logotypes-ue_ENG

Gombert, Nicolas

Biogram i literatura

Gombert [ch´om ~ ] Nicolas, *przed 1500 prawdopodobnie La Gorgue (południowa Flandria, okręg l’Alleu), †między 1556 a 1561 prawdopodobnie Tournai, flamandzki kompozytor.

O życiu Gomberta wiadomo niewiele. Według świadectwa H. Fincka (Practica musica 1556) uczył się u Josquina des Prés. W latach 1526–37 był członkiem zespołu muzycznego na dworze cesarza Karola V, początkowo jako śpiewak, a od 1529 również jako nauczyciel chłopców z kapeli. Informacje te wynikają z listy beneficjów sporządzonej w Grenadzie 2 X 1526 i podpisanej przez Karola V oraz z notatek w księgach rachunkowych, gdzie zawarta jest m.in. ostatnia wzmianka o Gombercie jako członku kapeli cesarskiej (z 13 XI 1537), donosząca, iż przywiózł on do Hiszpanii werbowanych od dwóch lat we Flandrii nowych muzyków zespołu. Zapewne pełnił też (nieoficjalnie) funkcję nadwornego kompozytora, o czym może świadczyć typ uprawianych przez niego kompozycji oraz utwory związane tematycznie z życiem dworu cesarskiego. Przypuszczalnie Gombert podróżował wraz z dworem cesarskim po całej Europie i odwiedził szereg miast hiszpańskich, niderlandzkich, włoskich, był też prawdopodobnie w Austrii i w Niemczech. W aktach dworskich z 1531 nazywano go klerykiem z Tournai; od 1534 był kanonikiem w katedrze Notre Dame w tymże mieście, a od 1536 (lub wcześniej) do 1538 w kościele Notre Dame w Courtrai. Otrzymał beneficja kościelne w Metzu (od 1532), w opactwie St. Martin koło Metzu (od VI 1533) oraz w Béthune i w Lens (w bliżej nieokreślonym czasie). Według relacji Hieronymusa Cardana (De utilitate 1561 oraz De tranquillitate 1563) między 1537 a 1540 Gombert popełnił przestępstwo (gwałt na chłopcu pozostającym w służbie cesarskiej) i został skazany na galery. Z czasem swymi kompozycjami zyskał przebaczenie cesarza i prawdopodobnie osiadł w Tournai. Stąd 3 VI 1547 wysłany został własnoręczny list Gomberta do wicekróla Sycylii Ferrante Gonzagi. H. Finek wspomina Gomberta w 1556 jako osobę żyjącą, zaś Cardano w 1561 i jeszcze później L. Giucciardini (Descrittione de tutti di paesi bassi 1566) piszą o Gombercie już jako o zmarłym.

Twórczość Gomberta cieszyła się wśród współczesnych, a także długo po śmierci kompozytora, dużym uznaniem. Świadczą o tym zarówno wypowiedzi innych twórców (głównie teoretyków muzyki – H. Fincka, S. Ganassiego, J. Bermuda), jak i bardzo częste wykorzystywanie jego utworów jako wzorów dla parodiowanej twórczości mszalnej. Na utworach Gomberta oparte są msze C. Moralesa (motet Aspice Domine), Clemensa non Papa (chanson En espoir), Orlanda di Lasso (chansons: Le bergier et la bergière, Sur tous regretz, Triste départ), C. Porty (motet Audi filia), a nawet C. Monteverdiego (motet In illo tempore loquente Jesu). Wiele kompozycji Gomberta należało do powszechnie znanego repertuaru i było wielokrotnie opracowywanych na różne instrumenty, toteż zachowały się one w licznych tabulaturach gitarowych, lutniowych i klawiszowych w całej Europie począwszy od Hiszpanii, gdzie były szczególnie rozpowszechnione, aż po Polskę (tabulatura Bakfarka wydana w Krakowie).

Gombert komponował utwory religijne – msze, magnifikaty, motety – i świeckie – motety i chansons (zachowany jeden madrygał i jedna cancion nie odegrały w twórczości Gomberta większej roli). Były one wydane przez XVI-wiecznych edytorów przeważnie w osobnych drukach, a także w wielu antologiach i zbiorach. Charakterystyczną cechą twórczości Gomberta jest wyjątkowa jednolitość stylistyczna i kompozytorsko-techniczna. Większość utworów, niezależnie od treści i funkcji, cechuje konsekwentne stosowanie techniki imitacyjnej w jej najbardziej czystej i logicznie realizowanej postaci. Zasób środków i sposób ich użycia wskazuje, że technika Gomberta stanowiła podsumowanie i ukoronowanie osiągnięć kilku pokoleń twórców, począwszy od Dufaya a skończywszy na Josquinie des Prés. Jej odmienność i oryginalność, podkreślana przez współczesnych, nie polegała na wynalezieniu nowego stylu, stanowiła natomiast syntezę dotychczasowych osiągnięć w zakresie polifonii niderlandzkiej. Stąd też Gombert bywa uważany za klasyka polifonii okresu renesansu.

Faktura utworów Gomberta, głównie 5-głosowa, a także 4- i 6-głosowa oraz okazjonalnie 8-, 10- lub 12- głosowa, jest ścisła i spoista, przepojona imitacją. Cechą charakterystyczną jest równouprawnienie głosów w całokształcie struktury, ich wokalizacja i linearne traktowanie. Tylko sporadycznie zaznacza się harmoniczna rola basu i melodyczny, zdobniczy charakter głosu najwyższego. Szczególnie faworyzowane są przez Gomberta niskie rejestry głosowe (np. Haec dies, Judica me Deus, Vae, vae Babylon), stąd specyficzna barwa i nastrój jego kompozycji. Częstym chwytem jest powiększanie liczby głosów w utworach cyklicznych (np. 6-głosowa msza Tempore paschali, w której Benedictus jest 4-głosowy, Pleni sunt caeli – 5-głosowy, Credo – 8-głosowe, a II Agnus – 12-głosowe). W konstrukcjach na większą liczbę głosów Gombert nie stosuje polichóralizmu ani techniki cori spezzati, wprowadza natomiast gęste kombinacje imitujących się grup głosowych. Znaczną rolę odgrywa u Gomberta wariacyjność.

Podstawową zasadą kształtowania jest technika przeimitowana, wzorcowo zastosowana w motetach. Kompozycje Gomberta charakteryzuje brak pauz i wyraźnych cezur w toku utworu oraz stosunkowo nikłe wykorzystanie homofonii. Przeimitowanie natomiast realizowane jest z dużym kunsztem i prowadzi do ścisłej integracji prowadzenia głosów, kształtowania melodii i traktowania tekstu. Poszczególne frazy tekstu kompozytor zaopatruje w tematy, które przewijają się przez wszystkie głosy, stąd czynnikiem porządkującym formę staje się słowo. Temat w dalszym przebiegu bywa traktowany dwojako; albo przechodzi w swobodną linię kontrapunktyczną, albo powtarza się w tej samej lub nieco zmienionej postaci. Zazwyczaj temat początkowy utrzymany jest w długich wartościach nut i tworzy szeroką frazę melodyczną, zaś temat końcowy jest żywszy, z wznoszącą się linią melodyczną przed kadencją końcową; przeprowadzenia tematu kończą się w którymś z głosów kadencją, z której wysnuwa Gombert następny temat. W przeprowadzeniach kompozytor stosuje różne typy odpowiedzi, wariacyjne przekształcania tematu, czasami tematy poboczne (np. w Sanctus w mszach) i kontrastujące. Występują także przebiegi ostinatowe (głównie w basie, np. msza Tempore paschali, motet Inter natos mulierum), sekwencyjne (np. msze Quam pulchra es i Tempore paschali), fragmenty homorytmiczne (np. msza Da pacem, motet Ave Maria) i pozostałości imitacji parami głosów (np. msze Da pacem i Tempore paschali). Gombert wykorzystuje także technikę kanoniczną, przy czym niekiedy występuje przy dokładnym powtórzeniu fraz zmniejszenie wartości rytmicznych o połowę (np. Agnus z mszy Quam pulchra es). Najczęściej pojawiają się kanony w dwugłosie (np. II Agnus z mszy Quam pulchra es, II Agnus z mszy Da pacem). Wyjątkowo zdarzają się bardziej skomplikowane twory kanoniczne: kanon podwójny (8-głosowa „fuga in subdyapente” w chanson Qui ne l’aymeroit) czy kanon potrójny (np. chanson En l’ombre).

