Logotypy UE

Szostakowicz, Dmitrij

Biogram i literatura

Szostakowicz Dmitrij Dmitrijewicz, *25 (12) IX 1906 Petersburg, †9 VIII 1975 Moskwa, rosyjski kompozytor, pianista i pedagog. Szostakowicz wcześnie przejawił wyjątkowe zdolności muzyczne. Od 1915 pobierał lekcje gry na fortepianie u matki, następnie u I. Glassera, wtedy również zaczął komponować. W 1918 po raz pierwszy wystąpił jako pianista, a mając 13 lat rozpoczął studia w konserwatorium w Piotrogrodzie w klasie kompozycji M. Sztajnberga i fortepianu L. Nikołajewa. Po śmierci ojca (1922), zmuszony do utrzymywania rodziny, podjął pracę tapera w niemym kinie. W 1927 wziął udział w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom honorowy. Po 1930 ograniczył repertuar pianistyczny do własnych utworów.

Niezwykły sukces I Symfonii (1926), przedstawionej jako kompozycja dyplomowa, sprawił, że Szostakowicz otrzymał pierwsze zamówienie: na obchody 10. rocznicy rewolucji napisał II Symfonię. Od 1929 utrzymywał się jednak przede wszystkim z muzyki do filmów, współpracując z wieloma wybitnymi realizatorami, najczęściej G. Kozincewem. Władze coraz agresywniej próbowały instrumentalizować sztukę do celów politycznych i narzucać twórcom zasady realizmu socjalistycznego, niemniej Szostakowicz nie rezygnował z nowoczesnych technik i rozwijał indywidualny styl. Świadczą o tym jego najwybitniejsze dzieła z końca lat 20. i 1. poł. lat 30.: opery Nos i Lady Macbeth powiatu mceńskiego oraz IV Symfonia. W 1936 nastąpiły wydarzenia, które zasadniczo wpłynęły na dalsze życie i ewolucję twórczości Szostakowicza. W styczniu Stalin obejrzał Lady Macbeth i ocenił ją negatywnie, po czym z jego polecenia na łamach „Prawdy” ukazały się artykuły redakcyjne: Chaos zamiast muzyki (28 I) i Baletowy fałsz (6 II), w których potępiono operę oraz balet Jasny strumień. Kompozytora publicznie napiętnowano jako „wroga ludu”. Pierwsze wykonanie IV Symfonii, planowane na jesień 1936, Szostakowicz zmuszony był odwołać. Prawykonanie V Symfonii (1937), o której Szostakowicz miał się wyrazić, że jest „praktyczną odpowiedzią radziecką artysty na sprawiedliwą krytykę”, przyczyniło się do częściowej rehabilitacji kompozytora (wykonanie przygotował J. Mrawiński, który stał się pierwszym wykonawcą większości dzieł symfonicznych Szostakowicza do XII Symfonii w 1961). Wprawdzie utworów sprzed 1936 nadal nie pozwalano wykonywać, lecz oficjalnie Szostakowicza chwalono za realizm „zreformowanego” stylu. Rehabilitacja umożliwiła mu podjęcie pracy pedagogicznej w konserwatorium w Leningradzie (od 1938). Kwintet fortepianowy (1940) uhonorowano najważniejszym odznaczeniem w ZSRR – Nagrodą Stalinowską I stopnia. Podobnie wysokie odznaczenie (zbiorowe) za muzykę do trylogii filmowej o Maksymie zapoczątkowało serię nagród, jakimi wyróżniono ilustracje muzyczne Szostakowicza do filmów.

W 1941 po najeździć hitlerowskim na ZSRR kompozytor pozostał w rodzinnym mieście i rozpoczął pracę nad VII Symfonią. Okoliczności, w jakich powstawało dzieło nazwane potem Symfonią „Leningradzką”, wzbudziły ogromne zainteresowanie utworem. W grudniu 1942 Szostakowicza ewakuowano do Kujbyszewa, gdzie ukończył partyturę. Zyskał status bohatera narodowego, stworzono legendę, jakoby brał udział w obronie Leningradu w pożarowej grupie przeciwlotniczej. W 1945 Szostakowicz podjął pracę w konserwatorium w Moskwie; w 1947 przeprowadził się do stolicy na stałe. Przeżywał wówczas okres wyjątkowej aktywności twórczej. Rozpoczął operę Gracze, napisał VIII i IX Symfonię, I Koncert skrzypcowy, II i III Kwartet smyczkowy, II Trio fortepianowe, II Sonatę fortepianową oraz cykl pieśni do słów W. Raleigha, R. Burnsa i W. Szekspira. Przerwała go kolejna oficjalna nagonka. W Rezolucji o operze „Wielka przyjaźń” W. Muradelego z 10 II 1948 potępiono kompozytorów „przejawiających formalistyczne, antyludowe tendencje”, wśród nich Szostakowicza, S. Prokofiewa i A. Chaczaturiana. Szostakowicza zwolniono z pracy w konserwatorium w Leningradzie i w Moskwie. W III 1949 zakazano wykonywania jego VI, VIII i IX Symfonii oraz Koncertu fortepianowego. Dwukrotnie zmuszono go do publicznej samokrytyki. Równocześnie jednak wykorzystywano popularność Szostakowicza do celów propagandowych. W tym samym czasie, tj. w III 1949, na osobiste polecenie Stalina, udał się do Nowego Jorku w delegacji reprezentującej ZSRR na Panamerykańskim Kongresie Kultury i Obrony Pokoju – była to pierwsza z jego wielu takich podróży. W 1950 na II Wszechświatowy Kongres Pokoju przybył do Warszawy. W 1951 został deputowanym do Rady Najwyższej Republiki Rosyjskiej.

Pragnąc utrzymać się w zawodzie, Szostakowicz pisał prymitywne utwory polityczne (m.in. oratorium Pieśń o lasach oraz ilustracje do filmów). Równolegle komponował „do szuflady”, z nadzieją na poprawę sytuacji (I Koncert skrzypcowy, IV Kwartet smyczkowy, cykl pieśni Z żydowskiej poezji ludowej). Powrót muzyczny Szostakowicza na estrady ZSRR następował powoli, a każde nowe dzieło kontrolowano, czy realizuje postulaty „realizmu socjalistycznego”. Utwory użyteczne propagandowo i spełniające te wymogi wyróżniano nagrodami stalinowskimi. Próby odejścia od uproszczonego języka w innych dziełach ostro krytykowano. Spowodowało to polaryzację środowiska na obrońców i przeciwników kompozytora, przy czym najgorętsze dyskusje wywołały 24 preludia i fugi na fortepian oraz X Symfonia. Od poł. lat 50. sytuacja Szostakowicza ulegała stopniowej poprawie. W 1954 przyznano mu nagrodę „Za utrwalenie pokoju między narodami”, w 1958 Nagrodę Leninowską (za XI Symfonię „Rok 1905”). Z okazji 50. urodzin niektóre utwory przywrócono do repertuaru. W uchwale KC KPZR O naprawieniu błędów w ocenie opery „Wielka przyjaźń” stwierdzono, że „ocena twórczości poszczególnych kompozytorów w wielu przypadkach była bezpodstawna i niesprawiedliwa” (1958). Szostakowicz nigdy jednak nie potrafił już uniezależnić się od władz. W 1960 wstąpił do KPZR, a rok później XII Symfonię dedykował pamięci Lenina i przyjął nominację na stanowisko I sekretarza Związku Kompozytorów Republiki Rosyjskiej (do 1968). Nadal operował uproszczonym językiem, dystansując się od nowatorskich zdobyczy z młodości. Jednak XIII Symfonię bojkotowano przez kilka lat z powodu wykorzystanego w I części wiersza J. Jewtuszenki, poświęconego pamięci pomordowanych Żydów, i to pomimo zmian w tekście, dokonanych po prawykonaniu przez poetę, które kompozytor wprowadził do partytury. W latach 60. do repertuaru powróciło kilka wczesnych dzieł. Lady Macbeth powiatu mceńskiego z niewielkimi retuszami w partyturze i pod zmienionym tytułem jako Katierina Izmajłowa wystawiono w Moskwie (1963), a następnie na wielu scenach radzieckich i zagranicznych. Po raz pierwszy wykonano IV Symfonię. Wskrzeszono II i III Symfonię, przez lata oficjalnie uważane za nieudane, a później operę Nos (1974). Pierwszy festiwal w całości poświęcony muzyce Szostakowicza zorganizowano wprawdzie w Edynburgu (1962), lecz kolejne odbyły się w ZSRR (1964 Gorki, 1966 Wołgograd i Leningrad). W 1966 uroczyście obchodzono 60. urodziny kompozytora, honorując go tytułem Bohatera Pracy Socjalistycznej oraz (po raz trzeci) Orderem Lenina.

Od końca 1950 Szostakowicz cierpiał na chorobę pokrewną chorobie Heinego-Medina, stopniowo tracąc władzę w rękach i nogach. W poł. lat 60. zmuszony był zaprzestać występów pianistycznych. Po dwukrotnym złamaniu nogi poruszał się z trudem. W 1966 i 1971 przeżył dwa zawały serca, a na początku lat 70. stwierdzono u niego nowotwór płuc. Spędzając coraz więcej czasu w szpitalach, nie przestawał komponować. Nowatorstwo utworów z tych lat nie wywoływało już protestów władz, które widziały w Szostakowiczu czołowego twórcę realizmu socjalistycznego. Uległość i gotowość do politycznych kompromisów (w 1974 podpisał protest przeciwko dysydenckiej działalności A. Sacharowa) pozwalały wykorzystywać go w propagandowej roli komunisty i bojownika o pokój. Kompozytor w miarę możliwości zdrowotnych niemal do końca życia uczestniczył w życiu koncertowym, podróżował po świecie w związku z wykonaniami swojej muzyki (w 1959 był honorowym gościem III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), przyjmował nagrody i odznaczenia. Do najważniejszych, jakie otrzymał, należały członkostwa honorowego akademii artystycznych i naukowych: Kungliga Musikaliska Akademien, Sztokholm 1955, Akademie der Künste der DDR, Berlin 1955, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Rzym 1956, Royal Academy of Music, Londyn 1958, American Academy of Arts and Sciences 1959, UNESCO Music Council 1963, Bayerische Akademie der Schönen Künste, Monachium 1968, Académie des Beaux-Arts, Paryż 1975; otrzymał tytuł dra honoris causa uniwersytetu w Oksfordzie i Northwestern University w Evanston/Chicago 1973 oraz tytuł Commandeur dans l’Ordre des Arts et des Lettres 1958, nagrodę im. Sibeliusa, Helsinki 1958, złoty medal Royal Philharmonie Society, Londyn 1968, order Stern der Völkerfreundschaft NRD, Berlin Wschodni 1972, medal Lincoln Center, Nowy Jork 1973.

Był laureatem nagród stalinowskich I i II stopnia (1941, 1942, 1946, 1949, 1952), Nagrody Leninowskiej (1958), dwukrotnie Nagrody Państwowej im. Glinki (1968, 1974), trzykrotnie otrzymał Order Lenina (1947, 1956, 1966). Przyznano mu tytuły: Artysty Ludowego Republiki Rosyjskiej (1948), Artysty Ludowego ZSRR (1954) oraz Bohatera Pracy Socjalistycznej (1966).

