Gaultier [gotj´ɛ], Gautier Denis, zwany też Jeune Gaultier, Gaultier Le Jeune, Gaultier de Paris, *1603 lub XII 1602, †l (?) 1672 Paryż, francuski lutnista i kompozytor, stopień pokrewieństwa z Ennemondem, nazywanym niekiedy w źródłach jego „kuzynem” nie jest ustalony. Przypuszcza się, że był uczniem Ennemonda Gaultiera i Ch. Racqueta. Działał w Paryżu, gdzie ożenił się w 1635 r. i miał syna, lecz – jak się wydaje – nie był związany ściślej ani z dworem królewskim, ani jakimś innym.
Gaultier już przez współczesnych był mylony z Ennemondem Gaultierem, co utrudnia zarówno orientację w biografii jak ustalenie wykazu twórczości obydwu kompozytorów. Twórczość ich jest do siebie bardzo zbliżona, tak że i do dziel D. Gaultiera odnosi się charakterystyka utworów Ennemonda Gaultiera. Pewną jednak różnicę stanowi fakt, że D. Gaultier sam przygotował do druku zbiory utworów (drugi wykończył po jego śmierci uczeń, Montarcis) i przynajmniej współuczestniczył w zestawianiu rękopisu La rhétorique des Dieux. We wszystkich zbiorach tańce, czasem poprzedzone niemenzurowanym preludium, ułożone są według tonacji. Obrazuje to wczesny etap kształtowania suity, w którym zestaw tańców nie był jeszcze pomyślany całościowo i mogły one być przestawiane lub w ogóle pomijane. Mimo że twórczość D. Gaultiera (podobnie jak i Ennemonda) utrzymana jest wyraźnie w systemie dur-moll, w La rhétorique wyróżniono 12 części nazwanych wg modus, począwszy od doryckiego do hypojońskiego. Jest to jednak tylko chęć popisania się znajomością tych nazw w ramach mody na antyk, gdyż np. wszystkie utwory w części hypodoryckiej są w tonacji A-dur, a we frygijskiej – w fis-moll („część lidyjska” zbioru nie zawiera ani jednego utworu).
Literatura: O. Fleischer Denis Gaultier, „Vierteljahrsschrift für Musikwissenschaft” II, 1886; E. W. Häfner Die Lautenstücke des Denis Gaultier, Endingen, 1939; D. J. Buch The Coordination of Text, Illustration, and Music in a Seventeenth-century Lute Manuscript: La rhétorique des dieux, „Imago musicae” VI, 1989; D.J. Buch On Dating the Lute Music in La rhétorique des dieux: New Evidence from Watermarks, „Journal of the Lute Society of America” XXV, 1992.
Kompozycje
ponad 100 utworów lutniowych zachowanych w:
Pièces de luth de D. Gaultier sur trois different modes nouveaux, wyd. Paryż ok. 1670, wyd. faks. Genewa 1975
Pièces de luthe composées sur différens modes (zbiór J. Gallota), wyd. Paryż ok. 1670
Livre de tablature des pièces de luth de Mr G. S[ieu]r de Nève et de Mr Gaultier son cousin’, sur plusieurs diferents modes..., wyd. Paryż ok. 1672
Perrine Livre de musique pour le luth contenant une métode..., wyd. Paryż 1680
Perrine Pièces de luth en musique..., wyd. Paryż ok. 1680
La rhétorique des Dieux, rkp. sporządzony w Paryżu ok. 1652; także w innych rkp.
wiele utworów zachowało się równocześnie w różnych wymienionych źródłach
Ponadto dziełem D. Gaultiera jest zapewne wiele utworów opatrzonych w źródłach samym tylko nazwiskiem Gaultier
Edycje
La rhétorique des dieux et autres pièces de luth de D. Gaultier, wyd. A. Tessier, „Publications de la Société Française de Musicologie” seria I, t. 6 – faksymile, t. 7 – transkrypcja, Paryż 1932 (zawiera 98 utworów z Pièces de luth 1670, Livre de tablature ok. 1672 i La rhétorique des Dieux oraz 9 zachowanych w innych źródłach)
La rhétorique des dieux, wyd. D.J. Buch, «Recent Researches in the Music of the Baroque Era» LXII, Madison 1990
Oeuvres de Denis Gautier, wyd. M. Rollin i F.-P. Goy, «Corpus de luthistes français», Paryż 1996