Obok nowoczesnej techniki przeimitowanej stosuje Gombert niekiedy dawniejszą technikę cantus firmus w różnych upostaciowaniach. Posługuje się nawet jeszcze wielotekstowością (np. msza Da pacem, motety Felix Austriae domus, Musae Jovis i in.). Najczęściej używa fragmentu chorału w postaci oryginalnej, czasami przetworzonej (np. diminuowana melodia chorałowa w motecie Musae Jovis) oraz melodii z wielogłosowych modeli w przypadku missae parodiae. Do szczególne interesujących utworów należy motet Diversi diversa orant (‘Różni różnie się modlą’), w którym kompozytor buduje skomplikowaną konstrukcję złożoną z melodii 6 antyfon maryjnych i maryjnej sekwencji użytej jako cantus firmus w tenorze; zachowuje też oryginalne teksty tych modlitw (stąd tytuł motetu). Technika cantus firmus odgrywa szczególną rolę w mszach, toteż stanowią one na tle całej twórczości Gomberta grupę o charakterze stosunkowo bardziej zachowawczym niż np. chansons czy motety. Msza Tempore paschali jest przykładem wielogłosowego opracowania chorałowego ordinarium missae; msza Da pacem oparta jest na melodii antyfony i cała opracowana techniką cantus firmus, podobnie jak msza Forseulement, inne msze często zawierają obszerne fragmenty oparte na cantus firmus (zwykle w ostatnim Agnus, rzadziej w innych częściach mszy). Cantus firmus w mszach pojawia się zazwyczaj w głosie najwyższym, przypominając technikę dyskantową; nierzadko cała melodia modelu występuje w długich wartościach w zakończeniu mszy (np. msze Je suis desheritée, Sancta Maria, Quam pulchra es).

Rytmika utworów Gomberta jest prosta, płynna i spokojna, jedynie w niektórych chansons nieco się ożywia. Częstym zjawiskiem jest synkopacja. Zdecydowanie przeważa metrum parzyste, fragmenty w metrum trójdzielnym wykorzystywane są w mniejszym zakresie (np. zakończenia Gloria i Credo oraz Hosanna z wielu mszy, zwłaszcza w Da pacem). Spokojna i płynna jest także melodyka Gomberta. Uderza przewaga sylabicznego traktowania tekstu nad melizmatycznym oraz małe kroki interwałowe. Niewielkie melizmaty występują na ogół tylko w kadencjach (np. motet Ave sanctissima Maria 4-głosowy), bardziej rozwinięta melizmatyka pojawia się jedynie w częściach mszalnych (np. msze Philomena praevia i Beati omnes). Skoki interwałowe są niwelowane i wypełniane dźwiękami przejściowymi. Zdarza się często formowanie melodii przez rozbijanie nut podstawowych na mniejsze wartości, np. w tematach kontrastujących z początkową linią melodyczną utworu.

Twórczość Gomberta mieści się w ramach systemu modalnego. Tonacje kościelne pojawiają się zazwyczaj w postaci transponowanej – stąd obfitość musica ficta. W imitacjach przeważają odpowiedzi realne nad tonalnymi, w których (np. motety O flos campi, Vias tuas) nie zawsze zaznaczają się ślady nowoczesnego myślenia tonalnego. Zwraca uwagę niezwykle częste stosowanie współbrzmień tercjowo-sekstowych i kwartowo-sekstowych, dzięki czemu kompozytor osiąga znaczną pełnię brzmienia. Występują nawet łańcuchy akordów sekstowych (np. motet Dicite in magni), przypominające niekiedy dawny fauxbourdon. Na harmoniczną budowę dzieła, a zwłaszcza na częste występowanie dysonansów, wpływa m.in. typ kształtowanej przez kompozytora melodyki. Charakterystyczne dla Gomberta jest traktowanie dysonansów w całokształcie brzmieniowym utworu. Różne głosy, w których występują różne rodzaje dysonansów, są jednak zespolone, tworząc niekiedy szeroko rozbudowane przebiegi dysonansowe (np. Kyrie z mszy Je suis desheritée). Ponadto Gombert posługuje się innymi znanymi od dawna chwytami, konstruując brzmienia dysonansowe równocześnie we wszystkich głosach (często w kadencjach) poprzez synkopowanie (np. motet Gaudeamus), przez stosowanie dźwięków przejściowych i in. Do ulubionych przez Gomberta środków należą współbrzmienia sekundowe pojawiające się zazwyczaj w głosach najwyższych (np. Crucifixus z mszy Sancta Maria).

Trzon twórczości Gomberta stanowią – tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym – motety. Pisane są przeważnie do tekstów religijnych, pochodzących najczęściej z Pisma Świętego, rzadziej z graduałów, antyfon i responsoriów (stosunkowo najwięcej), opracowywanych na ogół z użyciem melodii chorałowych. Zwraca uwagę znaczna liczba tekstów maryjnych i psalmowych; szczególnie często pojawiają się parafrazy i luźne zestawienia różnych wersetów psalmowych. Prawie wszystkie teksty motetów pisane są prozą, zaledwie dziewięć spośród nich to poematy wierszowane. Motety z tekstami świeckimi wiążą się tematycznie z wydarzeniami na dworze: Dicite in magni skomponował Gombert z myślą o uczczeniu urodzin królewicza Filipa (21 V 1527), Qui colis Ausoniam upamiętnia przymierze zbrojne zawarte pomiędzy Karolem V, Ferdynandem I, papieżem Klemensem VII i przedstawicielami Florencji i Wenecji (XII 1531), Felix Austriae domus powstał z okazji koronacji Ferdynanda I Habsburga na króla rzymskiego w Akwizgranie (11 I 1531) itd. Znane są ponadto: oda do tekstu Jana Everaerta Ergo ne vitae oraz lament na śmierć Josquina des Prés Musae Jovis do tekstu G. Avidiusa z Nymwegen. Okazjonalnie Gombert stosuje w motetach praktykę parodiowania i pisze utwory oparte na wzorach przyjętych z twórczości innych kompozytorów (np. 5-głosowy motet Tribulatio et angustia oparty na 4-głosowej kompozycji Josquina des Prés z tym samym tekstem).

Odrębną grupę stanowi cykl magnifikatów Gomberta ułożonych w kolejności 8 tonów kościelnych. Wielogłosowo, zwykle imitacyjnie, opracował Gombert co drugi wers kantyku, co wskazuje na konsekwentnie stosowaną technikę alternatim. Przebieg urozmaicony jest zmienną obsadą głosów (od 3 do 8 głosów), użyciem kanonu i fugowania w zakończeniach utworów.

Msze Gomberta utrzymane są w 5-częściowym schemacie cyklicznym i odznaczają się jednolitością materiału melodycznego przy zmienności obsady głosowej. W porównaniu z in. kompozycjami mszalnymi z tego okresu Gloria i Credo są u Gomberta opracowane zwięźlej. Często kompozytor podaje dwa opracowania Agnus, przy czym drugie przeznaczone jest na większą liczbę głosów. W mszy Da pacem pojawiają się wyjątkowo trzy opracowania Agnus, w mszy Philomena praevia – tylko jedno, zaś w mszy Forseulement do Agnus została adaptowana melodia Kyrie.

W większości mszy została wykorzystana technika parodiowania. Utwory te opierają się na motetach samego Gomberta (Beati omnes, Media vita) oraz na motetach i chansons takich kompozytorów jak N. Baulduin (Quam pulchra es), Ph. Verdelot (Sancta Maria), J. Richafort (Philomena praevia i Sur tous regretz), J. Lupus (Je suis desheritée) czy Josquin des Prés i M. Pipelare (Fors seulement). Związek mszy Gomberta z modelem może być albo bardzo ścisły, albo luźniejszy. W pierwszym przypadku tematy modelu oraz jego obszerne fragmenty powtórzone są dosłownie (np. msze Beati omnes, Philomena praevia), niekiedy nawet mozaikowo zestawione są całe cząstki wzoru (np. msza Media vita), w drugim natomiast początki i zakończenia poszczególnych części mszy pokrywają się z tematem głównym i zakończeniem modelu, ale wewnątrz tych ram tkanina polifoniczna rozwija się swobodnie (np. msze Sancta Maria, Sur tous regretz).

W chansons Gombert wykorzystał przeważnie teksty o tematyce miłosnej, zarówno pochodzące z twórczości ludowej, jak i pisane przez profesjonalnych poetów; są to teksty o bardzo zróżnicowanej budowie weryfikacyjnej, stąd też różnorodność formalnego ukształtowania muzycznego pieśni. Opracowanie muzyczne pieśni utrzymane jest na ogół w stylu motetów Gomberta. Przeważa technika przeimitowana (np. En aultre avoir), niekiedy z wariacyjnym traktowaniem tematów i dosłownym powtarzaniem fragmentów zakończeniowych (np. En attendant, Or suis-je prins). Pojawiają się opracowania cantus firmus, czasem także kanon. Kilka chansons zbliża się do typu pieśni paryskiej Claudina de Sermisy poprzez przewagę faktury akordowej, rygorystyczną sylabiczność i wyraziście rozczłonkowaną formę (np. Amours vous me faictes, Quand je suis). Tylko dwie pieśni, Le chant des oiseaux (Resveillez vous) i La chasse de lièvre (Or ecoutez), nawiązują do programowych chansons w stylu C. Janequina, ale elementy ilustracyjne, zwłaszcza naśladowanie natury, występują także i w in. utworach. W niektórych chansons – podobnie jak w motetach – kompozytor opracowuje starsze wzory, np. Josquina des Prés (np. chansons En l’ombre i Mille regretz). Twórczość Gomberta jest pełna ekspresji i siły wewnętrznej; niekiedy da się w niej zaobserwować charakterystyczne dla renesansu zainteresowanie symboliką liczb, dźwięków i kombinacjami tekstowymi (np. motety Musae Jovis, Diversi diversa orant, O gloriosa Dei genitrix).