Recepcja

Karierę muzyczną Szostakowicza zapoczątkowało entuzjastyczne przyjęcie I Symfonii wykonanej w konserwatorium w Leningradzie 12 V 1926. Utworem szybko zainteresowało się wielu dyrygentów i nastąpiła seria wykonań, m.in. w 1927 w Berlinie (B. Walter), w 1928 w Filadelfii (L. Stokowski) i Nowym Jorku (A. Rodziński), w 1929 w Warszawie (G. Fitelberg), a w 1931 symfonię poprowadził A. Toscanini. Kolejne utwory zrazu nie znajdowały uznania. Najbardziej eksperymentalne (I Sonata fortepianowa, Aforyzmy, II Symfonia, opera Nos) okazywały się nazbyt radykalne dla większości słuchaczy, a już tym bardziej nie spotykały się z aprobatą władz, które coraz silniej domagały się tworzenia sztuki przystępnej i politycznie zaangażowanej. Druzgocąca krytyka spotkała operę Nos. Doceniano wprawdzie talent Szostakowicza, zarzucano mu jednak brak szacunku dla tradycji, abstrakcjonizm formalny, fascynację muzyką lekką oraz jazzem i zbyt małe zaangażowanie polityczne. Dobrze przyjęto jedynie suitę z baletu Złoty wiek, a międzynarodową popularność zdobyła Piosenka na dzień dobry, czyli pieśń masowa z filmu Turbina 50 000 (1952).

Sukces porównywalny z I Symfonią odniosła opera Lady Macbeth powiatu mceńskiego. W 1934 premiera odbyła się niemal równocześnie w Leningradzie i Moskwie. Operą zainteresowano się za granicą i rok 1935 przyniósł bezprecedensową w muzyce współczesnej serię wystawień: w Buenos Aires, Zurychu, Cleveland (dyrygował A. Rodziński), nowojorskiej Metropolitan Opera House (A. Rodziński), w Filadelfii, Lublanie, Bratysławie, Sztokholmie i po raz drugi w Moskwie, tym razem w Teatrze Wielkim. Wykonawcy i publiczność zazwyczaj przyjmowali operę z entuzjazmem, krytycy natomiast negowali jej wartość; w Stanach Zjednoczonych recenzenci określili ją jako „muzykę pornograficzną i obsceniczną”. Lady Macbeth nie schodziła ze scen w ZSRR do 1936, gdy po oficjalnej krytyce zdjęto ją z repertuaru (wtedy też przestano wykonywać ją na Zachodzie).

Szczególny wydźwięk miał sukces V Symfonii (1937). Władze zaaprobowały ją jako przejaw socrealizmu, tymczasem publiczność dosłuchała się w utworze solidarności z tragedią narodu, który właśnie przeżywał okres największego terroru. Odtąd kolejne dzieła Szostakowicza, zwłaszcza symfonie, wielu słuchaczy odbierało jako protest przeciwko tyranii, traktując ich premiery niemalże jak narodowe święta. Wyjątkową pozycję Szostakowicza utrwaliła VII Symfonia, którą obwołano symbolem patriotyzmu i zapowiedzią zwycięstwa. Tuż po prawykonaniu w Kujbyszewie grano ją m.in. w Moskwie, Nowosybirsku, Taszkiencie, Erywaniu, Ałma-Acie, a nawet w oblężonym Leningradzie, gdzie w tym celu odwołano z frontu wielu muzyków, a na czas koncertu 9 VIII 1942 wstrzymano działania artylerii. O prawo do pierwszego wykonania nowego dzieła Szostakowicza za granicą rywalizowali najwybitniejsi dyrygenci, zdobył je Toscanini, który z orkiestrą NBC poprowadził Leningradzką 19 VII 1942 w Nowym Jorku. W sezonie 1942/43 VII Symfonię wykonano w Stanach Zjednoczonych 62 razy. Dwa lata później podobnej sensacji oczekiwano po VIII Symfonii, toteż pierwsze wykonanie 2 IV 1944 w Nowym Jorku pod dyrekcją Rodzińskiego transmitowały 134 radiostacje w Stanach Zjednoczonych i 99 w państwach Ameryki Łacińskiej.

W ZSRR konsekwencją potępienia kompozytora w 1948 za tzw. formalizm i kosmopolityzm stało się usunięcie jego dzieł z życia muzycznego. Na Zachodzie natomiast wykonywano je nadal, a polityczna nagonka przysparzała kompozytorowi popularności. Zimna wojna sprzyjała zainteresowaniu artystą, postrzeganym jako symbol zniewolonego talentu. Pomimo szykan władze nie przestawały uznawać Szostakowicza za czołowego kompozytora radzieckiego, jeśli tylko mogły spożytkować to propagandowo. Spektakularny dowód oficjalnej popularności Szostakowicza dał J. Gagarin, gdy podczas pierwszego lotu w kosmos odśpiewał jego pieśń Ojczyzna słyszy, ojczyzna wie (z op. 86). Na temat Szostakowicza upowszechniano tendencyjne, często nieprawdziwe informacje; nieporozumienia potęgowały bezładne, często sprzeczne wypowiedzi samego kompozytora, na podstawie których budowano oficjalne interpretacje jego muzyki. Niektórzy widzieli w Szostakowiczu oportunistę, inni doceniali jego działania świadczące o sprzeciwie wobec dyktatury, jeszcze inni traktowali go jak kogoś, kto udając nie całkiem normalnego („jurodiwego”), w sposób celowo zagmatwany wypowiada się niezgodnie z obowiązującą ideologią. Uwikłanie polityczne Szostakowicza potęgowała rosyjska tradycja, przypisująca twórcom misję w relacjach naród-władza oraz fakt, iż wiele jego dzieł inspirowała sytuacja polityczna.

Muzyka Szostakowicza pojawiała się w repertuarze najwybitniejszych wykonawców światowych, głównie w programach tradycyjnych koncertów symfonicznych i kameralnych. Zwolennicy nowoczesności natomiast, zwłaszcza w RFN i Francji, uważali Szostakowicza za konserwatystę niezasługującego na uwagę. W Europie Wschodniej przedstawiano go jako jednego z najważniejszych twórców XX w. Opinia taka od końca lat 50. budziła sprzeciw przede wszystkim w Polsce, gdzie muzykę Szostakowicza tolerowano, ale raczej nie ceniono. Rozbieżność między kryteriami ocen stosowanymi wobec nowej muzyki, a repertuarowymi sukcesami utworów Szostakowicza sprawiała, że długo widziano w nim talent wielki, lecz zmarnowany przez system polityczny. Opinii tej sprzyjała sama twórczość: dzieła oryginale i doskonałe technicznie (opery, większość symfonii, koncertów i muzyka kameralna) sąsiadują z utworami nijakimi, niekiedy nawet prymitywnymi (kantaty, operetka, pieśni masowe, muzyka popularna). Dwuznaczności narosły po śmierci Szostakowicza, do czego przyczyniło się opublikowanie przez mieszkającego w Stanach Zjednoczonych rosyjskiego emigranta S. Wołkowa Świadectwa… (Nowy Jork 1979), reklamowanego jako pamiętniki kompozytora. Mimo że książka jest apokryfem, odegrała wielką rolę, ukazując uwikłanie artysty w radziecki totalitaryzm. Nasiliła jednak skłonność do interpretowania przez pryzmat polityki całej twórczości Szostakowicza, niekiedy w karykaturalnie przerysowany sposób. Debaty nad autentycznością Świadectwa… uczyniły z Szostakowicza postać powszechnie znaną, gdyż dotyczyły problemu wolności twórcy i jej instytucjonalnych ograniczeń. Inspirowało to z kolei innych twórców, kompozytor stał się bohaterem filmu fabularnego (Testimony, reż. T. Palmer), sztuki teatralnej (Kurs mistrzowski D. Pownalla), opery (Dymitr, czyli artysta i władza L. Lombardiego).

Emocjonalna sugestywność i przystępność muzyki Szostakowicza przyczyniły się do tego, iż od lat 80. należy ona do obiegowego repertuaru światowego. Nieustannie dokonuje się nagrań kompletów symfonii i kwartetów smyczkowych, wprowadza do repertuaru partytury uznane za zaginione (balety, wczesne ilustracje filmowe, niektóre cykle pieśni). Nawet utwory marginalne trafiają do szerokiego obiegu (Walc z suity na orkiestrę estradową, spopularyzowany przez film Oczy szeroko zamknięte S. Kubricka, mylnie określany jako walc z II Suity na orkiestrę jazzową). Towarzystwa im. Szostakowicza na całym świecie skupiają entuzjastów jego twórczości, pływa transatlantyk nazwany imieniem kompozytora, a na Antarktydzie znajduje się półwysep mianowany jego nazwiskiem.

Droga twórcza

1919–1936

W utworach pochodzących z lat studiów dostrzegalne są wpływy różnych tradycji: Rimskiego-Korsakowa i Borodina w Scherzu fis-moll, wczesnego Strawińskiego i Prokofiewa w Scherzu Es-dur, Musorgskiego w Dwóch bajkach Kryłowa. Oryginalnością w zakresie środków muzycznych i ekspresji wyróżnia się I Symfonia.

Ukończywszy studia, Szostakowicz wkroczył w okres intensywnych poszukiwań. Jego twórczość po 1926 jest wyjątkowo różnorodna gatunkowo i stylistycznie: 2 opery, 3 balety, 3 symfonie, drobne utwory na orkiestrę, Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową, 2 cykle pieśni, 3 utwory fortepianowe, 8 ilustracji filmowych i 7 teatralnych, pieśni masowe, instrumentacje cudzych utworów. Sięgał po niekonwencjonalne środki techniczne, zbieżne z poszukiwaniami zachodniej awangardy. W I Sonacie fortepianowej zerwał z tonalnością, uprzywilejował dysonanse i motorykę, klasterami w najniższym rejestrze uzyskał brzmienia perkusyjne. W Aforyzmach na fortepian narrację skondensował do webernowskich rozmiarów (najkrótsza, 8-taktowa Elegia trwa 46 sekund), beztaktowo zapisał Nokturn, flażolety fortepianowe zastosował w Marszu żałobnym, punktualistyczny Kanon zanotowany na trzech pięcioliniach rozpoczął atonalnym motywem. W II Symfonii połączył skrajnie różne estetyki: konstruktywistyczną (część instrumentalna) z prowokacyjnie prymitywną (wokalny finał). Atematyczną myśl początkową intonują instrumenty smyczkowe w coraz drobniejszych wartościach rytmicznych. Na tle narastającego szumu i pozornego chaosu instrumenty dęte grają atonalne motywy. Złożona polifonia antycypuje awangardowe środki z lat 60. (zwłaszcza G. Ligetiego): w 13-głosowym fugato (epizod środkowy) zagęszczanie faktury doprowadza do powstania rozedrganej plamy brzmieniowej – ruchomego klasteru. Tymczasem chór w ostatnim epizodzie śpiewa, a miejscami nawet skanduje agitacyjny wiersz. Polem eksperymentów stała się dla Szostakowicza nawet muzyka filmowa. W Samotnej niezwykle brzmi fragment przeznaczony na flet piccolo, mały klarnet, 2 fagoty i kontrafagot (V część).

Kulminację eksperymentów przyniosła opera Nos. Warstwę wokalną zdominował recytatyw, a sarkazm i groteskę gogolowskiego tekstu potęgują efekty muzyczne. Główna partia majora Kowalowa wymaga wokalizy na tonach harmonicznych. Brzmienie czelesty i perkusji naśladuje koński tętent, czkawkę pijaków imituje partia harfy, skrzypce solo i grupy instrumentów dętych drewnianych, a golenie ilustrują flażolety kontrabasów. Przejaskrawienia i deformacje tradycyjnych środków wspomagają politonalne nawarstwienia, ostentacyjne odstępstwa od tonalności, złożoność rytmu i metrum oraz komplikacje polifoniczne, z którymi Szostakowicz zestawił proste harmonie, groteskowe marsze i galopy, pospolite motywy. Recytatywny styl partii wokalnej oraz daleko posunięta samodzielność kolejnych epizodów sprawiły, że orkiestra w operze Nos, acz niezbyt liczna, pełni bardzo ważną rolę. Wartki bieg akcji wspomagają nieustanne zmiany instrumentacji. Na same instrumenty przeznaczone są obszerne epizody pomiędzy scenami, jak antrakt przed drugą sceną – pierwszy w historii utwór wyłącznie na perkusję, napisany trzy lata przed Ionisation Varèse’a.

