Logotypy UE

Chojnacka, Elżbieta

Biogram

Chojnacka Elżbieta, *10 IX 1939 Warszawa, †28 V 2017 Paryż, polska klawesynistka i pedagog. W 1962 ukończyła studia w PWSM w Warszawie w klasie fortepianu M. Trombini-Kazuro. Naukę gry na klawesynie podjęła w Paryżu u A. van de Viele. W 1968 otrzymała I nagrodę w kategorii muzyki kameralnej w międzynarodowym konkursie w Vercelli. W 1970 zadebiutowała jako klawesynistka w Paryżu, gdzie osiadła na stałe. Występowała z recitalami i koncertami kameralnymi oraz w koncertach symfonicznych, m.in. z Cleveland Symphony, London Sinfonietta, Minneapolis Symphony i Orchestre de la Suisse Romande. Współpracowała z radiofoniami i stacjami telewizyjnymi. Nagrała wiele płyt z muzyką klasyczną i współczesną, dla firm Erato, Wergo, Adda, Auvidis, Polskie Nagrania. Największe znaczenie uzyskała jako interpretatorka muzyki współczesnej. Dokonała prawykonań utworów klawesynowych ponad 80 kompozytorów, m.in. I. Xenakisa, G. Ligetiego, F.-B. Mâche’a, M. Ohany, M. Nymana, F. Donatoniego, S. Bussottiego, S. Gubajduliny, C. Hallftera, W. Kotońskiego, K. Meyera, H.M. Góreckiego, Z. Krauzego, P. Szymańskiego, H. Kulenty. W latach 1995–2006 była profesorem klasy interpretacji współczesnej muzyki klawesynowej w Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu.

Została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. nagrodą SACEM za interpretację nowej muzyki francuskiej, francuskim Orderem Legii Honorowej, nagrodą „Orfeusza” za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na festiwalu „Warszawska Jesień”, Grand Prix du Disque Académie Charles Cros za nagranie wszystkich utworów na klawesyn Mauric e’a Ohany, nagrodą Stowarzyszenia Promocji Kultury im. A. Tansmana, doroczną nagrodą ZKP, złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Od 2018 w Rybnej koło Tarnowskich Gór działa Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej, organizujące od 2021 doroczny festiwal im. E. Chojnackiej.