Literatura: O. Kade Ein unbekanntes Sammelwerk, „Monatshefte für Musikgeschichte” X, 1878; Z. Jachimecki Tabulatura organowa z Biblioteki klasztoru św. Ducha w Krakowie z r. 1548, Kraków 1913; D. Bartha Probleme der Chansons-Geschichte im 16. Jahrhundert. Nicolas Gombert – Benedictus Appenzeller, «Zeitschrift für Musikwissenschaft» XIII, 1930/31; J. Schmidt-Görg Die acht Magnifikat des Nicolas Gombert, «Spanische Forschungen der Görres-Gesellschaft» V, Münster 1934; J, Schmidt-Görg Zu einigen Motetten des 16. Jahrhunderts, «Zeitschrift für Musikwissenschaft» XVII, 1935; H. Eppstein Nicolas Gombert als Motettenkomponist, Würzburg 1935; J. Schmidt-Görg Nicolas Gombert, Kapellmeister Kaiser Karls V., Leben und Werk, Bonn 1938, przedr. Tutzing 1971; J. Schmidt-Görg Die Acta capitularia der Notre-Dame-Kirche zu Kortrijk als musikgeschichtliche Quelle, „Vlaamsch Jaarboek voor Muziekgeschiedenis” I, 1939; Ch. van den Borren Quelques réflexions à propos du style imitatif syntaxique, „Revue Belge de Musicologie” I, 1946; J. Maier Studien zur Geschichte der Marienantiphon „Salve Regina”, Ratyzbona 1939; A. Chybiriski Wacław z Szamotuł, „Kwartalnik Muzyczny” 1948 nr 21–22; H. Federhofer Etats de la chapelle musicale de Charles-Quint (1528) et de Maximilien (1554), „Revue Belge de Musicologie” IV, 1950; N. Bridgman Les échanges musicaux entre l’Espagne et les Pays-Bas au temps de Philippe le Beau et de Charles-Quint, w: La renaissance dans les provinces du nord. CNRS Entretiens d’Arras 1954, Paryż 1954; H. C. Wolff Die Musik der alten Niederländer, Lipsk 1956; J. M. Chomiński Historia harmonii i kontrapunktu, t. 2, Kraków 1962; R. Maniates The Sacred Music of Nicolas Gombert, „Canadian Music Journal” VI, 1962; W. Elders The Lerma Codex. A Newly Discovered Choirbook from Seventeenth-Century Spain, „Tijdskrift van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis” 1967 nr 4; W. Elders Studien zur Symbolik in der Musik der alten Niederländer, Bilthoven 1968; Ch. W. Warren Music at Nonesuch, „The Musical Quarterly” LIV, 1968; C. A. Miller Jerome Cardan on Gombert, Phinot and Carpentras, „The Musical Quarterly” LVIII, 1972; The Writings of Jerome Cardan on Music, «Musicological Studies and Documents» XXXII, 1973; R. Stevenson The Toledo-Manuscript Polyphonic Choirbooks and Some Other. Lost or Little Known Flemish Sources, «Fontes Artis Musicae» XX, 1973; L. E. Cuyler The Imperial Motet. Barometer of Relations Between Church and State, w: The Pursuit of Holiness in Late Medieval and Renaissance Religion. Papers from the University of Michigan Conference, red. Ch. Trinkaus, H. A. Oberman, Lejda 1974.

Sigla i kompozycje

Sigla

w dziale motetów:

I – Gomberti excellentissimi et inventione in hac arte facile principis chori Caroli Quinti Imperatoris Magistri Musica quatuor vocum (vulgo Motecta nuncupatur) Lyris maioribus ac Tibijs imparibus accomodata (…) Liber primus, Wenecja [1539] G. Scotto

Ia – przedr. skrócony, Wenecja 1541 G. Scotto

Ib – przedr. dokładny, Wenecja 1541 A. Gardane

Ic – przedr. skrócony, Wenecja 1551 A. Gardane

II – Nicolai Gomberti Musici Imperatori Motectorum liber secundus quatuor vocum…, Wenecja 1541 G. Scotto

IIa – przedr. dokładny, Wenecja 1542 A. Gardane

III – Musica excellentissimi Nicolai Gomberti vulgo motecta quinque vocum (…) Liber primus, Wenecja 1539 G. Scotto

IIIa – przedr. zmieniony pt. Nicolai Gomberti musici excellentissimi Pentaphtongos harmonia que quinque vocum Motetta vulgo nominantur (…) Liber primus…, Wenecja 1541 G. Scotto

IIIb – przedr. zmieniony księgi z 1541, Wenecja 1550 G. Scotto

IIIc – przedr. zmieniony księgi z 1541, Wenecja 1552 A. Gardane

IV – Nicolai Gomberti musici solertissimi motectorum quinque vocum (…) Liber secundus…, Wenecja 1541 G. Scotto

IVa – przedr. dokładny, Wenecja 1550 G. Scotto

IVb – przedr. zmieniony, Wenecja 1552 A. Gardane

153211*Motetti del fiore, na 4 głosy, ks. 2, Lyon 1532 J. Moderne

15384 – Mottetti del frutto, na 5 głosów, ks. 1, Wenecja 1538 A. Gardane

15393 Mottetti del frutto, na 6 głosów, ks. 1, Wenecja 1539 A. Gardane, pt. Excellentiss. autorum diverse modulationes que sub titulo Fructus vagantur per orbem…, Wenecja 1549 A. Gardane

15398Cantiones quinque vocum selectissimae (…) Mutetarum liber primus, Strasburg 1539 P. Schöffer

15493Il primo libro de motetti a sei voce…, Wenecja 1549 G. Scotto

15542Liber secundus cantionum sacrarum…, Leuven 1554 i 1555 P. Phalèse

155411Tomus quartus Psalmorum selectorum…, Norymberga 1554 J. Montanus, U. Neuber

15568Quintus tomus Evangeliorum, et piarum sententiarum…, Norymberga 1556 J. Montanus, U. Neuber

15584Novum et insigne opus musicum (…) tum Josquini, tum aliorum clarissimorum symphonistarum…, Norymberga 1558 J. von Berg, U. Neuber

15591Secunda pars magni operis musici, continens clarissimorum symphonistarum (…) praecipue vero Clementis non Papae, carmina ellegantissima…, Norymberga 1559 J. von Berg, U. Neuber

Cambrai 125–128 – rkp., Cambrai, Bibliothèque Municipale Ms. 125–128

Sigla

w dziale chansons:

154412*Le quatriesme livre des chansons…, Antwerpia 1544 T. Susato

154413Le cinquiesme livre contenant trente et deux chansons (…) composées par maistre Nicolas Gombert et aultres excellens autheurs…, Antwerpia 1544 T. Susato

155013Le douziesme livre contenant trente chansons amoureuses…, Antwerpia 1550 i 1558 T. Susato

Cambrai 125–128 – rkp. Cambrai, Bibliothèque Municipale Ms. 125–128

Londyn 49–54 – późniejszy odpis rkp., Londyn, British Library Royal Appendix 49–54

Monachium 1508 – rkp., Monachium Bayerische Staatsbibliothek Mus. Ms. 1508

* Rok zaopatrzony cyferką odpowiada porządkowi pozycji w Répertoire International des Sources Musicales.

Kompozycje:

msze, części mszalne, magnifikaty:

Missa Beati omnes, na 4 głosy, rkp. Lejda, Gemeentearchief Chb. A.; wyd. nowe CMM VI/1

Missa Da pacem, na 4 głosy, pierwodr. Septimus liber tres missas habet… Paryż 1532 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/1

Missa Dulcis arnica, na 4 głosy, pierwodr. Missarum musicalium (…) liber tertius…, Paryż 1556

Missa Forseulement, na 5 głosów, rkp. Rostock, Universitätsbibliothek Ms. Mus. Saec. XVI 49, 1–6; wyd. nowe CMM VI/2

Missa Je suis desheritée, na 4 głosy, pierwodr. Missa (…) ad imitationem cantionis Je suis desheritée condita à Domino Nicolas Gombert, Paryż 1557, 2. wyd. 1568 N. du Chemin; wyd. nowe CMM VI/1

Missa Media vita, na 5 głosów, pierwodr. Sex missae (…) quarum tres sunt (…) Jacheti, reliquae (…) Gomberti, Wenecja 1542 G. Scotto, pt. Sex missae dulcissime (…) Quarum prima (…) Jacheti est, tres sequentes Gomberti sunt, due tamen Jacheti Berchem…, Wenecja 1547 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/2

Missa Philomena praevia, na 5 głosów, pierwodr. Sex missae (…) quarum tres sunt (…) Jacheti, reliquae (…) Gomberti, Wenecja 1542 G. Scotto, pt. Sex missae dulcissime (…) Quarum prima (…) Jacheti est, tres sequentes Gomberti sunt, due tamen Jacheti Berchem…, Wenecja 1547 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/2

Missa Quam pulchra es, na 6 głosów, rkp. Toledo, Archivio de la Catedral Cod. 33; pierwodr. Sextus liber duas missas habet…, Paryż 1532 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/3

Missa Sancta Maria succurre miseris, na 4 głosy, rkp. Lejda, Gemeentearchief Chb. F 139; pierwodr. Excellentissimi musici Moralis hispani, Gomberti ac Jacheti (…) missae (…) Liber primus, Wenecja 1540 G. Scotto; wyd. nowe CMM VI/1

