Logotypy UE

Molinaro, Simone

Biogram i literatura

Molinaro Simone, *ok. 1570 Genua, †1636 Genua, włoski kompozytor, lutnista i pedagog. Był siostrzeńcem i uczniem G.B. Dalla Gosteny, kapelmistrza katedry San Lorenzo w Genui, w której Molinaro był od 1598 kanonikiem, a w latach 1601–17 maestro di cappella. Od 1608 był członkiem tamtejszej kapeli książęcej, a od 1625 jej kapelmistrzem. Działalność Molinara na tym stanowisku udokumentowana jest do 1633, w 1636 zastąpił go G.P. Costa i tę datę przyjmuje się za datę śmierci kompozytora. Molinaro zreorganizował kapelę katedralną w Genui, dostosowując ją do potrzeb wykonawczych najnowszej muzyki włoskiej, której był gorącym propagatorem. Prowadził intensywną działalność kompozytorską i wydawniczą, wykształcił wielu kompozytorów, wśród nich M. Rossiego.

Molinaro był jednym z najwybitniejszych kompozytorów w republice genueńskiej. Jego twórczość obejmuje kompozycje religijne (głównie motety, ale także magnifikaty, msze, koncerty kościelne, pasję) i świeckie, w skład których wchodzą canzonetty, madrygały i utwory lutniowe. Molinaro doceniał, studiował i propagował utwory wybitnych twórców wczesnego baroku, opowiadał się jednak za tradycją wyznając, że jego wzorem był G.B. Dalla Gostena (uczeń Ph. de Monte). W twórczości wokalnej unikał nowatorskich rozwiązań rodzącego się baroku, kompozycje te cechuje zwartość formy, błyskotliwy kontrapunkt oraz starannie dobrana harmonia i zmiany tonalne, dalekie jednak od rozwiązań ekstremalnych.

Molinaro był jednym z pierwszych włoskich kompozytorów konsekwentnie eksponujących wysoko rozwinięty idiom lutniowy. Jego zbiór Intavolatura di liuto zawiera fantazje i suity. W 15 fantazjach dominuje technika imitacyjna, zdając się wykraczać poza możliwości tego instrumentu, zaś 11 par passamezzo-galliarda, związanych wspólną motywiką odcinków początkowych, tworzy suity wariacyjne, w których oba tańce mają 3-częściową formę o podobnym następstwie harmonicznym. W suitach, w przeciwieństwie do fantazji, panuje faktura akordowa z częstymi pochodami równoległych tercji i sekst. Osobną grupę stanowią intawolacje kompozycji Clemensa non Papa, Crecquillona, G. Guamiego i G.B. Dalla Gosteny oraz 8 saltarelli i Ballo detto Il Conde Orlando.

Molinaro zyskał szeroką sławę, jego utwory chętnie drukowano w zagranicznych antologiach i poddawano organowym intawolacjom. Wielkie znaczenie miało wydanie przez Molinara sześciu ksiąg madrygałów C. Gesualda da Venosy w wersji partyturowej. Ta jedna z pierwszych w historii muzyki partytura cieszyła się – jako pomoc w nauczaniu kontrapunktu – ogromną popularnością; kształcili się na niej m.in. H. Schütz i A. Scarlatti.

Literatura: G. Roncaglia Simone Molinaro, „Rivista Musicale Italiana” XLV, 1941; Th. Dart Simone Molinaro’s Lutebook of 1599, „Music and Letters” XXVIII, 1947; M. Shepherd A Strange Variete of Concordance, „Lute” XXIX, 1989; M.R. Moretti Simone Molinaro maestro di cappella di palazzo. Contributo per una nuova biografia, w: Musica a Genova tra Medio Evo e età moderna, ks. kongresowa, Genua 1992; M.R. Moretti Simone Molinaro e la tipografia Francesco Castello di Loano, „La Berio” XXXII, 1992.

Kompozycje i edycje

Kompozycje

religijne:

Motectorum…, ks. 1, 9 motetów i msza, wyd. Wenecja 1597, 2. wyd. poszerz. o b.c. Mediolan 1604

Fatiche spirituali… na 6 głosów, ks. 1 i 2, wyd. Mediolan 1599 (zaginione), 2. wyd. Wenecja 1610 (zawierają kontrafaktury utworów A. Gabrielego, L. Marenzia, O. Vecchiego i in.)

Il secondo libro de motetti…, 16 utworów na 8 głosów, wyd. Mediolan 1601

Il primo libro de Magnificat… na 4 głosy i b.c., wyd. Mediolan 1605

Concerti ecclesiastici, 69 utworów na 2 i 4 głosy, wyd. Wenecja 1605

Il terzo libro de motetti, 26 utworów na 5 głosów i b.c. (w tym 4 G.B. Dalla Gosteny, 1 G.B. Straty, 1 L. Levanta), wyd. Wenecja 1609

Concerti (…) con la partitura per l’organo, 15 utworów solowych (w tym 3 G.B. Aicarda i 2 G.A. Peisana) i 6 na 2 głosy, wyd. Mediolan 1612

Passio domini nostri Jesu Christi…, Loano 1616

zachowane w rękopisach:

Missa supra Nigra sum, Gdańsk, Biblioteka PAN

O Sacrum [convivium] na 6 głosów w Tabulaturze pelplińskiej

2 motety na 5 głosów, Wrocław, Biblioteka Uniwersytecka

świeckie:

Il primo libro di canzonette, 21 utworów na 3–4 głosy, wyd. Wenecja 1595; ks. 2, 20 utworów na 3 głosy, wyd. Wenecja 1600

Il primo libro de madrigali, 19 utworów na 5 głosów (w tym 1 G.B. Dalla Gosteny), wyd. Mediolan 1599

Madrigali, 13 utworów na 5 głosów, wyd. Loano 1615

madrygały zachowane w rkp. Berlin, Staatsbibliothek

instrumentalne:

Intavolatura di liuto…, ks. 1, 45 utworów, wyd. Wenecja 1599

***

ponadto utwory religijne i świeckie w drukach zbiorowych z lat 1598–1624

Edycje

1 motet z ks. 3, wyd. F. Commer, «Musica Sacra» XV, Berlin 1840

utwory lutniowe w Lautspieler des XVI. Jahrhunderts, wyd. O. Chilesotti, Lipsk 1891

Intavolatura di liuto di Simone Molinaro, wyd. G. Gullino, Florencja 1940

O sacrum convivium, wyd. faks., «Antiquitates Musicae in Polonia» II, Graz 1964

Intavolatura di liuto, wyd. faks. M. Castellani, «Studio per Edizioni Scelte» VI, Florencja 1980