W kolejnych dziełach do głosu doszła fascynacja modną w latach 20. ekspresjonistyczną groteską, którą Szostakowicz poznał we wczesnych dziełach „Grupy Sześciu”. W III Symfonii zamierzał stworzyć muzykę możliwie najprostszą, toteż dzieło jest tonalne, niezwykle pogodne, a przy tym obfituje w niekonwencjonalne pomysły harmoniczne oraz instrumentalne. Są tu parodie galopów, echa pieśni masowych, a kulminację tworzy parafraza banalnego marsza grana przez rogi i mały bęben. Kompozytor wykorzystał w III Symfonii kilkadziesiąt tematów, przy czym każdy pojawia się tylko raz. Od eksperymentów Szostakowicz odstąpił w baletach i utworach fortepianowych. Balety Złoty wiek, Sworzeń i Jasny strumień z założenia były eklektyczne i graniczyły z muzyką rozrywkową oraz jazzem. Dzięki nietypowym rozwiązaniom fakturalnym lub wykorzystywaniu rejestrów wbrew tradycji (np. Biurokratę w Sworzniu gra flet piccolo, fagot i glissandujący puzon) zachowują jednak ekscentryczno-satyryczny charakter. Niejednorodność cyklu 24 preludiów na fortepian wynikła z nawiązań do różnych tradycji: Chopina, Skriabina, Mahlera, Rachmaninowa i Prokofiewa. W zbliżonym do neoklasycyzmu Koncercie na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową brak stylistycznej jednolitości potęgują cytaty, parodie, persyflaże i celowo banalna tematyka.

Syntezę dotychczasowych doświadczeń Szostakowicza prezentuje Lady Macbeth powiatu mceńskiego oraz IV Symfonia. W operze momenty tragiczne sąsiadują z pozornie banalnymi. Są epizody o złożonej polifonii (2. obraz, passacaglia w interludium między 4. i 5. obrazem) i niekonwencjonalne efekty brzmieniowe (naturalistyczna scena miłosna, epizod na posterunku). Ostatni akt przenika głęboki pesymizm – atmosfera, która zdominowała twórczość Szostakowicza w późniejszych latach, czytelne jest tu nawiązanie do oper Musorgskiego. W IV Symfonii Szostakowicz objawił skłonność do monumentalności i tragizmu – cech znamiennych dla jego późniejszej twórczości, dał też wyraz swojej miłości do muzyki Mahlera. Utwór okazał się ostatnim dziełem, w którym – posługując się własnym, bardzo już wysublimowanym językiem – Szostakowicz zmierzał w przyszłość wraz z czołówką zachodnioeuropejskiej awangardy. Wydarzenia w 1936 brutalnie położyły temu kres.

1937–1948

Naturalną ewolucję stylu Szostakowicza przerwała polityczna nagonka, niemniej symptomy zmian, które pozwoliły mu odnaleźć oryginalną drogę również w sytuacji narzuconej przez warunki zewnętrzne, wcześniej pojawiły się w Lady Macbeth, Sonacie wiolonczelowej i IV Symfonii. Stopniowo rezygnował w nich z nowatorskiej polifonii i niekonwencjonalnych efektów brzmieniowych, odstępował od atonalności i upraszczał rytmikę, natomiast zwracał się ku tradycji symfonicznej wywodzącej się od Beethovena, Czajkowskiego i Mahlera. Po 1937 głównym gatunkiem w twórczości Szostakowicza stała się symfonia i do 1945 nowe dzieła powstawały z dwuletnią regularnością. Dla utworów napisanych w latach 1938–48 typowe były skale modalne i tradycyjne schematy formalne (ABA, sonata, wariacje itp.). Wzrosło znaczenie łatwo uchwytnej melodii oraz pracy motywicznej. Rezygnując z prowokacyjnego eklektyzmu, Szostakowicz wypracował język znacznie bardziej osobisty, a równocześnie skierowany do szerokiego kręgu odbiorców, choć pod zewnętrzną prostotą z zasady kryła się kunsztowna technika, zwłaszcza polifoniczna. Przede wszystkim jednak powstawała wtedy muzyka dramatyczna, nierzadko tragiczna, z zakamuflowanym programem, wzmacnianym niekiedy cytatami i reminiscencjami.

Dojrzały styl Szostakowicza reprezentuje V Symfonia, która ekonomią środków, a zarazem mistrzostwem w ich stosowaniu przewyższyła wcześniejsze symfonie. Wszystkie części oprócz Scherza emanują ogromną siłą wyrazu. Pompatyczne akordy w kodzie, jakkolwiek w trybie majorowym, brzmią przejmująco, bynajmniej nie potwierdzając słów kompozytora wypowiedzianych na użytek władz: „w finale Symfonii próbuję rozwiązać tragiczne motywy pierwszych części, w pełnym życia, optymistycznym planie”. O ile forma V Symfonii nawiązywała do wzorca klasycznego, to w VI Symfonii początkowe Largo trwa prawie 20 minut, a dwie następne, coraz szybsze części (Allegro i Presto), niewiele ponad 5 minut każda. Kontrast wyrazowy między nimi jest niezwykle silny: po dramatycznym Largo następuje żartobliwo-złowieszcze Scherzo i Presto, graniczące z muzyką popularną. Uosobieniem sztuki patriotycznej stała się VII Symfonia „Leningradzka”. Monumentalne rozmiary (ok. 75 minut) i obsada (wielką orkiestrę wzmacnia dodatkowa grupa instrumentów dętych blaszanych) idą w parze z czytelną programowością. Karykaturalny marsz (część I), nazywany „tematem inwazji”, ilustrować ma zbliżanie się nawałnicy wojennej; powtarza się 12 razy na tle ustawicznego crescenda orkiestry (koncepcja potęgowania dynamiki analogiczna do Bolera Ravela).

Reakcję na wydarzenia wojenne stanowiła także VIII Symfonia, znacznie jednak oryginalniejsza od poprzedniej. Podstawą harmonii są indywidualne skale Szostakowicza. Fakturę wielu ustępów determinuje kunsztowna polifonia. W Passacaglii (część IV) temat i kontrapunktujące go wariacje kończą się i rozpoczynają nierównocześnie, toteż obie warstwy rozmijają się, podobnie jak to później miało miejsce w technice łańcuchowej Lutosławskiego. Wyraźne są nawiązania do wcześniejszych utworów – cecha, która odtąd nasilała się w muzyce Szostakowicza. Tak więc Adagio powtarza założenia formalne I części V Symfonii, fragment Toccaty jest wariantem finału IV Symfonii, końcowe Allegretto przypomina formę fugi z IV Symfonii. Podobnie dzieje się w IX Symfonii, gdzie trzy ostatnie części wykonywane są attacca, powtarzając ideę konstrukcyjną z VIII Symfonii, choć za pomocą diametralnie odmiennych środków. W dojrzałym dorobku symfonicznym Szostakowicza, zdominowanym przez monumentalne formy i dramatyczną ekspresję, niewielkie rozmiary i pogodny charakter wyrazowy czynią z IX Symfonii dzieło nietypowe. Serię wielkich dzieł orkiestrowych z tego dziesięciolecia dopełnił I Koncert skrzypcowy, będący rodzajem symfonii koncertującej o „programie emocjonalnym” nieustępującym symfoniom. Wyraźnie wyeksponowany temat Scherza (część II), spokrewniony z żydowską muzyką ludową, stanowił reakcję kompozytora na powojenną falę antysemityzmu w Rosji.

W tym okresie Szostakowicz zwrócił się ku kameralistyce. Wybitnym osiągnięciem stał się klasycyzujący Kwintet fortepianowy oraz dramatyczne II Trio fortepianowe. W Kwintecie, podobnie jak w bliskiej mu czasowo VI Symfonii, stapiają się najbardziej tradycyjne cechy języka Szostakowicza. Modalizmy i sposób kształtowania melodyki wzorowany na rosyjskiej klasyce sąsiadują z nawiązaniami do bachowskiej polifonii. Spośród trzech kwartetów smyczkowych dopiero w trzecim Szostakowicz osiągnął mistrzostwo porównywalne z symfoniami. Faktura miejscami jest bardzo złożona, niemal symfoniczna, kiedy indziej cechuje ją skrajna prostota. Przykładem może być poboczny temat II części, w którym wszystkie instrumenty wykonują pianissimo proste akordy, słychać więc jedynie miarowy rytm i nieznacznie zmieniającą się harmonię. Interesująco zapowiadała się opera Gracze wg Gogola, którą Szostakowicz porzucił po skomponowaniu zaledwie ok. 40 minut muzyki stylistycznie pokrewnej IX Symfonii. Dzieł okazjonalnych powstało w tych latach mniej niż w poprzednim okresie.

1949–1961

Potępienie Szostakowicza za „formalizm” w 1948 rzutowało na jego sytuację życiową, a w konsekwencji na twórczość. Do 1956 politycy oczekiwali od twórców dzieł przede wszystkim propagandowych, właściwie nie dopuszczając odstępstw od prymitywnie pojętego socrealizmu. Szostakowicz pisał więc niektóre utwory stanowczo poniżej swoich możliwości, za to w zgodzie z oczekiwaniami partii, w innych jednakże kontynuował swoje najlepsze osiągnięcia. Komponował też proste utwory, w znacznej mierze pozbawione rysów indywidualnych (Concertino na 2 fortepiany, II Koncert fortepianowy, Pieśni hiszpańskie itd.). Dorobek „oficjalny” stworzyły: oratorium Pieśń o lasach, wspierające stalinowską ideę zalesiania nieużytków, kantata Słońce świeci nad naszą ojczyzną, 10 poematów do słów rewolucyjnych poetów, muzyka do filmów propagandowych (Spotkanie nad Łabą, Upadek Berlina, Niezapomniany 1919), operetka Moskiewskie Czeriemuszki, romanse i pieśni do sł. J. Dołmatowskiego, drobne utwory okolicznościowe oraz XII Symfonia „Rok 1917”. Utwory te bywają niekiedy wręcz prymitywne, pozbawione cech indywidualnych. Pieśń o lasach stanowi bodaj najjaskrawszy przejaw socrealistycznej estetyki końca lat 40. Banalna aria (Przyszły spacer), pieśń masowa (Stalingradczycy wychodzą na czoło) i płytki patos części skrajnych stanowią wyraźne koncesje na rzecz socrealizmu, czasami daje jednak o sobie znać mistrzostwo techniczne kompozytora (finał Chwała z fugą o tematach stylizowanych na ludowo), a niektóre fragmenty dorównują symfonice (początek Wspomnienia przeszłości).

Najważniejsze dzieła powstawały „do szuflady”, bez szans na rychłe wykonanie, a dotyczyło to głównie cyklu pieśni Z żydowskiej poezji ludowej, sprowokowanego eskalacją antysemityzmu. Kompozytor coraz częściej zwracał się ku kameralistyce, którą traktował jako intymną wypowiedź, dopuszczającą swobodniejszy dobór środków i odstępstwo od optymistyczno-patetycznego wzorca ekspresji. Sprzyjała temu również przyjaźń z członkami Kwartetu im. Beethovena, który wykonywał wszystkie nowe utwory kameralne Szostakowicza. Powstało 5 kolejnych kwartetów smyczkowych (IVVIII), obfitujących w oryginalne rozwiązania fakturalne. Niezwykłe brzmienie I części IV Kwartetu wynika m.in. z 6-głosu w bardzo rozległym rejestrze; harmonię wzbogacają modalizmy. W II części V Kwartetu dwoje skrzypiec i altówka grają pianissimo w odstępie dwóch oktaw, przy czym pierwsze skrzypce w najwyższym rejestrze kontrapunktują wiolonczelę w najniższym. Źródłem niekonwencjonalnych efektów jest m.in. równoczesna gra arco i pizzicato na jednym instrumencie (wiolonczela, V Kwartet). Do kwartetu przenikała ekspresja i dramaturgia właściwa symfonice Szostakowicza, co najsilniej uzmysławia V Kwartet. Oba gatunki niejednokrotnie wykazywały pokrewieństwa tematyczne bądź dramaturgiczne; np. tematyka Andantina z IV Kwartetu nawiązywała do Passacaglii z I Koncertu skrzypcowego, a tematyka V Kwartetu antycypowała tematykę X Symfonii. Poczynając od VII Kwartetu, kameralistyka zaczęła się jednak usamodzielniać. Pewien wyjątek stanowiła emocjonalno-biograficzna „programowość” dramatycznego VIII Kwartetu, spokrewniona z VIII i X Symfonią. Podstawowe tematy pochodzą z utworów Szostakowicza, skomponowanych w różnych okresach, przy czym dobór cytatów podyktowany został względami nie tyle muzycznymi, co osobistymi. We wszystkich częściach pojawia się motyw (wcześniej obecny w X Symfonii) oparty na inicjałach nazwiska kompozytora wg pisowni niemieckiej (Dmitri Schostakowitsch): d-es-c-h.