Missa Si bone suscepimus, na 6 głosów, rkp. Treviso, Biblioteca Capitolare sygn. I (zaginiony)

Missa Sur tous regretz (A la Incoronation), na 5 głosów, pierwodr. Sex missae (…) quarum tres sunt (…) Jacheti, reliquae (…) Gomberti..., Wenecja 1542 G. Scotto, pt. Sex missae dulcissime (...) Quarum prima (...) Jacheti
est, tres sequentes Gomberti sunt, due tamen Jacheti Berchem…
, Wenecja 1547 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/2

Missa Tempore paschali, na 6 głosów, rkp. Bruksela, Conservatoire Royal de Musique ms 27087 v. 1; wyd. nowe CMM VI/3

Patrem, na 8 głosów, pierwodr. Thesaurus musicus…, t. 1, Norymberga 1564 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/3

8 magnifikatów, na 4 głosy, rkp. Canticum Beatae Mariae Virginis Dei parae iuxta octa tonos modulatum (…) per D. Nicolas Gombert (…) 1552 Leodij Robertus Quercentius Cameracensi scribebat, Madryt, Biblioteca Nacional M 2433

motety:

Ad te levavi, cz. 2 Miserere nostri, na 4 głosy, pierwodr. Tomus secundus psalmorum selectorum…, Norymberga 1539 J. Petreius; wyd. nowe CMM VI/10

Ad te levavi, na 5 głosów, rkp. Toledo, Archivio de la Catedral Cod. 10; pierwodr. IV, IVa, IVb, Tomus tertius psalmorum selectorum…, Norymberga 1553 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/8

Adonai Domine Jesu Christe, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc; wyd. nowe CMM VI/7

Adversum me susurrabant, cz. 2 In hoc cognovit, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Alleluia. Spiritus Domini, cz. 2 Laudes Deo, na 5 głosów, pierwodr. III, Motetti de la Simia. Liber primus…, Ferrara 1539 J. de Buglhat, H. de Campis, A. Hucher; wyd. nowe CMM VI/7

Angelus Domini ad pastores, cz. 2 Et invenientis, na 4 głosy, pierwodr. XII. Motetz musicaulx…, Paryż 1529 P. Attaingnant, Evangelia dominicorum et festorum dierum…, t. 1, Norymberga 1554 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/10

Anima mea liquefacta est, cz. 2 Filiae Jerusalem, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc; wyd. nowe CMM VI/7

Anima nostra sicut passer, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc, 15591; wyd. nowe CMM VI/7

Apparens Christus (zach. tylko w postaci intawolacji w: Libro de musica de vihuela intitulado Silva de sirenas (…) compuesto por Enriquez Valderravano, Valladolid 1547, «Monumentos de la música española» XXII, Barcelona 1965), na 5 głosów

Aspice Domine in testamentum, na 5 głosów, pierwodr. 15384

Aspice Domine quia facta est, cz. 2 Muro tuo inexpugnabili (zach. także w postaci intawolacji: Intabulatura Valentini Bacfarc…, Lyon 1552 [1553], pt. Premier livre de tabelature (…) par Vallentin bacfarc, Paryż 1564), na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic, Primus liber (…) Motteti del fiore, Lyon 1532 J. Moderne, Liber secundus: quatuor et viginti musicales quatuor vocum motetos habet…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/5

Audi filia et vide, cz. 2 Specie tua, na 5 głosów, rkp. Erlangen, Universitätsbibiliothek Ms. 473/3; pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc, 15398, Quintus liber mottetorum…, Lyon 1542 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/7

Ave Maria, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc; wyd. nowe «Trésor musical» XX, CMM VI/7

Ave mater matris Dei, na 5 głosów, pierwodr. IIIc; wyd. nowe CMM VI/7

Ave regina coelorum ave domina angelorum, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Ave regina coelorum mater regis angelorum, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Ave salus mundi, na 6 głosów, pierwodr. 15393, 15493, Teritus tomus Evangeliorum…, Norymberga 1555 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

Ave sanctissima Maria, cz. 2 Christe fili Dei, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128, Lejda, Gementearchief Chb. D 48–51, Madryt, Biblioteca de la Casa Ducal de Medinaceli Ms. 13230; pierwodr. I, Ia, Ib, Ic, 153211, Secundus tomus novi operis musici…, Norymberga 1538 H. Grapheus, Fior de mottetti tratti dalii mottetti delfiore..., ks. 1, Wenecja 1539 A. Gardane,
Flos florum primus liber cum quatuor vocibus. Motteti del fior, Wenecja 1545 A. Gardane, Tertius liber modulorum…, [Genewa] 1555 S. Du Bose, G. Guerault, Primus liber modulorum…, [Genewa 1600] J. Arbillius; wyd. nowe «Trésor musical» XX, CMM VI/5

Ave sanctissima Maria, na 5 głos, pierwodr. III; wyd. nowe CMM VI/7

Averte oculos meos, na 4 głosy, pierowdr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Beata mater et innupta virgo, cz. 2 In prole mater, cz. 3 Sub tuum praesidium, cz. 4 Sub tuam protecionem, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Beati omnes, cz. 2 Ecce sit benedicetur homo, na 5 głosów, rkp. Erlangenm Universitätsbibiliothek Ms. 473/3; pierwodr. IIIc, Secundus liber cum quinque vocibus, Lyon 1532 J. Moderne, Fior de mottetti tratti dalli Mottetti del fiore, na 5 głosów, ks. 2, Wenecja 1539 A. Gardane, Tomus teritus Psalmorum selectorum…, Norymberga 1542 J. Petreius, 15542, Beati omnes. Psalmus CXXVIII. Davidis (…) artificibus (…) adornatus et modis septendecim concinnatus, hinc inde autem collectus, atque in unum volume redactus et in lucem editus, per C. Stephani Buchaviensem…, Norymberga 1569 U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/7

Beatus vir qui non abiit, cz. 2 Non sic impii, na 6 głosów, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek 1536 (III); pierwodr. Quartus liber mottetorum…, Lyon 1539 J. Moderne, Thesauri musici tomus tertius…, Norymberga 1564 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

Benedicta es coelorum regina, cz. 2 Per illud ave, na 6 głosów, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek 1536 (III); pierwodr. Thesauri musici tomus tertius…, Norymberga 1564 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

Caeciliam cantate pii, cz. 2 Concordes igitur, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, Cantiones septem, sex et quinque vocum…, Augsburg 1545 M. Kriesstein; wyd. nowe CMM VI/8

Cantemus virgini canticum novum, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Cantibus organicis, cz. 2 Fundite cantores (zach. także w postaci intawolacji w: Valentini Greffi Bakfarci pannonii, harmoniarum musicarum in usum testudinis factarum tomus primus, Kraków 1567 Ł. Andrysowicz, przedr. Antwerpia 1569 Veuve J. Laet), na 4 głosy, pierwodr. Liber quartus ecclesiasticarum cantionum…, Antwerpia 1553 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/10

Conceptio tua Dei genitrix, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, Liber septimus XXIII (…) modulos (…) habet…, Paryż 1534 P. Attaingnantm; wyd. nowe CMM VI/8

Confitebimur tibi Deus, cz. 2 Quia neque, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, Tomus secundus Psalmorum selectorum…, Norymberga 1553 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/8

Constitues eos, na 8 głosów, rkp. Kopenhaga, Det Kongelige Bibliotek 1872

Cur quisquam corradat opes, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Da pacem Domine, cz. 2 Fiat pax, na 5 głosów, pierwodr. IVb, 15398; wyd. nowe CMM VI/8

Descendi in hortum meum, na 6 głosów, pierwodr. 15393; wyd. nowe CMM VI/9

Deus ultionum Dominus libere egit, cz. 2 Intelligite, na 4 głosy, pierwodr. Tomus secundus psalmorum selectorum…, Norymberga 1539 J. Petreius, Tomus secundus Psalmorum selectorum…, Norymberga 1553 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe «Collectio operum musicorum batavorum saec. XV et XVI» VIII, CMM CI/10

Dicite in magni, cz. 2 Laeta dies terris, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Dignare me laudare te, cz. 2 O regina poli, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic, Primus liber (…) Motetti del fiore, Lyon 1532 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/5

Diversi diversa orant (Salve regina, Ave regina, Inviolata integra, Alma redemptoris), na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe «Trésor musical» II, CMM VI/6

Domine Deus omnipotens pater, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc, Moteti de la Simia, Liber primus…, Ferrara 1539 J. de Buglhat, H. de Campis, A. Hucher; wyd. nowe CMM VI/7

Domine non secundum peccata nostra, cz. 2 Quare memento nostri, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa, Sextus tomus Evangeliorum, et piarum sententiarum…, Norymberga 1556 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/6

Domine pater et Deus vitae meae, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Domine quis habitabit, cz. 2 Ad nihilum, na 5 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek B 223; pierwodr. Sacrarum cantionum (…) Liber quintus, Antwerpia [1556] H. Waelrant, J. Laet; wyd. nowe CMM VI/10

Domine si tu es jube, cz. 2 Cumque vidisset ventum validum (zach. także w postaci intawolacji w: Valentini Greffi Bakfarci (…) tomus primus, op. cit.), na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic, Liber cantus (vocum quatuor) trginta novem motetos habet…, Ferrara 1538 J. de Buglhat, H. de Campis, A. Hucher; wyd. nowe CMM VI/5

