Logotypy UE

Voříšek, Jan Václav

Biogram i literatura

Voříšek [w’orszí:szek], Worzischek, Woržischek, Jan Václav Hugo, *11 V 1791 Vamberk (k. Rychnova nad Kněžnou), †19 XI 1825 Wiedeń, czeski kompozytor i pianista. Od 3. roku życia uczył się gry na fortepianie i śpiewu pod kierunkiem ojca, Václava Františka Voříška, nauczyciela, organisty i chórmistrza w Vamberku; mając 7 lat praktykował jako organista, komponował, opanował też grę na skrzypcach i wędrował jako pianista, docierając aż do Pragi. Wkrótce zamieszkał tam na stałe, a dzięki wsparciu właścicielki Vamberka, hr. Roziny Kolovratovej-Libštejnskiej, uczył się w latach 1802–10 w gimnazjum jezuickim na Małej Stranie, gdzie pełnił również obowiązki organisty. W 1804 odbył kurs teorii muzyki u V.J.K. Tomáška, który wysoko ocenił jego talent, sam zaś Voříšek do końca życia podkreślał wagę tych lekcji. W latach 1810–13 studiował filozofię, estetykę, matematykę i prawo na uniwersytecie im. Karola w Pradze, nie zaniedbując występów pianistycznych. Znalazłszy mentora w osobie wiedeńskiego melomana J.N. Ziziusa, przeniósł się w 1813 do Wiednia. Tam występował na wieczorach u Ziziusa, gdzie poznał m.in. Beethovena, J.N. Hummla, który prawdopodobnie udzielał mu lekcji, oraz J. i I. Sonnleithnerów i R.G. Kiesewettera – współzałożycieli (wraz z Ziziusem) Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu. W XII 1815 Voříšek wystąpił na koncercie inauguracyjnym tego towarzystwa, w 1819 został jego głównym dyrygentem i członkiem komitetu doradczego, a w 1825 członkiem zwyczajnym. Brał też udział w kameralnych koncertach towarzystwa oraz w organizowanych przez Kiesewettera Historische Hauskonzerte, od 1819 jako dyrygent. W 1820 zainicjował niedzielne koncerty kwartetowe; w tymże roku zapadł na gruźlicę. W 1822 ukończył studia prawnicze i został zatrudniony w Ministerstwie Wojny. W I 1823 został zastępcą organisty, a w VII tegoż roku – pierwszym organistą dworu cesarskiego. W 1824 otrzymał godność członka Steiermärkischer Musikverein w Grazu. Wskutek postępów choroby zrezygnował w I 1825 z funkcji na cesarskim dworze, zdołał jednak przed śmiercią ukończyć przeznaczoną dla Hofkapelle Mszę B-dur. Został pochowany na cmentarzu Währing w Wiedniu.

Wszechstronne uzdolnienia, pracowitość i walory osobiste Voříška zjednały mu sympatię i uznanie środowisk muzycznych Wiednia. W latach 1818–26 ukazały się tam niemal wszystkie jego ważniejsze utwory. Pamięć o Voříšku kultywowano przez wiele lat, wykonując w Hofkapelle Mszę, którą pisał w ostatnich miesiącach życia. Jego nazwisko ponownie stało się głośne dzięki pracy W. Kahla (1921), który uznał Voříška i V.J.K. Tomáška za pionierów romantycznej miniatury fortepianowej, samego zaś Voříška za twórcę gatunku impromptu; według nowszych źródeł termin ten pochodzi od wydawców lub krytyków. W 1934 nowym wydaniem Impromptus op. 7 Voříška zainicjowano serię «Musica Antiqua Bohemica», w której do naszych czasów wyszło drukiem wiele jego dzieł.