Z okazji 200. rocznicy śmierci J.S. Bacha powstały 24 preludia i fugi. Są w cyklu utwory nawiązujące do Bacha (Preludium cis-moll) i do dramatów Musorgskiego (Preludium es-moll). Sąsiadują ze sobą utwory dramatyczne (Preludium b-moll, Fuga h-moll), groteskowe (Preludium fis-moll, Fuga As-dur) i liryczne (Preludium f-moll, Fuga g-moll). Wiele nawiązuje do rosyjskich tradycji poprzez modalność i ukształtowanie melodii (Preludium c-moll, Fuga d-moll), inne oparte są na indywidualnych skalach Szostakowicza (fugi As-dur i Es-dur).

Kulminacyjny punkt tego okresu stanowi X Symfonia, w zamierzeniu kompozytora jego rozrachunek ze stalinizmem. Gwałtowne Scherzo (część II), grane niemal bez wyjątku tutti fortissimo, zgodnie ze słowami Szostakowicza przedstawia „muzyczny portret zbrodniczego tyrana”. „Programowość” potęguje cytat z wstępu do Borysa Godunowa Musorgskiego (początek II części) i motyw d-es-c-h (część III). X Symfonia zamknęła serię dzieł orkiestrowych o ogólnym, pozamuzycznym programie (z wyjątkiem IX), który można by określić jako sprzeciw wobec zła i tyranii. Następna symfonia („Rok 1905”) przypomina raczej poemat symfoniczny, zainspirowany „obrazami” sugerowanymi przez tytuły kolejnych części attacca: I. Plac pałacowy, II. 9 stycznia, III. Wieczna pamięć, IV. Dzwon alarmowy. Materiał tematyczny XI Symfonii tworzą pieśni rewolucyjne oraz motywy Szostakowicza, często stylizowane na melodie rewolucyjne i ludowe, co sprawiło, że uznano ją za reprezentacyjną dla późnego socrealizmu. Podobny charakter ma XII Symfonia, którą również tworzą cztery „obrazy” attacca: I. Rewolucyjny Piotrogród, II. Razliw, III. Aurora, IV. Zorza ludzkości. Pozbawiona cytatów, napisana jest językiem prostszym niż XI Symfonia i nierzadko uderza w patetyczny ton, podobnie jak inne utwory Szostakowicza o wydźwięku politycznym.

1962–1975

Polityczna „odwilż” pozwoliła Szostakowiczowi na pewne odejście od normatywnej estetyki socrealizmu i zintensyfikowanie poszukiwań. Przejawem tej zmiany stała się wokalno-instrumentalna XIII Symfonia. Ogólna konstrukcja monumentalnego dzieła nawiązuje do 5-częściowego cyklu, obecnego wcześniej w VIII i IX Symfonii, z ostatnimi trzema częściami attacca. Muzyka podporządkowana jest poezji, w której Jewtuszenko skomentował historię i współczesność Rosji. Tragiczna część I (Babi Jar) poświęcona jest pamięci Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej, dramatyczna część IV (Strachy) przypomina czasy stalinowskiego terroru, liryczna część III (W sklepie) opiewa los rosyjskich kobiet. Kontrastuje z nimi groteskowa część II (Humor) oraz część V, ironizująca na temat sumienia artysty (Kariera).

Sugestywną programowość utworu wspierają efekty ilustracyjne, a prostota i dosadność ekspresji niekiedy graniczy z plakatowością. Jak zwykle w muzyce Szostakowicza pojawia się oscylacja między wyraźną tonalnością (b-moll) i modalnością. W podobnym stylu utrzymany jest wokalno-instrumentalny poemat Stracenie Stiepana Riazina – ostatnie dzieło zainspirowane wydarzeniami zewnętrznymi, w tym przypadku losami dońskiego Kozaka. Dramaturgicznie spokrewniony z tymi utworami jest II Koncert wiolonczelowy, będący 3-częściową symfonią z koncertującą partią solową. Do muzyki Szostakowicza powróciła ekscentryczność; w młodzieńczych utworach manifestowana parodią, groteską i persyflażem, teraz nabrała charakteru gorzkiej ironii, niekiedy graniczącej z pewną brutalnością. Jest to wyraźne w utworach napisanych do tekstów pozornie nienadających się do umuzycznienia: w romansach do listów czytelników do satyrycznego czasopisma „Krokodyl”, w Przedmowie do pełnego zbioru utworów…, w Czterech wierszach kapitana Lebiadkina do fragmentów Biesów Dostojewskiego.

W latach 60. muzyka Szostakowicza nabierała coraz bardziej osobistego charakteru, by w ostatnich sześciu latach jego życia zbliżyć się do atmosfery rekwiem. Sprawiał to pogarszający się stan zdrowia kompozytora oraz zgony w kręgu jego przyjaciół i znajomych. Fatalizm i śmierć intensywnie przenikały też twórczość dwóch najbliższych mu twórców: Mahlera i Musorgskiego. Tendencja ta pojawia się począwszy od Siedmiu wierszy do słów A. Błoka; w przedostatniej pieśni padają słowa: „mój zgon przesądzony, bliski…”. Pieśni obfitują w aluzje i cytaty, w ostatniej słowa „O ileż muzyki u Boga, jakież dźwięki na ziemi!” Szostakowicz zinterpretował poprzez nawiązanie do średniowiecznej symboliki: „muzykę u Boga” w tempus perfectum (w takcie  półnuta-ćwierćnuta) ilustruje wznosząca się partia skrzypiec, a „dźwięki na ziemi” w tempus imperfectum (półnutowe duole) wiolonczela w niskim rejestrze. W Suicie op. 145 na bas i fortepian wybór oraz układ sonetów i wierszy Michała Anioła wskazuje na motywy autobiograficzne. Suitę rozpoczyna Prawda, kończy zaś Noc, Śmierć i Nieśmiertelność. W Nocy pojawia się fragment XIV Symfonii, a Nieśmiertelność zaczyna się tematem z dziecięcej kompozycji Szostakowicza. Recytatywna partia wokalna nawiązuje do dramatycznego monologu w duchu Musorgskiego. Partia fortepianowa zredukowana jest do minimum i czasem ogranicza się do pojedynczych dźwięków.

W XIV Symfonii wspólnym tematem poezji F. Garcíi Lorki, G. Apollinaire’a, W. Küchelbeckera i R.M. Rilkego jest śmierć. Symfonię tworzy 11 krótkich części, lecz niektóre wiążą się, dając charakterystyczne dla Szostakowicza następstwo 5 obszerniejszych segmentów (I, II–IV, V–VII, VIII–IX i X–XI). Związki z tradycją, zwłaszcza z Musorgskim, są wyraźne, ale równocześnie unowocześnione zostały środki. Pojawiają się 12-dźwiękowe tematy, klastery, najwyższe możliwe dźwięki, perkusyjnie traktowane bywają smyczki. Środki te współdziałają z typową dla Szostakowicza polifonią; np. 89-dźwiękowy temat fugata w kontrabasach opiera się na stałej rotacji serii 12-dźwiękowej (III część), a fuga jest ściśle dodekafoniczna (VII część). Daleko posunięta jest kameralizacja faktury; np. w IV części przez dłuższy czas partię sopranu kontrapunktuje jedynie wiolonczela solo, a główny temat V części wykonuje zawsze i tylko ksylofon. Jednoznaczne skojarzenia narzuca cytat z sekwencji Dies irae na początku symfonii, klekoczący dźwięk kastanietów, jak również liczne figury onomatopeiczne.

XV Symfonia pozbawiona jest programu, ale i ona sprawia wrażenie rozrachunku z życiem. Są w niej elementy kolażu (humorystyczny cytat z uwertury do Wilhelma Tella Rossiniego w I części, motyw losu z Walkirii Wagnera we wstępie do finału). Tematy 12-dźwiękowe sąsiadują z tonalnymi. Wyrafinowana instrumentacja i polirytmia łączą się z karykaturą banalnej muzyki masowej (część I). Ustawicznym zmianom podlega wyraz, kolorystyka brzmieniowa, faktura, środki techniczne. Tonalny chorał w II części jest jakby pozbawiony cech indywidualnych, podczas gdy wiele fragmentów finału sprawia wrażenie wręcz kwintesencji stylu Szostakowicza. Uderza w XV Symfonii brak rozmachu, tak właściwego wielu innym dziełom Szostakowicza. Wyjątkowa ekonomia środków niekiedy prowadzi do krańcowego uproszczenia języka – cechy znamiennej dla tzw. „późnego stylu” wielu twórców.

Podobnej ewolucji podlegała kameralistyka. W niektórych kwartetach Szostakowicza zastosował nowe środki. W IX i X Kwartecie poprzez bardzo gęstą fakturę (m.in. kilkunastodźwiękowe akordy) uzyskał brzmienia niemal orkiestrowe. W XII Kwartecie formę ograniczył do dwóch części, tematycznie spokrewnionych (przypomina to koncepcję W. Lutosławskiego: części wstępnej i głównej). W tym dziele po raz pierwszy posłużył się elementami dodekafonii. Mimo że utwór zachowuje podstawową tonację (Des-dur), większość tematów zbudowana jest z szeregu dwunastu niepowtarzających się dźwięków. W XIII Kwartecie, również opartym na 12-dźwiękowym materiale, wykorzystał m.in. uderzanie drzewcem smyczka o górną płytę instrumentu. Symbolika uchodzącego życia i śmierci zdominowała charakter XIII i XV Kwartetu. Pierwszy z nich stanowi pendant do XIV Symfonii; o ile jednak w symfonii pojawiają się fragmenty pogodniejsze, to w XIII Kwartecie niepodzielnie panuje nastrój żałoby. XV Kwartet tworzy 6 części granych attacca, a wszystkie w tonacji es-moll i tempie adagio. Wiele w tym utworze aluzji i autocytatów, lecz w odróżnieniu od VIII Kwartetu, w którym cytowane były fragmenty tematów, w XV Kwartecie są to z reguły trudne do odszyfrowania urywki łączników, kadencji i wyjątkowo tylko tematów, zawsze wkomponowane w dłuższe myśli muzyczne. Wrażenie pożegnania z życiem wywołuje Sonata C-dur na altówkę i fortepian, ukończona na kilka tygodni przed śmiercią. Słyszalne są w niej echa m.in. młodzieńczej Suity na 2 fortepiany, poświęconej pamięci ojca, i XIV Symfonii, a większość scherza pochodzi z niedokończonej opery Gracze. W finałowym Adagio przebiegi tonalne i 12-dźwiękowe oplatają zniekształcone motywy z Sonaty „Księżycowej” Beethovena (op. 27 nr 2). Sonata nie ewokuje jednak tragicznego nastroju i w jasnym C-dur sprawia wrażenie katharsis – muzyki jakby z innego już świata.