Dulcis amica mea, na 4 głosy, rkp. Toledo, Archivio de la Catedral Cod. 10, 153211; wyd. nowe CMM VI/10

Dum intraret (zach. tylko w postaci intawolacji w: Tabulaturbuch auff Orgeln und Instrument (…) mit sonderlichem Fleis auserlesen (…) und in Druck verfertiget durch J. Rühling von Born…, cz. 1, Lipsk 1583 J. Beyer)

Duo rogavi te Domine deneges mihi, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Duo rogavi te Domine, na 6 głosów, pierwodr. 15393; wyd. nowe CMM VI/9

Ecce nunc tempus acceptabile, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic, Tertus liber (…) Motteti del fiore, Lyon 1539 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/5

Ecce quam bonum, na 4 głosy, rkp. Kassel, Murhardsche Bibliothek der Stadt und Landesbibliothek Mus. Ms. IV 24

Ego flos campi, cz. 2 Laeva ejus, na 5 głosów, pierwodr. IIIa, IIIb, IIIc, Cantiones septem, sex et quinque vocum…, Augsburg 1545 M. Kriesstein, 15542; wyd. nowe CMM VI/7

Ego sum qui sum, cz. 2 Tulerunt Dominum, na 6 głosów, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek Ms. 19 oraz Mus. Ms. 1536 (III); pierwodr. 15393, 15584; wyd. nowe CMM VI/9

Egregie martyr Sebastiane, cz. 2 Socius enim, na 5 głosów, pierwodr. Secundus liber cum quinque vocibus, Lyon 1532 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/10

Emendemus in melius, cz. 2 Peccavimus, na 5 głosów, rkp. Toledo, Archivio de la Catedral Cod. 10, Zwickau, Ratsschulbibliothek Ms. 43; pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc, 15398, 15568; wyd. nowe CMM VI/7

Emendemus in melius, na 4 głosy, rkp. Treviso, Biblioteca Capitolare 7

Ergo ne vitae quod superest meae, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Expurgate vetus fermentum, cz. 2 Mortus est enim, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Fac tibi mortales, cz. 2 O clemens genti, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Felix Austriae domus, na 5 głosów, pierwodr. Novum et insigne opus musicum…, Norymberga 1537 H. Grapheus; wyd. nowe CMM VI/10

Felix namque, cz. 2 Ora pro populo, na 5 głosów, pierwodr. Quartus liber mottetorum…, Lyon 1539 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/10

Fidelium Deus omnium conditor, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic, 153211; wyd. nowe CMM VI/5

Fuit homo missus a Deo, cz. 2 Hic praecursor et dilectus, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128, pierwodr. I, Ib, 153211, Fior de mottetti tratti dalli mottetti del fiore…, ks. 1, Wenecja 1539 A. Gardane, Flos florum primus liber cum quatuor vocibus. Motteti del fior, Wenecja 1545 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/5

Gabriel nuntiavit Mariae, cz. 2 Pneumatis latet, na 5 głosów, pierowdr. Tertius liber mottetorum…, Lyon 1538, przedr. 1539 i 1542 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/10

Gaude mater ecclesia, cz. 2 Gaude quia convertisti, na 4 głosy, pierwodr. Secundus tomus novi operis musici…, Norymberga 1538 H. Grapheus; wyd. nowe CMM VI/10

Gaudeamus omnes et laetemur, na 5 głosów, pierwodr. III; wyd. nowe CMM VI/7

Germinavit radix Jesse, zob. O gloriosa Dei genitrix

Haec dies quam fecit Dominus, 2 cz. Confitemini Domino, na 5 głosów, rkp. / pierword. Toledo, Archivio de la Catedral Cod. 10 III, IIIc, Quartus liber mottetorum…, Lyon 1539 J. Moderne, wyd. nowe CMM VI/7

Hic est discipulus, cz. 2 Et vox, na 5 głosów, pierwodr. 15384, Quartus liber mottetorum…, Lyon 1539 J. Moderne, 15398, Excellentis. autorum diverse modulationes que sub titulo Fructus vagantur per orbem…, ks. 1, Wenecja 1549 G. Scotto, Wenecja 1549 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/10

Hodie beata virgo Maria, cz. 2 Responsum accepit, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc; wyd. nowe CMM VI/7

Hodie nata est virgo Maria, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Hodie nobis caelorum Rex, cz. 2 Hodie illuxit nobis, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Homo erat in Jerusalem, cz. 2 Et cum inducerent, na 4 głosy, pierwodr. Liber octavus XX. musicales motetos (…) habet, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/10

Hortus conclusus es Dei genitrix, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, 15591; wyd. nowe CMM VI/8

In illo tempore dicebat Jesus, cz. 2 Sed cum facis, na 6 głosów, rkp. Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek Mus. Ms. 4; pierwodr. Sacrarum cantionum (…) Liber secundus, Antwerpia 1555 H. Waelrant, J. Laet, Sacrarum cantionum (…) Liber quartus, Antwerpia 1556 H. Waelrant, J. Laet, 15584; wyd. nowe CMM VI/9

In illo tempore dixit Jesus (…) caro mea, cz. 2 Hic est panis, na 5 głosów, pierwodr. Tertius liber mottetorum…, Lyon 1538, przedr. 1539 i 1542 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/10

In illo tempore intravit Jesus, cz. 2 Et respondens, na 5 głosów, pierwodr. Cantiones septem, sex et quinque vocum…, Augsburg 1545 M. Kriesstein; wyd. nowe CMM VI/10

In illo tempore loquente Jesu, na 6 głosów, rkp. Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek Mus. Ms. 4, pierwodr. Secundus tomus novi operis musici…, Norymberga 1538 H. Grapheus, 15393, 15584; wyd. nowe CMM VI/9

In illo tempore pastores, na 4 głosy, rkp. Monachium, Universitätsbibliothek Art. 401

In patientia vestra, na 4 głosy, pierowdr. Selectissimae necnon familiarissimae cantiones…, Augsburg 1540 M. Kriesstein; wyd. nowe CMM VI/10

In te Domine speravi, cz. 2 Educes me, na 6 głosów, pierwodr. 15493, 155411; wyd. nowe CMM VI/9

In tua patienia, na 5 głosów, rkp. Treviso, Biblioteca Capitolare 29 (zaginiony)

Inclina Domine aurem tuam, cz. 2 Exaudi me, na 5 głosów, rkp. Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek Mus. Ms. 34; pierwodr. IV, IVa, IVb, 155411; wyd. nowe CMM VI/8

Inter natos mulierum, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, 153211; wyd. nowe CMM VI/5

Inviolata, integra et casta, cz. 2 O benigna, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc, Moteti de la Simia. Liber primus…, Ferrara 1539 J. de Buglhat, H. de Campis, A. Hucher, 15398; wyd. nowe CMM VI/7

Jubilate Deo omnis terra, cz. 2 bez tekstu, na 4 głosy, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek 274a; wyd. nowe CMM VI10

Judica me Deus, cz. 2 Et introibo, na 5 głosów, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek 274a, pierwodr. III, IIIa, IIIc, 155411; wyd. nowe CMM VI/7

Juravit Dominus, na 5 głosów, rkp. Treviso, Biblioteca Capitolare 29 (zaginiony)

Laqueus contritus est, cz. 2 Tribulationes, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; pierwodr. 155411; wyd. nowe CMM VI/10

Lauda Sion (zach. tylko w postaci intawolacji w: Libro de musica para vihuela, intitulado Orphenica lyra (…) Compuesti por Miguel de Fuenllana Sewilla 1554, wyd. Ch. G. Jacobs, Nowy Jork 1978), na 5 głosów

Laus Deo, pax vivis, cz. 2 Et beata viscera, na 5 głosów, rkp. Erlangen, Universitätsbibliothek 473/4, pierwodr. III, IIIc, 15398; wyd. nowe CMM VI/7

Levavi oculos meos, cz. 2 Dominus custodit te, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib; wyd, nowe CMM VI/5

Maria Magdalene et altera Maria, cz. 2 Cito euntes, na 5 głosów, pierwodr. Evangelia dominicorum et festorum dierum…, t. 1, Norymberga 1554 J. Montanus, U. Neuber, III; wyd. nowe CMM VI/7          

Media vita in morte sumus, na 6 głosów, pierwodr. 15393, Sextus tomus Evangeliorum, et piarum sententiarum…, Norymberga 1556 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

Miserere nostri Deus, cz. 2 Alleva ergo, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Miserere pie Jesu, cz. 2 Parce eis Domine, na 4 głosy, pierowdr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Musae Jovis, na 6 głosów, pierwodr. La septiesme livre contenant vingt et quatre chansons (…) composées par feu (…) Josquin Des Pres, avecq troix epitaphes dudict Josquin, composez par divers aucteurs…, Antwerpia 1545 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/9

Ne reminiscaris Domine, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, 15568; wyd. nowe CMM VI/8

O adorandum Sacramentum, cz. 2 Quod transiturus, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, Tertius tomus Evangeliorum…, Norymberga 1555 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/8

