logotypes-ue_ENG

Lachmann, Robert

Biogram i literatura

Lachmann Robert, *28 XI 1892 Berlin, †8 V 1939 Jerozolima, niemiecki etnomuzykolog żydowskiego pochodzenia. Studiował na uniwersytecie w Berlinie i w Londynie (angielski, francuski, arabski). Podczas I wojny świat, był tłumaczem w obozie jenieckim w Wünsdorf, gdzie zetknął się z arabskimi jeńcami i zapisał ich pieśni. Po 1918 studiował na uniwersytecie w Berlinie muzykologię (u J. Wolfa i C. Stumpfa) oraz języki semickie; w 1922 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy o muzyce miast tunezyjskich. W 1924 podjął pracę w bibliotece miejskiej w Berlinie, od 1927 w dziale muzycznym. Równocześnie odbywał podróże badawcze, m.in. do Tunezji, oraz kontynuował studia nad muzyką orientalną. W 1930 założył (z Hornbostlem, Sachsem, Schunemannem i Wolfem) Gesellschaft zur Erforschung der Musik des Orients, a w latach 1933–35 był redaktorem naczelnym wydawanego przez towarzystwo kwartalnika „Zeitschrift für vergleichende Musikwissenschaft”. W 1932 kierował pracami komisji fonograficznej Kongresu Muzyki Arabskiej w Kairze. W 1935 wyjechał do Jerozolimy, gdzie powierzono mu prowadzenie Instytutu Muzyki Pozaeuropejskiej i zorganizowanie archiwum fonograficznego. W Jerozolimie Lachmann rozwijał aktywną działalność naukową i dydaktyczną. Lachmann uważany jest za przedstawiciela berlińskiej szkoły muzykologii porównawczej. Interesowały go bardziej zagadnienia muzyczne (np. znaczenie ornamentyki i improwizacji w muzyce arabskiej) niż etnologiczne uwarunkowania muzyki.

Literatura: E. Gerson-Kiwi Robert Lachmann. His Achievement and His Legacy, „Yuval” III, 1974 (zawiera wykaz prac Lachmanna).

Prace

Die Musik in den tunesischen Städten, 1922, „Archiv für Musikwissenschaft” V, 1923 (dysertacja doktorska uniwersytetu w Berlinie)

Die Musik der aussereuropäischen Natur- und Kulturvölker, Poczdam 1929

Musik des Orients, Wrocław 1929, przedr. 1965

Jewish Cantillation and Song in the Isle of Djerba, Jerozolima 1940

liczne artykuły

***

Robert Lachmann. Posthumous Works, red. E. Gerson-Kiwi, Jerozolima 1974