Literatura:

Dokumentacja: J. Sadownikow D.D. Szostakowicz. Notograficzeskij i bibliograficzeskij sprawocznik, Moskwa 1961, 2. wyd. 1965; M. MacDonald D. Shostakovich. A Complete Catalogue, Londyn 1977, 2. wyd. popr. 1985; D.C. Hulme D. Shostakovich. Catalogue, Bibliography and Discography, Muir of Ord 1982, 2. wyd. poszerz. Oksford 1991, wyd. fr. Paryż 1988; E. Meschiszwili D. Szostakowicz. Notograficzeskij sprawocznik, Moskwa 1985; D. Szostakowicz. Z pism i wypowiedzi, oprac. K. Meyer, Kraków 1979; Szostakowicz o wriemieni i siebie, red. M. Jakowlew, Moskwa 1980, wersja ang. 1981; D. Schostakowitsch. Erfahrungen, red. Ch. Hellmundt i K. Meyer, Lipsk 1982; Pis’ma k drugu. D. Szostkowicz – Isaaku Glikmanu, wyd. I. Glikman, Moskwa 1993, wyd. fr. Paryż 1994, wyd. niem. Berlin 1995; Pis’ma D. Szostkowicz Borisu Tiszczenko, Saint Petersburg 1997; D. Szostakowicz w pis’mach i dokumientach, red. I. Bobykina, Moskwa 2000; D. Szostakowicz, red. W. Jegorowa, Moskwa 1967 (z okazji 60. urodzin); D. Szostakowicz. Statji i matieriały, red. G. Szniejerson, Moskwa 1967; M. Jakubow D. Szostakowicz k 75-letiju so dnia rożdienija, Moskwa 1981; D. Szostakowicz. Izbrannyje statji, wystuplenija, wospominanija, red. A. Tiszczenko, Moskwa 1981; Shostakovich. A Life Remembered, red. E. Wilson, Londyn 1994; Shostakovich. Studies, red. D. Fanning, Cambridge 1995; D.D. Szostakowicz. Sbornik statjej k 90-letiju so dnia rożdienija, red. L. Kownatska, Saint Petersburg 1996; Volksfeind D. Schostakowitsch. Eine Dokumentation der öffentlichen Angriffe gegen den Komponisten in der ehemaligen Sowjetunion, red. E. Kuhn, Berlin 1997; Schostakowitsch und die Folgen – russische Musik zwischen Anpassung und Protest, Berlin 2003; G. i M. Szostakowicz Szostakowicz w wospominanijach syna Maksima i doczeri Galiny i protoijereja M. Ardowa, Moskwa 2003

Biografie, monografie: V. Seroff D. Shostakovich. The Life and Background of a Soviet Composer, Nowy Jork 1943; W. Szkłowski D. Šostakovič, Praga 1945; I. Martynow D. Szostakowicz, Moskwa 1946, wyd. fr. Paryż 1946, wyd. niem. Berlin 1947, wyd. amer. Nowy Jork 1947, wyd. węg. Budapeszt 1965; A. Dołżanski Kamiernyje soczinienija D. Szostakowicza, Moskwa 1947; D. Żytomirski D. Szostakowicz, Moskwa 1947; L. Danilewicz D.D. Szostakowicz, Moskwa 1958; M. Sabinina D. Szostakowicz, Moskwa 1959; D. Rabinowicz D. Shostakovich. Composer, Moskwa 1959; W. Bobrowski Kamierno-instrumientalnyje ansambli D. Szostakowicza, Moskwa 1961; G. Orłow Simfonii Szostakowicza, Leningrad 1961; W. Bobrowski Piesni i chory Szostakowicza, Moskwa 1962; H.A. Brockhaus D. Schostakowitsch, Lipsk 1962; Czerty stila Szostakowicza. Sbornik tieorieticzeskich statiej, red. L. Berger, Moskwa 1962; L. Danilewicz Nasz sowriemiennik. Tworczestwo Szostakowicza, Moskwa 1965; M. Sabinina Simfonizm Szostakowicza. Put’ k zriełosti, Moskwa 1965; G. Orłow D.D. Szostakowicz, Moskwa 1966; K. Laux Chronist seines Volkes, Berlin 1966; W. Wansłow Tworczestwo Szostakowicza, Moskwa 1966; S. Lazarow D. Szostakowicz, Sofia 1967; T. Bogdanowa Katierina Izmaiłowa D.D. Szostakowicza, Moskwa 1968; W. Zadieracki Polifonija w instrumientalnych proizwiedienijach D. Szostakowicza, Moskwa 1969; G. Rienäcker Die 11. und 12. Sinfonie von D. Schostakowitsch, Berlin 1970; W. Dielson Fortiepiannoje tworczestwo D.D. Szostakowicza, Moskwa 1971; N. Kay Shostakovich, Nowy Jork 1971; K. Meyer Szostakowicz, Kraków 1973, wyd. zmien. i poszerz. 2. wyd. 1986, wyd. niem. Lipsk 1980, wyd. fr. Paryż 1994, wyd. niem. Bergisch Gladbach 1995, wyd. hol. Amsterdam 1996, wyd. hiszp. Madryt 1997, wyd. ros. Saint Petersburg 1998, wyd. niem. Moguncja 1998; S. Chentowa Mołodyje gody Szostakowicza, 2 t., Moskwa 1975, Leningrad 1980; M. Sabinina Szostakowicz – simfonist, Moskwa 1976; L. Trietiakowa D. Szostakowicz, Moskwa 1976; H. Ottaway Shostakovich. Symphonies, Londyn 1978; R. Blokker, R. Dearling The Music of D. Shostakovich. The Symphonies, Londyn 1979; T. Bogdanowa Opiery i balety Szostakowicza, Moskwa 1979; S. Chentowa Szostakowicz w Pietrogradie – Leningradie, Leningrad 1979; S. Chentowa D.D. Szostakowicz w gody Wielikoj Otieczestwiennoj wojny, Leningrad 1979; M. Szaginian O Szostakowicze, Moskwa 1979; S. Volkov (Wołkow) Testimony. The Memoirs of D. Shostakovich, Nowy Jork 1979, 2. wyd. 1984, wyd. niem. Hamburg 1979, Berlin 2000, 2. wyd. 2003, wyd. fr. Paryż 1980, wyd. pol. S. Wołkow Świadectwo. Wspomnienia D. Szostakowicza, tłum. B. Dancygier, Warszawa 1987, 2. wyd. 1989; A. Brietanicka Opiera „Nos” D. Szostakowicza, Moskwa 1980; L. Danilewicz D.D. Szostakowicz, Moskwa 1980; E. Fiedosowa Diatoniczeskije łady w tworczestwie D. Szostakowicza, Moskwa 1980; D. i L. Sollertinsky Pages from the Life of D. Shostakovich, Londyn 1981; S. Chentowa Szostakowicz. Tridcatiletije 1945–1975, Leningrad 1982; Ch. Norris Shostakovich. The Man and his Music, Londyn 1982; G. Chubow Szostakowicz i wriemia, Moskwa 1983; J. Devlin Sh., Borough Green 1983; D. Gojowy Schostakowitsch, Reinbek koło Hamburga 1983; S. Chentowa Szostakowicz, 2 t., Leningrad 1985, 1986; S. Chentowa Szostakowicz w Moskwie, Moskwa 1986; S. Chentowa Szostakowicz na Ukrainie, Kijów 1986; M. Jakubow D. Szostakowicz. Proizwiedienija dla strunnogo kwartieta, Moskwa 1986; D. Fanning The Breath of the Symphonist. Shostakovich’s Tenth, Londyn 1988; F. Pulcini Sostakovic, Turyn 1988; F. Tammaro Le sinfonie di Shostakovich, Turyn 1988; R. Longman Expression and Structure. Processes of Integration in the Large-Scale Instrumental Music of D. Shostakovich, Nowy Jork 1989; S. Wildberger Schostakowitschs 5. Symphonie d-moll, Monachium 1989; K. Kopp Form und Gehalt der Symphonien des D. Schostakowitsch, Bonn 1990; S. Chentowa Szostakowicz i Sibir, Nowosybirsk 1990; G. Wolter D. Schostakowitsch. Eine sowjetische Tragödie, Frankfurt nad Menem 1991; R.D. Golianek Dramaturgia kwartetów smyczkowych D. Szostakowicza, Poznań 1995; S. Chentowa Szostakowicz. Żyzń i tworczestwo, Moskwa 1996; J. Jackson D. Shostakovich. An Essential Guide to his Life and Works, Londyn 1997; M. Koball Pathos und Groteske. Die deutsche Tradition in den Symphonien D. Schostakowitschs, Berlin 1997; E. Stetina Die Vierte Symphonie von D. Schostakowitsch. Ein zurückbehaltenes Bekenntnis, Akwizgran 1997; B. Ho, D. Feofanov Shostakovich Reconsidered. Toccata, Nowy Jork 1998; K. Meyer D. Szostakowicz i jego czasy, Warszawa 1999; G. Munoz Chostakovitch. Guide des Quatuors à cordes, Nîmes 1999; L.E. Fay Shostakovich. A Life, Nowy Jork 2000; E. Steinberg Irony, Satire, Parody and the Grotesque in the Music of Shostakovich. A Theory of Musical Incongruities, Burlington 2000; G. Tosser Les dernières oeuvres de D. Chostakovitch. Une estétique musicale de la mort, Paryż 2000; G. Wolter D. Schostakowitsch – Komponist und Zeitzeuge, Berlin 2000; S. Klemm D. Schostakowitsch – das zeitlose Spätwerk, Berlin 2001; D. Schostakowitsch und das jüdische musikalische Erbe, red. G. Wolter, E. Kuhn, A. Wehrmeyer, Berlin 2001; L. Bouscant Les quatuors à cordes de Chostakovitch, Paryż 2003; S. Volkov Shostakovich and Stalin. The Extraordinary Relationship between the Great Composer and the Brutal Dictator, Nowy Jork 2004, wyd. niem. Berlin 2004.

Kompozycje

Instrumentalne:

orkiestrowe:

I Symfonia f-moll op. 10, 1923–25, wyk. Leningrad 12 V 1926, dyryg. N. Malko, wyd. Moskwa 1927 Gosizdat

IV Symfonia c-moll op. 43, 1935–36, wyk. Moskwa 30 XII 1961, dyryg. K. Kondraszyn, wyd. Moskwa 1962 Sowietskij Kompozitor

V Symfonia d-moll op. 47, 1937, wyk. Leningrad 21 XI 1937, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1939 Muzgiz

VI Symfonia h-moll op. 54, 1939, wyk. Leningrad 5 XI 1939, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1941 Muzgiz

VII Symfonia C-dur, tzw. Leningradzka op. 60, 1941, wyk. Kujbyszew 5 III 1942, dyryg. S. Samosud, wyd. Moskwa 1942 Muzgiz

VIII Symfonia c-moll op. 65, 1943, wyk. Moskwa 4 XI 1943, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1946 Muzgiz

IX Symfonia Es-dur op. 70, 1945, wyk. Leningrad 3 XI 1945, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1945 Muzykalnyj Fond SSSR

X Symfonia e-moll op. 93, 1953, wyk. Leningrad 17 XII 1953, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1954 Muzgiz

XI Symfonia g-moll „Rok 1905” op. 103, 1956–57, wyk. Moskwa 30 X 1957, dyryg. N. Rachlin, wyd. Moskwa 1958 Sowietskij Kompozitor

XII Symfonia d-moll „Rok 1917” op. 112, 1960–61, wyk. Leningrad 1 X 1961, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1961 Sowietskij Kompozitor

Poemat symfoniczny „Październik” op. 131, 1967, wyk. Moskwa 16 X 1967, dyryg. M. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1969 Muzgiz

XV Symfonia A-dur op. 141, 1971, wyk. Moskwa 8 I 1972, dyryg. M. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1972 Sowietskij Kompozitor