O beata Maria, cz. 2 Assiste parata, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc, Tertius liber motetorum…, Lyon 1538 przedr. 1539 i 1542 J. Moderne, Fior de mottetti tratti dalli Mottetti del fiore, na 5 głosów, ks. 2, Wenecja 1539 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/7

O crux splendidior, cz. 2 O crux gloriosa, na 6 głosów, pierwodr. 15393, Quartus tomus Evangeliorum…, Norymberga 1555 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

O domina mundi, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

O Domine Jesu, cz. 2 O Domine Jesu, na 6 głosów, pierwodr. 15393, Sextus tomus Evangeliorum, et piarum sententiarum…, Norymberga 1556 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

O felix Anna, cz. 2 O Anna purissima, na 5 głosów, pierowdr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

O flos campi, cz. 2 Quam pulchrae sunt, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc; wyd. nowe CMM VI/7

O gloriosa Dei genitrix, cz. 2 Quae est ista quae ascendit (również z tekstem Germinavit radix Jesse), na 4 głosy, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek 19, Leuven, Katholieke Universiteit Ms. 163 (zaginiony); pierwodr. I, Ia, Ib, Ic, Liber primus quinque et viginti musicales quatuor vocum motetos complectitur…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/5

O gloriosa Domina Dei genitrix, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

O Jesu Christe, zob. chanson Qui ne l’aymeroit

O magnum mysterium, cz. 2 Domine audivi, na 5 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek A. R. 853; pierwodr. IV, IVa, IVb; wyd. nowe CMM VI/8

O rex gloriae, cz. 2 Omnis pulchritudo, na 6 głosów, pierwodr. 15393; wyd. nowe CMM VI/9

Oculi omnium in te sperant, cz. 2 Qui edunt, na 6 głosów, rkp. Kassel, Murhardsche Bibliothek der Stadt und Landesbibliothek Mus. Ms. 4.91, pierwodr. 15393, 15542, 15584; wyd. nowe CMM VI/9

Omnis pulchritudo Domini, cz. 2 A summo caelo, na 6 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek A. R. 876; pierwodr. Secundus tomus Evangeliorum…, Norymberga 1555 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/9

Parce Domine (zach. tylko w postaci intawolacji w: Libro de musica para viuela intitulado Orphenica lyra…, op. cit.)

Patefactae sunt januae caeli, cz. 2 Mortem enim, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa; wyd. nowe CMM VI/8

Pater noster, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIa, IIIb, IIIc, 15542, Sextus liber modulorum…, [Genewa] 1556 S. Du Bosc; wyd. nowe «Trésor musical» XII, CMM VI/7

Peccata mea sicut sagittae, cz. 2 Quoniam iniquitatem, na 6 głosów, rkp. Bruksela, Conservatoire Royal de Musique Ms. 27088, Londyn, British Library 29388–29392, Warszawa, Biblioteka Uniwerystetu Warszawskiego 7.41.5.14 (tylko quinta vox i bassus), pierwodr. 15493, 155411, Septimus liber modulorum…, [Genewa] 1556 S. Du Bosc; wyd. nowe CMM VI/9

Peto Domine ut de vinculo, cz. 2 Ne reminiscaris, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, Quintus liber mottetorum…, Lyon 1542 J. Moderne, 15568; wyd. nowe CMM VI/8

Philippe qui videt me, na 5 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek A. R. 876

Quae est ista quae processit, cz. 2 Et sicut dies verni, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Quam pulchra es et quam decora, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, 153211, Selectissimarum mutetarum (…) tomus primus. D. Georgio Forstero selectore, Norymberga 1540 J. Petreius, Musica quatuor vocum…, Wenecja 1549 A. Gardane, Wenecja 1549 G. Scotto; wyd. nowe CMM VI/5

Quem dicunt homines, cz. 2 Petre diligis me, na 6 głosów, rkp. Drezno, Sächsische Landesbibliothek Ms. 1270, Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek Ms. B 223; pierwodr. Sacrarum cantionum (…) Liber secundus, Antwerpia 1555 H. Waelrant, J. Laet, Sacrarum cantionum (…) Liber quartus, Antwerpia 1556 H. Waelrant, J. Laet, 15584; wyd. nowe CMM VI/9

Qui colis Ausoniam, cz. 2 Perpetuum clemens, na 6 głosów, pierwodr. 15493; wyd. nowe CMM VI/9

Qui seminant in lacrimis, cz. 2 Qui parce seminant, na 4 głosy, pierwodr. Primus liber cum quatuor vocibus. Mottetti del frutto a quatro, Wenecja 1539 A. Gardane, Motetti del frutto a quatro voci. Libro primo. Novamente coretti e stampati, Wenecja 1562 G. Scotto; wyd. nowe CMM VI/10

Quidquid appositum est, cz. 2 Gratias agimus, cz. 3 Largire filiis tuis, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Regina caeli, na 4 głosy, pierwodr. Musica quatuor vocum…, Wenecja 1549 A. Gardane, Wenecja 1549 G. Scotto; wyd. nowe CMM VI/10

Regina caeli, na 10 głosów, rkp. Werona, Società Accademia Filarmonica 218

Regina caeli, na 12 głosów, pierwodr. Liber duodecimus XVII. musicales ad virginem Christiparam salutationes habet…, Paryż 1535 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/10

Reminiscere miserationnum tuarum, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa, Sextus tomus Evangeliorum, et piarum sententiarum…, Norymberga 1556 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/6

Respice Domine, cz. 2 Respice Domine, na 5 głosów, pierwodr. 15384, Excellentis. autorum diverse modulationes que sub titulo Fructus vagantur per orbem…, ks. 1, Wenecja 1549 G. Scotto, Wenecja 1549 A. Gardane, 15568; wyd. nowe CMM VI/10

Saluto te sancta Virgo Maria, cz. 2 Subvenias mihi tam in corpore, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Salvator mundi salva nos, cz. 2 Eia ergo advocemus, na 6 głosów, pierwodr. Liber decimustertius XVIII. musicales habet modulos…, Paryż 1535 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/9

Salve regina, cz. 2 Eia ergo, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Salvum me fac Domine, cz. 2 Propter miseriam inopum, na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic, Liber cantus (vocum quatuor) triginta novem motetos habet…, Ferrara 1538 J. de Buglhat, H. de Campis, A. Huchcer, Tomus tertius psalmorum selectorum…, Norymberga 1542 J. Petreius, Psalmorum selectorum (…) tomus primus…, Norymberga 1553 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/5

Sancta et immaculata, cz. 2 Quae est ista, na 5 głosów, pierwodr. 15384, Excellentis. autorum diverse modulationes que sub titulo Fructus vagantur per orbum…, ks. 1, Wenecja 1549 G. Scotto, Wenecja 1549 A. Gardane; wyd. nowe CMM VI/10

Sancta et immaculata, na 4 głosy, rkp. Rzym, Biblioteca Apostolica Vaticana C. G. XII

Sancta Maria mater Dei, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Sancta Maria succurre miseris, na 6 głosów, pierwodr. 15393, 15493; wyd. nowe CMM VI/9

Sancte Alphonse, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Sancte Gregori, na 5 głosów, rkp. Treviso, Biblioteca Capitolare 29 (zaginiony)

Sancte Johannes apostole, na 4 głosy, pierwodr. Tertius liber (…) Motteti del fiore, Lyon 1539 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/10

Si bona suscepimus, na 6 głosów, pierwodr. 15393; wyd, nowe CMM VI/9

Si ignoras te o pulchra, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Sit Trinitati sempiterna gloria, na 5 głosów, pierwodr. IVb, Moteti de la Simia. Liber primus…, Ferrara 1539 J. de Buglhat, H. de Campis, A, Hucher; wyd. nowe CMM VI/8

Speciosa facta es, na 4 głosy, rkp. Lejda, Lakenhal Museum Ms. 1006 D; wyd. nowe CMM VI/10

Stabat autem Petrus, cz. 2 Nescio quid dicis, na 5 głosów, pierwodr. Liber duodecimus ecclesiasticarum cantionum…, Antwerpia 1557 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/10

Super flumina Babylonis, na 4 głosy, pierwodr. I, Ib, Ic, Primus liber (…) Motteti del fiore, Lyon 1532 J. Moderne, Tomus tertius psalmorum selectorum…, Norymberga 1542 J. Petreius; wyd. nowe CMM VI/5

Surge Petre, cz. 2 Angelus domini astitit (zach. też jako intawolacja w rkp. tabulaturze org. z klasztoru św. Ducha w Krakowie z ok. 1548 (oryginał zaginiony, zachowana kopia mikrofilmowa), na 4 głosy, rkp. Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek Mus. Ms. 34; pierwodr. II, IIa, Moduli undecim festorum solemnium totius anni…, Paryż 1554 N. Du Chemin; wyd. nowe CMM VI/8

Surge Petre, cz. 2 Angelus Domini, na 5 głosów, pierwodr. IV, IVa, IVb, Selectissimae cantiones de praecipuis sanctorum Dei domesticorum festis…, Norymberga 1550 J. Montanus, U. Neuber, 15591; wyd. nowe CMM VI/8