W twórczości Voříška znalazły odbicie liczne nurty stylistyczne, obecne w muzyce europejskiej I ćwierci XIX w., ale punktem odniesienia, do którego kompozytor stale powracał, były zaszczepione mu przez Tomáška zasady klasyczne; znalazły one wyraz w repertuarze form i gatunków, w zrównoważeniu środków wyrazu i niekiedy w bardziej bezpośrednich nawiązaniach stylistycznych. W centrum uwagi Voříška jako komponującego pianisty długo pozostawała muzyka fortepianowa. Zaznaczył się w niej silnie nurt brillante, wyrażający się głównie w stosowaniu wyjątkowo szybkich figuracji w najwyższym rejestrze partii prawej ręki, rozwijany jednak zawsze w oparciu o gatunki klasyczne (m.in. Introduction et Rondeau brillant op. 22, Variations di bravura op. 14). Na przeciwległym biegunie lokują się cykle 12 rapsodii op. 1 i 6 Impromptus op. 7, które podobnie jak eklogi Tomáška swój kształt wywodzą z formy sonatowej, poddanej silnej miniaturyzacji. Każdy z tych utworów odznacza się odrębnym odcieniem wyrazowym, którego nośnikiem jest tylko jedna przejrzysta myśl muzyczna, mająca postać otwartą jak temat w sonacie, lecz znacznie mniejszą skalę; dualizm planów tonalnych podkreśla jedynie krótki epilog, a subtelna technika przetworzeniowa służy utrwaleniu, nie zaś przekształcaniu pierwotnego wyrazu. W rapsodiach, zwłaszcza molowych, środki wirtuozowskie służą intensyfikacji wyrazu (np. wzburzone emocje w rapsodiach nr 3 i nr 7), przywołując skojarzenia z gatunkiem romantycznej etiudy. Prostsze fakturalnie impromptus przypominają preludia swymi rozmiarami i kwintowym następstwem tonacji poszczególnych ogniw w cyklu. Różnią się one od rapsodii (oraz eklog Tomáška) wybitnie lirycznym charakterem i umiarkowanymi tempami. Niekiedy widoczne są w nich ślady oddziaływania czeskiej muzyki ludowej (naprzemienność pulsu dwójkowego i trójkowego w Impromptu op. 7 nr 1). Ich intymny nastrój, kojarzony przez niektórych badaczy (m.in. K.G. DeLong) z biedermeierowskim ideałem prywatności i domowego zacisza, nie świadczy jednak o przeznaczeniu do amatorskiego muzykowania.

Od ok. 1820 w twórczości Voříška zaczęły pojawiać się wielkie formy instrumentalne, będące świadectwem poszukiwania nowych rozwiązań. W 4-częściowej Sonacie op. 5 na skrzypce i fortepian nawiązał Voříšek do osiągnięć Beethovena, wyposażając dzieło w wielką introdukcję i pełen rozmachu finał; w pisanej przez niemal cały okres choroby Sonacie op. 20 na fortepian zastosował 3-częściowy cykl, złożony wyłącznie z ogniw w tempie szybkim z centralnie usytuowanym scherzem, osiągając jednolitą formę, której wyraz emocjonalny podkreślony został użyciem niecodziennej tonacji b-moll. Powstała równolegle Symfonia D-dur swymi proporcjami i kontrapunktyczną fakturą orkiestrową odpowiada późnoklasycznemu ideałowi gatunku, a zarazem wyłamuje się zeń wskutek wprowadzenia nowych środków wyrazu w molowych ogniwach środkowych. Beethovenowski model scherza rozwinął kompozytor pod względem wyrazu dramatycznego (kompleksowe oddziaływanie motoryki, wielkie skoki, zaburzenia frazy, technika imitacyjna i molowy tryb) oraz wprowadził stylizację materiału melodycznego w części Andante na wzór barokowej arii instrumentalnej i skojarzył go z ekspresją tragiczną, pogłębioną za pomocą środków właściwych formie sonatowej. Podobna stylizacja ma miejsce w głęboko osobistym Agnus Dei z Mszy B-dur, która podporządkowana jest klasycystycznym tradycjom muzyki liturgicznej, uprawianej w Hofkapelle, i zawiera wiele kunsztownych fragmentów fugowanych oraz pełnych blasku fakturalnych rozwinięć substancji tematycznej (Gloria), świadczących o swobodzie w posługiwaniu się wielkimi masami dźwiękowymi.

Podkreślane dawniej znaczenie Voříška jako jednego z twórców nurtu miniaturyzacyjnego w muzyce fortepianowej XIX w. nie wydaje się obecnie tak oczywiste, trudno bowiem określić skalę recepcji jego dzieł. Voříšek niewątpliwie miał zmysł nowatora. Był jednym z pierwszych kompozytorów twórczo rozwijających pewne innowacje Beethovena, z którym łączyła go ponadto umiejętność tworzenia lapidarnych, pełnych wyrazu tematów. W jego ostatnich utworach (sonaty, Symfonia, Msza) można zaobserwować zespół cech romantycznych (silny subiektywizm, skłonność do wyrażania nastrojów tragicznych w połączeniu z użyciem ciemnych barw i nasyconej melodyki, inspiracje barokowe). Najważniejszy jest jednak niezwykle wysoki poziom artystyczny tych utworów, które obok dzieł Beethovena i Schuberta należą do najlepszych kompozycji, jakie powstały w Wiedniu w I ćwierci XIX wieku.