Uwertura i finale do opery Biedny Kolumb E. Dresslera op. 23, 1929, wyk. Leningrad 14 III 1929, dyryg. S. Samosud, wyd. Moskwa 1986 Muzyka

Prazdnicznaja uwiertiura A-dur op. 96, 1947, wyk. Moskwa 6 XI 1954, dyryg. A. Mielik-Paszajew, wyd. Moskwa 1955 Muzykalnyj Fond SSSR

Uwiertiura na russkije i kirgiskije narodnyje tiemy C-dur op. 115, 1963, wyk. Moskwa 10 X 1963, dyryg. K. Iwanow, wyd. Moskwa 1967 Muzyka

Suita z opery Nos na tenor, baryton i orkiestrę op. 15a, 1927–28, wyk. Moskwa 25 XI 1928, tenor I. Burłak, baryton N. Baryszew, dyryg. N. Malko, wyd. Moskwa 1962 UE

Suita z baletu Zołotoj wiek op. 22a na orkiestrę, 1929–32, wyk. Leningrad 19 III 1930, dyryg. A. Gauk, wyd. Moskwa 1935 Muzgiz

Suita z baletu Bołt op. 27a na orkiestrę, 1931, wyk. Leningrad 17 I 1933, dyryg. A. Gauk, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Suita z muzyki do filmu Złatyje góry op. 30a na orkiestrę, 1931, wyk. Moskwa jesień 1931, dyryg. A. Mielik-Paszajew, wyd. Moskwa 1935 Muzgiz

Suita z muzyki do przedstawienia Hamlet op. 32a na orkiestrę, 1932, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor

I Suita na orkiestrę jazzową op. 38, 3 cz., 1934, wyk. Leningrad 24 III 1935, wyd. Moskwa 1941 Muzykalnyj Fond SSSR

Suita z baletu Swietłyj ruczej op. 39a na orkiestrę, 1945, wyk. 11 III 1945, wyd. Moskwa 1951 Muzgiz

Suita z muzyki do filmu Wstriecza na Elbie op. 80a na orkiestrę, 1948, rkp.

Suita na orkiestrę estradową, 8 cz., powstała w latach 50., złożona przez Szostakowicza z fragmentów innych utworów (oprócz cz. 2, 4, 5 i 7), cz. 1 i 8 to wersje marsza z muzyki do filmu Prikluczenija Korzinkinoj, cz. 3 fragment z baletu Swietłyj ruczej na orkiestrę, cz. 6 pochodzi z I Suity, cz. 2 wykorzystał kompozytor w muzyce do filmu Owod, cz. 7 w muzyce do filmu Pierwyj eszełon

koncerty:

Koncert c-moll na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35, 1933, wyk. Leningrad 15 X 1933, fortepian D. Szostakowicz, trąbka A. Schmidt, dyryg. F. Stiedry, wyd. Moskwa 1934 Muzgiz

I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77, 1947–48, wyk. Leningrad 29 X 1955, skrzypce D. Ojstrach, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1956 Muzgiz (jako op. 99)

II Koncert fortepianowy F-dur op. 102, 1957, wyk. Moskwa 10 V 1957, fortepian M. Szostakowicz, dyryg. N. Anosow, wyd. Moskwa 1957 Sowietskij Kompozitor

I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107, 1959, wyk. Leningrad 4 X 1959, wiolonczela M. Rostropowicz, dyryg. J. Mrawinski, wyk. Moskwa 1960 Muzgiz

II Koncert wiolonczelowy G-dur op. 126, 1966, wyk. Moskwa 25 IX 1966, wiolonczela M. Rostropowicz, dyryg. J. Swietłanow, wyciąg fortepianowy, Hamburg 1966 Sikorski, partytura, Londyn 1968 B & Haw

II Koncert skrzypcowy cis-moll op. 129 , 1967, wyk. Bołszewo 13 IX 1967, skrzypce D. Ojstrach, dyryg. K. Kondraszyn, wyd. Moskwa 1968 Muzyka

kameralne:

I Trio fortepianowe C-dur op. 8, 1923, wyk. Moskwa 13 XII 1923, skrzypce N. Fiodorow, wiolonczela A. Jegorow, fortepian L. Oborin, wyd. Moskwa 1983 Muzyka, brakujące w rkp. końcowe 22 takty partii fortepianu uzupełnił B. Tiszczenko

Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11, 1924–25, wyk. Moskwa 9 I 1927, połączone Kwartety im. Gliera i Stradivariusa, wyd. Moskwa 1928 Gosizdat: 1. Preludium d-moll, 2. Scherzo g-moll

Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian op. 40, 1934, wyk. Leningrad 25 XII 1934, wiolonczela W. Kubacki, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Leningrad 1935 Triton

Moderato na wiolonczelę i fortepian, 1934 (?), wyk. Hamburg 24 X 1986, wiolonczela D. Geringas, fortepian J. Koroljow, wyd. Moskwa 1986 Sowietskaja Muzyka

I Kwartet smyczkowy C-dur op. 49, 1938, wyk. Leningrad 10 X 1938, Kwartet im. Głazunowa, wyd. Moskwa 1939 Muzgiz

Kwintet fortepianowy g-moll op. 57, 1940, wyk. Moskwa 23 XI 1940, fortepian D. Szostakowicz, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1941 Muzgiz

II Trio fortepianowe e-moll op. 67, 1944, wyk. Leningrad 14 XI 1944, skrzypce D. Cyganow, wiolonczela S. Szyrinski, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1945 Muzgiz

II Kwartet smyczkowy A-dur op. 68, 1944, wyk. Leningrad 14 XI 1944, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1945 Muzgiz

III Kwartet smyczkowy F-dur op. 75, 1946, wyk. Moskwa 16 XII 1946, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1947 Muzykalnyj Fond SSSR

IV Kwartet smyczkowy D-dur op. 83, 1949, wyk. Moskwa 3 XII 1953, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1954 Muzgiz

V Kwartet smyczkowy B-dur op. 92, 1952, wyk. Moskwa 13 XI 1953, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1954 Muzgiz

VI Kwartet smyczkowy G-dur op. 101, 1956, wyk. Leningrad 7 X 1956, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1957 Sowietskij Kompozitor

VII Kwartet smyczkowy fis-moll op. 108, 1960, wyk. Leningrad 15 V 1960, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor

VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110, 1960, wyk. Leningrad 2 X 1960, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1961 Sowietskij Kompozitor

IX Kwartet smyczkowy Es-dur op. 117, 1964, wyk. Moskwa 20 XI 1964, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1966 Muzyka

X Kwartet smyczkowy As-dur op. 118, 1964, wyk. Moskwa 20 XI 1964, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1965 Muzyka

XI Kwartet smyczkowy f-moll op. 122, 1966, wyk. Leningrad 28 V 1966, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1967 Sowietskij Kompozitor

XII Kwartet smyczkowy Des-dur op. 133, 1968, wyk. Moskwa 14 IX 1968, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1969 Muzyka

Sonata G-dur na skrzypce i fortepian op. 134, 1968, wyk. Moskwa 3 V1969, skrzypce D. Ojstrach, fortepian S. Richter, wyd. Hamburg 1969 Sikorski

XIII Kwartet smyczkowy b-moll op. 138, 1970, wyk. Leningrad 13 XII 1970, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1972 Muzyka

XIV Kwartet smyczkowy Fis-dur op. 142, 1973, wyk. Leningrad 12 XI 1973, Kwartet im. Beethovena, wyd. Moskwa 1974 Muzyka

XV Kwartet smyczkowy es-moll op. 144, 1974, wyk. Leningrad 14 XI 1974, Kwartet im. Taniejewa, wyd. Moskwa 1975 Muzyka

Sonata C-dur na altówkę i fortepian op. 147, 1975, wyk. Leningrad 1 X 1975, fortepian F. Drużynin, altówka M. Muntian, wyd. Hamburg 1975 Sikorski

fortepianowe:

I Sonata op. 12 na fortepian, 1926, wyk. Leningrad 2 XII 1926, D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1927 Gosizdat

Aforyzmy op. 13, 10 utworów na fortepian, 1927, wyk. Leningrad jesień 1927, D. Szostakowicz, wyd. Leningrad 1927 Triton: 1. Recytatyw, 2. Serenada, 3. Nokturn, 4. Elegia, 5. Marsz żałobny, 6. Etiuda, 7. Taniec śmierci, 8. Kanon, 9. Legenda, 10. Kołysanka

24 preludia op. 34 na fortepian, 1932–33, wyk. Moskwa 24 V1934, D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1934 Muzgiz

II Sonata h-moll op. 61 na fortepian, 1942, wyk. Moskwa 6 VI 1943, D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1943 Muzgiz

Dietskaja tietrad’ op. 69, 7 utworów na fortepian, 1944–45, wyk. Moskwa 1945, G. Szostakowicz (nr 1–6), wyd. nr 1–6, Moskwa 1945 Muzykalnyj Fond SSSR, nr 7, Moskwa 1987 Muzyka: 1. Marsz, 2. Wais, 3. Miedwied’, 4. Wiesiełaja skazka, 5. Grustnaja skazka, 6. Zawodnaja kukła, 7. Dień rożdienija

24 preludia i fugi op. 87 na fortepian, 1950–51, wyk. Leningrad 18 XI 1951, D. Szostakowicz (4 preludia i fugi), wyd. Moskwa 1952 Muzgiz, wyk. Leningrad 23 i 28 XII 1952, T. Nikołajewa (całość), wyd. Moskwa 1963 Muzgiz; 2. wersja Preludium D-dur nr 15 na 2 fortepiany

Wariacje na temat Glinki na fortepian, z E. Kappem, W. Szebalinem, A. Eszpajem, R. Szczedrinem, G. Swiridowem, J. Lewitinem, D. Kabalewskim (Szostakowicz – wariacje nr 8, 9, 11), 1957, wyd. Moskwa 1976 Sowietskij Kompozitor

na 2 fortepiany:

Suita fis-moll op. 6, 4 cz., 1922, wyk. Leningrad 20 III 1925, L. Oborin, D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1983 Muzyka

Wesoły marsz D-dur, 1949, wyd. Moskwa 1983 Muzyka

Concertino a-moll op. 94, 1953, wyk. Moskwa 20 I 1954, A. Małoletkowa, M. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1955 Muzykalnyj Fond SSSR

Tarantella G-dur, 1954, wyk. Moskwa 8 XI 1954, A. Małoletkowa, M. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1983 Muzyka

Wokalne i wokalno-instrumentalne:

na chór a cappella:

Diesiat’ poem na słowa rewolucyonnych poetow konca XIX i naczała XX stoletija op. 88 na chór mieszany a cappella, sł. A. Gmyriew, A. Koc, L. Radin, W. Tan-Borogas, J. Tarasow, 1951, wyk. Moskwa 10 X 1951, dyryg. A. Swiesznikow, wyd. Moskwa 1952 Muzgiz

Dwie rosyjskie pieśni ludowe op. 104 na chór a cappella, 1957, wyk. Moskwa 24 XI 1957, dyryg. A. Swiesznikow, wyd. Moskwa 1957 Sowietskij Kompozitor

Wiernost’ op. 136, 8 ballad na chór męski a cappella, sł. J. Dołmatowski, 1970, wyk. Tallin 5 XII 1970, dyryg. G. Ernesaks, wyd. Moskwa 1970 Muzyka

na głos/y i fortepian:

Madrygał na głos i fortepian, rkp., 1933, wyk. Leningrad 1977, śpiew A. Maslennikow, fortepiano L. Mogilewska

4 romanse op. 46 na bas i fortepian, sł. A. Puszkin, 1936–37, wyk. Moskwa 8 XII 1940, bas W. Arkanow, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1943 Muzykalnyj Fond SSSR: 1. Wosrożdienije, 2. Junoszu gorko rydaja, 3. Priedczuwstwije, 4. Stansy; 2. wersja nr 1–3 op. 46a na bas i orkiestrę kameralną, 1936, wyk. 15 XII 1940, bas W. Arkanow, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor

6 romansów op. 62 na bas i fortepian, sł. R. Burns, W. Raleigh, W. Szekspir, ludowe, 1942, wyk. Moskwa 6 VI 1943, bas J. Fłaks, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1943 Muzykalnyj Fond SSSR; 2. wersja op. 62a na bas i orkiestrę, 1943, wyd. Moskwa 1943 Muzykalnyj Fond SSSR; 3. wersja op. 140 na bas i orkiestrę kameralną, 1971, wyk. Moskwa 30 XI 1973, bas J. Niestierienko, dyryg. R. Barszaj, wyd. Moskwa 1982 Muzyka

2 pieśni op. 72 na głos i fortepian, sł. M. Swietłow, 1945, wyk. Moskwa 8 V 1946, wyd. Moskwa 1946 Muzykalnyj Fond SSSR: 1. Kołybielnaja, 2. Fonariki

Z żydowskiej poezji ludowej op. 79, cykl 11 pieśni na sopran, alt, tenor i fortepian, 1948, wyk. Leningrad 15 I 1955, sopran N. Dorliak, alt S. Dołuchanowa, tenor A. Maslennikow, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1955 Muzykalnyj Fond SSSR; 2. wersja op. 79a na sopran, alt, tenor i orkiestrę, 1948, wyk. Gorki 19 II 1964, sopran L. Awdiejewa, alt G. Pisarenko, tenor A. Maslennikow, dyryg. G. Rożdiestwienski, wyd. Moskwa 1982 Muzyka

2 romanse op. 84 na głos i fortepian, sł. M. Lermontow, 1950, wyk. Duisburg 2 X 1984, śpiew I. Bogaczowa, fortepian I. Lebiediew, wyd. Moskwa 1982 Muzyka: 1. Ballada, 2. Utro

4 pieśni op. 86 na głos i fortepian, sł. J. Dołmatowski, 1951, wyd. nr 1, 2, 4, Moskwa 1951 Muzgiz, całość, Moskwa 1982 Muzyka: 1. Rodina słyszyt, rodina znajet, 2. Lubit, nie lubit, 3. Wyruczi mienia, 4. Spij, moj choroszyj

4 monologi op. 91 na bas i fortepian, sł. A. Puszkin, 1952, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor: 1. Otrywok, 2. Czto w imieni tiebie mojom, 3. W głubinie sibirskich rud…, 4. Proszczanije

6 romansów op. 98 na głos i fortepian, sł. J. Dołmatowski, 1954, wyk. Kijów 16 V 1956, śpiew B. Gmyria, fortepian L. Ostrin, wyd. Moskwa 1956 Muzgiz: 1. Dień wstrieczi, 2. Dień priznanij, 3. Dień obid, 4. Dień radosti, 5. Dień wospominanij

Byli pocełuni na głos i fortepian, sł. J. Dołmatowski, 1954 (?), wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Pieśni hiszpańskie op. 100 na sopran i fortepian, sł. ludowe, 1956, wyk. Leningrad 1956, sopran Z. Dołuchanowa, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor: 1. Proszczaj, Grienada, 2. Zwiezdoczki, 3. Pierwaja wstriecza, 4. Ronda, 5. Ziernookaja, 6. Son

Satyry (obrazki z przeszłości) op. 109 na sopran i fortepian, sł. S. Czorny (A. Glikberg), 1960, wyk. Moskwa 22 II 1961, sopran G. Wiszniewska, fortepian M. Rostropowicz, wyd. Moskwa 1967 Muzyka: 1. Kritiku, 2. Probużdienije wiesny, 3. Potomki, 4. Niedorazumienije, 5. Krejcerowaja sonata

5 romansów op. 121 na bas i fortepian, sł. z czasopisma „Krokodyl” nr 24 z 30 VIII 1965, 1965, wyk. Leningrad 28 V 1966, bas J. Niestierienko, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Hamburg 1982 Sikorski: 1. Sobstwiennorucznoje pokazanije, 2. Trudno ispołnimoje żełanije, 3. Błagorazumije, 4. Irinka i pastuch, 5. Czriezmiernyj wostorg

Priedisłowije k połnomu sobraniju moich soczinienij i kratkije rozmyszlenije po powodu etogo priedisłowija op. 123 na bas i fortepian, sł. D. Szostakowicz, 1966, wyk. Leningrad 28 V 1966, bas J. Niestierienko, fortepian D. Szostakowicz, wyd. Hamburg 1982 Sikorski

Wiesna, wiesna op. 128, romans na głos i fortepian, sł. A. Puszkin, 1967, wyk. Leningrad listopad 1979, śpiew J. Niestierienko, fortepian J. Szendierowicz, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

6 wierszy op. 143, suita na alt i fortepian, sł. M. Cwietajewa, 1973, wyk. Moskwa 27 XII 1973, alt I. Bogaczowa, fortepian S. Wakman, wyd. Moskwa 1974 Muzyka: 1. Moi stichi, 2. Otkuda takaja nieżnost’, 3. Diałog Gamleta s sowiestju, 4. Poet i car, 5. Niet, bił w taraban…, 6. Annie Achmatowoj; 2.      wersja op. 143a na głos i orkiestrę, 1974, wyk. Moskwa 6 VI 1974, wyd. Moskwa 1982 Muzyka

Suita op. 145, 11 pieśni na bas i fortepian, sł. Michał Anioł, Buonarroti, 1974, wyk. Leningrad 23 XII 1974, bas J. Niestierienko, fortepian J. Szendierowicz, wyd. Moskwa 1975 Muzyka: 1. Istina, 2. Utro, 3. Lubow’, 4. Razłuka, 5. Gniew, 6. Dante, 7. Izgnanniku, 8. Tworczestwo, 9. Nocz-Diałog, 10. Smiert’, 11. Biessmiertije; 2. wersja op. 145a na bas i orkiestrę, 1974, wyk. Moskwa 12 X 1975, bas J. Niestierienko, dyryg. M. Szostakowicz, wyd. Moskwa 1982 Muzyka

Cztery wiersze kapitana Lebiadkina op. 146 na bas i fortepian, sł. F. Dostojewski, 1975, wyk. bas J. Niestierienko, fortepian J. Szendierowicz, wyd. Moskwa 1984 Muzyka: 1. Lubow’ kapitana Lebiadkina, 2. Tarakan, 3. Bal w polzu guwiernantok, 4. Swietłaja licznost’

na różne obsady z fortepianem:

Antiformalisticzeskij Rajok na głosy solowe, chór mieszany i fortepian, sł. D. Szostakowicz, 1948–57, wyk. Waszyngton 12 I 1989, dyryg. M. Rostropowicz (bez zakończenia), Moskwa 25 IX 1989, dyryg. W Polanski (całość), wyd. Londyn 1991 B & Haw

7 wierszy op. 127 na sopran i trio fortepianowe, sł. A. Błok, 1967, wyk. Moskwa 23 X 1967, sopran G. Wiszniewska, skrzypce D. Ojstrach, wiolonczela M. Rostropowicz, fortepian M. Weinberg, wyd. Moskwa 1968 Muzyka: 1. Piesnia Ofelii, 2. Gamajun, ptica wieszczaja, 3. My byli wmiestie, 4. Gorod spit, 5. Buria, 6. Tajnyje znaki, 7. Muzyka

na głos/y i orkiestrę:

6 romansów do słów poetów japońskich op. 21 na tenor i orkiestrę, sł. tłum. ros. A. Brant, 1928–32, wyk. Leningrad 24 IV 1966, tenor A. Manuchow, dyryg. I. Błażkow, wyd. Moskwa 1982 Muzyka: 1. Lubow’, 2. Pieried samoubijstwom, 3. Nieskromnyj wzglad, 4. Pierwyj i poslednij raz, 5. Bieznadieżnaja lubow’, 6. Smiert’; 2. wersja op. 21 na tenor i fortepian, 1928–32, wyk. Moskwa 30 V 1977, tenor A. Maslennikow, fortepian L. Mogilewska

8 angielskich i amerykańskich pieśni ludowych na głos i orkiestrę, rkp., 1943, wyk. Moskwa 6 III 1944, bas W. Baturin

XIV Symfonia g-moll op. 135 na sopran, bas i orkiestrę kameralną, sł. G. Apollinaire, F. García Lorca, W. Küchelbecker, R.M. Rilke, 1969, wyk. Leningrad 29 IX 1969, sopran G. Wiszniewska, bas M. Rieszetin, dyryg. R. Barszaj, wyd. Moskwa 1971 Muzyka

na głos/y chór i orkiestrę:

II Symfonia H-dur op. 14, dedyk. „Październikowi” na chór mieszany i orkiestrę, sł. A. Biezymienski, 1927, wyk. Leningrad 5 XI 1927, dyryg. N. Malko, wyd. Moskwa 1927 Gosizdat

III Symfonia Es-dur „Pierwszomajowa” op. 20 na chór i orkiestrę, sł. S. Kirsanow, 1929, wyk. Leningrad 21 I 1930, dyryg. A. Gauk, wyd. Moskwa 1932Muzgiz

Poema o Rodinie op. 74 na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę, sł. L. Radin, P. Parfienow, B. Korniłow, W. Lebiediew-Kumacz, 1947, wyk. 19 V 1956, wyd. Moskwa 1947 Muzykalnyj Fond SSSR

Piesń o lesach op. 81, oratorium na tenor, bas, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę, sł. J. Dołmatowski, 1949, wyk. Leningrad 15 XI 1949, tenor I. Titow, bas W. Iwanowski, dyryg. J. Mrawinski, wyd. Moskwa 1950 Muzgiz

Nad Rodinoj naszej sołnce sijajet op. 90, kantata na chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę, sł. J. Dołmatowski, 1952, wyk. Moskwa 6 XI 1952, dyryg. K. Iwanow, wyd. Moskwa 1953 Muzgiz

XIII Symfonia b-moll op. 113 na bas, chór basów i orkiestrę, sł. J. Jewtuszenko, 1962, wyk. Moskwa 18 XII 1962, bas W. Gromadski, dyryg. K. Kondraszyn, wyd. 1970 Leeds Music (Canada) Ltd.