Suscipe verbum virgo Maria, cz. 2 Paries quidem filium, na 5 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek A. R. 860; pierwodr. Secundus liber cum quinque vocibus, Lyon 1532 J. Moderne, Secundus tomus novi operis musici…, Norymberga 1538 H. Grapheus, Fior de mottetti tratti dalli Mottetti del fiore, na 5 głosów, ks. 2, Wenecja 1539 A. Gardane, 15591; wyd. nowe CMM VI/10

Sustinuimus pacem (również z tekstem Tulerunt Dominum meum), na 8 głosów, rkp. Werona, Società Accademia Filarmonica 218, Londyn, British Library Royal Appendix 49–54; pierwodr. Evangelia dominicorum et festorum dierum…, t. 1, Norymberga 1554 J. Montanus, U. Neuber; wyd. nowe Chw XXIII (błędnie przypisany Josquinowi des Prés), CMM VI/11

Tota pulchra es, na 5 głosów, pierwodr. III, IVb, Quartus liber mottetorum…, Lyon 1539 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/7

Tota pulchra es, cz. 2 Veni sponsa Christi, na 6 głosów, rkp. Ratyzbona, Proskesche Musikbibliothek B 223

Tribulatio cordis mei, na 5 głosów, pierwodr. 15384, Excellentis. autorum diverse modulationes que sub titulo Fructus vagantur per orbem…, ks. 1, Wenecja 1549 G. Scotto, Wenecja 1549 A. Gardane, 15568; wyd. nowe CMM VI/10

Tribulatio et angustia, cz. 2 Tribulationes cordis mei, na 5 głosów, pierwodr. III, IIIc, 15568; wyd. nowe CMM VI/7

Tu Deus noster, cz. 2 Tribue ergo, na 5 głosów, rkp. Leuven, Katholieke Universiteit Ms. 163 (zaginiony); pierwodr. III, IIIc, 15398, 15568; wyd. nowe CMM VI/7

Tulerunt Dominum meum, zob. Sustinuimus pacem

Vae, vae Babylon, cz. 2 Vae, vae civitas, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

Veni dilecta mea, cz. 2 Nigra sum, na 5 głosów, pierwodr. IVb; wyd. nowe CMM VI/8

Veni electa mea, cz. 2 Difusa est gratia, na 5 głosów, pierwodr. IVb, 15398; wyd. nowe CMM VI/8

Venite ad me omnes, na 5 głosów, rkp. Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek Mus. Ms. 36 IV; pierwodr. IVa, IVb, 15398, 15591; wyd. nowe CMM VI/8

Venite filii audite me, cz. 2 Servite Domino in timore (zach. także w postaci intawolacji w: Valentini Greffi Bakfarci (…) tomus primus, op. cit.), na 4 głosy, pierwodr. I, Ia, Ib, Ic; wyd. nowe CMM VI/5

Vias tuas Domine, cz. 2 Trahe nos, na 5 głosów, rkp. Erlangen, Universitätsbibliothek Ms. 473/4, Leuven, Katholieke Universiteit Ms. 163 (zaginiony); pierwodr. III, IIIc, Novum et insigne opus musicum…, Norymberga 1537 J. Grapheus, Tertius liber mottetorum…, Lyon 1538, przedr. 1539 i 1542 J. Moderne, Fior de mottetti tratti dalli Mottetti del fiore, na 5 głosów, ks. 2, Wenecja 1539 A. Gardane, 15542, Sextus liber modulorum…, [Genewa] 1556 S. Du Bosc, 15591; wyd. nowe CMM VI/7

Virgo prudentissima, na 4 głosy, pierwodr. I; wyd. nowe CMM VI/5

Virgo sancta Katharina, na 4 głosy, pierwodr. Liber quartus XXXIX. musicales quatuor vel quinque parium vocum modulos habet…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe «Das Musikwerk» XXII, CMM VI/10

Vita dulcedo, cz. 2 Ad te suspiramus, cz. 3 Et Jesum, cz. 4 O clemens, na 4 głosy, pierwodr. II, IIa; wyd. nowe CMM VI/6

chansons:

A bien grand tort, na 4 głosy, pierwodr. Le Parangon des chansons. Second livre…, Lyon 1538 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/11

A quoy tien-il, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et huit chansons nouvelles…, Paryż 1530 [1531] P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

A traveil suis, na 6 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Alleluia my fault chanter, na 4 głosy, pierwodr. Six gaillardes et six pavanes avec treze chansons…, Paryż [1528] P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Amoureulx suis d’une plaisante brunette, na 5 głosów, rkp. Monachium 1508

Amours, amours, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et sept chansons musicales…, Paryż 1533 P. Attaingnant

Amours vous me faictes, na 4 głosy, pierwodr. 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Amy souffrez, na 5 głosów, pierwodr. 155013; wyd. nowe CMM VI/11

Au joly bois, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Aultre que vous ne voy, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et six chansons musicales…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Ayme qui vouldra, na 5 głosów, rkp. Monachium 1598; pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Celluy a qui mon cueur fut desparty, na 4 głosy, pierwodr. Del secondo libro delle canzoni franzese…, Wenecja [1535] O. Scotto, 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Celluy qui est long da samye, na 3 głosy, pierwodr. Variarum linguarum tricinia…, t. 2, Norymberga 1560 J. von Berg, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/11

C’est a grand tort, na 4 głosy, pierwodr. Hundert und fünfftzehen guter newer Liedlein…, Norymberga 1544 J. Ott; wyd. nowe PGfM III, Berlin 1875, CMM VI/11

Changons propos, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Crainte et espoir, na 4 głosy, pierwodr. La fleur de chansons et second livre…, Antwerpia [1552] T. Susato

D’en prendre deux, na 4 głosy, pierwodr. Second livre de chansons nouvellement mises en musique…, Paryż 1557 N. Du Chemin

D’estre amoureux, na 4 głosy, pierwodr. La fleur de chansons et quatriesme livre…, Antwerpia [1552] T. Susato

Dieu me fault il, na 5 głosów, pierwodr. 155013; wyd. nowe CMM VI/11

En attendant l’espoir, na 6 głosów, rkp. Monachium 1508; pierwodr. Le sixiesme livre contenant trente et une chansons nouvelles…, Antwerpia 1545 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

En aultre avoir, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et huyt chansons musicalles…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

En douleur et tristesse, na 6 głosów, pierwodr. Le treziesme livre contenant vingt et deux chansons nouvelles…, Antwerpia 1550 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

En espoir d’avoir mieulx, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; pierwodr. Chansons musicales…, Paryż 1533 P. Attaingnant; wyd. nowe «Trésor musical» XIV, CMM VI/11

En l’ombre d’ung buissonet, na 6 głosów, rkp. Cambrai 125–128; pierwodr. Selectissimae necnon familiarissimae cantiones…, Augsburg 1540 M. Kriesstein; wyd. nowe «Trésor musical» XI (pt. Sous l’ombre d’un maronnier), CMM VI/11

Forche sera, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; wyd. nowe CMM VI/11

Gris et tanne me fault, na 4 głosy, pierwodr. Trente et huyt chansons musciales…, Paryż 1529 [1530] P. Attaingnant; wyd. nowe «Trésor musical» XI (pt. Ghenuchelijke dinger), CMM VI/11

Hors envieulx retirez vous, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; pierwodr. Vingt et huit chansons nouvelles…, Paryż 1530 [1531] P. Attaingnant, Secondo libro di canzon francese (…) del (…) Clement Janequin il secondo libro de canzon francese…, Wenecja 1560 A. Gardane, Premier recueil des recueilz de chansons…, Paryż 1561 A. Le Roy, R. Ballard, pt. Premier recueil des recueils composé…, Paryż 1567 i 1573 A. Le Roy, R. Ballard, Septiesme livre des chansons…, Leuven 1570 P. Phalèse, Livre septieme des chansons…, Antwerpia 1589 i 1592 P. Phalèse, J. Bellère, Antwerpia 1597 Vve J. Bellère, Antwerpia 1605 P. Phalèse, pt. Livre septieme des chansons vulgaires…, Antwerpia 1601 i 1609 P. Phalèse; wyd. nowe «Trésor musical» XVII (pt. Prévision), CMM VI/11

Jamais je n’euz tant de soulas, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et huyt chansons musicalles…, Paryż 1534 P. Attaingnant, Premier livre des chansons…, Paryż 1543 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

J’ay congé prins, na 4 głosy, pierwodr. Trente et une chansons musicales…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

J’aymeray que m’aymera, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et huit chansons nouvelles…, Paryż 1530 [1531] P. Attaingnant, Chansons musicales…, Paryż 1533 P. Attaingnant

Je ne scay pas comment, na 4 głosy, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Je prens congie, na 8 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Je suis trop jeunette, na 3 głosy, pierwodr. Variarum linguarum tricinia…, t. 2, Norymberga 1560 J. von Berg, U. Neuber, Recueil des fleurs produictes (…) par Clemens non Papa, Thomas Cricquillon, et aultres excellens musiciens, ks. 3, Leuven 1569 P. Phalèse; wyd. nowe CMM VI/11

Je suis trop jeunette, na 5 głosów, pierwodr. 155013, Variarum linguarum tricinia…, t. 2, Norymberga 1560 J. von Berg, U. Neuber; wyd. nowe CMM VI/11

Jouyssance vous donneray, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Joyeulx vergier, na 4 głosy, pierwodr. Le second livre des chansons a quatre parties…, Antwerpia 1544 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

