Czas podsumowań
Ostatnie dni grudnia to czas wszelkich podsumowań. Jakie cele udało nam się zrealizować? Ile książek przeczytaliśmy? Ile osób obdarzyliśmy swoim uśmiechem?
Dla naszego zespołu to podwójnie ważny czas – kończy się kolejny rok pracy, ale też okres trwania drugiego etapu projektu. (Co nie oznacza, że zamierzamy spocząć na laurach. Przeciwnie – plany wciąż mamy ambitne!). Zanim jednak przejdziemy do rozpisywania postanowień noworocznych, chcemy podzielić się podsumowaniem efektów naszej dotychczasowej pracy.
PBM w liczbach
W I i II etap projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” zaangażowanych było 65 osób, mających za sobą około 1,5 tysiąca dni roboczych, co daje ponad 12 tysięcy godzin pracy. (Podpowiadamy – to całkiem sporo.)
Efekty tych zmagań może podejrzeć każdy zainteresowany odwiedzając portal Polskiej Biblioteki Muzycznej. W wyniku procesu digitalizacji w obu etapach projektu udostępniono prawie 17 tysięcy rekordów ikonograficznych oraz prawie 5 tysięcy rekordów w zbiorach nutowych.
Trzecim najważniejszym segmentem portalu, obok Ikonoteki i Nut, jest Encyklopedia Muzyczna. Dzięki współpracy zespołu projektowego z redaktorami i autorami opublikowaliśmy 3500 haseł online dostępnych dla każdego. Ze względu na rosnącą liczbę użytkowników z całego świata w ostatnich miesiącach został uruchomiony również wymagający proces tłumaczenia haseł encyklopedycznych na język angielski i udostępniania ich w serwisie.
Użytkownicy
A skoro o użytkownikach mowa… W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy witrynę odwiedziło 28 tysięcy użytkowników z całego świata.
Według prowadzonych statystyk najliczniej reprezentowana jest grupa użytkowników z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niderlandów i Chin, ale zainteresowanie zasobami PBM widoczne jest również w innych krajach, co doskonale obrazuje poniższa mapa.
Ranking popularności
W rankingu najchętniej odwiedzanych podstron PBM* w 2023 roku o pierwsze miejsce walczą wyszukiwarka Nut i Encyklopedia. Wyszukiwarka Ikonoteki depcze im po piętach, zajmując trzecie miejsce na podium.
Bohaterami najpopularniejszych haseł encyklopedycznych są Fryderyk Chopin, Zygmunt Noskowski i Franz Liszt.
Wśród najchętniej wyświetlanych dzieł ikonotecznych wymienimy:
- stronę tytułową wiedeńskiego wydania „Wariacji B-dur” na temat „Là ci darem la mano” op. 2 skomponowanych przez Fryderyka Chopina,
- afisz dotyczący inscenizacji Kupca weneckiego Williama Szekspira z muzyką Stanisława Moniuszki,
- litografię przedstawiającą widok na Kościół Miłosierdzia w Palma de Mallorca,
zaś w zbiorach nutowych rekordy popularności osiągnęły tytuły:
- The Singers na chór mieszany a cappella Aleksandry Chmielewskiej,
- Sonata per violino solo Grażyny Bacewicz
- oraz Jubilate per organo Augustyna Blocha.
Życzenia noworoczne
Na koniec składamy podziękowania dla Użytkowników portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej – to dla Was rozwija się ten serwis, a Wasza aktywność jest największą nagrodą dla zespołu PBM. Zachęcamy do częstych odwiedzin i odkrywania kolejnych interesujących materiałów.
Równocześnie życzymy muzycznych inspiracji i odkryć oraz pomyślności w realizacji osobistych i zawodowych planów w Nowym Roku. Niech każdy dzień przynosi satysfakcję i powody do uśmiechu.
Dziękujemy, że jesteście z nami
Zespół Polskiej Biblioteki Muzycznej
* Ranking własny sporządzony na podstawie statystyk odwiedzin na stronie Polskiej Biblioteki Muzycznej.
zurück zur Liste