Kazń Stiepana Riazina op. 119, poemat na bas, chór mieszany i orkiestrę, sł. J. Jewtuszenko, 1964, wyk. Moskwa 28 XII 1964, bas W. Gromadski, dyryg. K. Kondraszyn, wyd. Moskwa 1966 Muzyka

Sceniczne:

opery:

Nos op. 15, opera 3-aktowa, 15 obrazów, libr. J. Zamiatin, G. Jonin, A. Preiss, D. Szostakowicz wg N. Gogola, 1927–28, wyst. Leningrad 18 I 1930, dyryg. S. Samosud, wyd. wyciąg fortepianowy Wiedeń 1970 UE

Ledi Makbet mcenskogo ujezda op. 29, opera 4-aktowa, 9 obrazów, libr. A. Preiss, D. Szostakowicz wg N. Leskowa, 1931–32, wyst. Leningrad 22 I 1934, dyryg. S. Samosud, wyd. wyciąg fortepianowy Moskwa 1935 Muzgiz; 2. wersja pt. Katierina Izmajłowa op. 114, 1956–63, wyst. Moskwa 8 I 1963, dyryg. G. Prowatorow, wyd. partytura, Moskwa 1965 Muzyka

Bolszaja mołnija, opera komiczna, nieukończona, libr. A. Asiejew, 1933, wyk. koncertowe, Leningrad 11 II 1981, dyryg. G. Rożdiestwienski, wyd. partytura, Moskwa 1986 Muzyka

Skazka o popie i o rabotnikie jego Bałdie op. 36, libr. D. Szostakowicz wg A. Puszkina, 1934, wyst. Leningrad 28 IX 1980, dyryg. W. Koszyn, wyd. partytura, Moskwa 1981 Sowietskij Kompozitor, fragment opery (2 akty) w red. S.M. Chentowej

Igroki (Gracze) op. 63, libr. wg N. Gogola, utwór nieukończony, 1941–42, wyk. koncertowe, Moskwa 18 IX 1978, dyryg. G. Rożdiestwienski, wyk. sceniczne (w wersji uzup. przez K. Meyera), Wuppertal 12 VI 1983, dyryg. T. Schick, wyd. partytura i wyciąg fortepianowy, Moskwa 1982 Sowietskij Kompozitor

Moskwa, Czeriomuszki op. 105, operetka 3-aktowa, libr. W. Mass, M. Czerwinski, 1957–58. wyst. Moskwa 24 I 1959, dyryg. G. Stolarow, wyd. wyciąg fortepianowy, Moskwa 1959 Sowietskij Kompozitor, partytura, Moskwa 1986 Muzyka

balety:

Zołotoj wiek op. 22, balet 3-aktowy, libr. A. Iwanowski, 1929, wyst. Leningrad 26 X 1930, dyryg. A. Gauk, wyd. wyciąg fortepianowy, Moskwa 1995 DSCH (wzięta z niem. wersji monogramu Szostakowicza nazwa wydawnictwa założonego w Moskwie przez wdowę po kompozytorze, Irinę Szostakowicz)

Bołt (Sworzeń) op. 27, balet 3-aktowy, libr. W. Smirnow, 1930–31, wyst. Leningrad 8 IV 1931, dyryg. A. Gauk, wyd. wyciąg fortepianowy, Moskwa 1996 DSCH

Swietłyj ruczej op. 39, balet 3-aktowy, 4 obrazy, libr. F. Łopuchow, A. Piotrowski, 1934–35, wyst. Leningrad 4 VI 1935, dyryg. P. Feldt, wyd. wyciąg fortepianowy, Moskwa 1997 DSCH

muzyka do sztuk teatralnych:

Klop (Pluskwa) op. 19, tekst W. Majakowski (reż. W. Meyerhold), 1929, wyk. Moskwa 13 II 1929, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Wystrieł op. 24, tekst A. Biezymienski, 1929, wyk. Leningrad 14 II 1929, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Praw, Britania! (Panuj, Brytanio!) op. 28, tekst A. Piotrowski, 1931, wyk. Leningrad 9 V 1931, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Hamlet op. 32, tekst W. Szekspir, 1931–32, wyk. Moskwa 19 V 1932, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Czełowieczeskaja komiedija op. 37, tekst wg Komedii ludzkiej H. Balzaka, oprac. P. Suchotin, 1933–34, wyk. Moskwa 1 IV 1934, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Salut, Ispanija op. 44, tekst A. Afinogienowa, 1936, wyk. Leningrad 23 XI 1936, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Korol Lir op. 58a, tekst W. Szekspir, 1940, wyk. Leningrad 24 III 1941, rkp.

Usłowno ubityj (Umownie zabity) op. 31, rewia cyrkowa, 1931, wyk. Leningrad 20 X 1931, dyryg. I. Dunajewski, rkp.

muzyka filmowa:

Nowyj Babylon, reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1929

Odna, reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1930–31

Złatyje gory, reż. S. Jutkiewicz, 1931

Wstriecznyj (Turbina 50 000), reż. F. Ermler, S. Jutkiewicz, 1932

Skazka o popie i o rabotnikie jego Bałdie, reż. M. Ciechanowski, 1934

Lubow’ i nienawist’, reż. A. Hendelstein, 1934

Junost’ Maksima, reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1934–35

Podrugi, reż. L. Arnsztam, 1934–35

Wozwraszczenije Maksima, reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1936–37

Wołoczajewskije dni, reż. G. i S. Wasiljew, 1936–37

Wielikij Grażdanin cz. II, reż. F. Ermler, 1937

Wyborgskaja strona (cz. III trylogii o Maksymie), reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1938

Druzja, reż. L. Arnsztam, 1938

Czełowiek s rużjom, reż. S. Jurkiewicz, 1938

Wielikij Grażdanin cz. II, reż. F. Ermler, 1939

Skazka o głupom myszonkie, reż. M. Ciechanowski, 1939

Prikluczenija Korzinkinoj, reż. K. Minc, 1940

Zoja, reż. L. Arnsztam, 1944

Prostyje ludi, reż. G. Kozincew, L. Trauberg, 1945

Pirogow, reż. G. Kozincew, 1947

Mołodaja gwardija, 2 cz., reż. S. Gierasimow, 1947–48

Miczurin (Czarodziej sadów), reż. A. Dowżenko, 1948

Wstriecza na Elbie, reż. G. Aleksandrów, 1948

Padienije Bierlina, 2 cz., reż. M. Czaureli, 1949

Bielinski, reż. G. Kozincew, 1950

Niezabywajemyj 1919 god, reż. M. Czaureli, 1951

Piesnia wielikich riek, reż. I. Evans, 1954

Owod (Szerszeń), reż. A. Fajncimmer, 1955

Pierwyj eszełon, reż. M. Kałatozow, 1956

Piat’ dniej – piat’ noczej, reż. L. Arnsztam, 1960

Hamlet, reż. G. Kozincew, 1963–64

God kak żyzń, reż. G. Roszal, 1965

Sofia Pierowskaja, reż. L. Arnsztam, 1967

Korol Lir, reż. G. Kozincew, 1970

Opracowania:

N. Rimski-Korsakow:

Ticho wieczer dogorajet op. 4 nr 4, instrumentacja pieśni, 1921, rkp.

Ja w grotie żdał tiebia op. 40 nr 4, instrumentacja pieśni, 1921, rkp.

V. Youmans, Tahiti-Trott, fokstrot na orkiestrę, transkrypcja, 1928, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

D. Scarlatti, 2 sonaty klawesynowe, oprac. na orkiestrę dętą, 1928, rkp.

I. Dzierżynski, Zielonyj cech, komedia muzyczna, instrumentacja uwertury, 1931, rkp.

I. Strawiński, Symfonia psalmów, transkrypcja na fortepian na 4 ręce, lata 30., rkp.

Międzynarodówka, instrumentacja, 1937, wyd. Moskwa 1937 Muzgiz

Suita na tematy fińskie, oprac. 7 pieśni ludowych na sopran, tenor i zespół instrumentalny, 1939, rkp.

M. Musorgski:

Borys Godunow, instrumentacja opery, 1939–40, wyd. Moskwa 1963 Sowietskij Kompozitor

Chowańszczyzna, instrumentacja opery, 1958, wyd. Moskwa 1963 Muzgiz

Piesni i plaski smierti, instrumentacja cyklu pieśni, 1962, wyd. Moskwa 1966 Muzyka

J. Strauss młodszy, Vergnügungszug op. 281, instrumentacja polki, 1940, rkp.

I. Dunajewski, Ech, choroszo, pieśń, oprac. na głos i fortepian, 1941, rkp.

M. Bałakiriew, Polka na fortepian, oprac. na 2 harfy, 1941, rkp.

W. Flejszman, Skripka Rotszylda, instrumentacja i dokończenie opery, 1944, wyciąg fortepianowy, wyd. Moskwa 1965 Muzyka

10 rosyjskich pieśni ludowych, oprac. na głos, chór i fortepian, 1951, wyd. Moskwa 1985 Muzyka

Pieśni greckie, oprac. 4 pieśni na głos i fortepian, 1952–53, wyd. Moskwa Muzyka

A. Dawidienko, 2 utwory chóralne, oprac. i instrumentacja na chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną, 1962, wyd. Moskwa 1968 Sowietskij Kompozitor

R. Schumann, Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129, nowa instrumentacja, 1963, wyd. Moskwa 1966 Muzyka

B. Tiszczenko, I Koncert wiolonczelowy, nowa instrumentacja, 1969, rkp.

G. Braga, Serenada, oprac. na sopran, mezzosopran, skrzypce i fortepian, 1972 (szkic do opery Czornyj monach wg A. Czechowa), rkp.

L. van Beethoven, Aus Goethes „Faust”, nr 3 z cyklu 6 Gesänge op. 75, oprac. i instrumentacja na bas i orkiestrę, 1975, rkp.

Juwenilia:

8 preludiów op. 2 na fortepian, 1919–20, wyk. Piotrogród 1920, wyd. Moskwa 1966 Muzyka (5 preludiów)

Scherzo fis-moll op. 1 na orkiestrę, 1919–20, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Menuet, preludium i intermezzo na fortepian, 1920, wyd. Moskwa 1983 Muzyka

Trzy tańce fantastyczne op. 5 na fortepian, 1920, wyk. Piotrogród 1923, wyd. Moskwa 1926 Gosizdat

Dwie bajki Kryłowa op. 4 na alt, chór altów i fortepian, 1921–22, wyd. Moskwa 1966 Muzyka; 2. wersja na alt i orkiestrę, 1921–22, wyk. Tallin 1977, wyd. Moskwa 1982 Muzyka

Temat z wariacjami B-dur op. 3 na orkiestrę, 1921–22, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Scherzo Es-dur op. 7 na orkiestrę, 1923–24, wyk. Leningrad 1981, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Utwory okolicznościowe:

Marsz na orkiestrę dętą, 1941, wyd. Moskwa 1941 Muzyka

Rodnoj Leningrad, do spektaklu Otczizna, 1942, reż. S. Jutkiewicz, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Russkaja rieka, do spektaklu wg scenariusza M. Wołpina i in., 1944, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

Noworossijskije kuranty do zegara w Noworosyjsku, 1960, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Traurno-triumfalnaja prieludija pamiati gierojew stalingradskoj bitwy na orkiestrę, 1967, wyd. Moskwa 1984 Muzyka

Marsz sowietskoj milicii na orkiestrę dętą, 1970, wyd. Moskwa 1972 Sowietskij Kompozitor

sygnał Interwizji, 1971, wyd. Moskwa 1987 Muzyka

liczne pieśni masowe

Utwory zaginione:

Trzy utwory op. 9 na wiolonczelę i fortepian, 1923–24, wyk. Moskwa 1925: Fantazja fis-moll, Preludium a-moll, Scherzo C-dur

Trzy utwory op. 59 na skrzypce solo, 1940: Preludium, Gawot, Walc

II Suita na orkiestrę jazzową, 3 cz., 1938, wyk. Moskwa 1938

Celina op. 25 A. Gorbienki i N. Lwowa, muzyka do sztuki, 1929, wyst. Leningrad 1930

Suity zestawione przez L. Atowmiana (suity zestawione głównie z muzyki do baletów Zołotoj wiek, Bołt, Swietłyj ruczej):

  1. Suita z filmu Padienije Bierlina, 1949, wyd. Moskwa 1951 Muzgiz,
  2. I Suita baletowa, 6 cz., 1949, wyd. Moskwa 1950 Muzgiz,
  3. II Suita baletowa, 6 cz., 1951, wyd. Moskwa 1951 Muzgiz,
  4. Suita z muzyki do filmu Mołodaja gwardija, 1951, wyd. Moskwa 1954 Muzgiz,
  5. III Suita baletowa, 6 cz., 1952, wyd. Moskwa 1952 Muzgiz,
  6. IV Suita baletowa, 3 cz., 1953, wyd. Moskwa 1953 Muzgiz,
  7. Suita z muzyki do filmu Bielinski, 1960, wyd. Moskwa 1960 Sowietskij Kompozitor,
  8. Suita z muzyki do filmu Piat’ dniej – piat’ noczej, 1961, wyk. Moskwa 1962, wyd. Moskwa 1970 Muzyka,
  9. Suita z muzyki do filmu Pirogow, 1964,
  10. Suita z muzyki do filmu Miczurin (Czarodziej sadów), 1964,
  11. Suita z muzyki do filmu Hamlet, 1964, wyd. Moskwa 1968 Muzyka