La chasse de lièvre, zob. Or escoutez

Le bergier et la bergière, na 5 głosów, rkp. Berlin, Deutsche Staatsbibliothek Ms. W 87; pierwodr. 154413, Variarum linguarum tricinia…, t. 2, Norymberga 1560 J. von Berg, U. Neuber, Mellange de chansons…, Paryż 1572 A. Le Roy, R. Ballard; wyd. nowe «Collectio operum musicorum batavorum saec. XV et XVI» XII, CMM VI/11

Le chant des oyseaux zob. Resveillez vous

Mille regretz, na 6 głosów, pierwodr. Selectissimae necnon familiarissimae cantiones…, Augsburg 1540 M. Kriesstein; wyd. nowe CMM VI/11

Mon cueur elist, na 4 głosy, pierwodr. Le parangon des chansons…, ks. 9, Lyon 1541 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/11

Mon pensement ne gist, na 4 głosy, pierwodr. Trente cincquiesme livre contenant XXIII chansons…, Paryż 1549 P. Attaingnant, Premier recueil des recueilz de chansons…, Paryż 1561 A. Le Roy, R. Ballard, pt. Premier recueil des recueils composé…, Paryż 1567 i 1573 A. Le Roy, R. Ballard; wyd. nowe CMM VI/11

Mon petit cueur, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe VI/11

Mon seul (bez tekstu), na 7 głosów, rkp. Utrecht, Bibliotheek der Rijkuniversiteit Cod. Lerma; wyd. nowe CMM VI/11

Mort et fortune, na 4 głosy, pierwodr. Le parangon des chansons…, [ks. 1], Lyon [1538] J. Moderne, Premier livre contenant XXV chansons nouvelles…, Paryż 1538 P. Attaingnant, H. Jullet, Paryż 1546 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Nesse pas chose dure, na 5 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

O doulx regretz, na 4 głosy, pierwodr. Trente quatriesme livre contenant XX. chansons nouvelles…, Paryż 1549 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

O malheureuse journee, na 5 głosów, rkp. Monachium, Bayerische Staatsbibliothek Mus. Ms. 1503a; pierwodr. 155013; wyd. nowe CMM VI/11

Or escoutez gentils (pt. La chasse du lièvre), na 4 głosy, pierwodr. Le dixieme livre contenant la Bataille a quatre de Clement Jannequin, avecq (…) deux Chasses de Lievre a quatre parties, et le Chant des oyseaux a troix…, Antwerpia 1545 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Or suis-je prins, na 4 głosy, pierwodr. 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Paine et travéil, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Par ung regard, na 3 głosy, pierwodr. Recueil des fleurs produites (…) par Clemens non Papa, Thomas Cricquillon, et aultred excellens musiciens…, ks. 3, Leuven 1569 P. Phalèse; wyd. nowe CMM VI/11

Plaisir nay plus, na 5 głosów, pierwodr. Vingt et six chansons musicales…, Antwerpia [1543] T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Plaist a dieu, na 3 głosy, pierwodr. Premier livre du recueil des fleurs produictes (…) par Clemens non Papa, Thomas Cricquillon, et aultred excellens musiciens…, Leuven 1560 P. Phalèse; wyd. nowe CMM VI/11

Pleust a dieu quil fust, na 6 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Plus de Venus, na 4 głosy, pierwodr. La fleur de chansons et quatreisme livre…, Antwerpia [1552] T. Susato

Plus en sera garde, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; wyd. nowe «Trésor musical» XIV (pt. Page du roi), CMM VI/11

Plus oultre, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; wyd. nowe «Das Musikwerk» XXII

Pour parvenir bon pied, na 4 głosy, pierwodr. Premier livre des chansons…, Antwerpia 1543 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Puisq’ainsi est, na 4 głosy, pierwodr. 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Puisq’ainsi est, na 4 głosy, pierwodr. 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Quant je suis au prez de mamye, na 5 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Qui ne l’aymeroit, na 8 głosów, pierwodr. Selectissimae necnon familiarissimae cantiones…, Augsburg 1540 M. Kriesstein, Le treziesme livre contenant vingt et deux chansons nouvelles…, Antwerpia 1550 T. Susato, z tekstem O Jesu Christe w: Cantiones triginta selectissimae (…) collectae et in lucem editae, per Clementem Stephani…, Norymberga 1568 U. Neuber; wyd. nowe «Trésor musical» XI (pt. Qui ne donnerait), CMM VI/11

Qui porra dire ou croire, na 6 głosów, rkp. Monachium 1508, Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Raison le veult, na 4 głosy, pierwodr. Trente quatreisme livre contenant XX. chansons nouvelles…, Paryż 1549 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Raison le veult, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; pierwodr. Trente quatriesme livre contenant XX. chanson nouvelles…, Paryż 1549 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Raison me dict, na 4 głosy, pierwodr. La fleur de chansons et second livre…, Antwerpia [1552] T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Raison requirt amour, na 6 głosów, pierwodr. Le treziesme livre contenant vingt et deux chansons nouvelles…, Antwerpia 1550 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Regret ennuy traveil, na 5 głosy, pierwodr. 155013

Resveillez vous cueurs endormis (pt. Le chant des oyseaux), na 3 głosy, rkp. Berlin, Deutsche Staatsbibliothek Ms. W 87; pierwodr. Le dixiesme livre contenant la Bataille a quatre de Clement Jannequin, avecq (…) deux Chasses de Lievre a quatre parties, et le Chant des oyseaux a troix…, Antwerpia 1545 T. Susato; wyd. nowe «Collectio operum musicorum batavorum saec. XV et XVI», CMM VI/11

Se dire je losoye, na 5 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Secourez moy Madame, na 4 głosy, pierwodr. Le second livre des chansons…, Antwerpia 1544 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Si je ne my plains, na 4 głosy, rkp. Cambrai 125–128; wyd. nowe «Trésor musical» XIV

Si le partir m’est dueil, na 4 głosy, pierwodr. 154412; wyd. nowe CMM VI/11

Si le secours que de longtemps, na 4 głosy, pierwodr. Le second livre des chansons…, Antwerpia 1544 T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Si mon traveil vous peult, na 6 głosów, rkp. Londyn 49–54; wyd. nowe CMM VI/11

Souffrir me convient, na 5 głosy, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Tant de travail, na 4 głosy, pierwodr. Le parangon des chansons. Neufviesme livre…, Lyon 1541 J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/11

Tousiours souffrir, na 5 głosów, pierwodr. 155013; wyd. nowe CMM VI/11

Tous les regretz, na 6 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Triste depart m’avoit, na 5 głosów, pierwodr. 154413; wyd. nowe CMM VI/11

Trop endurer, na 5 głosów, pierwodr. 155013; wyd. nowe CMM VI/11

Tu pers ton temps, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et six chansons musicales…, Paryż 1534 P. Attaingnant; wyd. nowe CMM VI/11

Ung jour viendra, na 5 głosów, pierwodr. Vingt et six chansons…, Antwerpia [1543] T. Susato; wyd. nowe CMM VI/11

Vostre beaulté plaisante, na 4 głosy, pierwodr. Vingt et sept chansons musicales…, Paryż 1533, P. Attaingnant, Hundert und fünfftzehen gutter newer Liedlein…, Norymberga 1544 J. Ott; wyd. nowe PGfM III, Berlin 1875, CMM VI/11

Vous estes trop jeune, na 4 głosy, pierwodr. La parangon des chansons…, [ks. 1], Lyon [1538] J. Moderne; wyd. nowe CMM VI/11

inne utwory świeckie:

Dezilde al cavallero, na 5 głosów, cancion, pierwodr. 154412, Villancicos de diversos autores…, Wenecja 1556 G. Scotto

S’io veggio totto, na 6 głosów, madrygał, pierwodr. La piu divina, et piu bella musica (…) per (…) Verdelot, et altri musici…, Wenecja 1541 A. Gardane, Madrigali di Verdelot et de altri autori…, Wenecja 1546 A. Gardane, Madrigali di Verdelot a 6…, Wenecja 1560 A. Gardane

Ponadto kompozycje Gomberta znajdują się w 14 drukach zbiorowych z lat 1546–89 oraz rkp.: Londyn, British Library Add 31390, Coimbra, Biblioteca Geral da Universidade 48, Uppsala, Universitetsbibliotek 87, Budapeszt, Muzeum Narodowe Ms. Bártfa 23 i in.

Edycje

Nicolas Gombert. Opera omnia (CMM), «Corpus Mensurabilis Musicae» VI, 11 t., wyd. J. Schmidt-Görg, Rzym 1951, 1954, 1963, 1957, 1961, 1964, 1968, 1970, 1974, 1975

«Collectio operum musicorum batavorum saec. XV et XVI» VIII, XII, wyd. F. Commer, Berlin 1839, [1858]

«Trésor musical» II, XI, XII, XIV, XVII, XX, wyd. R. I. van Maldeghem, Bruksela 1866, 1875, 1876, 1878, 1881, 1884

«Publikationen der Gesellschaft für Musikforschung» III, Berlin 1875

Sustinuimus pacem, «Das Chorwerk» XXIII, Wolfenbüttel 1933, przedr. 1950

Die Kunst der Niederländer, wyd. R. Lenaerts, «Das Musikwerk» XXII, Kolonia 1962