Literatura: O. Zuckerová J.H. Voříšek. Thematic Catalogue, Praga 2003; A. Fuchs Notizen über J.H. Worzischek, k.k. ersten Hoforganisten, „Monatbericht der Gesellschaft der Musikfreunde” 1829; W. Kahl Das lyrische Klavierstück Schuberts und seiner Vorgänger seit 1810, „Archiv für Musikwissenschaft” III, 1921; A. Simpson A Profile of J.V. Voříšek, „Proceedings of the Royal Musical Association” XCVII, 1970/71; V. Kyas Srovnání lyrických klavírních kusů V.J. Tomáska, J.H. Voříšek a F. Schuberta, „Časopis moravského muzea” LXII, 1977; V. Kyas Skladatel a pianista J.H. Voříšek v zrcadle dobových kritik, „Opus Musicum” XVIII, 1986; K.G. DeLong The Piano Rhapsodies of J.V. Voříšek, „Journal of the American Liszt Society” 1989 nr 26; V. Kyas J.H. Voříšek, F. Schubert, a Vídeň jejich doby, „Opus Musicum” XXI, 1989; J. Berkovec Vořískova mše B-dur, „Hudební věda” XXVII, 1990; V. Kyas Nové poznatky o J.H. Voříšek, „Časopis moravského muzea” LXXV, 1990.

Kompozycje i edycje

Kompozycje

orkiestrowe:

Symfonia D-dur 1823, wyd. Wiedeń 1825

Grand rondeau concertant D-dur op. 25, na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę, 1820, wyd. Wiedeń 1826

Introduction et Rondeau brillant D-dur op. 22, na fortepian i orkiestrę, 1817, wyd. Wiedeń 1826

Variations brillantes C-dur (na temat francuskiej pieśni La sentinelle), op. 6, na fortepian i orkiestrę, 1818, wyd. Wiedeń 1824, także wersje na 2 fortepiany oraz na fortepian i kwartet smyczkowy

Variations di bravura B-dur op. 14, na fortepian i orkiestrę, ok. 1820, wyd. Wiedeń 1823

Rondo espagnol d-moll op. 17, na fortepian i orkiestrę, ok. 1822, wyd. Wiedeń 1824

kameralne:

Rondo A-dur op. 11, na kwartet smyczkowy, wyd. Wiedeń 1822

Rondo über den beliebten Bolero E-dur op. 2, na skrzypce lub wiolonczelę i fortepian, 1818, wyd. Wiedeń 1819

Rondo A-dur op. 8, na skrzypce lub wiolonczelę i fortepian, ok. 1819, wyd. Wiedeń 1821

Sonata G-dur op. 5, na skrzypce i fortepian, 1819, wyd. Wiedeń 1820

Wariacje d-moll op. 9, na wiolonczelę i fortepian, ok. 1820, wyd. Wiedeń 1822

fortepianowe:

Sonata b-moll op. 20, 1824, wyd. Wiedeń 1825

Temat i wariacje B-dur op. 19, 1822, wyd. Wiedeń 1825

Fantazja C-dur op. 12, ok. 1821, wyd. Wiedeń 1822

12 rapsodii op. 1, 1813–1818, wyd. Wiedeń 1818

Impromptu B-dur, wyd. Wiedeń 1817

6 Impromptus op. 7, 1820, wyd. Wiedeń 1821

Impromptu F-dur, wyd. Wiedeń 1824

ronda

etiudy

tańce i inne

Uwertura c-moll op. 16, na 2 fortepianie, wyd. Wiedeń 1824

wokalno-instrumentalne:

kilkanaście pieśni solowych, m.in.:

Nevinnost, sł. V. Hanka, wyd. Praga ok. 1813

3 Lieder op. 10, 1815, wyd. Wiedeń 1824

3 Gedichte op. 21, 1815, wyd. Wiedeń 1825

Liebe op. 15, sł. C. Müchler, ok. 1815, wyd. Wiedeń 1824

Msza B-dur na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę, 1825

ofertoria

graduały

kantaty świeckie

 

Edycje

Symfonia D-dur, wyd. J. Racek, «Musica Antiqua Bohemica» XXXIV, Praga 1957

Sonata G-dur op. 5, na skrzypce i fortepian, wyd. J. i B. Štědroň, «Musica Antiqua Bohemica» XXX, Praga 1956

Sonata fortepianowa b-moll op. 20, wyd. L. Kundera, «Musica Antiqua Bohemica» IV, Praga 1949, 2. wyd. 1986 oraz wyd. D. Zahn, Monachium 1971

12 rapsodii op. 1, wyd. J. Racek, «Musica Antiqua Bohemica» LXXVIII–LXXIX, Praga 1978–79

Impromptus op. 7, wyd. V Helfert, «Musica Antiqua Bohemica» I, Praga 1934 oraz wyd. D. Zahn, Monachium 1971