Logotypy UE

Zborowski, Juliusz

Biogram, edycje i literatura

Zborowski Juliusz, *8 IV 1888 Lwów, †15 VI 1965 Zakopane, polski językoznawca, etnograf, znawca Podhala i Tatr. Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie podjął studia polonistyczne na UJ, uczył się też w Lipsku. W latach 1913–20 był nauczycielem w gimnazjum w Nowym Targu, a od 1918 do 1920 redaktorem „Gazety Podhalańskiej”; współpracował także z redakcjami „Echa Tatrzańskiego” (1918–19) i „Gazety Zakopiańskiej” (1921–23). W latach 1920–22 był prezesem Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, od 1922 kustoszem działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, a w latach 1922–65 pierwszym jego dyrektorem. Od 1918 członek Komisji Językowej PAU, od 1926 także Komisji Geograficznej oraz Etnograficznej. W 1955 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1962 honorowego obywatela Zakopanego.

Od 1911 Zborowski prowadził na Podhalu i w Tatrach badania językoznawcze, w latach 1914–16 pioniersko utrwalał na wałkach fonograficznych gwarę i muzykę podhalańską (m.in. nuty Bartusia Obrochty, współcześnie wydane na CD). Rezultatem jego prac jest ogromny zbiór leksykalny i muzyczny, kartoteki tekstów pieśni, obszerne materiały do planowanego, lecz nieukończonego słownika gwary podhalańskiej (wyd. współcześnie). Jest autorem ok. 600 prac z dziedziny językoznawstwa (m.in. Przyczynek do pochodzenia nazwy Tatr i Z góralskich nazw miejscowych i osobowych, „Język Polski” 1916 nr 1 i 1933 nr 3, Wskazówki do zbierania nazw geograficznych, Kraków 1923, O topograficzną nomenklaturę tatrzańską i Sprawa nomenklatury tatrzańskiej w dziejach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, „Przegląd Turystyczny” 1927 nr 7–8 i 1928 nr 9–10), etnografii (m.in. Moda i wieś góralska, „Ziemia” 1930 nr 19, W sprawie programu badań etnograficznych na góralszczyźnie, „Lud” XXVII, 1929), muzyki (m.in. Wspomnienia i O zagadnieniach zbierania melodyj ludowych, „Ziemia” 1934 nr 1–2 i nr 1–4, Zakopiańskie wspomnienia o Karolu Szymanowskim, „Kurier Codzienny” 1952 nr 79), historii i kultury Podhala, turystyki tatrzańskiej, muzealnictwa i in. Część prac, także korespondencji, została wydana po śmierci autora, część pozostała w rękopisach.

Zborowski, znany pod pseudonimami „Samuel” i „Baca”, należał do najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych badaczy Tatr i Podtatrza oraz do najpopularniejszych postaci Zakopanego. Odegrał ogromną rolę w rozwoju Muzeum Tatrzańskiego nie tylko jako instytucji muzealnej, ale także placówki wspierającej ochronę przyrody i zabytków, wyposażonej w bogatą bibliotekę, wydającej własne publikacje (m.in. „Rocznik Podhalański”), będącej ośrodkiem badań naukowych nad Podhalem i Tatrami odwiedzanym przez naukowców z całej Polski (przyjezdni badacze, zatrzymujący się pokojach gościnnych Muzeum, określanych żartobliwie Grand Hotelem, nierzadko podejmowali tematy inspirowane przez jego gospodarza). Przyjaźnił się z K. Szymanowskim, któremu wielokrotnie pomagał w różnych sprawach (m.in. związanych z Atmą), a także udostępniał mu swój zbiór pieśni podhalańskich. Zborowski wraz z innymi osobami oddanymi Zakopanemu, m.in. J.G. Pawlikowskim juniorem, H. i M. Rytardami, B. Romaniszynem, R. Malczewskim, A. Chybińskim, tworzył grono nazwane przez Szymanowskiego „pogotowiem ratunkowym kultury góralskiej”.

Literatura: S. Urbańczyk Śp. Juliusz Zborowski 8 IV 1888 – 15 VI 1965, „Język Polski” 1966 nr 1; J. Okoniowa Juliusz Zborowski i jego słownik, w: Słownik gwary Zakopanego i okolic, z materiałów Zborowskiego oprac. i uzup. zespół Instytutu Języka Polskiego PAN pod kier. J. Okoniowej, Zakopane–Kraków 2009; „Rocznik Podhalański” XIV, 2020 (zawiera materiały ogólnopolskiej konferencji naukowej „Juliusz Zborowski i jego dzieło. W 130-lecie Muzeum Tatrzańskiego”, m.in. artykuły: W. Pawlikowska Naukowy szlak Juliusza Zborowskiego, M. Małanicz-Przybylska, Nieoczywiste dziedzictwo Juliusza Zborowskiego. O wpływie nagrań archiwalnych na dziedzictwo muzyczne Podhala, M. Rak Juliusz Zborowski i badania gwary podhalańskiej, A. Kozak Juliusz Zborowski i kolekcja etnograficzna Muzeum Tatrzańskiego w latach 1918–1939, oraz wybrane listy).

Edycje

Pisma podhalańskie, 2 t., zbiór prac, oprac. i wybór J. Berghauzen, Kraków 1972 (zawiera też artykuły o Zborowskim)

Słownik gwary Zakopanego i okolic, z materiałów Zborowskiego oprac. i uzup. zespół Instytutu Języka Polskiego PAN pod kier. J. Okoniowej, Zakopane–Kraków 2009

płyta CD Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich… Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu vol. 1, nagrania Zborowskiego oprac. A. Szurmiak-Bogucka i Jacek Jackowski, wyd. Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Instytut Sztuki PAN, 2015