a także nagrody, m.in. złoty medal na Wystawie Wodnej w Bydgoszczy (1927) oraz na wystawach muzycznych: srebrny medal w Genewie (1927) i złoty w Warszawie (1933). Prezentowano je również na wystawach we Frankfurcie n. Menem (1926) i w Genewie (1954). Na instrumentach Panufnika koncertowali m.in. S. Barcewicz, B. Huberman, Alfred, Kazimierz i Michał Wiłkomirscy, G. Neveu i D. Ojstrach. Instrumenty Panufnika znajdują się w zbiorach Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu (skrzypce i altówka Polonia z 1927, wiolonczela Polonia z 1914, skrzypce Antica z 1927, skrzypce obu modeli z 1928 i 1935) oraz w kolekcji instrumentów lutniczych ZPAL w Warszawie. Publikacje Panufnika pt. Sztuka lutnicza i Technologia lutnicza stanowią pierwsze znaczące prace poświęcone teorii sztuki lutniczej w Polsce.
Literatura: B. Vogel Instrumenty muzyczne w kulturze Królestwa Polskiego, Kraków 1980; A. Panufnik Composing Myself, Londyn 1987, wyd. polskie pt. Panufnik o sobie, tłum. M. Glińska, Warszawa 1990; A. Kucharska Współczesna polska sztuka lutnicza, Bydgoszcz 1989; D. Sobczyńska Życie i twórczość Tomasza Panufnika (1875–1951), praca magisterska, maszynopis UAM, 1994.
Instrumenty smyczkowe „Antica ”i „Polonia”, Warszawa ok. 1920
Ogólny pogląd na budowę instrumentów, „Rytm” 1924 nr 12
Sztuka lutnicza, Warszawa 1926
Technologia lutnicza, 2 t., Warszawa 1934
Lutnictwo polskie, „Muzyka” 1950 nr 1
prace niewydane, zaginione w 1944:
Akustyka sal koncertowych
Historia instrumentów smyczkowych
Muzyka i prawo harmonii w wszechświecie
Tajemnica skrzypiec