Logotypy UE

Ellington, Duke

Biogram i literatura

Ellington [΄elyŋten] Duke, właśc. Edward Kennedy Ellington, *29 IV 1899 Waszyngton, †24 V 1974 Nowy Jork, amerykański kompozytor, pianista, kierownik słynnej orkiestry jazzowej. Od 7 r. życia uczył się gry na fortepianie, studiów kompozycji nie odbywał. Uczęszczał do Armstrong High School w Waszyngtonie. Szczególnie uzdolniony plastycznie, otrzymał stypendium na studia w Pratt Institute of Fine Arts w Brooklynie (Nowy Jork), z którego jednak zrezygnował. Przez pewien czas utrzymywał się z malowania reklam i dorywczego muzykowania. W latach 1922–26 występował z 5-osobową grupą The Washingtonians w nowojorskich klubach. W 1924 dokonał pierwszych nagrań ze swoją Duke Ellington Kentucky Club Orchestra. W 1927 otrzymał 5-letnie engagement do ekskluzywnego klubu Harlemu „Cotton Club”, gdzie stworzył 12-osobową orkiestrę; w 1932 powiększył obsadę do 14 osób. W 1933 Duke Ellington and His Famous Orchestra odbyła tournée po Europie. W orkiestrze Ellingtona grali wybitni muzycy, m.in. trębacze – B Miley, Cootie Williams, Freddie Jenkins, C. Anderson, C. Terry; puzoniści – J. Tizol, L. Brown, Joe „Tricky Sam” Nanton; saksofoniści – Johnny Hodges, H. Camey, Ben Webster, P. Gonsalves, W. Smith; klarneciści – B. Bigard, J. Hamilton; kontrabasiści – J. Blanton, O. Pettiford; perkusiści – L. Bellson, S. Woodyard. W latach 1938–67 stałym współpracownikiem Ellngtona był pianista B. Strayhorn, aranżer i współkompozytor większości pozycji repertuaru orkiestrowego. W 1943 rozpoczął Ellington serię własnych koncertów w Carnegie Hall, w 1951 wystąpił po raz pierwszy w Metropolitan Opera House, w 1957 w Town Hall. Od 1958 prawykonania koncertowych utworów Ellingtona odbywały się głównie na jazzowych festiwalach. Wielokrotnie koncertował w Europie, Ameryce Południowej i Azji; w 1970 był gościem na warszawskim „Jazz Jamboree”.

Osiągnięcia artystyczne Ellingtona weszły na trwałe do historii jazzu. Ellington jako leader swojej orkiestry stworzył uniwersalny a zarazem wybitnie indywidualny jazzowy styl orkiestralny. W Washington Wooble (1927), rezygnując ze stereotypowych formuł i konwencji instrumentacyjnych, po raz pierwszy posłużył się metodą dosłownej transkrypcji własnej improwizacji fortepianowej na orkiestrę. O ostatecznym kształcie kompozycji decydowały szczegóły, które ustalano na próbach, gdzie niekiedy całe partie utworu były „wyimprowizowywane” przez poszczególnych muzyków i grupy instrumentalistów, a dopiero później zapisywane. Taka kolektywna metoda pracy dawała w efekcie zespolenie partii zapisanych i improwizowanych, stylu orkiestrowego i stylu wykonawczego poszczególnych muzyków. Współpraca z wybitnymi muzykami, działającymi w zespole nie tylko w charakterze wykonawców ale rzeczywistych współtwórców, wzbogaciła skalę środków kolorystycznych orkiestry o szereg nowych efektów technicznych („jungle style effects”, „growl technique”). W technice orkiestracyjnej Ellington stosował innowacje, które do dziś przetrwały: oddzielenie sekcji saksofonów od grupy instrumentów dętych blaszanych, unisonowe prowadzenie saksofonów, po raz pierwszy w muzyce jazzowej użycie głosu ludzkiego jako jednego z instrumentów orkiestry (Creole Love Call, 1927), wykorzystanie kontrabasu w roli instrumentu melodycznego (J. Blanton), wprowadzenie elementów folkloru Ameryki Łacińskiej tzw. Latin rhythms; zastosowanie po raz pierwszy w nagraniach orkiestry sztucznego pogłosu.

Działalność kompozytorska Ellingtona odegrała w dziejach jazzu rolę pionierską. Ellington był pierwszym – w całym tego słowa znaczeniu – kompozytorem jazzowym. Skupiając swe zainteresowania przede wszystkim na problemie formy, wyprzedził o 20 lat rozbicie symetryczności i regularności formalnej, stosował bowiem nietypowe np. 20-, 10- i 14-taktowe okresy (Birmingham Breakdown, Reminiscin’in Tempo), a nawet wprowadził asymetryczność (Old Man Blues). W latach 40. poszukiwania Ellingtona koncentrują się wokół złożonych, rozbudowanych form orkietrowych, choć wydawało się, że forma cykliczna na terenie jazzu ma minimalną szansę rozwoju, zarówno z uwagi na improwizowany charakter muzyki, jak i uwarunkowania techniczne (m. in. ograniczenie czasowe zapisu dźwiękowego na ówczesnych płytach gramofonowych). Z punktu widzenia struktury i środków wykonawczych są to kompozycje bardzo różnorodne: od tzw. „miniature concerto form” (Echoes of Harlem, Clarinet Lament, A Portrait of Bert Williams, Concerto for Cootie) poprzez suity orkiestrowe, pod którym to pojęciem kryje się wiele różnych gatunków formalnych, do monumentalnych niemal form wokalno-instrumentalnych (A Drum is a Woman). Ellington skomponował ponadto, zwłaszcza we wczesnym okresie twórczości, pokaźną ilość drobnych utworów instrumentalnych i piosenek, które zyskały popularność równą słynnym przebojom. Większość z nich odznacza się charakterystyczną, liryczną, niekiedy wręcz sentymentalną ekspresyjnością i komunikatywną, bezpretensjonalną melodyką (Solitude, Prelude to a Kiss, Sophisticated Lady, Mood Indigo i in.). Swój styl gry na fortepian wykształcił Ellington w latach 20. pod wpływem pianistów tzw. „harlemowych” (Willie „The Lion” Smith, J.P. Johnson, T. „Fats” Waller), do których zresztą sam należał. Występował przede wszystkim we własnej orkiestrze, pozostając w całkowitej separacji od aktualnych kierunków jazzowej pianistyki.

Ellington był jedną z czołowych postaci w historii jazzu, a po śmierci Armstronga stał się bez wątpienia najwyższym autorytetem w dziedzinie jazzu, docenianym i popularnym nie tylko wśród szerokiej rzeszy słuchaczy; świadczą o tym tytuły naukowe – doktoraty honoris causa ośmiu wyższych uczelni, najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Medal Wolności. Niezwykle uroczyste obchody 70-lecia jego urodzin połączone z przyjęciem w Białym Domu urosły w Ameryce do wydarzenia w skali państwowej. Otaczająca go atmosfera ogólnego uznania, podziwu i szacunku to dowód, że Duke Ellington stał się w ostatnich latach przed śmiercią jednym z oficjalnych, żywych pomników amerykańskiej kultury muzycznej.

Literatura: D. Ellington Music is My Mistress, Garden City (Nowy Jork) 1973, wyd. niem. Monachium 1974 (zawiera spis kompozycji D. Ellingtona); L. Massagli, L. Pusateri i G.M. Volonté Duke Ellington’s Story on Records, 5 t., Mediolan 1966–69; B. Ulanov Duke Ellington, Nowy Jork 1946; N. Arnaud Duke Ellington, Paryż 1950; A. Hodeir Hommes et problèmes du jazz, Paryż 1954, wyd. pol. Ludzie i problemy jazzu, tłum. A. Kolasiński, J. Tyszkowski, Kraków 1961; G.E. Lambert Duke Ellington, Londyn 1958; R. Greene Duke Ellington, Zurych 1961; J. Radliński Obywatel Jazz, Kraków 1967; E.R. Montgomery Duke Ellington. King of Jazz, Champaign 1972; J.E. Berendt Das Jazzbuch. Von Rag bis Rock, Frankfurt n. Menem 1973, wyd. pol. Od raga do rocka – wszystko o jazzie, tłum. S. Haraschin, I. Panek, W. Panek, Kraków 1979.

Kompozycje

Instrumentalne:

Creole Rhapsody na orkiestrę,1931

Reminiscing in Tempo na orkiestrę, 1933

Clarinet Lament na orkiestrę, 1933

Echoes of Harlem na orkiestrę, 1935

Crescendo and Diminuendo in Blue na orkiestrę, 1937

Ko-Ko na orkiestrę, 1940

Concerto for Cootie na orkiestrę, 1940

Black, Brown and Beige na orkiestrę, 1943

Perfume Suite na orkiestrę, 1945

Deep South Suite na orkiestrę, 1946

Liberian Suite na orkiestrę, 1947

The Tattoed Bride na orkiestrę, 1948

Tone Parallels to Harlem na orkiestrę, 1950

Controversial na orkiestrę, 1951

Monologue-Duet-Threesome na orkiestrę, 1951

Night Creature na orkiestrę, 1955

Newport Jazz Festival Suite na orkiestrę, 1956

Such Sweet Thunder na orkiestrę, 1957

A Drum is a Woman na orkiestrę, 1957

Nutcracker Suite na orkiestrę, 1960

Peer Gynt Suite na orkiestrę, 1961

Suite Thursday na orkiestrę, 1961

Virgin Islands Suite na orkiestrę, 1966

70th Birthday Concert na orkiestrę, 1969

New Orleans Suite na orkiestrę, 1971

Afro-Eurasian Eclipse na orkiestrę, 1971

Togo Brava Suite na orkiestrę, 1973

Third Sacred Concert na orkiestrę, 1973

Sceniczne:

The River, balet, wyst. Nowy Jork 1970

muzyka do filmów:

Anatomia morderstwa, reż. O. Preminger i Paris Blues, reż. M. Ritt